Domů     Cloumají s vámi hormony?
Cloumají s vámi hormony?
25.11.2022

Není to vyloučeno a možná o tom ani nevíte. Nemáte potíže s padáním vlasů? S únavou nebo vytrvalým nárůstem váhy? Pokud se nenajde jiné vysvětlení, pak podezření padá na hormony.

Hormony jsou velmi účinné i v nepatrném množství a na tělo mají mnohem větší vliv, než si dokážeme představit. Z toho také vyplývá, že každé rozkolísání jejich tvorby se na našem stavu projeví.

Často jsou to příznaky neurčité a obtížně přiřaditelné k nějaké zdravotní poruše. Může jít o chronickou únavu, tloustnutí i hubnutí bez příčiny, sklon k častým onemocněním nebo třeba zhoršení paměti.

Na změnu životosprávy nebo pití bylinných čajů takové potíže reagují jen někdy, lepším řešením je návštěva lékaře.

*PROBLÉMY SE SPÁNKEM

Normální spánkový rytmus je v zásadě v kompetenci melatoninu, hormonu, který tělo vytváří v noci a reguluje jím střídání rytmu spánku a bdění. Produkce melatoninu kulminuje mezi 22. a 2. hodinou noční, kdy se vytvoří asi 80 % jeho množství.

Pokud půjdete spát později, pak už bude usínání horší. To ale není jediný důvod problémů se spánkem.

Co ruší hormon spánku:

– velký a dlouhodobý stres

– modré světlo monitorů navečer

– alkohol

Proč spánku škodí stres: Melatonin kromě své hlavní funkce reaguje na produkci stresového hormonu kortizolu a řeší jeho nadbytek.

Pokud tedy jsme ve velkém stresu, spánkový hormon je natolik zatížen odstraňováním kortizolu, že na přivolání spánku už nemusí stačit. Proto nás za stresových situací trápí bezesné noci, které ještě zvyšují únavu. Zhoršuje se tím i celkový stav.

Melatonin totiž během spánku zvyšuje ochranu proti infekcím, snižuje množství volných radikálů v těle a omezuje růst nádorových buněk.

Výrazně zlepšuje také výkon mozku a paměti, proto máme i po jedné noci bez spánku zjevné problémy se soustředit a nic nezapomenout. Důvodů, proč se dobře vyspat, je tedy nemálo.

A ještě estrogen

Na ten je třeba při problémech se spaním pomyslet v období přechodu, kdy klesá produkce ženských hormonů. Jeden z nich – estrogen – totiž podporuje také zdravý spánek. Proto klimakterium komplikuje mnoha ženám život nespavostí.

Tento problém je třeba probrat s gynekologem a zvážit vhodnost hormonální náhrady.

* ŘÍDNUTÍ VLASŮ

Hlavním, nikoli však jediným viníkem je i u žen mužský hormon dihydrotestosteron.

V obdobích velkých hormonálních změn, což bývá po porodu nebo v přechodu, vzniká nerovnováha v produkci pohlavních hormonů, a právě ta se může nepříznivě projevit na kvalitě vlasů. Velmi často se tento stav přirozeně sám upraví.

Pokud by ale padání vlasů trvalo déle než několik měsíců, pak je vhodné se poradit s lékařem. Vlasové cibulky totiž slábnou, a pokud se nejdéle do dvou let jejich kondice plně neobnoví, pak zaniknou a nové už na stejném místě nenarostou.

Stejné varování platí pro padání vlasů způsobené nerovnováhou štítné žlázy. Vyvolat ho může nedostatek i nadbytek hormonů štítné žlázy. Obě příčiny se současně významně odrážejí na celkovém zdraví.

Pokud vás tedy trápí kromě řídnutí vlasů chronická únava, zimomřivost nebo naopak nesnášenlivost tepla, máte nechuť k jídlu nebo vlčí hlady, bez důvodu hubnete či nabíráte na váze, pak se objednejte na vyšetření.

* PŘIBÍRÁNÍ NA VÁZE

To je zapeklitý oříšek, neboť na zvyšování váhy bez zjevné příčiny se může podílet hned několik hormonů.

