Domů     Dovolenou nemusíte prostonat
Dovolenou nemusíte prostonat
od 27.7.2022

Skutečně, nejběžnějším zdravotním potížím na cestách se dá celkem úspěšně předejít. A pravidla, která vás ochrání, nejsou složitá.

Riziko na talíři

Drtivou většinu cestovatelských průjmů vyvolávají fekální bakterie. Do kuchyně se mohou dostat s přirozeně hnojenou zeleninou a při nedostatečné hygieně při přípravě a výdeji jídla se snadno rozšíří ze zeleninového salátu i na další potraviny.

reklama

Dobrou zprávou je, že tento typ průjmu bývá sice nepříjemný, ale obvykle netrvá dlouho, po třech až pěti dnech odezní.

Průjmové infekce ale mohou vyvolávat i další mikroby. Velmi záludná je nákaza amébami po konzumaci syrové zeleniny nebo zeleninového salátu.

Průjem, který tento parazitický prvok vyvolává, nemusí sice nemusí být výrazný, o to závažnější může být poškození vnitřních orgánů, které dokáže infekce způsobit.

Jak se chránit?

Riziko samozřejmě snižuje konzumace jídel důkladně tepelně upravených. Ani ta ale neskýtá stoprocentní jistotu, že se nákaze vyhnete, je třeba si uvědomit, že roli hraje také čistota a hygienická úroveň kuchyně.

reklama

Ochutnávky na tržišti a v ulicích je proto lépe si zcela odepřít. Problematické mohou být také nápoje, pokud nejsou v originálních obalech. Rovněž v kostkách ledu, kterou se do nápojů přidávají, mohou přežívat mikroby.

Syrové ovoce si před konzumací omyjte zaručeně nezávadnou vodou nebo oloupejte a pak teprve ochutnejte.

Je dobré vědět: Proti nejčastější příčině cestovatelských průjmem, kterou je fekální bakterie escherichia coli, existuje vakcína. Používá se ve formě nápoje a chrání též před cholerou.

Co při průjmu pomůže:

– V kufru byste měli mít volně prodejné přípravky proti průjmům, které působí jako střevní dezinfekce a pohlcují toxiny uvolňované bakteriemi.

reklama

Naopak se nedoporučují léky zpomalující pohyb střev, přinesou sice rychlou úlevu od bolestivých křečí, ale infekce zůstane v těle a léčení se protáhne.

– Dostatečně pijte, ztráta tekutin rychle zhorší celkový stav. Důležité je doplňovat nejen vodu, ale i minerály (tzv. elektrolyty). Proto byste si před cestou měli pořídit v lékárně tzv. rehydratační roztoky. Jsou to sypké směsi určené pro rozpuštění ve vodě.

Nápoj pak tělu rychle dodá, co nutně potřebuje, aby nebyl ohrožen krevní oběh nebo ledviny. Roztoky si v nouzi můžete také připravit na místě.

V 1 l vody rozpusťte:

8 čajových lžiček cukru (nejlépe hroznového)

1 zarovnanou čajovou lžičku soli

¾ čajové lžičky jedlé sody

pro chuť lze přidat ovocnou šťávu

– Dopřejte trávení odpočinek, po akutní fázi průjmu, kdy je nutná hladovka či pouze suché pečivo, je vhodná lehká dieta založená na přílohách, dušené zelenině a libovém mase, vše i minimem tuku a bez koření.

Pozor na syrové mléko

Rizikové mohou být rovněž ochutnávky nepasterovaného mléka, zvláště ovčího a kozího, a místních specialit, které se ze syrového mléka připravují. Následkem nemusí být průjem, ale onemocnění, kterému se říká maltská horečka nebo také brucelóza.

Původcem jsou bakterie brucely z mléka infikovaných zvířat. Nemoc probíhá často s nejasnými příznaky, obvykle s horečkou, zimnicí, bolestmi svalů a potížemi různých orgánů.

Problém způsobuje dlouhá inkubační doba, první příznaky se mohou objevit až několik týdnů po nakažení, kdy si nemoc s dovolenou už nespojíte.

Kde hrozí? Opatrnosti v ochutnávání nepasterovaného mléka a výrobků z něj připravených je třeba v celé oblasti Středomoří a zejména v Itálii a na Balkáně.

Legionářská nemoc

Zdrojem nákazy je voda, především kohoutková nebo ve sprše. Infekci totiž způsobuje bakterie legionella, která osidluje potrubí s teplou vodou.

Ideální prostředí pro ni představují teploty mezi 20 – 45 °C, takže se může držet také ve vířivkách a jiných nádržích teplé vody, ale také v klimatizaci. Infekce postihuje hlavně lidi s celkově slabší kondicí a imunitou.

Po 5 až 6 dnech od nakažení se objevuje horečka s kašlem, ve važnějším případě nemoc probíhá jako zápal plic. Přidat se mohou i bolesti břicha a průjem.

Kde hrozí? Bohužel kdekoli v rezervoárech teplé vody, pokud se opominou přísné předpisy pro čistotu pitné vody. Vyskytuje se i v ČR a se s trochou smůly se s ní můžete setkat i v hotelech o dovolené.

Komáři a spol.

Komáři, moskyti a bodavé mušky mohou přenášet některé velmi nepříjemné infekce, takže byste do kufru na cesty měli přibalit dostatečnou zásobu účinných repelentů a nešetřit s nimi.

Délka účinnosti repelentu je na obale uvedena, nejčastěji jsou to 3 až hodiny, poté je třeba nástřik opakovat.

Kromě repelentu:

– Chránit proti komárům pomáhá také výběr oblečení, tmavé barvy je přitahují mnohem víc než světlé.

– Moskytiéra kolem postele by měla být dostatečně hustá, doporučuje se velikost oka mezi 1,2 mm a 1,5 mm. Ta dokáže zabránit přístupu i drobným bodavým muškám a současně zajišťuje dostatečnou výměnu vzduchu.

* Leishmanióza

Nemoc přenášejí drobné bodavé mušky, které při sání vypouštějí do krve parazitické prvoky – leishmanie. Prvním příznakem infekce bývá horečka, v místě vpichu se pak na kůži vytváří zánět nebo vředy. Tato forma nemoci se poměrně dobře hojí a léčí.

Mnohem závažnější stav vzniká při napadení vnitřních orgánů, choroba pak může být smrtelná. Očkování neexistuje, jedinou prevencí je důsledná ochrana před bodavým hmyzem.

Kde hrozí? Leishmanióza je rozšířená v celé oblasti Středozemního moře. Pokud plánujete exotickou dovolenou, pak s touto infekcí musíte počítat v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky a Jižní Ameriky.

Zvláště vysoké riziko nákazy je v Indii, Bangladéši a Nepálu.

* Horečka papatači

I tuto infekci přenášejí bodavé mušky. V tomto případě jde o virózu,průběh ani důsledky nemoci však nejsou tak závažné jako u leishmaniózy. Nákaza se projeví už po několika dnech horečkou s bolestmi hlavy, očí, svalů a kloubů.

Nemoc po několika dnech zpravidla odezní, ale je nutné dodržovat klid na lůžku. Hrozí totiž následná fáze, při níž dochází k zánětu mozkových plen. Jedinou ochranou je opět spolehlivý repelent a moskytiéry na spaní, očkování neexistuje.

Kde hrozí? Tato nákaza je častá v celém prostoru Středozemního moře.

* Západonilská horečka

Jde o virovou infekci, jejímž rezervoárem je volně žijící ptactvo. Na člověka pak nemoc může přenést bodavý hmyz, noční mušky nebo komáři. Nejčastěji probíhá jako slabší chřipka, ale může dojít i závažnějšímu stavu, pokud vir napadne nervový systém.

Pak se přidávají bolesti hlavy, ztuhlosti krku, zmatenost, potíže s citlivosti a hybnosti. V nejtěžších případech infekce vyvolává zápal mozkových blan nebo mozku. Očkování proti západonilské horečce není k dispozici.

Kde hrozí? Kromě Egypta se vyskytuje i v dalších oblastech Středomoří a v tropických a subtropických lokalitách celého světa.

Očkování?

K dispozici jsou vakcíny pouze proti exotickým infekcím přenášeným bodavým hmyzem, jako je japonská encefalitida, vyskytující se v jihovýchodní Asie, a žlutá zimnice, což je nebezpečné onemocnění s vysokými horečkami a krvácením postihující tropické a subtropické oblasti Afriky a Latinské Ameriky.

Příliš mnoho slunce

Úpal, úžeh a spálená kůže od slunce vás mohou potkat i při tuzemské dovolené a vždy je o velmi nepříjemné stavy.

Na co se zapomíná:

– K nepěkným kožním reakcím na slunce mohou vést i určité látky obsažené v kosmetice, především v deodorantech nebo parfémech, a některé léky.

Parfémy je lepší v létě používat jen na večer a ráno z kůže dobře smýt, u léků, které si berete s sebou, se poraďte v lékárně.

– Pokud máte dráždivou kůži, pak dejte pozor také na výběr ochranného krému proti slunci a zvolte raději lehkou gelovou konzistenci místo mastného přípravku.

– Nepodceňujte pocení za horkého počasí, tělo ztrácí nejen tekutiny, ale i minerály podobně jako u akutních průjmů. Proto i v tomto případě prospějí rehydratační nápoje.

Pomoc pro spálenou kůži

– Kůži je především nutné chladit, stačí i obklady mokrým ručníkem. Použít lze také gelové polštářky, které dlouho udrží požadovaný chlad, ty ale vždy ještě podložte čistým ručníkem.

– Velmi účinně pomáhá tvarohový obklad. Popálené kůži dodává vlhkost a dlouho chladí.

– Při výrazném popálení se v kůži začne rozvíjet zánět, proto není od věci vzít si prášek proti bolesti s protizánětlivým účinkem. Jsou to léky na bázi kyseliny acetylsalicylové a nesteroidní antirevmatika.

Foto: PX FUEL

reklama
Související články
22.3.2023
Staré bytelné kousky nábytku vydrží mnoho let. Jen je potřeba dát jim po čase nový kabát. A když už budete renovovat, přidejte i umělecký prvek. Nevadí, když neumíte malovat. Opotřebovanou stoličku určitě nevyhazujte. Můžete si z ní udělat praktický kousek do předsíně. Připravte si: smirkový papír * tmel * barvu na dřevo ve dvou odstínech + základní bílou * vhodný štětec * ochrannou pásku * ubr
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
13.3.2023
Říká se, že jsou s námi od počátku věků. Dodnes s plísněmi bojujeme a stále ohrožují naše zdraví. Jací jsou ti nejúčinnější pomocníci proti nim? Jsou vysoce odolné a toxické. Víte, jak je odhalíte u sebe doma a co jejich výskyt způsobuje? Proč vznikají Plísně potřebují k životu (ostatně jako každý jiný živý organismus na zemi) dostatek potravy a vody. Jinak řečeno, výskyt plísní přímo souvisí s
1.3.2023
Zvlášť při výrobě sladkých zákusků není jedno, jaký použijete. Například krystal se hodí na sirup a džemy. Prostě tam, kde máte větší množství tekutin, které se budou vařit. Nejvšestrannější využití má cukr krupicový. Ušleháte s ním dobře bílkové a žloutkové krémy nebo smetanové náplně. A moučkový, ten se zase hodí na křehká těsta, fondán či marcipán. A co jiná sladidla? Možná chcete péci zd
24.2.2023
Krásnou zimní dekoraci, která vám rozhodně neroztaje, sice budete vyrábět celý den a pokud jste začínající pletařky, klidně i dva dny, těšit se z ní ale můžete až do konce zimy. A to stojí za to! Postavičku sněhuláka si udělejte z polystyrenových koulí. Aby byl kompletní, uháčkujte mu kulicha šálu a vyrobte koště. Materiál ° 3 polystyrenové koule různých velikostí + 2 menší na „ruce“ ° p
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel