Domů     Cloumají s vámi hormony?
Cloumají s vámi hormony?
25.11.2022

Není to vyloučeno a možná o tom ani nevíte. Nemáte potíže s padáním vlasů? S únavou nebo vytrvalým nárůstem váhy? Pokud se nenajde jiné vysvětlení, pak podezření padá na hormony.

Hormony jsou velmi účinné i v nepatrném množství a na tělo mají mnohem větší vliv, než si dokážeme představit. Z toho také vyplývá, že každé rozkolísání jejich tvorby se na našem stavu projeví.

Často jsou to příznaky neurčité a obtížně přiřaditelné k nějaké zdravotní poruše. Může jít o chronickou únavu, tloustnutí i hubnutí bez příčiny, sklon k častým onemocněním nebo třeba zhoršení paměti.

Na změnu životosprávy nebo pití bylinných čajů takové potíže reagují jen někdy, lepším řešením je návštěva lékaře.

*PROBLÉMY SE SPÁNKEM

Normální spánkový rytmus je v zásadě v kompetenci melatoninu, hormonu, který tělo vytváří v noci a reguluje jím střídání rytmu spánku a bdění. Produkce melatoninu kulminuje mezi 22. a 2. hodinou noční, kdy se vytvoří asi 80 % jeho množství.

Pokud půjdete spát později, pak už bude usínání horší. To ale není jediný důvod problémů se spánkem.

Co ruší hormon spánku:

– velký a dlouhodobý stres

– modré světlo monitorů navečer

– alkohol

Proč spánku škodí stres: Melatonin kromě své hlavní funkce reaguje na produkci stresového hormonu kortizolu a řeší jeho nadbytek.

Pokud tedy jsme ve velkém stresu, spánkový hormon je natolik zatížen odstraňováním kortizolu, že na přivolání spánku už nemusí stačit. Proto nás za stresových situací trápí bezesné noci, které ještě zvyšují únavu. Zhoršuje se tím i celkový stav.

Melatonin totiž během spánku zvyšuje ochranu proti infekcím, snižuje množství volných radikálů v těle a omezuje růst nádorových buněk.

Výrazně zlepšuje také výkon mozku a paměti, proto máme i po jedné noci bez spánku zjevné problémy se soustředit a nic nezapomenout. Důvodů, proč se dobře vyspat, je tedy nemálo.

A ještě estrogen

Na ten je třeba při problémech se spaním pomyslet v období přechodu, kdy klesá produkce ženských hormonů. Jeden z nich – estrogen – totiž podporuje také zdravý spánek. Proto klimakterium komplikuje mnoha ženám život nespavostí.

Tento problém je třeba probrat s gynekologem a zvážit vhodnost hormonální náhrady.

* ŘÍDNUTÍ VLASŮ

Hlavním, nikoli však jediným viníkem je i u žen mužský hormon dihydrotestosteron.

V obdobích velkých hormonálních změn, což bývá po porodu nebo v přechodu, vzniká nerovnováha v produkci pohlavních hormonů, a právě ta se může nepříznivě projevit na kvalitě vlasů. Velmi často se tento stav přirozeně sám upraví.

Pokud by ale padání vlasů trvalo déle než několik měsíců, pak je vhodné se poradit s lékařem. Vlasové cibulky totiž slábnou, a pokud se nejdéle do dvou let jejich kondice plně neobnoví, pak zaniknou a nové už na stejném místě nenarostou.

Stejné varování platí pro padání vlasů způsobené nerovnováhou štítné žlázy. Vyvolat ho může nedostatek i nadbytek hormonů štítné žlázy. Obě příčiny se současně významně odrážejí na celkovém zdraví.

Pokud vás tedy trápí kromě řídnutí vlasů chronická únava, zimomřivost nebo naopak nesnášenlivost tepla, máte nechuť k jídlu nebo vlčí hlady, bez důvodu hubnete či nabíráte na váze, pak se objednejte na vyšetření.

* PŘIBÍRÁNÍ NA VÁZE

To je zapeklitý oříšek, neboť na zvyšování váhy bez zjevné příčiny se může podílet hned několik hormonů.

– Ženské hormony kromě své hlavní aktivity také značně zasahují do hospodaření s energií. Musí ale fungovat v harmonické souhře.

Když se rovnováha poruší, jak se typicky stává v období přechodu, může vás začít trápit nevysvětlitelné tloustnutí v oblasti břicha a hýždí.

– Inzulín nesouvisí jen s cukrovkou. Pokud jíte hodně sladkostí a pečiva, stoupá hladina cukru v krvi a pak i inzulínu. Tím vzniká problém.

Při vysokém množství cukru i inzulínu v krvi přestává tělo spalovat tuky a snaží se přednostně zpracovat sacharidy a ukládá je jako energii do zásoby. Cesta k nápravě vede přes rozumný jídelníček a kontrolu počínající cukrovky.

– Kortizol pomáhá při stresu uvolnit energetické rezervy pro útok nebo útěk. Tělo ovšem chce ztráty zase co nejrychleji doplnit, proto následují záchvaty hladu a nezvladatelná chuť na sladké.

Stresové hormony navíc ovlivňují způsob ukládání tuku v těle a směřují ho přednostně do břicha.

– Hormony štítné žlázy řídí podstatnou měrou využívání energie v těle.

Jakmile se jejich produkce sníží, začne energie tělu na jednu stranu chybět, což se projeví setrvalou únavou a nevýkonností, ale na druhé straně bude přebývat, takže ji tělo bude ukládat do zásoby. Tak dojde k nabírání kilogramů zdánlivě z ničeho.

– Melatonin podporuje ozdravné procesy v těle během spánku. Pokud vás trápí nespavost, brzy se to odrazí na celkové kondici. Únava pak vede ke stresu a zvýšenému ukládání energie do zásoby. Zdravý spánek tedy chrání před tloustnutím z vyčerpanosti.

* CHRONICKÁ ÚNAVA

Příčin tohoto nepříjemného stavu, který výrazně omezuje kvalitu života, je celá řada. Pokud budeme hledat mezi hormony, pak se jako první nabízí porucha štítné žlázy.

Ta je u nás poměrně častá, postihuje více ženy než muže a pravděpodobnost potíží stoupá s věkem. Naštěstí léčení nedostatečné tvorby hormonů štítné žlázy je snadné a výsledek přinese obrovskou úlevu a novou chuť do života, takže s vyšetřením neváhejte.

Druhým obvyklým pachatelem dlouhodobé únavy je stresový hormon kortizol. Pokud vnímáte tlak životních okolností jako příliš drtivý, pak tělo reaguje zvýšenou produkcí stresového hormonu, který má pomoci obtížnou situaci zvládnout.

K tomu účelu uvolňuje rezervní energii pro okamžité využití. Tato energie ale při déletrvajícím stresu začne zákonitě chybět. Kortizol navíc zhoršuje obranyschopnost těla, takže při dlouhodobém stresu snáze onemocníme a únava tím dál narůstá.

Tip: Stresový hormon je jeden z mála, jehož nadměrnou produkci můžeme cíleně snížit. Vyžaduje to ale aktivní práci na sobě. Metod je celá řada.

Pokud máte po ruce minulé číslo Paní domu, tedy 10, najdete tam šest velmi účinných technik, například autogenní trénink nebo progresivní svalovou relaxaci.

Pokud časopis nemáte, napište nám do redakce na e-mail panidomu@rf-hobby.cz a my vám článek pošleme.

* ČASTÉ INFEKCE

Za slabou obranyschopnost může velmi často nedostatek vitaminu D. Divíte se, co dělá mezi poruchami hormonů? Není to chyba. Je tu zařazen oprávněně, protože podle odborníků se vitamin D chová v těle jako hormon.

A důležitý je nejen pro pevné kosti, jak se běžně domníváme, ale stejně tak pro obranyschopnost těla. Plní vlastně funkci dříve přisuzovanou vitaminu C.

Bez vitaminu D obranyschopnost pokulhává, ale pokud je ho v krvi dostatek, pak mohou být imunitní buňky skoro tak efektivní jako antibiotika a antivirotika. Nepomáhá ale chránit jen proti infekcím.

Zapojuje se také do imunitních akcí zaměřených na likvidaci rakovinných buněk. Proto je dostatečná hladina vitaminu D významnou prevencí proti zhoubnému bujení, a to zejména ve střevě, plicích a v prsou. A nejen to. Má zvyšovat i šance při léčení těchto nádorů chemoterapií.

Ze slunce, nebo v kapslích?

Ideálním zdrojem vitaminu D je sluneční záření. Je zadarmo, navíc u něj nehrozí předávkování jako u doplňků stravy. Nadbytek vitaminu D, který by vznikl po dlouhém slunění, se totiž v kůži zase rozloží a nedostane se do krevního oběhu.

U doplňků stravy je nutné dodržovat doporučené dávkování a také ho sladit s množstvím vápníku, které denně přijímáme. Obě živiny v těle úzce spolupracují a nerovnováha v jejich množství by mohla vést k vážným problémům.

Hrozí vznik vápenatých usazenin v tkáních, hlavně v ledvinách a v cévách, a také oběhové potíže.

Jak můžeme tělu pomoci

Naše možnosti, jak působit proti nerovnováze v produkci hormonů, se velmi liší podle konkrétního problému.

Zatímco zvýšenou hladinu inzulínu nebo stresového hormonu v krvi dokážeme cílenou změnou životního stylu účinně ovlivnit, proti poruše štítné žlázy nebo přechodu nezmůžeme nic. Nebo téměř nic, protože vždy je možnost, že tělo zareaguje na prospěšná opatření. Zde je několik tipů, co můžeme udělat.

– Vyplatí se omezit nikotin, kofein a alkohol. Tyto látky tělo oprávněně hodnotí jako jedy a reaguje na ně alarmem, tedy zvýšenou produkcí stresového hormonu.

– Výborně působí aktivní pohyb.

Pomáhá účinně snižovat hladinu stresového hormonu, naopak zvyšuje produkci serotoninu, který zlepší nápadu i spánek, dále endorfinů rovněž pro lepší náladu a proti stresu, adrenalinu a noradrenalinu, které působí proti malátnosti a ospalosti.

– Při ženských potížích zkoušejte aktivní metody na snížení stresu. Stresový hormon kortizol totiž blokuje tvorbu estrogenu.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
2.12.2024
A je tu zas advent a měli bychom se těšit na svátky. Jenže zařídit, aby bylo napečeno, uklizeno, mít nakoupené dárky... A tak se ocitáme ve stresu. Tak to ale vůbec být nemusí. Braňte se. Třeba tím, že si uděláte čas na sebe a drobné rituály, které vám pomohou. Jděte ven do přírody Myslíte, že nemáte na procházku čas, ale když ho najdete, zjistíte, jak vám udělala dobře. Ať už je venku sníh
25.11.2024
Někdy stačí, že přijde třeba úraz nebo na vaše blízké dolehne věk a nemoci a tolik by chtěli zůstat doma. Jenže i když se snažíte pomoci, už je to nad vaše síly. To je přesně ta chvíle, kdy byste se měli o pečovatelskou službu začít zajímat. Nemusíte se stydět. Vždyť službu využívají desetitisíce lidí. A možná, když se rozhlédnete kolem sebe, zjistíte, že i někdo ve vašem bezprostředním okolí. J
20.11.2024
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít je můžete různě. Udělat si bylinný čaj, tinkturu, dát si koupel nebo si vyrob
18.11.2024
Ať je léto nebo zima, stále se vám potí nohy a stydíte se za nepříjemný zápach linoucí se ze zutých bot? Je na čase poohlédnout se po účinných přípravcích, které s problémem zatočí. Boj s nadměrným pocením chodidel však bývá někdy svízelný. Každodenní opláchnutí nohou totiž v tomto případě nestačí. Důležité je řešit oba problémy naráz – tedy zabránit samotnému pocení a současně omezit množení mik
15.11.2024
Podle staré poučky může být každá látka jedem, záleží jen na množství. To samozřejmě platí i o lécích proti bolesti. Mrzuté ovšem je, že u nich k riziku stačí někdy malé množství. Z toho důvodu je třeba přípravek proti bolesti správně vybrat a nespoléhat na svůj oblíbený, který míváte v lékárničce. I dlouhodobé užívání může být totiž příčinou potíží. Důležité je podívat se do příbalového letáku n
reklama
Šikovné tipy
Adventní věnec trochu jinak
Také každý rok přemýšlíte, jaký udělat věnec, aby se všem líbil? A co pro tentokrát udělat bábovkový? Budete potřebovat Formu na bábovku (nejlépe starší litinovou) * jakýkoliv papír * mech * kovové bodce * čtyři svíčky * celé lískové oříšky * badyán * širší stuhu s kostičkovým motivem * další libovolné užší stužky * krajky […]
Adventní kalendář s vánoční hvězdou
Adventní kalendář nemusí být jen radost pro děti, ale klidně i luxusní dekorace do obýváku. Přitom nemusí být drahá. Potřebovat budete slaměný korpus na věnec a koš stejného průměru z úpletového materiálu, slámy, mořské trávy, vodního hyacintu nebo bambusu. Koš poslouží jako obal na květináč vánoční hvězdy, které už jsou k dostání. Korpus ozdobte stuhou. […]
Očistná kúra pro koberce
Že musíte koberec pravidelně luxovat, aby se v něm nedržel prach a roztoči, je samozřejmé. Kromě toho je ale potřeba ho občas důkladně vyčistit do hloubky. Existuje několik způsobů čištění, ten nejvhodnější vždy vyberte podle materiálu koberce, délky vlasu a také podle jeho barevného provedení. Na výběr máte suché (čisticí prášek a suchá pěna) nebo […]
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Škoda že jsem to nezjistila dříve
nejsemsama.cz
Škoda že jsem to nezjistila dříve
Bratranec s námi vyrůstal pod jednou střechou, protože mu údajně zemřeli rodiče. Když ale zemřel, během vyřizování papírů jsem zjistila, že všechno bylo úplně jinak. Celý svůj život bych se rozdala pro druhé. Proto vlastně nebylo pro nikoho žádným překvapením, že jsem se vydala na dráhu pečovatelky. Práce to je nesmírně těžká, člověk je unavený a kolikrát
Pronásleduje norskou princeznu duch nacistického generála?
epochalnisvet.cz
Pronásleduje norskou princeznu duch nacistického generála?
Princezna Martha Louise, dcera norského krále Haralda v podcastu Modern Royal šokuje posluchače, když uvede, že ji trápí duch nacistického generála. Prý na ni zírá, kdykoli je v určité místnosti v norském královském paláci. Podle jejího otce jde o Němce Wilhelma Rediesse, který se v oné místnosti zastřelil!   Princezna Martha Louise Norská (*1971) je
Markéta Pyskatá označila svého chotě za neplodného
epochaplus.cz
Markéta Pyskatá označila svého chotě za neplodného
Rozzuřeně buší na bránu, ale nikdo mu neotevírá. Nadávky jenom prší. Těšil se, že po úspěšném lovu spočine v posteli, ale teď má smůlu. Ta pyskatá bestie ho odmítá pustit domů. Brána hradu Tirol ale před Janem Jindřichem Lucemburským a jeho družinou zůstane zavřená. Ve věku pouhých pěti let přijíždí Jan Jindřich Lucemburský (1322–1375), v pořadí
Proč generál Janko spáchal sebevraždu?
historyplus.cz
Proč generál Janko spáchal sebevraždu?
Generál Janko mlčky nasedne do auta a kývne na řidiče, aby jel. Ten nastartuje, pomalu se rozjede, když tu náhle uslyší za sebou výstřel. Otočí se a spatří, jak z pravého spánku Vladimíra Janka tryská krev a jeho tělo se pomalu sesouvá na podlahu vozu. Ani nezastaví, raději přidá plyn a zamíří do Střešovic do
DS N°8: nová generace DS Automobiles
iluxus.cz
DS N°8: nová generace DS Automobiles
Několik týdnů před představením svého zásadního nového modelu odhaluje společnost DS Automobiles novou filozofii pojmenování. Tento přístup propojuje názvy stávající modelové řady a názvy budoucích mo
Poklad hlídalo děsivé zvíře a nenechalo si ho vzít
skutecnepribehy.cz
Poklad hlídalo děsivé zvíře a nenechalo si ho vzít
Zříceniny i jeskyně mě vždycky lákaly. Musí v nich být ukryto tolik úžasných pokladů, které čekají na své nalezení! Někdo je ale hlídá. Kdo by nechtěl najít opravdový poklad? Každý o tom sní alespoň jako dítě. Mně to vydrželo celý život, a někdy na to myslím i dnes, když se v noci probudím. Vždyť musí existovat tolik dosud nenalezených pokladů, že
Skvělá štola podle receptu z Drážďan
tisicereceptu.cz
Skvělá štola podle receptu z Drážďan
Je plná kandovaného ovoce a mandlí. Doslova se rozplývá na jazyku. Suroviny 250 g másla + máslo na potření špetka soli 250 ml mléka moučkový cukr na posypání 1 lžíce hnědého rumu 120 g rozi
Monolity z Baalbeku: Kdo a jak přemisťoval obří kvádry?
epochanacestach.cz
Monolity z Baalbeku: Kdo a jak přemisťoval obří kvádry?
Je to záhada, která stále nemá uspokojivé vysvětlení. Féničané před 5000 lety dokázali nejen opracovat, ale hlavně vylomit a přemístit obří kameny o hmotnosti stovek tun. Záhada je o to větší, že ani s dnešní moderní technikou by se nám to nepodařilo. Doslova monumentální je fénická výstavba v Baalbeku, historickém městě ležícím ve východním Libanonu, asi
Dala žena Chmelovi ultimátum?
nasehvezdy.cz
Dala žena Chmelovi ultimátum?
Herec Igor Chmela (53) z Jedné rodiny skončil na samotném prahu vyhoření. Až nedávno si uvědomil, že nechce svou práci stavět nad rodinu. Byly totiž časy, kdy děti skoro neviděl. Potkali se v pond
Existuje mezi partnery nadpřirozené pouto?
enigmaplus.cz
Existuje mezi partnery nadpřirozené pouto?
Různé studie prokazují, že mezi členy rodiny, které spojuje silné pouto, může existovat cosi jako přenos myšlenek či pocitů. [gallery ids="148477,148476,148478"] Až 65 procent matek ví, jak se
Design floridské vily s vlastním příběhem
rezidenceonline.cz
Design floridské vily s vlastním příběhem
Rekonstrukce vily v Palm Beach zachovala její původní eleganci, zároveň jí vtiskla nový esprit uplatněním extravagantních pláten a mixem klasického a moderního nábytku. Se svou rafinovanou hrou kontrastů, spojení a harmonií interiérový design floridské vily od studia Les Ensembliers znovuobjevuje styl Palm Beach. „Tohoto výsledku jsme dosáhli v těsné spolupráci s naší klientkou,“ vysvětluje Richard Ouellette, hlavní designér
Co nevíte o vodíkových vozech: Nádrž má tři pláště, tankování řídí elektronika
21stoleti.cz
Co nevíte o vodíkových vozech: Nádrž má tři pláště, tankování řídí elektronika
Vodíkové vozy nejsou na silnicích příliš obvyklé, Toyota v nich ale vidí vedle elektromobilů alternativu pro ekologickou mobilitu budoucnosti. Důležitým aspektem je také bezpečnost. Tu zajišťuje speci