Domů     Těžké chvíle po svátečním hodování
Těžké chvíle po svátečním hodování
3.9.2020

Je vám těžko, máte pocit plnosti, pálí vás žáha a pobolívá v nadbřišku? Asi jste si pokazili žaludek spoustou jídla a cukroví. Vánoční svátky a silvestrovské oslavy dokážou naše zažívání pěkně rozhodit.

Ke konci roku udělá dietní chybu často i zapřisáhlý vyznavač zdravého životního stylu. Čím si ulevit a vrátit trávení opět do pohody?

ZKAŽENÝ ŽALUDEK

Když stláskáte dohromady všechno, co najdete na bohatém svátečním stole, nejspíš to odnesete pocitem plného žaludku, který netráví, jak má. Někdy se přidá nevolnost nebo pálení žáhy.

V takovém případě pomůže alespoň jednodenní hladovka, kdy byste měli pít pouze hořké bylinkové čaje, a pokud to hlady opravdu nemůžete vydržet, jezte pouze starší pečivo a postupně přidávejte lehké vývary.

Pomoci mohou tzv. antacida – léky, které neutralizují žaludeční šťávy. Po silném zasycení si nalijte půl deci šťávy z kysaného zelí. Pomáhá trávit a také urychluje pohyb střev, takže vás neohrozí zácpa.

Přírodní pomoc

Heřmánek – čaj z něj připravený významně zklidňuje trávicí trakt a má navíc protizánětlivé účinky a uvolňuje křeče.

Mátový čaj – reguluje zažívání. Máta se však nedoporučuje při pálení žáhy.

Puškvorec – podporuje trávení, uklidňuje nepříjemné křeče a nadýmání. Popíjejte nálev z kořene puškvorce nebo žvýkejte přímo jeho kořen. Nálev připravíte zalitím 3 lžiček kořene půllitrem studené vody a nechte 4 hodiny či přes noc vylouhovat. Před pitím lehce ohřejte.

Sléz a meduňka – sléz má ochranné vlastnosti na sliznice poškozené zánětem, meduňka uklidňuje. Čaj si připravte ze lžičky slézu maurského a lžičky meduňky, přelijte je 250 ml vody a nechte 5 minut louhovat.

Směs – trávení usnadní čaj z čerstvého zázvoru s hřebíčkem, skořicí, novým kořením a medem. Preventivně lze užít před jídlem na špičku nože zázvorové směsi. 

PÁLENÍ ŽÁHY

Když si přeplníte žaludek nevhodným jídlem, nebo je potravy prostě moc, zvětší se a začne tlačit na dolní část jícnu a začnou z něj do jícnu vytékat kyseliny a žluč. A to způsobuje pálení žáhy.

Pomůže: rohlík a brambory

Počkejte, až vám vytráví, nic nejezte a nezvedejte těžké věci. Osvědčené je pití čisté vody (pití mléka je mýtus), pomáhá sníst kousek suchého rohlíku, trochu najemno nastrouhané syrové mrkve nebo ještě lépe syrové brambory.

Na chvíli, ale okamžitě vás pálení žáhy zbaví, když si dáte lok láku z okurek. Dobrá je i třídenní dieta, během níž budete jíst jen kysanou smetanu. Víc jak 12 kelímků by to ale nemělo být. Známým lidovým lékem je také jedlá soda:

do sklenice vlažné vody si nasypejte jednu čajovou lžičku. Když jdete s pálením žáhy spát, dejte si pod hlavu vysoké polštáře. Volně k dostání jsou i různé léky, poraďte se proto s lékárníkem.

PODRÁŽDĚNÝ ŽLUČNÍK

Projevit se mohou potíže v období, kdy konzumujeme mnohem více tučných pokrmů než obvykle. Riziková jsou především smažená jídla, ořechy a sladkosti.

Někdy se podrážděný žlučník projevuje jen pocitem nadýmání nebo tlakem pod pravou částí žeberního koše nebo uprostřed žaludku pod žebry. Při menších obtížích nasaďte opět hladovku s hořkým čajem a starším pečivem.

Velkými bolestmi se hlásí žlučníková kolika, v tomto případě je nutné okamžitě vyhledat lékaře!

Pomůže: máta, pampeliška i kurkuma

Z máty (i sušené) si udělejte silný odvar a pijte ho vlažný třikrát denně. Máta navíc zklidňuje i podrážděný žaludek, proto čaj z ní připravený popíjíme po bohatém jídle. Stejně dobrou službu dělá i heřmánkový čaj.

Pokud ho budete popíjet vždy po jídle, můžete předejít žlučníkovému záchvatu. Vyzkoušejte třeba také odvar z kořene pampelišky: kořen pořádně omyjte, nakrájejte na kousky a nechte hodinu louhovat (na tři lžíce kořene stačí litr studené vody).

Pak 15 minut všechno povařte, sceďte a celý den popíjejte. Kdo nerad pije bylinky, může zkusit na žlučník výbornou kurkumu, jejíž látka kurkumin zvyšuje rozpustnost žluči, dobré jsou i artyčokové kapsle. Nebo jděte do lékárny a kupte si některý z volně prodejných léků na žlučník.

POTÍŽE SE SLINIVKOU

K nejnebezpečnějším následkům svátečních radovánek patří potíže se slinivkou, která se podílí na správném trávení. Když ji ovšem zahltíme přemírou tučných jídel a alkoholu, přestane „stíhat“.

Prvními projevy jsou mírná, ale často i ostrá bolest v břiše, která může vystřelovat do zad. Bolet to může někdy až nesnesitelně! Nemocný zvrací, neodcházejí mu plyny ani stolice, někdy se zvyšuje teplota. Akutní zánět slinivky (pankreatitida) vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Pomůže: jmelí

Kdo trpí se slinivkou chronicky a dlouhodobě, může si pomoct například čajem z bílého jmelí:

jednu lžičku namáčíme ve studené vodě, pak přihřejeme, scedíme a popíjíme.

Nadýmání

Obvykle doprovází nezdravé hodování. Buď si opatříte léky, které snižují obsah plynů ve střevech, nebo vsadíte na koření. Pomáhá například saturejka, popřípadě popíjení čaje z fenyklových semínek či kmínu během jídla.

BYLINKY NA VŠECHNO

•Velmi dobrou preventivní léčivou rostlinou pro období svátečního hodování je slanobýl chlumní. Velmi příznivě působí na játra, žlučník, ledviny a slinivku, má vliv na metabolismus tuků,

upravuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a je také vhodný při redukci váhy. Čaj připravíte ze dvou čajových lžiček drogy na 250 ml vařicí vody a necháte 20 minut vyluhovat, pak sceďte a pijte 2 až 4x denně během jídla.

Můžete tak činit měsíc, ale pak je třeba na 3 měsíce tuto bylinu úplně vynechat.

•Blahodárně na slinivku, játra, žlučník i ledviny působí smil písečný. Čaj pro lepší trávení připravíte tak, že 2-3 čajové lžičky smilu písečného smícháte se 3/4 litru vody, povaříte 3 minuty a scedíte. Popíjejte v průběhu dne. Čaj můžete lehce přisladit medem.

•Při problémech s játry a žlučníkem a při menších žaludečních a střevních potížích pomáhá ostropestřec mariánský.

Jednu čajovou lžičku podrcených semen vařte 3 minuty ve 300 ml vody, poté nechte semena 20 minut vyluhovat a přecezený obsah vypijte buď před plánovanou oslavou, abyste játra před náporem alkoholu trochu „povzbudili“, nebo nápoj popíjejte preventivně.

Na trhu seženete ostropestřec i v malinkých granulkách – denně lze užívat 1 – 2 čajové lžičky.

Čisticí dieta

Pokud si pokazíte zažívání a rozbouříte žaludek nebo žlučník, zkuste si po odeznění příznaků naordinovat čisticí dietu. Vašim vnitřnostem to ohromně pomůže.

1. První dva až tři dny dodržujte půst při čaji nebo ovocných šťávách. Začněte pouhým čajem z heřmánku a máty peprné, v dalších dnech si ho pak dejte dochucený citronovou šťávou a šťávou z jablek, černého rybízu nebo mrkve.

2. Po třech dnech zařaďte ovesné vločky. Nejprve je třeba uvařte ve vodě s kouskem mrkve. Sceďte a mrkev do vývaru nakrájejte. Druhý den opatrně přejděte na ovesnou kaši připravenou z vody, ne z mléka.

Ovesné vločky totiž obsahují mnoho bílkovin a s mlékem jsou pak už docela těžko stravitelné a těžké. Vločky zalijte horkou vodou a rozmixujte. Přisladit lze trochou medu.

3. A po dalších třech dnech zařaďte i další přípravky z léčivých rostlin, jako jsou andělika, řešetlák počistivý, třezalka, heřmánek, list seny, vlaštovičník, máta či rebarbora.

Text: Marie Skrčená, Foto: Shutterstock

Související články
14.10.2024
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo z nás. Ale po sezoně se to prostě udělat musí, a když už, tak pořádně. A je celkem
11.10.2024
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby prosperovaly v našich podmínkách, je třeba tilland
2.10.2024
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v 16. století. Dokonce se mu měli věnovat samurajov
27.9.2024
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná hodilo pár rad cukrářky Olgy Ceralové. Nakonec zjistíte,
26.9.2024
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při alergiích. Balzámy na rty * S kokosovým tukem Budete potřebov
reklama
Šikovné tipy
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Milujete pizzu? Kupte si na ni pec
Tajemství skvělé pizzy nespočívá jen v ingrediencích či tloušťce těsta. Pokud si ji chcete připravit ve vlastní kuchyni, musíte mít také kvalitní pec určenou právě na pizzu. Dnešní pizzy mají mnoho podob, chutí, při jejich přípravě střídáte různé ingredience, ale přece jen ta pravá italská je jen jedna. I ta může mít mnoho podob – […]
Patchwork: Vyrobte si polštářek s kočičkou
Nadchne především děti, ale naparádit s ním můžete i postel v ložnici. A když budete mít zbytky tmavších látek ladící s obývákem, bude se hodit i tam. Budete potřebovat: – zbytky barevně sladěných bavlněných látek – 0,5 m látky na vnitřní polštářek – duté vlákno na výplň – 2 knoflíky – 0,5 m jednostranně nalepovacího […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Symfonie podzimu v Hliněné baště
iluxus.cz
Symfonie podzimu v Hliněné baště
Nastává nejbarevnější roční období. Pestrostí překypuje příroda i její dary, které se v kuchyni proměňují v jedinečnou symfonii chutí, vůní a barev. Dominují i podzimnímu menu restaurace Hliněná bašta
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
epochalnisvet.cz
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!  
Orlí hnízdo na útesu
rezidenceonline.cz
Orlí hnízdo na útesu
Rezidence zasazená do úchvatného skalního masivu, tyčícího se nad jezerem Valle de Bravo v Mexiku, je příkladem organického spojení architektury, designu i přírody. Právě proto dostala příhodný název Symbiosis. Primárním záměrem sice bylo vytvořit harmonické propojení obytné zástavby s okolním prostředím, elegantní projekt, který vyrostl na velkorysém pozemku o rozloze tisíc čtverečních metrů, strategicky umístěném
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
nasehvezdy.cz
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
Jejich vztah měl být vždy tak trochu jiný, tajemný. V poslední době se ale zdá, že už si Soňa Norisová (51) žije jen vlastním životem. Hodně dlouho se mluví o tom, že hvězda seriálu Policie Modrav
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
nejsemsama.cz
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
Některé sklony se patrně v rodinách dědí. Alespoň u nás to tak bylo. Rodiče se obvykle snaží své děti vychovávat, aby nedělali stejné chyby, jako kdysi oni. Ne vždy se to ale povede. Vidím to na příkladu naší rodiny. Je mi teprve 55 let a už mám pravnouče. Nikomu ale nemůžu nic vyčítat. Nezabránila jsem
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
skutecnepribehy.cz
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
Věřila jsem, že si jsme s manželem souzeni. Pozdě jsem zjistila, že si mám na znamení při výběru lidí ve své blízkosti dávat daleko větší pozor. Bylo mi sedmnáct, přivydělávala jsem si na brigádě v jedné paštikárně a tam jsem potkala kluka, černovlasého s modrýma očima. Hned jsem se do něho zamilovala až po uši. Rodiče z toho nebyli nadšení,
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
enigmaplus.cz
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
Zvracení, průjmy, svalové křeče, ochrnutí, zástava srdce a následná smrt. Takové jsou účinky jednoho z nejspolehlivějších jedů na světě, arsenu. Do potíží vás dostane už jeho malé množství. V Argentin
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
21stoleti.cz
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, kt
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
epochanacestach.cz
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
Pro někoho je podzim tím nejmilejším ročním obdobím, pro jiného je to právě naopak. Podzim může mít mnoho podob. Může být sychravý, uplakaný, ale také zářivý a slunečný. A právě sluneční paprsky, které rozsvítí lesy halící se do zlaté barvy, jsou hlavní motivací, proč uniknout nudné šedi betonového města a vydat se na čerstvý vzduch
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
epochaplus.cz
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
historyplus.cz
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
Žena chystá oběd. Opatrně přihodí žhavé uhlíky z ohniště na desku z mazanice. Počká chvíli, než se její plocha rozpálí. Potom uhlíky opatrně smete zpátky a na pražnici nasype pár hrstí obilných zrn.   Do čtvercové polozemnice na levém břehu Vltavy, v místech u dnešních Roztok u Prahy, mezitím vstoupí muž. Ucítí škvařící se obilí: „Co máš