Domů     Co znamenají hodnoty krevního vyšetření: Tajná zpráva z laborky
Co znamenají hodnoty krevního vyšetření: Tajná zpráva z laborky
29.6.2020

Ačkoli laboratorní vyšetření z odběru krve patří k těm nejběžnějším, málokdo z nás tuší, co hodnoty mimo normu vlastně mohou říkat o našem zdraví. Také už jste lístek z laboratoře se znepokojením studovali?

Výsledek vyšetření krve nebo moči by nám samozřejmě měl lékař vysvětlit. Jenže komu se nikdy nestalo, že by dostal lístek s výsledky od sestry bez jediného komentáře či s pokynem „Tohle odevzdejte na interně“?

Pochopitelně si tu ukořistěnou pravdu o svém zdraví všichni studujeme už cestou ze střediska a nejsme z toho moudří. Protože jak může laik tušit, co znamená to FW, Hct, a jestli je problém, když máme AST červeně?

Důležité jsou souvislosti

Protože jsme všichni zvědaví, tak jsme se na podrobnosti zeptali my v redakci a pro vás jsme připravili malý klíč k rozšifrování záhadných zkratek na laboratorních výsledcích.

Než se ale do nich začtete, je nutné si uvědomit jednu zásadní věc – důležitý je celkový obraz a laboratorní výsledky představují jen část kamínků v této mozaice.

Náš přehled vám pomůže odhadnout, s čím asi můžete mít problém, ale jen odborník umí posoudit laboratorní hodnoty v souvislostech a s přihlédnutím k celkovému zdravotnímu stavu. Jeden zvýšený parametr z nikoho nemocného člověka nedělá. Naopak laboratorní výsledky v normě zdaleka neznamenají pevné zdraví.

Hematologické vyšetření

Jinak také krevní obraz. Lékaři si ho do dokumentace zaznamenávají pod zkratkou KO. Co se z něj dá vyčíst?

Pod zkratkou Ery nebo také RBC najdete údaj o vašem aktuálním počtu červených krvinek. Je-li hodnota snížená, pak to naznačuje, že trpíte chudokrevností.

Důležitý je také údaj o bílých krvinkách (Leu nebo také WBC), protože jejich zvýšená hodnota často souvisí se zánětem.

U krevních destiček (Tr nebo také PLT) se sleduje, zda jich není v krvi snížený počet, protože to vede ke sklonu ke krvácení a ke zpomalenému srážení krve při poranění.

Když jde o chudokrevnost

Kromě obecných údajů si váš lékař může na žádance zaškrtnout i detailnější, pokud má podezření na konkrétní problém, u nás žen to často bývá chudokrevnost.

Ta vzniká z různých příčin a na ty blíže ukazují další parametry vedle vlastního počtu červených krvinek, které v laboratoři ze vzorku krve dokážou hodnotit.

Takže pak máte ve výsledcích údaje jako Hct (hematokrit), Hb (množství barviva červených krvinek hemoglobinu), RDW (distribuční šíře červených krvinek), MCV (střední objem červené krvinky), MCH (průměrné množství krevního barviva v červené krvince), MCHC (střední koncentrace hemoglobinu v červené krvince).

Právě tyto hodnoty pomohou lékaři dojít k přesné příčině chudokrevnosti a nasadit cílenou léčbu.

Zánět i alergie

Krevní obraz bývá doplněný o takzvaný diferenciál. Co to je? Laboratoř zjistí, jaké máte momentálně procentuální zastoupení jednotlivých typů bílých krvinek.

A to je zajímavá informace, protože se díky tomu dá odhadnout, jestli tělo bojuje se zánětem nebo spíš s alergií (tam bývá zvýšený počet tzv. eozinofilních granulocytů). Naopak vzestup tzv.

bazofilních granulocytů, kterých je za normálního stavu v krvi mizivé množství, může ukazovat na otravu nebo napadení parazity. V krvi ale mohou být i nezralé formy bílých krvinek, ty jsou nedobrou zprávou, protože ukazují na leukémii.

Vyšetření protilátek

Slovu protilátky rozumíme všichni. A záhadně znějící imunoglobuliny (Ig) nejsou nic jiného než protilátky. Náš imunitní systém jich produkuje několik typů, a jejich množtví se dá změřit, má-li lékař podezření na potíže s imunitou.

Z krve lze zjistit jednak jejich celkovou koncentraci a pak samozřejmě množství konkrétních imunoglobulinů a z těch se dají vyčíst zajímavé informace. Tak například zvýšenou koncentraci IgE mají v krvi alergici.

Na výsledcích můžete najít například „anti-borrelia IgM“ a „anti-borrelia IgG“. V takovém případě lékaře zajímá, jestli vaše tělo produkuje protilátky proti borelióze, tedy zda touto nemocí trpíte.

Pokud se najdou v krvi protilátky IgM, ukazuje to na akutní infekci, pokud protilátky IgG, tak zase na chronickou infekci.

Sedimentace a CRP

Zvýšená sedimentace je snad nejznámější údaj z krevního vyšetření. Vždyť kterou maminku by nezajímalo, jak dítku dopadla „sedimentace“ a zda bude moct už brzy jít do školky nebo do školy, či zda zůstává nemocné?

Asi ale netušíte, že se sedimentace na laboratorních výsledcích označuje FW a že zvýšené hodnoty nemusí vždy souviset se zánětem, i když je to nejčastější důvod. Například v těhotenství se sedimentace (čili usazování červených krvinek) také zvyšuje.

Ovlivňuje ji i vyšší hladina cholesterolu a některá vážná onemocnění, především nádorová.

V poslední době se maminky naučily i další často používaný pojem – CRP. Je to vyšetření šikovnější než vlastní sedimentace, protože pomůže rozlišit, zda dítě – ale i dospělý, v tom není rozdíl – trpí běžnou virózou, nebo vážnějším bakteriálním onemocněním, které vyžaduje léčbu antibiotiky.

Jaterní testy

Množství potíží, které vašeho lékaře mohou vést k tomu, že vám nechá udělat „jaterní testy“, je velmi široké, od špatného trávení s podezřením na poruchu funkce žlučníku, přes nadváhu a její komplikace až k zánětu jater čili žloutence.

Funkce jater se kontroluje také při užívání hormonální antikoncepce. Vyšetřují se tzv. jaterní enzymy, které se označují zkratkami AST, ALT, GMT, ALP. Ale pozor, jejich zvýšení nemusí ukazovat vždy na problém s játry, například enzym ALP produkují i kosti.

Podstatným parametrem jaterních testů je bilirubin, jinak barvivo, vznikající jako odpad při rozkladu červených krvinek. Při velké zdravotní poruše se toto barvivo ukáže i bez laboratorního vyšetření – v barvě kůže a očního bělma.

Stát se to může nejen při infekční žloutence, ale i při zánětu žlučníku nebo nádorových onemocněních jater.

Potíže s ledvinami

Ledviny jsou velmi dokonalý filtrační systém s přesným programem, které látky smějí propouštět a které ne, takže jakákoli jejich porucha se dá lehce odhalit. Alarmem, že nefungují správně, jsou zvýšené hladiny běžných odpadních látek.

Běžně se proto kontroluje močovina (čili urea) a látka zvaná kreatinin. Jejich zvýšená koncentrace ukazuje na poškození ledvin. Trochu záhadně možná působí vyšetření močového sedimetu. Při tomto vyšetření se pod mikroskopem zkoumají pevné částečky v moči.

Pokud jsou nalezeny takzvané válce, může to ukazovat na onemocnění ledvin. Může se stát, že lékař pošle moč na „kultivaci“.

To znamená, že v laboratoři z moči určí, která bakterie způsobuje pacientovi potíže, a také zjistí, která antibiotika je v boji proti ní nejlepší nasadit.

Vysoký chlesterol?

To, čemu laicky říkáme vysoký cholesterol, najdete mezi laboratorními výsledky pod označením LDL-C, což je LDL- cholesterol, typ tuku, který při zvýšené koncentraci v cévách vede k rozvoji aterosklerózy, nenápadné nemoci s obávanými následky v podobě infarktu nebo mrtvice.

V poruchách lipidového metabolismu, kam měření cholesterolu patří, se ale sledují i další hodnoty. Laboratorně se stanovuje celkový cholesterol, na výsledcích bývá pod zkratkou CHOL-C, a jeho zvýšený výskyt rovněž varuje před rizikem aterosklerózy. Totéž signalizuje i zvýšená hladina tracylglycerolů (zkratka TG).

Zlobí štítná žláza?

To je porucha v našich krajích poměrně častá, zejména u žen. Projevy nedostatku nebo nadbytku hormonů štíné žlázy jsou přitom často neurčité, proto je laboratorní stanovení jejich množství dobrým vodítkem, jestli lékař potíže správně odhadl.

Štítná žláza produkuje hormony označované T3 a T4, změny v jejich koncentraci samozřejmě znamenají problém. Měří se ale i hormon produkovaný hypofýzou, který se nazývá thyreotropin (zkratka TSH), jelikož řídí činnost štítné žlázy.

Kromě hormonů se vyšetřují i protilátky proti štítné žláze. To proto, aby se potvrdilo nebo vyloučilo, že potíže štítné žlázy způsobila naše vlastní imunita, která ji napadá a ničí její tkáň.

Markery nádorových onemocnění

Tady je třeba se neděsit a pří zvýšené hladině některého nádorového markeru nepropadat hned panice. Jde v zásadě o pomocné vyšetření a interpretace výsledků má mezery.

Nádorové markery neznamejí automaticky nádorové onemocnění, protože jejich zvýšené hladiny lze najít u zdravých lidí nebo lidí s nenádorovým onemocněním. Co se vlastně měří? Látky, které v těle vznikají při růstu nádorů.

Jako například marker CEA, jehož hladina se zvyšuje u různých nádorů: karcinom tlustého střeva, štítné žlázy a plic. Jenže ve vysoké koncentraci se v těle tvoří i v důsledku kouření, aniž by byl následkem nádoru.

Obdobně u markeru produkovaného karcinomem varlat a vaječníků, ten je zcela přirozeně zvýšený také v těhotenství. Takže tyto výsledky raději nečtěte a rozhodně si je neinterpretujte sami bez lékaře.

Poškození srdce

Při infarktu myokardu produkuje srdce zvýšené množství enzymů, které naleznete na laboratorních výsledcích pod těmito zkratkami CK, CK-MB, LD, AST. Protože se jedná o akutní stav, určitě vás lékař nepošle se složkou výsledků domů, ale bude váš stav řešit a průběžně monitorovat.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
22.1.2025
Vnitřní zima je větší problém než chladno venku, pak nepomáhá svetr navíc navíc ani topení zapnuté na plno. A co je horší, také příčina se obtížně hledá. Pro naše tělo je udržení stabilní vnitřní teploty životně důležité, proto ho řídí příslušné centrum v mozku. Když je kolem nás chladno, spustí mechanizmy, které pomohou udržet teplo pro vnitřní orgány. To je nutné, aby správně fungovalo předevší
20.1.2025
Možná už jste měli po použití nového krému pleť jako v ohni. A když jste si přečetli jeho složení, nestačili jste se divit. Namísto heřmánku jste v něm našli plno neznámých názvů. Na zadní straně každého kosmetického výrobku najdete buď zkratku INCI, nebo slovo Ingredients čili Složky. Pod ním jsou vyjmenované látky, které obsahuje, z nichž však některé mohou být pro naše tělo škodlivé a nebezpe
2.1.2025
Být asertivní je synonymum pro zdravou míru otevřenosti ve vztahu k okolí a ohledy na něj, nikoli prosazování svých názorů nebo sebe sama za každou cenu. Malý příklad: Chcete-li řešit nepříjemnou záležitost asertivně, zeptejte se své pletichářské kamarádky přímo, co svým chováním sleduje a co si konkrétně přeje, či nepřeje. A pokud asertivitu zabudujete do svého vzorníku běžného chování, jasněj
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Samotná podstata času v srdci Serpenti
iluxus.cz
Samotná podstata času v srdci Serpenti
Rok 2025, který je podle čínského kalendáře rokem Hada, přináší značce Bulgari jedinečnou příležitost odhalit převratnou reinkarnaci své ikonické legendy Serpenti. Čínský kalendář letos oslavuje tento
Pozor! Neviditelnost je tu!
epochalnisvet.cz
Pozor! Neviditelnost je tu!
Kdo si občas nepřál na chvíli zmizet ze světa, a pak se zase vrátit zpět. Jak ale něco takového zařídit? Jednoduše, stačí se stát neviditelným!   Dlouho to byl jen sen, teď už je skutečností! Neviditelným se může stát úplně každý, stačí si na internetu objednat neviditelný plášť. Nebo přesněji neviditelný štít. Takto jednoduché se
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
epochanacestach.cz
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem z netučného kyselého tvarohu a podle chuti a vůně si je s ničím jiným nespleteme. Vítězí nejen v kuchyních, ale i v diplomacii – Evropská komise je zařadila mezi chráněná zeměpisná označení EU. Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a svým vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli,
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
skutecnepribehy.cz
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
Někdy ten náš život vypadal už beznadějně. Díky soudržnosti a taky notné dávce štěstí se nám ale podařilo všechny nástrahy osudu úspěšně překonat. Moji rodiče se velmi milovali a svoji vzájemnou lásku si dávali denně najevo. Tatínek třeba dal jen tak mamince pusu a ona ho jen letmo pohladila po vlasech. Vždycky jsem si přála, abych i já našla podobnou
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
21stoleti.cz
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
nasehvezdy.cz
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
Jedné z našich nejslavnějších modelek vzala vlna tsunami přítele. Jeho křik slyší Petra Němcová (45) dodnes. Ona sama měla na čtyřech místech roztříštěnou pánev, utrpěla i další zranění. Největší
Langoš bez kynutí
nejsemsama.cz
Langoš bez kynutí
Klasický maďarský fastfood si můžete dopřát v různých variantách. Tou nejjednodušší a zároveň velmi chutnou je potřít ho prolisovaným stroužkem česneku, ke kterému zkuste přidat trochu sušeného tymiánu. Ingredience: ● 450 g hladké mouky ● 1 vejce ● 250 ml kefíru ● 1 lžíce cukru ● ½ lžičky jedlé sody ● ½ lžičky soli ● 2 lžíce oleje ● olej na smažení Na dohotovení: ● zakysaná smetana ● nastrouhaný sýr Postup: Do mísy
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
rezidenceonline.cz
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod Jejich historie sahá do sedmnáctého století, kdy francouzští aristokraté včetně samotného krále Ludvíka XIV. měli ve svém mobiliáři umělecky zdobené komody navržené těmi nejlepšími řemeslníky. Tehdy měla tato nábytková klasika podobu modelů s promyšlenými proporcemi, zaoblenými liniemi a ozdobnými nohami, časté bylo zdobení luxusními intarziemi, vyřezávanými detaily
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
epochaplus.cz
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu,
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
enigmaplus.cz
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
Manželé Sally a Tom Batesovi se na podzim roku 1961 vydávají k jednomu z londýnských domů ve viktoriánském stylu, aby si jej prohlédli a zvážili případnou koupi. Vše vypadá přesně tak, jak si vysnili…
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
historyplus.cz
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku. A Živnobanka díky němu bude vůbec nejvýznamnější čs. bankou. Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde mladík vychodí gymnázium. Absolvuje