Domů     Hýčkejte si imunitu
Hýčkejte si imunitu
18.11.2019

Abychom se cítili v pohodě, v první řadě musíme být zdraví. Bez dobré tělesné i duševní kondice bychom se nemohli naplno věnovat svojí práci, rodině ani koníčkům. S nemocí by nám nic z toho nešlo a ani by nás nic z toho nebavilo.

Předpokladem je silná imunita čili obranyschopnost organizmu. Nejlepším opatřením je prevence: dobře a kvalitně se najíst, pravidelně sportovat a pořádně se vyspat. Až na druhém místě je léčba podpůrnými preparáty, multivitaminy či antibiotiky.

Vzácně bývají poruchy imunitního systému vrozené (špatně se léčí), naprostou většinu tvoří poruchy získané. Může jít přímo o onemocnění imunitního systému (např. HIV), či o nepřímý vliv jiných nemocí, jako jsou cukrovka, nádory, poruchy výživy a stres.

Každé onemocnění vede k oslabení imunity a tím i k většímu riziku dalšího nakažení nebo zhoršení zdravotního stavu.

Co pomůže imunitu znovu nakopnout?

1. Jezte zdravě a pravidelně. Kromě čerstvého ovoce a zeleniny zařaďte do jídelníčku co nejvíce zakysaných mléčných výrobků a potravin z tmavé mouky. Důležité je pravidelné stravování. Základem je snídaně. Jezte menší dávky pětkrát denně.

2. Hýbejte se. Pokud bude vaše tělo v dobré fyzické kondici, bude správně fungovat i imunitní systém. Nemusíte se věnovat sportu vrcholově, stačí aspoň 20 minut rychlé chůze denně.

3. Nebuďte nasuchu. Hlídejte si pitný režim. Dostatek obyčejné vody tělo čistí od škodlivin, výborné jsou i bylinné čaje. Slaďte je medem.

4. Odpočívejte. I když nemáte času nazbyt, najděte si denně alespoň hodinku na odpočinek. Choďte spát ve stejnou dobu a prospěte se minimálně šest hodin.

Hojně si dopřávejte

• citrusové plody a kiwi (vitamin C)

• ořechy, luštěniny a listovou zeleninu (zinek, hořčík, vitamin E a D)

• česnek (přírodní antibiotikum)

• kysané zelí, jogurty a zakysané mléčné výrobky (podpora trávení a zažívání)

DOBRÁ KONDICE

BĚH NA DLOUHOU TRAŤ

Abychom mohli prožívat mimořádné každodenní okamžiky naplno, musíme být v dobré kondici a cítit se svěže. Investice a čas věnovaný do péče o zdraví se rozhodně vyplatí.

Otužujte se

I když to zní jednoduše, jedná se o velmi účinný způsob, jak posílit obranyschopnost organismu. Stačí málo – vyzkoušejte například oblíbenou finskou saunu nebo si v závěru každé koupele dopřejte minutovou studenou sprchu.

Jezte doplňky stravy a vitaminy

Dnešní trh nabízí širokou nabídku volně prodejných léků na přírodní bázi, které účinně doplní náš jídelníček a doplní potřebné živiny.

To je důležité obzvlášť v sychravých podzimních a zimních měsících, kdy náš jídelníček obsahuje mnohem méně čerstvých potravin, a tělu tak hůř obstaráváme vitaminy nezbytné pro jeho potřeby a správné fungování.

Bylinné výtažky dobře slouží pro užívání v rámci prevence i při akutních obtížích. Dokážou zmírnit nejrůznější zdravotní obtíže, podpořit orgány v jejich činnosti, pročistit organismus a celkově pomáhají tělu vrátit se do rovnováhy.

Radujte se, veselte se

Je všeobecně známé, že fyzické zdraví přímo souvisí s psychickou pohodou. Dopřávejte si proto pravidelný odpočinek a dostatek času věnujte činnostem, které máte rádi. Nezapomeňte se často smát a rozhodně nepodceňujte kvalitní spánek.

Užívejte kolostrum

Látka, kterou obsahuje mateřské mléko, má silné imunostimulační účinky. Seženete ho ve formě tablet, buď z kravského, nebo kozího mléka. Lepší je kozí kolostrum – je sice dražší, ale účinnější. Po čase sami pocítíte, že vás bacily a bakterie jen tak snadno neskolí.

Aby děti nestonaly

Obecně je nutné na podporu obranyschopnosti dětí zabezpečit v sychravých měsících zvýšenou spotřebu vitaminů, bílkovin, stopových prvků, jakož i živin celkově.

Vitamin B1 je velmi důležitý pro normální funkci centrálního nervového systému, zvýšená spotřeba je při stresu, horečce. Nedostatek vitaminu K působí krvácení do sliznic různých orgánů.

Přirozeným způsobem lze doplňovat potřeby železa játry, zeleninou a celozrnným pečivem, selenu z ryb, celozrnného pečiva a avokáda. Vitamin A doplňuje mléko, sýry a opět játra. Vitamin C paprika, citrusy, kiwi…

Posilování imunity dětí je nejvhodnější přírodní cestou pomocí bylinek, které zbytečně nezatěžují dětský organismus. Ten pak může věnovat více síly boji s všudypřítomnými viry.

Bylinky podporující imunitu

Kozinec – jedna z nelepších bylinek na světě pro posílení ochranných účinků imunitního systému. Její užívání zvyšuje počet buněk imunitního systému a zvyšuje jejich funkčnost.

A to včetně makrofágů, které jsou přírodním zabijákem rakovinných buněk. Zároveň stimuluje produkci interferonu, což je silná antivirální látka.

V tradiční čínské medicíně je známý jako Huang Qi a používá se k prevenci nachlazení a infekce horních cest dýchacích.

Echinacea – stimuluje buňky hlídající tělo a zahání patogeny způsobující nemoci. Zvyšuje počet i aktivitu bílých krvinek a aktivuje interferony. Pomáhá tak proti virům, bakteriím, parazitům a nádorovým buňkám.

Echinacea čili třapatka obsahuje i další chemické látky, které brání šíření bakterií a virů a mají protirakovinné vlastnosti. (30 kapek výtažku 3x denně pomáhá zvýšit aktivitu imunitních buněk fagocitů o 120 % už za 5 dní užívání).

Lékořice – obsahuje dvě významné sloučeniny, glycyrrhizin a kyselinu glycyrrhetinovou, které zvyšují hladinu interferonu v těle. Pomáhá tak udržet viry a jiné patogeny v šachu.

Kořen má své místo v čínské, ajurvédské a japonské medicíně pro léčbu infekčních onemocnění. Pozitivní účinky vykazuje i na hepatitidu B a C.

Houby – léčivky jako shitake, reishi či maitake obsahují látky zvyšující obranyschopnost a pomáhají tělu bojovat s nemocemi a infekcí.

Vodilka kanadská – má silné antivirotické a antibakteriální účinky. Zároveň zvyšuje počet buněk imunitního systému.

Cibule – pomáhá chránit tělo před houbovou, bakteriální a červovou infekcí. Lze ji přidat do polévky a vývaru, podpoří vás v boji proti bolavému krku a infekci horních cest dýchacích.

Česnek – i on obsahuje sloučeniny, které jsou účinné v boji proti bakteriím, virům, plísním, parazitům, a dokonce i nádorovým buňkám. Pro co nejlepší efekt jej konzumujte čerstvý. Česnek nasekejte či nadrťte, nechte 15 minut stát a pak jej syrový snězte.

Křen – obsahuje vysoké množství draslíku, síry, vitaminu C, silice, enzymy a látky ničící bakterie.

Podporuje imunitu, trávení a metabolismus, působí dezinfekčně, pomáhá při nachlazení, rozpouští hleny dutin a jedná se o čistě přírodní antiseptikum a diuretikum.

Ženšen – je prokázáno, že sibiřský ženšen posiluje imunitu. Po jeho konzumaci se zejména zvyšuje aktivita lymfocytů, což jsou imunitní buňky v těle, bojující proti infekci.

Spirulina – pomáhá stimulovat různé aspekty imunitního systému. Některé extrakty této řasy mají také silné antivirové účinky.

Medovo-zázvorový elixír

Med je zodpovědný za zvyšování populace probiotických bakterií ve střevech, což má za následek zvýšení obranyschopnosti organismu, zlepšení trávení, snížení cholesterolu a prevenci proti rakovině střev.

Obsahuje nejen mnoho uhličitanů, ale také polyfenoly, které mohou působit jako antioxidanty. Antioxidanty, jako výživný prvek, zabraňují působení negativních důsledků stresu v organismu.

V kombinaci s citronem působí jako skvělé antiseptikum a působí tak proti nechtěným bakteriím. Podobně i zázvor působí antibakteriálně, navíc má analgetické a antipyretické účinky.

Jeho hlavní složka gingerol zrychluje metabolismus a působí podobně jako kapsaicin.

Potřebujeme: 300–350 g nastrouhaného zázvoru•1 rozmačkaný citron bez kůry•150–200 g medu

Vše smícháme a užíváme 1 lžičku směsi denně, ideálně hned ráno při snídani. Přidejte do teplých nápojů a pokrmů či jezte samotné. Nedávat do horkého čaje či kaše, abyste nezničili živiny. Skladujeme v uzavíratelné nádobě na tmavém místě.

Imunitní superdrink

Ne nadarmo se říká – zdravý jako řepa. Červená řepa dokáže s vaší obranyschopností udělat divy. A dá se z ní připravit super drink na imunitu, který je díky ostatním ingrediencím opravdovou bombou v boji proti bakteriím.

Potřebujeme

1 bulvu červené řepy

2 menší mrkve

1 jablko

Zeleninu oloupeme, omyjeme a vymačkáme v odšťavňovači. Šťávu pijeme čerstvou, dvakrát denně, nejlépe ráno nalačno a podruhé do 17 hodin. Ochutit můžeme citronovou šťávou, případně třtinovým cukrem.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
22.1.2025
Vnitřní zima je větší problém než chladno venku, pak nepomáhá svetr navíc navíc ani topení zapnuté na plno. A co je horší, také příčina se obtížně hledá. Pro naše tělo je udržení stabilní vnitřní teploty životně důležité, proto ho řídí příslušné centrum v mozku. Když je kolem nás chladno, spustí mechanizmy, které pomohou udržet teplo pro vnitřní orgány. To je nutné, aby správně fungovalo předevší
20.1.2025
Možná už jste měli po použití nového krému pleť jako v ohni. A když jste si přečetli jeho složení, nestačili jste se divit. Namísto heřmánku jste v něm našli plno neznámých názvů. Na zadní straně každého kosmetického výrobku najdete buď zkratku INCI, nebo slovo Ingredients čili Složky. Pod ním jsou vyjmenované látky, které obsahuje, z nichž však některé mohou být pro naše tělo škodlivé a nebezpe
2.1.2025
Být asertivní je synonymum pro zdravou míru otevřenosti ve vztahu k okolí a ohledy na něj, nikoli prosazování svých názorů nebo sebe sama za každou cenu. Malý příklad: Chcete-li řešit nepříjemnou záležitost asertivně, zeptejte se své pletichářské kamarádky přímo, co svým chováním sleduje a co si konkrétně přeje, či nepřeje. A pokud asertivitu zabudujete do svého vzorníku běžného chování, jasněj
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Samotná podstata času v srdci Serpenti
iluxus.cz
Samotná podstata času v srdci Serpenti
Rok 2025, který je podle čínského kalendáře rokem Hada, přináší značce Bulgari jedinečnou příležitost odhalit převratnou reinkarnaci své ikonické legendy Serpenti. Čínský kalendář letos oslavuje tento
Pozor! Neviditelnost je tu!
epochalnisvet.cz
Pozor! Neviditelnost je tu!
Kdo si občas nepřál na chvíli zmizet ze světa, a pak se zase vrátit zpět. Jak ale něco takového zařídit? Jednoduše, stačí se stát neviditelným!   Dlouho to byl jen sen, teď už je skutečností! Neviditelným se může stát úplně každý, stačí si na internetu objednat neviditelný plášť. Nebo přesněji neviditelný štít. Takto jednoduché se
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
epochanacestach.cz
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem z netučného kyselého tvarohu a podle chuti a vůně si je s ničím jiným nespleteme. Vítězí nejen v kuchyních, ale i v diplomacii – Evropská komise je zařadila mezi chráněná zeměpisná označení EU. Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a svým vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli,
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
skutecnepribehy.cz
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
Někdy ten náš život vypadal už beznadějně. Díky soudržnosti a taky notné dávce štěstí se nám ale podařilo všechny nástrahy osudu úspěšně překonat. Moji rodiče se velmi milovali a svoji vzájemnou lásku si dávali denně najevo. Tatínek třeba dal jen tak mamince pusu a ona ho jen letmo pohladila po vlasech. Vždycky jsem si přála, abych i já našla podobnou
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
21stoleti.cz
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
nasehvezdy.cz
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
Jedné z našich nejslavnějších modelek vzala vlna tsunami přítele. Jeho křik slyší Petra Němcová (45) dodnes. Ona sama měla na čtyřech místech roztříštěnou pánev, utrpěla i další zranění. Největší
Langoš bez kynutí
nejsemsama.cz
Langoš bez kynutí
Klasický maďarský fastfood si můžete dopřát v různých variantách. Tou nejjednodušší a zároveň velmi chutnou je potřít ho prolisovaným stroužkem česneku, ke kterému zkuste přidat trochu sušeného tymiánu. Ingredience: ● 450 g hladké mouky ● 1 vejce ● 250 ml kefíru ● 1 lžíce cukru ● ½ lžičky jedlé sody ● ½ lžičky soli ● 2 lžíce oleje ● olej na smažení Na dohotovení: ● zakysaná smetana ● nastrouhaný sýr Postup: Do mísy
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
rezidenceonline.cz
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod Jejich historie sahá do sedmnáctého století, kdy francouzští aristokraté včetně samotného krále Ludvíka XIV. měli ve svém mobiliáři umělecky zdobené komody navržené těmi nejlepšími řemeslníky. Tehdy měla tato nábytková klasika podobu modelů s promyšlenými proporcemi, zaoblenými liniemi a ozdobnými nohami, časté bylo zdobení luxusními intarziemi, vyřezávanými detaily
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
epochaplus.cz
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu,
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
enigmaplus.cz
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
Manželé Sally a Tom Batesovi se na podzim roku 1961 vydávají k jednomu z londýnských domů ve viktoriánském stylu, aby si jej prohlédli a zvážili případnou koupi. Vše vypadá přesně tak, jak si vysnili…
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
historyplus.cz
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku. A Živnobanka díky němu bude vůbec nejvýznamnější čs. bankou. Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde mladík vychodí gymnázium. Absolvuje