Domů     Léčivá síla teploty a horečky
Léčivá síla teploty a horečky
31.12.2019

Naše tělo si za normálních podmínek udržuje konstantní teplotu 36-37 °C. Někdy se ale teplota zvýší, mnohdy i o tolik, že už mluvíme o horečce. Co to znamená? Jaké jsou příčiny a jak postupovat?

Normální průměrná tělesná teplota je 36,6 °C. O něco nižší ji mají děti a starší lidé. Teplota ale není po celý den stejná, kolísá podle toho, jestli je ráno nebo odpoledne a také podle toho, co právě děláme.

Teplotní cyklus

Nejnižší teplotu máme ráno, těsně před probuzením, nejvyšší pozdě odpoledne. Pokud si v sedm ráno naměříme 37,2 °C, může to znamenat nástup nemoci, v pět hodin odpoledne to ale bude normální teplota.

Když začne být s naším tělem něco v nepořádku, jak po stránce fyzické, tak psychické, naše tělo na to obvykle reaguje zvyšováním tělesné teploty.

Zvýšená teplota

Za zvýšenou se považuje teplota od 37 °C do 38 °C. Na starších typech teploměrů je číslo 37 zvýrazněné červeně, jako hraniční kámen, za nímž následuje nebezpečí. Není ale třeba panikařit a už vůbec ne se hned začít ládovat prášky.

Je to obranná reakce těla na různé infekce a záněty nebo i psychické situace, jako je např. odjezd na dovolenou (tzv. „cestovní horečka“). Jestli máte teplotu jen mezi 37°- 38 °C, nechte vaše tělo, aby bojovalo s nemocí samo.

Paralen nebo ibuprofen si vezměte jen na noc pro lepší usínání. Když zvýšenou teplotu potlačíme, budeme se sice přechodně cítit lépe, vlastní nemoc ale bude probíhat dál. To platí samozřejmě u běžných nemocí, jako je třeba nachlazení.

Pokud trpíte dlouhodobě zvýšenými teplotami, poraďte se o tom se svým lékařem, mohlo by se například jednat o únavový syndrom.

Co signalizuje zvýšená teplota

1. Infekční nemoc. Nejčastěji jde o infekce horních cest dýchacích – rýma, kašel, chřipka, angína, záněty průdušek, zápaly plic a močové infekce.

2. Zvýšenou funkci štítné žlázy. Zvýšená tělesná teplota, pocení a nesnášenlivost teplého prostředí bývá spolu s dalšími příznaky běžně spojena se zvýšenou tvorbou hormonů štítné žlázy.

3. Autoimunitní nemoci (např. celiakie, lupénka, revmatická horečka). Když imunitní systém reaguje vůči vlastnímu organizmu, může vyvolat zvýšení teploty. Většinou se jedná o opakovanou zvýšenou teplotu lehce nad 37 °C.

4. Reakce na očkování, prořezávání zubů. Týká se dětí a doprovázejí je vysoké teploty.

5. Nádorové procesy. Rakovina v těle vyvolává reakci imunitního systému a většinou dochází ke zvýšení teploty, která většinou nedosahuje 38 °C.

6. Poškození tkání. Rozsáhlejší poškození tkáně vede pochopitelně k zánětlivé reakci a následně zvýšené teplotě, většinou do 38 °C. Zvýšení tělesné teploty proto můžeme najít i při rozsáhlém infarktu.

7. Psychické rozrušení. Odjezd na dovolenou – tzv. cestovní horečka, oslava narozenin, Vánoce – dítěti se zvýší teplota při rozbalování dárků, dospělým při přípravě oslav).

Horečka

Když vám rtuť nebo display teploměru ukáže hodnotu nad 38 °C, hovoříme o horečce. Pokud ji snášíte dobře, oddalujte braní léků na její snížení, co jen nejdéle to jde. Horečka je podle lékařů smysluplná reakce těla na onemocnění.

Výrazně totiž omezuje množení virů a bakterií a aktivuje imunitní systém, který v souboji s nemocí hraje hlavní roli. Horečka má dvě fáze.

V té první, kdy se tělo zahříváním na ideální teplotu připravuje na boj s nemocí, máme studené nohy a ruce a třeseme se zimou. Ve druhé nás naopak zaplavuje teplo a potíme se. To je fáze, v níž se organismus zbavuje škodlivých látek.

Horečka provází většinu virových infekcí po dobu dvou až tří dnů a po tuto dobu se může opakovaně vracet jako důsledek boje těla s infekcí.

Kritická hranice

Pokud tělesná teplota přesáhne hranici 40 °C, je pro lidský organismus natolik vyčerpávající, že je nezbytné okamžitě ji snížit. Kritickým bodem je 42 °C, s touto teplotou se lidský organismus již nedokáže sám vyrovnat.

Terapie

Horečka tělo vyčerpává a delší doba boje s nemocí tělo unavuje. Projevuje se to zvýšenou tepovou frekvencí i látkovou výměnou, což je velmi náročné zejména pro seniory a děti, proto je třeba organismu pomoct ji omezit.

K tomu se ponejvíc užívá acylpyrin, jeho negativní stránkou ale je, že zároveň snižuje srážlivost krve a může podráždit žaludek. Dětem se vůbec nedoporučuje. Bezpečný a účinný je také paracetamol, ale není vhodný, trpíte-li onemocněním jater.

Proti horečce a zároveň proti bolesti a zánětům velmi dobře působí ibuprofen, ale při jeho užívání by zase měli být opatrní pacienti s onemocněním ledvin. Při snižování horečky si proto vždycky vyberte jen jeden lék a nekombinujte ho s jinými.

Dbejte při tom na dostatečný příjem tekutin a ležte v posteli. Pokud horečka ani po dvou až třech dnech neopadne, vyhledejte lékaře.

Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
13.9.2024
Stačí, aby vám nešikovně sjel nůž při krájení mrkve, a začnete ji hledat. Náplast. Ale jaká vlastně bude na prstu držet? A to je správná otázka a je na ni i odpověď, když se v lékárně zeptáte. Protože náplasti se od svého objevu na začátku průmyslové výroby někdy před sto padesáti lety hodně vyvinuly k lepšímu. Proto se doporučuje mít v domácí lékárničce nejen klasiku v podobě cívky s náplastí. N
11.9.2024
Bohužel se to může stát každému, kdo už někdy ledvinový kámen měl. A tak je na místě položit si otázku, co dělat, aby se to nestalo. Důležité je vědět, jaké mají vaše ledvinové kameny chemické složení. Ledviny odstraňují různé odpadní látky, které se v těle tvoří při zpracovávání potravy nebo při práci svalů, a přebytečnou vodu, kterou přefiltrují do moči. Je-li jí málo, mohou se tvořit ledvinové
9.9.2024
Také se vám to děje? Určitě jste si už nesčetněkrát umínili, že sladké omezíte, ale když ta touha je neodbytná, a tak vždycky podlehnete. Přitom právě ona vám signalizuje, že něco děláte špatně. Máme pro vás ale i dobrou zprávu. Pokud porozumíte příčinám svých chutí, určitě se vám podaří zvítězit. Jezte chytře Tím myslíme samozřejmě dostatečně a v pravidelných intervalech. Rozhodně byste neměli
5.9.2024
Dýchání je něco, co děláme automaticky a o čem příliš nepřemýšlíme. Přitom správný, vědomý dech, je pro každého z nás klíčem ke zdraví a vitalitě. To nejdůležitější, co k životu potřebujeme, máme zadarmo. Většina lidí bere dech, výdech a nádech jako samozřejmost. Náš dech je však výborný nástroj pro ovlivňování naší psychiky i zdravotního stavu, a tím ovlivňuje zcela zásadně i délku našeho živ
28.8.2024
Že příčinou zdravotních problémů může být stres, celková životní nepohoda či přetíženost, je všeobecně známé, ale co dělat, když stres a špatné myšlenky brzdí i samotnou léčbu? Když vážně onemocníte, je dobré si uvědomit, že žádná bitva není předem prohraná a že díky pokroku medicíny si jsou lékaři schopni poradit i se situacemi, které ještě před dvaceti lety nebylo možné řešit. Totální paniku ne
reklama
reklama
Šikovné tipy
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Milujete pizzu? Kupte si na ni pec
Tajemství skvělé pizzy nespočívá jen v ingrediencích či tloušťce těsta. Pokud si ji chcete připravit ve vlastní kuchyni, musíte mít také kvalitní pec určenou právě na pizzu. Dnešní pizzy mají mnoho podob, chutí, při jejich přípravě střídáte různé ingredience, ale přece jen ta pravá italská je jen jedna. I ta může mít mnoho podob – […]
Patchwork: Vyrobte si polštářek s kočičkou
Nadchne především děti, ale naparádit s ním můžete i postel v ložnici. A když budete mít zbytky tmavších látek ladící s obývákem, bude se hodit i tam. Budete potřebovat: – zbytky barevně sladěných bavlněných látek – 0,5 m látky na vnitřní polštářek – duté vlákno na výplň – 2 knoflíky – 0,5 m jednostranně nalepovacího […]
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
DS Automobiles: designová studie SM TRIBUTE
iluxus.cz
DS Automobiles: designová studie SM TRIBUTE
„Pracujeme na genech našich ikonických modelů, abychom mohli získané zkušenosti využít pro přípravu podoby budoucích modelů, které se mají objevit na konci desetiletí,“ uvedl Thierry Metroz, šéfdesign
Satyr, bájná bytost: Skutečně existuje?
epochalnisvet.cz
Satyr, bájná bytost: Skutečně existuje?
Satyra známe jako tajemnou entitu, která se vyskytuje zejména v řecké a římské mytologii. Obvykle bývá zobrazován jako napůl člověk a napůl kozel. Má lidský trup i hlavu, avšak kozí nohy, rohy, oháňku a někdy i špičaté uši. Satyrové jsou známí pro svůj bujarý a smyslný život. Milují víno, tanec, hudbu a pronásledování nymf. Často
Exkluzivní sídlo sira Roda Stewarta
rezidenceonline.cz
Exkluzivní sídlo sira Roda Stewarta
Majestátní domov v barokním stylu, patřící jedné z největších hudebních hvězd současnosti, je vskutku okázalý, ostatně jako sám jeho majitel. Bohatě zdobené interiéry impozantní rezidence disponují luxusem, srovnatelným s Buckinghamským palácem. Pozemek v Los Angeles, v proslulé komunitě Beverly Park, koupil Stewart v roce 1991 za částku o něco málo přesahující dvanáct milionů dolarů. Dům
Inspirujeme se v boji s rezistentní E.coli u goril?
21stoleti.cz
Inspirujeme se v boji s rezistentní E.coli u goril?
Escherichia coli je bakterie, která se přirozeně vyskytuje ve střevní mikroflóře teplokrevných živočichů včetně člověka. Je mu prospěšná, pokud se nešíří, kam nemá. Patogenní kmeny této bakterie však
V Milánu se nudit nebudete
epochanacestach.cz
V Milánu se nudit nebudete
Pokud chcete vidět katedrálu, ze které vám spadne brada, nakoupit originální oblečení v místních buticích nebo zhlédnout jedinečné vynálezy a díla Leonarda da Vinciho, je pro vás Milán tím pravým tipem na dovolenou. Nejideálnějším obdobím k návštěvě jsou duben až květen a září nebo říjen. V tu dobu je tu totiž příjemně teplo a při
Naše láska začala krásně, ale tajně
skutecnepribehy.cz
Naše láska začala krásně, ale tajně
Nejevila jsem o kluky zájem až do doby, než se na gymnáziu objevil ten hezký učitel. Háček byl v tom, že se líbil nejen mně, ale všem holkám. Do svým bezmála osmnácti let jsem s nikým nechodila, žádný vrstevník mi nepřipadal dostatečně zajímavý. Kluci mě obléhali, ale já nosila nos nahoru a nikoho jsem si nevšímala. Vše se změnilo,
Proteinové lívance
tisicereceptu.cz
Proteinové lívance
Odměna po tréninku je tu pro vás. Suroviny na 1 porci 3–4 bílky 125 ml mandlového mléka (může být i kravské) 1 vanilkový koktejl v prášku špetka soli kokosový olej na smažení kakao s umělým
Balkánská pomsta: Černý Jiří se nevešel do rakve
historyplus.cz
Balkánská pomsta: Černý Jiří se nevešel do rakve
Nemá sílu ho zabít sám, a tak si najme vraha. Ten zaskočí Černého Jiřího v úkrytu, zabije ho a usekne vůdci srbských povstalců hlavu, po níž touží osmanský sultán. Zákeřná vražda rozpoutá boj na život a na smrt mezi dvěma vládnoucími srbskými rody! Na vraždu si netroufal, ale hlavu soupeře už dokáže Miloš Obrenović (1780–1860)
Nejlepší oddech podle znamení
nejsemsama.cz
Nejlepší oddech podle znamení
Každá z nás má o ideálním relaxu jinou představu. Jedna chce ležet na pláži, druhá touží po rozhlédnutí z vrcholku hory. Jaké místo a aktivity se nejlépe hodí pro vás? Hvězdy vám prozradí, kde a jak si nejlépe dobijete energii. Beran 21. 3. – 20. 4. Pro energického Berana je zahálka a dobíjení baterek synonymem pro
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
epochaplus.cz
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět
Záhadný stav mysli deja vu: Nezvané záblesky z minulého života?
enigmaplus.cz
Záhadný stav mysli deja vu: Nezvané záblesky z minulého života?
Už jste někdy zažili deja vu? Zvláštní pocit, že situace, ve které se zrovna nacházíte, se již jednou odehrála? Pravděpodobně i u vás se vzápětí ozve logika, jež se tomuto pocitu vzpouzí jako divoký k
Tají Maximová trpkou zradu?
nasehvezdy.cz
Tají Maximová trpkou zradu?
O svém soukromí toho sdílí jen málo, loni ale herečka Elizaveta Maximová (32) ze seriálu Jedna rodina přiznala, že se po letech rozešla s fotografem Markem Jarkovským (37). Partnerský vztah může po