Domů     Křečové žíly umí potrápit: Zbavte se jich i cvičením
Křečové žíly umí potrápit: Zbavte se jich i cvičením
22.2.2022

Že nám křečové žíly nepřidají na kráse, to každý ví. Jenže to není všechno. Pokud se nebudeme léčit, mohou vyvstat i další zdravotní problémy.

Jaké? Nejen že křečové žíly často způsobují otoky dolních končetin, únavu, bolesti, svědění, křeče, ale dokonce mohou zapříčinit i vznik bércového vředu, protože nedochází k dostatečnému prokrvení nohou, a je tu i nebezpečí trombózy.

A nejedná se o žádné nové civilizační onemocnění. Varixy sužovaly ženy i muže už ve starém Egyptě, potrápit ale dokážou i v jedenadvacátém století. Nevybírají si pohlaví ani věk, i když starší lidi a ženy trápí více.

Důvodem vyššího rizika u žen je mimo jiné působení progesteronu, který tlumí napětí hladké svaloviny, a tím vede současně ke snížení pevnosti žilní stěny.

Co jsou varixy?

S onemocněním křečovými žilami neboli odborně varixy se během života potká většina lidí. Jde o patologicky rozšířené povrchové žíly, které jsou viditelné pod kůží pouhým okem. Nejčastěji je vidíme na dolních končetinách, ale mohou se vyskytovat kdekoli.

A příčina je často vrozená. Takže se klidně může stát, že má varixy člověk už od útlého mládí. Většinou se objeví na jedné končetině, což právě svědčí o genetickém původu onemocnění. Naopak onemocnění získané bývá symetricky na obou končetinách.

Vznikají i jinak

I když dědičnost hraje velkou roli, všechno na ni svádět nelze. Velkou roli hrají naše pohybové návyky, ale i pracovní prostředí. Určitě nohám nesvědčí dlouhé stání nebo sezení. Jediné, čím je lze kompenzovat, je pohyb.

Žilám na nohách totiž výborně pomáhá tzv. svalová pumpa. Když se lýtko hýbe, funguje to podobně, jako když si necháte namasírovat nohy. Pomáhá žilám vytlačovat krev zpátky nahoru k srdci.

Jak onemocnění předcházet?

Když víte, že jste k varixům náchylní, protože se ve vaší rodině objevují po generace, je jasné, že jste dispozice zdědili. Jsou ale zdánlivé maličkosti, kterými můžete rozvoji onemocnění předcházet. A věřte, že se nejedná o žádnou vědu.

Neseďte dlouhou dobu, občas se postavte a protáhněte nohy. Myslete na to o to více, pokud máte sedavé zaměstnání.

Máte-li nadváhu, zkuste zhubnout.

Nenoste těsné oblečení.

Dopřávejte si masáž nohou a jednou za čas si sprchujte lýtka střídavě teplou a studenou vodou.

Předcházejte zácpě – jezte dostatek vlákniny, jako jsou cereálie, jablka a hrušky, fazole atd. Namáhavé vyprazdňování při zácpě brzdí tok krve z nohou a vyvíjí tlak na žíly lýtek.

Zapomeňte na vysedávání v horké koupeli. V ní by vám cévy ještě více naběhly.

Nezapomínejte cvičit

Zkuste jednoduché cviky z jógy – lehněte si na záda u zdi, opřete si o ni chodidla (kolena jsou rovná a nohy zdvižené v úhlu 45°). Zůstaňte v této pozici asi tři minuty a zhluboka a rovnoměrně dýchejte.

Cvičení můžeme provádět i během práce – s patami na podlaze zdviháme opakovaně špičky. Další možností je kroužení nohou v kotníku. Žilní pumpu v lýtkách rozproudí i jednoduché stání na špičkách – můžeme si tak stoupnout například při každém čištění zubů.

Choďte často na procházky, jezděte rekreačně na kole nebo choďte pravidelně plavat. Prostě hýbejte se, co nejčastěji to jde.

Pokud jsou pro vás některé aktivity moc náročné nebo je nestíháte, pomáhá i jednoduchý cvik, při kterém simulujete jízdu na kole vleže na zádech. Takové šlapání vleže na pár minut stihnete v klidu každý den. Začněte hned příští ráno.

Co nedělat?

Zcela nevhodné jsou aktivity, které zahrnují prudké změny pohybů a vysokou silovou zátěž. Proto by se lidé s křečovými žilami měli vyhýbat zvedání činek a statickému posilování. Vhodný není ani squash nebo tenis. V pokročilém stadiu se nedoporučuje ani sjezdové lyžování nebo jízda na koni.

Co si vezmu na sebe?

Samozřejmě vám nebudeme mluvit do barev oblečení, ale pokud vás trápí křečové žíly, vybírejte si pohodlnou obuv s podpatky maximálně 5 cm vysokými. Ani oblečení by nemělo být příliš těsné a nikde by nás nemělo škrtit, protože pak zbytečně zamezuje průtok krve. Někdy je vhodné používat zdravotní kompresivní punčochy.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud máte onemocnění žil v rodině, otékají vám nohy, cítíte v nich tíhu, bolí vás, svědí nebo vidíte na svých nohách metličky, neváhejte a nečekejte, až se váš stav zhorší.

Lékař vás nejdříve vyšetří pohmatem a různými polohovými testy s pomocí škrtidla si ověří stupeň postižení. Pak ještě může provést speciální ultrazvukové vyšetření. Navrhne léčbu podle stupně onemocnění.

V méně závažných případech doporučí kompresní punčochy, které se nosí přes den hlavně při dlouhém stání. Jejich úkolem je zlepšovat tlak a průtok krve v žilách.

Někdy doporučí verotonika, což jsou léky, které zvyšují pružnost cévních stěn a pomáhají potlačit zánět. Pokud je onemocnění vážnější, doporučí operaci.

Operace se nebojte

A určitě se jí nebraňte. Nejde totiž jen o estetický problém, jak by se mohlo zdát. Mimo již zmíněných onemocnění vám může hrozit onemocnění zvané trombóza.

Zjednodušeně řečeno, pokud dojde k ucpání hluboké žíly na noze, může se stát, že část sraženiny, trombu, žílu opustí a putuje směrem k srdci a do plic, kde pak může způsobit plicní embolii, což je onemocnění, které může být ve svém důsledku i smrtelné.

I proto je třeba křečové žíly řešit včas. Lékař vám doporučí způsob, který je pro vás nejvhodnější.

Kosmetická sklerotizace

Je vhodná u pacientů, kteří nemají ještě chlopně poškozeny, ale žíly mají již rozšířené a viditelné, nejčastěji jako metličky. Provádí se ambulantně bez potřeby znecitlivění, trvá 20–30 minut a nevyžaduje žádnou speciální přípravu.

Do viditelné žilky lékař aplikuje látku, která poškodí stěnu žilky – ta se pak uzavře a vymizí. Po ošetření budete muset nosit několik týdnů elastickou punčochu, aby se ošetřené žilky opět nenaplnily krví.

Klasická operace

Vyžaduje celkovou narkózu. Žíla se přeruší v tříslech a pod kolenem a pomocí chirurgické sondy se v podstatě vytrhává z těla. Při operaci dochází k hojnému krvácení, a proto je nutná hospitalizace.

Bohužel následkem jsou modřiny, jizvy po řezech, někdy je třeba pracovní neschopnost a samozřejmě 1–2 měsíce nošení stahovacích punčoch. Hlavním důvodem pro využívání tohoto výkonu je, že ho hradí zdravotní pojišťovny.

Laser a radiofrekvenční ablace

Poškozené žíly uzavírají pomocí tepla, které se vytváří buď laserovým, nebo radiofrekvenčním vláknem. Ani při jednom z těchto způsobů není žilní kmen z končetiny odstraněn, ale jen uzavřen, což je šetrnější k okolním tkáním.

Provádí se v místním znecitlivění nebo celkové narkóze, protože v žíle se musí vytvořit vysoká teplota. Hojení je rychlejší a méně bolestivé. A co je důležité, končetiny můžete běžně zatěžovat od druhého dne po operaci.

S větší fyzickou zátěží však musí asi týden počkat. Tento výkon pojišťovny nehradí.

Šetrná sklerotizace

Nejnovější a také nejšetrnější způsob operace nevyžaduje žádné znecitlivění, tedy ani místní anestezii, a výkon, který najdete pod označením Clarivein, je téměř bezbolestný.

Ze vpichu je do poškozené žíly zaveden speciální katetr, pod kontrolou ultrazvuku je pak pomocí mechanického a současně chemického poškození žíla uzavřena.

Výkon se provádí ambulantně, takže se můžete hned věnovat běžným aktivitám – kompresní punčochy se nosí 2 týdny (trvale jen prvních 7 dnů). Ani tento zákrok pojišťovny nehradí.

Foto: Shuttersock, archiv

reklama
Související články
7.6.2023
Přinášíme vám sadu tipů a rad od našich naniček, které se v kuchyni uměly otáčet. Česnek Chcete-li zmírnit ostrost česneku, můžete ponořit stroužky do studené vody. Když vám zbude oloupaný česnek, brzy se zkazí, ale vyhodit ho je škoda. Naložte stroužky do olivového oleje. Budete tak mít stále po ruce čerstvý česnek a získáte i olej na pokapání salátu či topinek. Málokdo ví, že se česnek hod
5.6.2023
Je tu jaro a s ním nejen toulky přírodou, ale také spousta práce na chatách a chalupách. Mezi nejčastější problémy, které po zimě objevíme, patří praskliny ve zdi. Ale není to jen otázka venkovských stavení, i v bytě se nějaká ta prasklina vždycky najde a zejména před malováním je potřeba ji vyspravit. Možností, jak to udělat, je několik a závisí na místě i na velikosti. Jsou totiž praskliny, se
2.6.2023
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který práci skutečně může usnadnit – vysavač na okna, který také bývá oz
27.5.2023
Také máte potíž, kam si do auta uložit ubrousky nebo papírové kapesníčky, aby byly po ruce, ale přitom nepřekážely? Zkuste jednoduchý a vtipný trik. Klasické ubrousky do auta nejsou vůbec šikovné. Krabice je příliš velká, ale ani když sáhnete po té menší, krychlové, není v autě kam dát, aby držela na svém místě. Naštěstí je možné tento problém elegantně a hravě vyřešit. A ještě si zamlsáte.   Jak
24.5.2023
Pára je skvělá nejen pro boj s bakteriemi, roztoči nebo skvrnami, ale dokáže zlepšit vlastnosti textilních vláken a pomoci i jinak. Jaké jsou rozdíly oproti klasickému praní? Možná jste o nich už slyšeli, ale jestli ne, pak vězte, že obliba parních praček neustále roste. Nabízejí totiž výhody, které se nedají jen tak přehlédnout. Nutno ale nejprve vysvětlit, že to není tak, že by tyto pračky vodu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot