Chystáte se přesazovat? Tak to budete potřebovat květináče. A jaké vybrat? Druhů je spousta.
Jistě chcete, aby byl květináč hezký. Samozřejmě se také musíte řídit podle velikosti kořenového balu a nároků svých rostlin. Trochu jiné nádoby budete vybírat pro venkovní rostliny, jiné pro ty, které máte v bytě třeba na parapetu.
Důležitý je i materiál, ze kterého je nádoba vyrobena. Pojďme si projít možnosti, ať se můžete rozhodnout.
Keramika
Nejobvyklejší a stále oblíbený materiál. Keramika se dá použít uvnitř i venku. Bývají to většinou květináče z vypálené hlíny, ale mohou být i glazované a různě zdobené.
V neglazovaných se květinám daří dobře, protože propouštějí vzduch, takže kořeny rostliny mohou dýchat. Pálená hlína ovšem také nasává vodu, takže část jí po zalití vsákne, substrát se dříve vysuší a vy musíte častěji zalévat.
Tip: Neglazované keramické květináče budou milovat suchomilné rostliny, protože nehrozí přemokření. Tedy pokud rostliny nepřelijete a voda nezůstane v misce.
Plast
Hlavní výhoda květináčů z umělé hmoty je ta, že jsou levné. Mohou být hnědé, takže jsou podobné keramickým, nebo různě barevné, či jsou vylisovány do všelijakých tvarů. Jejich výhodou je, že jsou odolné a téměř nezničitelné.
Také jsou lehké, takže ideální na zavěšení. Mají ale i některé nevýhody. Jsou nepropustné, takže musíte zalévat opatrně, protože substrát zůstává déle mokrý.
To uvítáte, když budete pár dnů pryč, ale suchomilné rostliny a ty, kterým nedělá dobře přelití, to určitě neocení.
Hodí se dovnitř i ven, jen by květináče, zejména ty tmavé, neměly stát na přímém slunci, protože se snadno přehřívají a žár v kombinaci s vlhkem může ničit kořeny.
Pozinkovaný plech
Před nějakou dobou se nádoby z pozinkovaného plechu objevily na trhu a ujaly se. A nejen jako květináče, ale vyrábějí se i truhlíky a obaly na květináče. Květiny v nich vypadají velmi dobře, ale plech má své slabé stránky.
Brání odpařování vody, takže mají podobné nevýhody jako plastové květináče. Uvažujete-li o nich jako o venkovních nádobách, musíte mít na paměti, že plech slunce rozpálí, takže můžete o své rostliny úplně přijít. Na jejich ochranu byste museli použít izolační vrstvu, například z bambusu.
Tip: A ještě na jednu věc byste měli myslet. Pozinkovaný povrch sice brání rezivění, ale neměl by přijít do styku s kyselými látkami, tedy například hnojivem.
Polyratan
Máte-li v oblibě ratanový nábytek, pak jsou to květináče pro vás. Sice nejsou z přírodního ratanu, jde o dráty potažené umělou hmotou, vzhledově jsou ale ratanovým velmi podobné a jejich výhodou je, že jsou prakticky nezničitelné.
Uvnitř musí být vložka, obvykle plastová. Hodí se jak do interiéru, tak třeba na terasu. Jsou lehké, takže je snadno přenesete.
Sklolaminát
Nádoby jsou vyrobené ze syntetické pryskyřice zpevněné skelnými vlákny. Tento materiál má spoustu výhod, je nerozbitný, pevný a neztrácí barvu. Sehnat se dají kousky, které vypadají jako glazovaná keramika nebo kámen.
Mírnou nevýhodou je jejich lehkost, kvůli které se nádoby s vyššími rostlinami mohou převrhnout. Tomu lze předejít, když dno zatížíte drenáží z kamenů. Pozor musíte také dát na zalévání, protože materiál není propustný, zemina zůstává dlouho vlhká.
I proto je třeba pečlivě vážit, pro které rostliny se hodí. Často se tyto květináče používají na hydroponické pěstování.
Dřevo
Většinou se využívá spíš na terasách a v zahradách. Dřevo hezky vypadá, navíc je to ekologický materiál. Takže když květináč doslouží, snadno ho zlikvidujete.
Ale někdy to není nutné, protože dřevěné květináče můžete snadno opravit a ti šikovnější si je dokáží i vyrobit.
Pokud je budete kupovat, dbejte na to, aby byly vyrobeny ze silnějšího dřeva a dobře naimpregnované, protože jen tak je dřevo delší dobu chráněno proti povětrnostním vlivům.
Rostliny v nich můžete pěstovat celoročně, ale obvykle se jejich vnitřek také kvůli ochraně vyplňuje geotextilií. Výhodné je, když je nádoba postavená na nohách, které umožní, aby voda snadno odtekla. Z téhož důvodu byste měli použít na dno drenáž.
Tip: Rozměrnější nádoby mohou být dost těžké, ale na zahradě je nebudete asi přemisťovat a pro terasu můžete vybrat nádobu s kolečky.
Beton
Beton je už nějakou dobu módní materiál a používá se na všechny možné dekorace a doplňky, protože skýtá spoustu možností. Nádoby se dají použít v interiéru, ale zejména si s tímhle materiálem vyhrajete venku.
Výhodou betonu je, že vydrží léta bez jakékoliv údržby a vypadá stejně. Navíc můžete květináče nejen koupit, ale snadno si je vyrobíte podle svého vkusu. A fantazii se meze nekladou. Udělat se dají snad všechny tvary, na které si vzpomenete. Nádoby jsou sice dost těžké, ale právě proto stabilní.
Foto: Shutterstock, eshop.hydroponie.cz, eshop-kvetinace.cz