Domů     Hry pro dlouhé večery
Hry pro dlouhé večery
5.10.2021

Hrajete si rádi? Bylo by divné, kdybyste odpověděli, že ne. Ale kdy jste naposled hráli nějakou společenskou hru?

Odpovíte-li dávno, je čas to změnit. V době, kdy se zdá být až nadlidským výkonem odtrhnout sebe nebo potomky od elektroniky, mohou přinést společenské hry vítané zpestření. A kdy jindy to zkusit, než na Vánoce. Proč?

Chvíle, kdy rodina může být pohromadě jsou neocenitelné. Hraní hry je také jednou z příležitostí, jak mohou trávit rodiče s dětmi, ale také s přáteli. Pokud se vám hraní zalíbí, udělejte z toho tradici nejen vánoční.

Tak je tomu třeba v Německu nebo v Anglii či Itálii. Prostě se jednou v týdnu lidé sejdou a hrají, povídají si, u složitějších her tříbí mozek, ale také odpočívají od běžných starostí.

Jak vybrat?

Můžete hledat hru pro sebe, pak to máte jednoduché, protože víte, co by vás asi mohlo bavit. Výběr pro někoho jiného může trochu oříšek. Takže se musíte zamyslet, co by komu vyhovovalo.

Pro školáka, který má rád rychlá auta, vyberete asi závodní hru, dítě milující zvířata si zase rádo sestaví vlastní zoo. Existuje spousta lidí, které okouzlí sci-fi nebo historie. Myslete na to, aby téma vyhovovalo i spoluhráčům, se kterými chcete hrát.

Pokud víte, že neradi prohrávají, a to se děje i některým dospělým, zkuste třeba některou z her kooperativních. U dětí zase musíte zohlednit věk, ale také vyspělost. Zdá se vám to mnoho? To je jenom začátek.

Tipnete si, jaká hra patří u rodin stále mezi nejoblíbenější?
Tipnete si, jaká hra patří u rodin stále mezi nejoblíbenější?

Kolik vás bude?

To je při koupi hodně důležité. Pokud víte, že ve dvou, pak si vybírejte hry jen pro dva. Už proto, že většinu her určených pro 2–5 či 6 hráčů si spíš užijete ve větším počtu.

Kdo budou spoluhráči?

Nejde jen o to, co koho baví, ale také o to, jestli s hrami začínáte, nebo máte už nějakou zkušenost.

Pokud patříte mezi začátečníky, určitě sáhněte po jednodušších rodinných hrách, které nemají moc složitých pravidel, která byste museli pracně studovat nebo vysvětlovat. Asi ze začátku nesáhnete po hrách, které předpokládají interakci chytrým telefonem.

Už proto, že se od něj naopak chcete hraním na chvíli osvobodit. Pokud jste už zkušenější, budou vám zase vyhovovat hry strategické. Do větší společnosti se hodí rychlé hry sloužící pro pobavení.

U nich byste si měli ujasnit, zda se má jednat hru, ve které ani tak nejde o výsledek, ale o společnou zábavu, nebo o seriózní hru, při které je potřeba více přemýšlet.

V prvním případě zvolíte spíše party hru, může být klidně i vědomostní, ve druhém strategickou. Milujete-li příběhy, pak se poohlédněte nějaké dobrodružné nebo historické.

Existuje nepřeberné množství stolních her. Zřejmě není možné, že byste již vyzkoušeli všechny!
Existuje nepřeberné množství stolních her. Zřejmě není možné, že byste již vyzkoušeli všechny!

Náhoda, nebo strategie?

Náhoda hraje velkou roli u většiny rodinných her. Typickým příkladem je asi nejznámější Člověče, nezlob se, ale každá rodinná hra nemusí být tak jednoduchá.

Pozor je ale třeba dát na to, že pokud prvek náhody ve hře přeženeme, získáme hru, ve vůbec které nezáleží na schopnostech. To může vést k tomu, že často prohrávajícího hra přestane bavit.

Naopak, pokud náhodu zcela vyloučíme (šachy), je pravděpodobné, že schopnější hráč bude stále vyhrávat, což slabšího znechutí a nakonec pro toho, kdo stále vyhrává, to také není žádná zábava. Jak z toho?

Výrobci tuto starost většinou přebrali za nás a moderní společenské hry mívají prvek náhody vyvážený tak, aby i ten slabší mohl ochutnat radost z vítězství. Naopak strategické hry kladou na hráče větší nároky a náhody obsahují jen minimum.

Čas

Doba, kterou můžete hraní věnovat, je důležitá. Víte-li, že půjde jen o vyplnění krátké chvíle, třeba než na chatě přestane pršet, stačí 20 minut. Takové hry jsou navíc jednoduché na vysvětlení, takže je můžete hrát i s někým nezkušeným.

Rodinné hry mívají herní dobu do jedné hodiny. Pokud to ale s hraním myslíte vážně, může být čas delší, třeba 90 a více minut až několik hodin.

Kde kupovat?

Nejlepší je vybírat ve specializované prodejně, kde by prodávající měl mít nejvíc informací a poradit (většinou tu pracují fandové a hráči her). Pokud to k takové prodejně máte daleko, využijte internet.

Najdete tu spoustu recenzí a rad k jednotlivým hrám, takže výběr bude jednodušší.

Kolik za ni?

Opravdu kvalitní hra není nejlevnější, ale na druhé straně, nejde o výrobek na jedno použití. Předpokládá se, že si aspoň jednou za čas zahrajete. Zkusíme to srovnat třeba s kinem. Za jedno představení s rodinou zaplatíte nemalý peníz za jednorázový zážitek.

Naproti tomu hra nabízí těch zážitků daleko víc, protože je každé setkání nad ní je jiné.

FOTO PX FUEL

Předchozí článek
reklama
Související články
6.9.2023
Charismatický, často zamračený, vyjadřující se stručně a úsporně. Divadelní režisér, který se po padesátce stal hereckou hvězdou. Animovaný Alois Nebel. Jeden z řidičů Karlů v Účastnících zájezdu. A nebo zarputilý fotbalový trenér Pepik Hnátek z Okresního přeboru. Pochází z vesnice Vyšehoří na Šumpersku. „To je krásná vesnička, ale tak trochu prdel světa,“ komentoval jednou lapidárně své rodišt
15.8.2023
U příležitosti světového dne zvířat bez domova chce společnost Mars upozornit na statisíce opuštěných psů a koček žijících v České republice, ale také na důležitost adopce těchto čtyřnohých přátel. Většina útulků v naší zemi je na hraně svých kapacit, ale počet adopcí z těchto zařízení stále klesá. Společnost Mars, jako jeden z předních výrobců cukrovinek, potravin a krmiv pro domácí zvířata se ji
3.8.2023
Bezelstný policejní inspektor Trpělka ve vodnickém seriálu Neviditelní. Koktavý princ Bartoloměj v Sedmeru krkavců. Nadporučík Robin Lupínek z krimiseriálu Rapl… Dnes ale hlavně táta. Jihomoravská Strážnice, město proslavené folklorem. „Dětství jsme strávili hlavně venku a dělali tisíce lotračin.“ Od mala ho provází muzika, vždyť na Slovácku snad každý zpívá, každý na něco hraje, každý tancuje.
2.8.2023
Nový titul autorky nám zajímavým způsobem představuje život na Karvinsku po roce 1948. Teodor je zapálený vesnický učitel, který hrává v kostele na varhany. Padesátá léta v Československu ovšem nejsou dobou varhan a kostelů a Teodor se tak dostává do stále ošemetnější situace. Když během tragické nehody zaviní smrt svého souseda, odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na dvacet let do vězení. Živ
24.7.2023
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chlupatý oc
reklama
Šikovné tipy
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
nasehvezdy.cz
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
Přiznala, že pořád chodí na terapie. Prošla nepříjemnou osobní krizí a zdá, že to ještě neskončilo. „Nevím, kudy kam,“ přiznala okouzlující hvězda seriálu Zlatá labuť, Beáta Kaňoková (34). Z jejíc
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!