– Ženské hormony kromě své hlavní aktivity také značně zasahují do hospodaření s energií. Musí ale fungovat v harmonické souhře.

Když se rovnováha poruší, jak se typicky stává v období přechodu, může vás začít trápit nevysvětlitelné tloustnutí v oblasti břicha a hýždí.

– Inzulín nesouvisí jen s cukrovkou. Pokud jíte hodně sladkostí a pečiva, stoupá hladina cukru v krvi a pak i inzulínu. Tím vzniká problém.

Při vysokém množství cukru i inzulínu v krvi přestává tělo spalovat tuky a snaží se přednostně zpracovat sacharidy a ukládá je jako energii do zásoby. Cesta k nápravě vede přes rozumný jídelníček a kontrolu počínající cukrovky.

– Kortizol pomáhá při stresu uvolnit energetické rezervy pro útok nebo útěk. Tělo ovšem chce ztráty zase co nejrychleji doplnit, proto následují záchvaty hladu a nezvladatelná chuť na sladké.

Stresové hormony navíc ovlivňují způsob ukládání tuku v těle a směřují ho přednostně do břicha.

– Hormony štítné žlázy řídí podstatnou měrou využívání energie v těle.

Jakmile se jejich produkce sníží, začne energie tělu na jednu stranu chybět, což se projeví setrvalou únavou a nevýkonností, ale na druhé straně bude přebývat, takže ji tělo bude ukládat do zásoby. Tak dojde k nabírání kilogramů zdánlivě z ničeho.

– Melatonin podporuje ozdravné procesy v těle během spánku. Pokud vás trápí nespavost, brzy se to odrazí na celkové kondici. Únava pak vede ke stresu a zvýšenému ukládání energie do zásoby. Zdravý spánek tedy chrání před tloustnutím z vyčerpanosti.

* CHRONICKÁ ÚNAVA

Příčin tohoto nepříjemného stavu, který výrazně omezuje kvalitu života, je celá řada. Pokud budeme hledat mezi hormony, pak se jako první nabízí porucha štítné žlázy.

Ta je u nás poměrně častá, postihuje více ženy než muže a pravděpodobnost potíží stoupá s věkem. Naštěstí léčení nedostatečné tvorby hormonů štítné žlázy je snadné a výsledek přinese obrovskou úlevu a novou chuť do života, takže s vyšetřením neváhejte.

Druhým obvyklým pachatelem dlouhodobé únavy je stresový hormon kortizol. Pokud vnímáte tlak životních okolností jako příliš drtivý, pak tělo reaguje zvýšenou produkcí stresového hormonu, který má pomoci obtížnou situaci zvládnout.

K tomu účelu uvolňuje rezervní energii pro okamžité využití. Tato energie ale při déletrvajícím stresu začne zákonitě chybět. Kortizol navíc zhoršuje obranyschopnost těla, takže při dlouhodobém stresu snáze onemocníme a únava tím dál narůstá.

Tip: Stresový hormon je jeden z mála, jehož nadměrnou produkci můžeme cíleně snížit. Vyžaduje to ale aktivní práci na sobě. Metod je celá řada.

Pokud máte po ruce minulé číslo Paní domu, tedy 10, najdete tam šest velmi účinných technik, například autogenní trénink nebo progresivní svalovou relaxaci.

Pokud časopis nemáte, napište nám do redakce na e-mail panidomu@rf-hobby.cz a my vám článek pošleme.

* ČASTÉ INFEKCE

Za slabou obranyschopnost může velmi často nedostatek vitaminu D. Divíte se, co dělá mezi poruchami hormonů? Není to chyba. Je tu zařazen oprávněně, protože podle odborníků se vitamin D chová v těle jako hormon.

A důležitý je nejen pro pevné kosti, jak se běžně domníváme, ale stejně tak pro obranyschopnost těla. Plní vlastně funkci dříve přisuzovanou vitaminu C.

Bez vitaminu D obranyschopnost pokulhává, ale pokud je ho v krvi dostatek, pak mohou být imunitní buňky skoro tak efektivní jako antibiotika a antivirotika. Nepomáhá ale chránit jen proti infekcím.

Zapojuje se také do imunitních akcí zaměřených na likvidaci rakovinných buněk. Proto je dostatečná hladina vitaminu D významnou prevencí proti zhoubnému bujení, a to zejména ve střevě, plicích a v prsou. A nejen to. Má zvyšovat i šance při léčení těchto nádorů chemoterapií.

Ze slunce, nebo v kapslích?

Ideálním zdrojem vitaminu D je sluneční záření. Je zadarmo, navíc u něj nehrozí předávkování jako u doplňků stravy. Nadbytek vitaminu D, který by vznikl po dlouhém slunění, se totiž v kůži zase rozloží a nedostane se do krevního oběhu.

U doplňků stravy je nutné dodržovat doporučené dávkování a také ho sladit s množstvím vápníku, které denně přijímáme. Obě živiny v těle úzce spolupracují a nerovnováha v jejich množství by mohla vést k vážným problémům.

Hrozí vznik vápenatých usazenin v tkáních, hlavně v ledvinách a v cévách, a také oběhové potíže.

Jak můžeme tělu pomoci

Naše možnosti, jak působit proti nerovnováze v produkci hormonů, se velmi liší podle konkrétního problému.

Zatímco zvýšenou hladinu inzulínu nebo stresového hormonu v krvi dokážeme cílenou změnou životního stylu účinně ovlivnit, proti poruše štítné žlázy nebo přechodu nezmůžeme nic. Nebo téměř nic, protože vždy je možnost, že tělo zareaguje na prospěšná opatření. Zde je několik tipů, co můžeme udělat.

– Vyplatí se omezit nikotin, kofein a alkohol. Tyto látky tělo oprávněně hodnotí jako jedy a reaguje na ně alarmem, tedy zvýšenou produkcí stresového hormonu.

– Výborně působí aktivní pohyb.

Pomáhá účinně snižovat hladinu stresového hormonu, naopak zvyšuje produkci serotoninu, který zlepší nápadu i spánek, dále endorfinů rovněž pro lepší náladu a proti stresu, adrenalinu a noradrenalinu, které působí proti malátnosti a ospalosti.

– Při ženských potížích zkoušejte aktivní metody na snížení stresu. Stresový hormon kortizol totiž blokuje tvorbu estrogenu.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
27.2.2025
Jsou náchylné k prochladnutí a případný zánět není nic, o co by člověk stál. Ale o ledviny bychom tak jako tak měli pečovat celoročně. Pro tělo jsou nesmírně důležité a mají více funkcí než jen filtrování a vylučování škodlivin. Například produkují hormony, které ovlivňují krevní tlak i tvorbu červených krvinek. Udržují v rovnováze minerály jako jsou draslík a sodík. Podílejí se i na tvorbě důlež
reklama
Šikovné tipy
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mušle na bílém víně
tisicereceptu.cz
Mušle na bílém víně
Delikatesa, která si v přímořských zemích vydobyla svoje nezastupitelné místo. Ingredience na 4 porce 1 kg mušlí 200 ml bílého vína 2 stroužky česneku 1 cibule 2 lžíce olivového oleje petrž
Má už snad Bernášková za manžela náhradu?
nasehvezdy.cz
Má už snad Bernášková za manžela náhradu?
Půvabná herečka Jana Bernášková (44), známá ze seriálu ZOO, budí pozornost nejen na obrazovce, ale i ve svém osobním životě. Na slavnostní premiéru filmu Tichá pošta dorazila sice bez doprovodu, ale
Vášnivá šlechtična svedla kováře
historyplus.cz
Vášnivá šlechtična svedla kováře
Mladý muž se viditelně potí, neustále si mne dlaně, klopí zrak. Kováře Jiříka Wagnera, který působil na zámku Smiřických v Kostelci nad Černými lesy, právě vyslýchají kvůli jeho vášnivému románku s dcerou zdejšího pána. Nic pěkného ho nečeká… „Eliška Kateřina ke mně směle přistoupila a mý ruce, že jsou i byly černé, mocně mi je
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz
V samém srdci Palazzo del Sol
Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na světě se nachází necelých pět kilometrů od Miami. Soukromý Fisher Island, jenž je majetkem rodiny Vanderbiltů, hrdě nese architektonický projekt Palazzo del Sol, zahrnující 43 luxusních apartmá. Projekt byl svěřen architektonickému studiu Kobi Karp a švýcarskému krajinářskému architektovi Enzu Eneovi. Nedávno dokončený desetipatrový boutique komplex se 43 bytovými jednotkami má
Bali – Ostrov bohů, pláží a exotické krásy
nejsemsama.cz
Bali – Ostrov bohů, pláží a exotické krásy
Bali je exotický ráj, kde se snoubí tropická příroda, nádherné pláže a bohatá kultura. Najdete zde mystické chrámy, dechberoucí vodopády i výbornou kuchyni. Bali, nazývané také „ostrov bohů“, je jednou z nejkrásnějších destinací jihovýchodní Asie. Tento indonéský ostrov vás uchvátí nádhernými scenériemi, zelenými rýžovými terasami a rozmanitými plážemi. Ať už hledáte dobrodružství, relaxaci, nebo duchovní probuzení, Bali má co
Skenování očí by v budoucnu mohlo odhalit počínající demenci
21stoleti.cz
Skenování očí by v budoucnu mohlo odhalit počínající demenci
Tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku, se jich značná část potýká s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou stařecká demence či Alzheimerova choroba. Aktuálně neexistuje účinný nástroj k č
Smaragdová brož Aga Khan zlomila rekord
epochalnisvet.cz
Smaragdová brož Aga Khan zlomila rekord
Úžasný 37karátový smaragd zasazený do diamantové a smaragdové brože Cartier se nedávno stal nejdražším zeleným drahokamem. Šperk v hodnotě téměř devíti milionů dolarů přitom není jen dokonalou ukázkou špičkového řemesla a kvality drahokamů, má také velmi zajímavou historii. Už jen výčet jmen klenotníků, kterým se v průběhu let šperk dostal do rukou, je skutečně výjimečný.
Matylda nám svým tancem zachránila život
skutecnepribehy.cz
Matylda nám svým tancem zachránila život
Hlídali jsme tu fretku neradi, naši sousedé nás ale přemluvili, když jeli na dovolenou. Kousala, škrábala a v noci dělala rámus. Stala se ale nakonec naší hrdinkou! Naši sousedé měli doma fretku. Říkali jí Matylda. Oni sami si ji nepořídili, domů ji tehdy přinesla jejich dcera Zdenička, už ani nevím odkud. Dva roky s ní všude chodila, venku
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
epochaplus.cz
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
Vývoj jde v 18. století nezadržitelně kupředu, rozjíždí se manufakturní a strojní výroba, která si žádá obsluhu schopnou alespoň číst a psát. Nezbývá než podniknout radikální krok, posunout vzdělanost v rakouské monarchii alespoň na základní úroveň. Brzdou reformy škol je ale katolická církev a šlechta. Proč? Školy do té doby většinou fungují pod ochranou klášterů nebo bohatých
Přichází jaro. Připravte své tělo na sluneční paprsky
iluxus.cz
Přichází jaro. Připravte své tělo na sluneční paprsky
S prevencí slunečního záření, které způsobuje předčasné stárnutí kůže a navíc je karcinogenní, je potřeba začít hned s příchodem jara. Dokonalý přípravek pro toto období vyvinula česká společnost Kosm
Mystický šamanismus: Naučte se povznést svou duši!
enigmaplus.cz
Mystický šamanismus: Naučte se povznést svou duši!
Člověk ovládající šamanismus údajně umí komunikovat se světem duchů, léčit nemocné nebo převádět zemřelé do říše mrtvých. Šamanské schopnosti využívají snad všechny známé civilizace. Může tato tajemná
Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: Sebere vám dech
epochanacestach.cz
Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: Sebere vám dech
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky.