Domů     Dietu: Ale kterou?
Dietu: Ale kterou?
31.12.2021

Máte ve svých novoročních předsevzetích letos i hubnutí? Poohlížíte se po nějaké dietě a nemůžete se rozhodnout?

Každý správný lékař vám řekne, abyste na diety a rychlé hubnutí zapomněli. Může se dostavit tzv. jojo efekt, při kterém opakovaně hubnete a zase přibýváte na váze. Je daleko horší, než kdyby vaše váha zůstala stejná.

Opakované hubnutí pomocí rychlých redukčních diet totiž vede ke ztrátě svalů, zatímco pak nabíráte tuky. Po několika neúspěšných pokusech tak jen získáte obrovský tukový polštář. A zpomalený metabolismus.

A to nemluvíme o psychickém strádání, které s rychlými dietami přichází ruku v ruce.

Nahlédněme pod pokličku

Po bližším prozkoumání možná zjistíte, že některé „diety“ vlastně vůbec dietami nejsou. Jen nabízejí změnu stravovacích návyků. Dlouhodobou… vlastně trvalou změnu. Než se však do nich pustíte, hodnoťte, jestli jsou vhodné právě pro vás. My jsme podrobně prozkoumali tři diety, které dnes „nejvíc letí“.

Hitem jsou keto dieta, přerušovaný půst nebo dieta zvaná paleo…

Jak jsou náročné na disciplínu? Potřebujeme k nim speciální potraviny? Jsou složité na přípravu? A jak dlouho vám výsledná váha vydrží?

KETO DIETA

PRINCIP: Tělo jako zdroj energie využívá tuky a sacharidy (cukry). Při této dietě ale do jídelníčku zařadíte hlavně bílkoviny. Ty kvalitní, tedy zejména maso. A omezíte příjem sacharidů na absolutní minimum.

Pokud tělu kontrolovaně omezíte cukry, začne je automaticky nahrazovat ketony, látkami, které si vytvoří z vlastních tukových zásob. Tento stav znali naši dávní předkové, kteří se převážně živili masem a neměli k němu žádné přílohy.

JÍDELNÍČEK: Vedle libového masa sem patří mléčné výrobky a zelenina – té alespoň půl kila denně. Naopak byste vůbec neměli jíst brambory, rýži, pečivo a obiloviny. Zapomeňte také na alkohol a sladké ovoce. Sladit můžete třeba čekankovým sirupem.

Celkový příjem sacharidů nesmí být vyšší, než 50 g denně. Jinak se stav ketózy naruší a hubnutí se přeruší. Jestli je pro vás takovéto striktní hlídání jídelníčku náročné, můžete sáhnout po již připravených balíčkách, které nabízejí různé společnosti.

VÝHODY: Při běžných redukčních dietách tělo ztrácí až 40 % svalové hmoty. Svaly jsou ale hlavními spalovači tuků. Autor diety, profesor George L. Blackburn z harvardské univerzity, zjistil, že díky ketóze zůstává většina svalové hmoty zachována.

Tvrdí, že u této diety proto nehrozí jojo efekt. Je však jisté, že pokud do sebe po ukončení diety každý večer vpravíte omáčku a pět knedlíků, tvrdě shozená kila brzy opět naberete zpět.

ZÁPORY: Druhý až třetí den po zahájení diety mohou (ale nemusí) nastat mírné obtíže (únava, bolest hlavy, nervozita, třes) – je to stav, kdy tělo přechází do ketózy, a sám odezní. Poté naopak pocítíte nezvyklou dávku energie. Jedno je jisté: určitě to není řešení celoživotního stravování!

PRO KOHO NENÍ VHODNÁ:

Pokud máte některou z těchto nemocí (mozková příhoda, dna, potíže se žlučníkem, problémy se střevy, Crohnova choroba, cukrovka, autoimunitní onemocnění štítné žlázy, nemoci srdce, onkologické potíže, poruchy ledvin nebo jater), vždy se nejdříve poraďte s lékařem.

Dieta pro vás není vhodná, ani když trpíte alergií na mléko, sóju, vejce a celer, nebo máte poruchy příjmu potravin (bulimii či anorexii). Vyhnout by se jí měly těhotné a kojící ženy a děti.

Poznámka: Keto dieta má více názvů. Říká se jí také proteinová, bílkovinová, nízkosacharidová nebo ketogenní.

PŘERUŠOVANÝ PŮST

PRINCIP: Nejedná se přímo o klasickou dietu. Jen prodloužíte interval mezi jídlem a časem bez něj.

V praxi to může vypadat tak, že například 14 hodin nebudete jíst, a pak dalších 10 hodin ano (v tomto čase byste měli tělu dodat vše, co potřebuje za 24 hodin). Předpokládá se, že v době, kdy nebude mít tělo přísun jídla, sáhne po vlastních tukových zásobách.

JÍDELNÍČEK: Přerušovaný půst neurčuje velikost porcí ani jejich složení. Nediktuje vám, že musíte začít ráno snídaní, nezakazuje vám, abyste si poslední menu servírovali pozdě večer.

Jedinou podmínkou je dodržet dobu, po které nepřijímáte žádné jídlo, a nechat tak tělo dostatečně odpočinout. Sami si musíte hlídat, aby vaše strava byla vyvážená a kvalitní.

VÝHODY: Nespornou výhodou této diety je, že při ní nemusíte měnit své vegetariánské, vegánské či jiné zvyky. Příznivci této diety tvrdí, že omlazuje organismus a vede k dlouhověkosti.

ZÁPORY: Objevují se názory, že přerušovaný půst může vést ke vzniku cukrovky. Jiné naopak tvrdí, že působí proti jejímu vzniku. Zatím však chybí vhodné studie, které by to potvrdily nebo naopak vyvrátily.

PRO KOHO NENÍ VHODNÝ:

Jestli nejste v jídle ukáznění, pak byste si měli zvlášť dobře rozmyslet, jestli je tato dieta pro vás vhodná. Nemáte-li „záklopku“, můžete totiž v čase určeném k jídlu pocítit nutkání a spořádat, co se do vás vejde.

Nebo si naopak zapomenete hlídat denní kalorický příjem a tělo se dostane do fáze hladovění. Obojí skončí špatně – tělo si začne zásoby ukládat ve formě tuku.

Přerušovaný půst není vhodný pro těhotné a kojící ženy, pro děti ani pro lidi s poruchou příjmu potravy (anorexií nebo bulímií).

Poznámka: Přerušovaný půst je znám také pod názvem intermittent fasting, nebo pod zkratkou IF.

PALEO

PRINCIP: Pravěký člověk z doby paleolitu neznal zemědělství. Živil se lovem a sběrem. Zastánci diety paleo předpokládají, že lidské trávení dodnes není evolučně přizpůsobené na produkty zemědělství.

Tvrdí, že se nejedná o dietu, ale o konkrétní životní styl, určitý způsob stravování.

JÍDELNÍČEK: Nepoužívají se kupované marinády, kořenících směsí a jiné instantní „zázraky“. Při vaření chybí mouka a cukr. Nechávají se vyniknout přirozené chuti kvalitních a čerstvých surovin.

Zcela se vyřazují nebo alespoň značně omezují zemědělské produkty – obiloviny, luštěniny, pečivo, mléko, sýry, zpracovávané potraviny… Naopak zastoupeny jsou zejména maso včetně ryb, zelenina, ovoce, houby, ořechy a vejce.

Paleo strava hojně využívá tuků – avokádo, kokosový olej, olivový olej, máslo či sádlo.

VÝHODY: Paleo dieta vás pobízí bedlivě si hlídat původ a kvalitu kupovaných potravin a také vyřadit z jídelníčku potraviny, které prošly složitou úpravou.

ZÁPORY: Vyskytují se názory, že tato dieta může vést k nedostatečnému příjmu minerálů, zejména vápníku. Omezení obilovin, luštěnin a mléčných výrobků zase sníží množství vlákniny.

PRO KOHO NENÍ VHODNÁ:

Po této dietě nejspíš nesáhnou lidé, kteří nejedí maso. Zda se pustit do paleo diety by měly zvážit těhotné a kojící ženy, vhodná není pro děti ani pro lidi s poruchou příjmu potravy (anorexií nebo bulímií).

Máte zvýšené riziko osteoporózy, anémie nebo onemocnění srdce? Pak byste měli dietu zařadit jen po konzultaci s lékařem.

Poznámka: Paleo dieta se také nazývá paleolitická, dieta doby kamenné nebo dieta jeskynního muže.

Co mám dělat když…

…jím zdravě a stejně nehubnu?

To je nežádoucí účinek hladovění. Metabolismus se přizpůsobil stavu nouze, a tak z normálních porcí tloustnete. Lékaři v tomto případě doporučují hodně sportovat.

Chce to trpělivost, ale je to jediná cesta, jak metabolismus postupně zase vrátit do původních kolejí. Nabírání nebo stagnace váhy může mít ale i příčiny ve zdravotních potížích, například hormonálních.

Nejde jen o ženské hormony, ale i o hormony vylučované zvýšeně při stresu. Ty sice potlačí chuť k jídlu, ale na druhou stranu při dlouhodobém stresu podpoří zvýšené přeměňování cukru na zásobní energii, a to hlavně na břiše. Takže v případě pochyb se nechte prohlédnout lékařem.

…mám cukrovku a musím pravidelně jíst?

Pravidelně jíst se doporučuje i pro úspěch při hubnutí, naopak hladovění škodí jak při cukrovce, tak při redukci váhy. A to není jediná zajímavá souvislost. Zdravě odlehčený pravidelný jídelníček pomáhá léčit cukrovku 2. typu.

Ukázala to před časem studie pražského IKEMu, během níž se dobrovolníci z řad diabetiků 2. typu stali pod odborným vedením na čas vegetariány.

A co se nestalo – za pár měsíců se jejich stav zlepšil výrazněji než u kontrolní skupiny, která dodržovala klasickou diabetickou dietu. Jak je to možné? Příčina může být ne sice přímo v mase, ale v tučnosti jídel s masem a masných výrobků.

Diabetici nemají totiž jen problémy s využitím cukru v těle, ale i tuku (a dokonce i bílkovin…). Běžný český jídelníček tedy rozvoji nemoci nahrává. Podporuje i vznik nadváhy a tukové polštářky na břiše i jinde zase snižují účinnost inzulínu.

Připravila: Dana Pešková, Zdroj a konzultace: Eva Sroka (ketomix.cz), paleosnadno.cz Foto: PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
epochaplus.cz
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Jaký muž se k vám hodí?
nejsemsama.cz
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
historyplus.cz
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí