Domů     Hýčkejte si imunitu
Hýčkejte si imunitu
18.11.2019

Abychom se cítili v pohodě, v první řadě musíme být zdraví. Bez dobré tělesné i duševní kondice bychom se nemohli naplno věnovat svojí práci, rodině ani koníčkům. S nemocí by nám nic z toho nešlo a ani by nás nic z toho nebavilo.

Předpokladem je silná imunita čili obranyschopnost organizmu. Nejlepším opatřením je prevence: dobře a kvalitně se najíst, pravidelně sportovat a pořádně se vyspat. Až na druhém místě je léčba podpůrnými preparáty, multivitaminy či antibiotiky.

Vzácně bývají poruchy imunitního systému vrozené (špatně se léčí), naprostou většinu tvoří poruchy získané. Může jít přímo o onemocnění imunitního systému (např. HIV), či o nepřímý vliv jiných nemocí, jako jsou cukrovka, nádory, poruchy výživy a stres.

Každé onemocnění vede k oslabení imunity a tím i k většímu riziku dalšího nakažení nebo zhoršení zdravotního stavu.

Co pomůže imunitu znovu nakopnout?

1. Jezte zdravě a pravidelně. Kromě čerstvého ovoce a zeleniny zařaďte do jídelníčku co nejvíce zakysaných mléčných výrobků a potravin z tmavé mouky. Důležité je pravidelné stravování. Základem je snídaně. Jezte menší dávky pětkrát denně.

2. Hýbejte se. Pokud bude vaše tělo v dobré fyzické kondici, bude správně fungovat i imunitní systém. Nemusíte se věnovat sportu vrcholově, stačí aspoň 20 minut rychlé chůze denně.

3. Nebuďte nasuchu. Hlídejte si pitný režim. Dostatek obyčejné vody tělo čistí od škodlivin, výborné jsou i bylinné čaje. Slaďte je medem.

4. Odpočívejte. I když nemáte času nazbyt, najděte si denně alespoň hodinku na odpočinek. Choďte spát ve stejnou dobu a prospěte se minimálně šest hodin.

Hojně si dopřávejte

• citrusové plody a kiwi (vitamin C)

• ořechy, luštěniny a listovou zeleninu (zinek, hořčík, vitamin E a D)

• česnek (přírodní antibiotikum)

• kysané zelí, jogurty a zakysané mléčné výrobky (podpora trávení a zažívání)

DOBRÁ KONDICE

BĚH NA DLOUHOU TRAŤ

Abychom mohli prožívat mimořádné každodenní okamžiky naplno, musíme být v dobré kondici a cítit se svěže. Investice a čas věnovaný do péče o zdraví se rozhodně vyplatí.

Otužujte se

I když to zní jednoduše, jedná se o velmi účinný způsob, jak posílit obranyschopnost organismu. Stačí málo – vyzkoušejte například oblíbenou finskou saunu nebo si v závěru každé koupele dopřejte minutovou studenou sprchu.

Jezte doplňky stravy a vitaminy

Dnešní trh nabízí širokou nabídku volně prodejných léků na přírodní bázi, které účinně doplní náš jídelníček a doplní potřebné živiny.

To je důležité obzvlášť v sychravých podzimních a zimních měsících, kdy náš jídelníček obsahuje mnohem méně čerstvých potravin, a tělu tak hůř obstaráváme vitaminy nezbytné pro jeho potřeby a správné fungování.

Bylinné výtažky dobře slouží pro užívání v rámci prevence i při akutních obtížích. Dokážou zmírnit nejrůznější zdravotní obtíže, podpořit orgány v jejich činnosti, pročistit organismus a celkově pomáhají tělu vrátit se do rovnováhy.

Radujte se, veselte se

Je všeobecně známé, že fyzické zdraví přímo souvisí s psychickou pohodou. Dopřávejte si proto pravidelný odpočinek a dostatek času věnujte činnostem, které máte rádi. Nezapomeňte se často smát a rozhodně nepodceňujte kvalitní spánek.

Užívejte kolostrum

Látka, kterou obsahuje mateřské mléko, má silné imunostimulační účinky. Seženete ho ve formě tablet, buď z kravského, nebo kozího mléka. Lepší je kozí kolostrum – je sice dražší, ale účinnější. Po čase sami pocítíte, že vás bacily a bakterie jen tak snadno neskolí.

Aby děti nestonaly

Obecně je nutné na podporu obranyschopnosti dětí zabezpečit v sychravých měsících zvýšenou spotřebu vitaminů, bílkovin, stopových prvků, jakož i živin celkově.

Vitamin B1 je velmi důležitý pro normální funkci centrálního nervového systému, zvýšená spotřeba je při stresu, horečce. Nedostatek vitaminu K působí krvácení do sliznic různých orgánů.

Přirozeným způsobem lze doplňovat potřeby železa játry, zeleninou a celozrnným pečivem, selenu z ryb, celozrnného pečiva a avokáda. Vitamin A doplňuje mléko, sýry a opět játra. Vitamin C paprika, citrusy, kiwi…

Posilování imunity dětí je nejvhodnější přírodní cestou pomocí bylinek, které zbytečně nezatěžují dětský organismus. Ten pak může věnovat více síly boji s všudypřítomnými viry.

Bylinky podporující imunitu

Kozinec – jedna z nelepších bylinek na světě pro posílení ochranných účinků imunitního systému. Její užívání zvyšuje počet buněk imunitního systému a zvyšuje jejich funkčnost.

A to včetně makrofágů, které jsou přírodním zabijákem rakovinných buněk. Zároveň stimuluje produkci interferonu, což je silná antivirální látka.

V tradiční čínské medicíně je známý jako Huang Qi a používá se k prevenci nachlazení a infekce horních cest dýchacích.

Echinacea – stimuluje buňky hlídající tělo a zahání patogeny způsobující nemoci. Zvyšuje počet i aktivitu bílých krvinek a aktivuje interferony. Pomáhá tak proti virům, bakteriím, parazitům a nádorovým buňkám.

Echinacea čili třapatka obsahuje i další chemické látky, které brání šíření bakterií a virů a mají protirakovinné vlastnosti. (30 kapek výtažku 3x denně pomáhá zvýšit aktivitu imunitních buněk fagocitů o 120 % už za 5 dní užívání).

Lékořice – obsahuje dvě významné sloučeniny, glycyrrhizin a kyselinu glycyrrhetinovou, které zvyšují hladinu interferonu v těle. Pomáhá tak udržet viry a jiné patogeny v šachu.

Kořen má své místo v čínské, ajurvédské a japonské medicíně pro léčbu infekčních onemocnění. Pozitivní účinky vykazuje i na hepatitidu B a C.

Houby – léčivky jako shitake, reishi či maitake obsahují látky zvyšující obranyschopnost a pomáhají tělu bojovat s nemocemi a infekcí.

Vodilka kanadská – má silné antivirotické a antibakteriální účinky. Zároveň zvyšuje počet buněk imunitního systému.

Cibule – pomáhá chránit tělo před houbovou, bakteriální a červovou infekcí. Lze ji přidat do polévky a vývaru, podpoří vás v boji proti bolavému krku a infekci horních cest dýchacích.

Česnek – i on obsahuje sloučeniny, které jsou účinné v boji proti bakteriím, virům, plísním, parazitům, a dokonce i nádorovým buňkám. Pro co nejlepší efekt jej konzumujte čerstvý. Česnek nasekejte či nadrťte, nechte 15 minut stát a pak jej syrový snězte.

Křen – obsahuje vysoké množství draslíku, síry, vitaminu C, silice, enzymy a látky ničící bakterie.

Podporuje imunitu, trávení a metabolismus, působí dezinfekčně, pomáhá při nachlazení, rozpouští hleny dutin a jedná se o čistě přírodní antiseptikum a diuretikum.

Ženšen – je prokázáno, že sibiřský ženšen posiluje imunitu. Po jeho konzumaci se zejména zvyšuje aktivita lymfocytů, což jsou imunitní buňky v těle, bojující proti infekci.

Spirulina – pomáhá stimulovat různé aspekty imunitního systému. Některé extrakty této řasy mají také silné antivirové účinky.

Medovo-zázvorový elixír

Med je zodpovědný za zvyšování populace probiotických bakterií ve střevech, což má za následek zvýšení obranyschopnosti organismu, zlepšení trávení, snížení cholesterolu a prevenci proti rakovině střev.

Obsahuje nejen mnoho uhličitanů, ale také polyfenoly, které mohou působit jako antioxidanty. Antioxidanty, jako výživný prvek, zabraňují působení negativních důsledků stresu v organismu.

V kombinaci s citronem působí jako skvělé antiseptikum a působí tak proti nechtěným bakteriím. Podobně i zázvor působí antibakteriálně, navíc má analgetické a antipyretické účinky.

Jeho hlavní složka gingerol zrychluje metabolismus a působí podobně jako kapsaicin.

Potřebujeme: 300–350 g nastrouhaného zázvoru•1 rozmačkaný citron bez kůry•150–200 g medu

Vše smícháme a užíváme 1 lžičku směsi denně, ideálně hned ráno při snídani. Přidejte do teplých nápojů a pokrmů či jezte samotné. Nedávat do horkého čaje či kaše, abyste nezničili živiny. Skladujeme v uzavíratelné nádobě na tmavém místě.

Imunitní superdrink

Ne nadarmo se říká – zdravý jako řepa. Červená řepa dokáže s vaší obranyschopností udělat divy. A dá se z ní připravit super drink na imunitu, který je díky ostatním ingrediencím opravdovou bombou v boji proti bakteriím.

Potřebujeme

1 bulvu červené řepy

2 menší mrkve

1 jablko

Zeleninu oloupeme, omyjeme a vymačkáme v odšťavňovači. Šťávu pijeme čerstvou, dvakrát denně, nejlépe ráno nalačno a podruhé do 17 hodin. Ochutit můžeme citronovou šťávou, případně třtinovým cukrem.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
4.9.2023
Říkáte, že není tak jednoduché prostě vypnout stres? Kupodivu je. Existuje metoda, která zabírá na každého, ať už je flegmatik, nebo cholerik. Stres škodí a ubližuje. Kazí náladu, znemožňuje soustředění, spouští kaskádu úzkosti a paniky, zvyšuje krevní tlak. Když trvá déle, začne podkopávat schopnost těla bránit se nemocem. Snižuje spalování energie a kalorie ukládá pěkně viditelně na břiše...
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chce ji manžel jen doma?
nasehvezdy.cz
Chce ji manžel jen doma?
Moderátorka televizního zpravodajství Eva Perkausová (29) se po narození syna Kiliana (1) poměrně rychle vrátila do práce. A dokonce kvůli tomu vznikla na Primě pořádná mela a o práci přišla modelka
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
epochaplus.cz
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.    
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk