Domů     Ester Janečková: Odpočívám v pohybu
Ester Janečková: Odpočívám v pohybu
5.12.2019

Sama doma moderátorka Ester Janečková rozhodně nebývá. Už devatenáct let je vdaná za chirurga Zdeňka Janečka, s nímž vychovává tři děti, devatenáctiletého Kryštofa, šestnáctiletého Cyrila a čtyřletou Sáru.

Vaši kluci už jsou dětským hrám odrostlejší. Co je momentálně baví?

Kryštofa odmalička baví historie, politologie. Teď třeba píše seminárku a tráví všechen čas v Národní knihovně. On byl vždycky trošku lenoch, ale je vidět, že když ho něco baví, dokáže se tomu věnovat naplno. Cyril zatím tak vyhraněný není.

Hrál softball, kterého teď nechal, aby si mohl užívat novou školu a spolužáky, takže času už mu tolik nezbývá. Je spíš všestrannější, víc taky pomáhá v domácnosti, občas třeba něco uvaří.

Oba se moc hezky chovají k Sáře, jsou ochotní i pohlídat, čehož rádi využíváme. V současné době studují židovské gymnázium. Je to menší škola, všichni se znají, takže tam funguje taková milá rodinná atmosféra.

Sára má teď období panenek.
Sára má teď období panenek.

Zakazujete dětem počítače?

Měli jsme různá období, kdy jsme to omezovali, třeba když měli nějaké problémy ve škole. V zásadě u nás ale funguje demokracie, takže se s nimi spíš domluvíme, že je potřeba to omezit. Manžel je trošku přísnější, já jsem spíš liberál.

Obecně nejsem příznivcem nějakých zákazů, spíš si myslím, že je potřeba s dětmi mluvit, aby si samy uvědomily, co je a není dobré. Nechci je dostávat do situace, kdy by nám museli lhát nebo vymýšlet nějaké podvody, obcházení.

Nestárnoucí klasiku miluje Sára už od tří let. Baví ji, že hlavní hrdinka je holčička.
Nestárnoucí klasiku miluje Sára už od tří let. Baví ji, že hlavní hrdinka je holčička.

Co malá Sára a moderní technologie?

Když byla menší, hodně ji bavil tablet, což ale teď úplně pustila. Má období, kdy si vymýšlí různé příběhy nebo nás třeba všelijak ošetřuje…Hodně si teď hraje s panenkami, na princezny, taky pořád zpívá, tančí, pořád je v pohybu.

Jsem vcelku šťastná, bála jsem se, že se její záliba v digitálních hračkách bude spíš zhoršovat, ale naštěstí to ustoupilo. Počítače jsou pro mě požírače času.

Jste náruživá čtenářka. Vlastníte čtečku, nebo dáte přednost knize?

Klasické knížky mám ráda, ale čtečku jsem si taky oblíbila. Třeba při cestování je to rozhodně praktická věc. Manžel ji má taky a dost si na ni zvyknul. Z nás dvou je náruživcem spíš on. Stačí pár minut, hned ji otevře, hned ví, kde přestal, a jede.

Já ke čtení přece jen potřebuju svůj klid. Dětem čteme před spaním, většinou manžel. Kluci už si na to samozřejmě moc nepotrpí, ale dřív, když měl večerní službu, četl jim na hlasitý odposlech po telefonu. Sára má knížky taky moc ráda, takže mě těší, že vztah ke čtení se u nás dědí.

Na pianu se prach už ani neusazuje.
Na pianu se prach už ani neusazuje.

Jaké místo má u vás doma televize?

Občas ji pustíme, třeba zprávy nebo Večerníček. Pouštíme si spíš rádi muziku, Sára si teď taky oblíbila klavír. Někdy hraju já a ona zpívá nebo častěji mě od něj vyhodí a preluduje sama. Ráda hraju i na kytaru, tak to jí taky baví.

Děláme si legraci, že je jako strýček Pepin z Postřižin, protože zpívá hrozně nahlas, vymýšlí si slova a plete je pátý přes devátý.

Ani kytara příliš nezahálí.
Ani kytara příliš nezahálí.

Odpočinete si při uklízení?

Někdy docela jo. Když se Sára narodila a já chodila do práce, jednou týdně mi vypomáhala paní na úklid, ale když jsme zase začali stíhat, zrušila jsem to. Mám ráda náš dům a baví mě ho udržovat.

Člověk si přitom navíc v klidu přemýšlí o svých věcech, což je taky prima. Velká pomocnice při úklidu je Sára. Ráda se mnou vaří, třeba něco míchá, nebo si vezme mikrovlákno a leští skla, až jsou celá zapatlaná (smích). Kluci už se těší, až zvládne vyluxovat celý dům, což je zatím jejich práce.

Jak dlouho tady bydlíte?

Už to bude skoro šest let. Nás pořád lákaly domečky, tak jsme jezdili okukovat různý zříceniny za Prahou, ale nakonec jsme šli do bytu na okraji města, kde jsme bydleli asi devět let.

Pak jsem viděla inzerát, že se prodává zrovna tenhle nedaleký dům, tak jsem ukecala manžela, abychom se šli jenom podívat…On měl hned od začátku takovou milou, slunnou atmosféru, takže jsme se rozhodli v podstatě okamžitě. Teprve pak jsme řešili, že na to vlastně nemáme moc peníze (smích).

Pro vášnivé čtenáře je čtečka praktická věc.
Pro vášnivé čtenáře je čtečka praktická věc.

Umíte relaxovat?

Neumím být moc sama, takže mě nebaví takový ten samostatný relax. Nejsem ten typ, který si odpočine na masáži. Mám radši ten aktivnější odpočinek, třeba procházku v lese nebo třeba výlet kole.

Manžel je šikovný konstruktér a postavil nám bezvadné dvojkolo, na kterém jezdíme. Kluci už s námi moc nejezdí, ale Sára k manželovu nadšení zvládá čím dál větší vzdálenosti. Tak spíš tohle je pro mě relax.

Jaké ráda dostáváte dárky?

U nás není místo pro zbytečné vitrínky a lapače prachu, věci bereme spíš tak, aby nám sloužily. Nejvíc mě potěší třeba nějaký výlet nebo zážitek.

Když se mě ale někdo třeba před Vánocemi ptá, co si přeju, zacpávám si uši a říkám, že na to ten dotyčný musí přijít sám, protože největší radost nakonec mám hlavně z toho příjemného překvapení.

Ve zkratce:

– Narodila se 15. 12. 1972 v Praze. Po studiu na střední zdravotnické škole byla půl roku v Anglii jako au pair, pak se přihlásila na DAMU. V průběhu studia hostovala v Divadle Na zábradlí.

– Její manžel je chirurg Zdeněk Janeček, s nímž má tři děti: Kryštofa (19), Cyrila (16), Sáru (4).

– Po nedávné rodinné tragédii se rozhodla založit nadaci S barvou ven. Pomáhá mladým lidem s vyrovnáním se s homosexuální orientací.

Text: Andrea Primusová, foto: Dan Zahrádka

reklama
Související články
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!