Domů     Když je bolest fantom…
Když je bolest fantom…
23.1.2020

Fantom straší zdánlivě bez příčiny. A co je ještě horší, velmi obtížně se dá vypnout.

Fantomová bolest přichází z části těla, která musela být operativně odstraněna. Nejčastěji jsou to amputace nohou, což je známý strašák diabetiků. Obávají se ho celkem oprávněně, počty amputací nohou skutečně každým rokem stoupají.

Jak ukazují statistky, dostaly se už téměř ke 12 tisícům. Tolik cukrovkářů přišlo loni o nohu. Obecně nejčastější diagnózou, která vede k odstranění části nohy, je poškození tkáně kvůli poruše prokrvení. Právě diabetici v těchto cévních potížích tvoří asi 70 %.

Překvapivě jen u zlomku amputací jde o úrazy. Ale ať už přijde postižený o končetinu z jakéhokoli důvodu, velmi pravděpodobně ho budou po operaci trápit fantomové bolesti.

Jak se projevují?

Nemusí jít vždy přímo o bolest. Po amputaci se ztracená končetina ozývá, jako by byla na svém místě jako vždy.

Nejsilnější jsou prý projevy u paží zkrácených nad loktem, ale to může být relativní, ozývají se všechny odstraněné části těla, a to u drtivé většiny postižených. Tyto dojmy mohou mít následující podoby:

Vnímání končetiny v celé její délce a přirozeném tvaru a objemu. Pocit tepla a pulsující krve v ní.

Svědění je už trošku nepříjemnější. V odstraněné části těla může mravenčit nebo je z ní cítit brnění.

Bolesti, pokud na ně dojde, mohou být úporné a vytrvale se vracet, zejména v noci. Objevují se náhle jako bodání, píchání, svírání nebo pálení. Někdy jsou to jen krátké intenzivní záchvaty bolesti, které rychle odezní.

Původ neznámý

Vysvětlení po tyto potíže medicína nemá. Oproti dřívějšímu názoru, že vycházejí z operační rány, se dnes sice předpokládá, že se tvoří v mozku, ale podrobnější vysvětlení k tomu zatím není k dispozici.

S časem slábnou

To je aspoň jistá útěcha, s níž mohou postižení počítat. Zatímco v prvních týdnech po amputaci trápí více či méně skoro každého operovaného, časem se intenzita i častost fantomových bolestí zmírňuje. Někdy to trvá měsíce až roky, ale postupně vymizí.

Pahýlová bolest

Ta na první pohled splývá s fantomovou, ale pro odborníky je od ní odlišitelná tím, že se dá najít konkrétní příčina v operované tkáni. A to jak čerstvě po zákroku, tak později po nasazení protézy.

Bolest bývá dlouhodobá a provokuje ji dráždění špatně se hojících nervových svazků i dalších tkání. Pokud je prudká, odborník by měl chybu najít a pak se dá novým zákrokem odstranit, takže v ráně nezůstane nic, co by působilo dráždění.

U slabší pahýlové bolesti je lepší vyčkávat, časem sama obvykle vymizí. Naopak v případě, kdy se potíže objeví až po nasazení protézy, na nic nečekejte. Pokud na zhojenou tkáň bolestivě tlačí nebo ji tře, hrozí záněty a podkožní abscesy.

Možnosti léčení

Oproti reálným nálezům v amputované oblasti není pro fantomovou bolest vysvětlení, což její tišení zásadně komplikuje.

A protože se předpokládá, že problém vzniká v mozku, tak se jako první volba nasazují léky ovlivňující jeho činnost, konkrétně antidepresiva a přípravky proti epileptickým křečím (antikonvulziva).

Podávají se také léky proti bolesti, celkově i pro místní aplikaci. Jen v závažných případech, kterých je naštěstí jen malé procento, lékaři přistupují ke speciálním anesteziologickým postupům tišení bolesti.

Možností je tedy řada, důležité je hlásit potíže a vytrvat, dokud se je nepodaří zvládnout.

Fyzioterapie

Může s různým úspěchem doplňovat podávání medikamentů. Každému pomůže něco jiného, takže je nutné zkoušet. Obvykle se ordinují teplé nebo naopak chladivé koupele a zábaly a masáže.

Přínosná bývá také elektroléčba, kdy se na povrch těla přikládají elektrody, stimulující slabým proudem nervové impulzy. Cílem je vytvářet v mozku nová spojení, která by měla získat převahu nad těmi starými, produkujícími bolest.

Zrcadlová metoda

Jde vlastně o nácvik nového vnímání těla. Podstatou je snaha „ukázat“ mozku nový stav a přesvědčit ho o reálnosti. Provádí se to docela jednoduše. Potřebujete jen dostatečně velké zrcadlo, kde se uvidíte i s amputovanou končetinou.

Pozorujte ji soustředěně a pohybujte s ní. Opakováním dnem za dnem v mozku vznikají nové záznamy, které by měly postupně nahradit ty staré. Pak by už pro vznik fantomových bolestí nebyla příčina.

Zrcadlová metoda je experimentální, ale nic nestojí a můžete se jí věnovat doma, takže za pokus určitě stojí.

Kam se obrátit?

Pokud trpíte neléčenou fantomovou bolestí a nevíte, k jakému specialistovi se vypravit, pak nejlepší volbou jsou centra a ambulance pro léčbu bolesti.

Fungují v celé republice a je jich kolem 120. Kontakty najdete na internetu, zastřešujícím webem je Linkos.cz. Tam si vyberete pracoviště nejlépe dostupné.

Tip: Předpokládá se, že vzniku fantomových bolestí se dá do určité míry předcházet preventivním tišením bolesti, která postiženého trápí už před operací. To je případ lidí s diabetickým postižením nervstva (neuropatie) a ischemickou bolestí cév.

V takových případech je operace plánovaná, takže není problém se včas nechat léčit v některém z center bolesti.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes