Domů     Masáže trigger points uleví koleni i bez operace
Masáže trigger points uleví koleni i bez operace
od 3.9.2020

Artróza kolene je jedním z hlavních důvodů omezené pohyblivosti ve zralejším věku. Bolest donutí postiženého, aby se šetřil a koleno zatěžoval co nejméně. Zdálo by se, že jedinou vyhlídkou na zlepšení je operace, ale to je omyl.

Artróza kolenního kloubu výrazně souvisí s narůstajícím věkem. V kategorii nad 65 let už trápí asi dvě třetiny populace u nás.

Nadváha, po léta trvající vysoká zátěž kolene i špatné genetické předpoklady: To vše vede k tomu, že se chrupavka v koleni začne předčasně opotřebovávat a její vrstva je čím dál tenčí. Pro postižený kloub to znamená velmi citelné následky.

reklama

Bez chrupavky je bezbolestný pohyb nemyslitelný. Tato důmyslná tkáň je tvořena ze 70 % z vody a současně se plavně pohybuje v kloubní tekutině. To zaručuje měkkost vzájemného dotyku.

Vnitřní části kloubu vůči sobě posunují komfortně hladkým a klouzavým pohybem bez tření a bez bolesti. Přiměřený pohyb chrupavce neškodí, naopak ho potřebuje, protože podporuje tvorbu kloubní tekutiny. Ta chrupavku nejen chrání, ale také pomáhá vyživovat.

Střídáním zátěže a uvolnění zatěžováním se kloubní tekutina s živinami rovnoměrně dostává ke všem částem chrupavky. Dokud je chrupavka v pořádku, funguje tedy velmi dobře. A tak to zdánlivě pokračuje i při prvních známkách artrózy.

Trvá totiž roky, než se pomalu se rozvíjející nemoc začne hlásit nepříjemnými pocity.

Ranní ztuhlost

Právě bolest před začátkem pohybu či „ranní ztuhlost“ je jedním z prvních signálů úbytku chrupavky v koleni. Kloub se současně ozývá i zvukově – začne v něm „vrzat“.

reklama

Málokdo z postižených si v této situaci uvědomí, že by bylo vhodné fyzioterapeutické ošetření, které by snížilo bolestivost a zpomalilo degenerativní změny. Ty se netýkají jen chrupavky a kloubní tekutiny, ale také šlach a svalů.

Fyzioterapie a léčebné cvičení by prodloužily období dobré pohyblivosti, ale bohužel na ně dojde jen zřídka, takže chrupavky v koleni dále ubývá i tím se stupňují i nepříjemné pocity při chůzi. Jenže to není jen postižený kloub, co jim při pohybu působí bolest.

Co se v koleni děje pro rozvoji artrózy? Zaniká chrupavka jakožto polstrovací vrstva. Tření v kloubu se zvyšuje, pohyb je hrubší a narušuje okraje kostí. Tělo se snaží dopad úbytku chrupavky zmírnit tím, že podpoří růst obnažených konců kostí, aby se uhladily.

reklama

Spíše než k uhlazení nerovností to ale vede k deformaci kloubu a tvorbě výrůstků, což je příčina dalších bolestí.

Je dobré vědět: Pravděpodobnost rozvoje artrózy zyvšují prodělané úrazy a ortopedické vady. Dalším rizikovým faktorem je výrazná fyzická zátěž. V těchto případech je dobré se včas obrátit na ortopeda už při prvních známkách ztuhlosti kolene.

Nebolí jen koleno

Čím jsou bolesti v koleni intenzivnější, tím více se jim snaží postižený vyhnout hledáním úlevové polohy. To vede ke změnám ve fungování svalů, kdy se některé partie neobvyklou zátěží dostávají do stavu trvalého napětí a ztuhlosti.

V určitých místech se následkem přetížení svalová vlákna stáčejí, posouvají a zkracují. Někdy se dokonce mohou zauzlit. Tyto části svalů se už nemohou volně rozpínat a stahovat, proto vytvářejí zatvrdliny.

Vázne tu prokrvení, svalová vlákna jsou špatně zásobená kyslíkem a dráždí nervová vlákna, což vyvolává vyzařující bolest. Jsou to uzlíky zhruba velikosti hrášku a říká se jim myofasciální trigger points nebo česky spoušťové body.

Tvořit se mohou v jakékoli svalové partii v těle, která je vystavena neúměrnému zatížení. Snaha šetřit artritické koleno tak paradoxně časem vede k mnohem větším bolestem vycházejícím ze svalů.

Pravý původce

Ačkoli mohou svalové zatvrdliny působit jen jako přidružená nepříjemná okolnost degenerativních změn kolene, ve skutečnosti je to často naopak: Na celkové míře bolestivosti artrického kloubu se mohou podílet překvapivě vysokou částí.

Mohou tvořit 50 %, ale někdy až 80 % z celkového dojmu bolesti. Jejich ošetření může mít tedy podstatnější vliv na zmírnění potíží než operace kolenního kloubu. Oproti operaci jde navíc o ošetření šetrné a neinvazivní.

Záludné uzlíky

Zkušený fyzioterapeut objeví při prohmatávání stehna zatvrdliny nad postiženým kloubem. Leží především na přední straně nohy, často v pruhu vedoucím od středu kolene vzhůru, ale nejen tam. Už jejich stisk je velice bolestivý.

Schopnost vyzařovat bolest po nervových vláknech pak ještě situaci zhoršuje. Kvůli přetáčení nohy dochází k tvorbě svalových zatvrdlin i vysoko na stehně a odtud pak bolest vystřeluje zpět ke koleni.

Masáž přináší úlevu

Fyzioterapeut dokáže uzlíky masáží postupně rozpustit. Existuje několik metod, které se dají vzájemně také kombinovat.

Cílem je vždy silným tlakem, protahováním nebo pohybem svalů proti odporu docílit toho, aby se přetočená svalová vlákna vrátila do své původní polohy a aby se v nich zlepšilo prokrvení a zásobení kyslíkem.

Výsledkem je výrazná úleva, kdy se ukáže, že vlastní kolenní kloub je jen menšinovým zdrojem bolesti. Nejúčinnější je hloubková masáž, i když ošetření samo může být velice nepříjemné. Tlak na spoušťový bod se zkouší až na hranici snesitelnosti.

Pod tlakem ale postupně bolestivost klesá. Masáže je třeba opakovat, jediné ošetření k řešení tohoto problému nestačí.

Další možnosti fyzioterapie

Masáže je možné zkombinovat s dalšími metodami fyzioterapie, významnou úlevu přináší především aplikace tepla pomocí parafínu nebo bahna. Teplo zlepšuje prokrvení a fyzikálním působením svaly uvolňuje.

K prohřátí hlouběji položených uzlíků je pak vhodnější působení ultrazvuku. Další používanou metodou je elektroterapie, která působí analgeticky, uvolňuje i zahřívá.

Fyzioterapii by měl doplnit nácvik správných pohybů, které nahradí úlevové polohy a zabrání další tvorbě spouštěcích bodů.

Prospívají i lázně

Termální voda je výborným prostředkem pro hloubkové prohřátí těla. Ještě intenzivněji působí teplé rašelinné koupele. Mají protizánětlivé účinky, podporují prokrvení a uvolňují křečovitě stažené svaly.

Zlepšení stavu pak umožní začít s posilováním svalstva, což představuje důležitou oporu pro nemocný kloub. Ideální je cvičení ve vodě nebo strečink, neboť svaly bývají nejen stažené, ale i zkrácené.

V domácích podmínkách se doporučuje jízda na kole nebo rotopedu. Cvičení by mělo stát součástí denní rutiny, kromě zlepšení pohyblivosti přispívá i k žádoucímu snížení nadváhy.

3 cviky pro posílení kolenou

– Propínání nohy: Posadíme se na podlahu a koleno podložíme stočeným polštářkem tak, aby lýtko bylo volně ve vzduchu. Nohu narovnáme a stáhneme svaly. Držíme asi půl minuty, pak povolíme a po pauze opakujeme, celkem asi 20x.

– Zvedání v lehu na břiše: Hlavu necháme spočívat na podložce a jednu nohu pokrčíme v koleni a pomalu zvedáme do výše asi 20 cm. Stejně pomalu pokládáme. Nohy vyměníme a opakujeme. Celkem cvičíme s každou nohou asi 10x.

– Zvedání v sedu: Napnutou nohu pomalu zvedáme několik cm nad podložku. V této poloze vydržíme a opět pomalu pokládáme. Nohy vystřídáme a cvik s každou opakujeme asi 10x.

Pomáhá výživa?

Do léčení artrózy sice výživa zasahuje jen omezeně, ale jistý účinek vykazují rostlinné a rybí oleje, neboť obsahují látky s protizánětlivým účinkem.

Ty sice nevrátí chrupavku do původního stavu, ale pomáhají omezovat riziko, že se v postiženém kloubu následkem dlouhodobého dráždění obnažených kostí rozvine zánět.

Dostupným prostředkem s celkově prospěšným účinkem na zdraví je v tomto případě hlavně olej ze lněných semen, obsahující tuky odpovídající rybímu oleji.

Naopak ze živočišných tuků v mase a mléčných výrobcích si tělo tvoří kyselinu arachidonovou, která podporuje zánětlivé procesy v těle.

Pomoc z přírody

Pomocným prostředkem proti rozvoji zánětlivých procesů v kloubu je výtažek z rostliny boswellie – jde vlastně o kadidlo a jeho účinnost v tomto směru už byla vědecky prokázaná. Je k dostání ve formě doplňku stravy.

Z domácích zdrojů je možné vyzkoušet rovněž podobně účinnou směs jemně mletého koření – kmínu, koriandru a muškátu. Tři stejné díly všech uvedených druhů promíchejte a denně naberte 2x množství na špičku nože a zalijte horkou vodou a po vychladnutí vypijte.

Koření sice nedokáže obnovit chrupavku, takový přípravek ostatně neexistuje, ale podporuje prokrvení a dodávku živin do kloubu.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
24.3.2023
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté stelivo a klidné místo
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel