Domů     Pomoc pro bolavé klouby
Pomoc pro bolavé klouby
3.4.2020

Také vás občas loupe v zádech, bodá v kyčli a koleno rozbolí tak, že se nemůžete na nohu ani postavit?

Bolesti kloubů ale netrápí jen seniory, běžně obtěžují už i čtyřicátníky. Ale co s tím?

U občasných příznaků nemusíte hned propadat panice a běžet za ortopedem. Na odbornou lékařskou péči máte ještě dost času.

Ale i když vás už prokazatelně trápí artróza, revmatizmus anebo osteoporóza a bez užívání léků a rehabilitace se neobejdete, od záchvatů bolesti vám hodně pomůže správně zvolená strava a odpovídající nenáročný pohyb.

Změňte stravování

V první řadě zásadně omezte solení. Sůl zatěžuje ledviny, v těle se zvedá hladina kyseliny močové, což je jedna z příčin onemocnění dnou. Tato nemoc, dřív častá až po šedesátce, se stále častěji objevuje i u čerstvých třicátníků.

Krystaly kyseliny močové se usazují v kloubech nebo v ledvinách, kde způsobují zánět. Ze stejného důvodu neholdujte alkoholu. Ten často funguje jako spouštěč bolestivých záchvatů v kloubech.

Omezte potraviny s vysokým obsahem purinů – například vnitřnosti, telecí, kuřecí a jehněčí masa, různá ochucovadla – polévkové koření, sojovou omáčku, masové kostky, vyhněte se i některým rybám, kakau a čokoládě, luštěninám, smaženým jídlům… A vyhýbejte se hladovkám a bílkovinným a proteinovým dietám s drastickým hubnutím.

Některé potraviny působí jako lék

• Banány jsou významným pomocníkem při léčbě kloubů. Obsahují hodně vitaminu A a C, ale pro klouby jsou důležité hlavně minerální látky – draslík a hořčík. Jejich nedostatek se projevuje právě bolestmi kloubů.

Draslík navíc prospívá i svalům, hořčík ulevuje od svalových křečí a pomáhá ukládat v kostech vápník.

• Cibule je další „jedničkou“ pro bolavé klouby. Likviduje infekce, dokáže toho ale daleko víc. Regeneruje unavené svaly a potlačuje záněty. Síra, kterou obsahuje, pomáhá obnovit chrupavky, kosti a pojivové tkáně. V cibuli je i hodně antioxidantů zpomalujících stárnutí.

Tip Paní domu: Je pro vás cibule těžko stravitelná? Lze ji využít i jako obklad: nakrájenou na plátky a zabalenou v gáze ji přiložte na bolestivé místo. Nechte působit aspoň 2 hodiny.

• Lněné semínko je svým protizánětlivým účinkem dalším skvělým přírodním léčitelem. Lze jej nahradit i lněným olejem. Zvyšuje odolnost kloubů a pružnost šlach.

Tip Paní domu: Před požitím je nutné semínka rozemlít, aby se rozbil jejich nestravitelný obal. Můžete je pak přidávat do jogurtů, různých kaší nebo do pomazánek.

• Losos působí téměř zázračně. Jíst ho můžete i třikrát do týdne. Obsahuje prospěšné mastné kyseliny působící protizánětlivě. Je plný bílkovin a vitaminů – A a B12, dále obsahuje selen, draslík i důležité Déčko, jeho nedostatek revmatické potíže víc zhoršuje.

Tip Paní domu: Ale pozor, vyhněte se uzenému lososu. Obsahuje hodně soli.

• Špenát je pro klouby přímo balzámem. Tato listová zelenina patří mezi nejbohatší zdroje kyseliny listové. Tělu dodává bílkoviny, vitaminy A, E, K a C, které jsou důležité pro správnou tvorbu pojivových tkání kloubu.

Ve velkém množství obsahuje i tolik důležitý vápník, hořčík a železo. Špenát nesmí v našem jídelníčku chybět. Vyživuje tkáně a svaly a neobsahuje téměř žádný tuk.

Léčba podomácku

Bolavé klouby se od pradávna hýčkaly léčivými koupelemi. Pokud však nebydlíte na venkově, ingredience budete shánět poněkud hůř. Výbornými prostředky jsou:

1. Koupel z jehličí: Vezměte po 100 g jehličí jalovce, jehličí borovice, borových šišek, ovesné slámy, mateřídoušky, oddenků puškvorce a vrbové kůry. Přidejte 50 g tymiánu a vše pečlivě promíchejte.

Odeberte ¼ směsi, zalijte ji 5 l vody a 2 hodiny vařte na malém plameni. Poté ji přelijte do vany a tu naplňte do poloviny horkou vodou. Tuto koupel si dopřávejte obden a během koupání masírujeme bolestivá místa. Do měsíce budete běhat jak gazela!

Tip Paní domu: Můžeme využívat i některé suroviny ze směsi samostatně. Jedna léčivá lázeň se dá připravit jen z borových jehliček a šišek namíchaných v libovolném poměru.

Přibližně 500 g „borovičí“ nasypejte do hrnce, zalijte 2 l studené vody, pomalu uveďte k varu a vařte přibližně ¼ hodiny. Přecezenou tekutinu nalijeme do koupele.

2. Ovesná koupel: Budete potřebovat přibližně 1 kg ovesné slámy, zalijte ji 4 l teplé vody a nechte 3 hodiny stát. Pak vše uveďte do varu a pod pokličkou vařte na malém plameni ½ hodiny. Přecezenou tekutinu nalijte do koupele.

3. Koupel á la „zelňačka“: K léčivé lázni lze použít i obyčejné zelí. Ve vodě povaříte dvě zelné hlávky, scedíte a poté přelijete do koupele. Přidejte i zelné listy zabalené do plátěného pytlíčku. Koupejte se ½ hodiny.

Léčivé lázně ze zelí, ovsa a šišek s jehličím lze používat kdykoli, jakmile budete mít potíže.

Domácí obklady

Po každé léčivé koupeli je nutné bolavé klouby udržovat v teple a obklad ještě pečlivě zakrýt fólií nebo mikrotenem (kvůli zapaření a následném zvýšení účinku) a zakrýt dekou nebo ručníkem. Běžné jsou zelné obklady, ke kterým nám stačí obyčejná hlávka zelí.

Vezmete 2–3 velké listy, seřízněte tlustší žebra a naklepejte je. Přiložte na klouby a zakryjte. Přikládáme na noc, ale obklad je možné používat i během dne, jen je dobrého přibližně třikrát vyměnit.

Dalším užitečným pomocníkem jsou hořčičná semínka. Dvě vrchovaté lžíce semen umelte na prášek a zalijte 1 l teplé (nikoliv vařicí) vody. Zamíchejte, odstavte na 5 minut, znova zamíchejte a do tekutiny namočte gázu, kterou pak přiložte na bolavé klouby.

Po ¼ hodině obklad rozbalte, gázu vyperte, znovu namočte a znovu přiložte. Celý postup opakujte asi čtyřikrát. Tento způsob léčby kloubů provádějte každý den, dokud nepřestanou bolet.

Rozhýbejte bolavé klouby

Kloubům, i nemocným, prospívá pohyb. Samozřejmě že se nejedná o vrcholový sport či o náročné posilování, ale některé sportovní aktivity dokážou klouby rozhýbat.

Vhodné sporty

Obecně mezi doporučené sporty při bolavých a namožených kloubech patří třeba plavání, pěší turistika, jízda na kole a na koni, v zimě běžkování… Další vhodné sporty jsou běh, aquaaerobic, jednoduché posilování, pilates, kalanetika a cyklistika.

U nich je však třeba dodržovat určitá pravidla, jinak hrozí přetížení nebo úraz.

Nevhodné sporty

Naopak mezi zcela nevhodné sporty se řadí tenis, fotbal, házená, volejbal, box, gymnastika, balet a tanec a některé typy jógy, jako třeba Ashtanga Vinyasa jóga. Problematické může být také in-line bruslení a lední bruslení.

I sjezdové lyžování a snowboarding se řadí mezi sporty nevhodné pro lidi s kloubními problémy, a to zejména z důvodu pádů. Vždy je ale třeba individuálně vyzkoušet, jak na vás konkrétní sport působí a zda se potíže nezhoršují.

Obecně nevhodné cviky jsou ty, při nichž dochází k prudké změně směru pohybu, rotaci nebo zvětšování rozsahu pohybu v kloubech.

Pomoc při zlomeninách

Nejen při zlomeninách, ale obecně k posílení kostí je určen přípravek FEMORALEX od výrobce Pharma Suisse Laboratories.

Balení 30 tablet Femoralexu obsahuje laktoferin a přírodní vitamin K2 a vitamin D3, které napomáhají vstřebávání vápníku z potravy a jeho ukládání v kostech. Mohou se uplatnit i při hojení zlomenin. Více na: www.pharmasuisse.cz.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
3.4.2024
Mozek je přirozeně hravý a nejvíce ho ubíjí rutina. Tedy když jeden den probíhá jako druhý a žádné nové výzvy nepřicházejí. Čelit tomu přitom můžete i maličkostmi. Prostě udělejte něco jinak nebo zkuste nacvičit novou dovednost. Začněte cvičit svou méně šikovnou ruku. Jste praváci? Pak si zkuste vyčistit zuby nebo se učesat levou rukou. U leváků samozřejmě naopak pravou. To je ale jen jedna z řa
2.4.2024
Probiotika v našem povědomí zakotvila jako přírodní prostředek pro zlepšení imunity. Tím skutečně jsou. Mnohem méně se ale ví, že je to jen jedna z jejich mimořádných schopností. Střevo obývá kolem 400 různých typů bakterií a ideální je stav, kdy převažují ty prospěšné, což jsou hlavně laktobacily a bifidobakterie. Ty svým metabolismem vytvářejí prostředí, které nesvědčí škodlivým bakteriím, a
29.3.2024
Při náhlých zdravotních potížích saháme do domácí lékárničky. Zatímco u dospělých s tím nebývá problém, dětem by taková domácí léčba mohla uškodit. Dětský organizmus se od dospělého neliší jen váhou, rozdíly mohou nastat i v reakcích na léky, a to i na ty nejběžnější, které obvykle míváme doma. To jsou například tabletky a rozpustné nápoje s kyselinou acetylsalicylovou, užívané proti horečce neb
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mám zuby za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Mám zuby za všechny peníze
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
21stoleti.cz
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
iluxus.cz
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
Od svého založení se značka Cartier etablovala v luxusním hodinářství jako synonymum pro inovace a eleganci . V roce 1914 Cartier poprvé představil design inspirovaný panterovou srstí na pouzdře hodin
Patrasovou napadl psychopat!
nasehvezdy.cz
Patrasovou napadl psychopat!
Oblíbená herečka Dagmar Patrasová (67) brzy oslaví své osmašedesáté narozeniny. Nedávno ale přiznala, že se jich vůbec nemusela dožít. Zaútočil na ni totiž psychicky nemocný muž, který ji chtěl dokonc
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
epochaplus.cz
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
historyplus.cz
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
Planina na dohled od řeky připomíná mraveniště. Těmi mravenci jsou bojové vozy, jejichž posádky spolu svádějí krvavý boj na život a na smrt. Největší bitva válečných vozů v historii za sebou zanechá tisíce mrtvých, ale nepozná jednoznačného vítěze. Jen krátká a nejasná hranice na samém východním okraji Středozemního moře nedaleko dnešního syrského Damašku odděluje ve 13.
Horoskop starých Řeků
nejsemsama.cz
Horoskop starých Řeků
Už v dobách starověkého Řecka se i běžní Řekové řídili seskupením hvězd podle dvanácti znamení, které nazvali v souladu s antickými bohy. Víte, který z vládců Olympu nad vámi drží ochrannou ruku? Arés 21. 3. – 19. 4. Arés byl řeckým bohem války. Stejně jako on jste i vy odvážná a bojovná a umíte se srdnatě a s nasazením rvát za svoji pravdu. Žijete okamžikem, toužíte
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
enigmaplus.cz
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
Loď se zmítá v silné bouři. Kormidelník jen stěží udržuje galeonu v bezpečné vzdálenosti od skalisek. Náhle však přichází velká vlna. Ta největší, osudová! Ostrý útes párá trup lodi a ve vodní tříšti
Supermatky zvířecí říše
epochalnisvet.cz
Supermatky zvířecí říše
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.