Domů     Cloumají s vámi hormony?
Cloumají s vámi hormony?
25.11.2022

Není to vyloučeno a možná o tom ani nevíte. Nemáte potíže s padáním vlasů? S únavou nebo vytrvalým nárůstem váhy? Pokud se nenajde jiné vysvětlení, pak podezření padá na hormony.

Hormony jsou velmi účinné i v nepatrném množství a na tělo mají mnohem větší vliv, než si dokážeme představit. Z toho také vyplývá, že každé rozkolísání jejich tvorby se na našem stavu projeví.

Často jsou to příznaky neurčité a obtížně přiřaditelné k nějaké zdravotní poruše. Může jít o chronickou únavu, tloustnutí i hubnutí bez příčiny, sklon k častým onemocněním nebo třeba zhoršení paměti.

Na změnu životosprávy nebo pití bylinných čajů takové potíže reagují jen někdy, lepším řešením je návštěva lékaře.

*PROBLÉMY SE SPÁNKEM

Normální spánkový rytmus je v zásadě v kompetenci melatoninu, hormonu, který tělo vytváří v noci a reguluje jím střídání rytmu spánku a bdění. Produkce melatoninu kulminuje mezi 22. a 2. hodinou noční, kdy se vytvoří asi 80 % jeho množství.

Pokud půjdete spát později, pak už bude usínání horší. To ale není jediný důvod problémů se spánkem.

Co ruší hormon spánku:

– velký a dlouhodobý stres

– modré světlo monitorů navečer

– alkohol

Proč spánku škodí stres: Melatonin kromě své hlavní funkce reaguje na produkci stresového hormonu kortizolu a řeší jeho nadbytek.

Pokud tedy jsme ve velkém stresu, spánkový hormon je natolik zatížen odstraňováním kortizolu, že na přivolání spánku už nemusí stačit. Proto nás za stresových situací trápí bezesné noci, které ještě zvyšují únavu. Zhoršuje se tím i celkový stav.

Melatonin totiž během spánku zvyšuje ochranu proti infekcím, snižuje množství volných radikálů v těle a omezuje růst nádorových buněk.

Výrazně zlepšuje také výkon mozku a paměti, proto máme i po jedné noci bez spánku zjevné problémy se soustředit a nic nezapomenout. Důvodů, proč se dobře vyspat, je tedy nemálo.

A ještě estrogen

Na ten je třeba při problémech se spaním pomyslet v období přechodu, kdy klesá produkce ženských hormonů. Jeden z nich – estrogen – totiž podporuje také zdravý spánek. Proto klimakterium komplikuje mnoha ženám život nespavostí.

Tento problém je třeba probrat s gynekologem a zvážit vhodnost hormonální náhrady.

* ŘÍDNUTÍ VLASŮ

Hlavním, nikoli však jediným viníkem je i u žen mužský hormon dihydrotestosteron.

V obdobích velkých hormonálních změn, což bývá po porodu nebo v přechodu, vzniká nerovnováha v produkci pohlavních hormonů, a právě ta se může nepříznivě projevit na kvalitě vlasů. Velmi často se tento stav přirozeně sám upraví.

Pokud by ale padání vlasů trvalo déle než několik měsíců, pak je vhodné se poradit s lékařem. Vlasové cibulky totiž slábnou, a pokud se nejdéle do dvou let jejich kondice plně neobnoví, pak zaniknou a nové už na stejném místě nenarostou.

Stejné varování platí pro padání vlasů způsobené nerovnováhou štítné žlázy. Vyvolat ho může nedostatek i nadbytek hormonů štítné žlázy. Obě příčiny se současně významně odrážejí na celkovém zdraví.

Pokud vás tedy trápí kromě řídnutí vlasů chronická únava, zimomřivost nebo naopak nesnášenlivost tepla, máte nechuť k jídlu nebo vlčí hlady, bez důvodu hubnete či nabíráte na váze, pak se objednejte na vyšetření.

* PŘIBÍRÁNÍ NA VÁZE

To je zapeklitý oříšek, neboť na zvyšování váhy bez zjevné příčiny se může podílet hned několik hormonů.

– Ženské hormony kromě své hlavní aktivity také značně zasahují do hospodaření s energií. Musí ale fungovat v harmonické souhře.

Když se rovnováha poruší, jak se typicky stává v období přechodu, může vás začít trápit nevysvětlitelné tloustnutí v oblasti břicha a hýždí.

– Inzulín nesouvisí jen s cukrovkou. Pokud jíte hodně sladkostí a pečiva, stoupá hladina cukru v krvi a pak i inzulínu. Tím vzniká problém.

Při vysokém množství cukru i inzulínu v krvi přestává tělo spalovat tuky a snaží se přednostně zpracovat sacharidy a ukládá je jako energii do zásoby. Cesta k nápravě vede přes rozumný jídelníček a kontrolu počínající cukrovky.

– Kortizol pomáhá při stresu uvolnit energetické rezervy pro útok nebo útěk. Tělo ovšem chce ztráty zase co nejrychleji doplnit, proto následují záchvaty hladu a nezvladatelná chuť na sladké.

Stresové hormony navíc ovlivňují způsob ukládání tuku v těle a směřují ho přednostně do břicha.

– Hormony štítné žlázy řídí podstatnou měrou využívání energie v těle.

Jakmile se jejich produkce sníží, začne energie tělu na jednu stranu chybět, což se projeví setrvalou únavou a nevýkonností, ale na druhé straně bude přebývat, takže ji tělo bude ukládat do zásoby. Tak dojde k nabírání kilogramů zdánlivě z ničeho.

– Melatonin podporuje ozdravné procesy v těle během spánku. Pokud vás trápí nespavost, brzy se to odrazí na celkové kondici. Únava pak vede ke stresu a zvýšenému ukládání energie do zásoby. Zdravý spánek tedy chrání před tloustnutím z vyčerpanosti.

* CHRONICKÁ ÚNAVA

Příčin tohoto nepříjemného stavu, který výrazně omezuje kvalitu života, je celá řada. Pokud budeme hledat mezi hormony, pak se jako první nabízí porucha štítné žlázy.

Ta je u nás poměrně častá, postihuje více ženy než muže a pravděpodobnost potíží stoupá s věkem. Naštěstí léčení nedostatečné tvorby hormonů štítné žlázy je snadné a výsledek přinese obrovskou úlevu a novou chuť do života, takže s vyšetřením neváhejte.

Druhým obvyklým pachatelem dlouhodobé únavy je stresový hormon kortizol. Pokud vnímáte tlak životních okolností jako příliš drtivý, pak tělo reaguje zvýšenou produkcí stresového hormonu, který má pomoci obtížnou situaci zvládnout.

K tomu účelu uvolňuje rezervní energii pro okamžité využití. Tato energie ale při déletrvajícím stresu začne zákonitě chybět. Kortizol navíc zhoršuje obranyschopnost těla, takže při dlouhodobém stresu snáze onemocníme a únava tím dál narůstá.

Tip: Stresový hormon je jeden z mála, jehož nadměrnou produkci můžeme cíleně snížit. Vyžaduje to ale aktivní práci na sobě. Metod je celá řada.

Pokud máte po ruce minulé číslo Paní domu, tedy 10, najdete tam šest velmi účinných technik, například autogenní trénink nebo progresivní svalovou relaxaci.

Pokud časopis nemáte, napište nám do redakce na e-mail panidomu@rf-hobby.cz a my vám článek pošleme.

* ČASTÉ INFEKCE

Za slabou obranyschopnost může velmi často nedostatek vitaminu D. Divíte se, co dělá mezi poruchami hormonů? Není to chyba. Je tu zařazen oprávněně, protože podle odborníků se vitamin D chová v těle jako hormon.

A důležitý je nejen pro pevné kosti, jak se běžně domníváme, ale stejně tak pro obranyschopnost těla. Plní vlastně funkci dříve přisuzovanou vitaminu C.

Bez vitaminu D obranyschopnost pokulhává, ale pokud je ho v krvi dostatek, pak mohou být imunitní buňky skoro tak efektivní jako antibiotika a antivirotika. Nepomáhá ale chránit jen proti infekcím.

Zapojuje se také do imunitních akcí zaměřených na likvidaci rakovinných buněk. Proto je dostatečná hladina vitaminu D významnou prevencí proti zhoubnému bujení, a to zejména ve střevě, plicích a v prsou. A nejen to. Má zvyšovat i šance při léčení těchto nádorů chemoterapií.

Ze slunce, nebo v kapslích?

Ideálním zdrojem vitaminu D je sluneční záření. Je zadarmo, navíc u něj nehrozí předávkování jako u doplňků stravy. Nadbytek vitaminu D, který by vznikl po dlouhém slunění, se totiž v kůži zase rozloží a nedostane se do krevního oběhu.

U doplňků stravy je nutné dodržovat doporučené dávkování a také ho sladit s množstvím vápníku, které denně přijímáme. Obě živiny v těle úzce spolupracují a nerovnováha v jejich množství by mohla vést k vážným problémům.

Hrozí vznik vápenatých usazenin v tkáních, hlavně v ledvinách a v cévách, a také oběhové potíže.

Jak můžeme tělu pomoci

Naše možnosti, jak působit proti nerovnováze v produkci hormonů, se velmi liší podle konkrétního problému.

Zatímco zvýšenou hladinu inzulínu nebo stresového hormonu v krvi dokážeme cílenou změnou životního stylu účinně ovlivnit, proti poruše štítné žlázy nebo přechodu nezmůžeme nic. Nebo téměř nic, protože vždy je možnost, že tělo zareaguje na prospěšná opatření. Zde je několik tipů, co můžeme udělat.

– Vyplatí se omezit nikotin, kofein a alkohol. Tyto látky tělo oprávněně hodnotí jako jedy a reaguje na ně alarmem, tedy zvýšenou produkcí stresového hormonu.

– Výborně působí aktivní pohyb.

Pomáhá účinně snižovat hladinu stresového hormonu, naopak zvyšuje produkci serotoninu, který zlepší nápadu i spánek, dále endorfinů rovněž pro lepší náladu a proti stresu, adrenalinu a noradrenalinu, které působí proti malátnosti a ospalosti.

– Při ženských potížích zkoušejte aktivní metody na snížení stresu. Stresový hormon kortizol totiž blokuje tvorbu estrogenu.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,