Domů     Jen spolknout nestačí
Jen spolknout nestačí
od 27.2.2020

Měli bychom si minimálně přečíst, co je to za lék a jak ho brát. Jenže dvě třetiny z nás vůbec nečtou příbalové letáky v krabičce léků, jak zjistil v průzkumu Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Proč bychom měli, když pan doktor ví, co dělá, když píše recept? Protože biologie není matematika a přímočará logika tu vždy neplatí. Tělo může – a z toho nelze vinit lékaře ani farmaceuty – zareagovat na přípravek nepříznivě.

Proto je v každém příbalovém letáku výčet nežádoucích účinků. Ty bychom si měli pročíst, a pokud se nějaký objeví a zhoršuje náš stav, pak to lékaři hlásit.

reklama

Mimochodem: Žádný lék nenabízí jen přímočaře příznivé působení. Může za to značným dílem i naše vlastní tělo, které je neuvěřitelně komplikovanou biochemickou továrnou.

Každá látka prochází rozmanitými interakcemi s ostatními, některé jsou významné, jiné podružné, pro tělo příznivé více i méně.

Dobrým příkladem jsou kortikoidy, hormony, které tvoří naše tělo v nadledvinách a které se současně vyrábějí synteticky jako silný protizánětlivý a protialergický lék.

Jenže ten stejně jako naše vlastní kortikoidy současně zdraví komplikuje, protože snižuje imunitu, zvyšuje krevní tlak, při dlouhodobém užívání vede k tloustnutí, oslabuje pevnost kůže a vyvolává psychické potíže.

Experimenty nejsou žádoucí

Někdy ovšem účinek léku nevědomky zkomplikujeme sami, protože my laici míváme sklon si věci přizpůsobit k pohodlnějšímu fungování. Už vás také napadlo tabletky, které se špatně polykají – ať už vám nebo babičce – prostě rozpustit ve vodě a vypít?

reklama

Selský rozum říká, že tělo dostane totéž, jen pohodlnější cestou. Jenže odborník vám to vyvrátí. Na mnoha tabletách je ochranná vnější vrstva, která má za úkol nedopustit, aby se účinné látky uvolnily předčasně, než se dostanou na správné místo.

Pokud je vypijeme rozpuštěné ve vodě, pak je možné, že tím účinek léku vezme za své. Proto je v každém příbalovém letáku přesný návod, jak konkrétní lék užívat.

Tip: Vyhodili jste příbalový leták? Nevadí, najdete ho na internetu. Stačí si zadat název léku do vyhledávání na webu pribalove-letaky.cz (psáno bez www).

Tableta není dražé…

Rozdíl je ve vnější vrstvě. Zatímco tablety mívají jen tenký potah nebo nemají žádný, u dražé může být stejně silný jako vlastní jádro. To má několik různých důvodů.

reklama

Pokud jste už někdy dražé rozkousli nebo nechali v ústech rozpustit, mnohdy jste zjistili, že pod sladkou vrstvou je skrytý hořký, odporně chutnající nebo páchnoucí obsah. Ale to nemusí být jediný důvod výroby silných obalových vrstev.

Někdy také obsahují další léčivou látku, která je záměrně oddělená kvůli dosažení správného účinku. Pokud dražé rozkoušete, pak vezme důmyslný mechanismus za své a lék nezabere, jak má.

… ani kapsle

Ty můžete otevřít a nasypat do úst nebo vypít ve vodě – pokud výrobce výslovně nedoporučuje jiný postup. U kapslí má vnější obal obvykle jen čistě praktickou funkci pojmout práškovaný obsah, který se z nějakého důvodu nelisuje do tablet.

Farmaceutický průmysl od tablet ustupuje, častěji se s nimi můžete setkat u doplňků stravy, kdy jsou v kapslích například práškované byliny. Kromě toho dostanete v kapslích i léky vyráběné na předpis přímo v lékárnách.

V tom případě se rovnou zeptejte, zda obsah můžete před užitím z kapsle vysypat.

Kdy je to nalačno?

Nalačno = min. 30 minut před jídlem nebo 2 hodiny po jídle

S jídlem = tady asi nejasnosti nepanují. S jídlem se doporučuje polykat léky, které by jinak dráždily žaludeční stěnu.

Po jídle = neodkládat, ale spolknout hned po dojedení

další rámeček, kamkoli

Čím nezapíjet

K tabletce je ideální sklenice vody. Jiné nápoje farmaceuti nedoporučují, mohou ovlivnit účinky léku. Především se nehodí:

čaj černý i zelený

čaje bylinné, nejzáludnější je třezalkový

káva

mléko

alkohol

Čím nezajídat

Především potravinami nebo potravinovými doplňky, které mohou zesílit nebo snížit účinek léků. Jsou to hlavně tyto:

mléko a mléčné výrobky

grapefruit a pomelo

třezalka

živočišné uhlí

ginkgo biloba, ženšen, chlorella, spirulina, psyllium

Retard aneb Chytré tablety

Řada léčivých látek má tak krátkou účinnost, že bychom je museli užívat několikrát denně. Farmaceuti pro tento případ vymysleli pár chytrých fíglů a vkládají tyto látky do speciálních tablet s mechanismy, které zpomalují uvolňování léčiva.

Naplánovat se dá dokonce i místo v těle, kde se má léčivo uvolnit. Tyto přípravky se dají někdy poznat podle označení „retard“ v názvu, ale jindy to zjistíte až z příbalového letáku. A co je ještě důležitější, tabletu bychom neměli půlit.

Pak se totiž může stát, že zpomalené uvolňování nebude fungovat a že se vstřebá celá denní dávka najednou.

Kapky: Hlavně správně dávkovat

Na první pohled se u kapek nedá nic zkazit, na druhý už to vypadá jinak. Léky ve formě kapek mají totiž dva různé typy uzávěrů s kapátkem. Jeden je centrální, ten musíte obrátit dnem vzhůru, aby kapal, což každý z nás přirozeně udělá.

Záludnější jsou kapátka vycházející z okraje lahvičky. Tam totiž můžete pozorovat, že velikost kapek záleží na tom, jak lahvičku nakloníte. A deset malých kapek má jiný obsah léku než deset kapek velikosti plánované výrobcem. Správná je mírně nahnutá poloha, rozhodně je neobracíme dnem vzhůru.

Čípky patří do lednice

Čípky nejsou právě příjemná forma léku, ale třeba při nevolnostech a zvracení jsou nejlepším řešením. Šetří také žaludek, což může být v některých případech stejně důležité. Hmota čípku se zahřátím rozpouští, k čemus stačí i nižší než tělesná teplota.

Proto je velice důležité správné skladování, doporučená teplota je do 20 °C, takže je nejlepší uložit je do lednice. Před použitím pak krátce opláchněte zabalený čípek ledovou vodou, ztuhne a bude se lépe zavádět.

Kde máte lékárničku?

Místo uložení může ovlivnit až změnit účinnost nejen u čípků. Pochopitelně nesmíme léky nechávat na okně, kam dopadá sluneční světlo, nebo u topení. Takové podmínky v nich mohou spustit rozklad a chemické změny. Ty mohou, ale nemusí být pak na pohled patrné.

Pokud si nejste jisti, že přípravek vypadá, jak má, podívejte se do příbalového letáku. Tam je vždy stručná charakteristika vzhledu.

Kdy zpozornět:

Tablety – mohou změnit barvu, ať už celkově, nebo se na nich objeví skvrny. Dokladem rozkladu je i drolení povrchu, navlhlost nebo rozpadání tablet.

Sirup a kapky – pozor na zákal a usazeniny, změnit se může i hustota kapaliny nebo její barva ???

Masti, krémy a gely – při rozkladu ztrácejí původně hladkou strukturu, složky se oddělují, vznikají v nich hrudky. Mohou změnit i barvu a začít zapáchat.

Berete více léků?

Pak se vám určitě vyplatí vést si přesné záznamy. V době, kdy je počítač v každé domácnosti, není problém vytvořit si tabulku s měsíčním kalendářem, kam budete jen potvrzovat užití léků a přidávat případné poznámky o komplikacích.

Jednou se vám to určitě bude hodit. Tabulku dokáže vytvořit každý středoškolák, jen mladé požádejte, pokud si na tu práci netroufáte. Vyplňování je pak už snadné.

Doporučujeme: Zrádné mohou být i kombinace léků a spolehlivé prověření nabízejí zdarma odborníci online poradny na webu www.znamsveleky.cz. Stačí jen zadat, co užíváte, a během několika dní přijde odpověď e-mailem.

Prověření není formalita, v deseti procentech dotazů poradna objevila skutečně škodlivé kombinace léků.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
6.2.2023
Dýchání je něco, co děláme automaticky a o čem příliš nepřemýšlíme. Přitom správný, vědomý dech je pro každého z nás klíčem ke zdraví a vitalitě. To nejdůležitější, co k životu potřebujeme, máme zadarmo. Většina lidí bere dech, výdech a nádech jako samozřejmost. Náš dech je však výborný nástroj pro ovlivňování naší psychiky i zdravotního stavu, a tím ovlivňuje zcela zásadně i délku našeho živo
4.2.2023
Příčinou je vyšší intenzita UV záření a přílišné slunění, ale jejich výsev může ovlivnit také stres nebo fyzická zátěž. Asi tušíte, že opar není jen kosmetický problém, ale že jde o infekční onemocnění. Vyvolává ho virus Herpes simplex, který má v těle většina lidí, tedy asi 90 %, už od dětství. Existují dva typy viru: HSV 1, který se objevuje především na rtech, ale i jinde v obličeji, a HSV 2,
3.2.2023
Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned několikerým způsobem zlepšuje. Zevně pomáhá udržovat v pokožce vlhkost, chránit ji před stárnutím a vznikem vrásek. Toho můžeme využít v maskách i masážích ideálních pro suchou pleť. Povzbuzující látky kromě toho zlepší prokrvení kůže a ta je pak lépe vyživována a růžovější. Pozoruhodné vlastnosti má také látka se složitým chemickým názvem, kt
2.2.2023
Kolikrát jste už tohle vyslechli, že? Jako by se člověk chtěl týrat stresem! Všichni ze zkušenosti víme, jak těžké je takovou reakci zastavit. Problém se stresem je v tom, že neprobíhá jen v rovině emocionální a myšlenkové, ale zapojuje se do něj hormonální řízení těla. Proto stres nedokážeme na povel vypnout, i když si to upřímně přejeme. V krvi koluje zvýšené množství stresového hormonu kortizo
26.1.2023
A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte, že máte depresivní stavy, můžete přijít o čich nebo vás trápí bolesti ramen. Nemoc je vlastně následkem změn v mozku, při kterých ubývá neuropřenašeč dopamin. Ten ovlivňuje náladu, ale hlavně řídí pohyb. Nebezpečí je v tom, že zpočátku jsou příznaky onemocnění velmi nenápadné a projevují se pomalu. Tak se může stát, že zpozorní dříve rodina než
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam zmizela posádka lodi Zebrina?
enigmaplus.cz
Kam zmizela posádka lodi Zebrina?
Psal se rok 1917, evropská pevnina i okolní moře byly dějištěm první světové války. U pláže jižně od francouzského přístavu Cherbourg byla objevena opuštěná britská plachetnice Zebrina. Ne, nejednalo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
21stoleti.cz
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
Saturnův měsíc Enceladus je v hledáčku astrobiologů už nějakou dobu. Ač svými rozměry nevelký, schovává v sobě řadu tajemství. To, že se pod jeho ledovým příkrovem ukrývá vodní oceán, je vědcům známo
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
epochaplus.cz
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
Co je malé, to je hezké. A to rozhodně platí také o koupelně: i ta paneláková o několika málo čtverečních metrech totiž může vypadat jako z titulní stránky a skvěle vám sloužit. Stačí dodržet několik
Odpustí Tori Spelling manželovi další milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustí Tori Spelling manželovi další milenku?
Nad manželstvím herečky Tori Spelling (49) se zase stahují mračna. Není to sice poprvé, co se její vztah s hercem Deanem McDermottem (56) otřásá v základech, ostatně i loni plnily titulní strany bu
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
skutecnepribehy.cz
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
Nemohla jsem otěhotnět, za problémem byla moje vzácná krev. Po boku mi v těžkých chvílích stál celoživotní kamarád. Netušila jsem, že právě on je ten pravý. Dlouhá léta jsem měla dobrého kamaráda, kterému jsem mohla říct všechno. Matěje jsem poznala na střední škole. Chodil o ročník výš a zamiloval se do mě. Psal mi krásné dopisy, ale já jsem
Thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Thajská polévka s kokosovým mlékem
Suroviny 3 cm zázvoru menší hrst stonků koriandru 1/4 chilli papričky 2 stroužky česneku 1 lžička červené kari pasty (není nutné ) 1 lžíce rajčatové passaty 1 l zeleninového vývaru 1 limetko
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
nasehvezdy.cz
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
Prohlásil o sobě, že býval idiot. MIROSLAV ETZLER (58) teď sice podle svých slov prožívá jedno z nejkrásnějších období v životě, přesto má velké trápení. Momentálně žije s přítelkyní Helenou Bartaloš
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p