Domů     Křečové žíly umí potrápit: Zbavte se jich i cvičením
Křečové žíly umí potrápit: Zbavte se jich i cvičením
22.2.2022

Že nám křečové žíly nepřidají na kráse, to každý ví. Jenže to není všechno. Pokud se nebudeme léčit, mohou vyvstat i další zdravotní problémy.

Jaké? Nejen že křečové žíly často způsobují otoky dolních končetin, únavu, bolesti, svědění, křeče, ale dokonce mohou zapříčinit i vznik bércového vředu, protože nedochází k dostatečnému prokrvení nohou, a je tu i nebezpečí trombózy.

A nejedná se o žádné nové civilizační onemocnění. Varixy sužovaly ženy i muže už ve starém Egyptě, potrápit ale dokážou i v jedenadvacátém století. Nevybírají si pohlaví ani věk, i když starší lidi a ženy trápí více.

Důvodem vyššího rizika u žen je mimo jiné působení progesteronu, který tlumí napětí hladké svaloviny, a tím vede současně ke snížení pevnosti žilní stěny.

Co jsou varixy?

S onemocněním křečovými žilami neboli odborně varixy se během života potká většina lidí. Jde o patologicky rozšířené povrchové žíly, které jsou viditelné pod kůží pouhým okem. Nejčastěji je vidíme na dolních končetinách, ale mohou se vyskytovat kdekoli.

A příčina je často vrozená. Takže se klidně může stát, že má varixy člověk už od útlého mládí. Většinou se objeví na jedné končetině, což právě svědčí o genetickém původu onemocnění. Naopak onemocnění získané bývá symetricky na obou končetinách.

Vznikají i jinak

I když dědičnost hraje velkou roli, všechno na ni svádět nelze. Velkou roli hrají naše pohybové návyky, ale i pracovní prostředí. Určitě nohám nesvědčí dlouhé stání nebo sezení. Jediné, čím je lze kompenzovat, je pohyb.

Žilám na nohách totiž výborně pomáhá tzv. svalová pumpa. Když se lýtko hýbe, funguje to podobně, jako když si necháte namasírovat nohy. Pomáhá žilám vytlačovat krev zpátky nahoru k srdci.

Jak onemocnění předcházet?

Když víte, že jste k varixům náchylní, protože se ve vaší rodině objevují po generace, je jasné, že jste dispozice zdědili. Jsou ale zdánlivé maličkosti, kterými můžete rozvoji onemocnění předcházet. A věřte, že se nejedná o žádnou vědu.

Neseďte dlouhou dobu, občas se postavte a protáhněte nohy. Myslete na to o to více, pokud máte sedavé zaměstnání.

Máte-li nadváhu, zkuste zhubnout.

Nenoste těsné oblečení.

Dopřávejte si masáž nohou a jednou za čas si sprchujte lýtka střídavě teplou a studenou vodou.

Předcházejte zácpě – jezte dostatek vlákniny, jako jsou cereálie, jablka a hrušky, fazole atd. Namáhavé vyprazdňování při zácpě brzdí tok krve z nohou a vyvíjí tlak na žíly lýtek.

Zapomeňte na vysedávání v horké koupeli. V ní by vám cévy ještě více naběhly.

Nezapomínejte cvičit

Zkuste jednoduché cviky z jógy – lehněte si na záda u zdi, opřete si o ni chodidla (kolena jsou rovná a nohy zdvižené v úhlu 45°). Zůstaňte v této pozici asi tři minuty a zhluboka a rovnoměrně dýchejte.

Cvičení můžeme provádět i během práce – s patami na podlaze zdviháme opakovaně špičky. Další možností je kroužení nohou v kotníku. Žilní pumpu v lýtkách rozproudí i jednoduché stání na špičkách – můžeme si tak stoupnout například při každém čištění zubů.

Choďte často na procházky, jezděte rekreačně na kole nebo choďte pravidelně plavat. Prostě hýbejte se, co nejčastěji to jde.

Pokud jsou pro vás některé aktivity moc náročné nebo je nestíháte, pomáhá i jednoduchý cvik, při kterém simulujete jízdu na kole vleže na zádech. Takové šlapání vleže na pár minut stihnete v klidu každý den. Začněte hned příští ráno.

Co nedělat?

Zcela nevhodné jsou aktivity, které zahrnují prudké změny pohybů a vysokou silovou zátěž. Proto by se lidé s křečovými žilami měli vyhýbat zvedání činek a statickému posilování. Vhodný není ani squash nebo tenis. V pokročilém stadiu se nedoporučuje ani sjezdové lyžování nebo jízda na koni.

Co si vezmu na sebe?

Samozřejmě vám nebudeme mluvit do barev oblečení, ale pokud vás trápí křečové žíly, vybírejte si pohodlnou obuv s podpatky maximálně 5 cm vysokými. Ani oblečení by nemělo být příliš těsné a nikde by nás nemělo škrtit, protože pak zbytečně zamezuje průtok krve. Někdy je vhodné používat zdravotní kompresivní punčochy.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud máte onemocnění žil v rodině, otékají vám nohy, cítíte v nich tíhu, bolí vás, svědí nebo vidíte na svých nohách metličky, neváhejte a nečekejte, až se váš stav zhorší.

Lékař vás nejdříve vyšetří pohmatem a různými polohovými testy s pomocí škrtidla si ověří stupeň postižení. Pak ještě může provést speciální ultrazvukové vyšetření. Navrhne léčbu podle stupně onemocnění.

V méně závažných případech doporučí kompresní punčochy, které se nosí přes den hlavně při dlouhém stání. Jejich úkolem je zlepšovat tlak a průtok krve v žilách.

Někdy doporučí verotonika, což jsou léky, které zvyšují pružnost cévních stěn a pomáhají potlačit zánět. Pokud je onemocnění vážnější, doporučí operaci.

Operace se nebojte

A určitě se jí nebraňte. Nejde totiž jen o estetický problém, jak by se mohlo zdát. Mimo již zmíněných onemocnění vám může hrozit onemocnění zvané trombóza.

Zjednodušeně řečeno, pokud dojde k ucpání hluboké žíly na noze, může se stát, že část sraženiny, trombu, žílu opustí a putuje směrem k srdci a do plic, kde pak může způsobit plicní embolii, což je onemocnění, které může být ve svém důsledku i smrtelné.

I proto je třeba křečové žíly řešit včas. Lékař vám doporučí způsob, který je pro vás nejvhodnější.

Kosmetická sklerotizace

Je vhodná u pacientů, kteří nemají ještě chlopně poškozeny, ale žíly mají již rozšířené a viditelné, nejčastěji jako metličky. Provádí se ambulantně bez potřeby znecitlivění, trvá 20–30 minut a nevyžaduje žádnou speciální přípravu.

Do viditelné žilky lékař aplikuje látku, která poškodí stěnu žilky – ta se pak uzavře a vymizí. Po ošetření budete muset nosit několik týdnů elastickou punčochu, aby se ošetřené žilky opět nenaplnily krví.

Klasická operace

Vyžaduje celkovou narkózu. Žíla se přeruší v tříslech a pod kolenem a pomocí chirurgické sondy se v podstatě vytrhává z těla. Při operaci dochází k hojnému krvácení, a proto je nutná hospitalizace.

Bohužel následkem jsou modřiny, jizvy po řezech, někdy je třeba pracovní neschopnost a samozřejmě 1–2 měsíce nošení stahovacích punčoch. Hlavním důvodem pro využívání tohoto výkonu je, že ho hradí zdravotní pojišťovny.

Laser a radiofrekvenční ablace

Poškozené žíly uzavírají pomocí tepla, které se vytváří buď laserovým, nebo radiofrekvenčním vláknem. Ani při jednom z těchto způsobů není žilní kmen z končetiny odstraněn, ale jen uzavřen, což je šetrnější k okolním tkáním.

Provádí se v místním znecitlivění nebo celkové narkóze, protože v žíle se musí vytvořit vysoká teplota. Hojení je rychlejší a méně bolestivé. A co je důležité, končetiny můžete běžně zatěžovat od druhého dne po operaci.

S větší fyzickou zátěží však musí asi týden počkat. Tento výkon pojišťovny nehradí.

Šetrná sklerotizace

Nejnovější a také nejšetrnější způsob operace nevyžaduje žádné znecitlivění, tedy ani místní anestezii, a výkon, který najdete pod označením Clarivein, je téměř bezbolestný.

Ze vpichu je do poškozené žíly zaveden speciální katetr, pod kontrolou ultrazvuku je pak pomocí mechanického a současně chemického poškození žíla uzavřena.

Výkon se provádí ambulantně, takže se můžete hned věnovat běžným aktivitám – kompresní punčochy se nosí 2 týdny (trvale jen prvních 7 dnů). Ani tento zákrok pojišťovny nehradí.

Foto: Shuttersock, archiv

reklama
Související články
11.4.2024
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku s malými šuplíky * akrylové barvy * štěte
5.4.2024
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají se především čerstv
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
26.3.2024
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě. Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abycho
20.3.2024
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy savého papíru, na který rozložíte rost
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Lazura: Tak trochu jiná barva
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, […]
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mám zuby za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Mám zuby za všechny peníze
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
21stoleti.cz
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
iluxus.cz
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
Od svého založení se značka Cartier etablovala v luxusním hodinářství jako synonymum pro inovace a eleganci . V roce 1914 Cartier poprvé představil design inspirovaný panterovou srstí na pouzdře hodin
Patrasovou napadl psychopat!
nasehvezdy.cz
Patrasovou napadl psychopat!
Oblíbená herečka Dagmar Patrasová (67) brzy oslaví své osmašedesáté narozeniny. Nedávno ale přiznala, že se jich vůbec nemusela dožít. Zaútočil na ni totiž psychicky nemocný muž, který ji chtěl dokonc
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
epochaplus.cz
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
historyplus.cz
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
Planina na dohled od řeky připomíná mraveniště. Těmi mravenci jsou bojové vozy, jejichž posádky spolu svádějí krvavý boj na život a na smrt. Největší bitva válečných vozů v historii za sebou zanechá tisíce mrtvých, ale nepozná jednoznačného vítěze. Jen krátká a nejasná hranice na samém východním okraji Středozemního moře nedaleko dnešního syrského Damašku odděluje ve 13.
Horoskop starých Řeků
nejsemsama.cz
Horoskop starých Řeků
Už v dobách starověkého Řecka se i běžní Řekové řídili seskupením hvězd podle dvanácti znamení, které nazvali v souladu s antickými bohy. Víte, který z vládců Olympu nad vámi drží ochrannou ruku? Arés 21. 3. – 19. 4. Arés byl řeckým bohem války. Stejně jako on jste i vy odvážná a bojovná a umíte se srdnatě a s nasazením rvát za svoji pravdu. Žijete okamžikem, toužíte
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
enigmaplus.cz
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
Loď se zmítá v silné bouři. Kormidelník jen stěží udržuje galeonu v bezpečné vzdálenosti od skalisek. Náhle však přichází velká vlna. Ta největší, osudová! Ostrý útes párá trup lodi a ve vodní tříšti
Supermatky zvířecí říše
epochalnisvet.cz
Supermatky zvířecí říše
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.