Domů     Když jíte „tak trochu jinak“
Když jíte „tak trochu jinak“
4.6.2023

Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit?

Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš jídelníček opravdu vyvážený.

Lidé, kteří se z jakéhokoli důvodu rozhodli dát přednost jinému typu stravování, to mají ještě složitější. Na co by se měli v jídle zaměřit?

Obecná pravidla

Ať už patříte mezi „všežravce“, vegetariány, vitariány nebo do jakékoli jiné skupiny „…tariánů“, platí pro všechny obecná pravidla:

* Kvalitní potraviny by měly mít dostatek vitaminů a minerálů. Jsou to tzv. mikroživiny a jsou základem zdraví.

* Další důležitou složkou je vláknina, která v živočišných potravinách úplně chybí. Je ale nezbytná pro bakterie, které žijí ve střevech.

* Denně by měla být zařazena zelenina a ovoce, alespoň půl kilo na den a minimálně polovinu z toho v syrovém stavu.

Cizrna
Cizrna

Život bez lepku

Bezlepkovou dietu musí přísně dodržovat lidé, kteří jsou alergičtí na lepek – celiaci. Lepek je bílkovina, kterou najdeme v obilí, konkrétně pšenice, žito a ječmen tvoří bílkovinu zvanou gluten nebo také lepek.

Když se lepek dostane u celiaků do tenkého střeva, aktivuje imunitní systém a střevní sliznice se zanítí. Povrch sliznice se poškodí a tělo pak již nedokáže zužitkovat výživu, kterou dostává. Výsledkem je nedostatek živin i energie.

Uvádí se, že celiaci trpí především nedostatkem železa. Dobrou zprávou je, že s bezlepkovou dietou je možné normálně žít.

Jak má vypadat jídelníček celiaka

* Jediným způsobem, jak se celiakii vyhnout, je úplně vyloučit lepek ze své stravy. Přitom kromě pečiva, těstovin, sušenek nebo cereálií ho najdete i v surovinách nebo v polotovarech, v nichž byste ho nečekali.

Například ho obsahují hranolky, bramboráky, zmrzlina, čokoláda, kečup, hořčice, ale také prášek do pečiva, pudink a jiné. Sledujte proto obaly na potravinách a čtěte si složení.

* Můžete si přímo kupovat potraviny určené pro celiaky. Sortiment je opravdu bohatý a stále se rozšiřuje. Nemusíte přitom zkoumat, zda kupujete správné jídlo.

Vedle klasických prodejen s potravinami jsou ty bezlepkové k sehnání i v prodejnách se zdravou výživou, ale také v lékárnách, některých drogeriích a na internetu.

* Vaření a pečení se v bezlepkové kuchyni v zásadě neliší od té běžné. Klidně používejte svoje vyzkoušené recepty. Téměř všechno totiž lze vyrobit i v bezlepkové variantě, a proto nemusíte zanevřít ani na knedlíky a husté omáčky.

Náročnější jsou jen jídla z moučných těst (buchty, chléb, cukroví). Můžete zůstat u tradiční české kuchyně, ale máte jedinečnou příležitost nahlédnout i do kuchyní jiných národů.

* Na pečení vlastního bezlepkového chleba je dobré si pořídit domácí pekárnu.

* Při dietě u problémů se zažívacím traktem byste měli pamatovat na tři základní pravidla: omezit tuk, jíst častěji, ale menší množství jídla (vyhýbat se velkým porcím) a omezit nadýmavé potraviny, především některou zeleninu a luštěniny.

* Nahraďte problémové obiloviny rýží, kukuřicí, bramborami, bramborovým a kukuřičným škrobem, sójou, amarantovou moukou a dalšími bezlepkovými potravinami.

* K nejčastějším chybám v dietě celiaků patří konzumace potravin, kde je příměs mouky skrytá (uzeniny, konzervy). Lepek může být i ve vnějším potahu léků, ve žvýkačkách, polévkách a hořčici.

* Naopak bez potíží můžete jíst maso, vejce, ovoce, zeleninu i mléčné výrobky. Jen pozor, aby například v jogurtu nebyl skrytý lepek.

* Zahušťujte jenom solamylem nebo maizenou a sójovou, amarantovou, rýžovou nebo bezlepkovou moukou.

* Doporučuje se obohatit jídlo o vápník, například v podobě doplňku stravy.

Recepty:

Kuřecí prsa s kokosovým mlékem

4 uvařená kuřecí prsa * 200 g pórku * 200 g zeleninového fenyklu * 200 g čerstvého špenátu (nebo mraženého listového) * hrst čerstvých koriandrových listů * 800 ml kokosového mléka * 25 g bramborové moučky * šťáva ze dvou citronů * olivový olej * sůl a bílý pepř

1) Pórek i fenykl nakrájejte na velmi tenké plátky a vložte na hlubokou pánev s rozpáleným olejem. Pod pokličkou poduste asi 20 minut.

2) Přidejte uvařená kuřecí prsa a špenát.

3) Pak vmíchejte bramborovou moučku rozmíchanou v kokosovém mléce na hustou kaši. Do pánve přidejte zbytek mléka. Zamíchejte a chvilku ještě poduste.

4) Nakonec ochuťte koriandrem, citronovou šťávou, solí a pepřem.

5) Podávejte s rýží basmati. Jako přílohu servírujte i zeleninu.

Borůvkové a brusinkové muffiny

75 g tuku * 40 g cukru * 1 menší vejce * 120 ml mléka * 75 g mouky z cizrny (přesít) * 75 g rýžové mouky * 1 vrchovatá lžička kypřicího prášku (bez lepku) * špetka soli * 40 g brusinek * 40 g borůvek * lze přidat ½ lžičky vanilkové tresti

1) Ušlehejte tuk, cukr, vejce a mléko.

2) Ve druhé míse smíchejte obě mouky s práškem do pečiva a solí a postupně je vmíchejte do tekuté směsi. Pokud chcete, přidejte vanilkovou tresť. Nakonec zlehka vmíchejte borůvky a brusinky.

3) Těsto dejte do papírových košíčků a ty vložte do formy na 6 muffinů. Pečte přibližně 20 minut v troubě předehřáté na 180 °C.

Tip: Jestli neseženete čerstvé brusinky a borůvky, můžete použít velké rozinky nebo sultánky.

Veganství

K rozhodnutí stát se veganem nemusí nutně vést zdravotní důvody. Může to být třeba víra. Aktivní vegani tvrdí, že přejít na tuto stravu je kreativní proces, při kterém nováček pozná spoustu nových chutí a ještě si užije hodně zábavy.

Ať tomu věříme, nebo ne, každopádně je veganská strava pestrá. Zjednodušeně veganství znamená nejíst žádné potraviny živočišného původu.

Co by v jídelníčku vegana nemělo chybět

* Každý den je důležité snít hrst ořechů a semínek. Ořechy předem namočte ve vodě, nejlépe přes noc, a pak propláchněte. Zvýšíte tím vstřebatelnost živin i chutnost.

* Denně byste měli sníst i dávku luštěnin a obilovin.

Luštěnin se v kuchyni nebojte, jsou univerzální potravinou a dá se z nich připravit téměř cokoliv – pomazánky, karbanátky, poslouží jako přídavek do salátů, základ mexické pánve, můžete je jíst pečené nebo jimi v řadě receptů nahradit maso (třeba cizrna na paprice). Pozor ale, na luštěniny si tělo potřebuje zvyknout.

* Vegan by se neměl vyhýbat žádné skupině potravin rostlinné říše, pokud k tomu nemá zdravotní důvod (alergie, intolerance,…).

* Velmi důležité je doplňovat vitamin B12, který je výhradně živočišného původu. Ovšem bylo zjištěno, že aktivní formu vitaminu B12 obsahují také fermentované potraviny, např. tempeh.

Najdete ho také v chlorelle, v mořských řasách (nori) a v houbách (například houba šitake). Ve všech uvedených zdrojích ale nemusí být vitamin B12 obsažený v dostatečném množství. Využívejte proto také doplňky stravy.

* Studie ukazují, že vegané mají v průměru nižší příjem vápníku, a tím také vyšší riziko zlomenin. Je proto velmi nutné si jeho příjem hlídat a případně i ten tělu dodávat doplňky stravy.

Jeho přírodním zdrojem je zelená listová zelenina s nízkým obsahem šťavelanů (kadeřávek, kapusta, čínské zelí, brokolice,…)

Tipy:

* Slunečnicová semínka jsou perfektním základem pomazánek – stačí je na pár hodin namočit a pak rozmixovat například se sušenými rajčaty a špetkou citronové šťávy.

* Pomletý vlašský ořech smíchaný v poměru 4:1 s lahůdkovým droždím a trochou soli je skvělý jako náhrada sýru k posypání těstovin.

Recepty:

Lilek v curry omáčce

1 lžíce curry pasty * 1 lžíce kokosového oleje * 1 lžíce cukru * plechovka kokosového mléka * šťáva z limetky

1) Nakrájejte lilek na plátky, posolte je a nechte vypotit. Pak jej ještě pokrájejte na kostky.

2) V rozpáleném kokosovém oleji nechte na plotně zkaramelizovat cukr, přidejte curry pastu.

3) Po chvilce vložte kostky lilku a vše zalijte kokosovým mlékem. Pod pokličkou duste, až lilek změkne.

4) Nakonec přidejte podle chuti šťávu z limetky. Podávejte s jasmínovou rýží. Můžete posypat zelenou cibulkou.

Cizrnový guláš

250 g suché cizrny * lžíce oleje * asi 4 brambory * 1 cibule * sůl * koření dle chuti (římský kmín, sladká paprika) * tahini pasta * zeleninový vývar

1) Cizrnu přes noc namočte do vody, ráno vodu slijte, cizrnu opláchněte a v čerstvé osolené vodě ji uvařte doměkka.

2) Na oleji osmažte nadrobno nakrájenou cibuli dozlatova, přidejte na kostičky nakrájené brambory, dle chuti okořeňte a krátce povařte. Pak vše zalijte vroucím zeleninovým vývarem.

3) Asi polovinu cizrny odeberte a spolu se sklenicí vody a 1 lžící tahini rozmixujte. Když brambory změknou, přidejte druhou polovinu cizrny i rozmixovanou směs, který guláš zahustí.

Při servírování můžete navrch dát kousky čerstvých rajčat a vše posypat zelenými klíčky. Podávejte s celozrnným pečivem.

Vitariáni a raw strava

Vitariáni označují svou stravu za „živou“ a říkají, že to není totéž jako raw, tedy syrová strava. Ne vše, co je syrové, je také „živé“. Mezi „živou“ stravu řadí ovoce a zeleninu. Syrové jsou ořechy a semínka, ale „oživit“ se dají máčením ve vodě.

Důvodem většiny lidí, kteří se dali na raw stravu, je zdraví. V touze zbavit se nemoci, nebo ji alespoň lépe zvládnout, přešli na jiný způsob stravování. Podle odborníků bychom ale raw stravu neměli držet dlouho.

Chybět mohou vitamin D a B12, ale také bílkoviny, živočišné tuky a některé minerální látky (vápník, zinek, železo, jód a selen). I když je raw strava obsahuje, tělo umí využít jen omezené množství.

Olivy
Olivy

Co je pro vitariány a raw stravu typické

* Oleje se používají panenské nebo extra panenské v bio kvalitě. Vzhledem k rychlému žluknutí je lépe nakupovat je raději v menších lahvičkách z tmavého skla.

* Množství surovin v receptech je často přibližné, proto jsou raw jídla kreativní a návody slouží především k inspiraci. Není třeba striktně dodržovat cokoli.

* Příprava pokrmů by neměla překročit teplotu 42 °C, jídlo se nevaří, mixuje se zasyrova nebo suší v sušičce. Může se také nechat naklíčit.

* Do raw a vitariánské stravy nepatří maso, sýry ani mléko. Například sýr se dělá z kešu oříšků.

* Filozofií tohoto stravování je heslo, že čím méně druhů potravin kombinujete, tím lépe je trávíte a tím více tělo využije živiny v nich obsažené.

* Důležité je každé sousto pořádně rozžvýkat, první fáze trávení už probíhá v ústech.

Recepty:

Jablkovo-skořicový chia koktejl

4 jablka * 1 banán * 2 šálky vody * 2 lžíce semínek chia * 1 lžička skořice a 1 lžička vloček

1) Ovoce očistěte, nakrájejte (pár plátků jablka odložte na ozdobu) a rozmixujte s vodou a chia semínky. Ozdobte plátky jablek nebo posypte skořicí a vločkami.

Kapustové chipsy

1 menší kapusta * šálek kešu ořechů * 1 lžíce lahůdkových kvasnic * 1 paprika kapie * sůl * 1 šálek vody

1) Ořechy předem namočte, nejlépe přes noc, a pak rozmixujte s ostatními přísadami dohladka.

2) Kapustu omyjte, listy natrhejte na kousky a namočte do připravené omáčky. Pořádně je rukama v omáčce promačkejte.

3) Naskládejte listy na pečicí papír a sušte v sušičce asi 12 – 14 hodin. Pak by měly být krásně křupavé.

Zdroje: Michelle Berriedale-Johnson: Vaříme, pečeme bez lepku na každý den (Brána); Pavel Houdek: Jak na veganství (SmartPress); Radmila Zrůstková: Zdravě a syrově – změna je život a dobré jídlo radost (Eminent);

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
29.5.2025
Nedělní snídaně do postele, lehký oběd nebo vydatná večeře. Tím vším mohou být dozlatova osmažené lívance. Jsou lahodné, zasytí a při servírování mohou být také potěšením pro oči. Lívance jsou oblíbenou a neodmyslitelnou součástí české kuchyně. Můžeme je servírovat ráno, v poledne i večer a volit z mnoha druhů těst. Podle toho, kolik máme času na přípravu, jaké ingredience jsou zrovna ve špajzu,
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Třebíč: Město mnoha tváří
epochanacestach.cz
Třebíč: Město mnoha tváří
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Zahraniční inspirace pro zahradu
rezidenceonline.cz
Zahraniční inspirace pro zahradu
Světové nábytkářské firmy nabízejí kolekce stále luxusnější a nápaditější. Soustřeďují se především na movitou klientelu, která vyžaduje exkluzivní materiály, vypracované detaily, dokonalé řemeslo. K slavným designérům, jejichž produkty si můžete prohlédnout ve fotogalerii patří například Patricia Urquiola, Philippe Starck, Rodolfo Dordoni nebo Marcel Wanders. Exteriérový nábytek je k nerozeznání od kousků určených do interiéru. Díky současným
U přehrady jsem snila o své lásce
skutecnepribehy.cz
U přehrady jsem snila o své lásce
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat.
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
epochalnisvet.cz
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně
Malta – perla Středomoří plná zázraků
nejsemsama.cz
Malta – perla Středomoří plná zázraků
Chutě se tady mísí s historickými příběhy, vůní moře a neodolatelnou středomořskou atmosférou, s lehkým vánkem, teplým vzduchem a všudypřítomným sluníčkem. Maltská republika, souostroví ve Středozemním moři, které tvoří ostrov Malta, Gozo a Comino, je nejmenší členskou zemí Evropské unie. Nejčastěji místní průvodci připomínají příběh Odyssea a nymfy Kalipso, ale památky na Maltě odkazují na všechna období, kterými prošla, tedy Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců,
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
iluxus.cz
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
Společnost Nothing dnes představila Phone (3), svůj první skutečně vlajkový telefon. Phone (3) představuje odvážný nový pohled na osobní technologie – takový, který je radostný, výrazný a nezaměniteln
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
nasehvezdy.cz
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
V manželství herečky Ljuby Krbové (66) z nekonečného seriálu Ulice a spisovatele Ondřeje Neffa (79) to prý už delší dobu skřípe. Oblíbená herečka stále častěji uniká do práce a na cesty do exotickýc
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
epochaplus.cz
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
Krásná, chytrá a trochu plachá, přesně taková je v roce 1951 Jacqueline Lee Bouvierová. Přesto má 22letá dívka o svém životě už tehdy úplně jasno. Touží po tom se dobře vdát, založit velkou a šťastnou rodinu a užívat si luxusu, který jí život nabízí. Půvabná Jacqueline Lee Bouvierová (1929–1994) narazí na mladičkého Kongresmana Johna Fitzgeralda Kennedyho
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
historyplus.cz
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
enigmaplus.cz
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
Jejich popisy jsou si velmi podobné. Jako kdyby šlo o stejný živočišný druh či jinak příbuzná stvoření. Řeč je o bájných primátech, kteří jsou výrazně ochlupení a zpravidla dosahují na výšku přes dva
Cesty, jak udržet města obyvatelná
21stoleti.cz
Cesty, jak udržet města obyvatelná
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné techn
Křupavá domácí pizza
tisicereceptu.cz
Křupavá domácí pizza
Oblohu na pizzu lze podle libosti měnit, a pokaždé si tak připravit chuťově jinou variantu. Upečete stejně tak dobrou pizzu jako ve vaší oblíbené pizzerii. Ingredience 10 g sušeného droždí 1 lž