Domů     Jan Budař: „Bytí je každodenní zázrak“
Jan Budař: „Bytí je každodenní zázrak“

Tichý, skromný, nenápadný muž s plachým úsměvem. Zároveň velmi obsazovaný herec, nápaditý moderátor, muzikant, zpěvák, scenárista… Extrovertní introvert. Všeuměl, který říká, že „…nejlepší, jak cokoli dělat, je nechat se tím pohltit“.

Narodil se ve Frýdlantu v severních Čechách. Brzy se ale rodina přestěhovala do obce Zásada poblíž Jablonce n. N., potom do nedalekého Jirkova, a když bylo Janovi sedm, zakotvili v Brně. Často v rozhovorech vzpomíná, že hercem toužil být odmalička.

Všichni se tomu prý divili, protože byl zakřiknuté, málomluvné, červenající se dítě, bez jakékoli ambice někoho bavit nebo se předvádět.

Vnitřně klidný puberťák

Uplynulo pár let a z nesmělého školáčka byl nesmělý, červenající se pubescent. Někdy tehdy viděl Dustina Hofmana a jeho úžasného Rain Mana, byl nadšený a definitivně se utvrdil ve svém rozhodnutí pro hereckou dráhu.

A trval na něm, ačkoli mu doma líčili, jak to mají neúspěšní herci těžké… Co se vzorů týče, „… dlouho byl mým idolem krteček. Bez něj jsem nejedl, nespal, nic.

Až se to najednou zlomilo a krtečka nahradil Vinnetou.“ Jan prý dokonce vydržel několik měsíců neprojevovat emoce, měl naprosto kamennou tvář, protože se někde dočetl, že indiáni dovedou nalézt vnitřní klid.

Až si zavolali do školy rodiče, jestli neutrpěl nějaké trauma. „A já jsem to hrál. Bavilo mě to!“

S Tomášem Matonohou Polski film (2012)
S Tomášem Matonohou Polski film (2012)

V Brně se nenudil

Po gymnáziu vystudoval herectví na brněnské Janáčkově akademii, hrál v renomovaných divadlech – od brněnského Provázku po pražské Národní, tam dokonce Romea!

A pak už přišel prosťáček Standa Pichlík, plachý a „trochu pomalejší“ hrdina toužící po lásce ve snímku Nuda v Brně ozdobeném pěti Českými lvy. Sám Jan Budař získal hned dva, podílel se na scénáři a ztvárnil hlavní roli, a také se postaral hudbu k filmu.

Nebe a Vincek (2008) s Jaroslavem Pleslem
Nebe a Vincek (2008) s Jaroslavem Pleslem

Honza goes too Hollywood

Do mezititulku jsem si vypůjčila název „projektu“, v rámci něhož Jan Budař psal před časem pro jeden časopis reportáže o tom, kterak to je, když se český herec pokouší dobýt filmový svět. Sám rozhodně není bez šancí.

Už před několika lety ztvárnil hlavní roli ve snímku La mujer sin piano významného španělského režiséra Javiera Rebolla. Hrál Poláka žijícího ve Španělsku. „Měl jsem výhodu, že jsem mohl, dokonce měl ve své španělštině dělat chyby.“ Snímek získal kupř.

hlavní cenu Zlatou mušli coby nejlepší film na festivalu v San Sebastiánu. „Tamní diváci mají hezký zvyk – když se jim film líbí, tak vytvoří po projekci ve foyeru špalír a tleskají tvůrcům, kteří odcházejí z kina.

To bylo moc krásný…“ Hodí se dodat, jak se Jan Budař k roli v oceněném španělském filmu vůbec dostal.

Když byl předtím na festivalu v Madridu s delegací filmu Vratné láhve, ve kterém hrál Svěrákova kolegu v samoobsluze Úlisného, vzal s sebou několik DVD se sestřihem svých hereckých prací a po představení snímku oslovil publikum, zda někdo z přítomných nezná osobně režiséra Pedra Almodóvara.

„Můj sen je u něj hrát, protože se mi jeho filmy moc líbí.“ Několik lidí se přihlásilo a Jan je požádal, aby jeho dévédéčka předali. No a jedno z nich nakonec doputovalo právě k režiséru Rebollovi.

Přísloví o líné hubě v herecké praxi… „Kdybych mohl spolupracovat s vysněnými režiséry – vedle Almodóvara mám spoustu dalších – a při těch natáčeních cestovat po světě a poznávat různé kouty světa, to by se mi moc líbilo.“

Nuda v Brně s Martinem Pechlátem (2003)
Nuda v Brně s Martinem Pechlátem (2003)

Hudbu si našel sám

Budař jednou v rozhovoru prozradil, že když před lety slyšel v televizi prvně zpívat Stinga, tak ho to tak uhranulo, že se rozplakal a řekl si, že chce také hrát.

Pak našel v jednom baru jednoho muzikanta, ve druhém druhého, ve třetím kolegyni saxofonistku Elišku – a Eliščin Band byl na světě. Jiná verze vzniku kapely je ta, že chodil po Praze a rozhlašoval, že hledá spoluhráče. A oni se „nabalili“.

Ostatně muzika ho provází od dětství. „Nejdéle hraju na klavír, tam jsem si nejjistější. A pak také na kytaru.

A zobcové flétny, harmoniky, ale to moc nepočítám, to jsou spíš pokusy.“ Začalo to tak, že kdysi sám poprosil maminku, která na klavír hraje, aby mu objasnila, jak na to.

„Ona mi vysvětlila, jak najdu akord, a já jsem si pak už hledal sám… Kdyby mě někdo nutil, tak mi to možná znechutil.“ Už tehdy začal také skládat písně, ale netroufal jsem si někomu je hrát.

Jiří Ornest, Leoš Noha, Josef Polášek a Jan Budař Mistři (2004)
Jiří Ornest, Leoš Noha, Josef Polášek a Jan Budař Mistři (2004)

Sedí na mnoha židlích

Jan Budař si profesní pestrost pochvaluje. „Coby herec má člověk vlny práce – a já mám tu výhodu, když nemám moc herecké práce, tak mám kapelu, se kterou můžu koncertovat nebo natáčet, a to mě moc baví.“ V muzice rád zkouší, střídá a propojuje žánry.

Také vymyslel pořad Seznamme se – s kapelou koncertoval pro nezadané, ale nejen pro ně. Vyzýval návštěvníky představení, aby se vybavili červeným doplňkem, pokud se chtějí seznámit, a nebo růžovým, pokud jsou zadaní a chtějí se seznámit…

„Věřím, že ve vzduchu bude permanentní čekání na zázrak seznamování a lásky…,“ říkal, když program plánoval. Zároveň občas velmi originálně moderuje, píše scénáře, režíruje…

Pohádkáři vnuk a děd

V roce 2013 vyšla knížka Největší tajemství Leopolda Bumbáce a Pohádka z Pekla pod Sudem, s krásnými ilustracemi, v pevné vazbě. Autorem první pohádky je sám Jan, druhou ručně sepsal a navíc opatřil obrázky jeho tehdy 90letý dědeček Antonín.

„Myslím, že je to světová rarita, aby spolu vnuk a děda vydali pohádky. Mám z toho velikou radost a je to i dárek dědovi.“

Bude princem Mamánkem

Nyní připravuje Jan Budař svůj první velký film. Vymyslel pohádkový příběh prince, který visí rodičům (Josef Abrhám a Libuše Šafránková) na krku a ne a ne se oženit. Nikdy neopustil rodné království, neumí šermovat, bojí se kdečeho – prostě mamánek.

„Tak dlouho jsem čekal na roli prince, až jsem si ji musel napsat sám.

S Janou Plodkovou ve snímku Rozkoš (2013)
S Janou Plodkovou ve snímku Rozkoš (2013)

Jan Budař (39) ve zkratce:

Narodil se 31. července 1977 ve Frýdlantu

Maturita na gymnáziu v Brně

2000 absolvoval herectví na JAMU

Hrál v Klicperově divadle v Hradci Králové, v brněnském Divadle Husa na provázku, v pražském Divadle Na zábradlí i v pražském Národním divadle

Filmy:

např. Nuda v Brně (2003), Mistři (2004), Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště (2005), Vratné láhve (2006), Václav (2007), Protektor (2009), Odcházení (2011), Lidice (2011), Czech Made Man (2011), Všechno, nebo nic (2016), Tenkrát v ráji (2016), Anthropoid (2016)

Seriály: např. Vyprávěj (2009), Sanitka 2 (2013)

Ocenění: Český lev 2003 (Nuda v Brně – nejlepší scénář a hlavní herec), ČL 2004 (Mistři – vedlejší herec), ČL 2007 (Václav – vedlejší herec); Cena Alfréda Radoka 2004 – nejlepší herec

Scenárista, režisér, autor filmové hudby, reportér, moderátor

Zpěvák, hráč na piano, na kytaru a autor hudby i textů v kapele Eliščin band

Je spoluautorem knihy Největší tajemství Leopolda Bumbáce & Pohádka z Pekla pod Sudem

Rád cestuje, např. absolvoval v Himálaji pouť k posvátnému jezeru Gosaikunda a psal z ní reportáže.

Rodina: mladší sestra Jana (lékařka, jogínka, astroložka a malířka)

Ve filmu Václav (2007) si zahrál postavu Františka
Ve filmu Václav (2007) si zahrál postavu Františka

Co řekl o …:

… o radách do života: „Nejlepší rada, kterou jsem kdy dostal? Buď svůj, stejně ti nic jiného nezbývá.“

… o herectví: „Víc než divadlo mě baví film, přijde mi praktičtější ve všech směrech. Např. je výhodné, že ho jednou natočíte a pak už ten výrobek dál pracuje za vás. Divadlo je každý večer znovu psychicky vyčerpávající.“

… o filmech: „Mám rád filmy, díky nimž zažiju katarzi a odnáším si z kina silný zážitek.“

… o bytí: „Bytí je každodenní zázrak. Kdyby nás za to, že žijeme, denně někdo pochválil, byli bychom veselejší.“

… o sobě: Nejvíc se cítím být hercem, protože jsem to vystudoval. Ale jinak jsem nadšený amatér… Do všeho…“

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, ČT, Nova, CSFD

reklama
Související články
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
14.2.2024
Spontánní i nejistá, optimistická, ikskrát denně připravená se pro něco nadchnout. V jednom rozhovoru podotkla: „Jsem takové šťastné pako, které letí životem…“ Jedna z opor hereckého souboru Národního divadla a také už trojnásobná babička! Češka, Pražačka křtěná Vltavou se slovenskými kořeny, hrdá občanka Prahy 6. Těmi kořeny jsou myšleni samozřejmě rodiče, kteří byli oba Slováci. Tatínek v Pra
2.2.2024
Moderátor a bavič Jiří Werich Petrášek svého otce nezapře, ale tentokrát svůj zevnějšek ještě vylepšil, když společně se svým uměleckým partnerem, zpívajícím nakladatelem a také autorem Pavlem Mészárosem zapózovali po své talk show HOVORY W, kam si pravidelně zvou své hosty. Tentokrát jím byl oblíbený herec Jaroslav Satoranský, který se v pořadu objevuje pravidelně, a diváky vždycky potěší svými v
25.1.2024
Víte, co to enneagram je? Zjednodušeně se dá vysvětlit jako nástroj, který vám pomůže pochopit, kdo jste vy a kdo jsou ti druzí. A proč nám to s těmi druhými někdy funguje a jindy zase ne. Stále ještě nemáte představu, o čem je řeč? Představte si systém, který dokáže odhadnout základní osobnostní typy lidí a jejich vzájemnou provázanost. A ještě to dokáže znázornit graficky. Když si název pocháze
17.1.2024
Herec. Zpěvák. Idol divaček nejen seriálu Slunečná, a to napříč věkovým spektrem. A také kluk, který to má v hlavě srovnané. No, copak může být za primadonu někdo, kdo má ze všech jídel nejradši bramborák? Marek je Ústečák a na dětství na severu Čech moc rád vzpomíná. Skoro osm let chodil do hudebky na klavír, ale cvičit doma ho prý strašně nebavilo. Tak se, když ho začaly víc bavit holky, na p
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
epochaplus.cz
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Silná přitažlivost s bývalým
nasehvezdy.cz
Silná přitažlivost s bývalým
Nová posila seriálu ZOO Jana Bernášková (42) má až podezřele blízko ke svému bývalému muži, režisérovi Davidu Drábkovi (53). Byl to právě jejich vztah, z něhož čerpala ve své knize Jak přežít svého mu
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř