Domů     Pomoc pro bolavé klouby
Pomoc pro bolavé klouby
3.4.2020

Také vás občas loupe v zádech, bodá v kyčli a koleno rozbolí tak, že se nemůžete na nohu ani postavit?

Bolesti kloubů ale netrápí jen seniory, běžně obtěžují už i čtyřicátníky. Ale co s tím?

U občasných příznaků nemusíte hned propadat panice a běžet za ortopedem. Na odbornou lékařskou péči máte ještě dost času.

Ale i když vás už prokazatelně trápí artróza, revmatizmus anebo osteoporóza a bez užívání léků a rehabilitace se neobejdete, od záchvatů bolesti vám hodně pomůže správně zvolená strava a odpovídající nenáročný pohyb.

Změňte stravování

V první řadě zásadně omezte solení. Sůl zatěžuje ledviny, v těle se zvedá hladina kyseliny močové, což je jedna z příčin onemocnění dnou. Tato nemoc, dřív častá až po šedesátce, se stále častěji objevuje i u čerstvých třicátníků.

Krystaly kyseliny močové se usazují v kloubech nebo v ledvinách, kde způsobují zánět. Ze stejného důvodu neholdujte alkoholu. Ten často funguje jako spouštěč bolestivých záchvatů v kloubech.

Omezte potraviny s vysokým obsahem purinů – například vnitřnosti, telecí, kuřecí a jehněčí masa, různá ochucovadla – polévkové koření, sojovou omáčku, masové kostky, vyhněte se i některým rybám, kakau a čokoládě, luštěninám, smaženým jídlům… A vyhýbejte se hladovkám a bílkovinným a proteinovým dietám s drastickým hubnutím.

Některé potraviny působí jako lék

• Banány jsou významným pomocníkem při léčbě kloubů. Obsahují hodně vitaminu A a C, ale pro klouby jsou důležité hlavně minerální látky – draslík a hořčík. Jejich nedostatek se projevuje právě bolestmi kloubů.

Draslík navíc prospívá i svalům, hořčík ulevuje od svalových křečí a pomáhá ukládat v kostech vápník.

• Cibule je další „jedničkou“ pro bolavé klouby. Likviduje infekce, dokáže toho ale daleko víc. Regeneruje unavené svaly a potlačuje záněty. Síra, kterou obsahuje, pomáhá obnovit chrupavky, kosti a pojivové tkáně. V cibuli je i hodně antioxidantů zpomalujících stárnutí.

Tip Paní domu: Je pro vás cibule těžko stravitelná? Lze ji využít i jako obklad: nakrájenou na plátky a zabalenou v gáze ji přiložte na bolestivé místo. Nechte působit aspoň 2 hodiny.

• Lněné semínko je svým protizánětlivým účinkem dalším skvělým přírodním léčitelem. Lze jej nahradit i lněným olejem. Zvyšuje odolnost kloubů a pružnost šlach.

Tip Paní domu: Před požitím je nutné semínka rozemlít, aby se rozbil jejich nestravitelný obal. Můžete je pak přidávat do jogurtů, různých kaší nebo do pomazánek.

• Losos působí téměř zázračně. Jíst ho můžete i třikrát do týdne. Obsahuje prospěšné mastné kyseliny působící protizánětlivě. Je plný bílkovin a vitaminů – A a B12, dále obsahuje selen, draslík i důležité Déčko, jeho nedostatek revmatické potíže víc zhoršuje.

Tip Paní domu: Ale pozor, vyhněte se uzenému lososu. Obsahuje hodně soli.

• Špenát je pro klouby přímo balzámem. Tato listová zelenina patří mezi nejbohatší zdroje kyseliny listové. Tělu dodává bílkoviny, vitaminy A, E, K a C, které jsou důležité pro správnou tvorbu pojivových tkání kloubu.

Ve velkém množství obsahuje i tolik důležitý vápník, hořčík a železo. Špenát nesmí v našem jídelníčku chybět. Vyživuje tkáně a svaly a neobsahuje téměř žádný tuk.

Léčba podomácku

Bolavé klouby se od pradávna hýčkaly léčivými koupelemi. Pokud však nebydlíte na venkově, ingredience budete shánět poněkud hůř. Výbornými prostředky jsou:

1. Koupel z jehličí: Vezměte po 100 g jehličí jalovce, jehličí borovice, borových šišek, ovesné slámy, mateřídoušky, oddenků puškvorce a vrbové kůry. Přidejte 50 g tymiánu a vše pečlivě promíchejte.

Odeberte ¼ směsi, zalijte ji 5 l vody a 2 hodiny vařte na malém plameni. Poté ji přelijte do vany a tu naplňte do poloviny horkou vodou. Tuto koupel si dopřávejte obden a během koupání masírujeme bolestivá místa. Do měsíce budete běhat jak gazela!

Tip Paní domu: Můžeme využívat i některé suroviny ze směsi samostatně. Jedna léčivá lázeň se dá připravit jen z borových jehliček a šišek namíchaných v libovolném poměru.

Přibližně 500 g „borovičí“ nasypejte do hrnce, zalijte 2 l studené vody, pomalu uveďte k varu a vařte přibližně ¼ hodiny. Přecezenou tekutinu nalijeme do koupele.

2. Ovesná koupel: Budete potřebovat přibližně 1 kg ovesné slámy, zalijte ji 4 l teplé vody a nechte 3 hodiny stát. Pak vše uveďte do varu a pod pokličkou vařte na malém plameni ½ hodiny. Přecezenou tekutinu nalijte do koupele.

3. Koupel á la „zelňačka“: K léčivé lázni lze použít i obyčejné zelí. Ve vodě povaříte dvě zelné hlávky, scedíte a poté přelijete do koupele. Přidejte i zelné listy zabalené do plátěného pytlíčku. Koupejte se ½ hodiny.

Léčivé lázně ze zelí, ovsa a šišek s jehličím lze používat kdykoli, jakmile budete mít potíže.

Domácí obklady

Po každé léčivé koupeli je nutné bolavé klouby udržovat v teple a obklad ještě pečlivě zakrýt fólií nebo mikrotenem (kvůli zapaření a následném zvýšení účinku) a zakrýt dekou nebo ručníkem. Běžné jsou zelné obklady, ke kterým nám stačí obyčejná hlávka zelí.

Vezmete 2–3 velké listy, seřízněte tlustší žebra a naklepejte je. Přiložte na klouby a zakryjte. Přikládáme na noc, ale obklad je možné používat i během dne, jen je dobrého přibližně třikrát vyměnit.

Dalším užitečným pomocníkem jsou hořčičná semínka. Dvě vrchovaté lžíce semen umelte na prášek a zalijte 1 l teplé (nikoliv vařicí) vody. Zamíchejte, odstavte na 5 minut, znova zamíchejte a do tekutiny namočte gázu, kterou pak přiložte na bolavé klouby.

Po ¼ hodině obklad rozbalte, gázu vyperte, znovu namočte a znovu přiložte. Celý postup opakujte asi čtyřikrát. Tento způsob léčby kloubů provádějte každý den, dokud nepřestanou bolet.

Rozhýbejte bolavé klouby

Kloubům, i nemocným, prospívá pohyb. Samozřejmě že se nejedná o vrcholový sport či o náročné posilování, ale některé sportovní aktivity dokážou klouby rozhýbat.

Vhodné sporty

Obecně mezi doporučené sporty při bolavých a namožených kloubech patří třeba plavání, pěší turistika, jízda na kole a na koni, v zimě běžkování… Další vhodné sporty jsou běh, aquaaerobic, jednoduché posilování, pilates, kalanetika a cyklistika.

U nich je však třeba dodržovat určitá pravidla, jinak hrozí přetížení nebo úraz.

Nevhodné sporty

Naopak mezi zcela nevhodné sporty se řadí tenis, fotbal, házená, volejbal, box, gymnastika, balet a tanec a některé typy jógy, jako třeba Ashtanga Vinyasa jóga. Problematické může být také in-line bruslení a lední bruslení.

I sjezdové lyžování a snowboarding se řadí mezi sporty nevhodné pro lidi s kloubními problémy, a to zejména z důvodu pádů. Vždy je ale třeba individuálně vyzkoušet, jak na vás konkrétní sport působí a zda se potíže nezhoršují.

Obecně nevhodné cviky jsou ty, při nichž dochází k prudké změně směru pohybu, rotaci nebo zvětšování rozsahu pohybu v kloubech.

Pomoc při zlomeninách

Nejen při zlomeninách, ale obecně k posílení kostí je určen přípravek FEMORALEX od výrobce Pharma Suisse Laboratories.

Balení 30 tablet Femoralexu obsahuje laktoferin a přírodní vitamin K2 a vitamin D3, které napomáhají vstřebávání vápníku z potravy a jeho ukládání v kostech. Mohou se uplatnit i při hojení zlomenin. Více na: www.pharmasuisse.cz.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
epochanacestach.cz
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
epochalnisvet.cz
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém