Je čas zabezpečit chalupu

Řada z nás své chaty a chalupy opouští s prvními sychravými dny, ti nejodolnější s koncem roku. Nějaký čas sem nepojedeme.

Jak si při loučení se sousedy říkáme, uvidíme se, až přiletí špačci. Jenže to znamená, že naše opečovávaná hnízdečka zůstávají pár měsíců bez dozoru. A to je příležitost pro nevítané návštěvníky. A ti mohou být různí, od těch, kteří si nemovitost vytipovali, protože předpokládají, že je co ukrást, až po různé tuláky, kteří hledají místo na přespání případně něco k snědku.

Jenže obojí dokáží po sobě nechat značný nepořádek. Navíc na nevítanou návštěvu přijdeme mnohdy až s velikým odstupem, takže naše chaloupka zůstane třeba otevřená as může přilákat další poberty.

Proto je důležitá prevence.

Pryč s lákadly

Zkušení zloději většinou nechodí krást naslepo – terén si předem dobře obhlížejí a loupež plánují. Možná teď mávnete rukou, že na chalupě stejně nic nemáte, ale to určitě není pravda. A i kdyby šlo jen o maličkost, ta už vůbec nestojí za rozbité dveře, nebo okna. Proto se všechny cennější věci, drobnější elektroniku nebo nářadí snažte před zimou odvézt.

Pokud to nejde, ukliďte je z dohledu, tak, aby nebyly vidět ani letmo skrz okno. Ochránit před zvědavým pohledem může i zatažená záclona. Větší věci můžete přisunout ke zdi, hodit přes ně starou deku nebo je uzamknout do bedny a připevnit ke zdi nebo podlaze speciálním zámkem.

Máte-li okenice, samozřejmě je zavřete, nebo si můžete pořídit okenní fólie, které zpevňují sklo a zabraňují jeho rozbití, navíc v létě brání pronikání tepla. Pokud vám to není proti srsti, můžete některá okénka, zejména ta menší, nebo i dveře zajistit mřížemi.

Ty si necháte vyrobit v libovolném provedení, nebo použijte nůžkové mříže, které zatažené chrání a roztažené vám nebudou překážet.

Staré zámky na staré petlici jsou přímo pozvánkou pro zloděje.

Nezapomeňte na kůlny

Často se právě ony stávají terčem zlodějů, protože ti vědí, že často slouží jako odkladiště a postupně se v nich mohou nahromadit poměrně cenné věci, ať už jde o sportovní výbavu nebo zahradní nářadí a různé stroje. Opět je ideální vše na zimu odvézt, ale většinou je to v praxi nereálné. Proto věnujte větší pozornost alespoň zámku. Máte-li starý, vyměňte jej.

Použijte takový, který odolá pokusům o vypáčení a vyražení.

Čím víc zloději ztížíte práci, tím větší je pravděpodobnost, že si vloupání rozmyslí.

Zamykejte, co se dá

Otočit klíčem v zámku u dveří do chalupy nestačí. Zloději jsou vynalézaví a snadno si najdou jinou cestu, kudy se dostanou dovnitř. U větších chat to jsou třeba nezajištěné dveře do sklepa nebo sklepní okna, jinde zase zadní vchodové dveře. A co si budeme povídat, mnohdy zámky na nich už hodně pamatují. Určitě se vyplatí investovat do nových.

Vhodné jsou zámky s cylindrickou vložkou s bezpečnostní certifikací. Určitě nezapomeňte zamknout přístupovou branku na pozemek a vjezdovou bránu. I tady se vyplatí sáhnout po bytelném visacím zámku.

Vybírejte takový, který zvládne rozmary počasí s teplotními výkyvy, abyste nemuseli při příjezdu na chatu nejdřív řešit zamrzlý zámek.

Moderní zámek vesnickou idylku vaší chalupy určitě nepokazí…

Někde pomohou sousedé

Kromě kvalitních zámků, které by měly být samozřejmostí, mohou zloděje odradit i další opatření. Pokud nebydlíte na samotě, jistě se kamarádíte s některými sousedy. Poproste je, aby během vaší nepřítomnosti občas chalupu zkontrolovali. Někdy se dá domluvit i to, že trochu odhází sníh, aby vytvořili zdání, že majitelé jsou doma.

Simulovat přítomnost majitelů dokáží různé programovatelné časovače, které spouští různá světla v různé hodiny.

Některé jsou velmi jednoduché a stojí pár korun, jiné jsou sice dražší, ale zase umí spoustu věcí a můžete je ovládat přes mobilní telefon.

Aby bylo vidět

Mnozí si pod dojmem, že budou mít větší soukromí, vystavěli vysoké zdi nebo vysadili túje. Soukromí sice mají oni, ale také zloději, které neruší žádné cizí pohledy. Prostor okolo nemovitosti je výhodné nechat přehledný. Pokud to nejde, instalujte alespoň čidla, která rozsvěcejí v noci, uvnitř alarm a zvažte i pořízení kamery připojené na mobilní telefon.

Ať už zvolíte ochranu jakoukoliv, není nad občasnou osobní přítomnost. Prostě na chalupu alespoň jednou za měsíc zajeďte. Odházíte třeba sníh z cesty a zkontrolujete, zda je všechno v pořádku a navštivte sousedy a poděkujte jim.

Alespoň budete zase nějakou chvíli klidně usínat.

Víte, že…

…kriminalisté tvrdí, že pokud se zloději nedostanou do nemovitosti do deseti minut, vzdají to a půjdou jinam? Když jim tedy vykradení objektu maximálně znepříjemníte, máte velkou šanci, že jim vaše víkendové sídlo odolá.

Foto Shutterstock

Ve solupráci s Tokoz.cz

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Přestává ji Kolečko bavit a touží po Polívkovi?
nasehvezdy.cz

Přestává ji Kolečko bavit a...

Vztah s PETREM KOLEČKEM...
Významná centra Krkonoš
epochanacestach.cz

Významná centra Krkonoš

V Krkonoších si můžete...
Barevné záhady: Kde se vzalo „stříbrné“ plátno?
epochaplus.cz

Barevné záhady: Kde se vzalo...

Když se řekne „hvězdy stříbrného plátna“, všichni...
Devět křížů: Je masakr svatebního průvodu poblíž dálnice jen báchorka?
epochaplus.cz

Devět křížů: Je masakr...

Novomanželé kráčí po lesní cestě zpět do vesnice, v...
Kosmetika s duší rostlin
iluxus.cz

Kosmetika s duší rostlin

Petra Švábíková, zakladatelka české přírodní...
Přijde na řadu dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde na řadu dítě, nebo...

Zdá se, že vztah...
Borůvkový koláč s mandlovou drobenkou
tisicereceptu.cz

Borůvkový koláč s mandlovou...

Recept babiček, ale i babiček našich...
Mrtvý kamarád přišel dohrát partii šachu
skutecnepribehy.cz

Mrtvý kamarád přišel dohrát...

Hráli jsme spolu rádi a dlouho...
Sestřelil ruské stíhačky nad Kyjevem jediný neznámý hrdina?
enigmaplus.cz

Sestřelil ruské stíhačky nad...

24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou...
21. ročník České hlavy: Neprestižnější ocenění české vědy míří i na jih
21stoleti.cz

21. ročník České hlavy:...

Před 20 lety vznikl z iniciativy intelektuálů...
Chřipka letos bude silnější: Očkování je vhodné už teď
epochalnisvet.cz

Chřipka letos bude silnější:...

Vlna chřipkové epidemie se letos očekává...
0 shares