Domů     Když očí pálí
Když očí pálí
30.5.2023

Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy.

Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, kdy jí ubyde.

Varovné signály

Začíná to pocitem neurčité nepohody v očích a nutkáním si je třít. Tření ovšem nepomáhá, písek ani jiné nečistoty v oku nejsou. Kromě nepohodlí v oku se současně komplikuje vidění. Vlhký film na povrchu oka totiž hraje roli také při lomu světla na rohovce.

Proto se při suchosti očí zhoršuje ostrost vidění, obraz může být chvílemi jako rozpitý. Jakmile potíže pokročí tak daleko, dostává o nich hlášení mozek, který je maličko zvýrazní, aby nás varoval, neboť zachování zraku je pro nás mimořádně důležité.

Proto nás obtěžuje pocit pálení, které má být varovným signálem, abychom situaci řešili.

Tip: Tření očí nepomůže, naopak dokáže podráždění zhoršit. Místo tření se proto doporučuje chvíli intenzivně mrkat.

Zkontrolujte si léky

Příčin, které mohou vést k úbytku vlhkého filmu na povrchu oka, je vícero, takže je třeba pátrat. Pokud berete nějaké léky, pak si především pročtěte příbalový leták a informace o nežádoucích účincích. Pokud leták nemáte, najdete ho v plném znění na internetu.

Suchost v očích uvádějí například některé prostředky proti alergiím, léky na spaní, na určité psychické potíže nebo tzv. betablokátory, předepisované při srdečních potížích.

Nemoc jako příčina

Vysychání očí může být také vedlejším projevem některých onemocnění, zpravidla chronických. Pro úlevu se pak nedá mnoho udělat, stav záleží na průběhu základní choroby.

Dojít k tomu může při potížích se štítnou žlázou, při revmatických chorobách či kožních onemocněních jako neurodermatitida nebo lupénka. Suchost a pálení v očích se může objevit i při cukrovce.

Při zlepšení základního onemocnění mohou potíže s očima ustoupit, naopak při zhoršení se zase vrátí. Pálení se pak dá pouze zmírnit umělými slzami.

Suchý vzduch i počítač

Oproti suchosti očí způsobené celkovým onemocněním se stejné potíže vyvolané vlivy prostředí dají úspěšně řešit. Pálení v očích se objevuje hlavně v topné sezoně, kdy pobýváme v místnostech se suchým vzduchem, v létě vliv topení střídá klimatizace.

K vysychání povrchu rohovky ale může vést i celodenní práce u počítače. Čím více se totiž na text soustředíme, tím méně mrkáme. Pak se vlhký film na povrchu oka nemusí plynule obnovovat.

Co pomůže?

Úlevu přinášejí umělé slzy, ale současně bychom měli:

– častěji větrat, aby se vzduch v místnosti zvlhčil.

– klimatizaci nebo větrák nařídit tak, aby proud vzduchu nemířil na obličej.

– vyhýbat se zakouřenému prostředí, neboť zvyšuje podráždění očí.

– při práci u počítače si dělat častěji krátké pauzy, kdy na chvíli zavřete oči.

Zánět víček

Příčina pálení ale může být na očích na první pohled patrná – tak tomu je, když se zanítí drobné žlázky u kořínků řas. Žlázkám se říká Meibomovy a zánětu meibomitida či též blefaritida.

Kromě suchosti a pálení očí se přihlásí nápadnými šupinkami nebo zatvrdlinami na okraji víčka, při hnisavém zánětu jsou řasy navíc slepené sekretem. Příčinou může být prosté ucpání žlázek.

Ty totiž produkují maz, který se stává součástí vlhkého filmu na povrchu oka. Pokud maz slepí vývody žlázek, pak nemůže dál odtékat a žlázky se zanítí. Zánět ale může vyvolat také bakteriální infekce, případně může zkomplikovat prosté ucpání žlázek.

Léčba vyžaduje trpělivost

Záněty víček mají sklon přecházet do chronického průběhu, s horšími i lepšími fázemi a jsou obecně těžko vyléčitelné. Situaci si mnohdy komplikujeme sami i tím, že tuto potíž považujeme za banalitu, takže jen část postižených se vydá k očnímu lékaři.

Těžké komplikace sice hrozí velmi vzácně, ale bez správné péče se chronický zánět víček samovolně nezlepší. U hnisavé bakteriální infekce je nutné léčení antibiotickou mastí.

Domácí péče

Aby zánět ustoupil, je nutné denně odstraňovat usazeniny na okrajích víček a současně podpořit odtékání mazu. Při tom je důležité dodržet správný postup:

Nejprve musíme nechat změkčit zatvrdlé usazeniny a ztuhlý maz teplým obkladem. K tomu stačí vatové tamponky namočené v hodně teplé vodě. Pokud použijete hadřík, bude nutné ho vyvařit, sekret může být infekční. Obklad vyměňujte, aby byl stále teplý, a nechte působit 5 až 10 minut.

Jemným masírováním bříška prstu pak zkuste uvolnit usazeniny a vytlačit změklý maz ze žlázek směrem k okraji víčka.

Uvolněný sekret pak z okrajů víček odstraňte některým z čisticích přípravků, které jsou pro hygienu očních víček volně prodejné v lékárnách. Naneste na tampon a otřete okraje očních víček směrem k vnitřnímu koutku.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
2.10.2023
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho vložili do úst a nechali rozplynout na jazyku. Co ná
30.9.2023
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou všudypřítomné, jsou uvnitř těla stejn
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
reklama
Šikovné tipy
Zažloutlé nehty a zplihlé vlasy? Zkuste tyhle kosmetické tipy
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet […]
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
epochaplus.cz
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Lásce je konec!
nasehvezdy.cz
Lásce je konec!
Herečka Simona Lewandowská (24) ze Zlaté labutě prožívala donedávna romanci jako z pohádky. S partnerem, hercem Goranem Maiellem (24), začali brzy společně bydlet, klapalo jim to a malovali si pohádko
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu