Domů     Pomoc pro bolavé klouby
Pomoc pro bolavé klouby
od 3.4.2020

Také vás občas loupe v zádech, bodá v kyčli a koleno rozbolí tak, že se nemůžete na nohu ani postavit? Bolesti kloubů ale netrápí jen seniory, běžně obtěžují už i čtyřicátníky. Ale co s tím?

U občasných příznaků nemusíte hned propadat panice a běžet za ortopedem. Na odbornou lékařskou péči máte ještě dost času.

Ale i když vás už prokazatelně trápí artróza, revmatizmus anebo osteoporóza a bez užívání léků a rehabilitace se neobejdete, od záchvatů bolesti vám hodně pomůže správně zvolená strava a odpovídající nenáročný pohyb.

Změňte stravování

V první řadě zásadně omezte solení. Sůl zatěžuje ledviny, v těle se zvedá hladina kyseliny močové, což je jedna z příčin onemocnění dnou. Tato nemoc, dřív častá až po šedesátce, se stále častěji objevuje i u čerstvých třicátníků.

reklama

Krystaly kyseliny močové se usazují v kloubech nebo v ledvinách, kde způsobují zánět. Ze stejného důvodu neholdujte alkoholu. Ten často funguje jako spouštěč bolestivých záchvatů v kloubech.

Omezte potraviny s vysokým obsahem purinů – například vnitřnosti, telecí, kuřecí a jehněčí masa, různá ochucovadla – polévkové koření, sojovou omáčku, masové kostky, vyhněte se i některým rybám, kakau a čokoládě, luštěninám, smaženým jídlům… A vyhýbejte se hladovkám a bílkovinným a proteinovým dietám s drastickým hubnutím.

Některé potraviny působí jako lék

• Banány jsou významným pomocníkem při léčbě kloubů. Obsahují hodně vitaminu A a C, ale pro klouby jsou důležité hlavně minerální látky – draslík a hořčík. Jejich nedostatek se projevuje právě bolestmi kloubů.

Draslík navíc prospívá i svalům, hořčík ulevuje od svalových křečí a pomáhá ukládat v kostech vápník.

• Cibule je další „jedničkou“ pro bolavé klouby. Likviduje infekce, dokáže toho ale daleko víc. Regeneruje unavené svaly a potlačuje záněty. Síra, kterou obsahuje, pomáhá obnovit chrupavky, kosti a pojivové tkáně. V cibuli je i hodně antioxidantů zpomalujících stárnutí.

reklama

Tip Paní domu: Je pro vás cibule těžko stravitelná? Lze ji využít i jako obklad: nakrájenou na plátky a zabalenou v gáze ji přiložte na bolestivé místo. Nechte působit aspoň 2 hodiny.

• Lněné semínko je svým protizánětlivým účinkem dalším skvělým přírodním léčitelem. Lze jej nahradit i lněným olejem. Zvyšuje odolnost kloubů a pružnost šlach.

Tip Paní domu: Před požitím je nutné semínka rozemlít, aby se rozbil jejich nestravitelný obal. Můžete je pak přidávat do jogurtů, různých kaší nebo do pomazánek.

• Losos působí téměř zázračně. Jíst ho můžete i třikrát do týdne. Obsahuje prospěšné mastné kyseliny působící protizánětlivě. Je plný bílkovin a vitaminů – A a B12, dále obsahuje selen, draslík i důležité Déčko, jeho nedostatek revmatické potíže víc zhoršuje.

Tip Paní domu: Ale pozor, vyhněte se uzenému lososu. Obsahuje hodně soli.

• Špenát je pro klouby přímo balzámem. Tato listová zelenina patří mezi nejbohatší zdroje kyseliny listové. Tělu dodává bílkoviny, vitaminy A, E, K a C, které jsou důležité pro správnou tvorbu pojivových tkání kloubu.

reklama

Ve velkém množství obsahuje i tolik důležitý vápník, hořčík a železo. Špenát nesmí v našem jídelníčku chybět. Vyživuje tkáně a svaly a neobsahuje téměř žádný tuk.

Léčba podomácku

Bolavé klouby se od pradávna hýčkaly léčivými koupelemi. Pokud však nebydlíte na venkově, ingredience budete shánět poněkud hůř. Výbornými prostředky jsou:

1. Koupel z jehličí: Vezměte po 100 g jehličí jalovce, jehličí borovice, borových šišek, ovesné slámy, mateřídoušky, oddenků puškvorce a vrbové kůry. Přidejte 50 g tymiánu a vše pečlivě promíchejte.

Odeberte ¼ směsi, zalijte ji 5 l vody a 2 hodiny vařte na malém plameni. Poté ji přelijte do vany a tu naplňte do poloviny horkou vodou. Tuto koupel si dopřávejte obden a během koupání masírujeme bolestivá místa. Do měsíce budete běhat jak gazela!

Tip Paní domu: Můžeme využívat i některé suroviny ze směsi samostatně. Jedna léčivá lázeň se dá připravit jen z borových jehliček a šišek namíchaných v libovolném poměru.

Přibližně 500 g „borovičí“ nasypejte do hrnce, zalijte 2 l studené vody, pomalu uveďte k varu a vařte přibližně ¼ hodiny. Přecezenou tekutinu nalijeme do koupele.

2. Ovesná koupel: Budete potřebovat přibližně 1 kg ovesné slámy, zalijte ji 4 l teplé vody a nechte 3 hodiny stát. Pak vše uveďte do varu a pod pokličkou vařte na malém plameni ½ hodiny. Přecezenou tekutinu nalijte do koupele.

3. Koupel á la „zelňačka“: K léčivé lázni lze použít i obyčejné zelí. Ve vodě povaříte dvě zelné hlávky, scedíte a poté přelijete do koupele. Přidejte i zelné listy zabalené do plátěného pytlíčku. Koupejte se ½ hodiny.

Léčivé lázně ze zelí, ovsa a šišek s jehličím lze používat kdykoli, jakmile budete mít potíže.

Domácí obklady

Po každé léčivé koupeli je nutné bolavé klouby udržovat v teple a obklad ještě pečlivě zakrýt fólií nebo mikrotenem (kvůli zapaření a následném zvýšení účinku) a zakrýt dekou nebo ručníkem. Běžné jsou zelné obklady, ke kterým nám stačí obyčejná hlávka zelí.

Vezmete 2–3 velké listy, seřízněte tlustší žebra a naklepejte je. Přiložte na klouby a zakryjte. Přikládáme na noc, ale obklad je možné používat i během dne, jen je dobrého přibližně třikrát vyměnit.

Dalším užitečným pomocníkem jsou hořčičná semínka. Dvě vrchovaté lžíce semen umelte na prášek a zalijte 1 l teplé (nikoliv vařicí) vody. Zamíchejte, odstavte na 5 minut, znova zamíchejte a do tekutiny namočte gázu, kterou pak přiložte na bolavé klouby.

Po ¼ hodině obklad rozbalte, gázu vyperte, znovu namočte a znovu přiložte. Celý postup opakujte asi čtyřikrát. Tento způsob léčby kloubů provádějte každý den, dokud nepřestanou bolet.

Rozhýbejte bolavé klouby

Kloubům, i nemocným, prospívá pohyb. Samozřejmě že se nejedná o vrcholový sport či o náročné posilování, ale některé sportovní aktivity dokážou klouby rozhýbat.

Vhodné sporty

Obecně mezi doporučené sporty při bolavých a namožených kloubech patří třeba plavání, pěší turistika, jízda na kole a na koni, v zimě běžkování… Další vhodné sporty jsou běh, aquaaerobic, jednoduché posilování, pilates, kalanetika a cyklistika.

U nich je však třeba dodržovat určitá pravidla, jinak hrozí přetížení nebo úraz.

Nevhodné sporty

Naopak mezi zcela nevhodné sporty se řadí tenis, fotbal, házená, volejbal, box, gymnastika, balet a tanec a některé typy jógy, jako třeba Ashtanga Vinyasa jóga. Problematické může být také in-line bruslení a lední bruslení.

I sjezdové lyžování a snowboarding se řadí mezi sporty nevhodné pro lidi s kloubními problémy, a to zejména z důvodu pádů. Vždy je ale třeba individuálně vyzkoušet, jak na vás konkrétní sport působí a zda se potíže nezhoršují.

Obecně nevhodné cviky jsou ty, při nichž dochází k prudké změně směru pohybu, rotaci nebo zvětšování rozsahu pohybu v kloubech.

Pomoc při zlomeninách

Nejen při zlomeninách, ale obecně k posílení kostí je určen přípravek FEMORALEX od výrobce Pharma Suisse Laboratories.

Balení 30 tablet Femoralexu obsahuje laktoferin a přírodní vitamin K2 a vitamin D3, které napomáhají vstřebávání vápníku z potravy a jeho ukládání v kostech. Mohou se uplatnit i při hojení zlomenin. Více na: www.pharmasuisse.cz.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
6.2.2023
Dýchání je něco, co děláme automaticky a o čem příliš nepřemýšlíme. Přitom správný, vědomý dech je pro každého z nás klíčem ke zdraví a vitalitě. To nejdůležitější, co k životu potřebujeme, máme zadarmo. Většina lidí bere dech, výdech a nádech jako samozřejmost. Náš dech je však výborný nástroj pro ovlivňování naší psychiky i zdravotního stavu, a tím ovlivňuje zcela zásadně i délku našeho živo
4.2.2023
Příčinou je vyšší intenzita UV záření a přílišné slunění, ale jejich výsev může ovlivnit také stres nebo fyzická zátěž. Asi tušíte, že opar není jen kosmetický problém, ale že jde o infekční onemocnění. Vyvolává ho virus Herpes simplex, který má v těle většina lidí, tedy asi 90 %, už od dětství. Existují dva typy viru: HSV 1, který se objevuje především na rtech, ale i jinde v obličeji, a HSV 2,
3.2.2023
Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned několikerým způsobem zlepšuje. Zevně pomáhá udržovat v pokožce vlhkost, chránit ji před stárnutím a vznikem vrásek. Toho můžeme využít v maskách i masážích ideálních pro suchou pleť. Povzbuzující látky kromě toho zlepší prokrvení kůže a ta je pak lépe vyživována a růžovější. Pozoruhodné vlastnosti má také látka se složitým chemickým názvem, kt
2.2.2023
Kolikrát jste už tohle vyslechli, že? Jako by se člověk chtěl týrat stresem! Všichni ze zkušenosti víme, jak těžké je takovou reakci zastavit. Problém se stresem je v tom, že neprobíhá jen v rovině emocionální a myšlenkové, ale zapojuje se do něj hormonální řízení těla. Proto stres nedokážeme na povel vypnout, i když si to upřímně přejeme. V krvi koluje zvýšené množství stresového hormonu kortizo
26.1.2023
A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte, že máte depresivní stavy, můžete přijít o čich nebo vás trápí bolesti ramen. Nemoc je vlastně následkem změn v mozku, při kterých ubývá neuropřenašeč dopamin. Ten ovlivňuje náladu, ale hlavně řídí pohyb. Nebezpečí je v tom, že zpočátku jsou příznaky onemocnění velmi nenápadné a projevují se pomalu. Tak se může stát, že zpozorní dříve rodina než
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam zmizela posádka lodi Zebrina?
enigmaplus.cz
Kam zmizela posádka lodi Zebrina?
Psal se rok 1917, evropská pevnina i okolní moře byly dějištěm první světové války. U pláže jižně od francouzského přístavu Cherbourg byla objevena opuštěná britská plachetnice Zebrina. Ne, nejednalo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
21stoleti.cz
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
Saturnův měsíc Enceladus je v hledáčku astrobiologů už nějakou dobu. Ač svými rozměry nevelký, schovává v sobě řadu tajemství. To, že se pod jeho ledovým příkrovem ukrývá vodní oceán, je vědcům známo
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
epochaplus.cz
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
Co je malé, to je hezké. A to rozhodně platí také o koupelně: i ta paneláková o několika málo čtverečních metrech totiž může vypadat jako z titulní stránky a skvěle vám sloužit. Stačí dodržet několik
Odpustí Tori Spelling manželovi další milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustí Tori Spelling manželovi další milenku?
Nad manželstvím herečky Tori Spelling (49) se zase stahují mračna. Není to sice poprvé, co se její vztah s hercem Deanem McDermottem (56) otřásá v základech, ostatně i loni plnily titulní strany bu
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
skutecnepribehy.cz
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
Nemohla jsem otěhotnět, za problémem byla moje vzácná krev. Po boku mi v těžkých chvílích stál celoživotní kamarád. Netušila jsem, že právě on je ten pravý. Dlouhá léta jsem měla dobrého kamaráda, kterému jsem mohla říct všechno. Matěje jsem poznala na střední škole. Chodil o ročník výš a zamiloval se do mě. Psal mi krásné dopisy, ale já jsem
Thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Thajská polévka s kokosovým mlékem
Suroviny 3 cm zázvoru menší hrst stonků koriandru 1/4 chilli papričky 2 stroužky česneku 1 lžička červené kari pasty (není nutné ) 1 lžíce rajčatové passaty 1 l zeleninového vývaru 1 limetko
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
nasehvezdy.cz
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
Prohlásil o sobě, že býval idiot. MIROSLAV ETZLER (58) teď sice podle svých slov prožívá jedno z nejkrásnějších období v životě, přesto má velké trápení. Momentálně žije s přítelkyní Helenou Bartaloš
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p