Domů     Kuře se neomrzí
Kuře se neomrzí
16.5.2023

Zvlášť když ho připravíte pokaždé trochu jinak. A receptů je spoustu. Třeba se vám bude hodit některý z těch našich.

A la kachna (viz úvodní foto)

(4 porce)

1 kuře, 1 lžička kmínu, sůl, pepř, sádlo,1 střední cibule 1,3 kg sterilovaného zelí, 100 g slaniny, sůl

1) Nejprve pokrájejte cibuli nadrobno a slaninu na kostičky. Zelí, je-li to třeba ještě pokrájejte

2) Na pánev vložte slaninu a lehce orestujte, aby pustila tuk. Poté přidejte cibuli a orestujte dozlatova.

3) Nakonec přidejte zelí a sůl a poduste do změknutí. Popřípadě lehce podlijte.

4) Zelí přendejte do pekáčku a na ně položte omyté a osušené kuře. Posypte solí, pepřem a kmínem a navrch kuřete položte lžíci sádla.

5) Pečte 60–90 minut na 180 °C podle velikosti kuřete do změknutí.

Doba přípravy 90 minut

Náročnost 1

Skvělý recept na nedělní oběd, který potěší každého, kuře bude lehké, ale vonět bude jako kachna. Na zelí můžete také upéci jen stehna a podávat s houskovým, bramborovým nebo karlovarským knedlíkem.

Vesuvio

(4 porce)

1 kuře (rozporcované) nebo 4 stehna rozdělená na dvě části, 250 g mraženého hrášku, 8 stroužků česneku, 80 ml oleje, 4 velké salátové brambory, 250 ml bílého vína, 250 ml kuřecího vývaru, 1 lžíce oregana, hrst najemno nakrájené hladkolisté petrželky, čerstvě mletý pepř, sůl

1) Troubu předehřejte na 190 °C. Brambory oloupejte, podélně rozčtvrťte a osušte papírovou utěrkou.

Ve velké pánvi vhodné do trouby nebo velkém hrnci rozehřejte na mírném ohni olej, přidejte stroužky česneku, čtvrtky brambor a opékejte ze všech stran dozlatova.

2) Opečené brambory vyndejte děrovanou naběračkou na talíř vyložený papírovou utěrkou, stroužky česneku odstraňte.

3) Do rozpálené pánve přidejte kuřecí kousky, které opečte ze všech stran dozlatova. Vyndejte je a do pánve přilijte bílé víno, které nechte zredukovat na polovinu.

Poté do pánve vraťte brambory spolu s kuřecím masem a posypte je sušeným oreganem, přidejte nasekanou petrželku a osolte a opepřete. Na závěr podlijte kuřecím vývarem a dejte péct do předehřáté trouby do změknutí (30–40 minut).

4) Asi 4 minuty před koncem přidejte mražený hrášek. Můžete ho i blanšírovat minutu ve vroucí vodě a na závěr posypat porce kuřete s brambory.

Doba přípravy 80 minut

Náročnost 2

Italské kuře se prý jmenuje podle restaurace Vesuvio, která ve 30. letech fungovala v americkém Chicagu. V každém případě je to dodnes místní nejslavnější jídlo, které v sobě snoubí obě kultury v dokonalé harmonii.

Kuře tabaka

(2 porce)

1 menší kuře, 8 stroužků česneku, sůl, pepř, 4 lžíce oleje, hlubší pánev nebo litinový hrnec + závaží (může jím být jiný hrnec naplněný vodou, nebo kovovými závažími).

1) Kuře omyjte a osušte utěrkou. Nasekněte je na hřbetě podél páteře a rozložte na plocho. Osolte, opepřete a česnekem vydatně potřete po obou stranách.

2) Položte do hrnce nebo hlubší pánve s rozpáleným olejem vnitřní stranou na olej. Osmahněte dorůžova. Obraťte.

3) Pak kuře na pánvi zatěžkejte hrncem se závažím nebo naplněným vodou, aby bylo maso opravdu ploché a aby se rovnoměrně propékalo.

4) Na přípravu by mělo stačit 15 minut po obou stranách. Jako příloha se hodí vařené brambory nebo tmavý chléb.

Doba přípravy 40 minut

Náročnost 2

Starý gruzínský recept se rozšířil hlavně v Zakavkazku a název mu dala speciální nádoba nazývaná taba, ve které se připravuje. Vám bude stačit obyčejná pánev a vhodné závaží, které dokáže kuře udržet naplocho.

Zvlášť se na přípravu hodí křehká mladá jarní kuřátka, kterých můžete udělat i víc.

Pečené s koňakovým máslem

(4 porce)

1 střední kuře, 4 lžičky změklého másla, 1 lžíce koňaku, 2 lžičky vanilkového extraktu, 1 a ½ lžičky cukru, 1 a ½ lžičky soli, 1 lžička čerstvě namletého pepře

1) Troubu předehřejte na 190 °C. V misce ušlehejte máslo, koňak, vanilku, cukr, ½ lžičky soli a ½ lžičky pepře, až vznikne jemná a poddajná pomazánka. Zpočátku se bude zdát, že se v ní dělají hrudky, ale šlehejte ji tak dlouho, dokud se nepoddá.

2) Kuře z vnějšku i zevnitř osolte zbývající lžičkou soli a opepřete zbylým pepřem.

3) Naberte pomazánku na ruku, prsty ji jemně vložte pod kůži na prsou a vtírejte ji po celé délce. Postupujte až ke stehnům a opakujte dokud všechnu nespotřebujete.

4) Kuře dejte do pekáče s roštem a pečte asi hodinu a čtvrt. Hotové je, když ze stehen po napíchnutí vytéká šťáva a má dozlatova vypečenou kůrčičku.

5) Nechte je 10 minut odpočívat a podávejte.

Doba přípravy 100 minut

Náročnost 1

Na tomhle receptu není vlastně nic těžkého, prostě dobře upečené kuře. Zvláštní je ale kombinace dalších ingrediencí, které se snoubí do zvláštní vůně a chuti.

Mole poblano

(4 porce)

4 kuřecí stehna, 4 chilli papričky, 2 stroužky česneku, 2 rajčata (lze nahradit i 150 g loupaných rajčat z plechovky), 1 cibule, 40 g hořké čokolády, 4 lžíce vyloupaných nesolených mandlí, 2 lžíce rozinek, 1 lžička oregana, ½ lžičky nového koření, ½ lžičky hřebíčku, ½ lžičky skořice, sezamová semínky, olej sůl, voda či vývar na podlití

1) Osolená kuřecí stehna upečte v troubě na 180 °C do zlatova.

2) Na pánvi na sucho opražte mandle a až zchladnou, rozdělte je na poloviny.

3) Na oleji v hluboké pánvi orestujte nadrobno nakrájenou cibuli, česnek a chilli papričky, přidejte rajčata a společně prohřejte.

4) Směs rozmixujte a je-li omáčka příliš hustá, mírně zřeďte vodou či vývarem. Pak vraťte do pánve.

5) Omáčku znovu zahřejte a rozpusťte v ní čokoládu. Přidejte koření, mandle a rozinky a na mírném plameni prohřívejte 20 až 30 minut, dokud se jednotlivé chutě nespojí.

6) Mezitím si na vedlejší pánvi na sucho opražte sezamová semínka.

7) Upečená kuřecí stehna přelijte omáčkou, posypte sezamovými semínky a podávejte s rýží, nebo s tortillami. Hodí se i nasucho opečené tousty.

Doba přípravy 60 minut

Náročnost 2

Jako spousta zajímavých receptů i tenhle vznikl náhodou prý v jednom mexickém klášteře, když přijel na nečekanou návštěvu arcibiskup. A tak se použilo, co bylo ve spíži, přidala se čokoláda a vznikla omáčka mole poblano.

V Mexiku jí existuje nespočet druhů, takže i vy můžete experimentovat, třeba s různými ořechy a ovocem.

Frikasé

(4 porce)

1 kuře nakrájené na porce, sůl, pepř, 2 lžíce hladké mouky, 1 lžíce oleje, 1 lžíce másla, 1 větší cibule nakrájená na plátky, 150 g žampionů, 2 stroužky česneku, 125 ml suchého bílého vína, 750 ml drůbežího vývaru, 2 lžičky nasekaného čerstvého estragonu, 3 žloutky, 200 ml smetany ke šlehání, 2 lžičky citronové šťávy, 2 snítky tymiánu na ozdobení

1) Troubu předehřejte na 180 °C. Porce kuřete osolte, opepřete a zlehka obalte v hladké mouce, přebytečnou oklepněte. V litinovém kastrolu vhodném do trouby rozehřejte olej a na středním plameni opékejte maso 2–3 minuty po každé straně dozlatova. Přendejte na talíř.

2) Do kastrolu dejte máslo a restujte na něm cibuli až zesklovatí a změkne.

3) Přidejte žampiony a česnek a míchejte dalších 3–5 minut. Zalijte vínem, vraťte kuře a přiveďte k varu. Vařte asi 2 minuty, až se víno téměř vyvaří. Zalijte vývarem a znovu přiveďte k varu. Přendejte do trouby a pečte na 180 °C 45 minut až hodinu, až bude maso měkké.

4) Měkké maso vyjměte, dejte stranou a uchovejte horké. Smíchejte estragon, žloutky a smetanu. Kastrol zahřívejte jen mírně a za stálého míchání přilijte žloutkovou směs. Míchejte asi 5 minut do zhoustnutí (omáčka se nesmí vařit, aby se nesrazila).

5) Dochuťte citronovou šťávou, dosolte a případně opepřete. Maso vraťte do omáčky. Ozdobte tymiánem a podávejte s bagetou nebo dušenou rýží.

Doba přípravy 80 minut

Náročnost 2

Nejstarší recepty na frikasé byste našli ve francouzských kuchařkách ze 13. století, ale autorství receptu si přisvojují i Britové. Kde je pravda, nevíme. Jde totiž o klasický postup, kterému se dřív říkalo zadělávané kuře.

Foto: Shutterstock

Další článek
reklama
Související články
23.4.2024
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva Na náplň 500 g měkkého tvarohu 150 g selskéh
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
15.4.2024
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch složitějších, které se nechávají nějaký čas kvasit. - Vynikající j
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
4.4.2024
Aby ne, jeho pověst je hodně pošramocená. Kolem glutamátu se vznáší strašák alergie, syndromu čínské restaurace, nabírání na váze i vážných nemocí, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Stačí říct glutamát a vybavíte si vydatně přichucenou nudlovou polévku z podřadných surovin nebo misku s chipsy, od níž se nedá odtrhnout, dokud není prázdná. Kaloricky často bohaté, ale výživově chudé jídl
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je