Domů     Ester Janečková: Odpočívám v pohybu
Ester Janečková: Odpočívám v pohybu
5.12.2019

Sama doma moderátorka Ester Janečková rozhodně nebývá. Už devatenáct let je vdaná za chirurga Zdeňka Janečka, s nímž vychovává tři děti, devatenáctiletého Kryštofa, šestnáctiletého Cyrila a čtyřletou Sáru.

Vaši kluci už jsou dětským hrám odrostlejší. Co je momentálně baví?

Kryštofa odmalička baví historie, politologie. Teď třeba píše seminárku a tráví všechen čas v Národní knihovně. On byl vždycky trošku lenoch, ale je vidět, že když ho něco baví, dokáže se tomu věnovat naplno. Cyril zatím tak vyhraněný není.

Hrál softball, kterého teď nechal, aby si mohl užívat novou školu a spolužáky, takže času už mu tolik nezbývá. Je spíš všestrannější, víc taky pomáhá v domácnosti, občas třeba něco uvaří.

Oba se moc hezky chovají k Sáře, jsou ochotní i pohlídat, čehož rádi využíváme. V současné době studují židovské gymnázium. Je to menší škola, všichni se znají, takže tam funguje taková milá rodinná atmosféra.

Sára má teď období panenek.
Sára má teď období panenek.

Zakazujete dětem počítače?

Měli jsme různá období, kdy jsme to omezovali, třeba když měli nějaké problémy ve škole. V zásadě u nás ale funguje demokracie, takže se s nimi spíš domluvíme, že je potřeba to omezit. Manžel je trošku přísnější, já jsem spíš liberál.

Obecně nejsem příznivcem nějakých zákazů, spíš si myslím, že je potřeba s dětmi mluvit, aby si samy uvědomily, co je a není dobré. Nechci je dostávat do situace, kdy by nám museli lhát nebo vymýšlet nějaké podvody, obcházení.

Nestárnoucí klasiku miluje Sára už od tří let. Baví ji, že hlavní hrdinka je holčička.
Nestárnoucí klasiku miluje Sára už od tří let. Baví ji, že hlavní hrdinka je holčička.

Co malá Sára a moderní technologie?

Když byla menší, hodně ji bavil tablet, což ale teď úplně pustila. Má období, kdy si vymýšlí různé příběhy nebo nás třeba všelijak ošetřuje…Hodně si teď hraje s panenkami, na princezny, taky pořád zpívá, tančí, pořád je v pohybu.

Jsem vcelku šťastná, bála jsem se, že se její záliba v digitálních hračkách bude spíš zhoršovat, ale naštěstí to ustoupilo. Počítače jsou pro mě požírače času.

Jste náruživá čtenářka. Vlastníte čtečku, nebo dáte přednost knize?

Klasické knížky mám ráda, ale čtečku jsem si taky oblíbila. Třeba při cestování je to rozhodně praktická věc. Manžel ji má taky a dost si na ni zvyknul. Z nás dvou je náruživcem spíš on. Stačí pár minut, hned ji otevře, hned ví, kde přestal, a jede.

Já ke čtení přece jen potřebuju svůj klid. Dětem čteme před spaním, většinou manžel. Kluci už si na to samozřejmě moc nepotrpí, ale dřív, když měl večerní službu, četl jim na hlasitý odposlech po telefonu. Sára má knížky taky moc ráda, takže mě těší, že vztah ke čtení se u nás dědí.

Na pianu se prach už ani neusazuje.
Na pianu se prach už ani neusazuje.

Jaké místo má u vás doma televize?

Občas ji pustíme, třeba zprávy nebo Večerníček. Pouštíme si spíš rádi muziku, Sára si teď taky oblíbila klavír. Někdy hraju já a ona zpívá nebo častěji mě od něj vyhodí a preluduje sama. Ráda hraju i na kytaru, tak to jí taky baví.

Děláme si legraci, že je jako strýček Pepin z Postřižin, protože zpívá hrozně nahlas, vymýšlí si slova a plete je pátý přes devátý.

Ani kytara příliš nezahálí.
Ani kytara příliš nezahálí.

Odpočinete si při uklízení?

Někdy docela jo. Když se Sára narodila a já chodila do práce, jednou týdně mi vypomáhala paní na úklid, ale když jsme zase začali stíhat, zrušila jsem to. Mám ráda náš dům a baví mě ho udržovat.

Člověk si přitom navíc v klidu přemýšlí o svých věcech, což je taky prima. Velká pomocnice při úklidu je Sára. Ráda se mnou vaří, třeba něco míchá, nebo si vezme mikrovlákno a leští skla, až jsou celá zapatlaná (smích). Kluci už se těší, až zvládne vyluxovat celý dům, což je zatím jejich práce.

Jak dlouho tady bydlíte?

Už to bude skoro šest let. Nás pořád lákaly domečky, tak jsme jezdili okukovat různý zříceniny za Prahou, ale nakonec jsme šli do bytu na okraji města, kde jsme bydleli asi devět let.

Pak jsem viděla inzerát, že se prodává zrovna tenhle nedaleký dům, tak jsem ukecala manžela, abychom se šli jenom podívat…On měl hned od začátku takovou milou, slunnou atmosféru, takže jsme se rozhodli v podstatě okamžitě. Teprve pak jsme řešili, že na to vlastně nemáme moc peníze (smích).

Pro vášnivé čtenáře je čtečka praktická věc.
Pro vášnivé čtenáře je čtečka praktická věc.

Umíte relaxovat?

Neumím být moc sama, takže mě nebaví takový ten samostatný relax. Nejsem ten typ, který si odpočine na masáži. Mám radši ten aktivnější odpočinek, třeba procházku v lese nebo třeba výlet kole.

Manžel je šikovný konstruktér a postavil nám bezvadné dvojkolo, na kterém jezdíme. Kluci už s námi moc nejezdí, ale Sára k manželovu nadšení zvládá čím dál větší vzdálenosti. Tak spíš tohle je pro mě relax.

Jaké ráda dostáváte dárky?

U nás není místo pro zbytečné vitrínky a lapače prachu, věci bereme spíš tak, aby nám sloužily. Nejvíc mě potěší třeba nějaký výlet nebo zážitek.

Když se mě ale někdo třeba před Vánocemi ptá, co si přeju, zacpávám si uši a říkám, že na to ten dotyčný musí přijít sám, protože největší radost nakonec mám hlavně z toho příjemného překvapení.

Ve zkratce:

– Narodila se 15. 12. 1972 v Praze. Po studiu na střední zdravotnické škole byla půl roku v Anglii jako au pair, pak se přihlásila na DAMU. V průběhu studia hostovala v Divadle Na zábradlí.

– Její manžel je chirurg Zdeněk Janeček, s nímž má tři děti: Kryštofa (19), Cyrila (16), Sáru (4).

– Po nedávné rodinné tragédii se rozhodla založit nadaci S barvou ven. Pomáhá mladým lidem s vyrovnáním se s homosexuální orientací.

Text: Andrea Primusová, foto: Dan Zahrádka

reklama
Související články
6.9.2023
Charismatický, často zamračený, vyjadřující se stručně a úsporně. Divadelní režisér, který se po padesátce stal hereckou hvězdou. Animovaný Alois Nebel. Jeden z řidičů Karlů v Účastnících zájezdu. A nebo zarputilý fotbalový trenér Pepik Hnátek z Okresního přeboru. Pochází z vesnice Vyšehoří na Šumpersku. „To je krásná vesnička, ale tak trochu prdel světa,“ komentoval jednou lapidárně své rodišt
15.8.2023
U příležitosti světového dne zvířat bez domova chce společnost Mars upozornit na statisíce opuštěných psů a koček žijících v České republice, ale také na důležitost adopce těchto čtyřnohých přátel. Většina útulků v naší zemi je na hraně svých kapacit, ale počet adopcí z těchto zařízení stále klesá. Společnost Mars, jako jeden z předních výrobců cukrovinek, potravin a krmiv pro domácí zvířata se ji
3.8.2023
Bezelstný policejní inspektor Trpělka ve vodnickém seriálu Neviditelní. Koktavý princ Bartoloměj v Sedmeru krkavců. Nadporučík Robin Lupínek z krimiseriálu Rapl… Dnes ale hlavně táta. Jihomoravská Strážnice, město proslavené folklorem. „Dětství jsme strávili hlavně venku a dělali tisíce lotračin.“ Od mala ho provází muzika, vždyť na Slovácku snad každý zpívá, každý na něco hraje, každý tancuje.
2.8.2023
Nový titul autorky nám zajímavým způsobem představuje život na Karvinsku po roce 1948. Teodor je zapálený vesnický učitel, který hrává v kostele na varhany. Padesátá léta v Československu ovšem nejsou dobou varhan a kostelů a Teodor se tak dostává do stále ošemetnější situace. Když během tragické nehody zaviní smrt svého souseda, odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na dvacet let do vězení. Živ
24.7.2023
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chlupatý oc
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo