Domů     Jen spolknout nestačí
Jen spolknout nestačí
27.2.2020

Měli bychom si minimálně přečíst, co je to za lék a jak ho brát. Jenže dvě třetiny z nás vůbec nečtou příbalové letáky v krabičce léků, jak zjistil v průzkumu Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Proč bychom měli, když pan doktor ví, co dělá, když píše recept? Protože biologie není matematika a přímočará logika tu vždy neplatí. Tělo může – a z toho nelze vinit lékaře ani farmaceuty – zareagovat na přípravek nepříznivě.

Proto je v každém příbalovém letáku výčet nežádoucích účinků. Ty bychom si měli pročíst, a pokud se nějaký objeví a zhoršuje náš stav, pak to lékaři hlásit.

Mimochodem: Žádný lék nenabízí jen přímočaře příznivé působení. Může za to značným dílem i naše vlastní tělo, které je neuvěřitelně komplikovanou biochemickou továrnou.

Každá látka prochází rozmanitými interakcemi s ostatními, některé jsou významné, jiné podružné, pro tělo příznivé více i méně.

Dobrým příkladem jsou kortikoidy, hormony, které tvoří naše tělo v nadledvinách a které se současně vyrábějí synteticky jako silný protizánětlivý a protialergický lék.

Jenže ten stejně jako naše vlastní kortikoidy současně zdraví komplikuje, protože snižuje imunitu, zvyšuje krevní tlak, při dlouhodobém užívání vede k tloustnutí, oslabuje pevnost kůže a vyvolává psychické potíže.

Experimenty nejsou žádoucí

Někdy ovšem účinek léku nevědomky zkomplikujeme sami, protože my laici míváme sklon si věci přizpůsobit k pohodlnějšímu fungování. Už vás také napadlo tabletky, které se špatně polykají – ať už vám nebo babičce – prostě rozpustit ve vodě a vypít?

Selský rozum říká, že tělo dostane totéž, jen pohodlnější cestou. Jenže odborník vám to vyvrátí. Na mnoha tabletách je ochranná vnější vrstva, která má za úkol nedopustit, aby se účinné látky uvolnily předčasně, než se dostanou na správné místo.

Pokud je vypijeme rozpuštěné ve vodě, pak je možné, že tím účinek léku vezme za své. Proto je v každém příbalovém letáku přesný návod, jak konkrétní lék užívat.

Tip: Vyhodili jste příbalový leták? Nevadí, najdete ho na internetu. Stačí si zadat název léku do vyhledávání na webu pribalove-letaky.cz (psáno bez www).

Tableta není dražé…

Rozdíl je ve vnější vrstvě. Zatímco tablety mívají jen tenký potah nebo nemají žádný, u dražé může být stejně silný jako vlastní jádro. To má několik různých důvodů.

Pokud jste už někdy dražé rozkousli nebo nechali v ústech rozpustit, mnohdy jste zjistili, že pod sladkou vrstvou je skrytý hořký, odporně chutnající nebo páchnoucí obsah. Ale to nemusí být jediný důvod výroby silných obalových vrstev.

Někdy také obsahují další léčivou látku, která je záměrně oddělená kvůli dosažení správného účinku. Pokud dražé rozkoušete, pak vezme důmyslný mechanismus za své a lék nezabere, jak má.

… ani kapsle

Ty můžete otevřít a nasypat do úst nebo vypít ve vodě – pokud výrobce výslovně nedoporučuje jiný postup. U kapslí má vnější obal obvykle jen čistě praktickou funkci pojmout práškovaný obsah, který se z nějakého důvodu nelisuje do tablet.

Farmaceutický průmysl od tablet ustupuje, častěji se s nimi můžete setkat u doplňků stravy, kdy jsou v kapslích například práškované byliny. Kromě toho dostanete v kapslích i léky vyráběné na předpis přímo v lékárnách.

V tom případě se rovnou zeptejte, zda obsah můžete před užitím z kapsle vysypat.

Kdy je to nalačno?

Nalačno = min. 30 minut před jídlem nebo 2 hodiny po jídle

S jídlem = tady asi nejasnosti nepanují. S jídlem se doporučuje polykat léky, které by jinak dráždily žaludeční stěnu.

Po jídle = neodkládat, ale spolknout hned po dojedení

další rámeček, kamkoli

Čím nezapíjet

K tabletce je ideální sklenice vody. Jiné nápoje farmaceuti nedoporučují, mohou ovlivnit účinky léku. Především se nehodí:

čaj černý i zelený

čaje bylinné, nejzáludnější je třezalkový

káva

mléko

alkohol

Čím nezajídat

Především potravinami nebo potravinovými doplňky, které mohou zesílit nebo snížit účinek léků. Jsou to hlavně tyto:

mléko a mléčné výrobky

grapefruit a pomelo

třezalka

živočišné uhlí

ginkgo biloba, ženšen, chlorella, spirulina, psyllium

Retard aneb Chytré tablety

Řada léčivých látek má tak krátkou účinnost, že bychom je museli užívat několikrát denně. Farmaceuti pro tento případ vymysleli pár chytrých fíglů a vkládají tyto látky do speciálních tablet s mechanismy, které zpomalují uvolňování léčiva.

Naplánovat se dá dokonce i místo v těle, kde se má léčivo uvolnit. Tyto přípravky se dají někdy poznat podle označení „retard“ v názvu, ale jindy to zjistíte až z příbalového letáku. A co je ještě důležitější, tabletu bychom neměli půlit.

Pak se totiž může stát, že zpomalené uvolňování nebude fungovat a že se vstřebá celá denní dávka najednou.

Kapky: Hlavně správně dávkovat

Na první pohled se u kapek nedá nic zkazit, na druhý už to vypadá jinak. Léky ve formě kapek mají totiž dva různé typy uzávěrů s kapátkem. Jeden je centrální, ten musíte obrátit dnem vzhůru, aby kapal, což každý z nás přirozeně udělá.

Záludnější jsou kapátka vycházející z okraje lahvičky. Tam totiž můžete pozorovat, že velikost kapek záleží na tom, jak lahvičku nakloníte. A deset malých kapek má jiný obsah léku než deset kapek velikosti plánované výrobcem. Správná je mírně nahnutá poloha, rozhodně je neobracíme dnem vzhůru.

Čípky patří do lednice

Čípky nejsou právě příjemná forma léku, ale třeba při nevolnostech a zvracení jsou nejlepším řešením. Šetří také žaludek, což může být v některých případech stejně důležité. Hmota čípku se zahřátím rozpouští, k čemus stačí i nižší než tělesná teplota.

Proto je velice důležité správné skladování, doporučená teplota je do 20 °C, takže je nejlepší uložit je do lednice. Před použitím pak krátce opláchněte zabalený čípek ledovou vodou, ztuhne a bude se lépe zavádět.

Kde máte lékárničku?

Místo uložení může ovlivnit až změnit účinnost nejen u čípků. Pochopitelně nesmíme léky nechávat na okně, kam dopadá sluneční světlo, nebo u topení. Takové podmínky v nich mohou spustit rozklad a chemické změny. Ty mohou, ale nemusí být pak na pohled patrné.

Pokud si nejste jisti, že přípravek vypadá, jak má, podívejte se do příbalového letáku. Tam je vždy stručná charakteristika vzhledu.

Kdy zpozornět:

Tablety – mohou změnit barvu, ať už celkově, nebo se na nich objeví skvrny. Dokladem rozkladu je i drolení povrchu, navlhlost nebo rozpadání tablet.

Sirup a kapky – pozor na zákal a usazeniny, změnit se může i hustota kapaliny nebo její barva ???

Masti, krémy a gely – při rozkladu ztrácejí původně hladkou strukturu, složky se oddělují, vznikají v nich hrudky. Mohou změnit i barvu a začít zapáchat.

Berete více léků?

Pak se vám určitě vyplatí vést si přesné záznamy. V době, kdy je počítač v každé domácnosti, není problém vytvořit si tabulku s měsíčním kalendářem, kam budete jen potvrzovat užití léků a přidávat případné poznámky o komplikacích.

Jednou se vám to určitě bude hodit. Tabulku dokáže vytvořit každý středoškolák, jen mladé požádejte, pokud si na tu práci netroufáte. Vyplňování je pak už snadné.

Doporučujeme: Zrádné mohou být i kombinace léků a spolehlivé prověření nabízejí zdarma odborníci online poradny na webu www.znamsveleky.cz. Stačí jen zadat, co užíváte, a během několika dní přijde odpověď e-mailem.

Prověření není formalita, v deseti procentech dotazů poradna objevila skutečně škodlivé kombinace léků.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo