Domů     Mrtvice: Když vás klepne pepka
Mrtvice: Když vás klepne pepka
26.1.2021

Mozková mrtvice, lidově pepka, je zákeřná. Udeří náhle a prakticky v každém věku. Porazit ji může jen rychlá pomoc. Přijít ale musí nejpozději do tří hodin od prvních příznaků, jinak vás mrtvice zmrzačí nebo připraví o život.

Denně u nás na mrtvici zemře 28 lidí a tisícům dalších od základu změní život. Většinou za to můžou sami pacienti nebo jejich okolí. Infarkt totiž pozná 90 procent Čechů, ale mrtvici necelých 30 procent.

Důležité je proto neváhat, nečekat až manžel přijde z práce nebo sousedka z nákupu, a hned při prvních symptomech volat záchranku.

Co mrtvici způsobuje?

Častou příčinou bývá prasknutí cévy, která prokrvuje příslušnou část mozku, a tak dojde ke krvácení do mozku. Dalším důvodem je krevní sraženina, která cévu ucpe. Do mozku se tak nedostanou živiny ani kyslík, a tím jeho tkáň odumírá.

Rizikové faktory

Riziko mozkové mrtvice zvyšuje špatně léčený nebo neléčený vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, nadváha, nedostatek pohybu, cukrovka, choroby srdce a cév, spánková apnoe, stres, kouření a pravidelná vysoká konzumace alkoholu.

– Nejohroženější skupinou lidí jsou ti, jejichž rodiče nebo blízcí příbuzní mrtvici prodělali.

– Rizikovým faktorem může být i užívání hormonální antikoncepce. U mladých žen to bývá kombinace antikoncepce, kouření a dalších faktorů (dehydratace, dispozice ke krevní srážlivosti…)

Znázornění Ischemické cévní mozkové příhody (viz tromb)
Znázornění Ischemické cévní mozkové příhody (viz tromb)

Varovné příznaky

Pokud se u nemocného projeví alespoň jeden ze čtyř níže uvedených symptomů, je třeba okamžitě volat sanitku. Mnoho lidí příznaky podcení, protože mohou trvat jen chvíli a potom jste zdánlivě zase v pořádku. Další záchvat už ale může být osudný.

Pokles koutku

Požádejte pacienta, ať se usměje nebo vycení zuby – nebude toho schopný. Koutek na jedné straně bude viditelně pokleslý, nebo se jedna strana úst nemocného hýbá méně.

Ochrnutí končetin

Nechte pacienta předpažit. Člověku po mrtvici jedna ruka po pár sekundách poklesne, případně může být zcela nehybná.

Porucha řeči

Nemocný není schopen najít slova, mluví nesrozumitelně, zmateně nebo nerozumí otázce, když ho vyzvete, aby vám na něco jednoduchého odpověděl.

Tvar jazyka

Poproste postiženého, aby vyplázl jazyk. Pokud ho má pokřivený a kroutí se ze strany na stranu, je to znak mrtvice.

Další příznaky

* Náhlá porucha vědomí: pacient nereaguje, nebo je zmatený.

* Potíže s chůzí: zakopávání, náhlé závratě, ztráta rovnováhy a koordinace pohybů.

* Náhlá porucha citlivosti na polovině těla: ruka, noha, obličej a trup na stejné straně jsou necitlivé, méně citlivé, nebo brní.

* Dočasné oslepnutí na jedno oko (tak na 2-3 minuty), nebo náhlé dvojité či rozmazané vidění.

* Náhlá prudká, atypická, dosud nepoznaná bolest hlavy: typický je rozvoj do maximální intenzity v řádu sekund.

* Ztuhlost šíje – pacient se nedokáže bradou dotknout hrudníku a zároveň je pro něj tento pohyb silně bolestivý.

První pomoc

Při podezření na mrtvici okamžitě zavolejte lékařskou pomoc. Než přijede, zajistěte, aby se postižený nedostal do šoku. Položte ho na zem, nohy mu zvedněte nad úroveň srdce – podložte je třeba židlí nebo bundou. Uvolněte mu oblečení na krku, hrudníku a v pase.

Přikryjte ho, třeba dekou nebo čímkoli, co máte po ruce, aby se nepodchladil. Nepodávejte mu ale žádné nápoje ani jídlo. Až do příjezdu pomoci kontrolujte, jestli dýchá, sledujte mu pulz a je-li při vědomí. Pokud komunikuje, snažte se ho uklidnit.

Čas v hlavní roli

Dostane-li se člověk na specializované pracoviště do hodiny má 80–90 procentní naději na úplné vyléčení. S přibývajícími minutami ale šance výrazně klesají. Z těch, kteří dorazí do 1,5 – 2 hodin, se zcela vyléčí polovina.

Po 4,5 hodinách to není ani 15 procent. Zkrátka každá minuta, která uplyne od okamžiku, kdy se céva ucpe, je rozhodující pro to, jaký kousek mozku odumře, tedy zda bude pacient nejen žít, ale také s jakými následky.

Jestli třeba „jen“ zapomene cizí jazyk, bude mít méně citlivé konečky prstů nebo zhoršenou krátkodobou paměť, nebo bude ochrnutý na půlku těla a bude špatně mluvit a polykat.

Revoluční způsob léčby

K léčbě mrtvice se nejčastěji používá látka vpravená do cév, která dokáže většinu krevních sraženin rozpustit. Dnes už je navíc k dispozici revoluční metoda – mechanická trombektomie:

Při ní lékař zavede ze stehenní tepny až do mozkové cévy speciální stent, tedy jakýsi drátek, který se na místě sraženiny rozvine v něco jako miniaturní „podběrák“ a tím se nabere krevní sraženinu a vytáhne ji ven.

Je to rychlá metoda, nemá skoro žádné komplikace, ale pro každého se nehodí. Sraženinu se daří vytáhnout až v 90 procentech případů. Samozřejmě se to musí udělat nejpozději do tří hodin od chvíle, kdy se u pacienta objevily první příznaky mrtvice.

Každý má šanci?

V republice máme 45 specializovaných center, kde dokážou mrtvici adekvátně léčit. Pokud ale od nich bydlíte daleko, nepomůže vám, že včas rozpoznáte příznaky, do jedné hodiny se tam pravděpodobně nedostanete.

Když ale půjde vše dobře, do tří hodiny, kdy je ještě velká naděje na vyléčení, by to záchranka stihnout mohla.

Život po mrtvici

Pokud nepatříte k těm šťastlivcům, kteří vyvázli z mrtvice bez následků, čeká vás péče zdravotnických zařízení a velké pochopení ze strany rodiny. Hodně vám pomůže internet.

Například nezisková organizace ICTUS (www.ictus.cz), která pomáhá lidem po mrtvici, aby mohli žít naplno nebo CEREBRUM (www.cerebrum2007.cz či První krok (www.prvníkrok.cz).

Zkuste také stránky MUDr. Václava Lukáše, který sám prošel martyriem několika ataků mrtvice. Jeho osobní zkušenosti a rady jsou k nezaplacení.

Text: Laura Skrčená, Foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
25.7.2024
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle nich chová podobně jako svaly - bez tréninku ochabuje. Z toho tedy vyplývá, že kondici mo
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan