Domů     Jen spolknout nestačí
Jen spolknout nestačí
27.2.2020

Měli bychom si minimálně přečíst, co je to za lék a jak ho brát. Jenže dvě třetiny z nás vůbec nečtou příbalové letáky v krabičce léků, jak zjistil v průzkumu Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Proč bychom měli, když pan doktor ví, co dělá, když píše recept? Protože biologie není matematika a přímočará logika tu vždy neplatí. Tělo může – a z toho nelze vinit lékaře ani farmaceuty – zareagovat na přípravek nepříznivě.

Proto je v každém příbalovém letáku výčet nežádoucích účinků. Ty bychom si měli pročíst, a pokud se nějaký objeví a zhoršuje náš stav, pak to lékaři hlásit.

Mimochodem: Žádný lék nenabízí jen přímočaře příznivé působení. Může za to značným dílem i naše vlastní tělo, které je neuvěřitelně komplikovanou biochemickou továrnou.

Každá látka prochází rozmanitými interakcemi s ostatními, některé jsou významné, jiné podružné, pro tělo příznivé více i méně.

Dobrým příkladem jsou kortikoidy, hormony, které tvoří naše tělo v nadledvinách a které se současně vyrábějí synteticky jako silný protizánětlivý a protialergický lék.

Jenže ten stejně jako naše vlastní kortikoidy současně zdraví komplikuje, protože snižuje imunitu, zvyšuje krevní tlak, při dlouhodobém užívání vede k tloustnutí, oslabuje pevnost kůže a vyvolává psychické potíže.

Experimenty nejsou žádoucí

Někdy ovšem účinek léku nevědomky zkomplikujeme sami, protože my laici míváme sklon si věci přizpůsobit k pohodlnějšímu fungování. Už vás také napadlo tabletky, které se špatně polykají – ať už vám nebo babičce – prostě rozpustit ve vodě a vypít?

Selský rozum říká, že tělo dostane totéž, jen pohodlnější cestou. Jenže odborník vám to vyvrátí. Na mnoha tabletách je ochranná vnější vrstva, která má za úkol nedopustit, aby se účinné látky uvolnily předčasně, než se dostanou na správné místo.

Pokud je vypijeme rozpuštěné ve vodě, pak je možné, že tím účinek léku vezme za své. Proto je v každém příbalovém letáku přesný návod, jak konkrétní lék užívat.

Tip: Vyhodili jste příbalový leták? Nevadí, najdete ho na internetu. Stačí si zadat název léku do vyhledávání na webu pribalove-letaky.cz (psáno bez www).

Tableta není dražé…

Rozdíl je ve vnější vrstvě. Zatímco tablety mívají jen tenký potah nebo nemají žádný, u dražé může být stejně silný jako vlastní jádro. To má několik různých důvodů.

Pokud jste už někdy dražé rozkousli nebo nechali v ústech rozpustit, mnohdy jste zjistili, že pod sladkou vrstvou je skrytý hořký, odporně chutnající nebo páchnoucí obsah. Ale to nemusí být jediný důvod výroby silných obalových vrstev.

Někdy také obsahují další léčivou látku, která je záměrně oddělená kvůli dosažení správného účinku. Pokud dražé rozkoušete, pak vezme důmyslný mechanismus za své a lék nezabere, jak má.

… ani kapsle

Ty můžete otevřít a nasypat do úst nebo vypít ve vodě – pokud výrobce výslovně nedoporučuje jiný postup. U kapslí má vnější obal obvykle jen čistě praktickou funkci pojmout práškovaný obsah, který se z nějakého důvodu nelisuje do tablet.

Farmaceutický průmysl od tablet ustupuje, častěji se s nimi můžete setkat u doplňků stravy, kdy jsou v kapslích například práškované byliny. Kromě toho dostanete v kapslích i léky vyráběné na předpis přímo v lékárnách.

V tom případě se rovnou zeptejte, zda obsah můžete před užitím z kapsle vysypat.

Kdy je to nalačno?

Nalačno = min. 30 minut před jídlem nebo 2 hodiny po jídle

S jídlem = tady asi nejasnosti nepanují. S jídlem se doporučuje polykat léky, které by jinak dráždily žaludeční stěnu.

Po jídle = neodkládat, ale spolknout hned po dojedení

další rámeček, kamkoli

Čím nezapíjet

K tabletce je ideální sklenice vody. Jiné nápoje farmaceuti nedoporučují, mohou ovlivnit účinky léku. Především se nehodí:

čaj černý i zelený

čaje bylinné, nejzáludnější je třezalkový

káva

mléko

alkohol

Čím nezajídat

Především potravinami nebo potravinovými doplňky, které mohou zesílit nebo snížit účinek léků. Jsou to hlavně tyto:

mléko a mléčné výrobky

grapefruit a pomelo

třezalka

živočišné uhlí

ginkgo biloba, ženšen, chlorella, spirulina, psyllium

Retard aneb Chytré tablety

Řada léčivých látek má tak krátkou účinnost, že bychom je museli užívat několikrát denně. Farmaceuti pro tento případ vymysleli pár chytrých fíglů a vkládají tyto látky do speciálních tablet s mechanismy, které zpomalují uvolňování léčiva.

Naplánovat se dá dokonce i místo v těle, kde se má léčivo uvolnit. Tyto přípravky se dají někdy poznat podle označení „retard“ v názvu, ale jindy to zjistíte až z příbalového letáku. A co je ještě důležitější, tabletu bychom neměli půlit.

Pak se totiž může stát, že zpomalené uvolňování nebude fungovat a že se vstřebá celá denní dávka najednou.

Kapky: Hlavně správně dávkovat

Na první pohled se u kapek nedá nic zkazit, na druhý už to vypadá jinak. Léky ve formě kapek mají totiž dva různé typy uzávěrů s kapátkem. Jeden je centrální, ten musíte obrátit dnem vzhůru, aby kapal, což každý z nás přirozeně udělá.

Záludnější jsou kapátka vycházející z okraje lahvičky. Tam totiž můžete pozorovat, že velikost kapek záleží na tom, jak lahvičku nakloníte. A deset malých kapek má jiný obsah léku než deset kapek velikosti plánované výrobcem. Správná je mírně nahnutá poloha, rozhodně je neobracíme dnem vzhůru.

Čípky patří do lednice

Čípky nejsou právě příjemná forma léku, ale třeba při nevolnostech a zvracení jsou nejlepším řešením. Šetří také žaludek, což může být v některých případech stejně důležité. Hmota čípku se zahřátím rozpouští, k čemus stačí i nižší než tělesná teplota.

Proto je velice důležité správné skladování, doporučená teplota je do 20 °C, takže je nejlepší uložit je do lednice. Před použitím pak krátce opláchněte zabalený čípek ledovou vodou, ztuhne a bude se lépe zavádět.

Kde máte lékárničku?

Místo uložení může ovlivnit až změnit účinnost nejen u čípků. Pochopitelně nesmíme léky nechávat na okně, kam dopadá sluneční světlo, nebo u topení. Takové podmínky v nich mohou spustit rozklad a chemické změny. Ty mohou, ale nemusí být pak na pohled patrné.

Pokud si nejste jisti, že přípravek vypadá, jak má, podívejte se do příbalového letáku. Tam je vždy stručná charakteristika vzhledu.

Kdy zpozornět:

Tablety – mohou změnit barvu, ať už celkově, nebo se na nich objeví skvrny. Dokladem rozkladu je i drolení povrchu, navlhlost nebo rozpadání tablet.

Sirup a kapky – pozor na zákal a usazeniny, změnit se může i hustota kapaliny nebo její barva ???

Masti, krémy a gely – při rozkladu ztrácejí původně hladkou strukturu, složky se oddělují, vznikají v nich hrudky. Mohou změnit i barvu a začít zapáchat.

Berete více léků?

Pak se vám určitě vyplatí vést si přesné záznamy. V době, kdy je počítač v každé domácnosti, není problém vytvořit si tabulku s měsíčním kalendářem, kam budete jen potvrzovat užití léků a přidávat případné poznámky o komplikacích.

Jednou se vám to určitě bude hodit. Tabulku dokáže vytvořit každý středoškolák, jen mladé požádejte, pokud si na tu práci netroufáte. Vyplňování je pak už snadné.

Doporučujeme: Zrádné mohou být i kombinace léků a spolehlivé prověření nabízejí zdarma odborníci online poradny na webu www.znamsveleky.cz. Stačí jen zadat, co užíváte, a během několika dní přijde odpověď e-mailem.

Prověření není formalita, v deseti procentech dotazů poradna objevila skutečně škodlivé kombinace léků.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je