Domů     Dana Batulková: S klukama jsem lezla po stromech
Dana Batulková: S klukama jsem lezla po stromech
12.2.2020

Herečka Dana Batulková do minulosti příliš nehledí. Zastává názor, že nemá smysl se zaobírat věcmi, které se nedají změnit. Žije na rodinném statku, odkud si na několik let odskočila do paneláku.

Návratu rozhodně nelituje a bydlení v klidných Kolodějích by dneska už neměnila.

Jaké bylo vaše dětství?

Mrzí mě, že skončilo. Když jsem byla malá, byly Koloděje vlastně vesnice. Dneska už je to Praha a jako všude se i tady hodně staví, čímž to ztratilo ten původní ráz. Vyrůstala jsem vlastně u dědečka na statku.

Koně a krávy už tehdy v družstvu, ale zůstala třeba stodola, špejchar, taková ta pro dítě tajemná místa. Měli jsme partičku, lezli jsme s rukama po stromech, chodili na hřiště hrát fotbal a nesnášeli jsme, když nám tam lezli kluci z Horních Koloděj.

(smích) Když jsem byla malá, přišel do kin Vinettou, a to mojí generaci, myslím, taky hodně ovlivnilo. Pořád jsme prostě byli někde venku, rodiče ani moc nevěděli, kde přesně jsme. Dneska už se děti takhle pustit bojíte.

Z obrázků Josefa Lady dýchá idyla připomínající dětství.
Z obrázků Josefa Lady dýchá idyla připomínající dětství.

Jak se cítíte v roli babičky?

Kvůli časové vytíženosti nejsem moc k užitku, takže jsem spíš taková ta rozmazlovací. Taky se víc bojím. Je to jiný druh zodpovědnosti, než u vlastních dětí, takže radši všechno vzorně nachystám, abychom si pak mohli s Kryšpínkem jen hrát a užívat si.

Vyrážíme na procházky, byli jsme v divadélku. Začali jsme chodit na ryby. Za domem máme rybník, kam od dětství chodí Kuba, takže teď už i rybaříme.

Vaši pejskové jsou lovecká plemena, cvičíte je?

Kdepak, to jsou mazlíčkové. Na výcvik nejsem dost přísná. Předtím jsme měli labradora a k němu jsme chtěli ještě malého pejska pro Marjánku, tak se k nám dostal třináctikilový jezevec Hubert.

Když potom labrador umřel, byl Hubert úplně vyřízený, protože odmalička měl nějakého parťáka. Pro maďarskou ohařku jsme se rozhodli s Marjánkou především kvůli té jejich milé povaze. Když byl Kuba malý, bydleli jsme v tom paneláku a tam jsem pejska nechtěla.

Jinak jsem Kubovi dovolila, na co si vzpomněl. Měli jsme kdeco: rybičky, strašilky, želvu, dokonce gutátu-užovku… Zpátky myslím, že to byla chyba. Když dítě vyrůstá se psem, naučí se přijímat a chápat tu lásku, přátelství, to vám jiné zvíře nemůže nahradit.

Šampaňské nesnídám, nádobu využívám spíš na jiné věci.
Šampaňské nesnídám, nádobu využívám spíš na jiné věci.

Jste domácí kutil nebo si najímáte pomocníky?

Moji rodiče byli moc šikovní a spoustu věcí mě naučili. Zvládám i složitější, spíš chlapské činnosti. Ráda opravuji starý nábytek, obrousím, nalakuju. A třeba na zahradě se krumpáče rozhodně nebojím. Navíc mě to hrozně baví a pořád mám, co dělat.

Těším se vždycky na konkrétní práci. Tohle je právě to příjemné na bydlení v domě, den je těmi různorodými činnostmi vlastně rozdělený do více částí.

Úlovek z internetu. Když ho přivezli, vypadal šíleně, ale upravila jsem si ho podle svého.
Úlovek z internetu. Když ho přivezli, vypadal šíleně, ale upravila jsem si ho podle svého.

Vyžijete se i v kuchyni a na zahradě?

Přiznám se, že kuchyně není moje hobby. Radši bych šla do soutěže v kutilství než ve vaření. Ráda peču nebo zkusím nové recepty. Baví mě občas navařit, když přijdou děti, ale každodenní kuchtění určitě ne. Své zahradě říkám zahradě anglický park.

Nechávám všechno růst divoce, jen to zdravě reguluju. Zeleninu nepěstuju, naštěstí mám vedle maminku, která má skleník a dostačující užitkovou zahradu, tak proč bych jí konkurovala. Nemám ani květinové záhony, jen okrasné keře a pár truhlíků v oknech.

Jak vypadá váš ideální den?

Když nemusím hlídat čas, kdy vyrazit z domova nebo splnit nějaké povinnosti. Takový ten den takzvaně v pyžamu. Neumím se moc povalovat a možná to není dobře. Spíš střídám různé příjemné činnosti, v klidu si dám kafíčko na zahradě, pak třeba prohrabu šuplíky. To většinou objevím nějaké poklady, takže u něj třeba ten den strávím.

Andělíček pomalovaný od Ivy Hüttnerové.
Andělíček pomalovaný od Ivy Hüttnerové.

Jste společenský typ nebo spíš samotář?

Tak napůl. Občas si v nějakých chvílích říkám, jaká by byla krása bydlet na samotě na Šumavě, přitom vím, že bych po měsíci byla zoufalá. Tím, že jsem často mezi lidmi, si pak osamělé chvíle docela užívám.

Klid domova potřebuju, abych se zregenerovala, ale bez lidské společnosti dlouho nevydržím.

Sportujete?

Nijak zvlášť. V létě si občas vyjedu na kole, ale že bych byla nějaký sportovec, to určitě ne. Cvičit jsem začala až kvůli bolavým zádům, jinak dávám přednost přirozenému pohybu. Třeba procházkám s pejsky nebo vybíhání schodů.

Jakým stylem se ráda obklopujete?

Obecně mám radši věci moderní a jednoduché. Kromě kredence po babičce si nepotrpím na starožitnosti a celkově ani moc nábytku nemám. Za život se samozřejmě nastřádá spousta různých věciček, ale hromadami hovadin se neobklopuju. Myslím, že to není potřeba.

Nejrůznějších svícnů a lucerniček není nikdy dost. Miluju romantiku světla svíček.
Nejrůznějších svícnů a lucerniček není nikdy dost. Miluju romantiku světla svíček.

Řídíte se v životě nějakým heslem?

Nedělej druhým, co nechceš, aby dělali tobě. To je základní, čím je řečeno, že se k sobě mají lidé chovat slušně. Někdy nechápete, kolik bezohlednosti je všude kolem nás. Ale člověk v sobě nesmí pěstovat zbytečně temné stíny namísto světla naděje. Jsem celoživotní optimista a snažím se nahlížet věci z jejich lepších stránek.

Ještěrka z Lanzarote
Ještěrka z Lanzarote

Ve zkratce:

• Narodila se 16. 3. 1958 v Praze. Nejdříve uvažovala o studiu angličtiny, přemýšlela i o geodézii, nakonec se však dostala na první pokus na DAMU.

• Po rozvodu s otcem svých dětí, hercem Davidem Prachařem, se jejím partnerem stal Ondřej Zajíc, ředitel Městských divadel pražských.

• Díky synovi, herci a muzikantovi Jakubovi Prachařovi (32), se stala nevlastní babičkou čtyřletého Kryšpína. Dcera Mariana (21) studuje humanitní studia a estetiku na Univerzitě Karlově v Praze.

• V roce 2008 vyhrála třetí řadu taneční soutěže Stardance s tanečním partnerem Janem Onderem.

Text: Andrea Primusová, foto: Dan Zahrádka

Štítky:
Další článek
reklama
Související články
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
reklama
reklama
Šikovné tipy
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,