Domů     Dietu: Ale kterou?
Dietu: Ale kterou?
31.12.2021

Máte ve svých novoročních předsevzetích letos i hubnutí? Poohlížíte se po nějaké dietě a nemůžete se rozhodnout?

Každý správný lékař vám řekne, abyste na diety a rychlé hubnutí zapomněli. Může se dostavit tzv. jojo efekt, při kterém opakovaně hubnete a zase přibýváte na váze. Je daleko horší, než kdyby vaše váha zůstala stejná.

Opakované hubnutí pomocí rychlých redukčních diet totiž vede ke ztrátě svalů, zatímco pak nabíráte tuky. Po několika neúspěšných pokusech tak jen získáte obrovský tukový polštář. A zpomalený metabolismus.

A to nemluvíme o psychickém strádání, které s rychlými dietami přichází ruku v ruce.

Nahlédněme pod pokličku

Po bližším prozkoumání možná zjistíte, že některé „diety“ vlastně vůbec dietami nejsou. Jen nabízejí změnu stravovacích návyků. Dlouhodobou… vlastně trvalou změnu. Než se však do nich pustíte, hodnoťte, jestli jsou vhodné právě pro vás. My jsme podrobně prozkoumali tři diety, které dnes „nejvíc letí“.

Hitem jsou keto dieta, přerušovaný půst nebo dieta zvaná paleo…

Jak jsou náročné na disciplínu? Potřebujeme k nim speciální potraviny? Jsou složité na přípravu? A jak dlouho vám výsledná váha vydrží?

KETO DIETA

PRINCIP: Tělo jako zdroj energie využívá tuky a sacharidy (cukry). Při této dietě ale do jídelníčku zařadíte hlavně bílkoviny. Ty kvalitní, tedy zejména maso. A omezíte příjem sacharidů na absolutní minimum.

Pokud tělu kontrolovaně omezíte cukry, začne je automaticky nahrazovat ketony, látkami, které si vytvoří z vlastních tukových zásob. Tento stav znali naši dávní předkové, kteří se převážně živili masem a neměli k němu žádné přílohy.

JÍDELNÍČEK: Vedle libového masa sem patří mléčné výrobky a zelenina – té alespoň půl kila denně. Naopak byste vůbec neměli jíst brambory, rýži, pečivo a obiloviny. Zapomeňte také na alkohol a sladké ovoce. Sladit můžete třeba čekankovým sirupem.

Celkový příjem sacharidů nesmí být vyšší, než 50 g denně. Jinak se stav ketózy naruší a hubnutí se přeruší. Jestli je pro vás takovéto striktní hlídání jídelníčku náročné, můžete sáhnout po již připravených balíčkách, které nabízejí různé společnosti.

VÝHODY: Při běžných redukčních dietách tělo ztrácí až 40 % svalové hmoty. Svaly jsou ale hlavními spalovači tuků. Autor diety, profesor George L. Blackburn z harvardské univerzity, zjistil, že díky ketóze zůstává většina svalové hmoty zachována.

Tvrdí, že u této diety proto nehrozí jojo efekt. Je však jisté, že pokud do sebe po ukončení diety každý večer vpravíte omáčku a pět knedlíků, tvrdě shozená kila brzy opět naberete zpět.

ZÁPORY: Druhý až třetí den po zahájení diety mohou (ale nemusí) nastat mírné obtíže (únava, bolest hlavy, nervozita, třes) – je to stav, kdy tělo přechází do ketózy, a sám odezní. Poté naopak pocítíte nezvyklou dávku energie. Jedno je jisté: určitě to není řešení celoživotního stravování!

PRO KOHO NENÍ VHODNÁ:

Pokud máte některou z těchto nemocí (mozková příhoda, dna, potíže se žlučníkem, problémy se střevy, Crohnova choroba, cukrovka, autoimunitní onemocnění štítné žlázy, nemoci srdce, onkologické potíže, poruchy ledvin nebo jater), vždy se nejdříve poraďte s lékařem.

Dieta pro vás není vhodná, ani když trpíte alergií na mléko, sóju, vejce a celer, nebo máte poruchy příjmu potravin (bulimii či anorexii). Vyhnout by se jí měly těhotné a kojící ženy a děti.

Poznámka: Keto dieta má více názvů. Říká se jí také proteinová, bílkovinová, nízkosacharidová nebo ketogenní.

PŘERUŠOVANÝ PŮST

PRINCIP: Nejedná se přímo o klasickou dietu. Jen prodloužíte interval mezi jídlem a časem bez něj.

V praxi to může vypadat tak, že například 14 hodin nebudete jíst, a pak dalších 10 hodin ano (v tomto čase byste měli tělu dodat vše, co potřebuje za 24 hodin). Předpokládá se, že v době, kdy nebude mít tělo přísun jídla, sáhne po vlastních tukových zásobách.

JÍDELNÍČEK: Přerušovaný půst neurčuje velikost porcí ani jejich složení. Nediktuje vám, že musíte začít ráno snídaní, nezakazuje vám, abyste si poslední menu servírovali pozdě večer.

Jedinou podmínkou je dodržet dobu, po které nepřijímáte žádné jídlo, a nechat tak tělo dostatečně odpočinout. Sami si musíte hlídat, aby vaše strava byla vyvážená a kvalitní.

VÝHODY: Nespornou výhodou této diety je, že při ní nemusíte měnit své vegetariánské, vegánské či jiné zvyky. Příznivci této diety tvrdí, že omlazuje organismus a vede k dlouhověkosti.

ZÁPORY: Objevují se názory, že přerušovaný půst může vést ke vzniku cukrovky. Jiné naopak tvrdí, že působí proti jejímu vzniku. Zatím však chybí vhodné studie, které by to potvrdily nebo naopak vyvrátily.

PRO KOHO NENÍ VHODNÝ:

Jestli nejste v jídle ukáznění, pak byste si měli zvlášť dobře rozmyslet, jestli je tato dieta pro vás vhodná. Nemáte-li „záklopku“, můžete totiž v čase určeném k jídlu pocítit nutkání a spořádat, co se do vás vejde.

Nebo si naopak zapomenete hlídat denní kalorický příjem a tělo se dostane do fáze hladovění. Obojí skončí špatně – tělo si začne zásoby ukládat ve formě tuku.

Přerušovaný půst není vhodný pro těhotné a kojící ženy, pro děti ani pro lidi s poruchou příjmu potravy (anorexií nebo bulímií).

Poznámka: Přerušovaný půst je znám také pod názvem intermittent fasting, nebo pod zkratkou IF.

PALEO

PRINCIP: Pravěký člověk z doby paleolitu neznal zemědělství. Živil se lovem a sběrem. Zastánci diety paleo předpokládají, že lidské trávení dodnes není evolučně přizpůsobené na produkty zemědělství.

Tvrdí, že se nejedná o dietu, ale o konkrétní životní styl, určitý způsob stravování.

JÍDELNÍČEK: Nepoužívají se kupované marinády, kořenících směsí a jiné instantní „zázraky“. Při vaření chybí mouka a cukr. Nechávají se vyniknout přirozené chuti kvalitních a čerstvých surovin.

Zcela se vyřazují nebo alespoň značně omezují zemědělské produkty – obiloviny, luštěniny, pečivo, mléko, sýry, zpracovávané potraviny… Naopak zastoupeny jsou zejména maso včetně ryb, zelenina, ovoce, houby, ořechy a vejce.

Paleo strava hojně využívá tuků – avokádo, kokosový olej, olivový olej, máslo či sádlo.

VÝHODY: Paleo dieta vás pobízí bedlivě si hlídat původ a kvalitu kupovaných potravin a také vyřadit z jídelníčku potraviny, které prošly složitou úpravou.

ZÁPORY: Vyskytují se názory, že tato dieta může vést k nedostatečnému příjmu minerálů, zejména vápníku. Omezení obilovin, luštěnin a mléčných výrobků zase sníží množství vlákniny.

PRO KOHO NENÍ VHODNÁ:

Po této dietě nejspíš nesáhnou lidé, kteří nejedí maso. Zda se pustit do paleo diety by měly zvážit těhotné a kojící ženy, vhodná není pro děti ani pro lidi s poruchou příjmu potravy (anorexií nebo bulímií).

Máte zvýšené riziko osteoporózy, anémie nebo onemocnění srdce? Pak byste měli dietu zařadit jen po konzultaci s lékařem.

Poznámka: Paleo dieta se také nazývá paleolitická, dieta doby kamenné nebo dieta jeskynního muže.

Co mám dělat když…

…jím zdravě a stejně nehubnu?

To je nežádoucí účinek hladovění. Metabolismus se přizpůsobil stavu nouze, a tak z normálních porcí tloustnete. Lékaři v tomto případě doporučují hodně sportovat.

Chce to trpělivost, ale je to jediná cesta, jak metabolismus postupně zase vrátit do původních kolejí. Nabírání nebo stagnace váhy může mít ale i příčiny ve zdravotních potížích, například hormonálních.

Nejde jen o ženské hormony, ale i o hormony vylučované zvýšeně při stresu. Ty sice potlačí chuť k jídlu, ale na druhou stranu při dlouhodobém stresu podpoří zvýšené přeměňování cukru na zásobní energii, a to hlavně na břiše. Takže v případě pochyb se nechte prohlédnout lékařem.

…mám cukrovku a musím pravidelně jíst?

Pravidelně jíst se doporučuje i pro úspěch při hubnutí, naopak hladovění škodí jak při cukrovce, tak při redukci váhy. A to není jediná zajímavá souvislost. Zdravě odlehčený pravidelný jídelníček pomáhá léčit cukrovku 2. typu.

Ukázala to před časem studie pražského IKEMu, během níž se dobrovolníci z řad diabetiků 2. typu stali pod odborným vedením na čas vegetariány.

A co se nestalo – za pár měsíců se jejich stav zlepšil výrazněji než u kontrolní skupiny, která dodržovala klasickou diabetickou dietu. Jak je to možné? Příčina může být ne sice přímo v mase, ale v tučnosti jídel s masem a masných výrobků.

Diabetici nemají totiž jen problémy s využitím cukru v těle, ale i tuku (a dokonce i bílkovin…). Běžný český jídelníček tedy rozvoji nemoci nahrává. Podporuje i vznik nadváhy a tukové polštářky na břiše i jinde zase snižují účinnost inzulínu.

Připravila: Dana Pešková, Zdroj a konzultace: Eva Sroka (ketomix.cz), paleosnadno.cz Foto: PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
6.6.2023
Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke kladným životním zážitkům a zkušenostem. Rozvíjet své dobré vlastnosti – optimismus, smysl pro humor a sebedůvěru. O tom všem je pozitivní psychologie. Žijeme v uspěchané době, plné chaosu a stresových situací, která s sebou mimo jiné také nese potřebu svěřit se do péče psychologů, psychoanalytiků, koučů… Jestli o takové péči také uvažujete, zvolte odbor
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
30.5.2023
Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy. Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, k
28.5.2023
Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat. A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku. Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, prask
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot