Chystáte se po dlouhé době na dovolenou jen ve dvou? A těšíte se? Dobře děláte, ale uvědomte si, že se naše vysněná romantika může stát pořádným prubířským kamenem vztahu.
Zasloužené prázdniny, únik před ubíjející všednodenností, čas na odpočinek a především čas na to, abychom si užili blízkosti toho druhého… To je určitě krásná představa, a úplně pochopitelná.
Jenže doba strávená společně bývá až příliš často zdrojem napětí a zklamání. Tolik jsme si od toho slibovali… Proto bychom měli být předem připravení na možné zádrhele, které na nás někde čekají, a nenechat se rozhodit.
Vyjasněte si, co kdo čeká
Ze všeho nejdřív si opravdu dobře vyjasněte, co oba od dovolené čekáte. Chcete načerpat síly relaxací? Zažít trochu adrenalinu?
Nebo tajně plánujete, že o dovolené stihnete dodělat práci, kterou jste nezvládli během roku, třeba dopsat knihu nebo si (nedejbože) projít firemní účetnictví? Možná má někdo z vás ten nepříjemný pocit, že chce stihnout všechno během týdne:
sport, relaxaci, koupání, túry, kulturu… Často bývá kámen úrazu už tady, v nevyslovených potřebách a očekáváních.
A to pak nastávají ty výbušné situace, kdy se vlastně „nic neděje“ – jen manžel nemůže pochopit, proč žena zuří, když si večer ještě vytáhne notebook a začne pracovat). Zatímco ona (tiše a nenápadně) doufala, že si budou povídat).
Ve sporném případě kompromis
S tím úzce souvisí i další zádrhel, na který nenarazíte, když máte štěstí a partner má stejné záliby a potřeby jako vy. Jakmile je ale jeden typ „horolezec dobrodružný“ a druhý typ „plážoleh“, budete muset dělat kompromisy.
V zásadě máte dvě možnosti – buď zvolit skutečný kompromis (dovolená u moře s akčnějšími výlety do okolí), kdy ani jeden nebude mít pocit, že se musel něčeho vzdát.
Anebo cíle každý rok střídat (ale opravdu důsledně).
Plánování nenechte na poslední chvíli
Pokud nejste čistý „studentský dobrodružný“ typ cestovatele, který se naopak vyžívá v situacích, kdy nemá kde spát, protože hotel, který si vyhlédl, před rokem srovnali se zemí, nebo nemá co jíst, protože mu na konto nepřišla poslední výplata a hotovost s sebou nemá, pak nepodceňujte plánování.
Rozmyslete si, co všechno bude třeba zařídit, abyste se nedostali do infarktové situace, a zařiďte to předem. A zároveň se připravte na neočekávané – rozhodněte se, že rány osudu v podobě ztracených zavazadel k dovolené patří a nenecháte se vyvést z míry.
Čas stejně nedoženete
Jedete na dovolenou s předsevzetím, že tu v klidu a daleko od domova konečně najdete čas jeden pro druhého, že v těch pár dnech doženete romantiku za celý rok?
Jste pevně odhodlaní přivézt si ty nejnádhernější vzpomínky, úchvatné fotky a vymačkat z těch pár dní naprosto všechno, co se dá? Jedete kvůli tomu na místo, kde jste počali své první dítě, nebo do Benátek, abyste si vychutnali atmosféru?
Prima, ale uvědomte si, že dovolená je především kvůli odpočinku. A příliš mnoho snahy, to je dřina.
Instantní romantika
Prosím, mírněte svá očekávání. Nečekejte hollywoodské večery při svíčkách.
Uvědomte si, že ten dojemný obrázek dvojic, relaxující v hotelové vířivce vznikl zcela určitě mimo hlavní sezonu, kdy se vedle vás nebude mačkat z jedné strany párek zamilované mládeže (s tělem, které vás nutí mocně zatahovat špeky) a z druhé strany pohádaní penzisté s protivným vnukem.
Váš protějšek se nezmění v cukrující holubičku nebo drsného chlapíka jen proto, že spolu budete koukat na Tádž Mahal. Pravděpodobně bude vést pořád stejné řeči, jako když sedíte doma u večeře.
Pozor na doutnající konflikty
Dovolená je také doba, kdy s oblibou probublávají na povrch dlouho doutnající konflikty. Konečně je klid, nemusíte řešit, kdo dojede na nákup, proč nevyvezli popelnici a jestli by nemělo jít auto na technickou prohlídku.
Najednou můžete mít pocit, že si nemáte co říct. Nebo že se partner nějak příliš zajímá o lepé tvary místní barmanky. A tak dále… Počítejte s tím a mírněte se.
Navíc na omezeném prostoru hotelového pokoje (o dovolené ve stanu nemluvě) vypadají spory daleko tragičtější a závažnější. Když pro nic jiného, tak proto, že se nemůžete jít jen tak odreagovat za kamarádkou.
O dovolené se nic nevyřeší
Dobře, někdy je doba za hranicemi každodennosti docela vhodná, abychom si konečně v klidu popovídali. Na některá témata jindy nezbývá dost prostoru a s odstupem a odpočinutí dokážeme rozhodnout o důležitých věcech snáz.
Ale to platí hlavně pro věci nepříliš konfliktní, spíš pro rozhodnutí „technického“ rázu: kam dát dítě do školy, jestli prodáme chatu… Rozhodně nejezděte na dovolenou ve dvou s představou, že si tu všechno „pěkně vyříkáte“. Proberete problémy a vyřešíte je.
Vyříkáte, to ano, ale nevyřešíte. A pobyt v ráji pro vás nakonec bude podezřele připomínat pobyt v očistci.
Rizikový třetí den
Sice máme všichni aspoň letmo tušení o tom, že když změníme prostředí, bývá třetí den pobytu zátěžový, a proto bychom se měli šetřit a odpočívat. Ale o tom, že stejné pravidlo „třetího dne“ platí i pro vztahy, o tom se moc nemluví.
Ale je to tak a vám určitě pomůže, když budete vědět, že třetí den bývá na dovolené ve dvou náročnější. První den bývá ve znamení hektiky, odjezd na dovolenou, únava, rozrušení.
Druhý den si situace trochu sedla, už jsme se zabydleli, seznámili se s lidmi kolem. A třetí den si začínáme lézt na nervy… Když se na to připravíte předem, na tenhle den naplánujete něco nenáročného. Vždyť nakonec o nic nejde a zítra je taky den.
Naplánujte si i oddechový čas
Blízkost je báječná věc. Být ale dvacet čtyři hodin a sedm dní v týdnu jen jeden s druhým, to zvládnou jen ti, kdo jsou buď čerstvě zamilovaní, anebo páry, které jsou zvyklé spolu intenzivně být i v běžném životě.
Všichni ostatní, kteří se během týdne vídají přes den jen sporadicky, mohou mít po pár intenzivních dnech neodbytný pocit, že příliš blízkosti škodí. Nevadí, to je normální. Neváhejte a naplánujte si nějakou tu chvíli jen sami pro sebe. Nebo třeba celý den:
jeden jede na výlet a druhý si zajde na nákupy. Aspoň si budete mít o čem povídat.
Prázdniny nejsou test vztahu
Je to zvláštní, ale spousta lidí žije v představě, že společná dovolená ve dvou je takový test vztahu. Tady se má ukázat, jestli se k sobě (ještě) hodíme, jak moc se milujeme, jestli spolu máme zůstat a tak vůbec. Tak na to hned zapomeňte.
Dovolená je v pravém slova smyslu výjimečný stav. Na jednu stranu bez starostí všedního dne se s partnerem můžeme cítit skvěle, ale jakmile se vrátíme ke svým nezaplaceným složenkám a odhozeným ponožkám na podlaze, je po souladu.
Anebo se můžeme pohádat, vrčet na sebe, ale o vztahu to neříká nic víc, než že jsme unavení.
Záminka k rozchodu?
Dovolená nevypovídá mnoho o tom, jak nám to klape ve všedním životě, to je pravda. Ale kupodivu docela často vyrážejí dvojice na dovolenou proto, aby se mohly rozejít. Tedy většinou jeden z páru.
Zní to trochu přitaženě za vlasy, ale mnoho žádostí o rozvod padne právě po „nevydařené“ dovolené. Obvykle si jeden z partnerů jen hledá záminku, proč vztah definitivně ukončit:
dovolená tak sice funguje jako jakýsi test, ale výsledek je předem ovlivněný očekáváním špatných konců. Už to nešlo dál, ani ta dovolená nám nepomohla…