Domů     Kontaktní čočky jsou čím dál šikovnější
Kontaktní čočky jsou čím dál šikovnější
12.8.2019

Zvládnou úpravu složitých vad a dají se nosit ve dne v noci, takže s nimi můžete i spát. Oproti brýlím neruší záblesky, nezamlžují se a neobtěžují rozmazaným viděním na okraji zorného pole.

Ideální jsou pro aktivní lidi, kteří se hodně pohybují. Ačkoli dokážou nahradit i brýle na čtení, mnohem výraznější je komfort, který kontaktní čočky poskytnou při pohybu venku.

Oproti brýlím o nich prakticky nevíte, zaostří celý obraz bez odlesků a bez neostrosti při pohledu do strany. Nespadnou a nerozbijí se. Při aktivních činnostech zejména v přírodě jsou zkrátka praktičtějším řešením.

Kontaktních čoček se nemusíte navíc bát ani při kombinovaných vadách, kdy na každé oko potřebujete jinou čočku. Můžete je samozřejmě používat i pouze na jedno oko, pokud druhým vidíte dobře.

 Co čočky zvládnou
 Co čočky zvládnou

• Dokážou korigovat krátkozrakost až do zhruba 12 dioptrií, dalekozrakost do 10 dioptrií

• Vyrovnají rozdíl mezi očima až do zhruba 10 dioptrií, zatímco u brýlí bývá problém se snášenlivostí už při rozdílu větším než 2 až 3 dioptrie.

• Upravují chybné zaostření při astigmatismu, ptejte se na tzv. torické čočky.

• Pomáhají i při presbyopii, oční vadě, která se začíná projevovat až ve zralejším věku horším viděním na blízko. Pro tuto vadu se vyrábějí čočky se dvěma a více optickými zónami.

Komfortní vidění

Pro korekci zmíněného zhoršeného vidění ve vyšším věku, ale i vad kombinujících krátkozrakost a dalekozrakost jsou vynikající pomůckou multifokální kontaktní čočky.

Oproti dříve vyráběným bifokálním čočkám totiž umožňují ostré vidění nejen na dálku a blízko, ale také na střední vzdálenost. Pro oči je to nesmírná úleva, méně se namáhají.

Mnohem pohodlněji pak můžete zvládat běžné každodenní činnosti bez nutnosti střídat brýle na blízko a na dálku.

Nekupovat naslepo

I když je na internetu obrovská nabídka čoček v on-line obchodech, je nezbytné nejdříve absolvovat návštěvu v optice. Proč? Jednoduše z toho důvodu, že je nutné přeměřit parametry oční vady.

To, že znáte „své dioptrie“, zdaleka nestačí, neboť ty jsou počítány pro skla v určité vzdálenosti od oka. Čočky, které se vkládají přímo do oka, vyžadují jiné zakřivení pro stejnou ostrost vidění u téže vady.

Změřit je kromě toho nutné i zakřivení rohovky, další nutný údaj pro výběr typu kontaktní čočky. Bez osobní návštěvy u kontaktologa čili odborníka na kontaktní čočky a optometristy, který provede měření, se tedy neobejdete.

Výběr kontaktních čoček musí zohlednit řadu parametrů, takže prvotní seznámení s nimi by určitě mělo proběhnout v optice. Nezbytné je to také kvůli přeměření oční vady.

Tvrdé, nebo měkké?

Preferované jsou kontaktní čočky z měkkých materiálů pro větší komfort nošení i lepší přístup kyslíku k rohovce. Ovšem i tyto měkké čočky mají své slabiny, především mohou spíše vést k přecitlivělosti.

Pokud k tomu dojde, pak jsou kontaktní čočky z tvrdých materiálů jedinou alternativou. Obvykle jsou totiž lépe snášeny a mnohem méně vyvolávají přecitlivělost rohovky.

Měkké čočky

Jsou to gelové útvary s vysokým podílem vody, díky čemuž jsou měkké a schopné přizpůsobit se tvaru rohovky. Oproti čočkám z tvrdých materiálů se dají snáze vsadit do oka. Tam už pak nevyvolávají žádné pocity, netlačí ani nepřekážejí.

Podíl vody se liší podle typu materiálu, starším byl hydrogel, který obsahuje kolem 55 % až 75 % vody. V modernější verzi je kombinovaný se silikonem, který významně zlepšuje propustnost kyslíku, což je důležitý parametr u čoček.

Přístup kyslíku je totiž nezbytný pro funkci rohovky. Nedostatečné okysličení může vést k otoku, zákalu rohovky, dlouhodobě pak k patologickému prorůstání cévek a zhoršenému vidění. Slabinou silikon-hydrogelů je menší obsah vody, pohybuje se mezi 25 % až 50 %.

Ovšem vývoj jde stále dál, cílem jsou silikon-hydrogely spojující co nejlépe výhody obou materiálů, čočky nejnovější generace tak mají vysokou propustnost kyslíku i obsah vody.

Je dobré vědět: Měkké čočky jsou vhodné především při korekci vidění do dálky. Vyrábějí se v širokém dioptrickém rozsahu a dnes nejen pro korekci krátkozrakosti a dalekozrakosti, ale i astigmatismu.

Tvrdé čočky

Používají se velmi málo, protože pro svůj pevný tvar způsobují nepohodlí a je nutné si na ně postupně přivykat. Ještě větší nevýhodou je jejich neschopnost propouštět k rohovce kyslík. To má nepříznivé zdravotní následky.

Je dobré vědět: Tvrdost materiálu má ale i své přednosti pro určité oční vady. Tvrdé čočky se dokážou přizpůsobit nepravidelnému tvaru rohovky tekutinou, která se shromáždí mezi povrchem čočky a rohovkou.

Díky tomu zlepšuje sférická tvrdá čočka vidění u astigmatismu nebo při vyklenutí rohovky (tzv. keretokonus).

Denní, nebo měsíční?

V Česku prý horujeme hlavně pro jednodenní kontaktní čočky. Jsou s nimi totiž nejmenší starosti a odpadá nutnost pečovat o ně. Ráno nasadíte a večer je vyhodíte. Cena je sice vyšší než u čoček pro delší nošení, ale evidentně dáváme přednost pohodlí.

– Jednodenní

Nejlepší řešení pro příležitostné nošení čoček, například když chcete odložit brýle kvůli sportování nebo společenské akci.

Pro oko jsou nejzdravější, neboť během tak krátké doby nošení nevznikají na čočce bílkovinné usazeniny, které jinak oko dráždí mechanicky a mohou vyvolat zánět spojivky.

Oproti čočkám s delší dobou nošení odpadá také riziko zanesení bakteriální infekce do oka nebo nebezpečí alergické reakce na některou složku čisticího roztoku.

– Čtrnáctidenní

Kontaktní čočky pro dvoutýdenní nošení mají dvě varianty. Buď je používáte jen přes den a na noc ukládáte do čisticího roztoku, nebo si pořídíte typ, který je vhodný k nepřetržitému nošení.

To znamená, že s těmito čočkami můžete i spát (nechte si je však doporučit od odborníka). V tomto případě se ale zkracuje jejich použitelnost na 7 dní.

Při vyjímání na noc platí doba nošení 14 dní, tu ale rozhodně nepřekračujte, neboť byste mohli ohrozit zdraví svých očí. Zdravotní rizika čoček určených pro delší nošení jsou pochopitelně vyšší než u jednorázových.

Výrobky se je snaží snížit používáním materiálů s vyšší propustností kyslíku, což je důležité pro stav rohovky. Nebezpečí infekce pak závisí na přístupu k hygieně a péči o čočky ve speciálním roztoku.

– Měsíční

Variantou s prodlouženou dobou nošení jsou čočky měsíční. Také zde jsou některé modely, které se po schválení odborníkem dají nosit přes den i v noci nepřetržitě 30 dní v kuse, nebo se s některými modely dá občas přespat.

Kdy čočky odložit

Okamžitě je přestat používat musíme především při varujícím stavu oka, při úrazech, zánětech i slzení kvůli rýmě, při chronických infekčních onemocněních i akutních zánětech nejen v oblasti oka. Stejně tak je překážkou porucha tvorby slz a zelený zákal.

• Snášenlivost kontaktních čoček mohou snížit některé léky jako diuretika, antihistaminika, ale i hormonální antikoncepce.

• Opatrnosti je třeba při cukrovce a poruchách štítné žlázy.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
epochaplus.cz
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Silná přitažlivost s bývalým
nasehvezdy.cz
Silná přitažlivost s bývalým
Nová posila seriálu ZOO Jana Bernášková (42) má až podezřele blízko ke svému bývalému muži, režisérovi Davidu Drábkovi (53). Byl to právě jejich vztah, z něhož čerpala ve své knize Jak přežít svého mu
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř