Domů     Když je bolest fantom…
Když je bolest fantom…
23.1.2020

Fantom straší zdánlivě bez příčiny. A co je ještě horší, velmi obtížně se dá vypnout.

Fantomová bolest přichází z části těla, která musela být operativně odstraněna. Nejčastěji jsou to amputace nohou, což je známý strašák diabetiků. Obávají se ho celkem oprávněně, počty amputací nohou skutečně každým rokem stoupají.

Jak ukazují statistky, dostaly se už téměř ke 12 tisícům. Tolik cukrovkářů přišlo loni o nohu. Obecně nejčastější diagnózou, která vede k odstranění části nohy, je poškození tkáně kvůli poruše prokrvení. Právě diabetici v těchto cévních potížích tvoří asi 70 %.

Překvapivě jen u zlomku amputací jde o úrazy. Ale ať už přijde postižený o končetinu z jakéhokoli důvodu, velmi pravděpodobně ho budou po operaci trápit fantomové bolesti.

Jak se projevují?

Nemusí jít vždy přímo o bolest. Po amputaci se ztracená končetina ozývá, jako by byla na svém místě jako vždy.

Nejsilnější jsou prý projevy u paží zkrácených nad loktem, ale to může být relativní, ozývají se všechny odstraněné části těla, a to u drtivé většiny postižených. Tyto dojmy mohou mít následující podoby:

Vnímání končetiny v celé její délce a přirozeném tvaru a objemu. Pocit tepla a pulsující krve v ní.

Svědění je už trošku nepříjemnější. V odstraněné části těla může mravenčit nebo je z ní cítit brnění.

Bolesti, pokud na ně dojde, mohou být úporné a vytrvale se vracet, zejména v noci. Objevují se náhle jako bodání, píchání, svírání nebo pálení. Někdy jsou to jen krátké intenzivní záchvaty bolesti, které rychle odezní.

Původ neznámý

Vysvětlení po tyto potíže medicína nemá. Oproti dřívějšímu názoru, že vycházejí z operační rány, se dnes sice předpokládá, že se tvoří v mozku, ale podrobnější vysvětlení k tomu zatím není k dispozici.

S časem slábnou

To je aspoň jistá útěcha, s níž mohou postižení počítat. Zatímco v prvních týdnech po amputaci trápí více či méně skoro každého operovaného, časem se intenzita i častost fantomových bolestí zmírňuje. Někdy to trvá měsíce až roky, ale postupně vymizí.

Pahýlová bolest

Ta na první pohled splývá s fantomovou, ale pro odborníky je od ní odlišitelná tím, že se dá najít konkrétní příčina v operované tkáni. A to jak čerstvě po zákroku, tak později po nasazení protézy.

Bolest bývá dlouhodobá a provokuje ji dráždění špatně se hojících nervových svazků i dalších tkání. Pokud je prudká, odborník by měl chybu najít a pak se dá novým zákrokem odstranit, takže v ráně nezůstane nic, co by působilo dráždění.

U slabší pahýlové bolesti je lepší vyčkávat, časem sama obvykle vymizí. Naopak v případě, kdy se potíže objeví až po nasazení protézy, na nic nečekejte. Pokud na zhojenou tkáň bolestivě tlačí nebo ji tře, hrozí záněty a podkožní abscesy.

Možnosti léčení

Oproti reálným nálezům v amputované oblasti není pro fantomovou bolest vysvětlení, což její tišení zásadně komplikuje.

A protože se předpokládá, že problém vzniká v mozku, tak se jako první volba nasazují léky ovlivňující jeho činnost, konkrétně antidepresiva a přípravky proti epileptickým křečím (antikonvulziva).

Podávají se také léky proti bolesti, celkově i pro místní aplikaci. Jen v závažných případech, kterých je naštěstí jen malé procento, lékaři přistupují ke speciálním anesteziologickým postupům tišení bolesti.

Možností je tedy řada, důležité je hlásit potíže a vytrvat, dokud se je nepodaří zvládnout.

Fyzioterapie

Může s různým úspěchem doplňovat podávání medikamentů. Každému pomůže něco jiného, takže je nutné zkoušet. Obvykle se ordinují teplé nebo naopak chladivé koupele a zábaly a masáže.

Přínosná bývá také elektroléčba, kdy se na povrch těla přikládají elektrody, stimulující slabým proudem nervové impulzy. Cílem je vytvářet v mozku nová spojení, která by měla získat převahu nad těmi starými, produkujícími bolest.

Zrcadlová metoda

Jde vlastně o nácvik nového vnímání těla. Podstatou je snaha „ukázat“ mozku nový stav a přesvědčit ho o reálnosti. Provádí se to docela jednoduše. Potřebujete jen dostatečně velké zrcadlo, kde se uvidíte i s amputovanou končetinou.

Pozorujte ji soustředěně a pohybujte s ní. Opakováním dnem za dnem v mozku vznikají nové záznamy, které by měly postupně nahradit ty staré. Pak by už pro vznik fantomových bolestí nebyla příčina.

Zrcadlová metoda je experimentální, ale nic nestojí a můžete se jí věnovat doma, takže za pokus určitě stojí.

Kam se obrátit?

Pokud trpíte neléčenou fantomovou bolestí a nevíte, k jakému specialistovi se vypravit, pak nejlepší volbou jsou centra a ambulance pro léčbu bolesti.

Fungují v celé republice a je jich kolem 120. Kontakty najdete na internetu, zastřešujícím webem je Linkos.cz. Tam si vyberete pracoviště nejlépe dostupné.

Tip: Předpokládá se, že vzniku fantomových bolestí se dá do určité míry předcházet preventivním tišením bolesti, která postiženého trápí už před operací. To je případ lidí s diabetickým postižením nervstva (neuropatie) a ischemickou bolestí cév.

V takových případech je operace plánovaná, takže není problém se včas nechat léčit v některém z center bolesti.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
epochaplus.cz
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří
Skončila zase sama?
nasehvezdy.cz
Skončila zase sama?
Rusovlasá herečka ze seriálu Dobré zprávy Natálie Halouzková (22) strávila několik posledních týdnů na Srí Lance. Cestovala tam sama, nejspíš to brala jako velkou výzvu. Těžko ale říct, jaký to měl
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk