Domů     Fobie aneb Když vás válcuje strach
Fobie aneb Když vás válcuje strach
30.8.2022

Buší vám srdce, motá se vám hlava, třesete se, když máte vstoupit do letadla, vstoupit do výtahu, vylézt na kopec nebo když vidíte pavouka? Pak pravděpodobně trpíte některou z 500 fobií.

Nejste v tom určitě sami, protože stejné stavy prožívá až 10 % populace. Fobie se projevuje jako nezvladatelný, často bezdůvodný strach ze zvířat, lidí či různých situací. Je to stav, který ochromuje a mnohdy naruší i běžný život.

Pokud se vás to netýká, máte štěstí, přesto je dobré vědět, co cítí postižení. Zde jsou některé příznaky:

nervozita, neklid

zpocené ruce

bušení srdce

sucho v ústech

pocit tíhy a svírání na hrudi

bolesti břicha

pocit na omdlení

závratě

návaly horka

Jak vzniká?

Fobie bývá spojena s nepříjemnými zkušenostmi, které si mnohdy přinášíme z dětství. Příčinou může být prožitá nehoda (třeba pád z výšky, z kola, napadení psem), ale i zkušenost rodičů přenesená na dítě (strach z lékaře, hrůza z pohledu na krev). Někdy se příznaky v dospělosti zmírní, někdy se ale ještě prohloubí.

Je to fobie?

Nejdříve je potřeba rozlišit mezi normálním strachem, který pociťuje každý z nás, a skutečnou fobií. Se strachem se dá bojovat.

Třeba když se bojíte nebo štítíte pavouků, asi na ně nebudete sahat, ale nebude vám dělat problém smést jej na lopatku a vyhodit ven. Jde-li o fobii, panikaříte, rozklepete se a do místnosti nevstoupíte, dokud tam pavouk je.

A každý další den budete pronásledováni myšlenkou, že se to zase stane. Podobně je to například s létáním. Máte-li pouze strach, dokážete ho překonat. Například si uvědomíte, že létání je bezpečnější než jízda autem, nebo prostě odvedete myšlenky jinam.

Pokud trpíte fobií, do letadla nesednete, i kdyby cesta byla sebelákavější. Fobie začne ovládat život.

Léčba

V některých případech si můžete pomoci sami postupným nácvikem chování v krizových situacích, jindy se neobejdete bez pomoci psychologa, ve vážnějších případech psychiatra.

Obvykle se farmakologická léčba kombinuje s terapií, při které byste se měli naučit se svým problémem pracovat, vyznat se v situacích, které fobii spouštějí, a postupně ji překonávat.

Klaustrofobie – strach z uzavřených prostor. Lidé s touto poruchou propadají panice ve všech uzavřených prostorách, zejména v těch malých, jako je výtah, sklep, ale někteří pociťují úzkost i v metru a vlastně kdekoliv v podzemí.

Často se stává, že paniku vyvolá i vyšetření na CT. V těchto případech se někdy musí sáhnout k celkové narkóze.

Klaustrofobie se léčí většinou léky proti úzkosti a terapií, při které se nemocný snaží postupně přivykat na pobyt v místech, která mu nedělají dobře. Problém pomůže řešit i hypnóza, ovšem samozřejmě vedená zkušeným odborníkem.

Akrofobie – strach nejen z výšek, ale také z hloubek zná každý, kdo by ani za nic nesedl do letadla, ale i turisté, kteří nesnášejí pochody ve skalách a nad horskými údolími, a místo aby se svezli lanovkou, musí jít pěšky.

Rozhledny jsou pro ně tabu, zvláště pak ty moderní, které jsou ze skleněných dílů nebo roštů, přes něž vidí pod sebe. Strach z výšek vás ale může přepadnout i na vlastním balkoně a nutí vás držet se blízko u zdi.

Původ této fobie může být někde v dětství, ale často nás přepadá v dospělosti, aniž by se dalo zjistit proč. Existuje dost lidí, kteří jako děti klidně lezli po stromech a v dospělosti se bojí stoupnout na štafle.

Naštěstí se akrofobie dá docela dobře léčit psychoterapií a také postupným navykáním na pohyb na zvýšených místech.

Agorafobie – strach z otevřeného prostoru většinou nezávisí na tom, jestli je zaplněn mnoha lidmi, nebo prázdný. Tato fobie je problematická už tím, že pacienta vlastně nutí zůstávat doma. Co je přesnou příčinou, se neví.

Děti agorafobií netrpí, přichází až v pozdějším věku. Má se za to, že se na vzniku podílí stres.

Pokud touto poruchou trpíte, sami se ji zvládat nepokoušejte, ale vyhledejte pomoc odborníka, který navrhne postupné kroky, ať už předepíše léky nebo zvolí terapii, která pomůže v krizové situaci. Důležitá je i spolupráce rodiny.

Odontofobie – strach ze zubaře. Hodně lidí se bojí, ale těm, kdo trpí fobií, tento stav nedovolí vyhledat lékařské ošetření, což může vést ke komplikacím. Dobrou zprávou je to, že odstranit problém můžete zvládnout sami.

Začněte tím, že se jen tak půjdete podívat do čekárny. Vezměte s sebou třeba kamarádku. Ve druhé fázi se objednejte.

Možná budete překvapeni, že lékař s lidmi, kteří mají panický strach, už počítá, a pokud se mu svěříte, nabídne vám ošetření v řízeném spánku, což je podání analgetik do žíly, nebo v celkové narkóze.

Arachnofobie – strach z pavouků. Asi nejlépe léčitelná fobie. Proč vzniká, se neví. Může to být třeba jen nápodobou matky, ale zvažuje se i genetická příčina. V každém případě se zde osvědčuje postupná metoda poznávání.

Na pavouky nemusíte zrovna sahat, ale prohlédněte si o nich nějaký film, nebo vyrazte do zoo, kde je lépe poznáte. Ta pražská dokonce i letos pořádá kurz Zbavte se fobií.

Setkáte se na něm s tvory, kteří vás děsí, lektoři vám o nich leccos povědí a postupným seznamováním se pokusí nahradit původní negativní pocity dobrou zkušeností.

Mysofobie – chorobný strach ze špíny a nečistoty. Dnes velmi častá porucha mladých žen, ale může postihnout i muže. Komplikuje jim život panický strach z bakterií.

Takového člověka můžeme vidět, jak se dotýká předmětů denní potřeby nebo dveřních klik rukou s kapesníkem nebo ubrouskem. Kromě toho si velmi často myje ruce mýdlem, případně dezinfekčními prostředky, což poškozuje a vysušuje kůži dlaní.

Těžké je i soužití s takto postiženými. Bohužel příčina vzniku této fobie není zcela jasná. V každém případě by měla pomoci dlouhodobá psychoterapie, během níž by měl nemocný pochopit svůj strach, naučit se s ním zacházet a překonávat ho.

Sociální fobie – strach při kontaktu s lidmi.

Nemocní se často cítí špatně v situacích, kdy jsou představováni neznámým lidem, dělá se jim zle, když se ocitnou v centru pozornosti (může to být na pracovních poradách, ale i v kontaktu s nadřízeným nebo u zkoušky ve škole).

Dělá jim potíže navazovat oční kontakt, bojí se telefonování. Často se dostávají do izolace a mají snížené sebevědomí. Čím více se úzkosti a situacím s ní spojeným vyhýbají, tím intenzivněji je pociťují. Léčba je zdlouhavá a vyžaduje trpělivost.

Můžete si ale zkusit vypsat situace, které ve vás vyvolávají úzkost. Například zeptat se na cestu, zatelefonovat dávným známým, nákup v samoobsluze… Každý den si pak vyberte jednu situaci a jděte ji vyzkoušet. A tak pořád dokola. Po nějaké době byste měli pocítit zlepšení.

Astrofobie – strach z bouřky, ale i vesmírných úkazů, který neodpovídá skutečnému nebezpečí. Postižený se při bouřce snaží vyhledat co nejchráněnější místo.

Zalézt do místnosti, kam nedolehnou zvuky hromu, vlézt pod peřinu, zatáhnout závěsy, zavřít okenice. Nejhůře tyto stavy prožívá o samotě. V přítomnosti dalších osob se může cítit lépe. Pokud se astrofobik ocitne při bouřce na nechráněném místě, propadá panice.

Zajímavé je, že astrofobií trpí i zvířata (děs při hluku, zejména ohňostrojích). U lidí se dá léčit psychoterapií, rozhodně se nepokoušíme astrofobii vyléčit nuceným pobytem venku při bouřce.

U zvířat se většina chovatelů snaží o co největší zklidnění, ať už pobytem v místnostech, kam nedoléhá hluk, nebo podáváním zklidňujících léků.

Štítky:
reklama
Související články
2.6.2023
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který práci skutečně může usnadnit – vysavač na okna, který také bývá oz
27.5.2023
Také máte potíž, kam si do auta uložit ubrousky nebo papírové kapesníčky, aby byly po ruce, ale přitom nepřekážely? Zkuste jednoduchý a vtipný trik. Klasické ubrousky do auta nejsou vůbec šikovné. Krabice je příliš velká, ale ani když sáhnete po té menší, krychlové, není v autě kam dát, aby držela na svém místě. Naštěstí je možné tento problém elegantně a hravě vyřešit. A ještě si zamlsáte.   Jak
24.5.2023
Pára je skvělá nejen pro boj s bakteriemi, roztoči nebo skvrnami, ale dokáže zlepšit vlastnosti textilních vláken a pomoci i jinak. Jaké jsou rozdíly oproti klasickému praní? Možná jste o nich už slyšeli, ale jestli ne, pak vězte, že obliba parních praček neustále roste. Nabízejí totiž výhody, které se nedají jen tak přehlédnout. Nutno ale nejprve vysvětlit, že to není tak, že by tyto pračky vodu
11.5.2023
Načněme tím z  granátového jablka (viz úvodní foto). Má pověst přírodního anti-aging přípravku. Řeší dva hlavní problémy zralé pokožky: Zmírňuje její suchost a zlepšuje pružnost. Tím dokáže zpomalit postup stárnutí, navíc vyhlazuje už vzniklé jemné vrásky. Můžete ho použít do pleťových masek, jako základ se hodí avokádo nebo banán. Ale dokáže nahradit i denní krém, zvláště prospěšný je za chladn
9.5.2023
Dekorace inspirované mořským pobřežím mají své specifické kouzlo stejně jako dovolená, kterou připomínají. Zvlášť teď, když už se jí nemůžeme dočkat. Jako základ věnce vyřízněte kruh ze silnější lepenky nebo tenčí dřevotřískové desky. Ten polepte pevně stočenou spirálou z přírodního provazu. Na papír si nakreslete vzor pro hvězdice ve třech různých velikostech. Nejmenší by měla zhruba odpovída
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla