Domů     Hádat se je umění
Hádat se je umění
20.5.2020

Myslíte si, že se spokojené páry nehádají? To jste na omylu. Hádají se zrovna tak jako ty nespokojené, a jejich hádky mohou být pořádně šťavnaté. Čím se ale liší ti šťastní od těch nešťastných, je způsob, jak se k sobě chovají.

Dobře se pohádat je umění, dovednost, kterou se musíme naučit. Umění řešit problémy, když vyvstanou, tak, abychom za sebou nezanechali hořkost ze slov, která se nedají vzít zpátky.

Když se ohlédneme za minulostí nespokojeného vztahu, uvidíme pomyslnou krajinu plnou děr po „dobře mířených střelách“, zbrázděnou zákopy z mnoha zákopových válek a sežehnutou půdu po planoucím hněvu.

Spory jsou normální

A přitom konflikt je pro vztah zdravý. Je to barometr, který nám ukazuje, že bychom měli něco změnit. Díky tomu, že se na sebe naštveme, dostaneme signál, že něco není v pořádku.

Bez konfliktu by se problémy jen tiše hromadily, dokud by nakonec nedošlo k výbuchu. Anebo dokud by jeden z partnerů jednoho krásného dne prostě nevyklidil pole.

Vyjadřujte svoje pocity

Mluvte zásadně o sobě, ne o druhém:

Je mi trapné, když se na návštěvě pořád předvádíš.“ Místo „Že ti není trapné se pořád takhle předvádět, jen se na sebe podívej!“A žádné zevšeobecňování typu „Ty vždycky…“ nebo „Ty stejně nikdy…“ Patří sem i populární „To jsi celý/á ty!“ Jsem. No a co?

Naslouchejte partnerovi

I když vám to připadá samozřejmé, v hádce nám obvykle jde o to vnutit partnerovi svůj názor. Zatímco mluví, místo abychom opravdu poslouchali, sumírujeme si, co mu ještě od plic řekneme, až skončí, nebo napjatě čekáme na „nahrávku“ na smeč. To je k ničemu.

Když jeden druhého neposloucháte, nedojdete k řešení. Jen si vykopete dalších pár centimetrů pomyslného zákopu, každý na vlastní straně. Jednoho dne na sebe z toho zákopu už ani neuvidíte a třeba už se z něj ani nevyškrábete.

Hledejte řešení, ne viníka

V některých rodinách je to skoro sportovní disciplína: jakmile nastane jakýkoliv zádrhel, hned se hledá viník. Z pohledu zvenčí je to úplně nepochopitelné – místo aby se lidé snažili vyřešit situaci, začnou hledat, kdo za to může. Dochází benzin?

Nejlepší chvíle na malou domácí tragédii: „Ty jsi jel jako poslední!“ „Ale ty jsi včera projela půl nádrže a mělas natankovat.“ „Ale tys mi tu nenechal peníze…“A škytající auto pomalu míří ke krajnici…

Nikdy toho druhého nezraňujte

Někdo se v hádce chová jako běsnící maniak, někdo naopak chladně čeká na svou příležitost a pak plnou silou zasáhne „protivníka“ do citlivého místa. Obojí je špatně. My si sice ulevíme a dopřejeme si vítězství, ale zároveň vztah spolehlivě likvidujeme.

Jsou jasně dané hranice, co ještě smíme, a co ne. Způsobovat druhému bolest se nám nevyplatí. Vyřčená slova nejdou vzít zpátky, ani kdybychom se omlouvali do aleluja.

Neutíkejte

Neodcházejte dřív, než se problém vyřeší a usmíříte se. Aby se napětí nestupňovalo a dlouhodobě nepoškozovalo váš vztah, zapomeňte na skrytou demonstraci síly a neodcházejte uprostřed hovoru. Mějte na paměti, že cílem je vyřešit spor, ne mít klid.

Když odchodem z místnosti k partnerovi vyšlete signál, že vás jeho slova, a tím pádem ani city nezajímají, přidáte další záporný bod do bilance vašeho vztahu.

Výjimku tvoří situace, kdy je partner opravdu agresivní, nevybíravě na vás útočí, ponižuje vás, nebo vás vůbec nevnímá.

Ve správný okamžik

Hádejte se, když je na to vhodná chvíle. Sice to je trochu nepohodlné, ale nepouštějte se do šťavnatého sporu, když je jeden z vás na odchodu do práce a právě mu jede autobus, nebo těsně před spaním, kdy už jste grogy a ráno musíte brzy vstávat.

Nedá se nic dělat, vyříkáte si to později. To nejhorší, co můžete udělat, je pohádat se na noc a ráno vyčerpaní a neusmíření zmizet do práce a celý den se trápit.

Buďte struční

Kroťte svou výmluvnost. Pod kulometnou palbou se každý radši kryje, než aby naslouchal, co chcete říct. A zvlášť muži jsou dost často naučení si před příliš vekou náloží informací prostě zacpat uši a konec.

Nekřičet a nefaulovat

Zvýšený hlas je ještě v normě, ale křik už rozhodně ne. To samé platí pro komunikační fauly: pohrdavé mlčení, obracení očí v sloup, mávnutí ruky, úšklebky, odfrkávání.

Když se tváříte, že konstruktivně komunikujete, a zároveň dáváte neverbálně najevo, že druhým pohrdáte, je to k ničemu. A kdo v konfliktu přijde s prstem před pusou a prohlásí „Pšššt!“, měl by se nechat vyšetřit.

Žádné odvádění pozornosti

Kdo se snaží odvést pozornost od podstaty sporu (třeba proto, že má máslo na hlavě) a zavést řeč jinam, zasloužil by propadnout zpátky do školky. Takhle se nevyřeší nic.

Humor

Dejte šanci humoru. Úsměv nebo vtipná poznámka (nejlépe na vlastní adresu) dokáže otupit ostří hádky. Kdo si dokáže udělat legraci sám ze sebe, jednak přestane být snadným terčem, jednak umožní i partnerovi, aby složil zbraně.

Ovšem pozor, humor neznamená dělat si legraci ze všeho a neustále, ve snaze zlehčit problém a nic nemuset řešit.

Bez nadávek a osobní kritiky

Nadávka je munice, která do hádky nepatří. Nikdy partnerovi nenadávejte, nezesměšňujte ho, neponižujte ho. Zvířecí jména patří do přírodovědného seriálu a cesta k rozchodu je dlážděná osobními útoky. Kdykoliv máte pocit, že se neudržíte, počítejte do deseti.

Jaký jste hádací typ?

• Představte si, že jste se zrovna doma strašně chytli. Jak zní váš hlas?

1. Celkem normálně.

2. Tiše a trochu plačtivě.

3. Ostře a pěkně hlasitě.

• Partner vám něco neprávem vyčítá. Jak reagujete?

1. Snažím se zjistit, co ho k tomu vede. A

2. Vytočí mě to a rozčílím se. C

3. Začnu se hájit a vysvětlovat mu, že to je jinak. Když to nepomáhá, zmlknu. B

• Váš protějšek má špatnou náladu a pořád mu něco vadí. Co uděláte?

1. Vybuchnu a dám mu to „sežrat“. C

2. Je mi smutno a je mi to líto. B

3. Jdu se radši projít se psem. Však on se uklidní. A

• Partner udělal pořádný přešlap. Kdy o tom mluvíte?

1. Promluvíme si o tom okamžitě. Pak už se k tomu nemusíme vracet. A

2. Vyplave to na povrch, když se pořádně pohádáme. C

3. Když je mi hodně smutno, mám potřebu o tom mluvit. Ale často jen mlčím a trápím se. B

• Čekáte na smluveném místě, ale on má zpoždění. Co bude, až přijde?

1. Ať se připraví na pořádný kravál. Jak si to představuje, nechat mě takhle čekat? C

2. V mobilu bude mít sms, že čekáte naproti v kavárně. Venku je chladno. A

3. Počkáte na místě a budete se tvářit, jako by nic. Třeba mu to dojde samo a omluví se. B

• Ruku na srdce – hádáte se rádi?

1. Ne. Radši se hádce vyhnu za každou cenu. B

2. Vlastně mě to někdy baví. C

3. Ne, ale někdy je to nutné. A

• Partner má volno, vy přijdete grogy z práce. Doma je všechno vzhůru nohama, nádobí neumyté, na zemi drobky, i závěsy zůstaly celý den zatažené. Partner se dívá na televizi. Co vy na to?

1. Polknete jedovaté poznámky a hned se pustíte do úklidu. B

2. Pořádně mu to vytmavíte. Jak si to představuje, takhle se válet? C

3. Trochu mě to naštve, tak si dám čaj a pak se zeptám, jestli ten čurbes později uklidí. A

Vyhodnocení:

Převažují odpovědi A: Diplomat

Jste mistr vyjednávání. Žádné velké scény, žádné dělání ubohé chudinky. Dokážete komunikovat jasně a čitelně a řešení problémů neodkládáte. S vámi je skoro radost se pohádat!

Převažují odpovědi B: Chudinka

Máte z konfliktu takový strach, že se radši stáhnete a tiše trpíte. Na chvilku bude sice doma klid, ale nic se nevyřeší, jen budete mít pocit křivdy. Zapracujte na sobě a dejte jasně najevo, když vám něco vadí.

Převažují odpovědi C: Herečka

Jste pořád pod parou. Velké scény jsou možná zajímavé v nějaké telenovele, ale žít s vámi je dost náročné. Kroťte se a dejte prostor i partnerovi.

Text: Kateřina Rodná, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Švýcarsko jako země sýra
epochanacestach.cz
Švýcarsko jako země sýra
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. Který koupit?
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
epochalnisvet.cz
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda? Je