Domů     Křečové žíly umí potrápit: Zbavte se jich i cvičením
Křečové žíly umí potrápit: Zbavte se jich i cvičením
22.2.2022

Že nám křečové žíly nepřidají na kráse, to každý ví. Jenže to není všechno. Pokud se nebudeme léčit, mohou vyvstat i další zdravotní problémy.

Jaké? Nejen že křečové žíly často způsobují otoky dolních končetin, únavu, bolesti, svědění, křeče, ale dokonce mohou zapříčinit i vznik bércového vředu, protože nedochází k dostatečnému prokrvení nohou, a je tu i nebezpečí trombózy.

A nejedná se o žádné nové civilizační onemocnění. Varixy sužovaly ženy i muže už ve starém Egyptě, potrápit ale dokážou i v jedenadvacátém století. Nevybírají si pohlaví ani věk, i když starší lidi a ženy trápí více.

Důvodem vyššího rizika u žen je mimo jiné působení progesteronu, který tlumí napětí hladké svaloviny, a tím vede současně ke snížení pevnosti žilní stěny.

Co jsou varixy?

S onemocněním křečovými žilami neboli odborně varixy se během života potká většina lidí. Jde o patologicky rozšířené povrchové žíly, které jsou viditelné pod kůží pouhým okem. Nejčastěji je vidíme na dolních končetinách, ale mohou se vyskytovat kdekoli.

A příčina je často vrozená. Takže se klidně může stát, že má varixy člověk už od útlého mládí. Většinou se objeví na jedné končetině, což právě svědčí o genetickém původu onemocnění. Naopak onemocnění získané bývá symetricky na obou končetinách.

Vznikají i jinak

I když dědičnost hraje velkou roli, všechno na ni svádět nelze. Velkou roli hrají naše pohybové návyky, ale i pracovní prostředí. Určitě nohám nesvědčí dlouhé stání nebo sezení. Jediné, čím je lze kompenzovat, je pohyb.

Žilám na nohách totiž výborně pomáhá tzv. svalová pumpa. Když se lýtko hýbe, funguje to podobně, jako když si necháte namasírovat nohy. Pomáhá žilám vytlačovat krev zpátky nahoru k srdci.

Jak onemocnění předcházet?

Když víte, že jste k varixům náchylní, protože se ve vaší rodině objevují po generace, je jasné, že jste dispozice zdědili. Jsou ale zdánlivé maličkosti, kterými můžete rozvoji onemocnění předcházet. A věřte, že se nejedná o žádnou vědu.

Neseďte dlouhou dobu, občas se postavte a protáhněte nohy. Myslete na to o to více, pokud máte sedavé zaměstnání.

Máte-li nadváhu, zkuste zhubnout.

Nenoste těsné oblečení.

Dopřávejte si masáž nohou a jednou za čas si sprchujte lýtka střídavě teplou a studenou vodou.

Předcházejte zácpě – jezte dostatek vlákniny, jako jsou cereálie, jablka a hrušky, fazole atd. Namáhavé vyprazdňování při zácpě brzdí tok krve z nohou a vyvíjí tlak na žíly lýtek.

Zapomeňte na vysedávání v horké koupeli. V ní by vám cévy ještě více naběhly.

Nezapomínejte cvičit

Zkuste jednoduché cviky z jógy – lehněte si na záda u zdi, opřete si o ni chodidla (kolena jsou rovná a nohy zdvižené v úhlu 45°). Zůstaňte v této pozici asi tři minuty a zhluboka a rovnoměrně dýchejte.

Cvičení můžeme provádět i během práce – s patami na podlaze zdviháme opakovaně špičky. Další možností je kroužení nohou v kotníku. Žilní pumpu v lýtkách rozproudí i jednoduché stání na špičkách – můžeme si tak stoupnout například při každém čištění zubů.

Choďte často na procházky, jezděte rekreačně na kole nebo choďte pravidelně plavat. Prostě hýbejte se, co nejčastěji to jde.

Pokud jsou pro vás některé aktivity moc náročné nebo je nestíháte, pomáhá i jednoduchý cvik, při kterém simulujete jízdu na kole vleže na zádech. Takové šlapání vleže na pár minut stihnete v klidu každý den. Začněte hned příští ráno.

Co nedělat?

Zcela nevhodné jsou aktivity, které zahrnují prudké změny pohybů a vysokou silovou zátěž. Proto by se lidé s křečovými žilami měli vyhýbat zvedání činek a statickému posilování. Vhodný není ani squash nebo tenis. V pokročilém stadiu se nedoporučuje ani sjezdové lyžování nebo jízda na koni.

Co si vezmu na sebe?

Samozřejmě vám nebudeme mluvit do barev oblečení, ale pokud vás trápí křečové žíly, vybírejte si pohodlnou obuv s podpatky maximálně 5 cm vysokými. Ani oblečení by nemělo být příliš těsné a nikde by nás nemělo škrtit, protože pak zbytečně zamezuje průtok krve. Někdy je vhodné používat zdravotní kompresivní punčochy.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud máte onemocnění žil v rodině, otékají vám nohy, cítíte v nich tíhu, bolí vás, svědí nebo vidíte na svých nohách metličky, neváhejte a nečekejte, až se váš stav zhorší.

Lékař vás nejdříve vyšetří pohmatem a různými polohovými testy s pomocí škrtidla si ověří stupeň postižení. Pak ještě může provést speciální ultrazvukové vyšetření. Navrhne léčbu podle stupně onemocnění.

V méně závažných případech doporučí kompresní punčochy, které se nosí přes den hlavně při dlouhém stání. Jejich úkolem je zlepšovat tlak a průtok krve v žilách.

Někdy doporučí verotonika, což jsou léky, které zvyšují pružnost cévních stěn a pomáhají potlačit zánět. Pokud je onemocnění vážnější, doporučí operaci.

Operace se nebojte

A určitě se jí nebraňte. Nejde totiž jen o estetický problém, jak by se mohlo zdát. Mimo již zmíněných onemocnění vám může hrozit onemocnění zvané trombóza.

Zjednodušeně řečeno, pokud dojde k ucpání hluboké žíly na noze, může se stát, že část sraženiny, trombu, žílu opustí a putuje směrem k srdci a do plic, kde pak může způsobit plicní embolii, což je onemocnění, které může být ve svém důsledku i smrtelné.

I proto je třeba křečové žíly řešit včas. Lékař vám doporučí způsob, který je pro vás nejvhodnější.

Kosmetická sklerotizace

Je vhodná u pacientů, kteří nemají ještě chlopně poškozeny, ale žíly mají již rozšířené a viditelné, nejčastěji jako metličky. Provádí se ambulantně bez potřeby znecitlivění, trvá 20–30 minut a nevyžaduje žádnou speciální přípravu.

Do viditelné žilky lékař aplikuje látku, která poškodí stěnu žilky – ta se pak uzavře a vymizí. Po ošetření budete muset nosit několik týdnů elastickou punčochu, aby se ošetřené žilky opět nenaplnily krví.

Klasická operace

Vyžaduje celkovou narkózu. Žíla se přeruší v tříslech a pod kolenem a pomocí chirurgické sondy se v podstatě vytrhává z těla. Při operaci dochází k hojnému krvácení, a proto je nutná hospitalizace.

Bohužel následkem jsou modřiny, jizvy po řezech, někdy je třeba pracovní neschopnost a samozřejmě 1–2 měsíce nošení stahovacích punčoch. Hlavním důvodem pro využívání tohoto výkonu je, že ho hradí zdravotní pojišťovny.

Laser a radiofrekvenční ablace

Poškozené žíly uzavírají pomocí tepla, které se vytváří buď laserovým, nebo radiofrekvenčním vláknem. Ani při jednom z těchto způsobů není žilní kmen z končetiny odstraněn, ale jen uzavřen, což je šetrnější k okolním tkáním.

Provádí se v místním znecitlivění nebo celkové narkóze, protože v žíle se musí vytvořit vysoká teplota. Hojení je rychlejší a méně bolestivé. A co je důležité, končetiny můžete běžně zatěžovat od druhého dne po operaci.

S větší fyzickou zátěží však musí asi týden počkat. Tento výkon pojišťovny nehradí.

Šetrná sklerotizace

Nejnovější a také nejšetrnější způsob operace nevyžaduje žádné znecitlivění, tedy ani místní anestezii, a výkon, který najdete pod označením Clarivein, je téměř bezbolestný.

Ze vpichu je do poškozené žíly zaveden speciální katetr, pod kontrolou ultrazvuku je pak pomocí mechanického a současně chemického poškození žíla uzavřena.

Výkon se provádí ambulantně, takže se můžete hned věnovat běžným aktivitám – kompresní punčochy se nosí 2 týdny (trvale jen prvních 7 dnů). Ani tento zákrok pojišťovny nehradí.

Foto: Shuttersock, archiv

reklama
Související články
18.9.2023
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v knize ze str. 16 – 17 a detaily postupu na následující dvo
9.9.2023
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle a jiné drobnosti
1.9.2023
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte sami, o to větší radost vám p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
26.8.2023
Jistě ho máte doma i vy a jako spousta jiných hospodyněk ho používáte k pečení, ale umí toho mnohem víc. Papír se dá použít na vyložení jakékoliv nádoby, když nechcete, aby se její obsah přichytil na stěnu a připálil. Například když pečete v troubě povidla, nebo připravujete zeleninu. Právě tak se na papíru dá sušit. Těsto se nepřilepí Každý, kdo se pečení věnuje pravidelně, zná ty chvíle, kd
reklama
Šikovné tipy
Když vás něco štípne
Je to nepříjemné, ale těch pár štípanců tak nějak k létu patří. Prostě jsme více v lese, na lukách i u rybníků a naše odhalená kůže se stává velkým lákadlem pro hmyz. Samotné bodnutí není většinou nijak nebezpečné, někdy ani nevíme, co nás vlastně kouslo. Jindy si to naopak pamatujeme až příliš. Hmyz totiž do ranky vypustí […]
Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě způsobů, jak si trochu té vůně a chuti uchovat na chladné měsíce, je spousta. Sušené Sušení je asi nejznámější způsob uchovávání bylinek. Jen musíte znát pár jednoduchých zásad. Mezi ně patří i to, které bylinky se k sušení hodí, tedy kterým prospěje a získají jím ještě větší vůni. […]
Mop vybírejte podlaze na míru
Když se vydáte na nákup nového mopu, možná vás zaskočí množství typů, které v obchodech vidíte. Tak který vybrat? Existují třásňové, ploché a také rotační s různými mechanismy ždímání. Mechanické i elektrické. My se podíváme na ty první. Ploché – existují v různých šířkách a dají se na ně připevnit různé typy návleků, které lze měnit podle potřeby, […]
Octomilky jsou tu zas
Jakmile se venku udělá opravdu teplo, jsou tu. Kde se vzaly, tu se vzaly, rojí se v kuchyni, nejčastěji kolem mísy s ovocem, ale i jinde, a zbavit se jich není jen tak. Většinou přiletí zvenku, protože je láká vůně zralého ovoce, ale také milují víno, pivo, květiny ve váze i v květináči, stejně jako zbytky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
epochaplus.cz
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří
Skončila zase sama?
nasehvezdy.cz
Skončila zase sama?
Rusovlasá herečka ze seriálu Dobré zprávy Natálie Halouzková (22) strávila několik posledních týdnů na Srí Lance. Cestovala tam sama, nejspíš to brala jako velkou výzvu. Těžko ale říct, jaký to měl
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk