Domů     Dietu: Ale kterou?
Dietu: Ale kterou?
31.12.2021

Máte ve svých novoročních předsevzetích letos i hubnutí? Poohlížíte se po nějaké dietě a nemůžete se rozhodnout?

Každý správný lékař vám řekne, abyste na diety a rychlé hubnutí zapomněli. Může se dostavit tzv. jojo efekt, při kterém opakovaně hubnete a zase přibýváte na váze. Je daleko horší, než kdyby vaše váha zůstala stejná.

Opakované hubnutí pomocí rychlých redukčních diet totiž vede ke ztrátě svalů, zatímco pak nabíráte tuky. Po několika neúspěšných pokusech tak jen získáte obrovský tukový polštář. A zpomalený metabolismus.

A to nemluvíme o psychickém strádání, které s rychlými dietami přichází ruku v ruce.

Nahlédněme pod pokličku

Po bližším prozkoumání možná zjistíte, že některé „diety“ vlastně vůbec dietami nejsou. Jen nabízejí změnu stravovacích návyků. Dlouhodobou… vlastně trvalou změnu. Než se však do nich pustíte, hodnoťte, jestli jsou vhodné právě pro vás. My jsme podrobně prozkoumali tři diety, které dnes „nejvíc letí“.

Hitem jsou keto dieta, přerušovaný půst nebo dieta zvaná paleo…

Jak jsou náročné na disciplínu? Potřebujeme k nim speciální potraviny? Jsou složité na přípravu? A jak dlouho vám výsledná váha vydrží?

KETO DIETA

PRINCIP: Tělo jako zdroj energie využívá tuky a sacharidy (cukry). Při této dietě ale do jídelníčku zařadíte hlavně bílkoviny. Ty kvalitní, tedy zejména maso. A omezíte příjem sacharidů na absolutní minimum.

Pokud tělu kontrolovaně omezíte cukry, začne je automaticky nahrazovat ketony, látkami, které si vytvoří z vlastních tukových zásob. Tento stav znali naši dávní předkové, kteří se převážně živili masem a neměli k němu žádné přílohy.

JÍDELNÍČEK: Vedle libového masa sem patří mléčné výrobky a zelenina – té alespoň půl kila denně. Naopak byste vůbec neměli jíst brambory, rýži, pečivo a obiloviny. Zapomeňte také na alkohol a sladké ovoce. Sladit můžete třeba čekankovým sirupem.

Celkový příjem sacharidů nesmí být vyšší, než 50 g denně. Jinak se stav ketózy naruší a hubnutí se přeruší. Jestli je pro vás takovéto striktní hlídání jídelníčku náročné, můžete sáhnout po již připravených balíčkách, které nabízejí různé společnosti.

VÝHODY: Při běžných redukčních dietách tělo ztrácí až 40 % svalové hmoty. Svaly jsou ale hlavními spalovači tuků. Autor diety, profesor George L. Blackburn z harvardské univerzity, zjistil, že díky ketóze zůstává většina svalové hmoty zachována.

Tvrdí, že u této diety proto nehrozí jojo efekt. Je však jisté, že pokud do sebe po ukončení diety každý večer vpravíte omáčku a pět knedlíků, tvrdě shozená kila brzy opět naberete zpět.

ZÁPORY: Druhý až třetí den po zahájení diety mohou (ale nemusí) nastat mírné obtíže (únava, bolest hlavy, nervozita, třes) – je to stav, kdy tělo přechází do ketózy, a sám odezní. Poté naopak pocítíte nezvyklou dávku energie. Jedno je jisté: určitě to není řešení celoživotního stravování!

PRO KOHO NENÍ VHODNÁ:

Pokud máte některou z těchto nemocí (mozková příhoda, dna, potíže se žlučníkem, problémy se střevy, Crohnova choroba, cukrovka, autoimunitní onemocnění štítné žlázy, nemoci srdce, onkologické potíže, poruchy ledvin nebo jater), vždy se nejdříve poraďte s lékařem.

Dieta pro vás není vhodná, ani když trpíte alergií na mléko, sóju, vejce a celer, nebo máte poruchy příjmu potravin (bulimii či anorexii). Vyhnout by se jí měly těhotné a kojící ženy a děti.

Poznámka: Keto dieta má více názvů. Říká se jí také proteinová, bílkovinová, nízkosacharidová nebo ketogenní.

PŘERUŠOVANÝ PŮST

PRINCIP: Nejedná se přímo o klasickou dietu. Jen prodloužíte interval mezi jídlem a časem bez něj.

V praxi to může vypadat tak, že například 14 hodin nebudete jíst, a pak dalších 10 hodin ano (v tomto čase byste měli tělu dodat vše, co potřebuje za 24 hodin). Předpokládá se, že v době, kdy nebude mít tělo přísun jídla, sáhne po vlastních tukových zásobách.

JÍDELNÍČEK: Přerušovaný půst neurčuje velikost porcí ani jejich složení. Nediktuje vám, že musíte začít ráno snídaní, nezakazuje vám, abyste si poslední menu servírovali pozdě večer.

Jedinou podmínkou je dodržet dobu, po které nepřijímáte žádné jídlo, a nechat tak tělo dostatečně odpočinout. Sami si musíte hlídat, aby vaše strava byla vyvážená a kvalitní.

VÝHODY: Nespornou výhodou této diety je, že při ní nemusíte měnit své vegetariánské, vegánské či jiné zvyky. Příznivci této diety tvrdí, že omlazuje organismus a vede k dlouhověkosti.

ZÁPORY: Objevují se názory, že přerušovaný půst může vést ke vzniku cukrovky. Jiné naopak tvrdí, že působí proti jejímu vzniku. Zatím však chybí vhodné studie, které by to potvrdily nebo naopak vyvrátily.

PRO KOHO NENÍ VHODNÝ:

Jestli nejste v jídle ukáznění, pak byste si měli zvlášť dobře rozmyslet, jestli je tato dieta pro vás vhodná. Nemáte-li „záklopku“, můžete totiž v čase určeném k jídlu pocítit nutkání a spořádat, co se do vás vejde.

Nebo si naopak zapomenete hlídat denní kalorický příjem a tělo se dostane do fáze hladovění. Obojí skončí špatně – tělo si začne zásoby ukládat ve formě tuku.

Přerušovaný půst není vhodný pro těhotné a kojící ženy, pro děti ani pro lidi s poruchou příjmu potravy (anorexií nebo bulímií).

Poznámka: Přerušovaný půst je znám také pod názvem intermittent fasting, nebo pod zkratkou IF.

PALEO

PRINCIP: Pravěký člověk z doby paleolitu neznal zemědělství. Živil se lovem a sběrem. Zastánci diety paleo předpokládají, že lidské trávení dodnes není evolučně přizpůsobené na produkty zemědělství.

Tvrdí, že se nejedná o dietu, ale o konkrétní životní styl, určitý způsob stravování.

JÍDELNÍČEK: Nepoužívají se kupované marinády, kořenících směsí a jiné instantní „zázraky“. Při vaření chybí mouka a cukr. Nechávají se vyniknout přirozené chuti kvalitních a čerstvých surovin.

Zcela se vyřazují nebo alespoň značně omezují zemědělské produkty – obiloviny, luštěniny, pečivo, mléko, sýry, zpracovávané potraviny… Naopak zastoupeny jsou zejména maso včetně ryb, zelenina, ovoce, houby, ořechy a vejce.

Paleo strava hojně využívá tuků – avokádo, kokosový olej, olivový olej, máslo či sádlo.

VÝHODY: Paleo dieta vás pobízí bedlivě si hlídat původ a kvalitu kupovaných potravin a také vyřadit z jídelníčku potraviny, které prošly složitou úpravou.

ZÁPORY: Vyskytují se názory, že tato dieta může vést k nedostatečnému příjmu minerálů, zejména vápníku. Omezení obilovin, luštěnin a mléčných výrobků zase sníží množství vlákniny.

PRO KOHO NENÍ VHODNÁ:

Po této dietě nejspíš nesáhnou lidé, kteří nejedí maso. Zda se pustit do paleo diety by měly zvážit těhotné a kojící ženy, vhodná není pro děti ani pro lidi s poruchou příjmu potravy (anorexií nebo bulímií).

Máte zvýšené riziko osteoporózy, anémie nebo onemocnění srdce? Pak byste měli dietu zařadit jen po konzultaci s lékařem.

Poznámka: Paleo dieta se také nazývá paleolitická, dieta doby kamenné nebo dieta jeskynního muže.

Co mám dělat když…

…jím zdravě a stejně nehubnu?

To je nežádoucí účinek hladovění. Metabolismus se přizpůsobil stavu nouze, a tak z normálních porcí tloustnete. Lékaři v tomto případě doporučují hodně sportovat.

Chce to trpělivost, ale je to jediná cesta, jak metabolismus postupně zase vrátit do původních kolejí. Nabírání nebo stagnace váhy může mít ale i příčiny ve zdravotních potížích, například hormonálních.

Nejde jen o ženské hormony, ale i o hormony vylučované zvýšeně při stresu. Ty sice potlačí chuť k jídlu, ale na druhou stranu při dlouhodobém stresu podpoří zvýšené přeměňování cukru na zásobní energii, a to hlavně na břiše. Takže v případě pochyb se nechte prohlédnout lékařem.

…mám cukrovku a musím pravidelně jíst?

Pravidelně jíst se doporučuje i pro úspěch při hubnutí, naopak hladovění škodí jak při cukrovce, tak při redukci váhy. A to není jediná zajímavá souvislost. Zdravě odlehčený pravidelný jídelníček pomáhá léčit cukrovku 2. typu.

Ukázala to před časem studie pražského IKEMu, během níž se dobrovolníci z řad diabetiků 2. typu stali pod odborným vedením na čas vegetariány.

A co se nestalo – za pár měsíců se jejich stav zlepšil výrazněji než u kontrolní skupiny, která dodržovala klasickou diabetickou dietu. Jak je to možné? Příčina může být ne sice přímo v mase, ale v tučnosti jídel s masem a masných výrobků.

Diabetici nemají totiž jen problémy s využitím cukru v těle, ale i tuku (a dokonce i bílkovin…). Běžný český jídelníček tedy rozvoji nemoci nahrává. Podporuje i vznik nadváhy a tukové polštářky na břiše i jinde zase snižují účinnost inzulínu.

Připravila: Dana Pešková, Zdroj a konzultace: Eva Sroka (ketomix.cz), paleosnadno.cz Foto: PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut