Domů     Stárneme. Kdo se o nás postará?
Stárneme. Kdo se o nás postará?

Každého někdy napadne, co bude, až bude starý. A nemusí jít jen o stáří biologické, mohou přijít zdravotní problémy a co potom? Kdo nám pomůže?

Podle Českého statistického úřadu tvoří pětinu obyvatelstva důchodci. 18 % populace je nyní ve věku 65 let.

Česká republika se ale již nyní potýká s nedostatkem zaměstnanců ve zdravotnických zařízeních a zhoršenou dostupností zdravotní péče a její potřeba logicky poroste. Mnozí věří, že se o ně postarají děti. Je to ale skutečně tak?

Děti se postarají…

Možná ano, určitě je mnoho dětí, které s pomocí rodičům počítají, ale zároveň téměř se 70 % rodin obává o důstojné stáří příbuzných a 80 % z nich je přesvědčeno, že na podzim života svých blízkých nejsou připraveny.

Jak si tento rozpor vysvětlit? Péče o seniory často znamená růst finančních nákladů, respektive omezení pracovní aktivity. To představuje riziko zejména pro lidi středního věku s dětmi – tzv. sandwichovou generaci.

Je to dáno tím, že děti studují častěji a déle, než bylo zvykem dříve, rodiny zakládají později než jejich rodiče, a tak se na onu prostřední generaci přenáší zodpovědnost za nejmladší i nejstarší generaci.

K tomu se prodlužuje věk odchodu do důchodu, z čehož vyplývá, že příslušníci této generace ještě pracují v době, kdy by jejich pomoc mohli začít potřebovat rodiče.

Dalším problémem je, že rodiny už dnes málokdy bydlí spolu v několika generacích, a tak pečující děti musejí docházet, nezřídka dojíždět z větších vzdáleností.

Doma je nejlépe

Pro každého starého člověka je nejlepší, když může být co nejdéle ve svém přirozeném prostředí, kde je zvyklý a kde se cítí dobře. Ne nadarmo se říká, že starší strom vytržený z kořenů usychá. Aby to bylo možné, nesmí mu v jeho bytě nic překážet.

Tím máme na mysli, že je třeba podívat se, jestli nemůže uklouznout, má-li dobrý přístup k hygieně, na toaletu atd. (pozor to platí i pro mladší lidi po úrazu či operaci).

To jsou věci, které lze zařídit včas a postupně a nenechávat je na onu chvíli „až to bude potřeba, tak se to udělá“. To už je totiž obvykle pozdě.

Ovšem i tak starost o rodiče nespočívá jen v úpravě jejich bytu, ale také v tom, že nebudou ponecháni sami svému osudu. A tady může mít rodina problém.

Čím začít

Máte-li doma seniora, který na tom není zdravotně dobře a přestává být soběstačný, a vy se nezvládnete plně postarat, protože třeba ještě pracujete, nebo jste sami nemocní, budete se muset poohlédnout po pečovatelské službě, která pomůže s péčí.

Není na tom nic špatného a nikdo vás neodsoudí, spíš naopak. S pomocí takové služby budete klidnější, že je o rodiče postaráno ve vaší nepřítomnosti, a to podle rozsahu, jaký vyžaduje jeho zdravotní stav.

Uvědomte si, že uštvaný člověk nemůže pomáhat druhým a že si na sebe můžete naložit jen tolik, kolik zvládnete. Možná bude stačit dovoz obědů, někdo bude potřebovat úkonů více, to vše si s pečovatelskou službou dohodnete a určíte ve smlouvě.

Pečovatelská služba je samozřejmě placená a vy se možná obáváte, že to finančně nezvládnete. S tím vám pomůže úřad práce.

Požádejte o příspěvek na péči

Tady dochází k prvnímu omylu. Mnozí si myslí, že když pomáhají, peníze patří jim. Ne, příspěvek na péči je poskytován tomu, komu je péče určena, a ten se rozhodne, jaké služby si bude hradit.

Služby může poskytovat jak osoba blízká, tak asistent sociální péče, registrovaný poskytovatel sociálních služeb nebo speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu.

Žádost se podává na krajské pobočce Úřadu práce ČR, která je příslušná dle místa trvalého pobytu žadatele. Tam také získáte formulář. (https://portal.mpsv.cz/soc/ssl/prispevek)

Jak dál

Následuje posouzení stupně závislosti na pomoci jiné osoby. Pro tento účel provádí sociální pracovník sociální šetření, při kterém se zjišťuje schopnost samostatného života osoby v přirozeném sociálním prostředí.

Přeloženo do češtiny, k žadateli o příspěvek na péči po předchozím objednání přijde úřednice ze sociálního odboru, aby prověřila všechny okolnosti na místě. Není třeba se ničeho obávat, pro posuzování stupně závislosti existují daná pravidla.

Hodnotí se schopnost zvládat základní životní potřeby 10 ucelených úkonů v oblasti každodenního života:

Mobilita (zvládat vstávání, usedání, chůzi)

Orientace (orientovat se zrakem, sluchem, pomocí psychických funkcí)

Komunikace (dorozumět se a porozumět – mluvenou řečí i psanou zprávou)

Stravování (stravu naporcovat, najíst se a napít se, dodržovat dietní režim – dietu)

Oblékání a obouvání (vybrat si oblečení a obutí, oblékat se, obouvat se, svlékat se a zouvat se)

Tělesná hygiena (umývat si obličej, ruce a celé tělo, česat se, pečovat o ústní hygienu)

Výkon fyziologické potřeby (používat WC, vyprázdnit se, provést očistu, používat hygienické pomůcky)

Péče o zdraví (dodržování stanoveného léčebného režimu, ošetřovatelská opatření)

Osobní aktivity (stanovit si a dodržet denní režim, zapojit se do aktivit odpovídajících věku)

Péče o domácnost (nakládat s penězi, obstarat si nákup potravin, nosit běžné předměty)

Posouzení

Následně krajská pobočka Úřadu práce zašle příslušné okresní správě sociálního zabezpečení žádost o posouzení stupně závislosti osoby.

Při posuzování vychází OSSZ ze zdravotního stavu osoby doloženého nálezem lékaře, z výsledku sociálního šetření, popřípadě z výsledků funkčních vyšetření a z výsledku vlastního vyšetření posuzujícího lékaře.

Pro vás to znamená to, že lékaře osloví OSSZ sama a vy nemusíte nic obíhat. Na základě tohoto posudku pak krajská pobočka Úřadu práce vydá rozhodnutí o tom, zda se příspěvek na péči přiznává či nikoliv.

Příspěvek na péči je pak odstupňován podle rozsahu závislosti na I. až IV. stupeň, což momentálně činí 800–12 000 Kč. Teď už zbývá jen najít službu, která seniorovi pomůže a rodině uleví.

Pečovatelské služby zřizují města, svou pečovatelskou službu má také Charita, Diakonie, velmi se rozvíjí i obecně prospěšná společnost Maltézská pomoc, která se soustředí na osobní asistenci, nebo Hewer, který provozuje obojí a má střediska v několika krajích. Některé adresy najdete v adresáři.

Pečovatelská služba

Terénní služba, která probíhá většinou v pracovních dnech, seniorům se sníženou soběstačností pomáhá v jejich domácím prostředí zvládnout péči o vlastní osobu a domácnost.

Do nabídky pečovatelské služby obvykle patří nákupy, pomoc s vykoupáním, úklid domácnosti, donáška oběda, jeho ohřátí atd. Pečovatelských služeb je v naší republice celá řada. S nabídkou vás seznámí na sociálním odboru, ale nejlepší je se poptat ve svém okolí.

Reference těch, kteří s danou pečovatelskou službou už mají zkušenosti, vám při výběru pomohou. Určitě se podívejte na internet.

Osobní asistence

Je k dispozici kdykoliv, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. U osobní asistence neplatíte konkrétní úkony, které na službě proběhnou, ale hodiny, které jsou reálně odsloužené u klienta.

Maximální výše úhrady za služby osobní asistence je legislativně omezena, což znamená, že hradíte pouze část nákladů. Úkony osobní asistence nejsou rozděleny na méně a více náročné služby, částka stanovená ceníkem konkrétní organizace je konečná.

Kolik to stojí?

To asi zajímá každého klienta, ale přesně to říci nelze. Jednak je rozdíl v jednotlivých krajích a pak také některé úkony se počítají na hodiny, některé jen za skutečně strávený čas pečovatelek.

Navíc bývá rozdíl v tom, s čím potřebuje senior pomoci na začátku a pak později s vývojem nemoci. Nebo naopak po úrazu se může jeho stav výrazně zlepšit.

V každém případě od pečovatelské služby dostane každý klient ceník, služba s ním sepíše, co vše a v jakých časech bude vykonávat, a po každém provedení práce pečovatelce klient podepíše doklad.

A co všechno můžete po pečovatelské službě žádat?

Pomoc a podporu při podávání jídla, pomoc při oblékání, pomoc při přesunu na lůžko nebo vozík, Pomoc při osobní hygieně, dovoz stravy, úklid domácnosti velký i malý, nákupy, pochůzky (pošta, lékař, úřad), nebo doprovod k lékaři.

Důležité adresy:

Stránky Ministerstva práce a sociálních věcí, kde najdete formuláře, rady i příslušné zákony.

www.mpsv.cz/cs/

Tady najdete informace o sociálních službách v konkrétních lokalitách a jejich adresy.

www.peceoseniory.cz

Někteří zřizovatelé pečovatelských služeb

www.zivot90.cz/

www.osobniasistent.cz

www.maltezskapomoc.cz

www.diakonie.cz,

www.charita.cz

https://www.sue-ryder.cz

Foto: Shutterstock

Související články
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.