Domů     Také jste nakyselo?
Také jste nakyselo?
29.6.2020

Ne, nejde o špatnou náladu. Řeč je o momentálně populárním tématu překyselení organismu. Také už jste si na radu kamarádky nebo článku na webu koupili v lékárně indikační papírky a zkoumali kyselost svých slin a moči?

Pokud vás vystrašil nález kyselé moči, pak lékař by vás uklidnil – je to normální. Ledviny jsou jedním z přirozených kanálů, kterými se tělo kyselých látek zbavuje.

A kupodivu úplně stejně tak tomu bylo u našich předků a prapředků, i ti by si naměřili kyselou moč a sliny, kdyby k tomu měli příležitost. Takzvaná překyselenost není výdobytek moderní doby, naše tělo takto funguje. Ale pojďme se podívat, kde se vlastně módní téma překyselení organismu vzalo.

Nápad nemocného lékaře

S touto teorií vlastně přišel už v první polovině minulého století zakladatel dělené stravy, americký lékař William Howard Hay. Když se u něj projevilo onemocnění ledvin, tehdy neléčitelné, zkoumal, jaké látky vlastně ledviny odvádějí.

Došel prý k tomu, že v těle je asi čtyřnásobná převaha látek kyselých nad zásaditými. Z toho si vyvodil, že by měl jíst více potravin zásadotvorných a méně kyselých, aby tělo bylo v rovnováze a tím zdravější.

Z dnešního pohledu je zajímavé, že už před sto lety došel k závěru, že dobová strava je nezdravá, ačkoli do dnešní úrovně rozvoje potravinářského průmyslu a hotových jídel měla hodně daleko.

Znovu na světle

Na teorii převládajících kyselých látek v těle se pak pozapomnělo. Znovu se dostala na světlo světa až nedávno jako nová naděje na podporu léčení a jako prevence všech možných nemocí, od rakoviny až po depresi. A stejně jako za časů dr.

Haye si i dnes zájemci naměří kyselé hodnoty moči. Pokud i vás takové hodnoty znepokojily, pak jste jistě už nalezli na internetu řadu rad, jak kyselost snížit.

Pomoci má v první řadě změna jídelníčku, užívání jedlé sody a hluboké dýchání s meditacemi i bez nich. A co je zajímavé, tato dietní doporučení se s medicínským pohledem na zdravý jídelníček hodně – i když ne ve všem – shodují.

Co podle zastánců teorie překyselení organismu škodí, zvláště pokud to jíme v nadmíře?

Maso: Zde medicína souhlasí – není pochyb, že v našich krajích konzumujeme více masa, než je zdrávo, u předškolních dětí se uvádí, že mají na jídelníčku až 300 % bílkovin oproti reálné potřebě.

U dospělých je vysoká konzumace mase riziková hlavně pro jeho provázanost s vysokou tučností.

Mléčné výrobky: Někde se uvádí pouze máslo. Každopádně nadměrná spotřeba mléčných výrobků znamená právě příliš mnoho mléčného tuku, který je podle současných poznatků největším rizikem pro vznik aterosklerózy, dokonce větším než sádlo.

Cukr a sladkosti: Jedna z hlavních příčin velkého nárůstu nadváhy zejména u dětí.

Hotová jídla a fast food: S těmi se spojuje hlavně vysoké množství soli v potravinách, vysoká tučnost a „prázdné kalorie.“

Pochutiny: Káva, čaj, ocet, alkohol…

Doporučované potraviny

I s těmi musí oficiální medicína souhlasit, doporučuje se totiž hlavně jíst více zeleniny, ovoce, dále potraviny jako fazole, houby, žloutek, některé druhy ořechů, rozinky. Výčty se u různých zdrojů liší, nicméně obvykle jde o potraviny žádoucí na jídelníčku.

Výjimkou je třeba med, který je jen jinou formou cukru a jeho nadměrná spotřeba má také podobné následky jako jiné sladkosti.

Jídelníček prospívá

O tom, že jsou tyto výživové rady prospěšné, není pochyb. Hlavní příčinou degenerativních chorob skutečně je příliš časté odbývání se jídly s pramalou výživovou hodnotou, instantními a nastavenými potravinovými náhražkami.

Druhou cestou do pekla je přemíra lahůdkářských výrobků, uzenin, chlebíčků, nakládaných a marinovaných potravin. Ty bychom si měli dopřávat jako občasné zpestření, nikoli jako každodenní svačinu, oběd, večeři…

Kyselost lidského těla nemá jednu určitou hodnotu, v některých tkáních se může značně lišit od normálních hodnot pro krev nebo sliny. Tak například v kostech je prostředí výrazně zásaditější.

Kyselejší, a to značně, je nejen v žaludku, ale třeba také v prostatě.

Zpět ke kyselinám

Rozdíl v názoru na jídelníček obou stran se ale zásadně liší v tom, jaké mají „nežádoucí“ potraviny na tělo účinek.

Zatímco oficiální medicína mluví o rozvoji metabolického syndromu čili přímé cestě k cukrovce, ateroskleróze a dalším chorobám, zastánci teorie překyselování organismu je vidí jako příliv kyselých látek oslabujících tělo. Takže je čas se podívat, jak to s tou kyselostí vlastně chodí.

Boj o rovnováhu

Začalo to už na úrovni jediné buňky – co žije, musí přijímat potravu. A také ji zpracovávat a přeměňovat, čímž vznikají rozmanité látky a mění se prostředí v organismu. Úkolem života bylo nenechat se poškodit a rychle se vrátit k původní rovnováze.

Příroda k tomu vytvořila jednoduché ochranné systémy, které fungují už od počátků života. Fungovaly i v době, kdy dr. Haye znepokojovala převaha kyselých látek v těle.

Tělo je velmi jednoduchými postupy neutralizuje, stejně jako mnohem vzácnější nárůst opačného typu, tedy zásaditých látek.

Dýchání: Jaký může mít vzduch vliv na kyselost těla? Velký, protože vydechováním CO² se zbavujeme kyselých částic. Tělo během pár minut ovlivní kyselost krve, aby se vrátila do žádoucích parametrů.

Pozor: Hluboké dýchání je tak účinným způsobem snižování kyselosti krve, že pokud trvá delší dobu, může dojít až k výkyvu opačným směrem, kdy je krev více zásaditá čili alkalická, než smí být. A to je pro organismus vážnější problém.

Moč: Úkolem ledvin je filtrovat z krve látky, které by zvyšovaly kyselost i zásaditost krve. Kyselá moč je tedy úplně normální.

Pufry: To podivné slovo označuje znamenitý vynález přírody k bleskurychlému vyrovnání kyselosti nebo zásaditosti. Je to typ sloučenin, kde jsou v páru stejné látky, vždy kyselina a její sůl nebo zásada a její sůl.

A ty jsou připravené okamžitě vázat a neutralizovat částice, způsobující ono vychýlení. Rázem je uklizeno, krevní hodnoty v normě a my se cítíme dobře.

Mimochodem: Jedním z běžných přirozených pudrů je bikarbonát, proto zastánci teorie překyselení doporučují brát jedlou sodu.

Zatímco krev udržuje tělo v malém rozmezí hodnot (přesně je pH od 7,36 do 7,44) a každé větší odchýlení je životu nebezpečné, u moči si můžete naměřit mnohem větší výkyvy.

Je to tím, že vylučování kyselých a zásaditých látek krví je jedním z normálních nástrojů těla, jak udržovat rovnováhu vnitřního prostředí.

Při velké zátěži, horečce, pocení, zvracení nebo vyšší dávce jedlé sody si proto můžete naměřit nezvyklé hodnoty kyselosti moči. Její normální hodnoty jsou pH 5 až 6, ale patologický nález nemusí být ani při hodnotách 4,5 až 8.

Když je to vážné

Pokud se přes všechny tyto vyrovnávací systémy stane, že se krevní hodnoty vychýlí z úzce vymezeného normálního stavu, vždy je to příznak vážného zdravotního problému, který vyžaduje neodkladnou lékařskou péči, neboť vede k různě hlubokým poruchám vědomí, zmatenosti nebo ke křečím.

Nejčastěji k tomu dochází při poruchách ledvin nebo potížích s dýcháním. K tomu stačí i hysterický záchvat, kdy se dýchání dramaticky prohloubí a je zrychlené, následkem toho kyselost krve rychle klesá. Podobně tomu bývá při velkém strachu nebo bolesti.

Méně časté jsou opačné problémy, kdy kyselost klesá. To se stává hlavně při mělkém povrchovém dýchání, jaké bývá při akutních bolestech na hrudníku, úrazech hrudníku, vdechnutí nějakého předmětu nebo astmatickém záchvatu.

Je dobré vědět

K podobně těžkému stavu acidózy může vést i nekompenzovaná cukrovka, kde je příčinou nárůstu kyselosti porucha metabolismu. Pokud není cukrovka správně vyrovnána léky a dietou, tělu běžné systémy na udržování optimální kyselosti krve nestačí.

Tělo se při akutní acidóze pak začne instinktivně bránit tím, že prohloubí dýchání, aby kyselých částic v krvi ubylo.

Stejně tak acidózu vyvolává dlouhé hladovění nebo příliš vyčerpávající fyzická práce a cvičení.

Podceňovat se nesmí ani úporné zvracení, tělo tak masivně ztrácí kyselé složky a následkem může být těžký stav alkalózy čili zvýšené zásaditosti v těle.

Přirozeným protitahem organismu bývá proto po zvracení mělčí dýchání, čímž v krvi narůstá podíl kyselých složek s cílem dosáhnout opět rovnováhy.

K alkalóze se můžeme dopracovat také zvýšenými dávkami jedlé sody.

Odkyselovat, nebo ne?

Patrně nejrozumnější je ponechat tyto složité pochody na přírodě a nezasahovat do nich uměle.

Obě strany, zastánci teorie překyselení těla i školní medicína, se shodnou na tom, že zdraví jen prospěje, když budeme dávat přednost čerstvým potravinám před průmyslově vyráběnými.

Což sice není nic nového pod sluncem, ale je to nejspolehlivější ochrana před cukrovkou, vysokým krevním tlakem i infarktem.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čínská Nebeská brána: Nejdelší lanovka světa vedoucí k branám nebes
epochaplus.cz
Čínská Nebeská brána: Nejdelší lanovka světa vedoucí k branám nebes
Představte si jízdu dlouhou téměř 7,5 kilometru, během které se kabina lanovky vyšplhá do závratné výšky a vy se budete kochat výhledy na čínské hory, jež vypadají jako z pohádky. To je lanovka Tianmen Shan v Číně, nejdelší kabinová lanovka světa, která vás doveze až k legendární „Nebeské bráně“ – monumentálnímu přírodnímu skalnímu oblouku. Odvážíte
Rohlik.cz představuje „Xtra“: nový standard v online nakupování potravin. To nejlepší posunuté ještě o level dál.
iluxus.cz
Rohlik.cz představuje „Xtra“: nový standard v online nakupování potravin. To nejlepší posunuté ještě o level dál.
Rohlik Group dnes oficiálně spouští Rohlík Xtra, svůj dosud nejambicióznější věrnostní program. Nahrazuje tak dosavadní klub Premium něčím výrazně silnějším. Xtra není jen vylepšením. Je to všechno, c
Tajné schůzky Randové se ženatým Svobodou?
nasehvezdy.cz
Tajné schůzky Randové se ženatým Svobodou?
Neříká se nadarmo, že v práci vzniká spousta nových lásek. Možná se podobný osud právě děje hvězdě seriálu Ulice Martině Randové (53). Není tajemstvím, že jejím seriálovým partnerem je sympatický Vá
Byl předlohou Bruncvíka rival císaře Barbarossy?
historyplus.cz
Byl předlohou Bruncvíka rival císaře Barbarossy?
Kdysi dávno vládl českým zemím bájný kníže Žibřid, který jim prý získal do znaku orlici. Jeho synovi Bruncvíkovi to ale nestačilo. Zatoužil po něčem mnohem reprezentativnějším. Vydal se proto na cesty, aby Čechám zajistil důstojnější symbol. Alespoň tak líčí původ lva v našem státním znaku spisovatel Alois Jirásek. Kde se pro svou pověst inspiroval? Mohla
Cikádová apokalypsa 2025: Do USA míří miliardy hmyzích hlasů
21stoleti.cz
Cikádová apokalypsa 2025: Do USA míří miliardy hmyzích hlasů
Země se rozechvěje. Ne z otřesů, ale z bilionů drobných nožek, které si prorazí cestu na povrch. Po sedmnácti letech ticha se do východní části Spojených států vrátí jedna z největších generací period
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
epochanacestach.cz
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je
Starobylé pražské čtvrti, rejdiště přízraků
enigmaplus.cz
Starobylé pražské čtvrti, rejdiště přízraků
Pražská Malá Strana se strašidly a duchy hemží zřejmě ještě o něco více než jiná starobylá místa. Například na Maltézském náměstí se prý v Nostickém paláci zjevuje neklidně vyhlížející muž s velkým kl
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
epochalnisvet.cz
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip,
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Minimalistická vila v zalesněné krajině
rezidenceonline.cz
Minimalistická vila v zalesněné krajině
Zelené údolí, na jehož svahu by člověk spíše očekával srub, svítí bílá vila. Některé její linie kopírují terén, což přispívá k tomu, že se stává harmonickou součástí neporušené přírody. V přívětivé krajině Dolního Rakouska, kterou po tisíciletí modeloval tok Dunaje, si mladý manželský pár zvolil svůj prostor pro život. Blízko Klosterneuburgu, nedaleko Vídně, a přesto vzdálený od
Ledová královna konečně roztála
skutecnepribehy.cz
Ledová královna konečně roztála
Po manželově smrti pro mě nastalo truchlivé období, trvalo nekonečně dlouho. Myslela jsem, že to tak bude už napořád, ale mýlila jsem se. Manžel byl o dvacet let starší. Rodiče a kamarádky mě varovali, abych si o tolik staršího muže nebrala, že to nedopadne dobře. V jistém ohledu měli pravdu. Můj muž, když mi bylo padesát, zemřel. Neměli jsme
Vajíčkové nadělení: Sekaná s „nekonečným“ vejcem
nejsemsama.cz
Vajíčkové nadělení: Sekaná s „nekonečným“ vejcem
Sekaná plněná vejci natvrdo je skvělou večeří. Podávejte ji nakrájenou na plátky se zeleninovou oblohou a bramborem nebo chlebem. Potřebujete: ✿ 2 rohlíky ✿ mléko ✿ 1 kg mletého masa ✿ 1 cibuli ✿ 4 stroužky česneku ✿ 3 syrová vejce ✿ 4 vejce natvrdo ✿ sůl, pepř ✿ 2 lžičky majoránky ✿ hrst čerstvé petrželky ✿ 4 plátky másla 1. Pečivo nakrájejte na kostičky do