Domů     Paleodieta: Máme jíst jako v pravěku?
Paleodieta: Máme jíst jako v pravěku?
5.12.2019

Spíš než na racionálních důvodech spočívá paleo dieta na nevyvratitelném lidském přesvědčení, že dřív bývalo všechno lepší. Vzduch byl čistší, louky zelenější a jídlo poctivější.

Východisko paleo diety je velmi pochopitelné – dnešní jídelníček je příliš zanesený potravinami průmyslově upravenými a produkty intenzivního zemědělství. Paleo dieta pro nás chce jídlo poctivé, bez éček a náhražek. Jenže tahle myšlenka v praxi trochu klopýtá.

Z jídelníčku pravěkého člověka si totiž vybírá jen některé body, a to ne právě ty nejvhodnější.

Co může paleo člověk

• maso a ryby

• zeleninu a ovoce

• ořechy

• houby

• vejce

Co nesmí

• obiloviny a přílohy z nich připravené

• mléčné výrobky

• luštěniny

• cukr a slazené potraviny

Pravěk v praxi

Jestli si představujete, že si přívrženci paleolitické diety dávají ráno, v poledne i večer pečené maso bez přílohy, pak tahle prosté to není. Na webu paleo dieta můžete najít recepty překvapující – s exotickým kořením, kokosem, kakaem nebo papričkami.

Kde je naši pravěcí předci vzali, těžko říct. Bez čeho se naopak přívrženci paleo diety musí obejít, jsou obiloviny a mléko. Tím se každodenní příprava jídla samozřejmě komplikuje.

V nabídce „paleo“ potravin na internetu pak najdete kuriozity jako mouku z různých druhů ořechů, kaštanů nebo dýňového semínka.

Mimochodem: Zkoumání nabídky paleo obchodu vyvrátí vaše přesvědčení o používání pouze čerstvých a průmyslově neupravených potravin nečekanými specialitami, jako jsou krekry ???, čokoládová pochoutka i praktičtější paleolitické těstoviny.

Co na to medicína?

Z částí tvrzení zastánců paleo diety souhlasí, především s tím, že máme dávat přednost jídlu z čerstvých surovin, průmyslově neupravených. Srovnávání s životosprávou pravěkého člověka ale místy pokulhává.

Především se zapomíná na každodenní několikahodinovou pohybovou aktivitu. To ovšem málokdy odpovídá dnešním možnostem.

Další háčky

Mnoho masa, málo ryb

Základní potravinou na paleo talíři je maso s tím, že může být i velmi tučné, protože to odpovídá přirozenému stravování v pravěku. Nad tím odborníci na výživu kroutí hlavou.

Tuky z červeného masa i drůbeže jsou rizikové pro cévy a rozvoj cukrovky a byly takovými i v pravěku. Že si tehdejší jídelníček možná idealizujeme, ukázalo zkoumání Ötziho, pravěkého lovce, jehož tělo zakonzervoval led Ötztalských Alp.

Jeho zdravotní stav byl překvapivě srovnatelný s průměrným evropským mužem středního věku v současnosti. Vědci nalezli cholesterolové pláty v cévách, svědčící o tom, že trpěl aterosklerózou i zvýšeným krevním tlakem. Vydatná fyzická zátěž na tom nic nezměnila.

Odborný postoj je proto neměnný, příliš velké dávky živočišných tuků vedou k onemocnění cév, vysokému krevnímu tlaku a cukrovce.

Příliš mnoho bílkovin

Ačkoli si myslíme, že to je to nejlepší, co můžeme tělu dát, není to tak docela pravda. Předně, organismus potřebuje pestré složení jídelníčku, nikoli zvýšení jedné živiny.

Že to není jednoznačně přínosné, se ukazuje na současné generaci dětí, které mají ve školkách na jídelníčku až 300 % doporučené dávky bílkovin. Lékaři se u nich z toho důvodu obávají nadměrného růstu, s nímž pak souvisí oběhové potíže.

Ale ani u dospělých nejsou vysoké dávky bílkovin prospěšné. Zatěžují ledviny a způsobují rozvoj dny.

Příliš málo příloh

Paleo dieta rostlinnou část jídelníčku omezuje na ořechy, zeleninu a bobulovité ovoce, s travinami nebo obilovinami nepočítá, jsou pro ni „nepřirozené“.a odmítá je jako příčinu potravinových alergií a nesnášenlivosti.

To ale podle lékařů neodpovídá skutečnosti, obiloviny nejsou vlastní příčinou nárůstu potravinových alergií.

Ta je spíš v poruchách imunitního systému vlivem moderního prostředí, a dokonce úspěchů medicíny, která zachraňuje čím dál nezralejší novorozence, u nichž se nemůže vyvíjet imunitní systém normálně.

Ideál byl v Africe

Odmítání obilovin naráží ještě na jeden moderní poznatek o vývoji člověka. Dnes už je jisté, že za rozvojem lidského mozku nebyly vysoké porce bílkovin, ale kombinace sacharidů s tuky mořských živočichů.

Právě proto je kolébkou lidstva východoafrické pobřeží díky dostatku sladkých plodů a možnosti rybolovu. Mozek tak dostával živiny, které jsou pro něj dodnes zásadní. Glukózu jako zdroj energie a zdravé tuky pro stavbu mozkové tkáně.

Pokud tedy budete zkoušet jíst zdravěji, nechte se inspirovat spíš dietou prvotního člověka.

Ten údajně ještě neměl ani sklon k tloustnutí, neboť geneticky podmíněné vytváření energetických zásob bylo až následkem přesunu lidstva z Afriky do chladnějších oblastí.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Související články
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Třebíč: Město mnoha tváří
epochanacestach.cz
Třebíč: Město mnoha tváří
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Zahraniční inspirace pro zahradu
rezidenceonline.cz
Zahraniční inspirace pro zahradu
Světové nábytkářské firmy nabízejí kolekce stále luxusnější a nápaditější. Soustřeďují se především na movitou klientelu, která vyžaduje exkluzivní materiály, vypracované detaily, dokonalé řemeslo. K slavným designérům, jejichž produkty si můžete prohlédnout ve fotogalerii patří například Patricia Urquiola, Philippe Starck, Rodolfo Dordoni nebo Marcel Wanders. Exteriérový nábytek je k nerozeznání od kousků určených do interiéru. Díky současným
U přehrady jsem snila o své lásce
skutecnepribehy.cz
U přehrady jsem snila o své lásce
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat.
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
epochalnisvet.cz
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně
Malta – perla Středomoří plná zázraků
nejsemsama.cz
Malta – perla Středomoří plná zázraků
Chutě se tady mísí s historickými příběhy, vůní moře a neodolatelnou středomořskou atmosférou, s lehkým vánkem, teplým vzduchem a všudypřítomným sluníčkem. Maltská republika, souostroví ve Středozemním moři, které tvoří ostrov Malta, Gozo a Comino, je nejmenší členskou zemí Evropské unie. Nejčastěji místní průvodci připomínají příběh Odyssea a nymfy Kalipso, ale památky na Maltě odkazují na všechna období, kterými prošla, tedy Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců,
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
iluxus.cz
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
Společnost Nothing dnes představila Phone (3), svůj první skutečně vlajkový telefon. Phone (3) představuje odvážný nový pohled na osobní technologie – takový, který je radostný, výrazný a nezaměniteln
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
nasehvezdy.cz
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
V manželství herečky Ljuby Krbové (66) z nekonečného seriálu Ulice a spisovatele Ondřeje Neffa (79) to prý už delší dobu skřípe. Oblíbená herečka stále častěji uniká do práce a na cesty do exotickýc
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
epochaplus.cz
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
Krásná, chytrá a trochu plachá, přesně taková je v roce 1951 Jacqueline Lee Bouvierová. Přesto má 22letá dívka o svém životě už tehdy úplně jasno. Touží po tom se dobře vdát, založit velkou a šťastnou rodinu a užívat si luxusu, který jí život nabízí. Půvabná Jacqueline Lee Bouvierová (1929–1994) narazí na mladičkého Kongresmana Johna Fitzgeralda Kennedyho
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
historyplus.cz
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
enigmaplus.cz
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
Jejich popisy jsou si velmi podobné. Jako kdyby šlo o stejný živočišný druh či jinak příbuzná stvoření. Řeč je o bájných primátech, kteří jsou výrazně ochlupení a zpravidla dosahují na výšku přes dva
Cesty, jak udržet města obyvatelná
21stoleti.cz
Cesty, jak udržet města obyvatelná
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné techn
Křupavá domácí pizza
tisicereceptu.cz
Křupavá domácí pizza
Oblohu na pizzu lze podle libosti měnit, a pokaždé si tak připravit chuťově jinou variantu. Upečete stejně tak dobrou pizzu jako ve vaší oblíbené pizzerii. Ingredience 10 g sušeného droždí 1 lž