Domů     Mrtvice: Když vás klepne pepka
Mrtvice: Když vás klepne pepka
26.1.2021

Mozková mrtvice, lidově pepka, je zákeřná. Udeří náhle a prakticky v každém věku. Porazit ji může jen rychlá pomoc. Přijít ale musí nejpozději do tří hodin od prvních příznaků, jinak vás mrtvice zmrzačí nebo připraví o život.

Denně u nás na mrtvici zemře 28 lidí a tisícům dalších od základu změní život. Většinou za to můžou sami pacienti nebo jejich okolí. Infarkt totiž pozná 90 procent Čechů, ale mrtvici necelých 30 procent.

Důležité je proto neváhat, nečekat až manžel přijde z práce nebo sousedka z nákupu, a hned při prvních symptomech volat záchranku.

Co mrtvici způsobuje?

Častou příčinou bývá prasknutí cévy, která prokrvuje příslušnou část mozku, a tak dojde ke krvácení do mozku. Dalším důvodem je krevní sraženina, která cévu ucpe. Do mozku se tak nedostanou živiny ani kyslík, a tím jeho tkáň odumírá.

Rizikové faktory

Riziko mozkové mrtvice zvyšuje špatně léčený nebo neléčený vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, nadváha, nedostatek pohybu, cukrovka, choroby srdce a cév, spánková apnoe, stres, kouření a pravidelná vysoká konzumace alkoholu.

– Nejohroženější skupinou lidí jsou ti, jejichž rodiče nebo blízcí příbuzní mrtvici prodělali.

– Rizikovým faktorem může být i užívání hormonální antikoncepce. U mladých žen to bývá kombinace antikoncepce, kouření a dalších faktorů (dehydratace, dispozice ke krevní srážlivosti…)

Znázornění Ischemické cévní mozkové příhody (viz tromb)
Znázornění Ischemické cévní mozkové příhody (viz tromb)

Varovné příznaky

Pokud se u nemocného projeví alespoň jeden ze čtyř níže uvedených symptomů, je třeba okamžitě volat sanitku. Mnoho lidí příznaky podcení, protože mohou trvat jen chvíli a potom jste zdánlivě zase v pořádku. Další záchvat už ale může být osudný.

Pokles koutku

Požádejte pacienta, ať se usměje nebo vycení zuby – nebude toho schopný. Koutek na jedné straně bude viditelně pokleslý, nebo se jedna strana úst nemocného hýbá méně.

Ochrnutí končetin

Nechte pacienta předpažit. Člověku po mrtvici jedna ruka po pár sekundách poklesne, případně může být zcela nehybná.

Porucha řeči

Nemocný není schopen najít slova, mluví nesrozumitelně, zmateně nebo nerozumí otázce, když ho vyzvete, aby vám na něco jednoduchého odpověděl.

Tvar jazyka

Poproste postiženého, aby vyplázl jazyk. Pokud ho má pokřivený a kroutí se ze strany na stranu, je to znak mrtvice.

Další příznaky

* Náhlá porucha vědomí: pacient nereaguje, nebo je zmatený.

* Potíže s chůzí: zakopávání, náhlé závratě, ztráta rovnováhy a koordinace pohybů.

* Náhlá porucha citlivosti na polovině těla: ruka, noha, obličej a trup na stejné straně jsou necitlivé, méně citlivé, nebo brní.

* Dočasné oslepnutí na jedno oko (tak na 2-3 minuty), nebo náhlé dvojité či rozmazané vidění.

* Náhlá prudká, atypická, dosud nepoznaná bolest hlavy: typický je rozvoj do maximální intenzity v řádu sekund.

* Ztuhlost šíje – pacient se nedokáže bradou dotknout hrudníku a zároveň je pro něj tento pohyb silně bolestivý.

První pomoc

Při podezření na mrtvici okamžitě zavolejte lékařskou pomoc. Než přijede, zajistěte, aby se postižený nedostal do šoku. Položte ho na zem, nohy mu zvedněte nad úroveň srdce – podložte je třeba židlí nebo bundou. Uvolněte mu oblečení na krku, hrudníku a v pase.

Přikryjte ho, třeba dekou nebo čímkoli, co máte po ruce, aby se nepodchladil. Nepodávejte mu ale žádné nápoje ani jídlo. Až do příjezdu pomoci kontrolujte, jestli dýchá, sledujte mu pulz a je-li při vědomí. Pokud komunikuje, snažte se ho uklidnit.

Čas v hlavní roli

Dostane-li se člověk na specializované pracoviště do hodiny má 80–90 procentní naději na úplné vyléčení. S přibývajícími minutami ale šance výrazně klesají. Z těch, kteří dorazí do 1,5 – 2 hodin, se zcela vyléčí polovina.

Po 4,5 hodinách to není ani 15 procent. Zkrátka každá minuta, která uplyne od okamžiku, kdy se céva ucpe, je rozhodující pro to, jaký kousek mozku odumře, tedy zda bude pacient nejen žít, ale také s jakými následky.

Jestli třeba „jen“ zapomene cizí jazyk, bude mít méně citlivé konečky prstů nebo zhoršenou krátkodobou paměť, nebo bude ochrnutý na půlku těla a bude špatně mluvit a polykat.

Revoluční způsob léčby

K léčbě mrtvice se nejčastěji používá látka vpravená do cév, která dokáže většinu krevních sraženin rozpustit. Dnes už je navíc k dispozici revoluční metoda – mechanická trombektomie:

Při ní lékař zavede ze stehenní tepny až do mozkové cévy speciální stent, tedy jakýsi drátek, který se na místě sraženiny rozvine v něco jako miniaturní „podběrák“ a tím se nabere krevní sraženinu a vytáhne ji ven.

Je to rychlá metoda, nemá skoro žádné komplikace, ale pro každého se nehodí. Sraženinu se daří vytáhnout až v 90 procentech případů. Samozřejmě se to musí udělat nejpozději do tří hodin od chvíle, kdy se u pacienta objevily první příznaky mrtvice.

Každý má šanci?

V republice máme 45 specializovaných center, kde dokážou mrtvici adekvátně léčit. Pokud ale od nich bydlíte daleko, nepomůže vám, že včas rozpoznáte příznaky, do jedné hodiny se tam pravděpodobně nedostanete.

Když ale půjde vše dobře, do tří hodiny, kdy je ještě velká naděje na vyléčení, by to záchranka stihnout mohla.

Život po mrtvici

Pokud nepatříte k těm šťastlivcům, kteří vyvázli z mrtvice bez následků, čeká vás péče zdravotnických zařízení a velké pochopení ze strany rodiny. Hodně vám pomůže internet.

Například nezisková organizace ICTUS (www.ictus.cz), která pomáhá lidem po mrtvici, aby mohli žít naplno nebo CEREBRUM (www.cerebrum2007.cz či První krok (www.prvníkrok.cz).

Zkuste také stránky MUDr. Václava Lukáše, který sám prošel martyriem několika ataků mrtvice. Jeho osobní zkušenosti a rady jsou k nezaplacení.

Text: Laura Skrčená, Foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet