Domů     Hýčkejte si imunitu
Hýčkejte si imunitu
18.11.2019

Abychom se cítili v pohodě, v první řadě musíme být zdraví. Bez dobré tělesné i duševní kondice bychom se nemohli naplno věnovat svojí práci, rodině ani koníčkům. S nemocí by nám nic z toho nešlo a ani by nás nic z toho nebavilo.

Předpokladem je silná imunita čili obranyschopnost organizmu. Nejlepším opatřením je prevence: dobře a kvalitně se najíst, pravidelně sportovat a pořádně se vyspat. Až na druhém místě je léčba podpůrnými preparáty, multivitaminy či antibiotiky.

Vzácně bývají poruchy imunitního systému vrozené (špatně se léčí), naprostou většinu tvoří poruchy získané. Může jít přímo o onemocnění imunitního systému (např. HIV), či o nepřímý vliv jiných nemocí, jako jsou cukrovka, nádory, poruchy výživy a stres.

Každé onemocnění vede k oslabení imunity a tím i k většímu riziku dalšího nakažení nebo zhoršení zdravotního stavu.

Co pomůže imunitu znovu nakopnout?

1. Jezte zdravě a pravidelně. Kromě čerstvého ovoce a zeleniny zařaďte do jídelníčku co nejvíce zakysaných mléčných výrobků a potravin z tmavé mouky. Důležité je pravidelné stravování. Základem je snídaně. Jezte menší dávky pětkrát denně.

2. Hýbejte se. Pokud bude vaše tělo v dobré fyzické kondici, bude správně fungovat i imunitní systém. Nemusíte se věnovat sportu vrcholově, stačí aspoň 20 minut rychlé chůze denně.

3. Nebuďte nasuchu. Hlídejte si pitný režim. Dostatek obyčejné vody tělo čistí od škodlivin, výborné jsou i bylinné čaje. Slaďte je medem.

4. Odpočívejte. I když nemáte času nazbyt, najděte si denně alespoň hodinku na odpočinek. Choďte spát ve stejnou dobu a prospěte se minimálně šest hodin.

Hojně si dopřávejte

• citrusové plody a kiwi (vitamin C)

• ořechy, luštěniny a listovou zeleninu (zinek, hořčík, vitamin E a D)

• česnek (přírodní antibiotikum)

• kysané zelí, jogurty a zakysané mléčné výrobky (podpora trávení a zažívání)

DOBRÁ KONDICE

BĚH NA DLOUHOU TRAŤ

Abychom mohli prožívat mimořádné každodenní okamžiky naplno, musíme být v dobré kondici a cítit se svěže. Investice a čas věnovaný do péče o zdraví se rozhodně vyplatí.

Otužujte se

I když to zní jednoduše, jedná se o velmi účinný způsob, jak posílit obranyschopnost organismu. Stačí málo – vyzkoušejte například oblíbenou finskou saunu nebo si v závěru každé koupele dopřejte minutovou studenou sprchu.

Jezte doplňky stravy a vitaminy

Dnešní trh nabízí širokou nabídku volně prodejných léků na přírodní bázi, které účinně doplní náš jídelníček a doplní potřebné živiny.

To je důležité obzvlášť v sychravých podzimních a zimních měsících, kdy náš jídelníček obsahuje mnohem méně čerstvých potravin, a tělu tak hůř obstaráváme vitaminy nezbytné pro jeho potřeby a správné fungování.

Bylinné výtažky dobře slouží pro užívání v rámci prevence i při akutních obtížích. Dokážou zmírnit nejrůznější zdravotní obtíže, podpořit orgány v jejich činnosti, pročistit organismus a celkově pomáhají tělu vrátit se do rovnováhy.

Radujte se, veselte se

Je všeobecně známé, že fyzické zdraví přímo souvisí s psychickou pohodou. Dopřávejte si proto pravidelný odpočinek a dostatek času věnujte činnostem, které máte rádi. Nezapomeňte se často smát a rozhodně nepodceňujte kvalitní spánek.

Užívejte kolostrum

Látka, kterou obsahuje mateřské mléko, má silné imunostimulační účinky. Seženete ho ve formě tablet, buď z kravského, nebo kozího mléka. Lepší je kozí kolostrum – je sice dražší, ale účinnější. Po čase sami pocítíte, že vás bacily a bakterie jen tak snadno neskolí.

Aby děti nestonaly

Obecně je nutné na podporu obranyschopnosti dětí zabezpečit v sychravých měsících zvýšenou spotřebu vitaminů, bílkovin, stopových prvků, jakož i živin celkově.

Vitamin B1 je velmi důležitý pro normální funkci centrálního nervového systému, zvýšená spotřeba je při stresu, horečce. Nedostatek vitaminu K působí krvácení do sliznic různých orgánů.

Přirozeným způsobem lze doplňovat potřeby železa játry, zeleninou a celozrnným pečivem, selenu z ryb, celozrnného pečiva a avokáda. Vitamin A doplňuje mléko, sýry a opět játra. Vitamin C paprika, citrusy, kiwi…

Posilování imunity dětí je nejvhodnější přírodní cestou pomocí bylinek, které zbytečně nezatěžují dětský organismus. Ten pak může věnovat více síly boji s všudypřítomnými viry.

Bylinky podporující imunitu

Kozinec – jedna z nelepších bylinek na světě pro posílení ochranných účinků imunitního systému. Její užívání zvyšuje počet buněk imunitního systému a zvyšuje jejich funkčnost.

A to včetně makrofágů, které jsou přírodním zabijákem rakovinných buněk. Zároveň stimuluje produkci interferonu, což je silná antivirální látka.

V tradiční čínské medicíně je známý jako Huang Qi a používá se k prevenci nachlazení a infekce horních cest dýchacích.

Echinacea – stimuluje buňky hlídající tělo a zahání patogeny způsobující nemoci. Zvyšuje počet i aktivitu bílých krvinek a aktivuje interferony. Pomáhá tak proti virům, bakteriím, parazitům a nádorovým buňkám.

Echinacea čili třapatka obsahuje i další chemické látky, které brání šíření bakterií a virů a mají protirakovinné vlastnosti. (30 kapek výtažku 3x denně pomáhá zvýšit aktivitu imunitních buněk fagocitů o 120 % už za 5 dní užívání).

Lékořice – obsahuje dvě významné sloučeniny, glycyrrhizin a kyselinu glycyrrhetinovou, které zvyšují hladinu interferonu v těle. Pomáhá tak udržet viry a jiné patogeny v šachu.

Kořen má své místo v čínské, ajurvédské a japonské medicíně pro léčbu infekčních onemocnění. Pozitivní účinky vykazuje i na hepatitidu B a C.

Houby – léčivky jako shitake, reishi či maitake obsahují látky zvyšující obranyschopnost a pomáhají tělu bojovat s nemocemi a infekcí.

Vodilka kanadská – má silné antivirotické a antibakteriální účinky. Zároveň zvyšuje počet buněk imunitního systému.

Cibule – pomáhá chránit tělo před houbovou, bakteriální a červovou infekcí. Lze ji přidat do polévky a vývaru, podpoří vás v boji proti bolavému krku a infekci horních cest dýchacích.

Česnek – i on obsahuje sloučeniny, které jsou účinné v boji proti bakteriím, virům, plísním, parazitům, a dokonce i nádorovým buňkám. Pro co nejlepší efekt jej konzumujte čerstvý. Česnek nasekejte či nadrťte, nechte 15 minut stát a pak jej syrový snězte.

Křen – obsahuje vysoké množství draslíku, síry, vitaminu C, silice, enzymy a látky ničící bakterie.

Podporuje imunitu, trávení a metabolismus, působí dezinfekčně, pomáhá při nachlazení, rozpouští hleny dutin a jedná se o čistě přírodní antiseptikum a diuretikum.

Ženšen – je prokázáno, že sibiřský ženšen posiluje imunitu. Po jeho konzumaci se zejména zvyšuje aktivita lymfocytů, což jsou imunitní buňky v těle, bojující proti infekci.

Spirulina – pomáhá stimulovat různé aspekty imunitního systému. Některé extrakty této řasy mají také silné antivirové účinky.

Medovo-zázvorový elixír

Med je zodpovědný za zvyšování populace probiotických bakterií ve střevech, což má za následek zvýšení obranyschopnosti organismu, zlepšení trávení, snížení cholesterolu a prevenci proti rakovině střev.

Obsahuje nejen mnoho uhličitanů, ale také polyfenoly, které mohou působit jako antioxidanty. Antioxidanty, jako výživný prvek, zabraňují působení negativních důsledků stresu v organismu.

V kombinaci s citronem působí jako skvělé antiseptikum a působí tak proti nechtěným bakteriím. Podobně i zázvor působí antibakteriálně, navíc má analgetické a antipyretické účinky.

Jeho hlavní složka gingerol zrychluje metabolismus a působí podobně jako kapsaicin.

Potřebujeme: 300–350 g nastrouhaného zázvoru•1 rozmačkaný citron bez kůry•150–200 g medu

Vše smícháme a užíváme 1 lžičku směsi denně, ideálně hned ráno při snídani. Přidejte do teplých nápojů a pokrmů či jezte samotné. Nedávat do horkého čaje či kaše, abyste nezničili živiny. Skladujeme v uzavíratelné nádobě na tmavém místě.

Imunitní superdrink

Ne nadarmo se říká – zdravý jako řepa. Červená řepa dokáže s vaší obranyschopností udělat divy. A dá se z ní připravit super drink na imunitu, který je díky ostatním ingrediencím opravdovou bombou v boji proti bakteriím.

Potřebujeme

1 bulvu červené řepy

2 menší mrkve

1 jablko

Zeleninu oloupeme, omyjeme a vymačkáme v odšťavňovači. Šťávu pijeme čerstvou, dvakrát denně, nejlépe ráno nalačno a podruhé do 17 hodin. Ochutit můžeme citronovou šťávou, případně třtinovým cukrem.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
4.6.2024
Nohám a zvláště chodidlům bychom měli dopřát takovou péči, abychom si po celé jaro a léto mohli užívat lehký krok. Na teplejší období v roce měníme obuv za lehčí, a tak je namístě dopřát chodidlům pečující kúru. Jenže jaký přípravek vybrat, když je jich na trhu tolik? Je téměř jedno, jaké značce dáte přednost, mnohem důležitější je chodidlům dopřát péči komplexní. Začněte od koupele, předtím si p
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –