Kde číhá doma na vaše mazlíčky nebezpečí

Během pandemie byl o domácí mazlíčky obrovský zájem. Lidé, kteří pracovali z domova a trávili tam najednou mnohem více času, zkrátka nechtěli být doma sami. Proto si pořídili čtyřnohého kamaráda. Svět se dnes už vrací do zajetých kolejí a lidé do svých kanceláří.

Abyste si byli jistí, že je váš pes nebo kočka doma v bezpečí, zaměřte se na to, jak je chránit.

Zjistěte si jedovaté pokojové rostliny

Než se rozhodnete přinést domů novou pokojovku, ověřte si, jestli není pro vašeho mazlíčka nebezpečná. Mezi jedovaté rostliny pro kočky a psy patří například oblíbený tchýnin jazyk, difenbachie, dračinec, aloe vera, zýuuuuža dokonce i monstera. Všechny obsahují jedovaté alkaloidy, které způsobují otravu.

Ta se projeví do 4 hodin od požití a může končit i uhynutím zvířete.

Pokud už doma máte takovou rostlinu a nechcete si jí vzdát, dejte ji co nejvýš a buďte si 100% jisti, že se k ní vaše kočka nebo pes nemá šanci dostat. Venčíte zvířata na zahradě? Pro psy jsou jedovaté petunie, kosatce a konvalinky, pro kočky cibule tulipánů, chryzantémy nebo azalky.

Nespoléhejte na to, že doteď se váš mazlíček květin nedotýkal, nikdy nevíte, kdy ho napadne ochutnat nebo v rámci hry rostlinu začne okusovat.

Zabezpečte okna

Především majitelé koček musí být opatrní při větrání okny. Není v našich silách uhlídat zvíře při větrání vždy s maximální jistotou, doporučujeme proto instalovat pevné sítě do oken, které mají silnější síťovinu.

Ty se postarají o to, že bude větrání bezpečné a vašemu čtyřnohému kamarádovi nebude hrozit žádné riziko. Dbejte ale na speciální zesílené provedení, které odolá drápkům domácích mazlíčků. Je ideální pořídit si sítě do oken již přímo s okny, aby do nich přesně sedly a neponičili rámy oken nebo jejich těsnění.

Schovejte všechny léky

Nenechávejte nikdy dostupné ani ty nejběžnější léky, jako třeba ibalgin nebo paralen. Pro domácí mazlíčky mohou být i ty toxické. V malé dávce dokážou způsobit velké problémy. Pes rozkouše plastovou lahvičku s léky raz dva. Proto je ukládejte vždy na místo, kam se nemají šanci dostat.

Potraviny skladujte na bezpečných místech

Většina psů sní všechno, co jim přijde do cesty. Svět zkoumají čenichem, rádi všechno olizují. Zabraňte tomu, aby váš mazlíček snědl něco, co nemá a skladujte veškeré potraviny na bezpečném a uzavřeném místě. Věděli jste, že třeba čokoláda je pro psy a kočky vysoce toxická? Stejně tak i hroznové víno a rozinky.

Zakryjte dráty a šňůry

Malá štěňátka si trénují svoje zoubky o všechno možné. Největší riziko pro YLně představují různé elektrické kabely. Zakryjte šňůry, u kterých je to možné. Tam, kde musí zůstat dostupné, je obalte ochrannou fólií nebo silnou lepicí páskou. Dejte vašemu pejskovi dost jiných hraček speciálně pro štěňata, do kterých může kousat, jak bude chtít.

Koupit můžete i různé spreje proti okusování kabelů, ne všechny jsou ale účinné.

Ukliďte čistící přípravky

Na každém chemickém čistícím prostředku je napsané “uchovávejte mimo dosah dětí”. My bychom ještě doplnili „a zvířat“. Pozor dejte hlavně na prací kapsle a tablety do myčky, ty máme obvykle někde na zemi. Pokud chcete mít čistící prostředky po ruce, pořiďte si na ně bednu s uzavíracím víkem.

Tam budou bezpečně schované před vašimi zvídavými zvířecími kamarády.

Pozor na šperky a další drobnosti

Ve filmu jste už nejspíš viděli legrační zápletku, kdy pes snědl zásnubní prstýnek. Pak se prostě jen čekalo, kdy z něj přirozenou cestou vyjde ven. Realita je ale o dost míň úsměvná, cizí předmět v žaludku může zvířeti vyvolat vážné problémy. Pokud víte, že váš pes něco takového snědl, ihned volejte veterináře a dostavte se k němu co nejdřív.

Ten vyvolá zvracení a postará se, aby se mu nic nestalo.

Na internetu sice najdete různé rady, jak u psa dávení vyvolat, raději ale neexperimentujte a vždy postup konzultujte se svým veterinářem.

Držte se našich doporučení a můžete si být jisti, že váš chlupatý kamarád bude doma v bezpečí. Pro maximální jistotu si pořiďte některou z bezpečnostních kamer, kterými můžete zvíře sledovat ve vaší nepřítomnosti. Taková kamera se dá už dnes pořídit za rozumnou cenu a jednoduše ji přes aplikaci spárujete s vaším telefonem.

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Oslovil mě cizí muž, budoucí tchán
skutecnepribehy.cz

Oslovil mě cizí muž, budoucí...

Byl pochmurný podzim...
Seychely, malý velký ráj
epochanacestach.cz

Seychely, malý velký ráj

Někdy je dobré se zasnít...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Anglická jízda smrti: Za britský debakl mohou rozhádaní příbuzní
epochaplus.cz

Anglická jízda smrti: Za britský...

Krymská válka (1853–1856) mezi Ruskem a...
Bude se ještě někdy schopna zamilovat?
nasehvezdy.cz

Bude se ještě někdy schopna...

Když přišla ILONA...
Našla americká armáda na Krétě tajné minojské technologie?
enigmaplus.cz

Našla americká armáda na...

Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a...
Nejúspěšnější české firmy v roce 2022
21stoleti.cz

Nejúspěšnější české firmy v...

Do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích...
Vědci se pokusili vychýlit trasu asteroidu. Dokáží ochránit Zemi před možnou kolizí?
epochalnisvet.cz

Vědci se pokusili vychýlit trasu...

Ničivá srážka s asteroidem je oblíbeným...
Neptun a jeho unikátní prostředí
epochaplus.cz

Neptun a jeho unikátní...

Z vyjádření vědců se nitra obřích planet na Zemi...
Jaké Gottovo tajemství chce Dominika ještě odhalit?
nasehvezdy.cz

Jaké Gottovo tajemství chce...

Tohle se nikdo neměl...
Perrelet opět partnerem Globe Soccer Awards v Dubaji
iluxus.cz

Perrelet opět partnerem...

Švýcarská hodinářská značka Perrelet se stala již...
Rigatoni se slaninou
tisicereceptu.cz

Rigatoni se slaninou

Těstoviny se špenátem a slaninou...
0 shares