Domů     Hýčkejte si imunitu
Hýčkejte si imunitu
18.11.2019

Abychom se cítili v pohodě, v první řadě musíme být zdraví. Bez dobré tělesné i duševní kondice bychom se nemohli naplno věnovat svojí práci, rodině ani koníčkům. S nemocí by nám nic z toho nešlo a ani by nás nic z toho nebavilo.

Předpokladem je silná imunita čili obranyschopnost organizmu. Nejlepším opatřením je prevence: dobře a kvalitně se najíst, pravidelně sportovat a pořádně se vyspat. Až na druhém místě je léčba podpůrnými preparáty, multivitaminy či antibiotiky.

Vzácně bývají poruchy imunitního systému vrozené (špatně se léčí), naprostou většinu tvoří poruchy získané. Může jít přímo o onemocnění imunitního systému (např. HIV), či o nepřímý vliv jiných nemocí, jako jsou cukrovka, nádory, poruchy výživy a stres.

Každé onemocnění vede k oslabení imunity a tím i k většímu riziku dalšího nakažení nebo zhoršení zdravotního stavu.

Co pomůže imunitu znovu nakopnout?

1. Jezte zdravě a pravidelně. Kromě čerstvého ovoce a zeleniny zařaďte do jídelníčku co nejvíce zakysaných mléčných výrobků a potravin z tmavé mouky. Důležité je pravidelné stravování. Základem je snídaně. Jezte menší dávky pětkrát denně.

2. Hýbejte se. Pokud bude vaše tělo v dobré fyzické kondici, bude správně fungovat i imunitní systém. Nemusíte se věnovat sportu vrcholově, stačí aspoň 20 minut rychlé chůze denně.

3. Nebuďte nasuchu. Hlídejte si pitný režim. Dostatek obyčejné vody tělo čistí od škodlivin, výborné jsou i bylinné čaje. Slaďte je medem.

4. Odpočívejte. I když nemáte času nazbyt, najděte si denně alespoň hodinku na odpočinek. Choďte spát ve stejnou dobu a prospěte se minimálně šest hodin.

Hojně si dopřávejte

• citrusové plody a kiwi (vitamin C)

• ořechy, luštěniny a listovou zeleninu (zinek, hořčík, vitamin E a D)

• česnek (přírodní antibiotikum)

• kysané zelí, jogurty a zakysané mléčné výrobky (podpora trávení a zažívání)

DOBRÁ KONDICE

BĚH NA DLOUHOU TRAŤ

Abychom mohli prožívat mimořádné každodenní okamžiky naplno, musíme být v dobré kondici a cítit se svěže. Investice a čas věnovaný do péče o zdraví se rozhodně vyplatí.

Otužujte se

I když to zní jednoduše, jedná se o velmi účinný způsob, jak posílit obranyschopnost organismu. Stačí málo – vyzkoušejte například oblíbenou finskou saunu nebo si v závěru každé koupele dopřejte minutovou studenou sprchu.

Jezte doplňky stravy a vitaminy

Dnešní trh nabízí širokou nabídku volně prodejných léků na přírodní bázi, které účinně doplní náš jídelníček a doplní potřebné živiny.

To je důležité obzvlášť v sychravých podzimních a zimních měsících, kdy náš jídelníček obsahuje mnohem méně čerstvých potravin, a tělu tak hůř obstaráváme vitaminy nezbytné pro jeho potřeby a správné fungování.

Bylinné výtažky dobře slouží pro užívání v rámci prevence i při akutních obtížích. Dokážou zmírnit nejrůznější zdravotní obtíže, podpořit orgány v jejich činnosti, pročistit organismus a celkově pomáhají tělu vrátit se do rovnováhy.

Radujte se, veselte se

Je všeobecně známé, že fyzické zdraví přímo souvisí s psychickou pohodou. Dopřávejte si proto pravidelný odpočinek a dostatek času věnujte činnostem, které máte rádi. Nezapomeňte se často smát a rozhodně nepodceňujte kvalitní spánek.

Užívejte kolostrum

Látka, kterou obsahuje mateřské mléko, má silné imunostimulační účinky. Seženete ho ve formě tablet, buď z kravského, nebo kozího mléka. Lepší je kozí kolostrum – je sice dražší, ale účinnější. Po čase sami pocítíte, že vás bacily a bakterie jen tak snadno neskolí.

Aby děti nestonaly

Obecně je nutné na podporu obranyschopnosti dětí zabezpečit v sychravých měsících zvýšenou spotřebu vitaminů, bílkovin, stopových prvků, jakož i živin celkově.

Vitamin B1 je velmi důležitý pro normální funkci centrálního nervového systému, zvýšená spotřeba je při stresu, horečce. Nedostatek vitaminu K působí krvácení do sliznic různých orgánů.

Přirozeným způsobem lze doplňovat potřeby železa játry, zeleninou a celozrnným pečivem, selenu z ryb, celozrnného pečiva a avokáda. Vitamin A doplňuje mléko, sýry a opět játra. Vitamin C paprika, citrusy, kiwi…

Posilování imunity dětí je nejvhodnější přírodní cestou pomocí bylinek, které zbytečně nezatěžují dětský organismus. Ten pak může věnovat více síly boji s všudypřítomnými viry.

Bylinky podporující imunitu

Kozinec – jedna z nelepších bylinek na světě pro posílení ochranných účinků imunitního systému. Její užívání zvyšuje počet buněk imunitního systému a zvyšuje jejich funkčnost.

A to včetně makrofágů, které jsou přírodním zabijákem rakovinných buněk. Zároveň stimuluje produkci interferonu, což je silná antivirální látka.

V tradiční čínské medicíně je známý jako Huang Qi a používá se k prevenci nachlazení a infekce horních cest dýchacích.

Echinacea – stimuluje buňky hlídající tělo a zahání patogeny způsobující nemoci. Zvyšuje počet i aktivitu bílých krvinek a aktivuje interferony. Pomáhá tak proti virům, bakteriím, parazitům a nádorovým buňkám.

Echinacea čili třapatka obsahuje i další chemické látky, které brání šíření bakterií a virů a mají protirakovinné vlastnosti. (30 kapek výtažku 3x denně pomáhá zvýšit aktivitu imunitních buněk fagocitů o 120 % už za 5 dní užívání).

Lékořice – obsahuje dvě významné sloučeniny, glycyrrhizin a kyselinu glycyrrhetinovou, které zvyšují hladinu interferonu v těle. Pomáhá tak udržet viry a jiné patogeny v šachu.

Kořen má své místo v čínské, ajurvédské a japonské medicíně pro léčbu infekčních onemocnění. Pozitivní účinky vykazuje i na hepatitidu B a C.

Houby – léčivky jako shitake, reishi či maitake obsahují látky zvyšující obranyschopnost a pomáhají tělu bojovat s nemocemi a infekcí.

Vodilka kanadská – má silné antivirotické a antibakteriální účinky. Zároveň zvyšuje počet buněk imunitního systému.

Cibule – pomáhá chránit tělo před houbovou, bakteriální a červovou infekcí. Lze ji přidat do polévky a vývaru, podpoří vás v boji proti bolavému krku a infekci horních cest dýchacích.

Česnek – i on obsahuje sloučeniny, které jsou účinné v boji proti bakteriím, virům, plísním, parazitům, a dokonce i nádorovým buňkám. Pro co nejlepší efekt jej konzumujte čerstvý. Česnek nasekejte či nadrťte, nechte 15 minut stát a pak jej syrový snězte.

Křen – obsahuje vysoké množství draslíku, síry, vitaminu C, silice, enzymy a látky ničící bakterie.

Podporuje imunitu, trávení a metabolismus, působí dezinfekčně, pomáhá při nachlazení, rozpouští hleny dutin a jedná se o čistě přírodní antiseptikum a diuretikum.

Ženšen – je prokázáno, že sibiřský ženšen posiluje imunitu. Po jeho konzumaci se zejména zvyšuje aktivita lymfocytů, což jsou imunitní buňky v těle, bojující proti infekci.

Spirulina – pomáhá stimulovat různé aspekty imunitního systému. Některé extrakty této řasy mají také silné antivirové účinky.

Medovo-zázvorový elixír

Med je zodpovědný za zvyšování populace probiotických bakterií ve střevech, což má za následek zvýšení obranyschopnosti organismu, zlepšení trávení, snížení cholesterolu a prevenci proti rakovině střev.

Obsahuje nejen mnoho uhličitanů, ale také polyfenoly, které mohou působit jako antioxidanty. Antioxidanty, jako výživný prvek, zabraňují působení negativních důsledků stresu v organismu.

V kombinaci s citronem působí jako skvělé antiseptikum a působí tak proti nechtěným bakteriím. Podobně i zázvor působí antibakteriálně, navíc má analgetické a antipyretické účinky.

Jeho hlavní složka gingerol zrychluje metabolismus a působí podobně jako kapsaicin.

Potřebujeme: 300–350 g nastrouhaného zázvoru•1 rozmačkaný citron bez kůry•150–200 g medu

Vše smícháme a užíváme 1 lžičku směsi denně, ideálně hned ráno při snídani. Přidejte do teplých nápojů a pokrmů či jezte samotné. Nedávat do horkého čaje či kaše, abyste nezničili živiny. Skladujeme v uzavíratelné nádobě na tmavém místě.

Imunitní superdrink

Ne nadarmo se říká – zdravý jako řepa. Červená řepa dokáže s vaší obranyschopností udělat divy. A dá se z ní připravit super drink na imunitu, který je díky ostatním ingrediencím opravdovou bombou v boji proti bakteriím.

Potřebujeme

1 bulvu červené řepy

2 menší mrkve

1 jablko

Zeleninu oloupeme, omyjeme a vymačkáme v odšťavňovači. Šťávu pijeme čerstvou, dvakrát denně, nejlépe ráno nalačno a podruhé do 17 hodin. Ochutit můžeme citronovou šťávou, případně třtinovým cukrem.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
13.9.2024
Stačí, aby vám nešikovně sjel nůž při krájení mrkve, a začnete ji hledat. Náplast. Ale jaká vlastně bude na prstu držet? A to je správná otázka a je na ni i odpověď, když se v lékárně zeptáte. Protože náplasti se od svého objevu na začátku průmyslové výroby někdy před sto padesáti lety hodně vyvinuly k lepšímu. Proto se doporučuje mít v domácí lékárničce nejen klasiku v podobě cívky s náplastí. N
11.9.2024
Bohužel se to může stát každému, kdo už někdy ledvinový kámen měl. A tak je na místě položit si otázku, co dělat, aby se to nestalo. Důležité je vědět, jaké mají vaše ledvinové kameny chemické složení. Ledviny odstraňují různé odpadní látky, které se v těle tvoří při zpracovávání potravy nebo při práci svalů, a přebytečnou vodu, kterou přefiltrují do moči. Je-li jí málo, mohou se tvořit ledvinové
9.9.2024
Také se vám to děje? Určitě jste si už nesčetněkrát umínili, že sladké omezíte, ale když ta touha je neodbytná, a tak vždycky podlehnete. Přitom právě ona vám signalizuje, že něco děláte špatně. Máme pro vás ale i dobrou zprávu. Pokud porozumíte příčinám svých chutí, určitě se vám podaří zvítězit. Jezte chytře Tím myslíme samozřejmě dostatečně a v pravidelných intervalech. Rozhodně byste neměli
5.9.2024
Dýchání je něco, co děláme automaticky a o čem příliš nepřemýšlíme. Přitom správný, vědomý dech, je pro každého z nás klíčem ke zdraví a vitalitě. To nejdůležitější, co k životu potřebujeme, máme zadarmo. Většina lidí bere dech, výdech a nádech jako samozřejmost. Náš dech je však výborný nástroj pro ovlivňování naší psychiky i zdravotního stavu, a tím ovlivňuje zcela zásadně i délku našeho živ
28.8.2024
Že příčinou zdravotních problémů může být stres, celková životní nepohoda či přetíženost, je všeobecně známé, ale co dělat, když stres a špatné myšlenky brzdí i samotnou léčbu? Když vážně onemocníte, je dobré si uvědomit, že žádná bitva není předem prohraná a že díky pokroku medicíny si jsou lékaři schopni poradit i se situacemi, které ještě před dvaceti lety nebylo možné řešit. Totální paniku ne
reklama
reklama
Šikovné tipy
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Milujete pizzu? Kupte si na ni pec
Tajemství skvělé pizzy nespočívá jen v ingrediencích či tloušťce těsta. Pokud si ji chcete připravit ve vlastní kuchyni, musíte mít také kvalitní pec určenou právě na pizzu. Dnešní pizzy mají mnoho podob, chutí, při jejich přípravě střídáte různé ingredience, ale přece jen ta pravá italská je jen jedna. I ta může mít mnoho podob – […]
Patchwork: Vyrobte si polštářek s kočičkou
Nadchne především děti, ale naparádit s ním můžete i postel v ložnici. A když budete mít zbytky tmavších látek ladící s obývákem, bude se hodit i tam. Budete potřebovat: – zbytky barevně sladěných bavlněných látek – 0,5 m látky na vnitřní polštářek – duté vlákno na výplň – 2 knoflíky – 0,5 m jednostranně nalepovacího […]
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
DS Automobiles: designová studie SM TRIBUTE
iluxus.cz
DS Automobiles: designová studie SM TRIBUTE
„Pracujeme na genech našich ikonických modelů, abychom mohli získané zkušenosti využít pro přípravu podoby budoucích modelů, které se mají objevit na konci desetiletí,“ uvedl Thierry Metroz, šéfdesign
Satyr, bájná bytost: Skutečně existuje?
epochalnisvet.cz
Satyr, bájná bytost: Skutečně existuje?
Satyra známe jako tajemnou entitu, která se vyskytuje zejména v řecké a římské mytologii. Obvykle bývá zobrazován jako napůl člověk a napůl kozel. Má lidský trup i hlavu, avšak kozí nohy, rohy, oháňku a někdy i špičaté uši. Satyrové jsou známí pro svůj bujarý a smyslný život. Milují víno, tanec, hudbu a pronásledování nymf. Často
Exkluzivní sídlo sira Roda Stewarta
rezidenceonline.cz
Exkluzivní sídlo sira Roda Stewarta
Majestátní domov v barokním stylu, patřící jedné z největších hudebních hvězd současnosti, je vskutku okázalý, ostatně jako sám jeho majitel. Bohatě zdobené interiéry impozantní rezidence disponují luxusem, srovnatelným s Buckinghamským palácem. Pozemek v Los Angeles, v proslulé komunitě Beverly Park, koupil Stewart v roce 1991 za částku o něco málo přesahující dvanáct milionů dolarů. Dům
Inspirujeme se v boji s rezistentní E.coli u goril?
21stoleti.cz
Inspirujeme se v boji s rezistentní E.coli u goril?
Escherichia coli je bakterie, která se přirozeně vyskytuje ve střevní mikroflóře teplokrevných živočichů včetně člověka. Je mu prospěšná, pokud se nešíří, kam nemá. Patogenní kmeny této bakterie však
V Milánu se nudit nebudete
epochanacestach.cz
V Milánu se nudit nebudete
Pokud chcete vidět katedrálu, ze které vám spadne brada, nakoupit originální oblečení v místních buticích nebo zhlédnout jedinečné vynálezy a díla Leonarda da Vinciho, je pro vás Milán tím pravým tipem na dovolenou. Nejideálnějším obdobím k návštěvě jsou duben až květen a září nebo říjen. V tu dobu je tu totiž příjemně teplo a při
Naše láska začala krásně, ale tajně
skutecnepribehy.cz
Naše láska začala krásně, ale tajně
Nejevila jsem o kluky zájem až do doby, než se na gymnáziu objevil ten hezký učitel. Háček byl v tom, že se líbil nejen mně, ale všem holkám. Do svým bezmála osmnácti let jsem s nikým nechodila, žádný vrstevník mi nepřipadal dostatečně zajímavý. Kluci mě obléhali, ale já nosila nos nahoru a nikoho jsem si nevšímala. Vše se změnilo,
Proteinové lívance
tisicereceptu.cz
Proteinové lívance
Odměna po tréninku je tu pro vás. Suroviny na 1 porci 3–4 bílky 125 ml mandlového mléka (může být i kravské) 1 vanilkový koktejl v prášku špetka soli kokosový olej na smažení kakao s umělým
Balkánská pomsta: Černý Jiří se nevešel do rakve
historyplus.cz
Balkánská pomsta: Černý Jiří se nevešel do rakve
Nemá sílu ho zabít sám, a tak si najme vraha. Ten zaskočí Černého Jiřího v úkrytu, zabije ho a usekne vůdci srbských povstalců hlavu, po níž touží osmanský sultán. Zákeřná vražda rozpoutá boj na život a na smrt mezi dvěma vládnoucími srbskými rody! Na vraždu si netroufal, ale hlavu soupeře už dokáže Miloš Obrenović (1780–1860)
Nejlepší oddech podle znamení
nejsemsama.cz
Nejlepší oddech podle znamení
Každá z nás má o ideálním relaxu jinou představu. Jedna chce ležet na pláži, druhá touží po rozhlédnutí z vrcholku hory. Jaké místo a aktivity se nejlépe hodí pro vás? Hvězdy vám prozradí, kde a jak si nejlépe dobijete energii. Beran 21. 3. – 20. 4. Pro energického Berana je zahálka a dobíjení baterek synonymem pro
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
epochaplus.cz
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět
Záhadný stav mysli deja vu: Nezvané záblesky z minulého života?
enigmaplus.cz
Záhadný stav mysli deja vu: Nezvané záblesky z minulého života?
Už jste někdy zažili deja vu? Zvláštní pocit, že situace, ve které se zrovna nacházíte, se již jednou odehrála? Pravděpodobně i u vás se vzápětí ozve logika, jež se tomuto pocitu vzpouzí jako divoký k
Tají Maximová trpkou zradu?
nasehvezdy.cz
Tají Maximová trpkou zradu?
O svém soukromí toho sdílí jen málo, loni ale herečka Elizaveta Maximová (32) ze seriálu Jedna rodina přiznala, že se po letech rozešla s fotografem Markem Jarkovským (37). Partnerský vztah může po