Domů     Mononukleóza: Únava, která se nelepší
Mononukleóza: Únava, která se nelepší

Většinou jde o onemocnění tak nenápadné, že řada nakažených nemá žádné příznaky. Záludnost původce ale spočívá v tom, že v těle zůstává po celý život.

Pokud vám při laboratorním vyšetření zjistili EBV čili protilátky proti viru Epstein-Barrové, pak patříte ke zhruba 95 % populace, která se s touto infekcí někdy setkala.

Virus v našich podmínkách nejčastěji vyvolává infekční mononukleózu, které se také říkává nemoc z líbání. Je to tím, že se vir nejlépe přenáší tělesnými tekutinami, tedy i slinami při líbání.

V období puberty a ve věku do 30 let se tak s ním setká drtivá většina populace, pozdější infekce zatím nenakažených lidí jsou spíše vzácné.

Nemoc, o níž ani nevíte

Onemocnět mohou i děti, u těch bývá průběh nejlehčí a připomíná nachlazení. I u mládeže a dospělých může infekční mononukleóza proběhnout s tak nenápadnými projevy, že někteří vůbec nevědí, že nemoc prodělali.

Častější ovšem jsou nepříjemné příznaky, připomínající někdy nachlazení, jindy angínu s čepy na mandlích a bolestí v krku. Oproti nachlazení je ovšem pro mononukleózu typická značná únava.

EB viróza může zasáhnout i játra, což se při laboratorním vyšetření projeví změnami v hodnotách jaterních enzymů. Pokud k tomu dojde, pak je nezbytné játra chránit dietou.

Když nastanou komplikace

Asi u desetiny případů se k virové infekci přidá ještě bakteriální, což je problém hlavně kvůli léčbě.

Žádoucí je nasadit antibiotika, jenže ta mohou za přítomnosti Epstein-Barrové viru vyvolávat reakci, která se projeví nepříjemnou vyrážkou a svěděním po celém těle.

Jinou komplikací, kterou je nutné včas řešit, jsou výrazné otoky lymfatických žláz na krku, jež mohou být v nejvážnějších případech až životu nebezpečné. Proto je nutné včas nasadit účinné protizánětlivé léky.

Únava a zase únava

Příznaky zpravidla během pár týdnů vymizí a po dvou měsících je infekční mononukleóza zcela vyléčená. U dětí probíhá léčení ještě rychleji. Ovšem asi u desetiny nemocných se choroba protahuje a trvá dalších několik měsíců, než projevy nemoci konečně ustoupí.

Velmi nepříjemným průvodním příznakem je pak následné dlouhé období rekonvalescence se zvýšenou únavou i náchylností k jiným infekcím nebo k alergickým reakcím. Rekonvalescenci mohou kompllikovat i potíže s trávením při postižení jater.

Nakažlivost celý život

Ovšem i bez komplikací se s EBV spojují další záludné vlastnosti. I po vyléčení může být nemocný kdykoli v průběhu dalšího života zdrojem nemoci pro okolí, aniž by sám trpěl jejími příznaky.

EB virus má schopnost pravidelně se pomnožit a dostávat se pak do slin. Množení virů je jen lokální, šíření po těle brání imunitní systém. Infikovanému člověku tedy neublíží, přesto může ohrožovat okolí.

Nové vzplanutí

EBV zůstává podobně jako např. původce oparu nebo planých neštovic v těle celý život. Pak pochopitelně hrozí nové vzplanutí nemoci.

U původce planých neštovic je následnou nemocí pásový opar, u EBV speciální následná nemoc není, projevy připomínají nachlazení se zvýšenou teplotou, oteklými uzlinami, zánětem mandlí a obtěžující únavou.

Větší problém představuje nové vzplanutí především pro lidi se zhoršeným stavem imunitního systému. A to tím spíš, že EBV přímo napadá určité složky imunitního systému a mění jejich vlastnosti.

EBV a imunita

Dříve se předpokládalo, že EBV souvisí s propuknutím poruchy imunity, neboť se u těchto lidí laboratorně zjišťovaly vyšší hladiny protilátek.

Dnes se odborníci spíše přiklánějí k tomu, že EBV není příčinou, ale spíš následkem slabosti a přetížení imunitního systému.

Ten je totiž i u zdravých lidí trvale zaměstnaný tím, aby omezoval množení EBV. Imunitní systém stále odchytává infikované bílé krvinky a nedovolí jim, aby se šířily dále do těla.

Tato neustálá kontrola a ničení původců nemoci začne ale obranyschopnost nadměrně zatěžovat, když tělo současně bojuje s jinými obtížemi. A to jak krátkodobě, např. kvůli jiné viróze, nebo trvale, jak tomu bývá u starších lidí, nebo následkem některých léků. Obrana je pak oslabená a množství infikovaných buněk v krvi začne stoupat.

A zase únava

Toto nebezpečí rozšíření infekce vyvolá ráznou reakci imunity, která zatlačí vir do původní pozice, kdy se množí jen místně a omezeně. Ovšem pro postiženého to znamená období zvýšené únavy a vyčerpanosti bez zjevných známek choroby.

U člověka s imunitní poruchou je pak boj proti EBV ještě náročnější a vyžaduje delší čas, než se vir podaří dostat pod kontrolu.

Pozor na stres

Základem úspěšného doléčení infekční mononukleózy, ale i prevence proti pozdějšímu novému vzplanutí potíží je tedy důsledný odpočinek a nepřepínání sil. Bohužel častým a velmi přehlíženým zdrojem přetížení je stres.

Jako stresovou situaci vnímá tělo všechny stavy nepodlí psychického i fyzického. Je to pohyb v příliš hlučném nebo příliš horkém prostředí, stejně jako nedostatek spánku či bolest.

Příznivé podmínky pro aktivaci nemoci vytváří i napětí v rodinných vztazích nebo v zaměstnání. Ve vlastním zájmu bychom si tedy měli najít relaxační metodu, která stres a duševní napětí zmírňuje, ať to budou koupele v aromatických olejích nebo meditace.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
epochalnisvet.cz
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště. V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
historyplus.cz
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
První se ještě houpe na laně a dalšího už přivádějí. Hrstku přítomných svědků snad občas zamrazí při pohledu na těla mrtvých nacistických pohlavárů. Jenom kat se s poklidem kouká na vykonanou práci. Není nervózní. „Jsem pyšný na to, že jsem těch deset nacistů popravil. Někdo to musel udělat,“ prohlásí později…   Stínání hlav rozhodně nepatří
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
skutecnepribehy.cz
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
Ne každému mladému se musí oslavy staršího člověka líbit, ale určitě by bylo slušností to alespoň předstírat. Partnerka mého vnuka to nezvládla. Lada se jmenovala, a už to jméno zavánělo povýšeností. Jak jsem ho uslyšela, zapracovala moje ženská intuice a vnitřní hlas mi řekl, že s touto dívkou náš Lukáš šťastný nebude. Ale všichni mi oponovali, že až
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
Slavný hokejista Jaromír Jágr (53) se mění k nepoznání, ale možná ne tím směrem, který si jeho krásná přítelkyně, televizní moderátorka Dominika Branišová (30), přeje nejvíc. Pomáhá jí v domácnost
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
21stoleti.cz
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
enigmaplus.cz
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
Na konci srpna roku 2014 se výzkumníkům z Archeologického ústavu Akademie věd ČR podaří zásadní archeologický objev. V útrobách Vyšehradu odhalí pozůstatky gigantického kostela. Kdo ho postavil? Za ja
Když je vedro, hurá k vodě!
epochanacestach.cz
Když je vedro, hurá k vodě!
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
nejsemsama.cz
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
Na které vás čeká nejvíc zábavy, nejlepší servis a kde nejvíc načerpáte sílu z nespoutané přírody? Přinášíme vám výběr pláží na pobřeží Černého moře, na nichž si dovolenou v Bulharsku bezvadně užijete! Zlaté písky Pulzující život, dovolenková atmosféra a relax na lehátku s drinkem v ruce. Právě to je vyhlášená pláž Bulharska v letovisku Zlaté písky. Nachází se asi 17 kilometrů severně od přístavního města Varna. Jde
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
epochaplus.cz
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
Vývoj lidstva jde nezadržitelně kupředu, někdy dokonce spěchá tak rychle, že za sebou nechává stovky zmařených životů. Jindy ale přispěje ke zkvalitnění všedních dní, jako je tomu třeba v případě splachovacích toalet. Ovládnutí ohně, jednoho z prvních a nejdůležitějších vynálezů, však zcela zásadně proměnilo směr lidských dějin a položilo základy naší civilizace. Oheň: Dobrý sluha,
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
iluxus.cz
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
DS N°4, nejnovější výtvor představený společností DS Automobiles, je nyní k dispozici k objednání. Jako hybrid s autonomním dobíjením je DS N°4 k dispozici již od 770 000 Kč v zaváděcí akci na speciál