Domů     Jak nenaletět prodejcům
Jak nenaletět prodejcům
28.7.2022

Na nekalé praktiky obchodníků je možné narazit kdykoli a kdekoli. Umíte je rozpoznat? A umíte se proti nim bránit?

O tom, že podvodných metod prodeje je víc, než jsme si ochotni přiznat, svědčí zákon na ochranu spotřebitelů. Konkrétně se jimi zabývá, výslovně uvádí, co to nekalé praktiky jsou, a dokonce dvě kategorie popisuje podrobně.

Stojí za to se s nimi seznámit, protože si mnohdy ani neuvědomíte, že vámi prodejci manipulují.

KLAMAVÁ praktika

Koupili jste si něco na základě informace, která vás uvedla do omylu? Rozhodli jste se ke koupi, kterou byste bez této informace neučinili? Stali jste se obětí klamavé praktiky.

Klamavé způsoby prodeje bývají často ty, při nichž nám obchodník neříká pravdu, tedy lže. Nebo část pravdy zatají.

Reklama se jen mihne

Ale i když je jeho nabídka pravdivá, může se jednat o klamavou praktiku. Uveďme si příklad: V televizi vás osloví reklama na zboží, které se vám líbí. Cena je přijatelná a vy si ho jdete koupit. V prodejně vás ale čeká rozčarování v podobě vyšší částky.

Jak to? V reklamě byla uvedena bez DPH. Zlobíte se, ale prodavač vám vysvětlí, že reklama obsahovala obě ceny. Jak to, že jste si té druhé nevšimli? Jednoduše. Byla uvedena drobným písmem.

Přesně tento případ patří mezi klamavé praktiky, a to s ohledem na způsob sdělení. Protože při sledování reklamy máte jen omezený čas a nestihnete si přečíst to nepodstatné, předpokládá se, že si drobným písmem uvedené ceny zkrátka nevšimnete.

Slevy jsou, ale zboží ne

Jinou klamavou praktiku také dobře znáte. Najdete ve své domovní schránce leták plný slev. Vypravíte se hned brzy ráno do prodejny, abyste byli mezi prvními, ale ouvej. Slibované zboží na pultech „už“ není. Je vyprodáno.

Když obchodník nabízí zboží za akční cenu, měl by zajistit jeho dostatečné množství s ohledem na délku akce a výši slevy. V opačném případě vás totiž pouze nalákal do své prodejny. Tato nekalá praktika je označována jako vábivá reklama.

Zboží je málo, neváhejte

Nepravdivá informace, že si konkrétní věci můžete koupit jen po omezenou dobu, má jediný cíl. Přimět vás tímto způsobem k jejímu okamžitému nákupu. Nikdy se nerozhodujte pod tlakem. A jestli je podaná informace skutečně pravdivá?

Zeptejte se sami sebe, jak moc je tato věc pro vás důležitá. Dejte si tlačítko stop. Nemusíte přece reagovat hned teď, okamžitě. Promyslete si vše v klidu a beze spěchu. Vymaňte se z pasti nátlaku a rozhodujte se sami a za sebe.

Klamavé opomenutí

Ano, i tak se může podnikatel dopustit klamavé praktiky. Prostě důležitou a pro vaše rozhodnutí potřebnou informaci „zapomene“ říct. Záměrně ji neuvede.

Jestli toto „opomenutí“ má vliv na vaše rozhodnutí, jestli si danou službu nebo zboží objednáte, je to jasná klamavá praktika.

Užití nekalých praktik je u nás zákonem zakázané.
Užití nekalých praktik je u nás zákonem zakázané.

AGRESIVNÍ obchodní praktika

Už z názvu je jasné, že takové jednání není příjemné. V žádném případě byste se mu neměli poddávat. Kdy se hovoří o agresivních praktikách?

Když na vás podnikatel vyvíjí nátlak, obtěžuje vás nebo k něčemu nutí a to celé směřuje k tomu, abyste si koupili určitou věc nebo objednali službu. Nátlak musí být takové intenzity, že výrazně zhorší (nebo může zhoršit) vaši schopnost svobodně se rozhodnout.

Výhrůžky, donucovací prostředky a urážlivé chování nemají v jednání zkrátka co dělat.

Předváděcí akce

Setkat se můžete s takovými prodejními akcemi, při kterých vás pořadatel autobusem odveze na určité místo, a tam vám řekne, že dokud si zboží nekoupíte, neodveze vás zpátky. Vždy se proto dopředu informujte na podmínky své účasti.

Pokud to jde, najděte si recenze na internetu. Řekněte o svém výletu blízké osobě.

Propagační materiál se složenkou

Našli jste ve schránce balíček s propagačními letáky a zároveň s výzvou k provedení platby? Ten, kdo ho poslal, se snaží vyvolat u vás dojem, že jste si nabízený výrobek už objednal. Jediné, co si balíček zaslouží, je odpadkový koš.

Jen tím, že nebude mít odbyt, si nekalý prodejce své nevhodné praktiky uvědomí a přestane je používat. Podnikatel nemůže učinit nabídku přímo tím, že by vám zaslal zboží. Takový způsob nabídky je obtěžující a představuje agresivní obchodní praktiku.

Nevyžádané zboží pochopitelně platit nemusíte, zároveň nemusíte podnikatele ani vyrozumět o tom, že jste jej obdrželi, ani jej na své vlastní náklady zasílat zpět.

Podomní prodej, který nechci

Zvoní u vašeho bytu opakovaně prodejce s nabídkou zboží i přesto, že jste mu řekli, že si to nepřejete?

Vysvětlete mu, že svým jednáním nejenže porušuje pravidla slušnosti, ale svým obtěžujícím chováním se zároveň dopouští nekalé obchodní praktiky a porušuje tak zákon. V některých obcích je navíc podomní a pochůzkový prodej zakázaný.

V takovém případě by vás podomní prodejci neměli navštívit ani jednou. Pokud se tak stane, můžete se obrátit na obecní úřad vaší obce, případně volat městskou policii.

Prodej po telefonu

To samé platí při opakovaných nabídkách prostřednictvím telefonu nebo elektronické pošty.

Přestupku se obchodníci dopouštějí i jinak. Například tím, že:

* nezajistí, aby v provozovně byl po celou provozní dobu přítomen pracovník pověřený vyřizováním reklamace

* bez upozornění používají telefonní číslo s vyšším tarifem

* prostřednictvím reklamy přímo nabádají děti, aby si nabízené výrobky nebo služby koupily nebo aby k jejich koupi přesvědčily dospělou osobu.

Text: Dana Pešková, Zdroj: www.coi.cz Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes