Domů     Kontaktní čočky jsou čím dál šikovnější
Kontaktní čočky jsou čím dál šikovnější
12.8.2019

Zvládnou úpravu složitých vad a dají se nosit ve dne v noci, takže s nimi můžete i spát. Oproti brýlím neruší záblesky, nezamlžují se a neobtěžují rozmazaným viděním na okraji zorného pole.

Ideální jsou pro aktivní lidi, kteří se hodně pohybují. Ačkoli dokážou nahradit i brýle na čtení, mnohem výraznější je komfort, který kontaktní čočky poskytnou při pohybu venku.

Oproti brýlím o nich prakticky nevíte, zaostří celý obraz bez odlesků a bez neostrosti při pohledu do strany. Nespadnou a nerozbijí se. Při aktivních činnostech zejména v přírodě jsou zkrátka praktičtějším řešením.

Kontaktních čoček se nemusíte navíc bát ani při kombinovaných vadách, kdy na každé oko potřebujete jinou čočku. Můžete je samozřejmě používat i pouze na jedno oko, pokud druhým vidíte dobře.

 Co čočky zvládnou
 Co čočky zvládnou

• Dokážou korigovat krátkozrakost až do zhruba 12 dioptrií, dalekozrakost do 10 dioptrií

• Vyrovnají rozdíl mezi očima až do zhruba 10 dioptrií, zatímco u brýlí bývá problém se snášenlivostí už při rozdílu větším než 2 až 3 dioptrie.

• Upravují chybné zaostření při astigmatismu, ptejte se na tzv. torické čočky.

• Pomáhají i při presbyopii, oční vadě, která se začíná projevovat až ve zralejším věku horším viděním na blízko. Pro tuto vadu se vyrábějí čočky se dvěma a více optickými zónami.

Komfortní vidění

Pro korekci zmíněného zhoršeného vidění ve vyšším věku, ale i vad kombinujících krátkozrakost a dalekozrakost jsou vynikající pomůckou multifokální kontaktní čočky.

Oproti dříve vyráběným bifokálním čočkám totiž umožňují ostré vidění nejen na dálku a blízko, ale také na střední vzdálenost. Pro oči je to nesmírná úleva, méně se namáhají.

Mnohem pohodlněji pak můžete zvládat běžné každodenní činnosti bez nutnosti střídat brýle na blízko a na dálku.

Nekupovat naslepo

I když je na internetu obrovská nabídka čoček v on-line obchodech, je nezbytné nejdříve absolvovat návštěvu v optice. Proč? Jednoduše z toho důvodu, že je nutné přeměřit parametry oční vady.

To, že znáte „své dioptrie“, zdaleka nestačí, neboť ty jsou počítány pro skla v určité vzdálenosti od oka. Čočky, které se vkládají přímo do oka, vyžadují jiné zakřivení pro stejnou ostrost vidění u téže vady.

Změřit je kromě toho nutné i zakřivení rohovky, další nutný údaj pro výběr typu kontaktní čočky. Bez osobní návštěvy u kontaktologa čili odborníka na kontaktní čočky a optometristy, který provede měření, se tedy neobejdete.

Výběr kontaktních čoček musí zohlednit řadu parametrů, takže prvotní seznámení s nimi by určitě mělo proběhnout v optice. Nezbytné je to také kvůli přeměření oční vady.

Tvrdé, nebo měkké?

Preferované jsou kontaktní čočky z měkkých materiálů pro větší komfort nošení i lepší přístup kyslíku k rohovce. Ovšem i tyto měkké čočky mají své slabiny, především mohou spíše vést k přecitlivělosti.

Pokud k tomu dojde, pak jsou kontaktní čočky z tvrdých materiálů jedinou alternativou. Obvykle jsou totiž lépe snášeny a mnohem méně vyvolávají přecitlivělost rohovky.

Měkké čočky

Jsou to gelové útvary s vysokým podílem vody, díky čemuž jsou měkké a schopné přizpůsobit se tvaru rohovky. Oproti čočkám z tvrdých materiálů se dají snáze vsadit do oka. Tam už pak nevyvolávají žádné pocity, netlačí ani nepřekážejí.

Podíl vody se liší podle typu materiálu, starším byl hydrogel, který obsahuje kolem 55 % až 75 % vody. V modernější verzi je kombinovaný se silikonem, který významně zlepšuje propustnost kyslíku, což je důležitý parametr u čoček.

Přístup kyslíku je totiž nezbytný pro funkci rohovky. Nedostatečné okysličení může vést k otoku, zákalu rohovky, dlouhodobě pak k patologickému prorůstání cévek a zhoršenému vidění. Slabinou silikon-hydrogelů je menší obsah vody, pohybuje se mezi 25 % až 50 %.

Ovšem vývoj jde stále dál, cílem jsou silikon-hydrogely spojující co nejlépe výhody obou materiálů, čočky nejnovější generace tak mají vysokou propustnost kyslíku i obsah vody.

Je dobré vědět: Měkké čočky jsou vhodné především při korekci vidění do dálky. Vyrábějí se v širokém dioptrickém rozsahu a dnes nejen pro korekci krátkozrakosti a dalekozrakosti, ale i astigmatismu.

Tvrdé čočky

Používají se velmi málo, protože pro svůj pevný tvar způsobují nepohodlí a je nutné si na ně postupně přivykat. Ještě větší nevýhodou je jejich neschopnost propouštět k rohovce kyslík. To má nepříznivé zdravotní následky.

Je dobré vědět: Tvrdost materiálu má ale i své přednosti pro určité oční vady. Tvrdé čočky se dokážou přizpůsobit nepravidelnému tvaru rohovky tekutinou, která se shromáždí mezi povrchem čočky a rohovkou.

Díky tomu zlepšuje sférická tvrdá čočka vidění u astigmatismu nebo při vyklenutí rohovky (tzv. keretokonus).

Denní, nebo měsíční?

V Česku prý horujeme hlavně pro jednodenní kontaktní čočky. Jsou s nimi totiž nejmenší starosti a odpadá nutnost pečovat o ně. Ráno nasadíte a večer je vyhodíte. Cena je sice vyšší než u čoček pro delší nošení, ale evidentně dáváme přednost pohodlí.

– Jednodenní

Nejlepší řešení pro příležitostné nošení čoček, například když chcete odložit brýle kvůli sportování nebo společenské akci.

Pro oko jsou nejzdravější, neboť během tak krátké doby nošení nevznikají na čočce bílkovinné usazeniny, které jinak oko dráždí mechanicky a mohou vyvolat zánět spojivky.

Oproti čočkám s delší dobou nošení odpadá také riziko zanesení bakteriální infekce do oka nebo nebezpečí alergické reakce na některou složku čisticího roztoku.

– Čtrnáctidenní

Kontaktní čočky pro dvoutýdenní nošení mají dvě varianty. Buď je používáte jen přes den a na noc ukládáte do čisticího roztoku, nebo si pořídíte typ, který je vhodný k nepřetržitému nošení.

To znamená, že s těmito čočkami můžete i spát (nechte si je však doporučit od odborníka). V tomto případě se ale zkracuje jejich použitelnost na 7 dní.

Při vyjímání na noc platí doba nošení 14 dní, tu ale rozhodně nepřekračujte, neboť byste mohli ohrozit zdraví svých očí. Zdravotní rizika čoček určených pro delší nošení jsou pochopitelně vyšší než u jednorázových.

Výrobky se je snaží snížit používáním materiálů s vyšší propustností kyslíku, což je důležité pro stav rohovky. Nebezpečí infekce pak závisí na přístupu k hygieně a péči o čočky ve speciálním roztoku.

– Měsíční

Variantou s prodlouženou dobou nošení jsou čočky měsíční. Také zde jsou některé modely, které se po schválení odborníkem dají nosit přes den i v noci nepřetržitě 30 dní v kuse, nebo se s některými modely dá občas přespat.

Kdy čočky odložit

Okamžitě je přestat používat musíme především při varujícím stavu oka, při úrazech, zánětech i slzení kvůli rýmě, při chronických infekčních onemocněních i akutních zánětech nejen v oblasti oka. Stejně tak je překážkou porucha tvorby slz a zelený zákal.

• Snášenlivost kontaktních čoček mohou snížit některé léky jako diuretika, antihistaminika, ale i hormonální antikoncepce.

• Opatrnosti je třeba při cukrovce a poruchách štítné žlázy.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
epochaplus.cz
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Jaký muž se k vám hodí?
nejsemsama.cz
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
historyplus.cz
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí