Domů     Jak zkrotit rozbouřené útroby?
Jak zkrotit rozbouřené útroby?
25.10.2019

Bolí vás břicho? Ve střevech to vře, máte křeče a polévá vás studený pot? Jakékoliv „bolení“ v břišní krajině, související s trávicím traktem, lze označit jako střevní koliku.

Střevní kolikou obecně označujeme břišní bolest, ale stává se, že si pod tímto pojmem každý představuje jiný druh bolesti. Může být tupá, svíravá, stálá, přicházející ve vlnách…

Přitom je pro předběžný odhad příčin bolesti v břiše přesnější popis velmi důležitý.

Jak se projeví?

Nejčastěji bývá příčinou jednorázové podráždění trávicí trubice, které se samo upraví. Pokud se jednalo jen o ojedinělou událost bez jiných příznaků, není nutná návštěva lékaře.

Pokud se však nedaří potíže zvládnout pomocí volně prodejných přípravků, je namístě zajít k praktickému lékaři, v případě opakovaných problémů i na gastroenteorologii. Křečovité bolesti většinou provázejí průjmová onemocnění, zácpu nebo nadýmání.

Za křeče v břiše může i silná menstruace. U ní, na rozdíl od bolestí břicha, kdy původ neznáme, lze použít některé z volně prodejných přípravků proti bolesti a o problému se poradit při návštěvě gynekologa.

Kolika je úporná svíravá až bodavá bolest přicházející ve vlnách, kdy se střídají dlouhé návaly bolesti s mezidobími úlevy. Provází stavy, kdy dojde k ucpání některého z dutých tělesných orgánů s hladkou svalovinou (žlučovod, močovod, střevo aj.).

Křečovité stahy svaloviny, která se snaží překážku vypudit, vnímáme jako záchvat prudké bolesti. Po chvíli se svalovina uvolní, následuje úleva, ta však znovu přechází v nový záchvat bolesti. Záchvaty jsou obvykle provázeny nevolností a zvracením.

Jak rozpoznat koliky

Břišní koliky se netýkají jen orgánů trávicí a pohlavní soustavy, ale také soustavy vylučovací.

Infekce trávicího traktu – bolestmi břicha bývá většinou provázeno infekční onemocnění žaludku i střev.

Běžné jsou virové infekce (např. rotaviry), které se lidově označují jako střevní chřipka a nemají dlouhého trvání, o něco méně časté jsou infekce bakteriemi, jako je salmonela, campylobacter, clostridium apod.

Kromě křečovitých bolestí se objevuje zvracení, průjmy, často i hlen ve stolici.

Žlučníková kolika – zdrojem obtíží bývá žlučový kámen, který uzavře výstup ze žlučníku nebo žlučovod. Bolest se objevuje pod pravými žebry a může vystřelovat až do zad.

Ledvinová kolika – nejčastější příčinou je močový kámen, který ucpe část močových cest (obvykle močovod), což zablokuje odtok moči z ledviny.

Bolest vychází z podbřišku na straně postižené ledviny a obvykle vystřeluje směrem do stydkých pysků u žen a šourku u mužů.

Ucpání střeva – pokud dojde k ucpání střeva, vzniká jeden z typů střevní neprůchodnosti, který se označuje jako mechanický ileus. Bolest se nedá přesně lokalizovat, bolí spíše celé břicho.

Mechanický ileus je smrtelně nebezpečný, nezbytně musí dojít k obnovení střevní průchodnosti (ať už samovolně, či operačně). Po čase se svalovina střeva může unavit, ochabnout a mechanický ileus se změní v ileus neurogenní – paralytický.

Ten už sice tolik nebolí (křeče jsou mírnější), je však stejně nebezpečný. Stolice se hromadí nad překážkou, postupně se naruší střevní stěna a bakterie začnou pronikat do břišní dutiny, kde způsobí zánět pobřišnice a následně otravu krve.

Léčba koliky

Léčbou břišní koliky je obvykle hydratace – zavodnění, ve vážnějších případech lze podat antibiotika. Konzervativní léčba spočívá v klidu na lůžku, dostatku tekutin (pro nevolnost většinou podávaných v infuzích) a léků tlumících stahy svaloviny (spasmolytika).

Nedojde-li ovšem k samovolnému uvolnění uzávěru, není konzervativní léčba nic platná a musí následovat urologický nebo chirurgický zákrok podle toho, o jakou formu koliky se jedná.

Speciálně u uzávěru žlučových cest lze využít i neoperační řešení – endoskopické vyšetření známé jako ERCP, které umožňuje vyčištění žlučových cest od žlučových kamenů.

Dieta při průjmu a zvracení

1. den: čaj a suchary. Čaj je možno mírně přisladit, nejlépe Glukopurem. Celkové množství tekutin 2–3 litry, při velkém zvracení a průjmech více.

2. den: totéž jako 1. den s možností přidat čistý slepičí nebo hovězí vývar z libového masa, možno zahustit rýží, rýžová polévka hlenová (rýži rozvařit), lze přidat mrkev (a přisolit), jemně strouhaná jablka, banán, dětské piškoty.

3. den: totéž jako 2. den a navíc: nemastná rýže, bílé pečivo – rohlík, houska, nemastná dušená mrkev, nemastná bramborová kaše rozšlehaná vodou místo mléka.

4. den: ke stávajícímu možno přidat: libové maso kuřecí, telecí, hovězí, rybu, těstoviny, rajskou dietní omáčku bez tuku, jogurt se živými kulturami.

Dva týdny od onemocnění je lépe ze stravy vypustit: smažené pokrmy a potraviny, uzeniny, kořeněná jídla, luštěniny, živočišné tuky, majonézy, zelí, kedlubnu, kapustu, čokoládu, cukrářské výrobky, čerstvé kynuté výrobky.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
6.12.2023
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás na to, co se děje vně nás. Už neumíme jen tak být… N
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
epochanacestach.cz
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
Ať už sem vystoupáme severním, nebo jižním schodištěm, nebo využijeme unikátního výtahu, čeká nás na Chlumku nejen výjimečná architektonická a církevní památka, ale také překvapivě daleký výhled do okolní krajiny. Baronka Marie Maxmiliana Slavatová z Chlumu a Košumberka neměla ve druhé polovině 17. století jednoduchý život. Přišla o všechny děti, přežila prvního manžela a v druhém manželství
Ptákem roku se stal rehek domácí
21stoleti.cz
Ptákem roku se stal rehek domácí
Rehek domácí je malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Dcera jí připravila hořké zklamání
nasehvezdy.cz
Dcera jí připravila hořké zklamání
Už dříve se nechala herečka Dana Batulková (65) slyšet, že dceru Marianu (29) kvůli své vytíženosti tak trochu zanedbala. Neumí prý ani uvařit. A prádlo si nechává prát a žehlit u babičky Prachařo
První český filmař strašil diváky výstřelem
epochaplus.cz
První český filmař strašil diváky výstřelem
Obrázky míhající se na plátně. Magie filmu. Kdy a za jakých okolností se zrodila? Překvapivě první pokusy proběhnou už v 17. století, i když ke skutečnému filmu mají ještě opravdu hodně daleko.   Předchůdce kina, „magickou lucernu“ v podobě přístroje vybaveného objektivem schopným promítnout obraz na stěnu, představuje roku 1671 v Římě německý jezuita Athanasius Kircher (1601/1620–1680). Mezi
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
nasehvezdy.cz
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
„Herecká asociace Vás bohužel musí informovat o smutné zprávě, která nás velmi zasáhla. Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Kar
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
enigmaplus.cz
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
Ježíš Nazaretský se s největší pravděpodobností nenarodil 24. prosince. Kromě dne však zřejmě nesouhlasí ani rok Ježíšova narození, protože náš kalendář nevznikl ihned po narození Krista, nýbrž až o n
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Choval se jako nějaký blázen!
skutecnepribehy.cz
Choval se jako nějaký blázen!
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli