Domů     Mrtvice: Když vás klepne pepka
Mrtvice: Když vás klepne pepka
26.1.2021

Mozková mrtvice, lidově pepka, je zákeřná. Udeří náhle a prakticky v každém věku. Porazit ji může jen rychlá pomoc. Přijít ale musí nejpozději do tří hodin od prvních příznaků, jinak vás mrtvice zmrzačí nebo připraví o život.

Denně u nás na mrtvici zemře 28 lidí a tisícům dalších od základu změní život. Většinou za to můžou sami pacienti nebo jejich okolí. Infarkt totiž pozná 90 procent Čechů, ale mrtvici necelých 30 procent.

Důležité je proto neváhat, nečekat až manžel přijde z práce nebo sousedka z nákupu, a hned při prvních symptomech volat záchranku.

Co mrtvici způsobuje?

Častou příčinou bývá prasknutí cévy, která prokrvuje příslušnou část mozku, a tak dojde ke krvácení do mozku. Dalším důvodem je krevní sraženina, která cévu ucpe. Do mozku se tak nedostanou živiny ani kyslík, a tím jeho tkáň odumírá.

Rizikové faktory

Riziko mozkové mrtvice zvyšuje špatně léčený nebo neléčený vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, nadváha, nedostatek pohybu, cukrovka, choroby srdce a cév, spánková apnoe, stres, kouření a pravidelná vysoká konzumace alkoholu.

– Nejohroženější skupinou lidí jsou ti, jejichž rodiče nebo blízcí příbuzní mrtvici prodělali.

– Rizikovým faktorem může být i užívání hormonální antikoncepce. U mladých žen to bývá kombinace antikoncepce, kouření a dalších faktorů (dehydratace, dispozice ke krevní srážlivosti…)

Znázornění Ischemické cévní mozkové příhody (viz tromb)
Znázornění Ischemické cévní mozkové příhody (viz tromb)

Varovné příznaky

Pokud se u nemocného projeví alespoň jeden ze čtyř níže uvedených symptomů, je třeba okamžitě volat sanitku. Mnoho lidí příznaky podcení, protože mohou trvat jen chvíli a potom jste zdánlivě zase v pořádku. Další záchvat už ale může být osudný.

Pokles koutku

Požádejte pacienta, ať se usměje nebo vycení zuby – nebude toho schopný. Koutek na jedné straně bude viditelně pokleslý, nebo se jedna strana úst nemocného hýbá méně.

Ochrnutí končetin

Nechte pacienta předpažit. Člověku po mrtvici jedna ruka po pár sekundách poklesne, případně může být zcela nehybná.

Porucha řeči

Nemocný není schopen najít slova, mluví nesrozumitelně, zmateně nebo nerozumí otázce, když ho vyzvete, aby vám na něco jednoduchého odpověděl.

Tvar jazyka

Poproste postiženého, aby vyplázl jazyk. Pokud ho má pokřivený a kroutí se ze strany na stranu, je to znak mrtvice.

Další příznaky

* Náhlá porucha vědomí: pacient nereaguje, nebo je zmatený.

* Potíže s chůzí: zakopávání, náhlé závratě, ztráta rovnováhy a koordinace pohybů.

* Náhlá porucha citlivosti na polovině těla: ruka, noha, obličej a trup na stejné straně jsou necitlivé, méně citlivé, nebo brní.

* Dočasné oslepnutí na jedno oko (tak na 2-3 minuty), nebo náhlé dvojité či rozmazané vidění.

* Náhlá prudká, atypická, dosud nepoznaná bolest hlavy: typický je rozvoj do maximální intenzity v řádu sekund.

* Ztuhlost šíje – pacient se nedokáže bradou dotknout hrudníku a zároveň je pro něj tento pohyb silně bolestivý.

První pomoc

Při podezření na mrtvici okamžitě zavolejte lékařskou pomoc. Než přijede, zajistěte, aby se postižený nedostal do šoku. Položte ho na zem, nohy mu zvedněte nad úroveň srdce – podložte je třeba židlí nebo bundou. Uvolněte mu oblečení na krku, hrudníku a v pase.

Přikryjte ho, třeba dekou nebo čímkoli, co máte po ruce, aby se nepodchladil. Nepodávejte mu ale žádné nápoje ani jídlo. Až do příjezdu pomoci kontrolujte, jestli dýchá, sledujte mu pulz a je-li při vědomí. Pokud komunikuje, snažte se ho uklidnit.

Čas v hlavní roli

Dostane-li se člověk na specializované pracoviště do hodiny má 80–90 procentní naději na úplné vyléčení. S přibývajícími minutami ale šance výrazně klesají. Z těch, kteří dorazí do 1,5 – 2 hodin, se zcela vyléčí polovina.

Po 4,5 hodinách to není ani 15 procent. Zkrátka každá minuta, která uplyne od okamžiku, kdy se céva ucpe, je rozhodující pro to, jaký kousek mozku odumře, tedy zda bude pacient nejen žít, ale také s jakými následky.

Jestli třeba „jen“ zapomene cizí jazyk, bude mít méně citlivé konečky prstů nebo zhoršenou krátkodobou paměť, nebo bude ochrnutý na půlku těla a bude špatně mluvit a polykat.

Revoluční způsob léčby

K léčbě mrtvice se nejčastěji používá látka vpravená do cév, která dokáže většinu krevních sraženin rozpustit. Dnes už je navíc k dispozici revoluční metoda – mechanická trombektomie:

Při ní lékař zavede ze stehenní tepny až do mozkové cévy speciální stent, tedy jakýsi drátek, který se na místě sraženiny rozvine v něco jako miniaturní „podběrák“ a tím se nabere krevní sraženinu a vytáhne ji ven.

Je to rychlá metoda, nemá skoro žádné komplikace, ale pro každého se nehodí. Sraženinu se daří vytáhnout až v 90 procentech případů. Samozřejmě se to musí udělat nejpozději do tří hodin od chvíle, kdy se u pacienta objevily první příznaky mrtvice.

Každý má šanci?

V republice máme 45 specializovaných center, kde dokážou mrtvici adekvátně léčit. Pokud ale od nich bydlíte daleko, nepomůže vám, že včas rozpoznáte příznaky, do jedné hodiny se tam pravděpodobně nedostanete.

Když ale půjde vše dobře, do tří hodiny, kdy je ještě velká naděje na vyléčení, by to záchranka stihnout mohla.

Život po mrtvici

Pokud nepatříte k těm šťastlivcům, kteří vyvázli z mrtvice bez následků, čeká vás péče zdravotnických zařízení a velké pochopení ze strany rodiny. Hodně vám pomůže internet.

Například nezisková organizace ICTUS (www.ictus.cz), která pomáhá lidem po mrtvici, aby mohli žít naplno nebo CEREBRUM (www.cerebrum2007.cz či První krok (www.prvníkrok.cz).

Zkuste také stránky MUDr. Václava Lukáše, který sám prošel martyriem několika ataků mrtvice. Jeho osobní zkušenosti a rady jsou k nezaplacení.

Text: Laura Skrčená, Foto: PX FUEL

Štítky:
Související články
20.11.2024
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít je můžete různě. Udělat si bylinný čaj, tinkturu, dát si koupel nebo si vyrob
18.11.2024
Ať je léto nebo zima, stále se vám potí nohy a stydíte se za nepříjemný zápach linoucí se ze zutých bot? Je na čase poohlédnout se po účinných přípravcích, které s problémem zatočí. Boj s nadměrným pocením chodidel však bývá někdy svízelný. Každodenní opláchnutí nohou totiž v tomto případě nestačí. Důležité je řešit oba problémy naráz – tedy zabránit samotnému pocení a současně omezit množení mik
15.11.2024
Podle staré poučky může být každá látka jedem, záleží jen na množství. To samozřejmě platí i o lécích proti bolesti. Mrzuté ovšem je, že u nich k riziku stačí někdy malé množství. Z toho důvodu je třeba přípravek proti bolesti správně vybrat a nespoléhat na svůj oblíbený, který míváte v lékárničce. I dlouhodobé užívání může být totiž příčinou potíží. Důležité je podívat se do příbalového letáku n
12.11.2024
Ne, nejde jen o ženský přístup ke zdraví, který často bývá zodpovědnější než u mužů. Mnohem podstatnější jsou reálné rozdíly ve fungování ženského a mužského organizmu, a tím i odlišnosti v průběhu nemocí a účinku léků. Medicína je až do nedávna přehlížela, ale časy se začínají měnit. Rozdíly se začnou ukazovat v dospívání, rozhodující roli tedy mají hormony. Ty pozmění tělo mnohem více, než si
4.11.2024
S přibývajícím věkem se většině z nás nevyhnou zdravotní problémy - ty však nemusí nutně vést k chronické nemoci a už vůbec ne ke ztrátě soběstačnosti. S trochou štěstí stačí během života dodržovat několik zásad. Dobré rady hlavně v mládí pouštíme jedním uchem dovnitř a druhým ven a obvykle nad nimi mávneme rukou. Jedné zásady bychom se ale měli držet: Starej se o své zdraví průběžně během celéh
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Pojďte se projít po mostě
epochanacestach.cz
Pojďte se projít po mostě
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří