Domů     Zlata Adamovská: Jsem sběratelka zážitků
Zlata Adamovská: Jsem sběratelka zážitků
26.1.2021
TyTy 2014

Je mimořádně činorodá, její muž dokonce říká, že má v sobě něco nukleárního, ráda si dá dobré víno a moc ráda poznává svět. Holka z venkova, která se stala jednou z nejoblíbenějších českých hereček.

Narodila se v hlavním městě, ale dětství prožila v městečku Klecany, kousek nad Prahou. Malý byt na sídlišťátku nedaleko kasáren, lítání s ostatními dětmi venku a vymýšlení her.

„Já byla vždycky vedoucí, samozřejmě,“ smála se jednou při vzpomínání Zlata Adamovská. „Běhali jsme v polích, jezdili na kole, lezli po stromech.

Byla to svoboda, bezstarostnost.“ Maminka, prodavačka a později úřednice, vyžadovala řád a učila Zlatu i jejího staršího bratra zodpovědnosti a trpělivosti.

Otec vyučený cukrář, byl nějaký čas voják z povolání – to přivedlo rodinu do Klecan, v nichž byla posádka, ale pak se k cukrařině vrátil.

Uskutečnila tatínkovy sny

Tatínek se ve své dcerce se viděl. Prý řekla básničku a táta byl naměkko. Obdivoval ji a snad by ji i samou láskou snědl. „To, že hraju, je do značné míry cílená práce mého tatínka.

On sám toužil po dráze herce a operetního zpěváka, zpíval, miloval divadlo, a tak jsem asi jeho nesplněný sen…“ Vypozoroval, že se jeho dcerka ráda předvádí a nasměroval ji k herectví.

Nakonec se kvůli tomu, aby mohla rozvíjet svůj talent, rodina i stěhovala. Dojížděl s ní do Prahy do dramatického kroužku, na klavír. Když prohlásila, že chce být herečkou, sousedé to prý brali jako holčičí rozmar: Ano, Zlatunko, jistě…

A teď si vymysli něco normálního. „Paradoxně mi možná pomohli, protože jsem si řekla, že jim ještě ukážu a že mně se nikdo smát nebude. A dokázala jsem to.“

Doháněla Pražáky

Po základní škole se přihlásila na konzervatoř, což znamenalo pro celou rodinu přesun do Prahy. A brzy, už v 17 letech, se osamostatnila. Doma, v bytě na ďáblickém sídlišti, jich bylo moc, její bratr už měl rodinu, a tak odešla bydlet k příteli.

Byl to prý byt 4. kategorie, pro brikety se jezdilo s vozíčkem, v kuchyni byl kout, kterému říkali koupelna… „Ale já jsem byla šťastná!“ Byla u kumštu. Četla, obcházela divadla a učila se. Uvědomovala si, jaký mají spolužáci-Pražáci náskok.

Mluvili o Feuchtwangerovi nebo o Fitzgeraldovi, o filmech, ale ona se musela běžet podívat do slovníku, o čem je řeč.

Uvědomovala si, co všechno musí dohnat. Těmi spolužáky byli například Michal Pešek, Vladimír Dlouhý (ani jeden z nich už bohužel není mezi námi) nebo Veronika Freimanová…

Do soukromí dětem nemluví

Zlata Adamovská skutečně všechno dohnala. Už léta je jednou nejobsazovanějších hereček, je také skvělou dabérkou. Hlavně je ale ženou s nevyčerpatelnou energií.

Mámou dvou dnes už dospělých dětí, které má s exmanželem Radkem Johnem, a také šťastnou manželkou herce Petra Štěpánka. Na své děti je patřičně hrdá.

Syn Petr studuje produkci na DAMU, má rád baseball, hrál i za českou reprezentaci – byli druzí na mistrovství Evropy kadetů! Dcera Barbara, jež vystudovala hispanistiku na Univerzitě Karlově, už má vlastní rodinu. Co jí maminka Zlata poradila?

„Aby se nesnažila věšet život na jeden hřebík. Aby myslela na sebe, na svoji práci a muži se úplně neobětovala. Ale jinak se do jejího soukromí nemíchám.“

To nejlepší do třetice

Kdysi jí prý předpověděla kartářka, že ten třetí bude nejlepší… Před pěti lety – to bylo už nějakou dobu po bulvárem hojně propíraném rozchodu a rozvodu s Radkem Johnem, v pořadí druhým manželem –, v jednom rozhovoru říkala:

„Myslím, že sama nezůstanu, mám potřebu s někým sdílet zážitky. Nerozhlížím se, ani nikoho nevyhlížím, co se má stát, to se stane…“ A také že pokud by šla do nějakého vztahu, asi by byla dost náročná, protože už ví, co nechce.

Jako samozřejmost bere toleranci, spolehlivost, silnou osobnost. A těšilo by ji, kdyby to byl opravdový parťák – gentleman. A pak si v r. 2013 vzala kolegu Petra Štěpánka.

Na každý hrnec se najde správná poklička

Znají se přes 30 let! Spojuje je prý stejný smysl pro humor, láska k vínu, k cestování a také manuální zručnost… „Dozvěděli jsme se, že spolu chodíme, z novin, mnohem dřív, než tomu tak bylo doopravdy,“ vzpomíná Petr Štěpánek.

O ruku ji požádal v Keni na safari, na Silvestra o půlnoci. „A pak při jednom nedělním obědě takzvaně požádal o moji ruku mé děti…,“ dodává Zlata Adamovská. Na svatební cestě pak byli v Panamě.

Co jí imponuje, je to, že Petr je galantní, pozorný a pracovitý a myslí dřív na partnerku než na sebe. „Někdy se dívám tam nahoru a říkám: Fakt díky. Prostě to tak asi mělo být. Prostě jsem nechala život plynout a vyplatilo se.

Moje babička říkávala, že na každý hrnec se najde ta správná poklička.“

Doháníme, dokud není pozdě

Hrozně ráda prý cestuje. Baví ji poznávat nové věci, objevovat nové lidi, chutě… Do cestování prý vždycky dala vše, co mohla.

A myslí si, že lidi spojují spíš společné zážitky než společný majetek. S Radkem Johnem kdysi projela ve škodovce celou Francii s pár dolary v kapse – spali a bydleli v autě, živili se hrachovkou ze sáčku.

Dnes s manželem vyráží někdy s cestovkou a někdy jen koupí letenky a zamluví hotel.

Vedle už jmenovaných zemí stihla navštívit Japonsko, Brazílii, Sýrii, Čínu, Koreu, Filipíny, Nový Zéland… „S Petrem doháníme, co jsme dříve nedělali, sbíráme zážitky.“ Mají prý jak kufry na kolečkách, tak batůžky. Nebaví je jen ležet na pláži. V Panamě lítali na lanech v korunách stromů, jezdili na raftu.

Víno je koníček i láska

Víno se jí stalo koníčkem, láskou, průvodcem životem… S Radkem Johnem jezdívali na Moravu, koštovali. A vzájemně se zkoušeli – jeden přinesl zabalenou láhev a druhý hádal.

A v pozitivním vztahu k vínu si notuje i se svým nynějším mužem. Pro každého je prý dobrým vínem něco jiného, protože každému chutná něco jiného. Víno je životabudič, který by měl lidem přinášet především radost.

Vaření kontra kutění

Jednou vzpomínala, že se maminka samozřejmě snažila vést ji k vaření, ale prý bez valných výsledků. Dnes vaří docela ráda, ale jen když chce a má čas. Kdyby prý měla volit mezi stáním u plotny a natíráním okapu, vyhrál by okap! Lakování a natírání miluje.

Zvládne i výměnu vodovodní baterie, přivrtání konzol nebo smontování nového nábytku. Bývala údržbářem domácnosti v předchozím manželství, zatímco Radek John pobýval častěji v kuchyni – dokonce byl jako jeden z prvních mužů u nás několik měsíců na mateřské!

–, a svým přehledem v této oblasti uchvátila i Petra: „Já jsem kutil. A Zlata se vyzná v nářadí! Ona dokonce zná dobré výrobce vrtaček!“

Zlata Adamovská ve zkratce

Narodila se 9. 3.1959 v Praze, 1980 absolvovala na Pražské konzervatoři.

1986-1990 byla v angažmá v Městských divadlech pražských, 1990-2010 v Divadle na Vinohradech, nyní je na volné noze, hraje v Divadle Ungelt.

Známá je z filmů jako Mladý muž a bílá velryba (1978), Lásky mezi kapkami deště (1979), Andělské oči (1994), Milenci a vrazi (2004), ze seriálů Sanitka (1984 a 2013), Hříchy pro pátera Knoxe (1992), O ztracené lásce (2001), Ordinace v růžové zahradě (od 2006).

Ocenění: Cena Františka Filipovského za nejlepší výkon v dabingu – v r. 2010 za film Pochyby, v r. 2015 za film Olive Kitteridgeová.

Rodina: Jejím prvním mužem byl hudebník a manažer Vadim Petrov (58). S druhým manželem, publicistou Radkem Johnem (62), má dceru Barbaru (30) a syna Petra (21).

Potřetí se vdala za herce Petra Štěpánka (68), Petrova sestra, herečka Jana Štěpánková (82), se stala její švagrovou.

Chcete vyzkoušet nějaký recept Zlaty Adamovské? Zkuste její těstovinový salát: Těstoviny uvaříme, scedíme, propláchneme studenou vodou a necháme vychladnout. Na kostičky nakrájíme sýr eidam a salátovou okurku.

Přidáme kukuřici z jedné konzervy a vše promícháme s těstovinami. Podle chuti spojíme majolkou nebo bílým jogurtem, osolíme či okořeníme.

Recept přidala Zlata Adamovská do publikace Dobroty s příběhem, jejíž výtěžek je určen na podporu pracovních příležitostí pro lidi s hendikepem.

Co řekla o …:

… o jménu: „Rodiče si říkali, že když už mám příjmení od písmena A, moje křestní jméno bude z opačného konce abecedy. Zorku maminka zavrhla, protože se tak jmenovaly cigarety, dali mi tedy jméno Zlata.“

… o cíli: „Nikdy jsem po žádných metách netoužila. Když budu hrát dobré role a budu v nich dobrá – to je pro mě nejvyšší meta, která mě uspokojí. Asi mě baví, když mi lidi zatleskají.“

… o filmování: „Miluju svět filmu. Štáb, lidi, exteriéry… Líbí se mi pozorovat ostatní profese při práci, líbí se mi jejich slangy. Ostatní běží na chodbu a já koukám, jak kameramani připravují záběr.“

… o divadle: „Chtěla jsem pracovat v divadle, abych se řemeslně přivzdělala, abych se mohla obrábět… Nejúžasnější je, že nikdy nevíte, jak ten večer dopadne.

Máte všechny předpoklady, všichni jsou připravení, ale vždycky se přihodí něco výjimečného – a v tom je to kouzelné.“

… o dětech: „Mamánky nesnáším. Hlavně jsem vždy zdůrazňovala, že se nemá lhát a krást. I svoboda má svoje hranice.“

… o pracovitosti: Petr: „Má v sobě něco nukleárního! Její záběr je tak neuvěřitelný, že nedokážete pochopit, jak to všechno stihne. Ona 23 hodin 58 minut z každého dne využije do mrtě!“ Zlata: „Jo, pracuju hodně. Ale práce mě naštěstí také hodně baví.“

… o své povaze: „Jsem nezdolný optimista a dovedu rychle zapomínat na špatné věci. Nenosím s sebou batoh starostí, ve kterých bych se hrabala. A jsem hyperaktivní. Ráda bych se zklidnila, stala se přemýšlivou paní. Ale to asi nebudu nikdy.“

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, Nexfoto

Předchozí článek
reklama
Související články
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
epochaplus.cz
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba. Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost