Domů     Bydlení: Teplo rodinného krbu
Bydlení: Teplo rodinného krbu
4.10.2021

Možná právě vy patříte k lidem, kteří zatoužili po příjemném sálavém teple, pohledu do plamenů za příjemných večerů. A je to jasné, chcete krb.

Od nápadu není k realizaci tak daleko, jak by se mohlo zdát, ale než se do toho dáte, měli byste si vše dobře promyslet a ujasnit si pár věcí. Zkusíme vám v těch základních poradit.

Čím začít?

Samozřejmě na prvním místě jsou prostory, které chcete vytápět. Je totiž velký rozdíl, jestli si krb pořizujete na chalupu k občasnému vytápění, nebo do domu či bytu, kde plánujete topit celoročně.

Také musíte vědět, jestli budete vytápět jen jednu místnost, kde si budete užívat teplíčka s rodinou či přáteli, nebo chcete rozvést teplo po domě do některých dalších místností, případně ohřívat také vodu.

To všechno jsou základní údaje, které potřebujete k výpočtu toho, jaký výkon musí vaše topidlo mít. Pamatujte, že nejde o lacinou investici a už vůbec ji neplánujete jen na pár let. Krb by vám měl sloužit dlouho, a když v přípravě něco zanedbáte, máte problém.

Tady je palivem plyn. Optimální řešení tam, kde je z nějakého důvodu nedostupný komín. Nepotřebuje téměř žádnou údržbu, krby-polach.cz
Tady je palivem plyn. Optimální řešení tam, kde je z nějakého důvodu nedostupný komín. Nepotřebuje téměř žádnou údržbu, krby-polach.cz

Aby nejen vypadal

Samozřejmě že vzhled je důležitý, ale daleko důležitější je právě výkon, který obstarává takzvaná krbová vložka.

Ta totiž tvoří vnitřnosti krbu, které jsou posléze obestavěny podle vašich představ.

Není to úplně jednoduchá záležitost, protože je třeba dodržovat správné postupy, vybírat vhodné materiály podle pokynů výrobce, veledůležitý je odvod spalin a celková bezpečnost. K tomu musíte dodržet spoustu bezpečnostních předpisů.

Z toho vyplývá, že sami se do toho asi nepustíte, ale objednáte si firmu, pokud možno prověřenou.

Může vypadat i zcela moderně, krby-peterka.com
Může vypadat i zcela moderně, krby-peterka.com

Chcete to jednodušeji?

Pak vám situaci ulehčí krbová kamna. Není to sice úplně ono, ale mají své výhody. A mnozí uživatelé, kteří zvolili tuto variantu, si je pochvalují.

Krbová kamna jsou totiž vlastně hotový produkt, takže je umístíte prostě na místo, která pro ně zvolíte a připojíte ke komínu. Jediné, co může trochu vadit, je, že můžete vybírat jen z těch, která jsou na trhu.

Musíte také počítat s danými rozměry a místo přizpůsobit právě jim. Možností je ale dnes už tolik, že si ta svá určitě najdete.

Obložení kamenem působí elegantně, kamen-pecky.cz
Obložení kamenem působí elegantně, kamen-pecky.cz

Na velikosti záleží

Proto je tak důležité vědět, co všechno chcete vytápět. Zvolíte-li totiž malá kamna, v zimě se moc neohřejete, a protože je budete s velkou pravděpodobností přetápět, můžeme poškodit topný systém.

Moc velká zase nedokážete pořádně roztopit, budete věčně čistit začouzené sklo a topidlo bude kouřit. Možná vám pomůže zjednodušené pravidlo pro určení výkonu, které říká, že 1 kW výkonu stačí k vytopení 20 m3 prostoru. Vše ovšem záleží ještě na typu stavby, jejím zateplení atd.

Možná byste zvolili akumulační krb křížený s kachlovými kamny, 3xk.cz
Možná byste zvolili akumulační krb křížený s kachlovými kamny, 3xk.cz

Otevřený krb

To je sen snad všech od zálesáků po podnikatele. Pozor ale na jednu věc. Je sice krásné dívat se do plamenů rovnou a ne přes sklo, ale otevřené krby jsou právě jen pro příležitostné použití a nesou s sebou nebezpečí vypadávajících uhlíků.

Podstavec moderního krbu Puiset je vyrobený z granitu. Na výběr jsou různé barevné kombinace, francouzske-krby.cz
Podstavec moderního krbu Puiset je vyrobený z granitu. Na výběr jsou různé barevné kombinace, francouzske-krby.cz

Jaký typ vybrat?

S tím vám samozřejmě také poradí odborníci. Ale nějakou představu o možnostech byste mít měli, ještě dříve než je oslovíte.

Krbová kamna Flamingo deluxe mají zajímavě řešený zásobník dřeva, hsflamingo.cz
Krbová kamna Flamingo deluxe mají zajímavě řešený zásobník dřeva, hsflamingo.cz

Teplovzdušný

Funguje na principu proudění vzduchu. Studený vzduch vstupuje ve spodní části, kde se ohřívá, a vystupuje zpět do místnosti horním vývodem, což bývá ventilační mřížka.

Po ohřátí stropu a stěn, začne ochlazený vzduch klesat a v vrací se zpět do spodní části krbu. Nevýhodou je, že krb není schopen akumulovat teplo a často dochází k přetopení.

Přikládat musíte tak jednou za hodinu, a navíc se nevyhnete víření prachu v místnosti, což může být problém pro alergiky. Výhodou je ovšem poměrně nízká cena.

Příklad krbové vložky a jejího obezdění, romotop.cz
Příklad krbové vložky a jejího obezdění, romotop.cz

Teplovodní

Krby založené na tomto principu ukládají teplo do akumulační nádrže. Nepřetápí tak interiér a jsou vhodné pro modernější domy s nízkými energetickými standardy. Přikládat můžete v libovolných intervalech.

Výhodou je, že z akumulační nádrže můžete teplo rozvádět například do radiátorů, či ohřívat vodu, kdykoliv potřebujete. Hodí se jako hlavní zdroj tepla.

Krbová kamna jsou samozřejmě tím nejjednodušším řešením, ale vypadají také dobře, a jsou finančně přístupná, top-el.cz
Krbová kamna jsou samozřejmě tím nejjednodušším řešením, ale vypadají také dobře, a jsou finančně přístupná, top-el.cz

Akumulační sálavý

Vypadá na první pohled stejně jako teplovzdušný. Vzduch neputuje mřížkou, ale postupně sálá přes celý povrch. Funguje to tak, že za první tři až čtyři hodiny topení se nabije sálavou energií, a tu pak předává do okolí.

Obvykle se počítá se třemi hodinami přikládání, tedy topení, a šesti hodinami sálání. Výhodou je, že nevíří prach v místnosti a plášť krbu je ohřátý na příjemnou teplotu. Jedná se však o lokální topidlo, které neumí teplo předávat do dalších prostor.

Rustikální akumulační krb má i pec, na chalupu by se určitě hodil, krby-turbo.cz
Rustikální akumulační krb má i pec, na chalupu by se určitě hodil, krby-turbo.cz

Čím topit?

Jakmile se rozhodnete pro tento druh vytápění. Je to důležitá otázka. Většina moderních krbů umí spalovat dřevo i ze něj lisované brikety. Jsou samozřejmě i krby na plyn. Romantici ovšem nedají dopustit na dřevěná polena a brikety používají nárazově.

Ono je to nakonec i tím, že nejsou nejlevnější. Ovšem i dřevo musíte koupit. Představa sbírání klacíků v lese je nereálná. Platí stejná zásada jako u jakýchkoliv kamen. Čím tvrdší dřevo, tím lepší, protože má vyšší výhřevnost.

V našich krajích se obvykle používá buk. Zapálení tvrdého dřeva trvá o něco déle, takže na podpal potřebujete ještě pár polínek měkkého a třísky. Určitě se vyhněte jakékoliv chemii, abyste si nezaneřádili komín. I topení dřevem má však svá pravidla.

Především musí být dobře vyschlé, na což je ideální doba uložení pod střechou tak dva roky. Mělo by mělo mít maximální vlhkost 20 %, lepší je 10 až 15 %.

Krbová kamna Brives místo televize? Pohled do ohně uklidňuje, krby-parma.cz
Krbová kamna Brives místo televize? Pohled do ohně uklidňuje, krby-parma.cz
reklama
Související články
8.9.2023
Romantické posezení můžete mít nejen na zahradě, ale také na terase, dokonce i na tom nejmenším balkóně, kde šetříte každý centimetr. Stačí jen fantazie a pořádný plán. Nezoufejte, že nemáte zahradu ani žádnou chatu nebo chalupu. Místo toho se dejte do vymýšlení, jak si svůj romantický koutek zařídíte na balkoně nebo lodžii. Ze všeho nejdříve si naplánujte, jestli budete nábytek, který je pro p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
21.8.2023
Je to šatna, místo, kde relaxujete a také možná čtete nebo se díváte na televizi. V noci zde trávíte osm hodin, tedy celou třetinu života. Nezaslouží si proto ložnice pečlivě a s důmyslem naplánovat? Nejdříve si ale zkuste najít svůj styl... Elegantní Jednoduše elegantního vzhledu dosáhneme pomocí jediné intenzivní barvy, kterou využijeme v širokém rozmezí odstínů, od tmavých po světlé. Tento
14.8.2023
Potřebujeme ho, ale každý má jinou představu, jiné možnosti a jiné nároky na to, jak by měl tento kousek nábytku vypadat a co by měl nabídnout. Ještě, než zamíříte do obchodu, nebo se rozhodnete kliknout na e-shopu, opravdu důkladně si ujasněte, co od svého psacího stolu očekáváte. Budete u něj sedět minimálně osm hodin, protože pracujete převážně u počítače, a právě jste na home office? Nebo c
12.8.2023
Nejlépe oba typy, že? Abychom měli prostírání pro dny všední i sváteční. I pak je vícero možností, z nichž se dá vybírat. V praxi se navíc rozdíl mezi „krásné“ a „praktické“ může stírat. Nejjednodušší polypropylenové prostírání je totiž k dostání v tak obrovské rozmanitosti potisků nejrůznějšího stylu, že stačí vybrat dekor, který bude dobře ladit se stylem místnosti, a punc lacinosti se rázem
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Pečicí papír je prima pomocník
Jistě ho máte doma i vy a jako spousta jiných hospodyněk ho používáte k pečení, ale umí toho mnohem víc. Papír se dá použít na vyložení jakékoliv nádoby, když nechcete, aby se její obsah přichytil na stěnu a připálil. Například když pečete v troubě povidla, nebo připravujete zeleninu. Právě tak se na papíru dá sušit. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě