Domů     Stárneme. Kdo se o nás postará?
Stárneme. Kdo se o nás postará?

Každého někdy napadne, co bude, až bude starý. A nemusí jít jen o stáří biologické, mohou přijít zdravotní problémy a co potom? Kdo nám pomůže?

Podle Českého statistického úřadu tvoří pětinu obyvatelstva důchodci. 18 % populace je nyní ve věku 65 let.

Česká republika se ale již nyní potýká s nedostatkem zaměstnanců ve zdravotnických zařízeních a zhoršenou dostupností zdravotní péče a její potřeba logicky poroste. Mnozí věří, že se o ně postarají děti. Je to ale skutečně tak?

Děti se postarají…

Možná ano, určitě je mnoho dětí, které s pomocí rodičům počítají, ale zároveň téměř se 70 % rodin obává o důstojné stáří příbuzných a 80 % z nich je přesvědčeno, že na podzim života svých blízkých nejsou připraveny.

Jak si tento rozpor vysvětlit? Péče o seniory často znamená růst finančních nákladů, respektive omezení pracovní aktivity. To představuje riziko zejména pro lidi středního věku s dětmi – tzv. sandwichovou generaci.

Je to dáno tím, že děti studují častěji a déle, než bylo zvykem dříve, rodiny zakládají později než jejich rodiče, a tak se na onu prostřední generaci přenáší zodpovědnost za nejmladší i nejstarší generaci.

K tomu se prodlužuje věk odchodu do důchodu, z čehož vyplývá, že příslušníci této generace ještě pracují v době, kdy by jejich pomoc mohli začít potřebovat rodiče.

Dalším problémem je, že rodiny už dnes málokdy bydlí spolu v několika generacích, a tak pečující děti musejí docházet, nezřídka dojíždět z větších vzdáleností.

Doma je nejlépe

Pro každého starého člověka je nejlepší, když může být co nejdéle ve svém přirozeném prostředí, kde je zvyklý a kde se cítí dobře. Ne nadarmo se říká, že starší strom vytržený z kořenů usychá. Aby to bylo možné, nesmí mu v jeho bytě nic překážet.

Tím máme na mysli, že je třeba podívat se, jestli nemůže uklouznout, má-li dobrý přístup k hygieně, na toaletu atd. (pozor to platí i pro mladší lidi po úrazu či operaci).

To jsou věci, které lze zařídit včas a postupně a nenechávat je na onu chvíli „až to bude potřeba, tak se to udělá“. To už je totiž obvykle pozdě.

Ovšem i tak starost o rodiče nespočívá jen v úpravě jejich bytu, ale také v tom, že nebudou ponecháni sami svému osudu. A tady může mít rodina problém.

Čím začít

Máte-li doma seniora, který na tom není zdravotně dobře a přestává být soběstačný, a vy se nezvládnete plně postarat, protože třeba ještě pracujete, nebo jste sami nemocní, budete se muset poohlédnout po pečovatelské službě, která pomůže s péčí.

Není na tom nic špatného a nikdo vás neodsoudí, spíš naopak. S pomocí takové služby budete klidnější, že je o rodiče postaráno ve vaší nepřítomnosti, a to podle rozsahu, jaký vyžaduje jeho zdravotní stav.

Uvědomte si, že uštvaný člověk nemůže pomáhat druhým a že si na sebe můžete naložit jen tolik, kolik zvládnete. Možná bude stačit dovoz obědů, někdo bude potřebovat úkonů více, to vše si s pečovatelskou službou dohodnete a určíte ve smlouvě.

Pečovatelská služba je samozřejmě placená a vy se možná obáváte, že to finančně nezvládnete. S tím vám pomůže úřad práce.

Požádejte o příspěvek na péči

Tady dochází k prvnímu omylu. Mnozí si myslí, že když pomáhají, peníze patří jim. Ne, příspěvek na péči je poskytován tomu, komu je péče určena, a ten se rozhodne, jaké služby si bude hradit.

Služby může poskytovat jak osoba blízká, tak asistent sociální péče, registrovaný poskytovatel sociálních služeb nebo speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu.

Žádost se podává na krajské pobočce Úřadu práce ČR, která je příslušná dle místa trvalého pobytu žadatele. Tam také získáte formulář. (https://portal.mpsv.cz/soc/ssl/prispevek)

Jak dál

Následuje posouzení stupně závislosti na pomoci jiné osoby. Pro tento účel provádí sociální pracovník sociální šetření, při kterém se zjišťuje schopnost samostatného života osoby v přirozeném sociálním prostředí.

Přeloženo do češtiny, k žadateli o příspěvek na péči po předchozím objednání přijde úřednice ze sociálního odboru, aby prověřila všechny okolnosti na místě. Není třeba se ničeho obávat, pro posuzování stupně závislosti existují daná pravidla.

Hodnotí se schopnost zvládat základní životní potřeby 10 ucelených úkonů v oblasti každodenního života:

Mobilita (zvládat vstávání, usedání, chůzi)

Orientace (orientovat se zrakem, sluchem, pomocí psychických funkcí)

Komunikace (dorozumět se a porozumět – mluvenou řečí i psanou zprávou)

Stravování (stravu naporcovat, najíst se a napít se, dodržovat dietní režim – dietu)

Oblékání a obouvání (vybrat si oblečení a obutí, oblékat se, obouvat se, svlékat se a zouvat se)

Tělesná hygiena (umývat si obličej, ruce a celé tělo, česat se, pečovat o ústní hygienu)

Výkon fyziologické potřeby (používat WC, vyprázdnit se, provést očistu, používat hygienické pomůcky)

Péče o zdraví (dodržování stanoveného léčebného režimu, ošetřovatelská opatření)

Osobní aktivity (stanovit si a dodržet denní režim, zapojit se do aktivit odpovídajících věku)

Péče o domácnost (nakládat s penězi, obstarat si nákup potravin, nosit běžné předměty)

Posouzení

Následně krajská pobočka Úřadu práce zašle příslušné okresní správě sociálního zabezpečení žádost o posouzení stupně závislosti osoby.

Při posuzování vychází OSSZ ze zdravotního stavu osoby doloženého nálezem lékaře, z výsledku sociálního šetření, popřípadě z výsledků funkčních vyšetření a z výsledku vlastního vyšetření posuzujícího lékaře.

Pro vás to znamená to, že lékaře osloví OSSZ sama a vy nemusíte nic obíhat. Na základě tohoto posudku pak krajská pobočka Úřadu práce vydá rozhodnutí o tom, zda se příspěvek na péči přiznává či nikoliv.

Příspěvek na péči je pak odstupňován podle rozsahu závislosti na I. až IV. stupeň, což momentálně činí 800–12 000 Kč. Teď už zbývá jen najít službu, která seniorovi pomůže a rodině uleví.

Pečovatelské služby zřizují města, svou pečovatelskou službu má také Charita, Diakonie, velmi se rozvíjí i obecně prospěšná společnost Maltézská pomoc, která se soustředí na osobní asistenci, nebo Hewer, který provozuje obojí a má střediska v několika krajích. Některé adresy najdete v adresáři.

Pečovatelská služba

Terénní služba, která probíhá většinou v pracovních dnech, seniorům se sníženou soběstačností pomáhá v jejich domácím prostředí zvládnout péči o vlastní osobu a domácnost.

Do nabídky pečovatelské služby obvykle patří nákupy, pomoc s vykoupáním, úklid domácnosti, donáška oběda, jeho ohřátí atd. Pečovatelských služeb je v naší republice celá řada. S nabídkou vás seznámí na sociálním odboru, ale nejlepší je se poptat ve svém okolí.

Reference těch, kteří s danou pečovatelskou službou už mají zkušenosti, vám při výběru pomohou. Určitě se podívejte na internet.

Osobní asistence

Je k dispozici kdykoliv, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. U osobní asistence neplatíte konkrétní úkony, které na službě proběhnou, ale hodiny, které jsou reálně odsloužené u klienta.

Maximální výše úhrady za služby osobní asistence je legislativně omezena, což znamená, že hradíte pouze část nákladů. Úkony osobní asistence nejsou rozděleny na méně a více náročné služby, částka stanovená ceníkem konkrétní organizace je konečná.

Kolik to stojí?

To asi zajímá každého klienta, ale přesně to říci nelze. Jednak je rozdíl v jednotlivých krajích a pak také některé úkony se počítají na hodiny, některé jen za skutečně strávený čas pečovatelek.

Navíc bývá rozdíl v tom, s čím potřebuje senior pomoci na začátku a pak později s vývojem nemoci. Nebo naopak po úrazu se může jeho stav výrazně zlepšit.

V každém případě od pečovatelské služby dostane každý klient ceník, služba s ním sepíše, co vše a v jakých časech bude vykonávat, a po každém provedení práce pečovatelce klient podepíše doklad.

A co všechno můžete po pečovatelské službě žádat?

Pomoc a podporu při podávání jídla, pomoc při oblékání, pomoc při přesunu na lůžko nebo vozík, Pomoc při osobní hygieně, dovoz stravy, úklid domácnosti velký i malý, nákupy, pochůzky (pošta, lékař, úřad), nebo doprovod k lékaři.

Důležité adresy:

Stránky Ministerstva práce a sociálních věcí, kde najdete formuláře, rady i příslušné zákony.

www.mpsv.cz/cs/

Tady najdete informace o sociálních službách v konkrétních lokalitách a jejich adresy.

www.peceoseniory.cz

Někteří zřizovatelé pečovatelských služeb

www.zivot90.cz/

www.osobniasistent.cz

www.maltezskapomoc.cz

www.diakonie.cz,

www.charita.cz

https://www.sue-ryder.cz

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
25.7.2024
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle nich chová podobně jako svaly - bez tréninku ochabuje. Z toho tedy vyplývá, že kondici mo
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan