Domů     Dovolenou nemusíte prostonat
Dovolenou nemusíte prostonat
27.7.2022

Skutečně, nejběžnějším zdravotním potížím na cestách se dá celkem úspěšně předejít. A pravidla, která vás ochrání, nejsou složitá.

Riziko na talíři

Drtivou většinu cestovatelských průjmů vyvolávají fekální bakterie. Do kuchyně se mohou dostat s přirozeně hnojenou zeleninou a při nedostatečné hygieně při přípravě a výdeji jídla se snadno rozšíří ze zeleninového salátu i na další potraviny.

Dobrou zprávou je, že tento typ průjmu bývá sice nepříjemný, ale obvykle netrvá dlouho, po třech až pěti dnech odezní.

Průjmové infekce ale mohou vyvolávat i další mikroby. Velmi záludná je nákaza amébami po konzumaci syrové zeleniny nebo zeleninového salátu.

Průjem, který tento parazitický prvok vyvolává, nemusí sice nemusí být výrazný, o to závažnější může být poškození vnitřních orgánů, které dokáže infekce způsobit.

Jak se chránit?

Riziko samozřejmě snižuje konzumace jídel důkladně tepelně upravených. Ani ta ale neskýtá stoprocentní jistotu, že se nákaze vyhnete, je třeba si uvědomit, že roli hraje také čistota a hygienická úroveň kuchyně.

Ochutnávky na tržišti a v ulicích je proto lépe si zcela odepřít. Problematické mohou být také nápoje, pokud nejsou v originálních obalech. Rovněž v kostkách ledu, kterou se do nápojů přidávají, mohou přežívat mikroby.

Syrové ovoce si před konzumací omyjte zaručeně nezávadnou vodou nebo oloupejte a pak teprve ochutnejte.

Je dobré vědět: Proti nejčastější příčině cestovatelských průjmem, kterou je fekální bakterie escherichia coli, existuje vakcína. Používá se ve formě nápoje a chrání též před cholerou.

Co při průjmu pomůže:

– V kufru byste měli mít volně prodejné přípravky proti průjmům, které působí jako střevní dezinfekce a pohlcují toxiny uvolňované bakteriemi.

Naopak se nedoporučují léky zpomalující pohyb střev, přinesou sice rychlou úlevu od bolestivých křečí, ale infekce zůstane v těle a léčení se protáhne.

– Dostatečně pijte, ztráta tekutin rychle zhorší celkový stav. Důležité je doplňovat nejen vodu, ale i minerály (tzv. elektrolyty). Proto byste si před cestou měli pořídit v lékárně tzv. rehydratační roztoky. Jsou to sypké směsi určené pro rozpuštění ve vodě.

Nápoj pak tělu rychle dodá, co nutně potřebuje, aby nebyl ohrožen krevní oběh nebo ledviny. Roztoky si v nouzi můžete také připravit na místě.

V 1 l vody rozpusťte:

8 čajových lžiček cukru (nejlépe hroznového)

1 zarovnanou čajovou lžičku soli

¾ čajové lžičky jedlé sody

pro chuť lze přidat ovocnou šťávu

– Dopřejte trávení odpočinek, po akutní fázi průjmu, kdy je nutná hladovka či pouze suché pečivo, je vhodná lehká dieta založená na přílohách, dušené zelenině a libovém mase, vše i minimem tuku a bez koření.

Pozor na syrové mléko

Rizikové mohou být rovněž ochutnávky nepasterovaného mléka, zvláště ovčího a kozího, a místních specialit, které se ze syrového mléka připravují. Následkem nemusí být průjem, ale onemocnění, kterému se říká maltská horečka nebo také brucelóza.

Původcem jsou bakterie brucely z mléka infikovaných zvířat. Nemoc probíhá často s nejasnými příznaky, obvykle s horečkou, zimnicí, bolestmi svalů a potížemi různých orgánů.

Problém způsobuje dlouhá inkubační doba, první příznaky se mohou objevit až několik týdnů po nakažení, kdy si nemoc s dovolenou už nespojíte.

Kde hrozí? Opatrnosti v ochutnávání nepasterovaného mléka a výrobků z něj připravených je třeba v celé oblasti Středomoří a zejména v Itálii a na Balkáně.

Legionářská nemoc

Zdrojem nákazy je voda, především kohoutková nebo ve sprše. Infekci totiž způsobuje bakterie legionella, která osidluje potrubí s teplou vodou.

Ideální prostředí pro ni představují teploty mezi 20 – 45 °C, takže se může držet také ve vířivkách a jiných nádržích teplé vody, ale také v klimatizaci. Infekce postihuje hlavně lidi s celkově slabší kondicí a imunitou.

Po 5 až 6 dnech od nakažení se objevuje horečka s kašlem, ve važnějším případě nemoc probíhá jako zápal plic. Přidat se mohou i bolesti břicha a průjem.

Kde hrozí? Bohužel kdekoli v rezervoárech teplé vody, pokud se opominou přísné předpisy pro čistotu pitné vody. Vyskytuje se i v ČR a se s trochou smůly se s ní můžete setkat i v hotelech o dovolené.

Komáři a spol.

Komáři, moskyti a bodavé mušky mohou přenášet některé velmi nepříjemné infekce, takže byste do kufru na cesty měli přibalit dostatečnou zásobu účinných repelentů a nešetřit s nimi.

Délka účinnosti repelentu je na obale uvedena, nejčastěji jsou to 3 až hodiny, poté je třeba nástřik opakovat.

Kromě repelentu:

– Chránit proti komárům pomáhá také výběr oblečení, tmavé barvy je přitahují mnohem víc než světlé.

– Moskytiéra kolem postele by měla být dostatečně hustá, doporučuje se velikost oka mezi 1,2 mm a 1,5 mm. Ta dokáže zabránit přístupu i drobným bodavým muškám a současně zajišťuje dostatečnou výměnu vzduchu.

* Leishmanióza

Nemoc přenášejí drobné bodavé mušky, které při sání vypouštějí do krve parazitické prvoky – leishmanie. Prvním příznakem infekce bývá horečka, v místě vpichu se pak na kůži vytváří zánět nebo vředy. Tato forma nemoci se poměrně dobře hojí a léčí.

Mnohem závažnější stav vzniká při napadení vnitřních orgánů, choroba pak může být smrtelná. Očkování neexistuje, jedinou prevencí je důsledná ochrana před bodavým hmyzem.

Kde hrozí? Leishmanióza je rozšířená v celé oblasti Středozemního moře. Pokud plánujete exotickou dovolenou, pak s touto infekcí musíte počítat v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky a Jižní Ameriky.

Zvláště vysoké riziko nákazy je v Indii, Bangladéši a Nepálu.

* Horečka papatači

I tuto infekci přenášejí bodavé mušky. V tomto případě jde o virózu,průběh ani důsledky nemoci však nejsou tak závažné jako u leishmaniózy. Nákaza se projeví už po několika dnech horečkou s bolestmi hlavy, očí, svalů a kloubů.

Nemoc po několika dnech zpravidla odezní, ale je nutné dodržovat klid na lůžku. Hrozí totiž následná fáze, při níž dochází k zánětu mozkových plen. Jedinou ochranou je opět spolehlivý repelent a moskytiéry na spaní, očkování neexistuje.

Kde hrozí? Tato nákaza je častá v celém prostoru Středozemního moře.

* Západonilská horečka

Jde o virovou infekci, jejímž rezervoárem je volně žijící ptactvo. Na člověka pak nemoc může přenést bodavý hmyz, noční mušky nebo komáři. Nejčastěji probíhá jako slabší chřipka, ale může dojít i závažnějšímu stavu, pokud vir napadne nervový systém.

Pak se přidávají bolesti hlavy, ztuhlosti krku, zmatenost, potíže s citlivosti a hybnosti. V nejtěžších případech infekce vyvolává zápal mozkových blan nebo mozku. Očkování proti západonilské horečce není k dispozici.

Kde hrozí? Kromě Egypta se vyskytuje i v dalších oblastech Středomoří a v tropických a subtropických lokalitách celého světa.

Očkování?

K dispozici jsou vakcíny pouze proti exotickým infekcím přenášeným bodavým hmyzem, jako je japonská encefalitida, vyskytující se v jihovýchodní Asie, a žlutá zimnice, což je nebezpečné onemocnění s vysokými horečkami a krvácením postihující tropické a subtropické oblasti Afriky a Latinské Ameriky.

Příliš mnoho slunce

Úpal, úžeh a spálená kůže od slunce vás mohou potkat i při tuzemské dovolené a vždy je o velmi nepříjemné stavy.

Na co se zapomíná:

– K nepěkným kožním reakcím na slunce mohou vést i určité látky obsažené v kosmetice, především v deodorantech nebo parfémech, a některé léky.

Parfémy je lepší v létě používat jen na večer a ráno z kůže dobře smýt, u léků, které si berete s sebou, se poraďte v lékárně.

– Pokud máte dráždivou kůži, pak dejte pozor také na výběr ochranného krému proti slunci a zvolte raději lehkou gelovou konzistenci místo mastného přípravku.

– Nepodceňujte pocení za horkého počasí, tělo ztrácí nejen tekutiny, ale i minerály podobně jako u akutních průjmů. Proto i v tomto případě prospějí rehydratační nápoje.

Pomoc pro spálenou kůži

– Kůži je především nutné chladit, stačí i obklady mokrým ručníkem. Použít lze také gelové polštářky, které dlouho udrží požadovaný chlad, ty ale vždy ještě podložte čistým ručníkem.

– Velmi účinně pomáhá tvarohový obklad. Popálené kůži dodává vlhkost a dlouho chladí.

– Při výrazném popálení se v kůži začne rozvíjet zánět, proto není od věci vzít si prášek proti bolesti s protizánětlivým účinkem. Jsou to léky na bázi kyseliny acetylsalicylové a nesteroidní antirevmatika.

Foto: PX FUEL

Související články
26.6.2025
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou zodpovědné za nepříjemně zatuchl
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
26.5.2025
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. V teplé vodě rozpusťte trochu pevného mýdla - nikoli tekutého - a pak p
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během