Domů     Dovolenou nemusíte prostonat
Dovolenou nemusíte prostonat
27.7.2022

Skutečně, nejběžnějším zdravotním potížím na cestách se dá celkem úspěšně předejít. A pravidla, která vás ochrání, nejsou složitá.

Riziko na talíři

Drtivou většinu cestovatelských průjmů vyvolávají fekální bakterie. Do kuchyně se mohou dostat s přirozeně hnojenou zeleninou a při nedostatečné hygieně při přípravě a výdeji jídla se snadno rozšíří ze zeleninového salátu i na další potraviny.

Dobrou zprávou je, že tento typ průjmu bývá sice nepříjemný, ale obvykle netrvá dlouho, po třech až pěti dnech odezní.

Průjmové infekce ale mohou vyvolávat i další mikroby. Velmi záludná je nákaza amébami po konzumaci syrové zeleniny nebo zeleninového salátu.

Průjem, který tento parazitický prvok vyvolává, nemusí sice nemusí být výrazný, o to závažnější může být poškození vnitřních orgánů, které dokáže infekce způsobit.

Jak se chránit?

Riziko samozřejmě snižuje konzumace jídel důkladně tepelně upravených. Ani ta ale neskýtá stoprocentní jistotu, že se nákaze vyhnete, je třeba si uvědomit, že roli hraje také čistota a hygienická úroveň kuchyně.

Ochutnávky na tržišti a v ulicích je proto lépe si zcela odepřít. Problematické mohou být také nápoje, pokud nejsou v originálních obalech. Rovněž v kostkách ledu, kterou se do nápojů přidávají, mohou přežívat mikroby.

Syrové ovoce si před konzumací omyjte zaručeně nezávadnou vodou nebo oloupejte a pak teprve ochutnejte.

Je dobré vědět: Proti nejčastější příčině cestovatelských průjmem, kterou je fekální bakterie escherichia coli, existuje vakcína. Používá se ve formě nápoje a chrání též před cholerou.

Co při průjmu pomůže:

– V kufru byste měli mít volně prodejné přípravky proti průjmům, které působí jako střevní dezinfekce a pohlcují toxiny uvolňované bakteriemi.

Naopak se nedoporučují léky zpomalující pohyb střev, přinesou sice rychlou úlevu od bolestivých křečí, ale infekce zůstane v těle a léčení se protáhne.

– Dostatečně pijte, ztráta tekutin rychle zhorší celkový stav. Důležité je doplňovat nejen vodu, ale i minerály (tzv. elektrolyty). Proto byste si před cestou měli pořídit v lékárně tzv. rehydratační roztoky. Jsou to sypké směsi určené pro rozpuštění ve vodě.

Nápoj pak tělu rychle dodá, co nutně potřebuje, aby nebyl ohrožen krevní oběh nebo ledviny. Roztoky si v nouzi můžete také připravit na místě.

V 1 l vody rozpusťte:

8 čajových lžiček cukru (nejlépe hroznového)

1 zarovnanou čajovou lžičku soli

¾ čajové lžičky jedlé sody

pro chuť lze přidat ovocnou šťávu

– Dopřejte trávení odpočinek, po akutní fázi průjmu, kdy je nutná hladovka či pouze suché pečivo, je vhodná lehká dieta založená na přílohách, dušené zelenině a libovém mase, vše i minimem tuku a bez koření.

Pozor na syrové mléko

Rizikové mohou být rovněž ochutnávky nepasterovaného mléka, zvláště ovčího a kozího, a místních specialit, které se ze syrového mléka připravují. Následkem nemusí být průjem, ale onemocnění, kterému se říká maltská horečka nebo také brucelóza.

Původcem jsou bakterie brucely z mléka infikovaných zvířat. Nemoc probíhá často s nejasnými příznaky, obvykle s horečkou, zimnicí, bolestmi svalů a potížemi různých orgánů.

Problém způsobuje dlouhá inkubační doba, první příznaky se mohou objevit až několik týdnů po nakažení, kdy si nemoc s dovolenou už nespojíte.

Kde hrozí? Opatrnosti v ochutnávání nepasterovaného mléka a výrobků z něj připravených je třeba v celé oblasti Středomoří a zejména v Itálii a na Balkáně.

Legionářská nemoc

Zdrojem nákazy je voda, především kohoutková nebo ve sprše. Infekci totiž způsobuje bakterie legionella, která osidluje potrubí s teplou vodou.

Ideální prostředí pro ni představují teploty mezi 20 – 45 °C, takže se může držet také ve vířivkách a jiných nádržích teplé vody, ale také v klimatizaci. Infekce postihuje hlavně lidi s celkově slabší kondicí a imunitou.

Po 5 až 6 dnech od nakažení se objevuje horečka s kašlem, ve važnějším případě nemoc probíhá jako zápal plic. Přidat se mohou i bolesti břicha a průjem.

Kde hrozí? Bohužel kdekoli v rezervoárech teplé vody, pokud se opominou přísné předpisy pro čistotu pitné vody. Vyskytuje se i v ČR a se s trochou smůly se s ní můžete setkat i v hotelech o dovolené.

Komáři a spol.

Komáři, moskyti a bodavé mušky mohou přenášet některé velmi nepříjemné infekce, takže byste do kufru na cesty měli přibalit dostatečnou zásobu účinných repelentů a nešetřit s nimi.

Délka účinnosti repelentu je na obale uvedena, nejčastěji jsou to 3 až hodiny, poté je třeba nástřik opakovat.

Kromě repelentu:

– Chránit proti komárům pomáhá také výběr oblečení, tmavé barvy je přitahují mnohem víc než světlé.

– Moskytiéra kolem postele by měla být dostatečně hustá, doporučuje se velikost oka mezi 1,2 mm a 1,5 mm. Ta dokáže zabránit přístupu i drobným bodavým muškám a současně zajišťuje dostatečnou výměnu vzduchu.

* Leishmanióza

Nemoc přenášejí drobné bodavé mušky, které při sání vypouštějí do krve parazitické prvoky – leishmanie. Prvním příznakem infekce bývá horečka, v místě vpichu se pak na kůži vytváří zánět nebo vředy. Tato forma nemoci se poměrně dobře hojí a léčí.

Mnohem závažnější stav vzniká při napadení vnitřních orgánů, choroba pak může být smrtelná. Očkování neexistuje, jedinou prevencí je důsledná ochrana před bodavým hmyzem.

Kde hrozí? Leishmanióza je rozšířená v celé oblasti Středozemního moře. Pokud plánujete exotickou dovolenou, pak s touto infekcí musíte počítat v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky a Jižní Ameriky.

Zvláště vysoké riziko nákazy je v Indii, Bangladéši a Nepálu.

* Horečka papatači

I tuto infekci přenášejí bodavé mušky. V tomto případě jde o virózu,průběh ani důsledky nemoci však nejsou tak závažné jako u leishmaniózy. Nákaza se projeví už po několika dnech horečkou s bolestmi hlavy, očí, svalů a kloubů.

Nemoc po několika dnech zpravidla odezní, ale je nutné dodržovat klid na lůžku. Hrozí totiž následná fáze, při níž dochází k zánětu mozkových plen. Jedinou ochranou je opět spolehlivý repelent a moskytiéry na spaní, očkování neexistuje.

Kde hrozí? Tato nákaza je častá v celém prostoru Středozemního moře.

* Západonilská horečka

Jde o virovou infekci, jejímž rezervoárem je volně žijící ptactvo. Na člověka pak nemoc může přenést bodavý hmyz, noční mušky nebo komáři. Nejčastěji probíhá jako slabší chřipka, ale může dojít i závažnějšímu stavu, pokud vir napadne nervový systém.

Pak se přidávají bolesti hlavy, ztuhlosti krku, zmatenost, potíže s citlivosti a hybnosti. V nejtěžších případech infekce vyvolává zápal mozkových blan nebo mozku. Očkování proti západonilské horečce není k dispozici.

Kde hrozí? Kromě Egypta se vyskytuje i v dalších oblastech Středomoří a v tropických a subtropických lokalitách celého světa.

Očkování?

K dispozici jsou vakcíny pouze proti exotickým infekcím přenášeným bodavým hmyzem, jako je japonská encefalitida, vyskytující se v jihovýchodní Asie, a žlutá zimnice, což je nebezpečné onemocnění s vysokými horečkami a krvácením postihující tropické a subtropické oblasti Afriky a Latinské Ameriky.

Příliš mnoho slunce

Úpal, úžeh a spálená kůže od slunce vás mohou potkat i při tuzemské dovolené a vždy je o velmi nepříjemné stavy.

Na co se zapomíná:

– K nepěkným kožním reakcím na slunce mohou vést i určité látky obsažené v kosmetice, především v deodorantech nebo parfémech, a některé léky.

Parfémy je lepší v létě používat jen na večer a ráno z kůže dobře smýt, u léků, které si berete s sebou, se poraďte v lékárně.

– Pokud máte dráždivou kůži, pak dejte pozor také na výběr ochranného krému proti slunci a zvolte raději lehkou gelovou konzistenci místo mastného přípravku.

– Nepodceňujte pocení za horkého počasí, tělo ztrácí nejen tekutiny, ale i minerály podobně jako u akutních průjmů. Proto i v tomto případě prospějí rehydratační nápoje.

Pomoc pro spálenou kůži

– Kůži je především nutné chladit, stačí i obklady mokrým ručníkem. Použít lze také gelové polštářky, které dlouho udrží požadovaný chlad, ty ale vždy ještě podložte čistým ručníkem.

– Velmi účinně pomáhá tvarohový obklad. Popálené kůži dodává vlhkost a dlouho chladí.

– Při výrazném popálení se v kůži začne rozvíjet zánět, proto není od věci vzít si prášek proti bolesti s protizánětlivým účinkem. Jsou to léky na bázi kyseliny acetylsalicylové a nesteroidní antirevmatika.

Foto: PX FUEL

reklama
Související články
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
reklama
reklama
Šikovné tipy
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po […]
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
epochaplus.cz
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli