Domů     Bydlení: Teplo rodinného krbu
Bydlení: Teplo rodinného krbu
4.10.2021

Možná právě vy patříte k lidem, kteří zatoužili po příjemném sálavém teple, pohledu do plamenů za příjemných večerů. A je to jasné, chcete krb.

Od nápadu není k realizaci tak daleko, jak by se mohlo zdát, ale než se do toho dáte, měli byste si vše dobře promyslet a ujasnit si pár věcí. Zkusíme vám v těch základních poradit.

Čím začít?

Samozřejmě na prvním místě jsou prostory, které chcete vytápět. Je totiž velký rozdíl, jestli si krb pořizujete na chalupu k občasnému vytápění, nebo do domu či bytu, kde plánujete topit celoročně.

Také musíte vědět, jestli budete vytápět jen jednu místnost, kde si budete užívat teplíčka s rodinou či přáteli, nebo chcete rozvést teplo po domě do některých dalších místností, případně ohřívat také vodu.

To všechno jsou základní údaje, které potřebujete k výpočtu toho, jaký výkon musí vaše topidlo mít. Pamatujte, že nejde o lacinou investici a už vůbec ji neplánujete jen na pár let. Krb by vám měl sloužit dlouho, a když v přípravě něco zanedbáte, máte problém.

Tady je palivem plyn. Optimální řešení tam, kde je z nějakého důvodu nedostupný komín. Nepotřebuje téměř žádnou údržbu, krby-polach.cz
Tady je palivem plyn. Optimální řešení tam, kde je z nějakého důvodu nedostupný komín. Nepotřebuje téměř žádnou údržbu, krby-polach.cz

Aby nejen vypadal

Samozřejmě že vzhled je důležitý, ale daleko důležitější je právě výkon, který obstarává takzvaná krbová vložka.

Ta totiž tvoří vnitřnosti krbu, které jsou posléze obestavěny podle vašich představ.

Není to úplně jednoduchá záležitost, protože je třeba dodržovat správné postupy, vybírat vhodné materiály podle pokynů výrobce, veledůležitý je odvod spalin a celková bezpečnost. K tomu musíte dodržet spoustu bezpečnostních předpisů.

Z toho vyplývá, že sami se do toho asi nepustíte, ale objednáte si firmu, pokud možno prověřenou.

Může vypadat i zcela moderně, krby-peterka.com
Může vypadat i zcela moderně, krby-peterka.com

Chcete to jednodušeji?

Pak vám situaci ulehčí krbová kamna. Není to sice úplně ono, ale mají své výhody. A mnozí uživatelé, kteří zvolili tuto variantu, si je pochvalují.

Krbová kamna jsou totiž vlastně hotový produkt, takže je umístíte prostě na místo, která pro ně zvolíte a připojíte ke komínu. Jediné, co může trochu vadit, je, že můžete vybírat jen z těch, která jsou na trhu.

Musíte také počítat s danými rozměry a místo přizpůsobit právě jim. Možností je ale dnes už tolik, že si ta svá určitě najdete.

Obložení kamenem působí elegantně, kamen-pecky.cz
Obložení kamenem působí elegantně, kamen-pecky.cz

Na velikosti záleží

Proto je tak důležité vědět, co všechno chcete vytápět. Zvolíte-li totiž malá kamna, v zimě se moc neohřejete, a protože je budete s velkou pravděpodobností přetápět, můžeme poškodit topný systém.

Moc velká zase nedokážete pořádně roztopit, budete věčně čistit začouzené sklo a topidlo bude kouřit. Možná vám pomůže zjednodušené pravidlo pro určení výkonu, které říká, že 1 kW výkonu stačí k vytopení 20 m3 prostoru. Vše ovšem záleží ještě na typu stavby, jejím zateplení atd.

Možná byste zvolili akumulační krb křížený s kachlovými kamny, 3xk.cz
Možná byste zvolili akumulační krb křížený s kachlovými kamny, 3xk.cz

Otevřený krb

To je sen snad všech od zálesáků po podnikatele. Pozor ale na jednu věc. Je sice krásné dívat se do plamenů rovnou a ne přes sklo, ale otevřené krby jsou právě jen pro příležitostné použití a nesou s sebou nebezpečí vypadávajících uhlíků.

Podstavec moderního krbu Puiset je vyrobený z granitu. Na výběr jsou různé barevné kombinace, francouzske-krby.cz
Podstavec moderního krbu Puiset je vyrobený z granitu. Na výběr jsou různé barevné kombinace, francouzske-krby.cz

Jaký typ vybrat?

S tím vám samozřejmě také poradí odborníci. Ale nějakou představu o možnostech byste mít měli, ještě dříve než je oslovíte.

Krbová kamna Flamingo deluxe mají zajímavě řešený zásobník dřeva, hsflamingo.cz
Krbová kamna Flamingo deluxe mají zajímavě řešený zásobník dřeva, hsflamingo.cz

Teplovzdušný

Funguje na principu proudění vzduchu. Studený vzduch vstupuje ve spodní části, kde se ohřívá, a vystupuje zpět do místnosti horním vývodem, což bývá ventilační mřížka.

Po ohřátí stropu a stěn, začne ochlazený vzduch klesat a v vrací se zpět do spodní části krbu. Nevýhodou je, že krb není schopen akumulovat teplo a často dochází k přetopení.

Přikládat musíte tak jednou za hodinu, a navíc se nevyhnete víření prachu v místnosti, což může být problém pro alergiky. Výhodou je ovšem poměrně nízká cena.

Příklad krbové vložky a jejího obezdění, romotop.cz
Příklad krbové vložky a jejího obezdění, romotop.cz

Teplovodní

Krby založené na tomto principu ukládají teplo do akumulační nádrže. Nepřetápí tak interiér a jsou vhodné pro modernější domy s nízkými energetickými standardy. Přikládat můžete v libovolných intervalech.

Výhodou je, že z akumulační nádrže můžete teplo rozvádět například do radiátorů, či ohřívat vodu, kdykoliv potřebujete. Hodí se jako hlavní zdroj tepla.

Krbová kamna jsou samozřejmě tím nejjednodušším řešením, ale vypadají také dobře, a jsou finančně přístupná, top-el.cz
Krbová kamna jsou samozřejmě tím nejjednodušším řešením, ale vypadají také dobře, a jsou finančně přístupná, top-el.cz

Akumulační sálavý

Vypadá na první pohled stejně jako teplovzdušný. Vzduch neputuje mřížkou, ale postupně sálá přes celý povrch. Funguje to tak, že za první tři až čtyři hodiny topení se nabije sálavou energií, a tu pak předává do okolí.

Obvykle se počítá se třemi hodinami přikládání, tedy topení, a šesti hodinami sálání. Výhodou je, že nevíří prach v místnosti a plášť krbu je ohřátý na příjemnou teplotu. Jedná se však o lokální topidlo, které neumí teplo předávat do dalších prostor.

Rustikální akumulační krb má i pec, na chalupu by se určitě hodil, krby-turbo.cz
Rustikální akumulační krb má i pec, na chalupu by se určitě hodil, krby-turbo.cz

Čím topit?

Jakmile se rozhodnete pro tento druh vytápění. Je to důležitá otázka.

Většina moderních krbů umí spalovat dřevo i ze něj lisované brikety.

Jsou samozřejmě i krby na plyn. Romantici ovšem nedají dopustit na dřevěná polena a brikety používají nárazově. Ono je to nakonec i tím, že nejsou nejlevnější. Ovšem i dřevo musíte koupit. Představa sbírání klacíků v lese je nereálná.

Platí stejná zásada jako u jakýchkoliv kamen. Čím tvrdší dřevo, tím lepší, protože má vyšší výhřevnost. V našich krajích se obvykle používá buk. Zapálení tvrdého dřeva trvá o něco déle, takže na podpal potřebujete ještě pár polínek měkkého a třísky.

Určitě se vyhněte jakékoliv chemii, abyste si nezaneřádili komín. I topení dřevem má však svá pravidla. Především musí být dobře vyschlé, na což je ideální doba uložení pod střechou tak dva roky. Mělo by mělo mít maximální vlhkost 20 %, lepší je 10 až 15 %.

Krbová kamna Brives místo televize? Pohled do ohně uklidňuje, krby-parma.cz
Krbová kamna Brives místo televize? Pohled do ohně uklidňuje, krby-parma.cz
reklama
Související články
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
16.5.2024
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl, který je na první pohled neútulný a strohý: odhal
10.5.2024
K dobrému spaní potřebujete mít prostor. Pro nohy, ruce a pro pohyb ve spánku. Postel proto vybírejte tak, abyste se do ní pohodlně vešli. Většinou rám postele bývá tím prvním, co nás zaujme. Dodává totiž celé ložnici styl. S designem rámu ale souvisí i rozměr postele. Měli byste si proto vyzkoušet, jestli korpus má dostatečnou lehací plochu a nikde netlačí. Také se vám musí bez problémů vejít do
7.5.2024
Po desetiletí byl tmavý dřevěný masiv synonymem kvalitního nábytku. Ale časy se změnily. Čím dál větší oblibě se těší interiér zařízený ve světlých tónech. Je to trend, který jen tak neustoupí, protože má své nepopíratelné výhody. Místnost vybavená ve světlých barvách působí prostorněji, čistěji a přívětivěji. Ani údržba není náročnější než u tmavého nábytku. A možností, jak takový interiér ladit
30.4.2024
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při péči o tělo, na zahrádce, při mytí auta… Chemic
reklama
reklama
Šikovné tipy
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
iluxus.cz
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
Když se magazín Top Class spojil s ateliérem Chronoshop, bylo jasné, že se chystá něco výjimečného. Výsledkem byla nezapomenutelná večeře, která přilákala skutečně zajímavé hosty. Hlavní hvězdou večer
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
enigmaplus.cz
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
Tajemná kamenná stavba je jednou z nejznámějších turistických atrakcí Británie. Návštěvníků se líbí tajuplná atmosféra místa, jehož účel ani okolnosti vzniku dodnes nebyly objasněny. Co o podivuhodné
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
Suroviny 25 g másla 350 g zeleného chřestu 3 šalotky 2 hrsti špenátu 2 stroužky česneku 700 ml zeleninového vývaru sůl 3 plátky chleba 4 vejce olivový olej Postup Máslo a olej rozehř
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
historyplus.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred. Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. Zato
Manžel Rybové nevyznává lásku?
nasehvezdy.cz
Manžel Rybové nevyznává lásku?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Ulice Linda Rybová (48) už mnoho let tvoří pár s hercem ze seriálu Specialisté Davidem Prachařem (65). Za všechny společné roky se ale tak moc nespekulovalo o krizi jak
Studená letní polévka
nejsemsama.cz
Studená letní polévka
Suroviny: 250 ml jahodového džusu 250 ml vody 160 g cukru 500 g jahod 200 g bílého jogurtu špetka skořice Na ozdobu: 8 jahod lístky máty 100 ml smetany ke šlehání Postup: V rendlíku zahřejte jahodový džus se 150 ml vody, přidejte špetku skořice a cukr a pomalu zahřívejte. Jakmile se směs začne vařit, stáhněte
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
21stoleti.cz
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získa
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
epochanacestach.cz
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
Tenisky jsou obuv, kterou můžete nosit většinu roku. Na jaře a na podzim se v nich však budete cítit nejlépe. Hodit se budou i v létě během chladnějších večerů nebo při sportovních aktivitách, jako je jízda na kole, volejbal nebo basketbal.   K čemu můžete nosit pánské tenisky? Pánské tenisky jsou velmi univerzální obuví. Už
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
skutecnepribehy.cz
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
epochalnisvet.cz
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
Na palubě ruské vlajkové lodi Suvorov vládne veselí. „Ať žije car!“ připíjejí si důstojníci. Panovníkovy narozeniny se přece musejí oslavit i na moři. Zrovna když je zábava v nejlepším, však přijde obávaná zpráva: Japonské válečné lodě jsou na dohled…   Bylo by to krásné překvapení pro cara – rozdrtit Japonce, s nimiž se už několik měsíců
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
epochaplus.cz
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu.