Domů     Masáže trigger points uleví koleni i bez operace
Masáže trigger points uleví koleni i bez operace
3.9.2020

Artróza kolene je jedním z hlavních důvodů omezené pohyblivosti ve zralejším věku. Bolest donutí postiženého, aby se šetřil a koleno zatěžoval co nejméně. Zdálo by se, že jedinou vyhlídkou na zlepšení je operace, ale to je omyl.

Artróza kolenního kloubu výrazně souvisí s narůstajícím věkem. V kategorii nad 65 let už trápí asi dvě třetiny populace u nás.

Nadváha, po léta trvající vysoká zátěž kolene i špatné genetické předpoklady: To vše vede k tomu, že se chrupavka v koleni začne předčasně opotřebovávat a její vrstva je čím dál tenčí. Pro postižený kloub to znamená velmi citelné následky.

Bez chrupavky je bezbolestný pohyb nemyslitelný. Tato důmyslná tkáň je tvořena ze 70 % z vody a současně se plavně pohybuje v kloubní tekutině. To zaručuje měkkost vzájemného dotyku.

Vnitřní části kloubu vůči sobě posunují komfortně hladkým a klouzavým pohybem bez tření a bez bolesti. Přiměřený pohyb chrupavce neškodí, naopak ho potřebuje, protože podporuje tvorbu kloubní tekutiny. Ta chrupavku nejen chrání, ale také pomáhá vyživovat.

Střídáním zátěže a uvolnění zatěžováním se kloubní tekutina s živinami rovnoměrně dostává ke všem částem chrupavky. Dokud je chrupavka v pořádku, funguje tedy velmi dobře. A tak to zdánlivě pokračuje i při prvních známkách artrózy.

Trvá totiž roky, než se pomalu se rozvíjející nemoc začne hlásit nepříjemnými pocity.

Ranní ztuhlost

Právě bolest před začátkem pohybu či „ranní ztuhlost“ je jedním z prvních signálů úbytku chrupavky v koleni. Kloub se současně ozývá i zvukově – začne v něm „vrzat“.

Málokdo z postižených si v této situaci uvědomí, že by bylo vhodné fyzioterapeutické ošetření, které by snížilo bolestivost a zpomalilo degenerativní změny. Ty se netýkají jen chrupavky a kloubní tekutiny, ale také šlach a svalů.

Fyzioterapie a léčebné cvičení by prodloužily období dobré pohyblivosti, ale bohužel na ně dojde jen zřídka, takže chrupavky v koleni dále ubývá i tím se stupňují i nepříjemné pocity při chůzi. Jenže to není jen postižený kloub, co jim při pohybu působí bolest.

Co se v koleni děje pro rozvoji artrózy? Zaniká chrupavka jakožto polstrovací vrstva. Tření v kloubu se zvyšuje, pohyb je hrubší a narušuje okraje kostí. Tělo se snaží dopad úbytku chrupavky zmírnit tím, že podpoří růst obnažených konců kostí, aby se uhladily.

Spíše než k uhlazení nerovností to ale vede k deformaci kloubu a tvorbě výrůstků, což je příčina dalších bolestí.

Je dobré vědět: Pravděpodobnost rozvoje artrózy zyvšují prodělané úrazy a ortopedické vady. Dalším rizikovým faktorem je výrazná fyzická zátěž. V těchto případech je dobré se včas obrátit na ortopeda už při prvních známkách ztuhlosti kolene.

Nebolí jen koleno

Čím jsou bolesti v koleni intenzivnější, tím více se jim snaží postižený vyhnout hledáním úlevové polohy. To vede ke změnám ve fungování svalů, kdy se některé partie neobvyklou zátěží dostávají do stavu trvalého napětí a ztuhlosti.

V určitých místech se následkem přetížení svalová vlákna stáčejí, posouvají a zkracují. Někdy se dokonce mohou zauzlit. Tyto části svalů se už nemohou volně rozpínat a stahovat, proto vytvářejí zatvrdliny.

Vázne tu prokrvení, svalová vlákna jsou špatně zásobená kyslíkem a dráždí nervová vlákna, což vyvolává vyzařující bolest. Jsou to uzlíky zhruba velikosti hrášku a říká se jim myofasciální trigger points nebo česky spoušťové body.

Tvořit se mohou v jakékoli svalové partii v těle, která je vystavena neúměrnému zatížení. Snaha šetřit artritické koleno tak paradoxně časem vede k mnohem větším bolestem vycházejícím ze svalů.

Pravý původce

Ačkoli mohou svalové zatvrdliny působit jen jako přidružená nepříjemná okolnost degenerativních změn kolene, ve skutečnosti je to často naopak: Na celkové míře bolestivosti artrického kloubu se mohou podílet překvapivě vysokou částí.

Mohou tvořit 50 %, ale někdy až 80 % z celkového dojmu bolesti. Jejich ošetření může mít tedy podstatnější vliv na zmírnění potíží než operace kolenního kloubu. Oproti operaci jde navíc o ošetření šetrné a neinvazivní.

Záludné uzlíky

Zkušený fyzioterapeut objeví při prohmatávání stehna zatvrdliny nad postiženým kloubem. Leží především na přední straně nohy, často v pruhu vedoucím od středu kolene vzhůru, ale nejen tam. Už jejich stisk je velice bolestivý.

Schopnost vyzařovat bolest po nervových vláknech pak ještě situaci zhoršuje. Kvůli přetáčení nohy dochází k tvorbě svalových zatvrdlin i vysoko na stehně a odtud pak bolest vystřeluje zpět ke koleni.

Masáž přináší úlevu

Fyzioterapeut dokáže uzlíky masáží postupně rozpustit. Existuje několik metod, které se dají vzájemně také kombinovat.

Cílem je vždy silným tlakem, protahováním nebo pohybem svalů proti odporu docílit toho, aby se přetočená svalová vlákna vrátila do své původní polohy a aby se v nich zlepšilo prokrvení a zásobení kyslíkem.

Výsledkem je výrazná úleva, kdy se ukáže, že vlastní kolenní kloub je jen menšinovým zdrojem bolesti. Nejúčinnější je hloubková masáž, i když ošetření samo může být velice nepříjemné. Tlak na spoušťový bod se zkouší až na hranici snesitelnosti.

Pod tlakem ale postupně bolestivost klesá. Masáže je třeba opakovat, jediné ošetření k řešení tohoto problému nestačí.

Další možnosti fyzioterapie

Masáže je možné zkombinovat s dalšími metodami fyzioterapie, významnou úlevu přináší především aplikace tepla pomocí parafínu nebo bahna. Teplo zlepšuje prokrvení a fyzikálním působením svaly uvolňuje.

K prohřátí hlouběji položených uzlíků je pak vhodnější působení ultrazvuku. Další používanou metodou je elektroterapie, která působí analgeticky, uvolňuje i zahřívá.

Fyzioterapii by měl doplnit nácvik správných pohybů, které nahradí úlevové polohy a zabrání další tvorbě spouštěcích bodů.

Prospívají i lázně

Termální voda je výborným prostředkem pro hloubkové prohřátí těla. Ještě intenzivněji působí teplé rašelinné koupele. Mají protizánětlivé účinky, podporují prokrvení a uvolňují křečovitě stažené svaly.

Zlepšení stavu pak umožní začít s posilováním svalstva, což představuje důležitou oporu pro nemocný kloub. Ideální je cvičení ve vodě nebo strečink, neboť svaly bývají nejen stažené, ale i zkrácené.

V domácích podmínkách se doporučuje jízda na kole nebo rotopedu. Cvičení by mělo stát součástí denní rutiny, kromě zlepšení pohyblivosti přispívá i k žádoucímu snížení nadváhy.

3 cviky pro posílení kolenou

– Propínání nohy: Posadíme se na podlahu a koleno podložíme stočeným polštářkem tak, aby lýtko bylo volně ve vzduchu. Nohu narovnáme a stáhneme svaly. Držíme asi půl minuty, pak povolíme a po pauze opakujeme, celkem asi 20x.

– Zvedání v lehu na břiše: Hlavu necháme spočívat na podložce a jednu nohu pokrčíme v koleni a pomalu zvedáme do výše asi 20 cm. Stejně pomalu pokládáme. Nohy vyměníme a opakujeme. Celkem cvičíme s každou nohou asi 10x.

– Zvedání v sedu: Napnutou nohu pomalu zvedáme několik cm nad podložku. V této poloze vydržíme a opět pomalu pokládáme. Nohy vystřídáme a cvik s každou opakujeme asi 10x.

Pomáhá výživa?

Do léčení artrózy sice výživa zasahuje jen omezeně, ale jistý účinek vykazují rostlinné a rybí oleje, neboť obsahují látky s protizánětlivým účinkem.

Ty sice nevrátí chrupavku do původního stavu, ale pomáhají omezovat riziko, že se v postiženém kloubu následkem dlouhodobého dráždění obnažených kostí rozvine zánět.

Dostupným prostředkem s celkově prospěšným účinkem na zdraví je v tomto případě hlavně olej ze lněných semen, obsahující tuky odpovídající rybímu oleji.

Naopak ze živočišných tuků v mase a mléčných výrobcích si tělo tvoří kyselinu arachidonovou, která podporuje zánětlivé procesy v těle.

Pomoc z přírody

Pomocným prostředkem proti rozvoji zánětlivých procesů v kloubu je výtažek z rostliny boswellie – jde vlastně o kadidlo a jeho účinnost v tomto směru už byla vědecky prokázaná. Je k dostání ve formě doplňku stravy.

Z domácích zdrojů je možné vyzkoušet rovněž podobně účinnou směs jemně mletého koření – kmínu, koriandru a muškátu. Tři stejné díly všech uvedených druhů promíchejte a denně naberte 2x množství na špičku nože a zalijte horkou vodou a po vychladnutí vypijte.

Koření sice nedokáže obnovit chrupavku, takový přípravek ostatně neexistuje, ale podporuje prokrvení a dodávku živin do kloubu.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet