Domů     Michal Dlouhý: „Pro holky je táta princ“
Michal Dlouhý: „Pro holky je táta princ“
od 19.8.2020

Poprvé „hrál“ ve dvou letech – byl mladší verzí svého brášky Vladimíra, který ve slavném filmu skákal přes kaluže osudu navzdory. Jakoby se scénář opakoval – i v běžném životě je dnes Michal „mladší verzí svého brášky“. Už napořád…

Býval prý živé, nespoutané dítě, se kterým to rodiče neměli lehké.

„Dokonce mě vyhodili ze školky, nevěděli si se mnou rady!“ A protože v té době už starší Vladimír často točil a jejich maminka ho musela doprovázet, dostal se s ní na natáčení i Míša – a role na sebe nenechaly dlouho čekat.

„Tehdy tady hodně točily německé produkce, já byl modrooký blonďák, takže jsem se jim hodil.“

Michal Dlouhý s Janou Kolesárovou v pokračování televizního seriálu Sanitka. Jeho postava lékaře Richarda Bláhy vyniká krom odvahy i slabostí pro krásné ženy.
Michal Dlouhý s Janou Kolesárovou v pokračování televizního seriálu Sanitka. Jeho postava lékaře Richarda Bláhy vyniká krom odvahy i slabostí pro krásné ženy.

Chtěl být i Gottem

Tatínek stavební inženýr a nadšený sportovec, maminka reprezentantka v házené, dokonce členka vítězného týmu na mistrovství světa v roce 1957! Při sportu se poznali a později k němu vedli i oba syny, Vladimíra i o deset let mladšího Michala.

reklama

„Smíchov, Malvazinky, Na Farkáně, to byl můj svět. Kousek od nás byl Motorlet a pak už jen pusto a prázdno, divoká příroda.“ Michal v jednom rozhovoru vzpomínal, že jako malý chtěl být popelářem, pak kosmonautem a také Karlem Gottem!

Starší bratr ho měl občas na starosti a pečoval o něj – no, jako starší bratr: „Brácha si se mnou hrál s tím desetiletým rozdílem, takže ze mě vždycky dělal blbce. Ale hezky, ne zle. Já byl hrozně naivní…“

Se Simonou Stašovou v komedii o lásce s hořkou příchutí Vím, že víš, že vím v pražském Divadle ABC.
Se Simonou Stašovou v komedii o lásce s hořkou příchutí Vím, že víš, že vím v pražském Divadle ABC.

Postrachem konzervatoře

Po základní škole napsal do přihlášek dvě možnosti – konzervatoř a učební obor umělecký truhlář. „Mohl jsem dneska dělat krásný nábytek.

reklama

Ostatně – brácha se málem vyučil na zedníka.“ Když se Michal přihlásil na konzervatoř, ti z pedagogického sboru, kteří pamatovali Vladimíra, který byl všechno, jen ne vzorný student, se upřímně vyděsili.

A další léta jim, jak Michal jednou vzpomínal, dala za pravdu. „To byly pořád nějaké maléry…“

Kam dřív?

Po absolvování konzervatoře měl Michal veliké štěstí a starost zároveň: „Dvě první nabídky do angažmá přišly v jeden den. Jedna byla do Národního divadla, druhá do Činoherního klubu. Měl jsem je na záznamníku hned za sebou.

reklama

Myslel jsem, že je to nějaký fór!“ Vzal telefon a raději si čísla u nabídek ověřil. Po poradě s Vladimírem se pak rozhodl šalamounsky: „Hostoval jsem v Národním a angažmá jsem vzal v Činoherním klubu.

Byl jsem odkojený Divadlem Na zábradlí, kde brácha působil, což je divadlo malé formy, a to mi bylo blížší.“

Michal Dlouhý coby šéf zločinného gangu Karel Hrubeš se svou filmovou sestrou Irenou (Lucie Benešová) ve filmu Sametoví vrazi.
Michal Dlouhý coby šéf zločinného gangu Karel Hrubeš se svou filmovou sestrou Irenou (Lucie Benešová) ve filmu Sametoví vrazi.

Souboj s dislexií

Po odchodu z Činoherního klubu v roce 2008 už Michal Dlouhý do řádného divadelního souboru nevstoupil, je tzv. na volné noze.

Pečlivě si vybírá co, kde a hlavně s kým by měl hrát, protože tvrdí, že pokud si zúčastnění sednou, je to na výsledku znát a on chce do práce chodit rád.

Vloni mělo v Městských divadlech pražských premiéru představení Listopad, ve kterém hraje amerického prezidenta. Mimořádné je tím, jaké množství textu se musel Michal coby představitel hlavní role naučit.

Tím, že je dislektik (porucha čtení), to bylo pro něj o to složitější. „Byla to zatím nejtěžší práce. Jsou tam dlouhé monology a také rychlé konverzace, kdy musí člověk bleskově reagovat.“ Kdy se učil? „Mám klid, když děti i manželka, usnou.

To se zavřu na balkon a učím se do rána. Sousedi už si musí myslet, že tam sedí blázen.

Někdy se člověk neovládne, přidá na hlase, a když jsou čtyři ráno…“ Dalším prubířským kamenem pak bylo pro Michala načtení Tolkienova Pána prstenů, nahrávka vyšla na CD. „Mám pocit, že jsem dokázal něco, v co jsem nejdřív vůbec nevěřil.

Předcházela velmi dlouhá příprava a byla to strašná dřina. Byl jsem schopen natočit maximálně 20 stránek za den.“

Spřátelené umělkyně

První mediálně známou přítelkyní Michala Dlouhého byla herečka a zpěvačka Sabina Laurinová, druhou pak herečka a zpěvačka Lucie Vondráčková. S tou chodil na přelomu milénia tři roky a pak se v dobrém rozešli.

Pár let nato spolu hráli hlavní role v představení Othello na Letních shakespearovských slavnostech a Lucie tehdy podotkla: „Máme spolu hezký shakespearovský vztah…“

Vzal si letušku

Manželkou Michala Dlouhého je bývalá letuška Zuzana. Jak se seznámili? „Při tenise. Hráli jsme s jejím tatínkem, který je tenisový trenér, a chyběla nám holka do týmu. Jeho napadlo, že by si s námi mohla zahrát Zuzanka.“ Vzali se v r.

2006 v Sydney během australské dovolené. Po roce přišla na svět Anička a tři roky po ní Karolínka. „Pomáhám pořád, a vůbec se za to nestydím – umím i šít! Ne jenom něco rozpáraného zašít, ale ušít oblečení!

A protože jsem žil dlouho sám, tak umím i další domácí práce. Vařit, prát…“

V Gogolově hře Hráči (divadlo Rokoko), ztvárnil falešného hráče Ichareva (zcela vpravo).
V Gogolově hře Hráči (divadlo Rokoko), ztvárnil falešného hráče Ichareva (zcela vpravo).

Jsme jedna parta

Michal se pochopitelně snaží také pomáhat Petře Jungmanové s Vladimírovými synky. „Jsme jedna parta, jezdíme na chalupu a trávíme spolu prázdniny. Jezdíme pořád na to samé místo v jižních Čechách, kam jsme jezdili s rodiči už my jako děti.

Spíme ve stanech, vaříme na ohni, všechny děti se na to hrozně těší. Těší se dokonce i Zuzka a Petra.“

Bráška byl geniální herec

Podle toho, jak Michal o zesnulém bratru Vladimírovi mluví, je zřejmé, že si ho vážil, že ho obdivoval, že ho měl moc rád… „Stačilo, aby přišel, dal mi knížku a řekl: Tohle si přečti. Hltal jsem to.

A stejně jsem hltal jeho herectví, protože on byl geniální herec. Bráška je se mnou každý den.“

S dnes již zesnulým bratrem Vladimírem stanul na prknech divadla Kalich v úspěšné hře Chvála bláznovství.
S dnes již zesnulým bratrem Vladimírem stanul na prknech divadla Kalich v úspěšné hře Chvála bláznovství.

Michal Dlouhý (46) ve zkratce:

• Narodil se 29. září 1968 v Praze

• 1983–89 konzervatoř, 1989–2001 na volné noze

• 2001–2008 angažmá v Činoherním klubu, 2008 – dosud – opět na volné noze

• 2006 Letní shakespearovké slavnosti – Othello, 2007 tančil ve StarDance

• Filmy: např. Žabí princ, Sedmero krkavců, Ošklivá princezna, Oběti: Přepadení, Sametoví vrazi, Swingtime, Kajínek, Domina, Kulka pro Heydricha, Kandidát

• Seriály: např. Třetí patro, Přítelkyně z domu smutku, Sanitka 2, Cirkus Bukowsky

• Dabing: např. Keanu Reeves, Brad Pitt, Michael J. Fox

• Rodina: manželka Zuzana, dcery Anna (8) a Karolína (5); švagrová herečka a tanečnice Petra Jungmanová a synovci Jan a Jiří (děti zesnulého bratra Vladimíra)

• Má rád: vaření, dobré jídlo a pití, sport, jízdu na koni, cestování, chalupu v Českosaském Švýcarsku, rybník Kozák v jižních Čechách

• Bydlí v Praze na Smíchově

• Kde ho lze vidět: zadejte jméno herce na www.i-divadlo.cz

Co řekl o …:

… o dětech: „Z pozice otce mohu říct, že pro holky je táta princ. Když přijdu domů, je to nádherné vítání. Když přijdeme na návštěvu za bráškovými kluky, tak pozdraví a to je celé. Berou mě jako parťáka, když něco potřebují.

Přitom jsme si blízcí, když slyší, jak na mě holky volají tati, občas jim to taky tak ujede.“

… o bratrově herectví: „Předtím bylo dané, že si přece nepolezeme do zelí. Ale jeho herectví bylo tak geniální, že nevidím důvod, proč ho nevyužít a nenabídnout divákovi. Teď ho konečně můžu vykrádat. Myslím, že k tomu mám jeho svolení.“

…o svém hraní: „Většinou se do toho položím tak, že celé hlediště úplně zkoprní a myslí jen na to, abych na jevišti neumřel. Když se dostanu do ajfru, létají třísky. Když přežiju, jsou nadšení a je jim jedno, že jsem hrál pitomě.“

… o vztahu: „Muž by měl ctít ženu jako ženu. A měl by jí to umět říct. Myslím, že gentlemanů je dost, ale chybí komunikace. A pojmenování věcí. Myslíme si, že je to automatické, že to je jasné, že máme rádi toho druhého, ale neřekneme to. A to je chyba.

Přitom stačí to vyslovit, pochválit, to co druhý dělá, a máte padesát procent ze dne zalitých sluníčkem.“

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, Bonton film a archivy divadel Rokoko, Kalich a ABC, České televize a Pavly Černé

reklama
Související články
12.1.2023
Narodil se v Brně, v Praze se stal hercem a v kanadském Vancouveru psychoterapeutem. Tam se stará o seniory a tady dělá radost nám, svým divákům. Hraní ho začalo bavit jako školáka a brzy nato už byl členem dětského sboru brněnského Divadla Husa na provázku. O tom, že by se hercem skutečně stal, ale tehdy příliš neuvažoval. Chtěl být lékařem, chtěl pomáhat lidem. Představoval si, že půjde po zákl
4.1.2023
V orientálních zemích má používání parfémů delší a silnější tradici než v naší kultuře, určované po staletí asketickým křesťanstvím. Odlišné je i složení, vonné esence se oproti evropských zvyklostem nerozpouštěly v alkoholovém roztoku, ale v olejovém. Tím obvykle také získaly větší intenzitu a výdrž. Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. [caption
20.12.2022
Vánoce potěší všechny naše smysli – čich nevyjímaje. Které vůně tedy k Vánocům neodmyslitelně patří? Přinášíme vám tipy, jak si je připravit. Kořeněný čaj... K adventu patří svařené víno, ale pokud si potřebujete zachovat hlavu čistou, pak ho zkuste nahradit čajovou lahůdkou původem z Indie. Základem je silný čaj, který můžete po libosti osladit a zjemnit mlékem nebo smetanou. Mléko totiž harmon
5.12.2022
„Je naprosto vyloučené, aby tzv. chybovost podpisů předaných Ing. Tomášem Březinou činila v průměru 29 procent, jak je uvedeno v rozhodnutí MV ČR č.j. MV-193543-5/OV-2022 ze dne 25.11.2022,“ říká ve svém prohlášení Tomáš Březina. Zde je celé jeho znění: Stanovisko k neregistrování pana Ing. Tomáš Březiny mezi zákonné kandidáty pro volbu prezidenta ČR dne 13. a 14. ledna 2023 Dne 25.11.
30.11.2022
Ceny štěňat z chovatelských stanic už několik let stoupají a začaly dosahovat závratných výšek několika desítek tisíc korun. Pokud máte zamilované plemeno, prostě cenu skousnete a na štěně si našetříte. Jenže pozor, ani štěně z chovatelské stanice, která se chlubí mnoha poháry z psích výstav a úspěchy svých odchovů, nemusí být zárukou, že štěně bude zdravé. Na co si dát pozor? Varující je nízký
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná kostra z Turkmenistánu: Důkaz 100 000 let staré operace srdce?
enigmaplus.cz
Záhadná kostra z Turkmenistánu: Důkaz 100 000 let staré operace srdce?
Kostra objevená v centrální Asii v roce 1969 nese nezpochybnitelné stopy po chirurgickém zákroku. Jsou-li domněnky vědců správné, jde o nejstarší důkaz úspěšné operace srdce na světě. Předběhla primit
Pokukuje po Klusovi?
nasehvezdy.cz
Pokukuje po Klusovi?
V seriálu ZOO se objevil nový kolega a Michaela Pecháčková (19) zbystřila. Říká se, že má pro Tomáše Kluse (36) slabost. „Je báječný!“ rozplývá se stále nezadaná blondýnka. Není pochyb o tom, že s
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
skutecnepribehy.cz
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
Vždycky jsem byla rozumná a racionální žena, nechápu, jak mi mohla láska tak zaslepit oči a zatemnit mozek. Uvěřila jsem podvodníkovi. Vracela jsem se ze služební cesty v Paříži. Držela jsem šálek v ruce a chtěla se napít, když turbulence otřásla letadlem. Káva vyšplíchla na muže vedle mě. Překotně jsem se začala omlouvat. Všimla jsem si, že má krásný úsměv
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Zamilovala se Angelina do mladého herce?
nasehvezdy.cz
Zamilovala se Angelina do mladého herce?
Kde hledat lepší útěchu po rozchodu se snoubenkou než v  náručí herečky Angeliny Jolie (47)? Takové štěstí má, jak se zdá, herec Paul Mescal (26). Nedávno byl totiž spatřen v jedné londýnské kavárn
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
epochanacestach.cz
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
Během procházky mezi Krasíkovem a Ovčím vrchem nezapomeňte navštívit Dvůr Krasíkov, zemědělský areál, který v minulosti sloužil zdejšímu knížeti. Když roku 1644 hrad Švamberk kompletně vyhořel kvů
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
epochaplus.cz
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
Walter s Rogerem nemají ve škole přednášky. Co s načatým dnem? „Mám vyprahlo v ústech. Spravil by to džbánek vína,“ navrhne Roger kolegovi. Ten souhlasí, a tak zapadnou do nejbližší taverny. Netuší, c
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
Musaka je tradiční jídlo typické pro oblast středomoří. Jeho základ tvoří v originální verzi masovo-rajčatová omáčka, lilky a bešamel. Můžete si ho snadno připravit i ve vegetariánské verzi. Díky směs
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného kuchaře není úplně jednoduchý, ale určitě stojí za vaši námahu. Ingredience 6 ks vepřových kotlet Marináda 2 lžíce olivového olej
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od krasového jezera Somin. A právě z jeho hlubin se má pravidelně vynořovat monstrum, které terorizuje místní obyvatele už přes 100 let. Podle různých s
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
Automobilová značka Lexus se v Česku stala partnerem nejprestižnější světové kuchařské soutěže Bocuse d`Or, o níž jsme již informovali. České národní kolo se uskuteční od 4. do 6. května v pražském O2
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
21stoleti.cz
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
Podle nové studie, která zkoumala nejhlubší části naší planety pomocí seismických vln vyvolaných zemětřeseními, se vnitřní jádro Země nedávno přestalo otáčet a nyní zřejmě obrací směr své rotace. Tyto