Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu Sacher ve Vídni, ale ochutnat ho tu můžete i v dalších slavných cukrárnách. Do Vídně se nedostanete? Nevadí. Udělejte si ho doma.
Než se ale dáme do vaření, přece jen si neodpustíme pár informací, které by vás mohly zajímat. Možná to nevíte, ale původní recept je střežen v sejfu Domu Sacher stejně bedlivě jako legendární zlatý poklad v pevnosti Fort Knox.
Dokonce ani v kuchařských knihách, které vydává sám Hotel Sacher, není doslovně vyzrazena originální receptura, která vedla k nejvášnivější dortové bitvě kulinární historie.
Šikovný učeň
Franz Sacher byl v roce 1832 teprve druhým rokem v učení na dvoře knížete Metternicha, když místo kuchařského mistra, který náhle onemocněl, musel mladý muž vykouzlit sladkou tečku za slavnostním večerem.
A podařilo se. Metternichovi hosté byli doslova okouzleni. Až Franzův syn Eduard vylepší otcův recept čokoládovou polevou a meruňkovou marmeládou a klasická vídeňská pochoutka je na světě.
A že si jí Vídeňané považují, slaví každoročně 5. prosince Národní den Sacherova dortu.
Sacher dort
7 žloutků, 150 g změklého másla, 125 g moučkového cukru, 200 g tmavé čokolády, 1 sáček vanilkového cukru, 7 bílků, 125 g cukru krystal, špetka soli, 150 g mouky, máslo a mouka na vysypání formy, 150–200 g meruňkové marmelády, rum dle chuti, šlehačka na ozdobení
Na Sachrovu polevu: 200 g kvalitní čokolády na vaření/čokoládové polevy, 250 g cukru, 150–170 ml vody
1) Čokoládu nechte pomalu rozpustit (nejlépe na vodní lázni). Mezitím utřete máslo s moučkovým a vanilkovým cukrem do pěny. Postupně vmíchejte žloutky.
2) Troubu předehřejte na 180 °C. Dortovou formu vymažte máslem a vysypte moukou. Vaječné bílky zlehka osolte a promíchejte. Přidejte cukr krystal a ušlehejte tuhý sníh. Rozpuštěnou čokoládu vmíchejte do žloutkové hmoty.
Pak do ní postupně přidávejte střídavě sníh z bílků a mouku. Těsto vlijte do formy a pečte asi 1 hodinu.
3) Dort vyndejte z trouby a nechte zchladnout. (Aby měl dort rovný hladký povrch, můžete ho po upečení vyklopit na pracovní plochu dnem vzhůru a asi po 25 minutách ho zase obrátit.)
4) Je-li meruňková marmeláda příliš hustá, můžete ji krátce ohřát, rozmíchat dohladka a případně ovonět trochou rumu. Dort uprostřed podélně rozkrojte.
Buď na to použijte dortovou strunovou pilku, nebo si po obvodu nožem naznačte rýhu, dort přesně v rýze omotejte nití, niť překřižte v místě, kde se setká, a každý konec niti chyťte do jedné ruky.
Střídavými pohyby tahejte za oba konce a postupně utahujte smyčku, až dort zcela proříznete. Získáte tak čistší řez, než kdybyste na to šli dlouhým nožem.
Spodní polovinu korpusu potřete marmeládou, přiložte horní polovinu a celý povrch dortu včetně boků potřete meruňkovou marmeládou.
5) Na polevu nalámejte čokoládu na malé kousky. Při vysoké teplotě nechte několik minut vařit vodu s cukrem. Odstavte z ohně, vlijte do misky a nechte zchladit na tělesnou teplotu (zhruba 37 °C).
Příliš horká poleva by byla matná, příliš studená zase moc hustá. Přidejte čokoládu a nechte ji v cukrovém rozvaru rozpustit. Polevu rychle, to znamená jedním pohybem, nalijte na dort.
6) Ihned rozetřete stěrkou nebo hodně širokým nožem po celém povrchu i z boků a důkladně uhlaďte. Dort nechte zaschnout při pokojové teplotě. Před podáváním ozdobte ušlehanou šlehačkou.
Tip: Pokud je to možné, neskladujte Sachrův dort v lednici, protože se zbytečně „potí“.
Foto: Shutterstock