Domů     Kontaktní čočky jsou čím dál šikovnější
Kontaktní čočky jsou čím dál šikovnější
12.8.2019

Zvládnou úpravu složitých vad a dají se nosit ve dne v noci, takže s nimi můžete i spát. Oproti brýlím neruší záblesky, nezamlžují se a neobtěžují rozmazaným viděním na okraji zorného pole.

Ideální jsou pro aktivní lidi, kteří se hodně pohybují. Ačkoli dokážou nahradit i brýle na čtení, mnohem výraznější je komfort, který kontaktní čočky poskytnou při pohybu venku.

Oproti brýlím o nich prakticky nevíte, zaostří celý obraz bez odlesků a bez neostrosti při pohledu do strany. Nespadnou a nerozbijí se. Při aktivních činnostech zejména v přírodě jsou zkrátka praktičtějším řešením.

Kontaktních čoček se nemusíte navíc bát ani při kombinovaných vadách, kdy na každé oko potřebujete jinou čočku. Můžete je samozřejmě používat i pouze na jedno oko, pokud druhým vidíte dobře.

 Co čočky zvládnou
 Co čočky zvládnou

• Dokážou korigovat krátkozrakost až do zhruba 12 dioptrií, dalekozrakost do 10 dioptrií

• Vyrovnají rozdíl mezi očima až do zhruba 10 dioptrií, zatímco u brýlí bývá problém se snášenlivostí už při rozdílu větším než 2 až 3 dioptrie.

• Upravují chybné zaostření při astigmatismu, ptejte se na tzv. torické čočky.

• Pomáhají i při presbyopii, oční vadě, která se začíná projevovat až ve zralejším věku horším viděním na blízko. Pro tuto vadu se vyrábějí čočky se dvěma a více optickými zónami.

Komfortní vidění

Pro korekci zmíněného zhoršeného vidění ve vyšším věku, ale i vad kombinujících krátkozrakost a dalekozrakost jsou vynikající pomůckou multifokální kontaktní čočky.

Oproti dříve vyráběným bifokálním čočkám totiž umožňují ostré vidění nejen na dálku a blízko, ale také na střední vzdálenost. Pro oči je to nesmírná úleva, méně se namáhají.

Mnohem pohodlněji pak můžete zvládat běžné každodenní činnosti bez nutnosti střídat brýle na blízko a na dálku.

Nekupovat naslepo

I když je na internetu obrovská nabídka čoček v on-line obchodech, je nezbytné nejdříve absolvovat návštěvu v optice. Proč? Jednoduše z toho důvodu, že je nutné přeměřit parametry oční vady.

To, že znáte „své dioptrie“, zdaleka nestačí, neboť ty jsou počítány pro skla v určité vzdálenosti od oka. Čočky, které se vkládají přímo do oka, vyžadují jiné zakřivení pro stejnou ostrost vidění u téže vady.

Změřit je kromě toho nutné i zakřivení rohovky, další nutný údaj pro výběr typu kontaktní čočky. Bez osobní návštěvy u kontaktologa čili odborníka na kontaktní čočky a optometristy, který provede měření, se tedy neobejdete.

Výběr kontaktních čoček musí zohlednit řadu parametrů, takže prvotní seznámení s nimi by určitě mělo proběhnout v optice. Nezbytné je to také kvůli přeměření oční vady.

Tvrdé, nebo měkké?

Preferované jsou kontaktní čočky z měkkých materiálů pro větší komfort nošení i lepší přístup kyslíku k rohovce. Ovšem i tyto měkké čočky mají své slabiny, především mohou spíše vést k přecitlivělosti.

Pokud k tomu dojde, pak jsou kontaktní čočky z tvrdých materiálů jedinou alternativou. Obvykle jsou totiž lépe snášeny a mnohem méně vyvolávají přecitlivělost rohovky.

Měkké čočky

Jsou to gelové útvary s vysokým podílem vody, díky čemuž jsou měkké a schopné přizpůsobit se tvaru rohovky. Oproti čočkám z tvrdých materiálů se dají snáze vsadit do oka. Tam už pak nevyvolávají žádné pocity, netlačí ani nepřekážejí.

Podíl vody se liší podle typu materiálu, starším byl hydrogel, který obsahuje kolem 55 % až 75 % vody. V modernější verzi je kombinovaný se silikonem, který významně zlepšuje propustnost kyslíku, což je důležitý parametr u čoček.

Přístup kyslíku je totiž nezbytný pro funkci rohovky. Nedostatečné okysličení může vést k otoku, zákalu rohovky, dlouhodobě pak k patologickému prorůstání cévek a zhoršenému vidění. Slabinou silikon-hydrogelů je menší obsah vody, pohybuje se mezi 25 % až 50 %.

Ovšem vývoj jde stále dál, cílem jsou silikon-hydrogely spojující co nejlépe výhody obou materiálů, čočky nejnovější generace tak mají vysokou propustnost kyslíku i obsah vody.

Je dobré vědět: Měkké čočky jsou vhodné především při korekci vidění do dálky. Vyrábějí se v širokém dioptrickém rozsahu a dnes nejen pro korekci krátkozrakosti a dalekozrakosti, ale i astigmatismu.

Tvrdé čočky

Používají se velmi málo, protože pro svůj pevný tvar způsobují nepohodlí a je nutné si na ně postupně přivykat. Ještě větší nevýhodou je jejich neschopnost propouštět k rohovce kyslík. To má nepříznivé zdravotní následky.

Je dobré vědět: Tvrdost materiálu má ale i své přednosti pro určité oční vady. Tvrdé čočky se dokážou přizpůsobit nepravidelnému tvaru rohovky tekutinou, která se shromáždí mezi povrchem čočky a rohovkou.

Díky tomu zlepšuje sférická tvrdá čočka vidění u astigmatismu nebo při vyklenutí rohovky (tzv. keretokonus).

Denní, nebo měsíční?

V Česku prý horujeme hlavně pro jednodenní kontaktní čočky. Jsou s nimi totiž nejmenší starosti a odpadá nutnost pečovat o ně. Ráno nasadíte a večer je vyhodíte. Cena je sice vyšší než u čoček pro delší nošení, ale evidentně dáváme přednost pohodlí.

– Jednodenní

Nejlepší řešení pro příležitostné nošení čoček, například když chcete odložit brýle kvůli sportování nebo společenské akci.

Pro oko jsou nejzdravější, neboť během tak krátké doby nošení nevznikají na čočce bílkovinné usazeniny, které jinak oko dráždí mechanicky a mohou vyvolat zánět spojivky.

Oproti čočkám s delší dobou nošení odpadá také riziko zanesení bakteriální infekce do oka nebo nebezpečí alergické reakce na některou složku čisticího roztoku.

– Čtrnáctidenní

Kontaktní čočky pro dvoutýdenní nošení mají dvě varianty. Buď je používáte jen přes den a na noc ukládáte do čisticího roztoku, nebo si pořídíte typ, který je vhodný k nepřetržitému nošení.

To znamená, že s těmito čočkami můžete i spát (nechte si je však doporučit od odborníka). V tomto případě se ale zkracuje jejich použitelnost na 7 dní.

Při vyjímání na noc platí doba nošení 14 dní, tu ale rozhodně nepřekračujte, neboť byste mohli ohrozit zdraví svých očí. Zdravotní rizika čoček určených pro delší nošení jsou pochopitelně vyšší než u jednorázových.

Výrobky se je snaží snížit používáním materiálů s vyšší propustností kyslíku, což je důležité pro stav rohovky. Nebezpečí infekce pak závisí na přístupu k hygieně a péči o čočky ve speciálním roztoku.

– Měsíční

Variantou s prodlouženou dobou nošení jsou čočky měsíční. Také zde jsou některé modely, které se po schválení odborníkem dají nosit přes den i v noci nepřetržitě 30 dní v kuse, nebo se s některými modely dá občas přespat.

Kdy čočky odložit

Okamžitě je přestat používat musíme především při varujícím stavu oka, při úrazech, zánětech i slzení kvůli rýmě, při chronických infekčních onemocněních i akutních zánětech nejen v oblasti oka. Stejně tak je překážkou porucha tvorby slz a zelený zákal.

• Snášenlivost kontaktních čoček mohou snížit některé léky jako diuretika, antihistaminika, ale i hormonální antikoncepce.

• Opatrnosti je třeba při cukrovce a poruchách štítné žlázy.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
2.10.2023
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho vložili do úst a nechali rozplynout na jazyku. Co ná
30.9.2023
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou všudypřítomné, jsou uvnitř těla stejn
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
reklama
Šikovné tipy
Zažloutlé nehty a zplihlé vlasy? Zkuste tyhle kosmetické tipy
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet […]
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
epochaplus.cz
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Lásce je konec!
nasehvezdy.cz
Lásce je konec!
Herečka Simona Lewandowská (24) ze Zlaté labutě prožívala donedávna romanci jako z pohádky. S partnerem, hercem Goranem Maiellem (24), začali brzy společně bydlet, klapalo jim to a malovali si pohádko
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu