Domů     Hlavně klid!
Hlavně klid!
28.5.2020

Všimli jste si, jak často se ve výčtu vlivů poškozujících zdraví opakuje stres? Tak často, až na tohle slovo přestáváme slyšet. Tím ovšem jeho ničivé dílo ze světa nezmizí. Raději bychom se mu měli postavit čelem. Ničí nám imunitu, poškozuje cyklus, a dokonce zhoršuje i pleť.

O tom, co s naším tělem dělá stres, by se měly učit už děti ve škole. Stres je největší nepřítel našeho zdraví, dokáže napáchat větší škody než mikroby, s nimiž se denně potkáváme.

Což je také tím, že působí vytrvale a my se mu nebráníme, naopak, necháváme se znovu a znovu zatáhnout do úzkosti kvůli starostem, utíkajícím termínům a pocitu, že musíme stíhat mnohem víc.

Co v těle páchá stres?

V první řadě nám bere energii. Zpočátku, dokud stres působí zatím krátkou dobu, to tak nemusí vypadat. Naopak, můžeme mít pocit, že máme najednou hodně energie a jsme neklidní a akční. To je dílo zvýšené hladiny stresových hormonů.

Jenže jimi uvolněná energie se rychle spotřebuje. Pak na nás padne o to větší únava, která je vlastně upozorněním, že máme energii honem doplnit. Máme se vyspat a dobře najíst.

Pokud to neuděláme nebo pokud stres stále pokračuje, což je bohužel běžné, začne převažovat negativní stránka působení stresových hormonů.

Únava se protáhne, neboť stresové hormony budou zasahovat do hospodaření se živinami a místo přímé spotřeby budou tlačit na ukládání energie do zásob.

Pro tělo je to rozumná reakce, zdá se mu, že nastaly těžké časy a s energií se musí šetřit a střádat ji na později. Únava se prohlubuje, navíc tloustneme, a to především v oblasti břicha.

Únavou to jen začíná

Když stres trvá příliš dlouho nebo na něj náš hormonální systém reaguje přehnaně silně, začnou nás trápit opakované infekce. Čím to? Stresové hormony snižují cíleně imunitní reakce. Tělo už nemá dostatek energie, aby se dokázalo bránit byť jen banální rýmě.

Kromě infekcí hrozí i vážné degenerativní choroby. Nebo se imunitní systém „zblázní“ a spustí útočnou akci proti vlastním buňkám těla. Vyvolá zánět, kterým ničí část našeho těla.

Může to být alergie, revmatismus nebo třeba roztroušená skleróza, prostě některé z těžko léčitelných autoimunitních onemocnění.

Banální, ale nepříjemné

Nedostatek energie se ukáže i na stavu kůže. Objeví se kruhy pod očima a otoky, důsledek slabé imunity a váznoucího oběhu lymfy. Kůže je špatně prokrvená, získá našedlou barvu, vlasy mohou začít řídnout. Pohled do zrcadla pak vyvolává další stres a vše se dál zhoršuje.

Potíže s cyklem

Stresové hormony vyrábí tělo přednostně, neboť mu podle všeho jde o přežití. Ženské hormony, které vyrůstají ze stejného kmene, musí jít stranou, je to, jako by na ně už nezbylo dostatek stavebního materiálu.

Právě proto míváme potíže s nepravidelností cyklu, příliš silným nebo slabým krvácením a další gynekologické obtíže. Nedaří se otěhotnět, což může být následek stresu na organismus ženy, ale i muže.

Čím více se pak na problém soustředíme, tím větší stres kolem něj v mysli vytváříme a vše se opět jen zhoršuje.

Co všechno je stres?

Stres není jen záležitost duševní, nejde jen o nepříjemné pocity, že se topíme v nějakém problému. Stejně ničivý je i stres dopadající na tělo, což jsou například:

– silné nebo dlouhotrvající bolesti

– chronická únava a nedostatek spánku

– hladovění a opakované diety

– nepřiměřeně velká fyzická námaha

– pobyt v zakouřeném prostředí a nevětrané kuchyni s plynovým sporákem

– pobyt ve velkém hluku

– dokonce i příliš mnoho slunce, protože UV záření představuje stres pro kůži.

Pomáhá hořčík

Při vysokém stresu bychom měli dbát na to, abychom dobře a kvalitně jedli. Prospěšné jsou hlavně potraviny bohaté na hořčík, prvek nezbytný pro nervovou soustavu.

Bohaté jsou na něj hlavně banány, kakao, luštěniny, dále ořechy a mandle, ovesné vločky, brambory a listová zelenina.

Kromě hořčíku potřebuje tělo také zvýšené dávky vitaminu B, nejlépe formou pangaminu. Užitečné jsou i zdravé tuky z mořských ryb, vlašských ořechů, řepkového nebo sojového oleje.

Byliny na uklidnění

Velice příjemným prostředkem na uklidnění je meduňka, nejlépe je popíjet ji jako čaj, protože má velmi lahodnou chuť. Zklidňuje, pomáhá usnout, přitom působí tak šetrně, že se smí používat i v těhotenství.

Silnější účinek má kozlík, tradičně připravovaný v kapkách. Pozor ale při dávkování, které je nutné přesně dodržovat. Komu vadí pach kozlíku, může zkusit přípravky v kapslích, tabletách nebo sirupech, především mučenku.

K mání jsou také směsi, ke zmíněným bylinám obsahují obvykle také levanduli, chmel nebo mateřídoušku.

Meditace: wellness pro hlavu

Meditační techniky jsou velmi mocným nástrojem, jak uklidnit rozbouřené emoce a snížit hladinu úzkosti i agresivity. Už jste někdy meditovali?

Meditačních metod je řada, od starých jógových praktik, zaměřených hlavně na meditační sledování dechu, až po moderní, k níž je k dispozici řada publikací v knihkupectví.

Pro začátečníky je obvykle největším kamenem úrazu soustředění, hlava nechce opustit kolotoč zběsile poletujících myšlenek. Doporučuje se nepřerušovat je násilně a trpělivě čekat, až samy vyhasnou. Nevšímejte si jich a věnujte se meditačnímu programu. Záhy zjistíte, že byl velmi osvěžující pro psychiku.

Odstraňování spleti starostí meditací

Následující návod je z knihy Léčivá síla mysli, autorem je tibetský mnich Tulku Thondup Rinpočhe. Napoprvé zabere cvičení více času, ale čím častěji ho budete opakovat, tím bude snazší. Přináší velkou úlevu psychice.

Usaďte se na klidném místě, narovnejte záda a přivřete oči. Počkejte, až se v mysli přestanou honit aktuální myšlenky.

Vzpomeňte si na své starosti a obavy a vyzvěte je, aby se ukázaly. Sledujte, jestli přicházejí z různých částí těla nebo jsou pohromadě. Klidně a do podrobností si je prohlížejte, nebojte se jich.

Pak si představte, že tvoří tmavé stíny. Ty blokují světlo, které vnitř ve vás je. Představte si, jak toto světlo najednou září a tím stíny zmizí. Starosti a obavy se rozplývají. Dívejte se, jak se ztrácejí. Pak byste se měli cítit uvolněně a klidně.

UV záření je stres pro kůži

Po dlouhých měsících s omezeným slunečným svitem je kůže choulostivá a snadno ji prudké slunce poškodí. Chránit bychom měli především místa s předchozím poškozením, jako jsou jizvy, zahojené ranky i zanícené plochy.

Kůže se jinak sama bude pokoušet bránit proti UV záření zbraní, kterou k tomu má – zesílenou tvorbou tmavého barviva. Velmi rychle se na nich mohou objevit pigmentové skvrny. Znatelněji vystoupí i ty, které přes zimu vybledly.

Pigmentace se bude po celé teplejší období zhoršovat, pokud tomu nezačneme už teď bránit. Jak? V poledních hodinách používáme i teď na jaře ochranné přípravky s UV filtrem.

Hodí se nejen krémy na opalování, filtry s vyšším SPF už mají běžně i BB a CC krémy, dále make upy a podkladové báze, které se dají používat i bez make-upu.

Tip: Podkladová báze pod make-up od Ryoru!

Příznivkyně české kosmetiky mohou vyzkoušet novinku od značky RYOR, která přichází s podkladovou bází pod make-up a líčidla. Prodlužuje efekt nalíčení, zabraňuje rozmazání make-upu, očních stínů, pudru i rtěnky a dodává pokožce sametový pocit.

Navíc vyrovnává veškeré nedokonalosti pleti, jako jsou rozšířené póry, vrásky či jizvičky. Stojí 113 Kč. Více informací na www.ryor.cz.

Regenerace pro pleť

Na pleti je vidět nejen stres, který prožíváme vnitřně, ale i ten z vnějšího prostředí. Vedle UV záření je to znečistěné ovzduší, někdy i nešetrná péče a hygiena. Pleť pak ztrácí pružnost a lesk a zdravou barvu.

Klesá v ní podíl funkčních tkání, jako je kolagen, elastin a mezibuněčná hmota, ale i hladina přirozených růstových faktorů. Tím se její obnova zpomaluje, pleť stárne.

Proti tomuto vývoji kůže se dá působit použitím růstových faktorů z prvního mléka čili kolostra v omlazujících kosmetických přípravcích. Klinické studie jasně dokazují významný vliv růstových faktorů obsažených v kolostru na kvalitu pokožky.

Tip: Omlazující pleťové sérum s kozím kolostrem Platine S obsahuje přírodní růstový faktor z kozího kolostra, který prokazatelně urychluje obnovu buněk pokožky.

Kozí kolostrum současně stabilizuje imunitní systém v kůži, což je především důležité pro zralou citlivou pleť. Sérum kromě toho obsahuje i blahodárně působící avokádový olej, kadidlovník indický nebo D-panthenol.

Při pravidelném používání se viditelný efekt dostaví do 4-6 týdnů. Více na www.lachevre.eu.

Byliny na ženské potíže

Jemný a citlivý systém postavený na ženských hormonech se od pradávna při poruchách léčil šetrně bylinami. Používají se dodnes, jako osvědčená pomoc při poruchách cyklu i v přechodu. Ale znáte nejúčinnější „ženské byliny?

Kontryhel – dodnes se používá v lidovém léčitelství při silné menstruaci a preventivně k potlačení klimakterických příznaků. Má i mírný protikřečový a močopudný účinek.

Řebříček – tlumí křeče při menstruaci a je vhodný i při inkontinenci.

Hluchavka – výborná hlavně při menstruačních bolestech, neboť zmírňuje křeče, kromě toho lehce zklidňuje a působí mírně protizánětlivě

Červený jetel – patří k rostlinám s vysokým obsahem fytoestrogenů, látek příbuzných s ženskými hormony

Tip: Čaj Gynoton obsahuje směs tradičních bylin na menstruační potíže s mátou, která uvolňuje křeče, příznivě působí na koliky a posiluje nervovou soustavu.

Pro snížení zmírnit nepříjemné příznaky v období klimakteria se v tradiční medicíně používají bylinné přípravky. Vhodným přípravkem je bylinný čaj Klimakterin obsahuje květ jetele lučního a nať meduňky. Blahodárně působí při zvýšené únavě a podrážděnosti. Jeho pravidelné pití pomáhá ženskému organismu zmírnit obtíže tohoto období.

Jak podpořit mužskou plodnost?

Medicínské studie za posledních 10 či 15 let ukazují, že příčina neplodnosti u párů, které se nemohou dočkat potomka, bývá častěji na straně mužů.

Málokdy jde o problém vrozený, většinou se jeho vznik přičítá negativním vlivům jako kouření, znečištěné životní prostředí, stres, špatný jídelníček. Překvapivě často postihuje i mladé muže. Problémem jsou často nekvalitní spermie, čímž trpí asi 40 % mužů.

Co s tím?

V první řadě je nutné omezit stres a zavést domácí pohodit. Pokuste se s mužem vyřešit zatěžují záležitosti v práci i v rodině.

Důležitý je pestrý jídelníček. Určitě by měl obsahovat zeleninové saláty s dýňovým olejem, který obsahuje pro mužskou plodnost nepostradatelný zinek a potřebné zdravé tuky. Obdobně pak tučné mořské ryby, nejraději opět se zeleninovou přílohou..

Tip: Fertilan dodává látky, podporující mužskou plodnost jako L-arginin, L-karnitin, mateří kašičku, vitamin E, koenzym Q10, zinek a další. Nechybí ani selen, který přispívá k normální spermatogenezi.

Spermatogeneze je ovlivňována také pohlavními hormony, zejména testosteronem. K udržení jeho normální hladiny přispívá zinek. Fertilan je k dostání v lékárnách nebo na www.vegall.cz

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock, archiv firem

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
30.4.2025
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování se oči zvětší a rozzáří a vy budete působit
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč