Domů     Jak nenaletět prodejcům
Jak nenaletět prodejcům
od 28.7.2022

Na nekalé praktiky obchodníků je možné narazit kdykoli a kdekoli. Umíte je rozpoznat? A umíte se proti nim bránit?

O tom, že podvodných metod prodeje je víc, než jsme si ochotni přiznat, svědčí zákon na ochranu spotřebitelů. Konkrétně se jimi zabývá, výslovně uvádí, co to nekalé praktiky jsou, a dokonce dvě kategorie popisuje podrobně.

Stojí za to se s nimi seznámit, protože si mnohdy ani neuvědomíte, že vámi prodejci manipulují.

KLAMAVÁ praktika

Koupili jste si něco na základě informace, která vás uvedla do omylu? Rozhodli jste se ke koupi, kterou byste bez této informace neučinili? Stali jste se obětí klamavé praktiky.

reklama

Klamavé způsoby prodeje bývají často ty, při nichž nám obchodník neříká pravdu, tedy lže. Nebo část pravdy zatají.

Reklama se jen mihne

Ale i když je jeho nabídka pravdivá, může se jednat o klamavou praktiku. Uveďme si příklad: V televizi vás osloví reklama na zboží, které se vám líbí. Cena je přijatelná a vy si ho jdete koupit. V prodejně vás ale čeká rozčarování v podobě vyšší částky.

Jak to? V reklamě byla uvedena bez DPH. Zlobíte se, ale prodavač vám vysvětlí, že reklama obsahovala obě ceny. Jak to, že jste si té druhé nevšimli? Jednoduše. Byla uvedena drobným písmem.

reklama

Přesně tento případ patří mezi klamavé praktiky, a to s ohledem na způsob sdělení. Protože při sledování reklamy máte jen omezený čas a nestihnete si přečíst to nepodstatné, předpokládá se, že si drobným písmem uvedené ceny zkrátka nevšimnete.

Slevy jsou, ale zboží ne

Jinou klamavou praktiku také dobře znáte. Najdete ve své domovní schránce leták plný slev. Vypravíte se hned brzy ráno do prodejny, abyste byli mezi prvními, ale ouvej. Slibované zboží na pultech „už“ není. Je vyprodáno.

Když obchodník nabízí zboží za akční cenu, měl by zajistit jeho dostatečné množství s ohledem na délku akce a výši slevy. V opačném případě vás totiž pouze nalákal do své prodejny. Tato nekalá praktika je označována jako vábivá reklama.

Zboží je málo, neváhejte

Nepravdivá informace, že si konkrétní věci můžete koupit jen po omezenou dobu, má jediný cíl. Přimět vás tímto způsobem k jejímu okamžitému nákupu. Nikdy se nerozhodujte pod tlakem. A jestli je podaná informace skutečně pravdivá?

reklama

Zeptejte se sami sebe, jak moc je tato věc pro vás důležitá. Dejte si tlačítko stop. Nemusíte přece reagovat hned teď, okamžitě. Promyslete si vše v klidu a beze spěchu. Vymaňte se z pasti nátlaku a rozhodujte se sami a za sebe.

Klamavé opomenutí

Ano, i tak se může podnikatel dopustit klamavé praktiky. Prostě důležitou a pro vaše rozhodnutí potřebnou informaci „zapomene“ říct. Záměrně ji neuvede.

Jestli toto „opomenutí“ má vliv na vaše rozhodnutí, jestli si danou službu nebo zboží objednáte, je to jasná klamavá praktika.

Užití nekalých praktik je u nás zákonem zakázané.
Užití nekalých praktik je u nás zákonem zakázané.

AGRESIVNÍ obchodní praktika

Už z názvu je jasné, že takové jednání není příjemné. V žádném případě byste se mu neměli poddávat. Kdy se hovoří o agresivních praktikách?

Když na vás podnikatel vyvíjí nátlak, obtěžuje vás nebo k něčemu nutí a to celé směřuje k tomu, abyste si koupili určitou věc nebo objednali službu. Nátlak musí být takové intenzity, že výrazně zhorší (nebo může zhoršit) vaši schopnost svobodně se rozhodnout.

Výhrůžky, donucovací prostředky a urážlivé chování nemají v jednání zkrátka co dělat.

Předváděcí akce

Setkat se můžete s takovými prodejními akcemi, při kterých vás pořadatel autobusem odveze na určité místo, a tam vám řekne, že dokud si zboží nekoupíte, neodveze vás zpátky. Vždy se proto dopředu informujte na podmínky své účasti.

Pokud to jde, najděte si recenze na internetu. Řekněte o svém výletu blízké osobě.

Propagační materiál se složenkou

Našli jste ve schránce balíček s propagačními letáky a zároveň s výzvou k provedení platby? Ten, kdo ho poslal, se snaží vyvolat u vás dojem, že jste si nabízený výrobek už objednal. Jediné, co si balíček zaslouží, je odpadkový koš.

Jen tím, že nebude mít odbyt, si nekalý prodejce své nevhodné praktiky uvědomí a přestane je používat. Podnikatel nemůže učinit nabídku přímo tím, že by vám zaslal zboží. Takový způsob nabídky je obtěžující a představuje agresivní obchodní praktiku.

Nevyžádané zboží pochopitelně platit nemusíte, zároveň nemusíte podnikatele ani vyrozumět o tom, že jste jej obdrželi, ani jej na své vlastní náklady zasílat zpět.

Podomní prodej, který nechci

Zvoní u vašeho bytu opakovaně prodejce s nabídkou zboží i přesto, že jste mu řekli, že si to nepřejete?

Vysvětlete mu, že svým jednáním nejenže porušuje pravidla slušnosti, ale svým obtěžujícím chováním se zároveň dopouští nekalé obchodní praktiky a porušuje tak zákon. V některých obcích je navíc podomní a pochůzkový prodej zakázaný.

V takovém případě by vás podomní prodejci neměli navštívit ani jednou. Pokud se tak stane, můžete se obrátit na obecní úřad vaší obce, případně volat městskou policii.

Prodej po telefonu

To samé platí při opakovaných nabídkách prostřednictvím telefonu nebo elektronické pošty.

Přestupku se obchodníci dopouštějí i jinak. Například tím, že:

* nezajistí, aby v provozovně byl po celou provozní dobu přítomen pracovník pověřený vyřizováním reklamace

* bez upozornění používají telefonní číslo s vyšším tarifem

* prostřednictvím reklamy přímo nabádají děti, aby si nabízené výrobky nebo služby koupily nebo aby k jejich koupi přesvědčily dospělou osobu.

Text: Dana Pešková, Zdroj: www.coi.cz Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
22.3.2023
Staré bytelné kousky nábytku vydrží mnoho let. Jen je potřeba dát jim po čase nový kabát. A když už budete renovovat, přidejte i umělecký prvek. Nevadí, když neumíte malovat. Opotřebovanou stoličku určitě nevyhazujte. Můžete si z ní udělat praktický kousek do předsíně. Připravte si: smirkový papír * tmel * barvu na dřevo ve dvou odstínech + základní bílou * vhodný štětec * ochrannou pásku * ubr
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
13.3.2023
Říká se, že jsou s námi od počátku věků. Dodnes s plísněmi bojujeme a stále ohrožují naše zdraví. Jací jsou ti nejúčinnější pomocníci proti nim? Jsou vysoce odolné a toxické. Víte, jak je odhalíte u sebe doma a co jejich výskyt způsobuje? Proč vznikají Plísně potřebují k životu (ostatně jako každý jiný živý organismus na zemi) dostatek potravy a vody. Jinak řečeno, výskyt plísní přímo souvisí s
1.3.2023
Zvlášť při výrobě sladkých zákusků není jedno, jaký použijete. Například krystal se hodí na sirup a džemy. Prostě tam, kde máte větší množství tekutin, které se budou vařit. Nejvšestrannější využití má cukr krupicový. Ušleháte s ním dobře bílkové a žloutkové krémy nebo smetanové náplně. A moučkový, ten se zase hodí na křehká těsta, fondán či marcipán. A co jiná sladidla? Možná chcete péci zd
24.2.2023
Krásnou zimní dekoraci, která vám rozhodně neroztaje, sice budete vyrábět celý den a pokud jste začínající pletařky, klidně i dva dny, těšit se z ní ale můžete až do konce zimy. A to stojí za to! Postavičku sněhuláka si udělejte z polystyrenových koulí. Aby byl kompletní, uháčkujte mu kulicha šálu a vyrobte koště. Materiál ° 3 polystyrenové koule různých velikostí + 2 menší na „ruce“ ° p
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel