Domů     Fobie aneb Když vás válcuje strach
Fobie aneb Když vás válcuje strach
od 30.8.2022

Buší vám srdce, motá se vám hlava, třesete se, když máte vstoupit do letadla, vstoupit do výtahu, vylézt na kopec nebo když vidíte pavouka? Pak pravděpodobně trpíte některou z 500 fobií.

Nejste v tom určitě sami, protože stejné stavy prožívá až 10 % populace. Fobie se projevuje jako nezvladatelný, často bezdůvodný strach ze zvířat, lidí či různých situací. Je to stav, který ochromuje a mnohdy naruší i běžný život.

Pokud se vás to netýká, máte štěstí, přesto je dobré vědět, co cítí postižení. Zde jsou některé příznaky:

nervozita, neklid

zpocené ruce

bušení srdce

sucho v ústech

pocit tíhy a svírání na hrudi

bolesti břicha

pocit na omdlení

závratě

návaly horka

Jak vzniká?

Fobie bývá spojena s nepříjemnými zkušenostmi, které si mnohdy přinášíme z dětství. Příčinou může být prožitá nehoda (třeba pád z výšky, z kola, napadení psem), ale i zkušenost rodičů přenesená na dítě (strach z lékaře, hrůza z pohledu na krev). Někdy se příznaky v dospělosti zmírní, někdy se ale ještě prohloubí.

Je to fobie?

Nejdříve je potřeba rozlišit mezi normálním strachem, který pociťuje každý z nás, a skutečnou fobií. Se strachem se dá bojovat.

reklama

Třeba když se bojíte nebo štítíte pavouků, asi na ně nebudete sahat, ale nebude vám dělat problém smést jej na lopatku a vyhodit ven. Jde-li o fobii, panikaříte, rozklepete se a do místnosti nevstoupíte, dokud tam pavouk je.

A každý další den budete pronásledováni myšlenkou, že se to zase stane. Podobně je to například s létáním. Máte-li pouze strach, dokážete ho překonat. Například si uvědomíte, že létání je bezpečnější než jízda autem, nebo prostě odvedete myšlenky jinam.

Pokud trpíte fobií, do letadla nesednete, i kdyby cesta byla sebelákavější. Fobie začne ovládat život.

Léčba

V některých případech si můžete pomoci sami postupným nácvikem chování v krizových situacích, jindy se neobejdete bez pomoci psychologa, ve vážnějších případech psychiatra.

reklama

Obvykle se farmakologická léčba kombinuje s terapií, při které byste se měli naučit se svým problémem pracovat, vyznat se v situacích, které fobii spouštějí, a postupně ji překonávat.

Klaustrofobie – strach z uzavřených prostor. Lidé s touto poruchou propadají panice ve všech uzavřených prostorách, zejména v těch malých, jako je výtah, sklep, ale někteří pociťují úzkost i v metru a vlastně kdekoliv v podzemí.

Často se stává, že paniku vyvolá i vyšetření na CT. V těchto případech se někdy musí sáhnout k celkové narkóze.

Klaustrofobie se léčí většinou léky proti úzkosti a terapií, při které se nemocný snaží postupně přivykat na pobyt v místech, která mu nedělají dobře. Problém pomůže řešit i hypnóza, ovšem samozřejmě vedená zkušeným odborníkem.

Akrofobie – strach nejen z výšek, ale také z hloubek zná každý, kdo by ani za nic nesedl do letadla, ale i turisté, kteří nesnášejí pochody ve skalách a nad horskými údolími, a místo aby se svezli lanovkou, musí jít pěšky.

reklama

Rozhledny jsou pro ně tabu, zvláště pak ty moderní, které jsou ze skleněných dílů nebo roštů, přes něž vidí pod sebe. Strach z výšek vás ale může přepadnout i na vlastním balkoně a nutí vás držet se blízko u zdi.

Původ této fobie může být někde v dětství, ale často nás přepadá v dospělosti, aniž by se dalo zjistit proč. Existuje dost lidí, kteří jako děti klidně lezli po stromech a v dospělosti se bojí stoupnout na štafle.

Naštěstí se akrofobie dá docela dobře léčit psychoterapií a také postupným navykáním na pohyb na zvýšených místech.

Agorafobie – strach z otevřeného prostoru většinou nezávisí na tom, jestli je zaplněn mnoha lidmi, nebo prázdný. Tato fobie je problematická už tím, že pacienta vlastně nutí zůstávat doma. Co je přesnou příčinou, se neví.

Děti agorafobií netrpí, přichází až v pozdějším věku. Má se za to, že se na vzniku podílí stres.

Pokud touto poruchou trpíte, sami se ji zvládat nepokoušejte, ale vyhledejte pomoc odborníka, který navrhne postupné kroky, ať už předepíše léky nebo zvolí terapii, která pomůže v krizové situaci. Důležitá je i spolupráce rodiny.

Odontofobie – strach ze zubaře. Hodně lidí se bojí, ale těm, kdo trpí fobií, tento stav nedovolí vyhledat lékařské ošetření, což může vést ke komplikacím. Dobrou zprávou je to, že odstranit problém můžete zvládnout sami.

Začněte tím, že se jen tak půjdete podívat do čekárny. Vezměte s sebou třeba kamarádku. Ve druhé fázi se objednejte.

Možná budete překvapeni, že lékař s lidmi, kteří mají panický strach, už počítá, a pokud se mu svěříte, nabídne vám ošetření v řízeném spánku, což je podání analgetik do žíly, nebo v celkové narkóze.

Arachnofobie – strach z pavouků. Asi nejlépe léčitelná fobie. Proč vzniká, se neví. Může to být třeba jen nápodobou matky, ale zvažuje se i genetická příčina. V každém případě se zde osvědčuje postupná metoda poznávání.

Na pavouky nemusíte zrovna sahat, ale prohlédněte si o nich nějaký film, nebo vyrazte do zoo, kde je lépe poznáte. Ta pražská dokonce i letos pořádá kurz Zbavte se fobií.

Setkáte se na něm s tvory, kteří vás děsí, lektoři vám o nich leccos povědí a postupným seznamováním se pokusí nahradit původní negativní pocity dobrou zkušeností.

Mysofobie – chorobný strach ze špíny a nečistoty. Dnes velmi častá porucha mladých žen, ale může postihnout i muže. Komplikuje jim život panický strach z bakterií.

Takového člověka můžeme vidět, jak se dotýká předmětů denní potřeby nebo dveřních klik rukou s kapesníkem nebo ubrouskem. Kromě toho si velmi často myje ruce mýdlem, případně dezinfekčními prostředky, což poškozuje a vysušuje kůži dlaní.

Těžké je i soužití s takto postiženými. Bohužel příčina vzniku této fobie není zcela jasná. V každém případě by měla pomoci dlouhodobá psychoterapie, během níž by měl nemocný pochopit svůj strach, naučit se s ním zacházet a překonávat ho.

Sociální fobie – strach při kontaktu s lidmi.

Nemocní se často cítí špatně v situacích, kdy jsou představováni neznámým lidem, dělá se jim zle, když se ocitnou v centru pozornosti (může to být na pracovních poradách, ale i v kontaktu s nadřízeným nebo u zkoušky ve škole).

Dělá jim potíže navazovat oční kontakt, bojí se telefonování. Často se dostávají do izolace a mají snížené sebevědomí. Čím více se úzkosti a situacím s ní spojeným vyhýbají, tím intenzivněji je pociťují. Léčba je zdlouhavá a vyžaduje trpělivost.

Můžete si ale zkusit vypsat situace, které ve vás vyvolávají úzkost. Například zeptat se na cestu, zatelefonovat dávným známým, nákup v samoobsluze… Každý den si pak vyberte jednu situaci a jděte ji vyzkoušet. A tak pořád dokola. Po nějaké době byste měli pocítit zlepšení.

Astrofobie – strach z bouřky, ale i vesmírných úkazů, který neodpovídá skutečnému nebezpečí. Postižený se při bouřce snaží vyhledat co nejchráněnější místo.

Zalézt do místnosti, kam nedolehnou zvuky hromu, vlézt pod peřinu, zatáhnout závěsy, zavřít okenice. Nejhůře tyto stavy prožívá o samotě. V přítomnosti dalších osob se může cítit lépe. Pokud se astrofobik ocitne při bouřce na nechráněném místě, propadá panice.

Zajímavé je, že astrofobií trpí i zvířata (děs při hluku, zejména ohňostrojích). U lidí se dá léčit psychoterapií, rozhodně se nepokoušíme astrofobii vyléčit nuceným pobytem venku při bouřce.

U zvířat se většina chovatelů snaží o co největší zklidnění, ať už pobytem v místnostech, kam nedoléhá hluk, nebo podáváním zklidňujících léků.

Štítky:
reklama
Související články
31.1.2023
Ukaž mi svou ruku a já ti řeknu, co tě v životě čeká... Přesně tohle dovedou chiromantici – lidé, kteří se vyznají v čarách osudu, které máme vetkané v dlani. Víte, že existuje mapa našeho života? No ano – je zapsaná v našich dlaních – v jedné máte načrtnut projekt svého života a z druhé (tato je tzv. hlavní) můžete číst, jak se naplňuje. Je to jako letecký snímek všech zážitků, které jsou vám so
28.1.2023
Že se drahé kameny a polodrahokamy používají v lidovém léčitelství, je všeobecně známé. Ale víte, že mohou svou energii předat i vodě? Můžete to zkusit. Není to nic složitého, budete potřebovat jen různé léčivé kameny, láhev a vodu z kohoutku. Možná už při prvním pokusu budete překvapeni, jak je taková voda lahodná. Dejte je do skla Na přípravu drahokamové vody potřebujete skleněný džbán nebo l
27.1.2023
Je jako stvořené na chatu nebo chalupu, vyrobíte ho snadno a rychle a doplnit ho můžete o stylový obrázek. Váš příbytek bude ve svém okolí naprosto originální. Zní to skoro jako „polévka ze sekerky“, kterou vařil hloupý Honza v pohádce. Ale tohle číslo je opravdu z hřebíků. A pořádně velkých. Tak se pusťme do díla. Co si připravit odřezek z fošny (s kůrou vypadá kouzelně, ale tento kous
25.1.2023
Jméno, srdíčko, čtyřlístek pro štěstí nebo prostě jen ornamenty. Vypalovací pájkou můžete ozdobit nejen vařečky a prkýnka. Jestli jste kreativní, vypalovací pájku se vám vyplatí. Seženete ji už od 250 Kč a velmi snadno s její pomocí vytvoříte jednoduché dekorace prakticky na cokoli. Budete potřebovat kreativní vypalovací pero (říká se mu také hrotová pájka) s vyměnitelnými hroty a „raznicemi“
19.1.2023
Bílé vlasy už nejsou výsadou vysokého věku, ale staly se jedním z módním trendů. Proto také začalo vizážisty zajímat, jak by se bělovlásky měly líčit. Bílé vlasy jsou výrazně kontrastní prvek a zařadí vás rázem do chladného barevného typu. Problém je, že s tím tón pleti nemusí vždy souhlasit. Pleť může mít zlatavý nebo meruňkový odstín, což je u nás velmi častý typ. Tím vzniká určitá disharmonie,
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam zmizela posádka lodi Zebrina?
enigmaplus.cz
Kam zmizela posádka lodi Zebrina?
Psal se rok 1917, evropská pevnina i okolní moře byly dějištěm první světové války. U pláže jižně od francouzského přístavu Cherbourg byla objevena opuštěná britská plachetnice Zebrina. Ne, nejednalo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
21stoleti.cz
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
Saturnův měsíc Enceladus je v hledáčku astrobiologů už nějakou dobu. Ač svými rozměry nevelký, schovává v sobě řadu tajemství. To, že se pod jeho ledovým příkrovem ukrývá vodní oceán, je vědcům známo
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
epochaplus.cz
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
Co je malé, to je hezké. A to rozhodně platí také o koupelně: i ta paneláková o několika málo čtverečních metrech totiž může vypadat jako z titulní stránky a skvěle vám sloužit. Stačí dodržet několik
Odpustí Tori Spelling manželovi další milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustí Tori Spelling manželovi další milenku?
Nad manželstvím herečky Tori Spelling (49) se zase stahují mračna. Není to sice poprvé, co se její vztah s hercem Deanem McDermottem (56) otřásá v základech, ostatně i loni plnily titulní strany bu
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
skutecnepribehy.cz
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
Nemohla jsem otěhotnět, za problémem byla moje vzácná krev. Po boku mi v těžkých chvílích stál celoživotní kamarád. Netušila jsem, že právě on je ten pravý. Dlouhá léta jsem měla dobrého kamaráda, kterému jsem mohla říct všechno. Matěje jsem poznala na střední škole. Chodil o ročník výš a zamiloval se do mě. Psal mi krásné dopisy, ale já jsem
Thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Thajská polévka s kokosovým mlékem
Suroviny 3 cm zázvoru menší hrst stonků koriandru 1/4 chilli papričky 2 stroužky česneku 1 lžička červené kari pasty (není nutné ) 1 lžíce rajčatové passaty 1 l zeleninového vývaru 1 limetko
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
nasehvezdy.cz
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
Prohlásil o sobě, že býval idiot. MIROSLAV ETZLER (58) teď sice podle svých slov prožívá jedno z nejkrásnějších období v životě, přesto má velké trápení. Momentálně žije s přítelkyní Helenou Bartaloš
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p