Domů     Hry pro dlouhé večery
Hry pro dlouhé večery
5.10.2021

Hrajete si rádi? Bylo by divné, kdybyste odpověděli, že ne. Ale kdy jste naposled hráli nějakou společenskou hru?

Odpovíte-li dávno, je čas to změnit. V době, kdy se zdá být až nadlidským výkonem odtrhnout sebe nebo potomky od elektroniky, mohou přinést společenské hry vítané zpestření. A kdy jindy to zkusit, než na Vánoce. Proč?

Chvíle, kdy rodina může být pohromadě jsou neocenitelné. Hraní hry je také jednou z příležitostí, jak mohou trávit rodiče s dětmi, ale také s přáteli. Pokud se vám hraní zalíbí, udělejte z toho tradici nejen vánoční.

Tak je tomu třeba v Německu nebo v Anglii či Itálii. Prostě se jednou v týdnu lidé sejdou a hrají, povídají si, u složitějších her tříbí mozek, ale také odpočívají od běžných starostí.

Jak vybrat?

Můžete hledat hru pro sebe, pak to máte jednoduché, protože víte, co by vás asi mohlo bavit. Výběr pro někoho jiného může trochu oříšek. Takže se musíte zamyslet, co by komu vyhovovalo.

Pro školáka, který má rád rychlá auta, vyberete asi závodní hru, dítě milující zvířata si zase rádo sestaví vlastní zoo. Existuje spousta lidí, které okouzlí sci-fi nebo historie. Myslete na to, aby téma vyhovovalo i spoluhráčům, se kterými chcete hrát.

Pokud víte, že neradi prohrávají, a to se děje i některým dospělým, zkuste třeba některou z her kooperativních. U dětí zase musíte zohlednit věk, ale také vyspělost. Zdá se vám to mnoho? To je jenom začátek.

Tipnete si, jaká hra patří u rodin stále mezi nejoblíbenější?
Tipnete si, jaká hra patří u rodin stále mezi nejoblíbenější?

Kolik vás bude?

To je při koupi hodně důležité. Pokud víte, že ve dvou, pak si vybírejte hry jen pro dva. Už proto, že většinu her určených pro 2–5 či 6 hráčů si spíš užijete ve větším počtu.

Kdo budou spoluhráči?

Nejde jen o to, co koho baví, ale také o to, jestli s hrami začínáte, nebo máte už nějakou zkušenost.

Pokud patříte mezi začátečníky, určitě sáhněte po jednodušších rodinných hrách, které nemají moc složitých pravidel, která byste museli pracně studovat nebo vysvětlovat. Asi ze začátku nesáhnete po hrách, které předpokládají interakci chytrým telefonem.

Už proto, že se od něj naopak chcete hraním na chvíli osvobodit. Pokud jste už zkušenější, budou vám zase vyhovovat hry strategické. Do větší společnosti se hodí rychlé hry sloužící pro pobavení.

U nich byste si měli ujasnit, zda se má jednat hru, ve které ani tak nejde o výsledek, ale o společnou zábavu, nebo o seriózní hru, při které je potřeba více přemýšlet.

V prvním případě zvolíte spíše party hru, může být klidně i vědomostní, ve druhém strategickou. Milujete-li příběhy, pak se poohlédněte nějaké dobrodružné nebo historické.

Existuje nepřeberné množství stolních her. Zřejmě není možné, že byste již vyzkoušeli všechny!
Existuje nepřeberné množství stolních her. Zřejmě není možné, že byste již vyzkoušeli všechny!

Náhoda, nebo strategie?

Náhoda hraje velkou roli u většiny rodinných her. Typickým příkladem je asi nejznámější Člověče, nezlob se, ale každá rodinná hra nemusí být tak jednoduchá.

Pozor je ale třeba dát na to, že pokud prvek náhody ve hře přeženeme, získáme hru, ve vůbec které nezáleží na schopnostech. To může vést k tomu, že často prohrávajícího hra přestane bavit.

Naopak, pokud náhodu zcela vyloučíme (šachy), je pravděpodobné, že schopnější hráč bude stále vyhrávat, což slabšího znechutí a nakonec pro toho, kdo stále vyhrává, to také není žádná zábava. Jak z toho?

Výrobci tuto starost většinou přebrali za nás a moderní společenské hry mívají prvek náhody vyvážený tak, aby i ten slabší mohl ochutnat radost z vítězství. Naopak strategické hry kladou na hráče větší nároky a náhody obsahují jen minimum.

Čas

Doba, kterou můžete hraní věnovat, je důležitá. Víte-li, že půjde jen o vyplnění krátké chvíle, třeba než na chatě přestane pršet, stačí 20 minut. Takové hry jsou navíc jednoduché na vysvětlení, takže je můžete hrát i s někým nezkušeným.

Rodinné hry mívají herní dobu do jedné hodiny. Pokud to ale s hraním myslíte vážně, může být čas delší, třeba 90 a více minut až několik hodin.

Kde kupovat?

Nejlepší je vybírat ve specializované prodejně, kde by prodávající měl mít nejvíc informací a poradit (většinou tu pracují fandové a hráči her). Pokud to k takové prodejně máte daleko, využijte internet.

Najdete tu spoustu recenzí a rad k jednotlivým hrám, takže výběr bude jednodušší.

Kolik za ni?

Opravdu kvalitní hra není nejlevnější, ale na druhé straně, nejde o výrobek na jedno použití. Předpokládá se, že si aspoň jednou za čas zahrajete. Zkusíme to srovnat třeba s kinem. Za jedno představení s rodinou zaplatíte nemalý peníz za jednorázový zážitek.

Naproti tomu hra nabízí těch zážitků daleko víc, protože je každé setkání nad ní je jiné.

FOTO PX FUEL

Předchozí článek
reklama
Související články
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
reklama
reklama
Šikovné tipy
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,