Domů     Když si měříte tlak
Když si měříte tlak
11.4.2022

Mnozí z nás si měří krevní tlak pravidelně, ať už preventivně nebo proto, že lékař zjistil nějakou odchylku. Ale děláme to správně?

Cílové hodnoty

Často slýcháme o optimálním krevním tlaku 120/80 mm Hg. Tyto hodnoty se však vztahují pouze na zdravého dospělého. Jak je to správně?

Normální Nízký Vysoký

Větší dítě 110/70 <110/70 > 120/80

Dospělý muž 120/80 <100/60 > 140/90

Dospělá žena 120/80 <100/70 > 140/90

Diabetik 130/80 <110/60 > 130/80

Dospělý

s onemocněním 110/80 <110/60 > 120/80

ledvin

Jak správně měřit?

Buďte v klidu.

Pohodlně se usaďte. Snažte se nemyslet na starosti. Nenechte se rušit okolními vlivy (ovlivnit naměřené výsledky může třeba puštěná televize či rádio, vyrušit vás mohou i děti).

Mějte ruku ve správné poloze

Pro naměření správných hodnot je potřeba, abyste měli ruku ve správné poloze. Pokud používáte pažní tlakoměr, mějte předloktí volně ve výši srdce. Používáte-li zápěstní tlakoměr, dejte zápěstí do výšky srdce.

Před měřením si zajděte na WC.

Plný močový měchýř může ovlivnit vaše výsledky, a to až o 10 mm Hg.

Vysoký tlak nebolí

Ale jsou příznaky, které by ho mohly signalizovat. Mezi ně patří například:

bolest hlavy

závratě

hučení v uších

krvácení z nosu

nespavost

bušení srdce

bolest na hrudi

celková únava

nadměrné pocení

otoky kotníků

poruchy vidění

dušnost

Co s vysokým tlakem

Pokud jím trpíte, hrozí vám mnohá onemocnění jako třeba kornatění tepen, ischemická choroba srdeční nebo mozková příhoda. A to jsou jenom některá. Už proto s tím musíte začít něco dělat. Je to jen na vás. Pokud máte nadváhu, je na čase zhubnout.

Nikoliv hladovkou, ale vyrovnaným jídelníčkem. Nemusíte se vzdát všeho, co máte rádi, ale platí všeho s mírou. Omezte alkohol, přestaňte kouřit.

* Vyhýbejte se stresu

Ve stresové situaci vysílá mozek do těla signály, které nás mají připravit na zátěž spojenou s bojem nebo s útěkem. Tělo se snaží aktivovat všechny rezervy a dostat živiny do svalů a orgánů. Tlak se zvyšuje. Co s tím?

* Nezapomínejte na pauzy

Ať už děláte cokoliv. Projděte se nebo se protáhněte. Nejlépe každou půlhodinu. Dělejte si přestávky, při kterých se budete zabývat nějakou jinou činností než předtím.

* Naučte se relaxovat

Pohodlně si sedněte nebo lehněte a zavřete oči. Soustřeďte se jen na svůj dech a na tíhu svého těla. Nebo si představujte nějaké příjemné místo.

* Pište, křičte, štípejte dříví

Každý člověk má svůj způsob, jak překonat nepříjemné pocity. Někomu pomáhá napsat rozčilený e-mail a pak ho zase smazat, druhý chodí běhat a třetí mačká papíry. Najděte to, co pomáhá vám.

* Dýchejte

Ve stresu dýcháme jen povrchně. Když se zhluboka nadýchnete, mozek vyhodnotí, že je vše v pořádku. I díky tomu se zklidníte. Můžete si představovat, že s každým výdechem vás opouští také napětí.

* Myslete pozitivně

Odhánějte zlé myšlenky. Buďte s lidmi, se kterými vám je dobře. Ne vždycky se to podaří, ale určitě každý den najdete něco, co se povedlo, z čeho jste měli radost.

* Hýbejte se

Nemusíte právě sportovat. Pamatujte, že pouhých 20 minut svěží chůze pomůže tlak snižovat. A navíc se vaše kondice zlepší. Nestíháte-li procházku každý den, 3x týdně 30 minut určitě zvládnete i při nabitém programu.

Pomocníci z přírody

Jsou potraviny, kterým byste se měli pokud možno vyhýbat, nebo je omezit. Už to určitě znáte, jen neděláte. Omezte sůl, tuky, cukry. V případě soli si snadno zvyknete a odměnou vám bude, že najednou ucítíte víc chutí v každém jídle. A co naopak pomáhá?

Česnek – Pozor by si měli dát pouze lidé s citlivým žaludkem nebo žlučníkem.

Cibule – Snižuje vysoký krevní tlak a obsah tuku v krvi, navíc rozpouští krevní sraženiny.

Okurka – Obsahuje hodně minerálů, které působí močopudně. Můžete popíjet i okurkovou šťávu.

Grapefruit, banán – Obojí má vysoký obsah draslíku, což je ideální pro udržení tlaku v normě.

Ryby – Obsahují omega-3 mastné kyseliny, které působí příznivě na srdce a cévy.

Čokoláda – Za blahodárnými účinky hořké čokolády stojí bohatý výskyt flavonoidů v kakaových bobech. Flavonoidy jsou známé pro své antioxidační působení. Kupte si ale takovou, která má vysoký obsah kakaových bobů, a raději hořkou.

Když je tlak nízký

Na životě to sice člověka neohrožuje, ale motání hlavy a občasné pády nikomu nepřidají. Víc jím trpí ženy a dobrou zprávou je, že s věkem se může upravit do normálu.

Můžete si pomoci tím, že budete dodržovat pitný režim, jíst stravu bohatou na vitaminy a aktivně se pohybovat. Lékaři doporučují začínat den snídaní bohatou na bílkoviny. Zkuste zvýšit příjem soli. Káva sice na chvíli pomůže, ale pak tlak náhle klesá.

Lepší je pomalé popíjení zeleného čaje. V každém případě musíte dát pozor na překotné vstávání a rychlé změny polohy těla.

reklama
Související články
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
4.9.2023
Říkáte, že není tak jednoduché prostě vypnout stres? Kupodivu je. Existuje metoda, která zabírá na každého, ať už je flegmatik, nebo cholerik. Stres škodí a ubližuje. Kazí náladu, znemožňuje soustředění, spouští kaskádu úzkosti a paniky, zvyšuje krevní tlak. Když trvá déle, začne podkopávat schopnost těla bránit se nemocem. Snižuje spalování energie a kalorie ukládá pěkně viditelně na břiše...
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chce ji manžel jen doma?
nasehvezdy.cz
Chce ji manžel jen doma?
Moderátorka televizního zpravodajství Eva Perkausová (29) se po narození syna Kiliana (1) poměrně rychle vrátila do práce. A dokonce kvůli tomu vznikla na Primě pořádná mela a o práci přišla modelka
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
epochaplus.cz
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.    
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk