Domů     Kozačky v pozoru
Kozačky v pozoru
od 14.11.2019

Mokré boty na chodbě přede dveřmi, hromada bot za dveřmi, boty všude. Tak vypadá vchod do většiny domácností v zimním období. Botníky totiž vůbec nejsou dimenzovány na počet párů bot průměrné rodiny.

A to nepočítáme rozměrnější zimní obuv, vysoké i polovysoké boty a kozačky. Při prostudování nabídky na trhu zjistíme, že standardní „rodinný“ botník pojme asi 30 párů bot. A to je často málo.

Vždyť běžná žena používá v sezóně v průměru kolem osmi i více párů bot, a celkem by tedy mohly vlastnit přibližně dvě desítky párů. U mužů je to přibližně o polovinu méně. Botník na 30 párů tedy vyhovuje tak maximálně bezdětné dvojici!

A to by se nám správně do botníku měly také vejít čisticí a ošetřující kartáče, spreje i krémy na boty.

Jak na „kozačky“?

Vysoké a polovysoké holinky se do běžného botníku nevejdou. Stavíme je tedy na zem v chodbě či předsíni na rohožku, rozprostřené noviny či hadry na podlahu. Ale takové ukládání nadělá spoustu nepořádku a botám spíš uškodí.

reklama

Aby si mokré boty udržely tvar a fazonu, je nutné se o ně po přezutí náležitě postarat. V každém případě byste zimní boty měli každý den po návratu domů vycpat novinami a nechat volně uschnout. Nikdy nedávejte zvlhlé či mokré boty k sálajícímu teplu.

Pomohou napínáky

Napínáky na boty možná znáte, ale málokdo je skutečně používá, což je věčná škoda. Podle odborníků by se měly do bot vkládat po každém nošení alespoň na 24 hodin. Proto je nutné boty střídat, aby si aspoň jeden pár mohl na napínácích „odpočinout“. Jak jsou prospěšná?

Napnutá useň lépe vysychá

Vyhladí se kůže a „vrásky“

Boty se lépe zbaví zápachu – větrají

Jak na to?

Zvolte impregnační přípravek, který je určen přesně na materiál vašich bot. Boty nastříkejte zhruba ze vzdálenosti 20 centimetrů, nechte uschnout a poté nanesení zopakujte. Dvě vrstvy jsou dostačující.

reklama

Pokud se však přípravek stále vsakuje a nestéká, třetí vrstvou nic nezkazíte. Pro jakékoliv boty však vždy platí, že by nemělo dojít k proniknutí vody do kůže.

Krém vodu neodpudí

Bez pravidelného krémování se kožené boty v extrémních zimních podmínkách neobejdou, ale je to v podstatě jen ošetřující záležitost, aby byla bota znovu vláčná a poddajná, k odpuzování vody samotný krém nestačí.

reklama

Aby voda nepronikla do kůže, zajistí jedině hydrofobními přípravky nabízenými ve formě sprejů, které můžete nanést na nakrémované či jinak patřičně ošetřené boty.

Kdy sůl botám ublíží?

Na solených chodnících a cestách trpí nejen psí tlapky, ale i naše boty. V zimních botách se dík ošetřeným komunikacím vracíme domů s bílými mapami, vzlínající po svršku bot. Co se kožených bot týká, nikdy byste je neměli nechat promočit.

Okamžitou pomocí na skvrny od soli pak stačí vlhký hadřík. Teprve potom dejte boty usušit. Často najdete radu, že nejlepší na odstranění bílých skvrn od soli je ocet. K takovému ošetření však není při žádný důvod.

Kyselinou octovou se spíše někdy vytíraly vnitřky barevných kožených bot, aby se barva zafixovala do kůže. Při potírání solných skvrn octem naopak hrozí, že skvrna na usni zůstane.

Jak na „slané“ mapy?

Pokud bílé mapky na botě zůstanou i po umytí a uschnutí, dočistěte je mechanicky měkkým flanelovým hadříkem. Po usušení je také potřeba boty ošetřit kvalitním krémem, nebo speciálním sprejem.

Bílé skvrny mohou na obuvi objevit i během roku, kdy se chodníky ani silnice nesolí. Jde o anorganické látky, také o soli, ovšem vyluhované z usně během nošení. I těchto bílých skvrn se nejlépe zbavíte pomocí vlhkého hadříku.

Hladká kožená obuv

Pro hladkou useň jsou k dostání speciální čistící krémy obsahující včelí vosk, takže obuv zároveň chrání. Pokud má obuv trhlinky, neprohloupíme, když si pořídíme krém pro obnovení barvy.

V nabídce je dost široká paleta barev, takže na botě pak stopy používání nebudou prakticky znát. Na boty bez viditelných poškození použijeme regenerátor na usňovou obuv. Úpravu bychom měli zakončit vrstvou impregnace. Hodí se jak přípravky na bázi včelího vosku, tak silikonu.

Obuv ze syntetických materiálů

Modely, kombinující pevné plastové díly a syntetické tkaniny, se dají dobře čistit vodou, případně suchou pěnou na koberce. Po uschnutí textilie nastříkáme silikonovým impregnačním přípravkem.

Vnitřek vycpeme starými novinami, deformace při uložení do botníku by jinak na obuvi mohly nechat trvalé stopy.

Tančí u tyče

Vysoké a polovysoké boty místo cpaní do botníku můžeme prostě zavěsit. Teleskopické tyče se jednoduše zapřou mezi podlahu a strop. Na ně se stavebnicově navléknou kroužky držáků bot. Kolik jich tedy celkem bude, je dáno výškou stropu.

Boty sice nejsou uzavřené za dvířky, takže se z nich line nelibý zápach, ale tím, že jich tento systém pojme opravdu třeba 50 párů, můžete boty střídat, a tak jim také dopřát žádoucí vyschnutí. A to je největším nepřítelem plísní!

Výklopné boxy jako stavebnice

Pro nízké boty se velmi hodí mělké variabilní vyklápěcí boxy. Do nich lze svisle zasunout třeba tři páry bot. Boxů se dá zavěsit na zeď více, jdou třeba různě barevně kombinovat a dle potřeby přikupovat.

Dávejte ale pozor, jaká velikost bot se tam skutečně vejde, některé boxy nepojmou pánskou obuv velikosti 45!

Vzdušné regály

Tam je možné postavit je na obyčejný regálový systém, který koupíte v kutilských supermarketech přibližně za 700 Kč/metr délky police. Pokud se pro takové řešení rozhodnete, nezapomeňte pořídit správné rozměry úložného prostoru.

I zde bude rozhodující počet bot i délka obuvi. Postačí vám jednoduchý manuál na výpočet. Na šířku počítejte pro jeden pár pánské obuvi asi 25 centimetrů, dámské 20 centimetrů.

A bude vhodné pořídit o metr a půl plochy navíc na případné lyžáky nebo například brusle.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
22.3.2023
Staré bytelné kousky nábytku vydrží mnoho let. Jen je potřeba dát jim po čase nový kabát. A když už budete renovovat, přidejte i umělecký prvek. Nevadí, když neumíte malovat. Opotřebovanou stoličku určitě nevyhazujte. Můžete si z ní udělat praktický kousek do předsíně. Připravte si: smirkový papír * tmel * barvu na dřevo ve dvou odstínech + základní bílou * vhodný štětec * ochrannou pásku * ubr
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
13.3.2023
Říká se, že jsou s námi od počátku věků. Dodnes s plísněmi bojujeme a stále ohrožují naše zdraví. Jací jsou ti nejúčinnější pomocníci proti nim? Jsou vysoce odolné a toxické. Víte, jak je odhalíte u sebe doma a co jejich výskyt způsobuje? Proč vznikají Plísně potřebují k životu (ostatně jako každý jiný živý organismus na zemi) dostatek potravy a vody. Jinak řečeno, výskyt plísní přímo souvisí s
1.3.2023
Zvlášť při výrobě sladkých zákusků není jedno, jaký použijete. Například krystal se hodí na sirup a džemy. Prostě tam, kde máte větší množství tekutin, které se budou vařit. Nejvšestrannější využití má cukr krupicový. Ušleháte s ním dobře bílkové a žloutkové krémy nebo smetanové náplně. A moučkový, ten se zase hodí na křehká těsta, fondán či marcipán. A co jiná sladidla? Možná chcete péci zd
24.2.2023
Krásnou zimní dekoraci, která vám rozhodně neroztaje, sice budete vyrábět celý den a pokud jste začínající pletařky, klidně i dva dny, těšit se z ní ale můžete až do konce zimy. A to stojí za to! Postavičku sněhuláka si udělejte z polystyrenových koulí. Aby byl kompletní, uháčkujte mu kulicha šálu a vyrobte koště. Materiál ° 3 polystyrenové koule různých velikostí + 2 menší na „ruce“ ° p
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel