Domů     Když očí pálí
Když očí pálí
30.5.2023

Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy.

Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, kdy jí ubyde.

Varovné signály

Začíná to pocitem neurčité nepohody v očích a nutkáním si je třít. Tření ovšem nepomáhá, písek ani jiné nečistoty v oku nejsou. Kromě nepohodlí v oku se současně komplikuje vidění. Vlhký film na povrchu oka totiž hraje roli také při lomu světla na rohovce.

Proto se při suchosti očí zhoršuje ostrost vidění, obraz může být chvílemi jako rozpitý. Jakmile potíže pokročí tak daleko, dostává o nich hlášení mozek, který je maličko zvýrazní, aby nás varoval, neboť zachování zraku je pro nás mimořádně důležité.

Proto nás obtěžuje pocit pálení, které má být varovným signálem, abychom situaci řešili.

Tip: Tření očí nepomůže, naopak dokáže podráždění zhoršit. Místo tření se proto doporučuje chvíli intenzivně mrkat.

Zkontrolujte si léky

Příčin, které mohou vést k úbytku vlhkého filmu na povrchu oka, je vícero, takže je třeba pátrat. Pokud berete nějaké léky, pak si především pročtěte příbalový leták a informace o nežádoucích účincích. Pokud leták nemáte, najdete ho v plném znění na internetu.

Suchost v očích uvádějí například některé prostředky proti alergiím, léky na spaní, na určité psychické potíže nebo tzv. betablokátory, předepisované při srdečních potížích.

Nemoc jako příčina

Vysychání očí může být také vedlejším projevem některých onemocnění, zpravidla chronických. Pro úlevu se pak nedá mnoho udělat, stav záleží na průběhu základní choroby.

Dojít k tomu může při potížích se štítnou žlázou, při revmatických chorobách či kožních onemocněních jako neurodermatitida nebo lupénka. Suchost a pálení v očích se může objevit i při cukrovce.

Při zlepšení základního onemocnění mohou potíže s očima ustoupit, naopak při zhoršení se zase vrátí. Pálení se pak dá pouze zmírnit umělými slzami.

Suchý vzduch i počítač

Oproti suchosti očí způsobené celkovým onemocněním se stejné potíže vyvolané vlivy prostředí dají úspěšně řešit. Pálení v očích se objevuje hlavně v topné sezoně, kdy pobýváme v místnostech se suchým vzduchem, v létě vliv topení střídá klimatizace.

K vysychání povrchu rohovky ale může vést i celodenní práce u počítače. Čím více se totiž na text soustředíme, tím méně mrkáme. Pak se vlhký film na povrchu oka nemusí plynule obnovovat.

Co pomůže?

Úlevu přinášejí umělé slzy, ale současně bychom měli:

– častěji větrat, aby se vzduch v místnosti zvlhčil.

– klimatizaci nebo větrák nařídit tak, aby proud vzduchu nemířil na obličej.

– vyhýbat se zakouřenému prostředí, neboť zvyšuje podráždění očí.

– při práci u počítače si dělat častěji krátké pauzy, kdy na chvíli zavřete oči.

Zánět víček

Příčina pálení ale může být na očích na první pohled patrná – tak tomu je, když se zanítí drobné žlázky u kořínků řas. Žlázkám se říká Meibomovy a zánětu meibomitida či též blefaritida.

Kromě suchosti a pálení očí se přihlásí nápadnými šupinkami nebo zatvrdlinami na okraji víčka, při hnisavém zánětu jsou řasy navíc slepené sekretem. Příčinou může být prosté ucpání žlázek.

Ty totiž produkují maz, který se stává součástí vlhkého filmu na povrchu oka. Pokud maz slepí vývody žlázek, pak nemůže dál odtékat a žlázky se zanítí. Zánět ale může vyvolat také bakteriální infekce, případně může zkomplikovat prosté ucpání žlázek.

Léčba vyžaduje trpělivost

Záněty víček mají sklon přecházet do chronického průběhu, s horšími i lepšími fázemi a jsou obecně těžko vyléčitelné. Situaci si mnohdy komplikujeme sami i tím, že tuto potíž považujeme za banalitu, takže jen část postižených se vydá k očnímu lékaři.

Těžké komplikace sice hrozí velmi vzácně, ale bez správné péče se chronický zánět víček samovolně nezlepší. U hnisavé bakteriální infekce je nutné léčení antibiotickou mastí.

Domácí péče

Aby zánět ustoupil, je nutné denně odstraňovat usazeniny na okrajích víček a současně podpořit odtékání mazu. Při tom je důležité dodržet správný postup:

Nejprve musíme nechat změkčit zatvrdlé usazeniny a ztuhlý maz teplým obkladem. K tomu stačí vatové tamponky namočené v hodně teplé vodě. Pokud použijete hadřík, bude nutné ho vyvařit, sekret může být infekční. Obklad vyměňujte, aby byl stále teplý, a nechte působit 5 až 10 minut.

Jemným masírováním bříška prstu pak zkuste uvolnit usazeniny a vytlačit změklý maz ze žlázek směrem k okraji víčka.

Uvolněný sekret pak z okrajů víček odstraňte některým z čisticích přípravků, které jsou pro hygienu očních víček volně prodejné v lékárnách. Naneste na tampon a otřete okraje očních víček směrem k vnitřnímu koutku.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!