Domů     Mrtvice: Když vás klepne pepka
Mrtvice: Když vás klepne pepka
26.1.2021

Mozková mrtvice, lidově pepka, je zákeřná. Udeří náhle a prakticky v každém věku. Porazit ji může jen rychlá pomoc. Přijít ale musí nejpozději do tří hodin od prvních příznaků, jinak vás mrtvice zmrzačí nebo připraví o život.

Denně u nás na mrtvici zemře 28 lidí a tisícům dalších od základu změní život. Většinou za to můžou sami pacienti nebo jejich okolí. Infarkt totiž pozná 90 procent Čechů, ale mrtvici necelých 30 procent.

Důležité je proto neváhat, nečekat až manžel přijde z práce nebo sousedka z nákupu, a hned při prvních symptomech volat záchranku.

Co mrtvici způsobuje?

Častou příčinou bývá prasknutí cévy, která prokrvuje příslušnou část mozku, a tak dojde ke krvácení do mozku. Dalším důvodem je krevní sraženina, která cévu ucpe. Do mozku se tak nedostanou živiny ani kyslík, a tím jeho tkáň odumírá.

Rizikové faktory

Riziko mozkové mrtvice zvyšuje špatně léčený nebo neléčený vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, nadváha, nedostatek pohybu, cukrovka, choroby srdce a cév, spánková apnoe, stres, kouření a pravidelná vysoká konzumace alkoholu.

– Nejohroženější skupinou lidí jsou ti, jejichž rodiče nebo blízcí příbuzní mrtvici prodělali.

– Rizikovým faktorem může být i užívání hormonální antikoncepce. U mladých žen to bývá kombinace antikoncepce, kouření a dalších faktorů (dehydratace, dispozice ke krevní srážlivosti…)

Znázornění Ischemické cévní mozkové příhody (viz tromb)
Znázornění Ischemické cévní mozkové příhody (viz tromb)

Varovné příznaky

Pokud se u nemocného projeví alespoň jeden ze čtyř níže uvedených symptomů, je třeba okamžitě volat sanitku. Mnoho lidí příznaky podcení, protože mohou trvat jen chvíli a potom jste zdánlivě zase v pořádku. Další záchvat už ale může být osudný.

Pokles koutku

Požádejte pacienta, ať se usměje nebo vycení zuby – nebude toho schopný. Koutek na jedné straně bude viditelně pokleslý, nebo se jedna strana úst nemocného hýbá méně.

Ochrnutí končetin

Nechte pacienta předpažit. Člověku po mrtvici jedna ruka po pár sekundách poklesne, případně může být zcela nehybná.

Porucha řeči

Nemocný není schopen najít slova, mluví nesrozumitelně, zmateně nebo nerozumí otázce, když ho vyzvete, aby vám na něco jednoduchého odpověděl.

Tvar jazyka

Poproste postiženého, aby vyplázl jazyk. Pokud ho má pokřivený a kroutí se ze strany na stranu, je to znak mrtvice.

Další příznaky

* Náhlá porucha vědomí: pacient nereaguje, nebo je zmatený.

* Potíže s chůzí: zakopávání, náhlé závratě, ztráta rovnováhy a koordinace pohybů.

* Náhlá porucha citlivosti na polovině těla: ruka, noha, obličej a trup na stejné straně jsou necitlivé, méně citlivé, nebo brní.

* Dočasné oslepnutí na jedno oko (tak na 2-3 minuty), nebo náhlé dvojité či rozmazané vidění.

* Náhlá prudká, atypická, dosud nepoznaná bolest hlavy: typický je rozvoj do maximální intenzity v řádu sekund.

* Ztuhlost šíje – pacient se nedokáže bradou dotknout hrudníku a zároveň je pro něj tento pohyb silně bolestivý.

První pomoc

Při podezření na mrtvici okamžitě zavolejte lékařskou pomoc. Než přijede, zajistěte, aby se postižený nedostal do šoku. Položte ho na zem, nohy mu zvedněte nad úroveň srdce – podložte je třeba židlí nebo bundou. Uvolněte mu oblečení na krku, hrudníku a v pase.

Přikryjte ho, třeba dekou nebo čímkoli, co máte po ruce, aby se nepodchladil. Nepodávejte mu ale žádné nápoje ani jídlo. Až do příjezdu pomoci kontrolujte, jestli dýchá, sledujte mu pulz a je-li při vědomí. Pokud komunikuje, snažte se ho uklidnit.

Čas v hlavní roli

Dostane-li se člověk na specializované pracoviště do hodiny má 80–90 procentní naději na úplné vyléčení. S přibývajícími minutami ale šance výrazně klesají. Z těch, kteří dorazí do 1,5 – 2 hodin, se zcela vyléčí polovina.

Po 4,5 hodinách to není ani 15 procent. Zkrátka každá minuta, která uplyne od okamžiku, kdy se céva ucpe, je rozhodující pro to, jaký kousek mozku odumře, tedy zda bude pacient nejen žít, ale také s jakými následky.

Jestli třeba „jen“ zapomene cizí jazyk, bude mít méně citlivé konečky prstů nebo zhoršenou krátkodobou paměť, nebo bude ochrnutý na půlku těla a bude špatně mluvit a polykat.

Revoluční způsob léčby

K léčbě mrtvice se nejčastěji používá látka vpravená do cév, která dokáže většinu krevních sraženin rozpustit. Dnes už je navíc k dispozici revoluční metoda – mechanická trombektomie:

Při ní lékař zavede ze stehenní tepny až do mozkové cévy speciální stent, tedy jakýsi drátek, který se na místě sraženiny rozvine v něco jako miniaturní „podběrák“ a tím se nabere krevní sraženinu a vytáhne ji ven.

Je to rychlá metoda, nemá skoro žádné komplikace, ale pro každého se nehodí. Sraženinu se daří vytáhnout až v 90 procentech případů. Samozřejmě se to musí udělat nejpozději do tří hodin od chvíle, kdy se u pacienta objevily první příznaky mrtvice.

Každý má šanci?

V republice máme 45 specializovaných center, kde dokážou mrtvici adekvátně léčit. Pokud ale od nich bydlíte daleko, nepomůže vám, že včas rozpoznáte příznaky, do jedné hodiny se tam pravděpodobně nedostanete.

Když ale půjde vše dobře, do tří hodiny, kdy je ještě velká naděje na vyléčení, by to záchranka stihnout mohla.

Život po mrtvici

Pokud nepatříte k těm šťastlivcům, kteří vyvázli z mrtvice bez následků, čeká vás péče zdravotnických zařízení a velké pochopení ze strany rodiny. Hodně vám pomůže internet.

Například nezisková organizace ICTUS (www.ictus.cz), která pomáhá lidem po mrtvici, aby mohli žít naplno nebo CEREBRUM (www.cerebrum2007.cz či První krok (www.prvníkrok.cz).

Zkuste také stránky MUDr. Václava Lukáše, který sám prošel martyriem několika ataků mrtvice. Jeho osobní zkušenosti a rady jsou k nezaplacení.

Text: Laura Skrčená, Foto: PX FUEL

Štítky:
Související články
19.9.2024
V dnešní uspěchané době není vůbec špatné na chvíli zastavit a soustředit se sami na sebe a třeba i na vyšší síly. Vnímat své tělo hlavně v době, kdy nás trápí nějaké tělesné neduhy. Například současná sofijská jóga učí právě to, aby se lidé navraceli k samoléčení, které mohou zvládnout sami doma, a nemuseli s každým neduhem běhat k lékaři. Jedná se hlavně o využívání léčivých bylin, různé druh
18.9.2024
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde tlačit. Je číslování zrádné? Jak kdy. V obchodech se setkáte s různým zna
13.9.2024
Stačí, aby vám nešikovně sjel nůž při krájení mrkve, a začnete ji hledat. Náplast. Ale jaká vlastně bude na prstu držet? A to je správná otázka a je na ni i odpověď, když se v lékárně zeptáte. Protože náplasti se od svého objevu na začátku průmyslové výroby někdy před sto padesáti lety hodně vyvinuly k lepšímu. Proto se doporučuje mít v domácí lékárničce nejen klasiku v podobě cívky s náplastí. N
11.9.2024
Bohužel se to může stát každému, kdo už někdy ledvinový kámen měl. A tak je na místě položit si otázku, co dělat, aby se to nestalo. Důležité je vědět, jaké mají vaše ledvinové kameny chemické složení. Ledviny odstraňují různé odpadní látky, které se v těle tvoří při zpracovávání potravy nebo při práci svalů, a přebytečnou vodu, kterou přefiltrují do moči. Je-li jí málo, mohou se tvořit ledvinové
9.9.2024
Také se vám to děje? Určitě jste si už nesčetněkrát umínili, že sladké omezíte, ale když ta touha je neodbytná, a tak vždycky podlehnete. Přitom právě ona vám signalizuje, že něco děláte špatně. Máme pro vás ale i dobrou zprávu. Pokud porozumíte příčinám svých chutí, určitě se vám podaří zvítězit. Jezte chytře Tím myslíme samozřejmě dostatečně a v pravidelných intervalech. Rozhodně byste neměli
reklama
Šikovné tipy
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Milujete pizzu? Kupte si na ni pec
Tajemství skvělé pizzy nespočívá jen v ingrediencích či tloušťce těsta. Pokud si ji chcete připravit ve vlastní kuchyni, musíte mít také kvalitní pec určenou právě na pizzu. Dnešní pizzy mají mnoho podob, chutí, při jejich přípravě střídáte různé ingredience, ale přece jen ta pravá italská je jen jedna. I ta může mít mnoho podob – […]
Patchwork: Vyrobte si polštářek s kočičkou
Nadchne především děti, ale naparádit s ním můžete i postel v ložnici. A když budete mít zbytky tmavších látek ladící s obývákem, bude se hodit i tam. Budete potřebovat: – zbytky barevně sladěných bavlněných látek – 0,5 m látky na vnitřní polštářek – duté vlákno na výplň – 2 knoflíky – 0,5 m jednostranně nalepovacího […]
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Smrt Rudolpha Valentina rozpoutala davové šílenství
historyplus.cz
Smrt Rudolpha Valentina rozpoutala davové šílenství
Stotisícový dav se snaží prolomit policejní kordon před budovou, létají kameny a tříští se sklo. Fanynky klesají k zemi v mdlobách. Jejich idol už je ale přivítat ke dveřím nikdy nepřijde. Uhrančivé temné oči, exotický vzhled a neodolatelný šarm. To jsou vlastnosti, které musí mít filmový milovník. A americký herec italského původu Rudolph Valentino (1895–1926) je pro
Užívejte si opálení co nejdéle
nejsemsama.cz
Užívejte si opálení co nejdéle
Podařilo se vám velmi pracně na sluníčku nachytat vytoužený bronz? Pak vám poradíme, jak si jej zachovat. Když se o pokožku nebudete starat správně, do dvou týdnů bude ta krásná letní barva pryč. Stačí ale několik jednoduchých kroků, a můžete si ji užívat třeba až do zimy. Začněte už ve sprše Péče o opálenou pokožku začíná už při
Tomatová polévka s rýží
tisicereceptu.cz
Tomatová polévka s rýží
Hustá a lahodná rajčatová polévka se zelím a rýží provoní celou kuchyni. Suroviny na 4 porce 1 plechovka loupaných rajčat ¼ hlávky bílého zelí 1 cibule 1 hrst rýže 3 stroužky česneku olivov
Bratislava: Město, kde neexistují hranice mezi historií a současností
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde neexistují hranice mezi historií a současností
Bratislava je pro nás nejbližší zahraniční metropolí a mnozí z nás ji jistě už nejednou navštívili. Pokud by však turisté měli odpovědět na otázku, zda Bratislava opravdu dobře znají, jen málokdo by si troufl přisvědčit. Vždyť v Bratislavě je pořád co objevovat. Snad na žádné siluetě Bratislavy nemůže chybět její nejvýraznější dominanta – Bratislavský hrad. Na ostrohu
Jak vzniká produkce řeči?
21stoleti.cz
Jak vzniká produkce řeči?
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak funguje mechanismus naší řeči na psychologické úrovni? Jakým způsobem se stane například to, že svým přátelům řekneme o parádním zážitku z dovolené? Naše řeč je
Egyptská Atlantida Heracleion je možná klíčem k pochopení starověkých legend!
enigmaplus.cz
Egyptská Atlantida Heracleion je možná klíčem k pochopení starověkých legend!
V souvislosti s Egyptem se člověku vybaví především pyramidy, zaprášené sarkofágy ukrývající tisíce let staré mumie a všudypřítomný písek. Jenže ve skutečnosti se u pobřeží této země rýsuje podobně vý
Patří křičící mumie vrahovi faraona?
epochalnisvet.cz
Patří křičící mumie vrahovi faraona?
Francouzský egyptolog Gaston Maspero na konci června 1886 učiní šokující objev. V údolí Dér el-Bahrí nalezne záhadnou mumii. Má svázané ruce a nohy a ve tváři děsivý škleb. Kvůli němu se pro ostatky vžije označení „křičící mumie“.   Lékaři se připravují na pitvu záhadné mumie. Ta je neobvyklá i díky dalším detailům. Není totiž nabalzamovaná
Inspirativní prostor pro učení i hry
rezidenceonline.cz
Inspirativní prostor pro učení i hry
Vytvoření místa vhodného pro děti školního a studentského věku je klíčové pro podporu jejich růstu a osobního rozvoje. Správně zařízený pokoj pak nabízí vše, co je nezbytné pro tuto důležitou životní etapu. Výběr vybavení vyžaduje promyšlený přístup s důrazem na ergonomii, multifunkčnost, osobní styl i moderní technologie, jehož cílem je vytvoření komfortního stylového prostředí pro
Temné síly nám uzavřely vchod
skutecnepribehy.cz
Temné síly nám uzavřely vchod
S přítelem jsme se vydali do hor, když se spustil prudký liják. Poblíž byla jeskyně a tak nás napadlo, že se tam na chvíli schováme. Na odlehlém místě jsme se s přítelem Tomášem dostali do nebezpečné děsivé pasti. Během jedné naší dovolené jsme vstoupili na místa, která v sobě ukrývala tajemnou hrozbu. Chybělo málo a už bychom
Kdo je ve skutečnosti biologický otec Vodochodského?
nasehvezdy.cz
Kdo je ve skutečnosti biologický otec Vodochodského?
Celý život slýchá herec Vojtěch Vodochodský (30) ze seriálu Specialisté, že ani v nejmenším není podobný svému otci Ivanovi Vodochodskému (61) ze seriálu ZOO. Nebylo by tedy žádným překvapením, poku
ALO diamonds: Podzim v zářivých barvách drahokamů
iluxus.cz
ALO diamonds: Podzim v zářivých barvách drahokamů
Kdy jindy se ozdobit barevnými drahokamy zasazenými do prstenů, náhrdelníků, náramků či náušnic než na podzim, kdy sama příroda kolem nás hýří hřejivými odstíny barev od žluté přes oranžovou, červenou
Živé vysílání násilí na Facebooku: Šokující případ ze Švédska
epochaplus.cz
Živé vysílání násilí na Facebooku: Šokující případ ze Švédska
V lednu 2017 se švédská Upsala stala dějištěm hrůzostrašného činu, který byl navíc živě přenášen na sociální síti. Tři mladíci brutálně napadli a sexuálně zneužili ženu, zatímco jejich činy sledovaly stovky diváků. Tento případ otřásl společností a vyvolal otázky o bezpečnosti na internetu a odpovědnosti sociálních sítí. Násilníci vysílají svou zvůli naživo Znásilnění v přímém