Domů     Fobie aneb Když vás válcuje strach
Fobie aneb Když vás válcuje strach
30.8.2022

Buší vám srdce, motá se vám hlava, třesete se, když máte vstoupit do letadla, vstoupit do výtahu, vylézt na kopec nebo když vidíte pavouka? Pak pravděpodobně trpíte některou z 500 fobií.

Nejste v tom určitě sami, protože stejné stavy prožívá až 10 % populace. Fobie se projevuje jako nezvladatelný, často bezdůvodný strach ze zvířat, lidí či různých situací. Je to stav, který ochromuje a mnohdy naruší i běžný život.

Pokud se vás to netýká, máte štěstí, přesto je dobré vědět, co cítí postižení. Zde jsou některé příznaky:

nervozita, neklid

zpocené ruce

bušení srdce

sucho v ústech

pocit tíhy a svírání na hrudi

bolesti břicha

pocit na omdlení

závratě

návaly horka

Jak vzniká?

Fobie bývá spojena s nepříjemnými zkušenostmi, které si mnohdy přinášíme z dětství. Příčinou může být prožitá nehoda (třeba pád z výšky, z kola, napadení psem), ale i zkušenost rodičů přenesená na dítě (strach z lékaře, hrůza z pohledu na krev). Někdy se příznaky v dospělosti zmírní, někdy se ale ještě prohloubí.

Je to fobie?

Nejdříve je potřeba rozlišit mezi normálním strachem, který pociťuje každý z nás, a skutečnou fobií. Se strachem se dá bojovat.

Třeba když se bojíte nebo štítíte pavouků, asi na ně nebudete sahat, ale nebude vám dělat problém smést jej na lopatku a vyhodit ven. Jde-li o fobii, panikaříte, rozklepete se a do místnosti nevstoupíte, dokud tam pavouk je.

A každý další den budete pronásledováni myšlenkou, že se to zase stane. Podobně je to například s létáním. Máte-li pouze strach, dokážete ho překonat. Například si uvědomíte, že létání je bezpečnější než jízda autem, nebo prostě odvedete myšlenky jinam.

Pokud trpíte fobií, do letadla nesednete, i kdyby cesta byla sebelákavější. Fobie začne ovládat život.

Léčba

V některých případech si můžete pomoci sami postupným nácvikem chování v krizových situacích, jindy se neobejdete bez pomoci psychologa, ve vážnějších případech psychiatra.

Obvykle se farmakologická léčba kombinuje s terapií, při které byste se měli naučit se svým problémem pracovat, vyznat se v situacích, které fobii spouštějí, a postupně ji překonávat.

Klaustrofobie – strach z uzavřených prostor. Lidé s touto poruchou propadají panice ve všech uzavřených prostorách, zejména v těch malých, jako je výtah, sklep, ale někteří pociťují úzkost i v metru a vlastně kdekoliv v podzemí.

Často se stává, že paniku vyvolá i vyšetření na CT. V těchto případech se někdy musí sáhnout k celkové narkóze.

Klaustrofobie se léčí většinou léky proti úzkosti a terapií, při které se nemocný snaží postupně přivykat na pobyt v místech, která mu nedělají dobře. Problém pomůže řešit i hypnóza, ovšem samozřejmě vedená zkušeným odborníkem.

Akrofobie – strach nejen z výšek, ale také z hloubek zná každý, kdo by ani za nic nesedl do letadla, ale i turisté, kteří nesnášejí pochody ve skalách a nad horskými údolími, a místo aby se svezli lanovkou, musí jít pěšky.

Rozhledny jsou pro ně tabu, zvláště pak ty moderní, které jsou ze skleněných dílů nebo roštů, přes něž vidí pod sebe. Strach z výšek vás ale může přepadnout i na vlastním balkoně a nutí vás držet se blízko u zdi.

Původ této fobie může být někde v dětství, ale často nás přepadá v dospělosti, aniž by se dalo zjistit proč. Existuje dost lidí, kteří jako děti klidně lezli po stromech a v dospělosti se bojí stoupnout na štafle.

Naštěstí se akrofobie dá docela dobře léčit psychoterapií a také postupným navykáním na pohyb na zvýšených místech.

Agorafobie – strach z otevřeného prostoru většinou nezávisí na tom, jestli je zaplněn mnoha lidmi, nebo prázdný. Tato fobie je problematická už tím, že pacienta vlastně nutí zůstávat doma. Co je přesnou příčinou, se neví.

Děti agorafobií netrpí, přichází až v pozdějším věku. Má se za to, že se na vzniku podílí stres.

Pokud touto poruchou trpíte, sami se ji zvládat nepokoušejte, ale vyhledejte pomoc odborníka, který navrhne postupné kroky, ať už předepíše léky nebo zvolí terapii, která pomůže v krizové situaci. Důležitá je i spolupráce rodiny.

Odontofobie – strach ze zubaře. Hodně lidí se bojí, ale těm, kdo trpí fobií, tento stav nedovolí vyhledat lékařské ošetření, což může vést ke komplikacím. Dobrou zprávou je to, že odstranit problém můžete zvládnout sami.

Začněte tím, že se jen tak půjdete podívat do čekárny. Vezměte s sebou třeba kamarádku. Ve druhé fázi se objednejte.

Možná budete překvapeni, že lékař s lidmi, kteří mají panický strach, už počítá, a pokud se mu svěříte, nabídne vám ošetření v řízeném spánku, což je podání analgetik do žíly, nebo v celkové narkóze.

Arachnofobie – strach z pavouků. Asi nejlépe léčitelná fobie. Proč vzniká, se neví. Může to být třeba jen nápodobou matky, ale zvažuje se i genetická příčina. V každém případě se zde osvědčuje postupná metoda poznávání.

Na pavouky nemusíte zrovna sahat, ale prohlédněte si o nich nějaký film, nebo vyrazte do zoo, kde je lépe poznáte. Ta pražská dokonce i letos pořádá kurz Zbavte se fobií.

Setkáte se na něm s tvory, kteří vás děsí, lektoři vám o nich leccos povědí a postupným seznamováním se pokusí nahradit původní negativní pocity dobrou zkušeností.

Mysofobie – chorobný strach ze špíny a nečistoty. Dnes velmi častá porucha mladých žen, ale může postihnout i muže. Komplikuje jim život panický strach z bakterií.

Takového člověka můžeme vidět, jak se dotýká předmětů denní potřeby nebo dveřních klik rukou s kapesníkem nebo ubrouskem. Kromě toho si velmi často myje ruce mýdlem, případně dezinfekčními prostředky, což poškozuje a vysušuje kůži dlaní.

Těžké je i soužití s takto postiženými. Bohužel příčina vzniku této fobie není zcela jasná. V každém případě by měla pomoci dlouhodobá psychoterapie, během níž by měl nemocný pochopit svůj strach, naučit se s ním zacházet a překonávat ho.

Sociální fobie – strach při kontaktu s lidmi.

Nemocní se často cítí špatně v situacích, kdy jsou představováni neznámým lidem, dělá se jim zle, když se ocitnou v centru pozornosti (může to být na pracovních poradách, ale i v kontaktu s nadřízeným nebo u zkoušky ve škole).

Dělá jim potíže navazovat oční kontakt, bojí se telefonování. Často se dostávají do izolace a mají snížené sebevědomí. Čím více se úzkosti a situacím s ní spojeným vyhýbají, tím intenzivněji je pociťují. Léčba je zdlouhavá a vyžaduje trpělivost.

Můžete si ale zkusit vypsat situace, které ve vás vyvolávají úzkost. Například zeptat se na cestu, zatelefonovat dávným známým, nákup v samoobsluze… Každý den si pak vyberte jednu situaci a jděte ji vyzkoušet. A tak pořád dokola. Po nějaké době byste měli pocítit zlepšení.

Astrofobie – strach z bouřky, ale i vesmírných úkazů, který neodpovídá skutečnému nebezpečí. Postižený se při bouřce snaží vyhledat co nejchráněnější místo.

Zalézt do místnosti, kam nedolehnou zvuky hromu, vlézt pod peřinu, zatáhnout závěsy, zavřít okenice. Nejhůře tyto stavy prožívá o samotě. V přítomnosti dalších osob se může cítit lépe. Pokud se astrofobik ocitne při bouřce na nechráněném místě, propadá panice.

Zajímavé je, že astrofobií trpí i zvířata (děs při hluku, zejména ohňostrojích). U lidí se dá léčit psychoterapií, rozhodně se nepokoušíme astrofobii vyléčit nuceným pobytem venku při bouřce.

U zvířat se většina chovatelů snaží o co největší zklidnění, ať už pobytem v místnostech, kam nedoléhá hluk, nebo podáváním zklidňujících léků.

Štítky:
reklama
Související články
22.8.2024
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou barvu pečlivě rozmíchejte. K
31.7.2024
Tajemství skvělé pizzy nespočívá jen v ingrediencích či tloušťce těsta. Pokud si ji chcete připravit ve vlastní kuchyni, musíte mít také kvalitní pec určenou právě na pizzu. Dnešní pizzy mají mnoho podob, chutí, při jejich přípravě střídáte různé ingredience, ale přece jen ta pravá italská je jen jedna. I ta může mít mnoho podob – od klasické Neapolské, až po Margheritu. Čechům ale prý nejvíc chu
29.7.2024
Nadchne především děti, ale naparádit s ním můžete i postel v ložnici. A když budete mít zbytky tmavších látek ladící s obývákem, bude se hodit i tam. Budete potřebovat: - zbytky barevně sladěných bavlněných látek - 0,5 m látky na vnitřní polštářek - duté vlákno na výplň - 2 knoflíky - 0,5 m jednostranně nalepovacího vlizelínu - pravítko a řezák nebo nůžky Přední strana s aplikací 1. V
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
reklama
reklama
Šikovné tipy
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nenechte si ujít Paní domu č. 10, právě vychází!
tisicereceptu.cz
Nenechte si ujít Paní domu č. 10, právě vychází!
Na co se můžete v novém čísle Paní domu těšit? Na spoustu inspirací a nápadů pro jedinečné období na sklonku léta, kdy ještě nenastal podzim, dny jsou teplé a příroda je ve své nejbarevnější formě. Do
Etruská posedlost smrtí
enigmaplus.cz
Etruská posedlost smrtí
Vědci odkrývají pozůstatky velké keramické dílny. Vznik stavby dlouhé přes 50 m datují do 7. století př. n. l. Mezi keramickými střepy se povalují ostatky domácích zvířat. Archeologové se snaží přebro
Otevřený minimalismus Diablo House
rezidenceonline.cz
Otevřený minimalismus Diablo House
Kancelář Terry & Terry Architecture představila zdařilý projekt v podobě přístavby obytného křídla ke stávajícímu jednopodlažnímu domu. Nový dvoupatrový objem, napojený na původní objekt pod ostrým úhlem, začleňuje obytný prostor do okolí a těží z dalekých výhledů na přilehlé kopce a údolí. Jádro domu, jež zaujímá celkovou plochu 613 čtverečních metrů, je v aktuálním uspořádání
Romantika starých lomů
epochanacestach.cz
Romantika starých lomů
Zatopené lomy jsou malebným cílem výletů a za teplého počasí některé z nich jako bonus nabízejí i koupání v křišťálově čisté vodě. Zatopených lomů máme u nás nespočet. Jsou pohádkově krásné a vynikají průzračnou vodou. Ta je ovšem o poznání chladnější, než na koupališti nebo v rybníku. Lákají všechny milovníky panenské přírody. Ty, ve kterých je dovoleno
Vůně La Panthère Elixir
iluxus.cz
Vůně La Panthère Elixir
La Panthère, ikonická květinová vůně francouzského domu Cartier, rozšiřuje svoji kolekci o nový parfém La Panthère Elixir. Cílem dvorní parfumérky značky, Mathilde Laurent, bylo do vůně přenést pocit
Na Kristiána VII. platily bič a pouta
historyplus.cz
Na Kristiána VII. platily bič a pouta
Staré nástěnné hodiny odbíjejí půlnoc. Dánský král Frederik V. se zvedne od stolu, zavrávorá a shodí přitom velký džbán s vínem. „Taková škoda!“ uleví si. Alkoholu totiž rozmařilý panovník nemá nikdy dost. Ne náhodou bude se silnou závislostí bojovat i jeho syn Kristián. U něj se však navíc projeví i příznaky schizofrenie. Je mu sotva
Dědečkovy brýle byly kouzelné, viděla jsem přes ně zemřelé
skutecnepribehy.cz
Dědečkovy brýle byly kouzelné, viděla jsem přes ně zemřelé
Seděla jsem v domku svých prarodičů a vzpomínala. Najednou jsem uviděla známé brýle a nasadila si je. V tom vešli do dveří – babička i dědeček. Na dědečkově pohřbu říkala smířená babička, že ani ona už na světě dlouho nebude, že si ji její muž brzy povolá k sobě. Ta slova mě děsila. Tím spíš, že babička nelhala. Dědečka přežila jen
Myslíte, že jíte, co chcete? Kdepak. Jídelníček diktují bakterie
epochaplus.cz
Myslíte, že jíte, co chcete? Kdepak. Jídelníček diktují bakterie
„Ty jíš čokoládový dort?“ pozdvihne kamarádka překvapeně obočí. „Nějak na něj mám poslední měsíce chuť,“ krčí rameny dívka. Je to její svobodné rozhodnutí? Anebo je jen loutkou bakterií? Porodním sálem se rozezní dětský pláč. Novorozeně přijde na svět jako nepopsaný list. Tedy, co se střeva týká. První mikroby se do něj ale dostávají už ve
České děti ohrožuje závislost na videohrách
21stoleti.cz
České děti ohrožuje závislost na videohrách
Gaming disorder neboli závislost na videohrách je Světovou zdravotnickou organizací uznávaná jako duševní choroba. Je jí myšleno hraní her na počítači, notebooku, tabletu, konzoli či mobilu v takové m
Španělské klenoty – Kanárské ostrovy
nejsemsama.cz
Španělské klenoty – Kanárské ostrovy
Pokud jste ještě nestihli dovolenou a plánujete ji spíš v babím létě či na podzim, pak jsou pro vás Kanárské ostrovy ideální volbou. Znáte nejkrásnější pláže jednotlivých ostrovů? Nyní vám je přiblížíme. Gran Canaria Uvádí se, že Gran Canaria je nejrozmanitější ze všech Kanárských ostrovů. Má desítky krásných pláží, některé jsou plně vybavené pro lenošení
Futuristické technologie v ikonickém hotelu
epochalnisvet.cz
Futuristické technologie v ikonickém hotelu
Hotel Beverly Wilshire způsobil malou revoluci v cestování tím, že se ve svých penthouse a prezidentských apartmá rozhodl využít hologramy. Ikonická nemovitost je první v oboru, která začlenila tuto pokročilou technologii do pokojů ve snaze vylepšit své vyhlášené služby.   V hotelu Beverly Wilshire, kde se například natáčela Pretty Woman, můžete nově komunikovat s personálem
Čím Affašovou manžel rozčiluje doběla?
nasehvezdy.cz
Čím Affašovou manžel rozčiluje doběla?
Po těžkých chvílích, které manželé Donutilovi prožili, to teď snad vypadá rovnou na rozvod! Herečka Sára Affašová (30) ze seriálu Záhadné případy přiznala, že už nemůže vystát, jaký je její manžel Mar