Domů     Kozačky v pozoru
Kozačky v pozoru
14.11.2019

Mokré boty na chodbě přede dveřmi, hromada bot za dveřmi, boty všude. Tak vypadá vchod do většiny domácností v zimním období. Botníky totiž vůbec nejsou dimenzovány na počet párů bot průměrné rodiny.

A to nepočítáme rozměrnější zimní obuv, vysoké i polovysoké boty a kozačky. Při prostudování nabídky na trhu zjistíme, že standardní „rodinný“ botník pojme asi 30 párů bot. A to je často málo.

Vždyť běžná žena používá v sezóně v průměru kolem osmi i více párů bot, a celkem by tedy mohly vlastnit přibližně dvě desítky párů. U mužů je to přibližně o polovinu méně. Botník na 30 párů tedy vyhovuje tak maximálně bezdětné dvojici!

A to by se nám správně do botníku měly také vejít čisticí a ošetřující kartáče, spreje i krémy na boty.

Jak na „kozačky“?

Vysoké a polovysoké holinky se do běžného botníku nevejdou. Stavíme je tedy na zem v chodbě či předsíni na rohožku, rozprostřené noviny či hadry na podlahu. Ale takové ukládání nadělá spoustu nepořádku a botám spíš uškodí.

Aby si mokré boty udržely tvar a fazonu, je nutné se o ně po přezutí náležitě postarat. V každém případě byste zimní boty měli každý den po návratu domů vycpat novinami a nechat volně uschnout. Nikdy nedávejte zvlhlé či mokré boty k sálajícímu teplu.

Pomohou napínáky

Napínáky na boty možná znáte, ale málokdo je skutečně používá, což je věčná škoda. Podle odborníků by se měly do bot vkládat po každém nošení alespoň na 24 hodin. Proto je nutné boty střídat, aby si aspoň jeden pár mohl na napínácích „odpočinout“. Jak jsou prospěšná?

Napnutá useň lépe vysychá

Vyhladí se kůže a „vrásky“

Boty se lépe zbaví zápachu – větrají

Jak na to?

Zvolte impregnační přípravek, který je určen přesně na materiál vašich bot. Boty nastříkejte zhruba ze vzdálenosti 20 centimetrů, nechte uschnout a poté nanesení zopakujte. Dvě vrstvy jsou dostačující.

Pokud se však přípravek stále vsakuje a nestéká, třetí vrstvou nic nezkazíte. Pro jakékoliv boty však vždy platí, že by nemělo dojít k proniknutí vody do kůže.

Krém vodu neodpudí

Bez pravidelného krémování se kožené boty v extrémních zimních podmínkách neobejdou, ale je to v podstatě jen ošetřující záležitost, aby byla bota znovu vláčná a poddajná, k odpuzování vody samotný krém nestačí.

Aby voda nepronikla do kůže, zajistí jedině hydrofobními přípravky nabízenými ve formě sprejů, které můžete nanést na nakrémované či jinak patřičně ošetřené boty.

Kdy sůl botám ublíží?

Na solených chodnících a cestách trpí nejen psí tlapky, ale i naše boty. V zimních botách se dík ošetřeným komunikacím vracíme domů s bílými mapami, vzlínající po svršku bot. Co se kožených bot týká, nikdy byste je neměli nechat promočit.

Okamžitou pomocí na skvrny od soli pak stačí vlhký hadřík. Teprve potom dejte boty usušit. Často najdete radu, že nejlepší na odstranění bílých skvrn od soli je ocet. K takovému ošetření však není při žádný důvod.

Kyselinou octovou se spíše někdy vytíraly vnitřky barevných kožených bot, aby se barva zafixovala do kůže. Při potírání solných skvrn octem naopak hrozí, že skvrna na usni zůstane.

Jak na „slané“ mapy?

Pokud bílé mapky na botě zůstanou i po umytí a uschnutí, dočistěte je mechanicky měkkým flanelovým hadříkem. Po usušení je také potřeba boty ošetřit kvalitním krémem, nebo speciálním sprejem.

Bílé skvrny mohou na obuvi objevit i během roku, kdy se chodníky ani silnice nesolí. Jde o anorganické látky, také o soli, ovšem vyluhované z usně během nošení. I těchto bílých skvrn se nejlépe zbavíte pomocí vlhkého hadříku.

Hladká kožená obuv

Pro hladkou useň jsou k dostání speciální čistící krémy obsahující včelí vosk, takže obuv zároveň chrání. Pokud má obuv trhlinky, neprohloupíme, když si pořídíme krém pro obnovení barvy.

V nabídce je dost široká paleta barev, takže na botě pak stopy používání nebudou prakticky znát. Na boty bez viditelných poškození použijeme regenerátor na usňovou obuv. Úpravu bychom měli zakončit vrstvou impregnace. Hodí se jak přípravky na bázi včelího vosku, tak silikonu.

Obuv ze syntetických materiálů

Modely, kombinující pevné plastové díly a syntetické tkaniny, se dají dobře čistit vodou, případně suchou pěnou na koberce. Po uschnutí textilie nastříkáme silikonovým impregnačním přípravkem.

Vnitřek vycpeme starými novinami, deformace při uložení do botníku by jinak na obuvi mohly nechat trvalé stopy.

Tančí u tyče

Vysoké a polovysoké boty místo cpaní do botníku můžeme prostě zavěsit. Teleskopické tyče se jednoduše zapřou mezi podlahu a strop. Na ně se stavebnicově navléknou kroužky držáků bot. Kolik jich tedy celkem bude, je dáno výškou stropu.

Boty sice nejsou uzavřené za dvířky, takže se z nich line nelibý zápach, ale tím, že jich tento systém pojme opravdu třeba 50 párů, můžete boty střídat, a tak jim také dopřát žádoucí vyschnutí. A to je největším nepřítelem plísní!

Výklopné boxy jako stavebnice

Pro nízké boty se velmi hodí mělké variabilní vyklápěcí boxy. Do nich lze svisle zasunout třeba tři páry bot. Boxů se dá zavěsit na zeď více, jdou třeba různě barevně kombinovat a dle potřeby přikupovat.

Dávejte ale pozor, jaká velikost bot se tam skutečně vejde, některé boxy nepojmou pánskou obuv velikosti 45!

Vzdušné regály

Tam je možné postavit je na obyčejný regálový systém, který koupíte v kutilských supermarketech přibližně za 700 Kč/metr délky police. Pokud se pro takové řešení rozhodnete, nezapomeňte pořídit správné rozměry úložného prostoru.

I zde bude rozhodující počet bot i délka obuvi. Postačí vám jednoduchý manuál na výpočet. Na šířku počítejte pro jeden pár pánské obuvi asi 25 centimetrů, dámské 20 centimetrů.

A bude vhodné pořídit o metr a půl plochy navíc na případné lyžáky nebo například brusle.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
reklama
reklama
Šikovné tipy
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po […]
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
epochaplus.cz
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Jaký muž se k vám hodí?
nejsemsama.cz
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
historyplus.cz
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí