Domů     Dana Batulková: S klukama jsem lezla po stromech
Dana Batulková: S klukama jsem lezla po stromech
12.2.2020

Herečka Dana Batulková do minulosti příliš nehledí. Zastává názor, že nemá smysl se zaobírat věcmi, které se nedají změnit. Žije na rodinném statku, odkud si na několik let odskočila do paneláku.

Návratu rozhodně nelituje a bydlení v klidných Kolodějích by dneska už neměnila.

Jaké bylo vaše dětství?

Mrzí mě, že skončilo. Když jsem byla malá, byly Koloděje vlastně vesnice. Dneska už je to Praha a jako všude se i tady hodně staví, čímž to ztratilo ten původní ráz. Vyrůstala jsem vlastně u dědečka na statku.

Koně a krávy už tehdy v družstvu, ale zůstala třeba stodola, špejchar, taková ta pro dítě tajemná místa. Měli jsme partičku, lezli jsme s rukama po stromech, chodili na hřiště hrát fotbal a nesnášeli jsme, když nám tam lezli kluci z Horních Koloděj.

(smích) Když jsem byla malá, přišel do kin Vinettou, a to mojí generaci, myslím, taky hodně ovlivnilo. Pořád jsme prostě byli někde venku, rodiče ani moc nevěděli, kde přesně jsme. Dneska už se děti takhle pustit bojíte.

Z obrázků Josefa Lady dýchá idyla připomínající dětství.
Z obrázků Josefa Lady dýchá idyla připomínající dětství.

Jak se cítíte v roli babičky?

Kvůli časové vytíženosti nejsem moc k užitku, takže jsem spíš taková ta rozmazlovací. Taky se víc bojím. Je to jiný druh zodpovědnosti, než u vlastních dětí, takže radši všechno vzorně nachystám, abychom si pak mohli s Kryšpínkem jen hrát a užívat si.

Vyrážíme na procházky, byli jsme v divadélku. Začali jsme chodit na ryby. Za domem máme rybník, kam od dětství chodí Kuba, takže teď už i rybaříme.

Vaši pejskové jsou lovecká plemena, cvičíte je?

Kdepak, to jsou mazlíčkové. Na výcvik nejsem dost přísná. Předtím jsme měli labradora a k němu jsme chtěli ještě malého pejska pro Marjánku, tak se k nám dostal třináctikilový jezevec Hubert.

Když potom labrador umřel, byl Hubert úplně vyřízený, protože odmalička měl nějakého parťáka. Pro maďarskou ohařku jsme se rozhodli s Marjánkou především kvůli té jejich milé povaze. Když byl Kuba malý, bydleli jsme v tom paneláku a tam jsem pejska nechtěla.

Jinak jsem Kubovi dovolila, na co si vzpomněl. Měli jsme kdeco: rybičky, strašilky, želvu, dokonce gutátu-užovku… Zpátky myslím, že to byla chyba. Když dítě vyrůstá se psem, naučí se přijímat a chápat tu lásku, přátelství, to vám jiné zvíře nemůže nahradit.

Šampaňské nesnídám, nádobu využívám spíš na jiné věci.
Šampaňské nesnídám, nádobu využívám spíš na jiné věci.

Jste domácí kutil nebo si najímáte pomocníky?

Moji rodiče byli moc šikovní a spoustu věcí mě naučili. Zvládám i složitější, spíš chlapské činnosti. Ráda opravuji starý nábytek, obrousím, nalakuju. A třeba na zahradě se krumpáče rozhodně nebojím. Navíc mě to hrozně baví a pořád mám, co dělat.

Těším se vždycky na konkrétní práci. Tohle je právě to příjemné na bydlení v domě, den je těmi různorodými činnostmi vlastně rozdělený do více částí.

Úlovek z internetu. Když ho přivezli, vypadal šíleně, ale upravila jsem si ho podle svého.
Úlovek z internetu. Když ho přivezli, vypadal šíleně, ale upravila jsem si ho podle svého.

Vyžijete se i v kuchyni a na zahradě?

Přiznám se, že kuchyně není moje hobby. Radši bych šla do soutěže v kutilství než ve vaření. Ráda peču nebo zkusím nové recepty. Baví mě občas navařit, když přijdou děti, ale každodenní kuchtění určitě ne. Své zahradě říkám zahradě anglický park.

Nechávám všechno růst divoce, jen to zdravě reguluju. Zeleninu nepěstuju, naštěstí mám vedle maminku, která má skleník a dostačující užitkovou zahradu, tak proč bych jí konkurovala. Nemám ani květinové záhony, jen okrasné keře a pár truhlíků v oknech.

Jak vypadá váš ideální den?

Když nemusím hlídat čas, kdy vyrazit z domova nebo splnit nějaké povinnosti. Takový ten den takzvaně v pyžamu. Neumím se moc povalovat a možná to není dobře. Spíš střídám různé příjemné činnosti, v klidu si dám kafíčko na zahradě, pak třeba prohrabu šuplíky. To většinou objevím nějaké poklady, takže u něj třeba ten den strávím.

Andělíček pomalovaný od Ivy Hüttnerové.
Andělíček pomalovaný od Ivy Hüttnerové.

Jste společenský typ nebo spíš samotář?

Tak napůl. Občas si v nějakých chvílích říkám, jaká by byla krása bydlet na samotě na Šumavě, přitom vím, že bych po měsíci byla zoufalá. Tím, že jsem často mezi lidmi, si pak osamělé chvíle docela užívám.

Klid domova potřebuju, abych se zregenerovala, ale bez lidské společnosti dlouho nevydržím.

Sportujete?

Nijak zvlášť. V létě si občas vyjedu na kole, ale že bych byla nějaký sportovec, to určitě ne. Cvičit jsem začala až kvůli bolavým zádům, jinak dávám přednost přirozenému pohybu. Třeba procházkám s pejsky nebo vybíhání schodů.

Jakým stylem se ráda obklopujete?

Obecně mám radši věci moderní a jednoduché. Kromě kredence po babičce si nepotrpím na starožitnosti a celkově ani moc nábytku nemám. Za život se samozřejmě nastřádá spousta různých věciček, ale hromadami hovadin se neobklopuju. Myslím, že to není potřeba.

Nejrůznějších svícnů a lucerniček není nikdy dost. Miluju romantiku světla svíček.
Nejrůznějších svícnů a lucerniček není nikdy dost. Miluju romantiku světla svíček.

Řídíte se v životě nějakým heslem?

Nedělej druhým, co nechceš, aby dělali tobě. To je základní, čím je řečeno, že se k sobě mají lidé chovat slušně. Někdy nechápete, kolik bezohlednosti je všude kolem nás. Ale člověk v sobě nesmí pěstovat zbytečně temné stíny namísto světla naděje. Jsem celoživotní optimista a snažím se nahlížet věci z jejich lepších stránek.

Ještěrka z Lanzarote
Ještěrka z Lanzarote

Ve zkratce:

• Narodila se 16. 3. 1958 v Praze. Nejdříve uvažovala o studiu angličtiny, přemýšlela i o geodézii, nakonec se však dostala na první pokus na DAMU.

• Po rozvodu s otcem svých dětí, hercem Davidem Prachařem, se jejím partnerem stal Ondřej Zajíc, ředitel Městských divadel pražských.

• Díky synovi, herci a muzikantovi Jakubovi Prachařovi (32), se stala nevlastní babičkou čtyřletého Kryšpína. Dcera Mariana (21) studuje humanitní studia a estetiku na Univerzitě Karlově v Praze.

• V roce 2008 vyhrála třetí řadu taneční soutěže Stardance s tanečním partnerem Janem Onderem.

Text: Andrea Primusová, foto: Dan Zahrádka

Štítky:
Další článek
reklama
Související články
6.9.2023
Charismatický, často zamračený, vyjadřující se stručně a úsporně. Divadelní režisér, který se po padesátce stal hereckou hvězdou. Animovaný Alois Nebel. Jeden z řidičů Karlů v Účastnících zájezdu. A nebo zarputilý fotbalový trenér Pepik Hnátek z Okresního přeboru. Pochází z vesnice Vyšehoří na Šumpersku. „To je krásná vesnička, ale tak trochu prdel světa,“ komentoval jednou lapidárně své rodišt
15.8.2023
U příležitosti světového dne zvířat bez domova chce společnost Mars upozornit na statisíce opuštěných psů a koček žijících v České republice, ale také na důležitost adopce těchto čtyřnohých přátel. Většina útulků v naší zemi je na hraně svých kapacit, ale počet adopcí z těchto zařízení stále klesá. Společnost Mars, jako jeden z předních výrobců cukrovinek, potravin a krmiv pro domácí zvířata se ji
3.8.2023
Bezelstný policejní inspektor Trpělka ve vodnickém seriálu Neviditelní. Koktavý princ Bartoloměj v Sedmeru krkavců. Nadporučík Robin Lupínek z krimiseriálu Rapl… Dnes ale hlavně táta. Jihomoravská Strážnice, město proslavené folklorem. „Dětství jsme strávili hlavně venku a dělali tisíce lotračin.“ Od mala ho provází muzika, vždyť na Slovácku snad každý zpívá, každý na něco hraje, každý tancuje.
2.8.2023
Nový titul autorky nám zajímavým způsobem představuje život na Karvinsku po roce 1948. Teodor je zapálený vesnický učitel, který hrává v kostele na varhany. Padesátá léta v Československu ovšem nejsou dobou varhan a kostelů a Teodor se tak dostává do stále ošemetnější situace. Když během tragické nehody zaviní smrt svého souseda, odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na dvacet let do vězení. Živ
24.7.2023
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chlupatý oc
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo