Domů     Těžké chvíle po svátečním hodování
Těžké chvíle po svátečním hodování
3.9.2020

Je vám těžko, máte pocit plnosti, pálí vás žáha a pobolívá v nadbřišku? Asi jste si pokazili žaludek spoustou jídla a cukroví. Vánoční svátky a silvestrovské oslavy dokážou naše zažívání pěkně rozhodit.

Ke konci roku udělá dietní chybu často i zapřisáhlý vyznavač zdravého životního stylu. Čím si ulevit a vrátit trávení opět do pohody?

ZKAŽENÝ ŽALUDEK

Když stláskáte dohromady všechno, co najdete na bohatém svátečním stole, nejspíš to odnesete pocitem plného žaludku, který netráví, jak má. Někdy se přidá nevolnost nebo pálení žáhy.

V takovém případě pomůže alespoň jednodenní hladovka, kdy byste měli pít pouze hořké bylinkové čaje, a pokud to hlady opravdu nemůžete vydržet, jezte pouze starší pečivo a postupně přidávejte lehké vývary.

Pomoci mohou tzv. antacida – léky, které neutralizují žaludeční šťávy. Po silném zasycení si nalijte půl deci šťávy z kysaného zelí. Pomáhá trávit a také urychluje pohyb střev, takže vás neohrozí zácpa.

Přírodní pomoc

Heřmánek – čaj z něj připravený významně zklidňuje trávicí trakt a má navíc protizánětlivé účinky a uvolňuje křeče.

Mátový čaj – reguluje zažívání. Máta se však nedoporučuje při pálení žáhy.

Puškvorec – podporuje trávení, uklidňuje nepříjemné křeče a nadýmání. Popíjejte nálev z kořene puškvorce nebo žvýkejte přímo jeho kořen. Nálev připravíte zalitím 3 lžiček kořene půllitrem studené vody a nechte 4 hodiny či přes noc vylouhovat. Před pitím lehce ohřejte.

Sléz a meduňka – sléz má ochranné vlastnosti na sliznice poškozené zánětem, meduňka uklidňuje. Čaj si připravte ze lžičky slézu maurského a lžičky meduňky, přelijte je 250 ml vody a nechte 5 minut louhovat.

Směs – trávení usnadní čaj z čerstvého zázvoru s hřebíčkem, skořicí, novým kořením a medem. Preventivně lze užít před jídlem na špičku nože zázvorové směsi. 

PÁLENÍ ŽÁHY

Když si přeplníte žaludek nevhodným jídlem, nebo je potravy prostě moc, zvětší se a začne tlačit na dolní část jícnu a začnou z něj do jícnu vytékat kyseliny a žluč. A to způsobuje pálení žáhy.

Pomůže: rohlík a brambory

Počkejte, až vám vytráví, nic nejezte a nezvedejte těžké věci. Osvědčené je pití čisté vody (pití mléka je mýtus), pomáhá sníst kousek suchého rohlíku, trochu najemno nastrouhané syrové mrkve nebo ještě lépe syrové brambory.

Na chvíli, ale okamžitě vás pálení žáhy zbaví, když si dáte lok láku z okurek. Dobrá je i třídenní dieta, během níž budete jíst jen kysanou smetanu. Víc jak 12 kelímků by to ale nemělo být. Známým lidovým lékem je také jedlá soda:

do sklenice vlažné vody si nasypejte jednu čajovou lžičku. Když jdete s pálením žáhy spát, dejte si pod hlavu vysoké polštáře. Volně k dostání jsou i různé léky, poraďte se proto s lékárníkem.

PODRÁŽDĚNÝ ŽLUČNÍK

Projevit se mohou potíže v období, kdy konzumujeme mnohem více tučných pokrmů než obvykle. Riziková jsou především smažená jídla, ořechy a sladkosti.

Někdy se podrážděný žlučník projevuje jen pocitem nadýmání nebo tlakem pod pravou částí žeberního koše nebo uprostřed žaludku pod žebry. Při menších obtížích nasaďte opět hladovku s hořkým čajem a starším pečivem.

Velkými bolestmi se hlásí žlučníková kolika, v tomto případě je nutné okamžitě vyhledat lékaře!

Pomůže: máta, pampeliška i kurkuma

Z máty (i sušené) si udělejte silný odvar a pijte ho vlažný třikrát denně. Máta navíc zklidňuje i podrážděný žaludek, proto čaj z ní připravený popíjíme po bohatém jídle. Stejně dobrou službu dělá i heřmánkový čaj.

Pokud ho budete popíjet vždy po jídle, můžete předejít žlučníkovému záchvatu. Vyzkoušejte třeba také odvar z kořene pampelišky: kořen pořádně omyjte, nakrájejte na kousky a nechte hodinu louhovat (na tři lžíce kořene stačí litr studené vody).

Pak 15 minut všechno povařte, sceďte a celý den popíjejte. Kdo nerad pije bylinky, může zkusit na žlučník výbornou kurkumu, jejíž látka kurkumin zvyšuje rozpustnost žluči, dobré jsou i artyčokové kapsle. Nebo jděte do lékárny a kupte si některý z volně prodejných léků na žlučník.

POTÍŽE SE SLINIVKOU

K nejnebezpečnějším následkům svátečních radovánek patří potíže se slinivkou, která se podílí na správném trávení. Když ji ovšem zahltíme přemírou tučných jídel a alkoholu, přestane „stíhat“.

Prvními projevy jsou mírná, ale často i ostrá bolest v břiše, která může vystřelovat do zad. Bolet to může někdy až nesnesitelně! Nemocný zvrací, neodcházejí mu plyny ani stolice, někdy se zvyšuje teplota. Akutní zánět slinivky (pankreatitida) vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Pomůže: jmelí

Kdo trpí se slinivkou chronicky a dlouhodobě, může si pomoct například čajem z bílého jmelí:

jednu lžičku namáčíme ve studené vodě, pak přihřejeme, scedíme a popíjíme.

Nadýmání

Obvykle doprovází nezdravé hodování. Buď si opatříte léky, které snižují obsah plynů ve střevech, nebo vsadíte na koření. Pomáhá například saturejka, popřípadě popíjení čaje z fenyklových semínek či kmínu během jídla.

BYLINKY NA VŠECHNO

•Velmi dobrou preventivní léčivou rostlinou pro období svátečního hodování je slanobýl chlumní. Velmi příznivě působí na játra, žlučník, ledviny a slinivku, má vliv na metabolismus tuků,

upravuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a je také vhodný při redukci váhy. Čaj připravíte ze dvou čajových lžiček drogy na 250 ml vařicí vody a necháte 20 minut vyluhovat, pak sceďte a pijte 2 až 4x denně během jídla.

Můžete tak činit měsíc, ale pak je třeba na 3 měsíce tuto bylinu úplně vynechat.

•Blahodárně na slinivku, játra, žlučník i ledviny působí smil písečný. Čaj pro lepší trávení připravíte tak, že 2-3 čajové lžičky smilu písečného smícháte se 3/4 litru vody, povaříte 3 minuty a scedíte. Popíjejte v průběhu dne. Čaj můžete lehce přisladit medem.

•Při problémech s játry a žlučníkem a při menších žaludečních a střevních potížích pomáhá ostropestřec mariánský.

Jednu čajovou lžičku podrcených semen vařte 3 minuty ve 300 ml vody, poté nechte semena 20 minut vyluhovat a přecezený obsah vypijte buď před plánovanou oslavou, abyste játra před náporem alkoholu trochu „povzbudili“, nebo nápoj popíjejte preventivně.

Na trhu seženete ostropestřec i v malinkých granulkách – denně lze užívat 1 – 2 čajové lžičky.

Čisticí dieta

Pokud si pokazíte zažívání a rozbouříte žaludek nebo žlučník, zkuste si po odeznění příznaků naordinovat čisticí dietu. Vašim vnitřnostem to ohromně pomůže.

1. První dva až tři dny dodržujte půst při čaji nebo ovocných šťávách. Začněte pouhým čajem z heřmánku a máty peprné, v dalších dnech si ho pak dejte dochucený citronovou šťávou a šťávou z jablek, černého rybízu nebo mrkve.

2. Po třech dnech zařaďte ovesné vločky. Nejprve je třeba uvařte ve vodě s kouskem mrkve. Sceďte a mrkev do vývaru nakrájejte. Druhý den opatrně přejděte na ovesnou kaši připravenou z vody, ne z mléka.

Ovesné vločky totiž obsahují mnoho bílkovin a s mlékem jsou pak už docela těžko stravitelné a těžké. Vločky zalijte horkou vodou a rozmixujte. Přisladit lze trochou medu.

3. A po dalších třech dnech zařaďte i další přípravky z léčivých rostlin, jako jsou andělika, řešetlák počistivý, třezalka, heřmánek, list seny, vlaštovičník, máta či rebarbora.

Text: Marie Skrčená, Foto: Shutterstock

reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan