Domů     Kde číhá doma na vaše mazlíčky nebezpečí
Kde číhá doma na vaše mazlíčky nebezpečí
26.7.2022

Během pandemie byl o domácí mazlíčky obrovský zájem. Lidé, kteří pracovali z domova a trávili tam najednou mnohem více času, zkrátka nechtěli být doma sami. Proto si pořídili čtyřnohého kamaráda.

Svět se dnes už vrací do zajetých kolejí a lidé do svých kanceláří. Abyste si byli jistí, že je váš pes nebo kočka doma v bezpečí, zaměřte se na to, jak je chránit.

Zjistěte si jedovaté pokojové rostliny

Než se rozhodnete přinést domů novou pokojovku, ověřte si, jestli není pro vašeho mazlíčka nebezpečná. Mezi jedovaté rostliny pro kočky a psy patří například oblíbený tchýnin jazyk, difenbachie, dračinec, aloe vera, zýuuuuža dokonce i monstera.

Všechny obsahují jedovaté alkaloidy, které způsobují otravu. Ta se projeví do 4 hodin od požití a může končit i uhynutím zvířete.

Pokud už doma máte takovou rostlinu a nechcete si jí vzdát, dejte ji co nejvýš a buďte si 100% jisti, že se k ní vaše kočka nebo pes nemá šanci dostat. Venčíte zvířata na zahradě?

Pro psy jsou jedovaté petunie, kosatce a konvalinky, pro kočky cibule tulipánů, chryzantémy nebo azalky. Nespoléhejte na to, že doteď se váš mazlíček květin nedotýkal, nikdy nevíte, kdy ho napadne ochutnat nebo v rámci hry rostlinu začne okusovat.

Zabezpečte okna

Především majitelé koček musí být opatrní při větrání okny.

Není v našich silách uhlídat zvíře při větrání vždy s maximální jistotou, doporučujeme proto instalovat pevné sítě do oken, které mají silnější síťovinu.

Ty se postarají o to, že bude větrání bezpečné a vašemu čtyřnohému kamarádovi nebude hrozit žádné riziko. Dbejte ale na speciální zesílené provedení, které odolá drápkům domácích mazlíčků.

Je ideální pořídit si sítě do oken již přímo s okny, aby do nich přesně sedly a neponičili rámy oken nebo jejich těsnění.

Schovejte všechny léky

Nenechávejte nikdy dostupné ani ty nejběžnější léky, jako třeba ibalgin nebo paralen. Pro domácí mazlíčky mohou být i ty toxické. V malé dávce dokážou způsobit velké problémy. Pes rozkouše plastovou lahvičku s léky raz dva. Proto je ukládejte vždy na místo, kam se nemají šanci dostat.

Potraviny skladujte na bezpečných místech

Většina psů sní všechno, co jim přijde do cesty. Svět zkoumají čenichem, rádi všechno olizují. Zabraňte tomu, aby váš mazlíček snědl něco, co nemá a skladujte veškeré potraviny na bezpečném a uzavřeném místě.

Věděli jste, že třeba čokoláda je pro psy a kočky vysoce toxická? Stejně tak i hroznové víno a rozinky.

Zakryjte dráty a šňůry

Malá štěňátka si trénují svoje zoubky o všechno možné. Největší riziko pro YLně představují různé elektrické kabely. Zakryjte šňůry, u kterých je to možné. Tam, kde musí zůstat dostupné, je obalte ochrannou fólií nebo silnou lepicí páskou.

Dejte vašemu pejskovi dost jiných hraček speciálně pro štěňata, do kterých může kousat, jak bude chtít.

Koupit můžete i různé spreje proti okusování kabelů, ne všechny jsou ale účinné.

Ukliďte čistící přípravky

Na každém chemickém čistícím prostředku je napsané “uchovávejte mimo dosah dětí”. My bychom ještě doplnili „a zvířat“. Pozor dejte hlavně na prací kapsle a tablety do myčky, ty máme obvykle někde na zemi.

Pokud chcete mít čistící prostředky po ruce, pořiďte si na ně bednu s uzavíracím víkem. Tam budou bezpečně schované před vašimi zvídavými zvířecími kamarády.

Pozor na šperky a další drobnosti

Ve filmu jste už nejspíš viděli legrační zápletku, kdy pes snědl zásnubní prstýnek. Pak se prostě jen čekalo, kdy z něj přirozenou cestou vyjde ven. Realita je ale o dost míň úsměvná, cizí předmět v žaludku může zvířeti vyvolat vážné problémy.

Pokud víte, že váš pes něco takového snědl, ihned volejte veterináře a dostavte se k němu co nejdřív. Ten vyvolá zvracení a postará se, aby se mu nic nestalo.

Na internetu sice najdete různé rady, jak u psa dávení vyvolat, raději ale neexperimentujte a vždy postup konzultujte se svým veterinářem.

Držte se našich doporučení a můžete si být jisti, že váš chlupatý kamarád bude doma v bezpečí. Pro maximální jistotu si pořiďte některou z bezpečnostních kamer, kterými můžete zvíře sledovat ve vaší nepřítomnosti.

Taková kamera se dá už dnes pořídit za rozumnou cenu a jednoduše ji přes aplikaci spárujete s vaším telefonem.

reklama
Související články
11.4.2024
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku s malými šuplíky * akrylové barvy * štěte
5.4.2024
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají se především čerstv
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
26.3.2024
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě. Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abycho
20.3.2024
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy savého papíru, na který rozložíte rost
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Lazura: Tak trochu jiná barva
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, […]
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn