Domů     Kozačky v pozoru
Kozačky v pozoru
14.11.2019

Mokré boty na chodbě přede dveřmi, hromada bot za dveřmi, boty všude. Tak vypadá vchod do většiny domácností v zimním období. Botníky totiž vůbec nejsou dimenzovány na počet párů bot průměrné rodiny.

A to nepočítáme rozměrnější zimní obuv, vysoké i polovysoké boty a kozačky. Při prostudování nabídky na trhu zjistíme, že standardní „rodinný“ botník pojme asi 30 párů bot. A to je často málo.

Vždyť běžná žena používá v sezóně v průměru kolem osmi i více párů bot, a celkem by tedy mohly vlastnit přibližně dvě desítky párů. U mužů je to přibližně o polovinu méně. Botník na 30 párů tedy vyhovuje tak maximálně bezdětné dvojici!

A to by se nám správně do botníku měly také vejít čisticí a ošetřující kartáče, spreje i krémy na boty.

Jak na „kozačky“?

Vysoké a polovysoké holinky se do běžného botníku nevejdou. Stavíme je tedy na zem v chodbě či předsíni na rohožku, rozprostřené noviny či hadry na podlahu. Ale takové ukládání nadělá spoustu nepořádku a botám spíš uškodí.

Aby si mokré boty udržely tvar a fazonu, je nutné se o ně po přezutí náležitě postarat. V každém případě byste zimní boty měli každý den po návratu domů vycpat novinami a nechat volně uschnout. Nikdy nedávejte zvlhlé či mokré boty k sálajícímu teplu.

Pomohou napínáky

Napínáky na boty možná znáte, ale málokdo je skutečně používá, což je věčná škoda. Podle odborníků by se měly do bot vkládat po každém nošení alespoň na 24 hodin. Proto je nutné boty střídat, aby si aspoň jeden pár mohl na napínácích „odpočinout“. Jak jsou prospěšná?

Napnutá useň lépe vysychá

Vyhladí se kůže a „vrásky“

Boty se lépe zbaví zápachu – větrají

Jak na to?

Zvolte impregnační přípravek, který je určen přesně na materiál vašich bot. Boty nastříkejte zhruba ze vzdálenosti 20 centimetrů, nechte uschnout a poté nanesení zopakujte. Dvě vrstvy jsou dostačující.

Pokud se však přípravek stále vsakuje a nestéká, třetí vrstvou nic nezkazíte. Pro jakékoliv boty však vždy platí, že by nemělo dojít k proniknutí vody do kůže.

Krém vodu neodpudí

Bez pravidelného krémování se kožené boty v extrémních zimních podmínkách neobejdou, ale je to v podstatě jen ošetřující záležitost, aby byla bota znovu vláčná a poddajná, k odpuzování vody samotný krém nestačí.

Aby voda nepronikla do kůže, zajistí jedině hydrofobními přípravky nabízenými ve formě sprejů, které můžete nanést na nakrémované či jinak patřičně ošetřené boty.

Kdy sůl botám ublíží?

Na solených chodnících a cestách trpí nejen psí tlapky, ale i naše boty. V zimních botách se dík ošetřeným komunikacím vracíme domů s bílými mapami, vzlínající po svršku bot. Co se kožených bot týká, nikdy byste je neměli nechat promočit.

Okamžitou pomocí na skvrny od soli pak stačí vlhký hadřík. Teprve potom dejte boty usušit. Často najdete radu, že nejlepší na odstranění bílých skvrn od soli je ocet. K takovému ošetření však není při žádný důvod.

Kyselinou octovou se spíše někdy vytíraly vnitřky barevných kožených bot, aby se barva zafixovala do kůže. Při potírání solných skvrn octem naopak hrozí, že skvrna na usni zůstane.

Jak na „slané“ mapy?

Pokud bílé mapky na botě zůstanou i po umytí a uschnutí, dočistěte je mechanicky měkkým flanelovým hadříkem. Po usušení je také potřeba boty ošetřit kvalitním krémem, nebo speciálním sprejem.

Bílé skvrny mohou na obuvi objevit i během roku, kdy se chodníky ani silnice nesolí. Jde o anorganické látky, také o soli, ovšem vyluhované z usně během nošení. I těchto bílých skvrn se nejlépe zbavíte pomocí vlhkého hadříku.

Hladká kožená obuv

Pro hladkou useň jsou k dostání speciální čistící krémy obsahující včelí vosk, takže obuv zároveň chrání. Pokud má obuv trhlinky, neprohloupíme, když si pořídíme krém pro obnovení barvy.

V nabídce je dost široká paleta barev, takže na botě pak stopy používání nebudou prakticky znát. Na boty bez viditelných poškození použijeme regenerátor na usňovou obuv. Úpravu bychom měli zakončit vrstvou impregnace. Hodí se jak přípravky na bázi včelího vosku, tak silikonu.

Obuv ze syntetických materiálů

Modely, kombinující pevné plastové díly a syntetické tkaniny, se dají dobře čistit vodou, případně suchou pěnou na koberce. Po uschnutí textilie nastříkáme silikonovým impregnačním přípravkem.

Vnitřek vycpeme starými novinami, deformace při uložení do botníku by jinak na obuvi mohly nechat trvalé stopy.

Tančí u tyče

Vysoké a polovysoké boty místo cpaní do botníku můžeme prostě zavěsit. Teleskopické tyče se jednoduše zapřou mezi podlahu a strop. Na ně se stavebnicově navléknou kroužky držáků bot. Kolik jich tedy celkem bude, je dáno výškou stropu.

Boty sice nejsou uzavřené za dvířky, takže se z nich line nelibý zápach, ale tím, že jich tento systém pojme opravdu třeba 50 párů, můžete boty střídat, a tak jim také dopřát žádoucí vyschnutí. A to je největším nepřítelem plísní!

Výklopné boxy jako stavebnice

Pro nízké boty se velmi hodí mělké variabilní vyklápěcí boxy. Do nich lze svisle zasunout třeba tři páry bot. Boxů se dá zavěsit na zeď více, jdou třeba různě barevně kombinovat a dle potřeby přikupovat.

Dávejte ale pozor, jaká velikost bot se tam skutečně vejde, některé boxy nepojmou pánskou obuv velikosti 45!

Vzdušné regály

Tam je možné postavit je na obyčejný regálový systém, který koupíte v kutilských supermarketech přibližně za 700 Kč/metr délky police. Pokud se pro takové řešení rozhodnete, nezapomeňte pořídit správné rozměry úložného prostoru.

I zde bude rozhodující počet bot i délka obuvi. Postačí vám jednoduchý manuál na výpočet. Na šířku počítejte pro jeden pár pánské obuvi asi 25 centimetrů, dámské 20 centimetrů.

A bude vhodné pořídit o metr a půl plochy navíc na případné lyžáky nebo například brusle.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
21.2.2024
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je kvalitní materiál, který může vydržet celé generace, ať
19.2.2024
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte si: Překližku
4.2.2024
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý lak * různé kamínky na výstelku * misky nebo
31.1.2024
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. Další budou pro vás novinkou. Kam s nimi Jedno
19.1.2024
Jen si to představte. Sedíte v teple, venku zima a vy pozorujete ptáčky. Není to báječné? Tolik druhů ptáků byste možná ani nečekali, některé snad ani neznáte. Udělejte krmítko A nevymlouvejte se, že to nestojí za to. Do jara je ještě pěkně daleko. Můžete je koupit, ale i vyrobit, a to celkem bez námahy ze dřeva, plechu, plastových hmot, oceli i ze skla. Důležité je vyhnout se ostrým hranám, drá
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vyrobte si samy: Zahradní květiny, které vydrží věčně
Pusťte se s chutí do tvoření, které vám připomene rozkvetlé léto…Milou dekoraci do bytu i do zahrady si vyrobíte z obyčejných houbiček na nádobí. Vlastnoručně vyrobené kvítky potěší nejen na podzim, kdy ostatní květiny pomalu odkvétají, ale také na jaře, než se příroda probudí ze zimního spánku. Ostatně parádu vám mohou dělat po celý rok. Co budete […]
Druhý život prázdných sklenic
Po sezoně zavařování zbyde pár prázdných sklenic, které už nebyly potřeba. Mohou počkat do příštího léta, anebo ještě lépe – být na parádu. Zde je pár tipů pro inspiraci. Ledová krása (viz úvodní foto) Světelné LED řetězy jsou báječný ozdobný prvek s jedinečným kouzlem. A vejdou se i do sklenice od kompotu. Usadit se dají […]
Štěně nevybírejte podle módy
I když to svádí sáhnout po štěněti plemene, která jsou v trendu, je rozumné odolat a zvážit, co vlastně od psa očekáváte. Má dělat společníka babičce nebo dětem? Má hlídat nebo s vámi sportovat? Má to být mazlíček nebo obránce? S módním plemenem lze šlápnout vedle nejen proto, že se mohou jeho potřeby a očekávání […]
Se správným příborem to jde lépe
To platí nejen u ryb, ale i některých mořských plodů. Neméně důležité je ale umět příbory používat. Jak tedy na to? Měli byste znát jedno základní pravidlo a to, že rybu na talíři nekrájíme. Její maso bychom měli jemně odlupovat od kostí. K tomu právě slouží speciální příbor, tedy tupý širší nůž se zalomenou špičkou, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
enigmaplus.cz
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
Anglický učenec a okultista John Dee se může chlubit mnoha záhadnými artefakty. Obsidiánovým zrcadlem počínaje a křišťálovou koulí, jíž je prý možné nahlížet do budoucnosti, konče. Údajně také vla
Heraldika: Erb jako podpis
epochaplus.cz
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít
Kuřecí hranolky s dipem
tisicereceptu.cz
Kuřecí hranolky s dipem
Pokud chcete připravit variantu bez masa, vyzkoušejte nakrájenou cuketu nebo kedlubnu. Obalte stejně jako maso a podávejte s dipy různých příchutí. Ingredience 500 g kuřecích prsních řízků hlad
Co je to Business Intelligence?
epochalnisvet.cz
Co je to Business Intelligence?
Prozkoumejte klíčové aspekty a nástroje Business Intelligence, které manažerům a analytikům umožňují nejen optimalizovat výdaje a identifikovat nové obchodní příležitosti, ale také lépe porozumět tržn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
nasehvezdy.cz
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
Už delší dobu se spekuluje o tom, že herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice a David Prachař (65) řeší manželské problémy. Očividně to ale nikam nevede. Důvodem má být prý Prachařova žárlivost a s
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
21stoleti.cz
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního živo
Neobyčejná schopnost se dědí
skutecnepribehy.cz
Neobyčejná schopnost se dědí
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
epochanacestach.cz
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
Premiéra na zámku Doudleby nad Orlicí – skvělá růžová vína a frizzante, historie, zámecká kuchyně i zahrada… Vstupné již od 250 Kč. E-katalog on-line aplikace pro vaše chytré telefony obsahující katalog vín… Během odpoledne Vás čeká pultová degustace rosé a frizzante. Těšit se můžete výhradně na špičková růžová a perlivá vína z Moravy a Čech.
Svatba je za dveřmi?
nasehvezdy.cz
Svatba je za dveřmi?
Zamilovaná herečka ze seriálu ZOO do toho možná znovu praští. O svém partnerovi Josefu Holomáčovi (63) sice ještě nedávno mluvila jako o dobrém kamarádovi, teď to ale vypadá, že se ledy konečně hnuly
Jarní úklid pleti
iluxus.cz
Jarní úklid pleti
Česká značka Maat se specializuje na ruční výrobu aromaterapeutické kosmetiky v malých objemech, což je zárukou, že se k zákaznikovi dostane vždy čerstvý a živý produkt. Nejlepší vzpruhu pro pleť unav
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g