Domů     Horečka bez příčiny je varovný signál
Horečka bez příčiny je varovný signál
16.9.2020

Při angíně a chřipce horečka nikoho nepřekvapí. Jenže co když si naměříte 38 °C a jinak vás nic netrápí?

Asi ve čtvrtině případů horečky neznámého původu se příčina údajně nikdy nenajde. Lékaři ze všeho nejdříve hledají známky skrytě probíhající zánětlivých onemocnění, pak i dalších diagnóz, které využívají některý z mechanismů těla ke zvýšení teploty.

Jak vlastně horečka vzniká?

Při infekčních onemocněních je horečka jednou z metod imunitního systému, jak porazit množící se mikroby. Ty jsou totiž přizpůsobené obvyklé teplotě lidského těla. Stačí ale malé zvýšení, aby se jejich životní podmínky dramaticky zhoršily.

Proto vynakládá imunitní systém tolik úsilí, aby tělesnou teplotu zvýšil. Využívá k tomu několik mechanismů. Především dokáže produkovat určitý typ obranných látek zvaných pyrogeny.

Ty pomáhají zvýšení teploty na hodnoty, za nichž imunita rychleji likviduje nepřítele.

Pomáhá i třesavka

Účinek pyrogenů podporuje tělo ještě dalšími metodami, sloužícími k nárůstu teploty. Především se omezí prokrvení podkoží, čímž se sníží odvádění tepla kůží. Proto je také při horečce kůže chladná.

Současně se začnete třást, což není následek vysoké teploty, ale naopak příčina – svaly jsou totiž nejvýkonnějším producentem tepla v těle a třesem ho intenzivně vyrábějí.

Kromě svalů ke zvýšení teploty přispívají i játra, která jsou i v normálním stavu nejteplejším orgánem těla.

Kdy už horečka škodí?

Zatímco teploty mezi 39 °C a 40 °C pomáhají imunitnímu systému efektivněji zakročit proti infekci, hodnoty nad 41 °C už ohrožují život. Tělesné procesy jsou totiž nastaveny na 37 °C a už při vychýlení o několik málo stupňů přestávají správně fungovat.

To nejmenší, co hrozí, je dehydratace, ale i ta může být nebezpečná, zejména u starších lidí. Současně se zvyšuje pravděpodobnost srdečních a oběhových problémů a narůstá sklon k tvorbě krevních sraženin, které mohou ucpat cévy.

Takto vysoká teplota narušuje také fungování nervového systému, což se projevuje závratěmi, halucinacemi i jinými výpadky vnímání.

Periodické horečky

Někdy se horečky bez příčiny vracejí nebo se objevují v cyklech. Stává se to u dětí, u nichž je ovšem velká pravděpodobnost, že tato potíž s růstem beze stopy zmizí.

Horečka je tu jen následkem chybné imunitní reakce a obvykle ji doprovází zánět v nosohltanu, na krčních mandlích nebo v ústech, aniž by se prokázal infekční původ.

Periodické horečky se mohou objevit i u dospělých, ale tam už není velká naděje na spontánní ústup. Zvýšená teplota je v tomto případě signál, že se v těle rozvíjí nebo už rozvinula porucha imunitního systému.

Ten napadá různé tkáně a způsobuje v nich chronické záněty. Projevy mohou být různě výrazné, záleží na rozsahu a místě zánětu. Příčinou jsou mutace genů, takže stejné potíže mohou – ale nemusí – mít i předci nebo potomci.

Bohužel u geneticky podmíněných poruch je léčba obtížná. Cílem je spíš kontrola projevů, jejich mírnění a předcházení komplikacím. Obávaným následkem je především usazování bílkovin v postižené tkáni, které ji dále poškozují.

Periodicky se opakující horečka může být v tomto případě prvním varujícím signálem, že se v těle děje něco vážného.

Bolavé klouby

Nejčastějším typem geneticky podmíněných autoimunitních onemocnění jsou právě revmatické kloubní potíže. Horečky sice pro ně nejsou vysloveně typické, ale objevit se mohou.

Pokud tedy trpíte artritidou nebo jinými revmatickými potížemi a objeví se u vás horečky bez vysvětlení, pak stav zkonzultujte se svým revmatologem. Nápadné a pro autoimunitní nemoci typické je rovněž nevelké, ale trvalé zvýšení teploty nad 37 °C.

Záhadné kolagenózy

Mnohem méně známé, ale též autoimunitního původu jsou choroby označované jako kolagenózy. Název vyjadřuje jejich podstatu – určité složky imunitního systému útočí cíleně právě na kolagen a další tzv. pojivové tkáně.

Ty máme v těle v mnoha různých partiích, takže záněty se také mohou ozvat takřka kdekoli. Mohou napadat klouby, sliznice, ledviny, cévy, kůži, ale třeba i srdce, což může vést i k velmi vážnému stavu.

Zvýšená teplota bez příčiny opět může být jedním z prvních varujících znamení, že se takové chronické onemocnění rozvíjí.

Pro představu, může se tak hlásit například systémový lupus, závažné vnitřní onemocnění postihující v drtivé většině jen ženy, nebo zánětlivé onemocnění svalů.

Záněty cév

Při opakovaných horečkách bez příčiny ověřují lékaři také eventualitu, že příčinou může být zánět cév. V tomto případě nenese vinu zvýšená hladina cholesterolu, tady na cévní stěny útočí imunitní systém a vyvolá zánět.

Zánětlivá partie oteče a zbytní, čímž se zmenší průměr cévy. Prokrvení tkání, které na této partii závisí, je tedy omezené, což může způsobit další škody. Postižené orgány, svaly nebo podkoží trpí nedostatkem kyslíku a živin.

V zúžených cévách také narůstá riziko, že je zcela ucpe krevní sraženina. Zánět se ale může naopak rozvíjet tím způsobem, že cévní stěnu ztenčí. V krajních případech na ní vznikne výduť, která je vysoce nebezpečná, neboť může kdykoli prasknout.

Nádory a hormony

Mnohé nádory produkují látky, které ovlivňují mozkové centrum pro udržování tělesné teploty, a ta pak stoupá. Nejčastěji se tak projevuje akutní leukémie a další nádory lymfatického systému.

Tělesnou teplotu ale mohou zvýšit i hormonální poruchy, typicky se to stává při nadměrné činnosti štítné žlázy. I to je mimochodem autoimunitní onemocnění.

Nadprodukce hormonů urychluje spalování energie v takové míře, že teplota může stoupnout na 38 °C, a to za výrazného pocení.

Tip: Jaký sprej proti rýmě?

„Při výběru je velmi důležité neřídit se pouze rychlou účinností, ale přemýšlet i nad tím, čím zatěžujete své tělo,“ vysvětluje lékárnice PharmDr. Gabriela Medvecká.

Většinu nosních sprejů lze užívat jen po omezenou dobu, protože si na ně tělo vytváří závislost.

„Velká část těchto přípravků také není vhodná při vysokém krevním tlaku, glaukomu nebo při užívání řady léků proti depresi a hyperplazii prostaty.“ Vhodnou přírodní alternativou je nosní sprej v podobě hypertonického roztoku (např. Humer Sinusitis), který obsahuje glycerol a výtažky z rostlin.

Podporuje tvorbu nosního sekretu a přírodní cestou pomáhá ničit bakterie a viry. „V novějších přípravcích jsou ještě další účinné složky, jako např. olej z čajovníku, jenž je nejsilnějším přírodním antibiotikem,“ doplňuje Medvecká.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
20.11.2024
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít je můžete různě. Udělat si bylinný čaj, tinkturu, dát si koupel nebo si vyrob
18.11.2024
Ať je léto nebo zima, stále se vám potí nohy a stydíte se za nepříjemný zápach linoucí se ze zutých bot? Je na čase poohlédnout se po účinných přípravcích, které s problémem zatočí. Boj s nadměrným pocením chodidel však bývá někdy svízelný. Každodenní opláchnutí nohou totiž v tomto případě nestačí. Důležité je řešit oba problémy naráz – tedy zabránit samotnému pocení a současně omezit množení mik
15.11.2024
Podle staré poučky může být každá látka jedem, záleží jen na množství. To samozřejmě platí i o lécích proti bolesti. Mrzuté ovšem je, že u nich k riziku stačí někdy malé množství. Z toho důvodu je třeba přípravek proti bolesti správně vybrat a nespoléhat na svůj oblíbený, který míváte v lékárničce. I dlouhodobé užívání může být totiž příčinou potíží. Důležité je podívat se do příbalového letáku n
12.11.2024
Ne, nejde jen o ženský přístup ke zdraví, který často bývá zodpovědnější než u mužů. Mnohem podstatnější jsou reálné rozdíly ve fungování ženského a mužského organizmu, a tím i odlišnosti v průběhu nemocí a účinku léků. Medicína je až do nedávna přehlížela, ale časy se začínají měnit. Rozdíly se začnou ukazovat v dospívání, rozhodující roli tedy mají hormony. Ty pozmění tělo mnohem více, než si
4.11.2024
S přibývajícím věkem se většině z nás nevyhnou zdravotní problémy - ty však nemusí nutně vést k chronické nemoci a už vůbec ne ke ztrátě soběstačnosti. S trochou štěstí stačí během života dodržovat několik zásad. Dobré rady hlavně v mládí pouštíme jedním uchem dovnitř a druhým ven a obvykle nad nimi mávneme rukou. Jedné zásady bychom se ale měli držet: Starej se o své zdraví průběžně během celéh
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný