Domů     Michal Dlouhý: „Pro holky je táta princ“
Michal Dlouhý: „Pro holky je táta princ“
19.8.2020

Poprvé „hrál“ ve dvou letech – byl mladší verzí svého brášky Vladimíra, který ve slavném filmu skákal přes kaluže osudu navzdory. Jakoby se scénář opakoval – i v běžném životě je dnes Michal „mladší verzí svého brášky“. Už napořád…

Býval prý živé, nespoutané dítě, se kterým to rodiče neměli lehké.

„Dokonce mě vyhodili ze školky, nevěděli si se mnou rady!“ A protože v té době už starší Vladimír často točil a jejich maminka ho musela doprovázet, dostal se s ní na natáčení i Míša – a role na sebe nenechaly dlouho čekat.

„Tehdy tady hodně točily německé produkce, já byl modrooký blonďák, takže jsem se jim hodil.“

Michal Dlouhý s Janou Kolesárovou v pokračování televizního seriálu Sanitka. Jeho postava lékaře Richarda Bláhy vyniká krom odvahy i slabostí pro krásné ženy.
Michal Dlouhý s Janou Kolesárovou v pokračování televizního seriálu Sanitka. Jeho postava lékaře Richarda Bláhy vyniká krom odvahy i slabostí pro krásné ženy.

Chtěl být i Gottem

Tatínek stavební inženýr a nadšený sportovec, maminka reprezentantka v házené, dokonce členka vítězného týmu na mistrovství světa v roce 1957! Při sportu se poznali a později k němu vedli i oba syny, Vladimíra i o deset let mladšího Michala.

„Smíchov, Malvazinky, Na Farkáně, to byl můj svět. Kousek od nás byl Motorlet a pak už jen pusto a prázdno, divoká příroda.“ Michal v jednom rozhovoru vzpomínal, že jako malý chtěl být popelářem, pak kosmonautem a také Karlem Gottem!

Starší bratr ho měl občas na starosti a pečoval o něj – no, jako starší bratr: „Brácha si se mnou hrál s tím desetiletým rozdílem, takže ze mě vždycky dělal blbce. Ale hezky, ne zle. Já byl hrozně naivní…“

Se Simonou Stašovou v komedii o lásce s hořkou příchutí Vím, že víš, že vím v pražském Divadle ABC.
Se Simonou Stašovou v komedii o lásce s hořkou příchutí Vím, že víš, že vím v pražském Divadle ABC.

Postrachem konzervatoře

Po základní škole napsal do přihlášek dvě možnosti – konzervatoř a učební obor umělecký truhlář. „Mohl jsem dneska dělat krásný nábytek.

Ostatně – brácha se málem vyučil na zedníka.“ Když se Michal přihlásil na konzervatoř, ti z pedagogického sboru, kteří pamatovali Vladimíra, který byl všechno, jen ne vzorný student, se upřímně vyděsili.

A další léta jim, jak Michal jednou vzpomínal, dala za pravdu. „To byly pořád nějaké maléry…“

Kam dřív?

Po absolvování konzervatoře měl Michal veliké štěstí a starost zároveň: „Dvě první nabídky do angažmá přišly v jeden den. Jedna byla do Národního divadla, druhá do Činoherního klubu. Měl jsem je na záznamníku hned za sebou.

Myslel jsem, že je to nějaký fór!“ Vzal telefon a raději si čísla u nabídek ověřil. Po poradě s Vladimírem se pak rozhodl šalamounsky: „Hostoval jsem v Národním a angažmá jsem vzal v Činoherním klubu.

Byl jsem odkojený Divadlem Na zábradlí, kde brácha působil, což je divadlo malé formy, a to mi bylo blížší.“

Michal Dlouhý coby šéf zločinného gangu Karel Hrubeš se svou filmovou sestrou Irenou (Lucie Benešová) ve filmu Sametoví vrazi.
Michal Dlouhý coby šéf zločinného gangu Karel Hrubeš se svou filmovou sestrou Irenou (Lucie Benešová) ve filmu Sametoví vrazi.

Souboj s dislexií

Po odchodu z Činoherního klubu v roce 2008 už Michal Dlouhý do řádného divadelního souboru nevstoupil, je tzv. na volné noze.

Pečlivě si vybírá co, kde a hlavně s kým by měl hrát, protože tvrdí, že pokud si zúčastnění sednou, je to na výsledku znát a on chce do práce chodit rád.

Vloni mělo v Městských divadlech pražských premiéru představení Listopad, ve kterém hraje amerického prezidenta. Mimořádné je tím, jaké množství textu se musel Michal coby představitel hlavní role naučit.

Tím, že je dislektik (porucha čtení), to bylo pro něj o to složitější. „Byla to zatím nejtěžší práce. Jsou tam dlouhé monology a také rychlé konverzace, kdy musí člověk bleskově reagovat.“ Kdy se učil? „Mám klid, když děti i manželka, usnou.

To se zavřu na balkon a učím se do rána. Sousedi už si musí myslet, že tam sedí blázen.

Někdy se člověk neovládne, přidá na hlase, a když jsou čtyři ráno…“ Dalším prubířským kamenem pak bylo pro Michala načtení Tolkienova Pána prstenů, nahrávka vyšla na CD. „Mám pocit, že jsem dokázal něco, v co jsem nejdřív vůbec nevěřil.

Předcházela velmi dlouhá příprava a byla to strašná dřina. Byl jsem schopen natočit maximálně 20 stránek za den.“

Spřátelené umělkyně

První mediálně známou přítelkyní Michala Dlouhého byla herečka a zpěvačka Sabina Laurinová, druhou pak herečka a zpěvačka Lucie Vondráčková. S tou chodil na přelomu milénia tři roky a pak se v dobrém rozešli.

Pár let nato spolu hráli hlavní role v představení Othello na Letních shakespearovských slavnostech a Lucie tehdy podotkla: „Máme spolu hezký shakespearovský vztah…“

Vzal si letušku

Manželkou Michala Dlouhého je bývalá letuška Zuzana. Jak se seznámili? „Při tenise. Hráli jsme s jejím tatínkem, který je tenisový trenér, a chyběla nám holka do týmu. Jeho napadlo, že by si s námi mohla zahrát Zuzanka.“ Vzali se v r.

2006 v Sydney během australské dovolené. Po roce přišla na svět Anička a tři roky po ní Karolínka. „Pomáhám pořád, a vůbec se za to nestydím – umím i šít! Ne jenom něco rozpáraného zašít, ale ušít oblečení!

A protože jsem žil dlouho sám, tak umím i další domácí práce. Vařit, prát…“

V Gogolově hře Hráči (divadlo Rokoko), ztvárnil falešného hráče Ichareva (zcela vpravo).
V Gogolově hře Hráči (divadlo Rokoko), ztvárnil falešného hráče Ichareva (zcela vpravo).

Jsme jedna parta

Michal se pochopitelně snaží také pomáhat Petře Jungmanové s Vladimírovými synky. „Jsme jedna parta, jezdíme na chalupu a trávíme spolu prázdniny. Jezdíme pořád na to samé místo v jižních Čechách, kam jsme jezdili s rodiči už my jako děti.

Spíme ve stanech, vaříme na ohni, všechny děti se na to hrozně těší. Těší se dokonce i Zuzka a Petra.“

Bráška byl geniální herec

Podle toho, jak Michal o zesnulém bratru Vladimírovi mluví, je zřejmé, že si ho vážil, že ho obdivoval, že ho měl moc rád… „Stačilo, aby přišel, dal mi knížku a řekl: Tohle si přečti. Hltal jsem to.

A stejně jsem hltal jeho herectví, protože on byl geniální herec. Bráška je se mnou každý den.“

S dnes již zesnulým bratrem Vladimírem stanul na prknech divadla Kalich v úspěšné hře Chvála bláznovství.
S dnes již zesnulým bratrem Vladimírem stanul na prknech divadla Kalich v úspěšné hře Chvála bláznovství.

Michal Dlouhý (46) ve zkratce:

• Narodil se 29. září 1968 v Praze

• 1983–89 konzervatoř, 1989–2001 na volné noze

• 2001–2008 angažmá v Činoherním klubu, 2008 – dosud – opět na volné noze

• 2006 Letní shakespearovké slavnosti – Othello, 2007 tančil ve StarDance

• Filmy: např. Žabí princ, Sedmero krkavců, Ošklivá princezna, Oběti: Přepadení, Sametoví vrazi, Swingtime, Kajínek, Domina, Kulka pro Heydricha, Kandidát

• Seriály: např. Třetí patro, Přítelkyně z domu smutku, Sanitka 2, Cirkus Bukowsky

• Dabing: např. Keanu Reeves, Brad Pitt, Michael J. Fox

• Rodina: manželka Zuzana, dcery Anna (8) a Karolína (5); švagrová herečka a tanečnice Petra Jungmanová a synovci Jan a Jiří (děti zesnulého bratra Vladimíra)

• Má rád: vaření, dobré jídlo a pití, sport, jízdu na koni, cestování, chalupu v Českosaském Švýcarsku, rybník Kozák v jižních Čechách

• Bydlí v Praze na Smíchově

• Kde ho lze vidět: zadejte jméno herce na www.i-divadlo.cz

Co řekl o …:

… o dětech: „Z pozice otce mohu říct, že pro holky je táta princ. Když přijdu domů, je to nádherné vítání. Když přijdeme na návštěvu za bráškovými kluky, tak pozdraví a to je celé. Berou mě jako parťáka, když něco potřebují.

Přitom jsme si blízcí, když slyší, jak na mě holky volají tati, občas jim to taky tak ujede.“

… o bratrově herectví: „Předtím bylo dané, že si přece nepolezeme do zelí. Ale jeho herectví bylo tak geniální, že nevidím důvod, proč ho nevyužít a nenabídnout divákovi. Teď ho konečně můžu vykrádat. Myslím, že k tomu mám jeho svolení.“

…o svém hraní: „Většinou se do toho položím tak, že celé hlediště úplně zkoprní a myslí jen na to, abych na jevišti neumřel. Když se dostanu do ajfru, létají třísky. Když přežiju, jsou nadšení a je jim jedno, že jsem hrál pitomě.“

… o vztahu: „Muž by měl ctít ženu jako ženu. A měl by jí to umět říct. Myslím, že gentlemanů je dost, ale chybí komunikace. A pojmenování věcí. Myslíme si, že je to automatické, že to je jasné, že máme rádi toho druhého, ale neřekneme to. A to je chyba.

Přitom stačí to vyslovit, pochválit, to co druhý dělá, a máte padesát procent ze dne zalitých sluníčkem.“

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, Bonton film a archivy divadel Rokoko, Kalich a ABC, České televize a Pavly Černé

reklama
Související články
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
14.2.2024
Spontánní i nejistá, optimistická, ikskrát denně připravená se pro něco nadchnout. V jednom rozhovoru podotkla: „Jsem takové šťastné pako, které letí životem…“ Jedna z opor hereckého souboru Národního divadla a také už trojnásobná babička! Češka, Pražačka křtěná Vltavou se slovenskými kořeny, hrdá občanka Prahy 6. Těmi kořeny jsou myšleni samozřejmě rodiče, kteří byli oba Slováci. Tatínek v Pra
2.2.2024
Moderátor a bavič Jiří Werich Petrášek svého otce nezapře, ale tentokrát svůj zevnějšek ještě vylepšil, když společně se svým uměleckým partnerem, zpívajícím nakladatelem a také autorem Pavlem Mészárosem zapózovali po své talk show HOVORY W, kam si pravidelně zvou své hosty. Tentokrát jím byl oblíbený herec Jaroslav Satoranský, který se v pořadu objevuje pravidelně, a diváky vždycky potěší svými v
25.1.2024
Víte, co to enneagram je? Zjednodušeně se dá vysvětlit jako nástroj, který vám pomůže pochopit, kdo jste vy a kdo jsou ti druzí. A proč nám to s těmi druhými někdy funguje a jindy zase ne. Stále ještě nemáte představu, o čem je řeč? Představte si systém, který dokáže odhadnout základní osobnostní typy lidí a jejich vzájemnou provázanost. A ještě to dokáže znázornit graficky. Když si název pocháze
17.1.2024
Herec. Zpěvák. Idol divaček nejen seriálu Slunečná, a to napříč věkovým spektrem. A také kluk, který to má v hlavě srovnané. No, copak může být za primadonu někdo, kdo má ze všech jídel nejradši bramborák? Marek je Ústečák a na dětství na severu Čech moc rád vzpomíná. Skoro osm let chodil do hudebky na klavír, ale cvičit doma ho prý strašně nebavilo. Tak se, když ho začaly víc bavit holky, na p
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut