Domů     Je čas zabezpečit chalupu
Je čas zabezpečit chalupu
od 24.11.2022

Řada z nás své chaty a chalupy opouští s prvními sychravými dny, ti nejodolnější s koncem roku. Nějaký čas sem nepojedeme.

Jak si při loučení se sousedy říkáme, uvidíme se, až přiletí špačci. Jenže to znamená, že naše opečovávaná hnízdečka zůstávají pár měsíců bez dozoru. A to je příležitost pro nevítané návštěvníky.

A ti mohou být různí, od těch, kteří si nemovitost vytipovali, protože předpokládají, že je co ukrást, až po různé tuláky, kteří hledají místo na přespání případně něco k snědku. Jenže obojí dokáží po sobě nechat značný nepořádek.

reklama

Navíc na nevítanou návštěvu přijdeme mnohdy až s velikým odstupem, takže naše chaloupka zůstane třeba otevřená as může přilákat další poberty. Proto je důležitá prevence.

Pryč s lákadly

Zkušení zloději většinou nechodí krást naslepo – terén si předem dobře obhlížejí a loupež plánují. Možná teď mávnete rukou, že na chalupě stejně nic nemáte, ale to určitě není pravda.

A i kdyby šlo jen o maličkost, ta už vůbec nestojí za rozbité dveře, nebo okna. Proto se všechny cennější věci, drobnější elektroniku nebo nářadí snažte před zimou odvézt. Pokud to nejde, ukliďte je z dohledu, tak, aby nebyly vidět ani letmo skrz okno.

reklama

Ochránit před zvědavým pohledem může i zatažená záclona. Větší věci můžete přisunout ke zdi, hodit přes ně starou deku nebo je uzamknout do bedny a připevnit ke zdi nebo podlaze speciálním zámkem.

Máte-li okenice, samozřejmě je zavřete, nebo si můžete pořídit okenní fólie, které zpevňují sklo a zabraňují jeho rozbití, navíc v létě brání pronikání tepla. Pokud vám to není proti srsti, můžete některá okénka, zejména ta menší, nebo i dveře zajistit mřížemi.

Ty si necháte vyrobit v libovolném provedení, nebo použijte nůžkové mříže, které zatažené chrání a roztažené vám nebudou překážet.

Staré zámky na staré petlici jsou přímo pozvánkou pro zloděje.
Staré zámky na staré petlici jsou přímo pozvánkou pro zloděje.

Nezapomeňte na kůlny

Často se právě ony stávají terčem zlodějů, protože ti vědí, že často slouží jako odkladiště a postupně se v nich mohou nahromadit poměrně cenné věci, ať už jde o sportovní výbavu nebo zahradní nářadí a různé stroje.

reklama

Opět je ideální vše na zimu odvézt, ale většinou je to v praxi nereálné. Proto věnujte větší pozornost alespoň zámku. Máte-li starý, vyměňte jej. Použijte takový, který odolá pokusům o vypáčení a vyražení.

Čím víc zloději ztížíte práci, tím větší je pravděpodobnost, že si vloupání rozmyslí.

Zamykejte, co se dá

Otočit klíčem v zámku u dveří do chalupy nestačí. Zloději jsou vynalézaví a snadno si najdou jinou cestu, kudy se dostanou dovnitř. U větších chat to jsou třeba nezajištěné dveře do sklepa nebo sklepní okna, jinde zase zadní vchodové dveře.

A co si budeme povídat, mnohdy zámky na nich už hodně pamatují. Určitě se vyplatí investovat do nových. Vhodné jsou zámky s cylindrickou vložkou s bezpečnostní certifikací. Určitě nezapomeňte zamknout přístupovou branku na pozemek a vjezdovou bránu.

I tady se vyplatí sáhnout po bytelném visacím zámku. Vybírejte takový, který zvládne rozmary počasí s teplotními výkyvy, abyste nemuseli při příjezdu na chatu nejdřív řešit zamrzlý zámek.

Moderní zámek vesnickou idylku vaší chalupy určitě nepokazí...
Moderní zámek vesnickou idylku vaší chalupy určitě nepokazí…

Někde pomohou sousedé

Kromě kvalitních zámků, které by měly být samozřejmostí, mohou zloděje odradit i další opatření. Pokud nebydlíte na samotě, jistě se kamarádíte s některými sousedy. Poproste je, aby během vaší nepřítomnosti občas chalupu zkontrolovali.

Někdy se dá domluvit i to, že trochu odhází sníh, aby vytvořili zdání, že majitelé jsou doma. Simulovat přítomnost majitelů dokáží různé programovatelné časovače, které spouští různá světla v různé hodiny.

Některé jsou velmi jednoduché a stojí pár korun, jiné jsou sice dražší, ale zase umí spoustu věcí a můžete je ovládat přes mobilní telefon.

Aby bylo vidět

Mnozí si pod dojmem, že budou mít větší soukromí, vystavěli vysoké zdi nebo vysadili túje. Soukromí sice mají oni, ale také zloději, které neruší žádné cizí pohledy. Prostor okolo nemovitosti je výhodné nechat přehledný.

Pokud to nejde, instalujte alespoň čidla, která rozsvěcejí v noci, uvnitř alarm a zvažte i pořízení kamery připojené na mobilní telefon. Ať už zvolíte ochranu jakoukoliv, není nad občasnou osobní přítomnost. Prostě na chalupu alespoň jednou za měsíc zajeďte.

Odházíte třeba sníh z cesty a zkontrolujete, zda je všechno v pořádku a navštivte sousedy a poděkujte jim. Alespoň budete zase nějakou chvíli klidně usínat.

Víte, že…

…kriminalisté tvrdí, že pokud se zloději nedostanou do nemovitosti do deseti minut, vzdají to a půjdou jinam? Když jim tedy vykradení objektu maximálně znepříjemníte, máte velkou šanci, že jim vaše víkendové sídlo odolá.

Foto Shutterstock

Ve solupráci s Tokoz.cz

reklama
Související články
22.3.2023
Staré bytelné kousky nábytku vydrží mnoho let. Jen je potřeba dát jim po čase nový kabát. A když už budete renovovat, přidejte i umělecký prvek. Nevadí, když neumíte malovat. Opotřebovanou stoličku určitě nevyhazujte. Můžete si z ní udělat praktický kousek do předsíně. Připravte si: smirkový papír * tmel * barvu na dřevo ve dvou odstínech + základní bílou * vhodný štětec * ochrannou pásku * ubr
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
13.3.2023
Říká se, že jsou s námi od počátku věků. Dodnes s plísněmi bojujeme a stále ohrožují naše zdraví. Jací jsou ti nejúčinnější pomocníci proti nim? Jsou vysoce odolné a toxické. Víte, jak je odhalíte u sebe doma a co jejich výskyt způsobuje? Proč vznikají Plísně potřebují k životu (ostatně jako každý jiný živý organismus na zemi) dostatek potravy a vody. Jinak řečeno, výskyt plísní přímo souvisí s
1.3.2023
Zvlášť při výrobě sladkých zákusků není jedno, jaký použijete. Například krystal se hodí na sirup a džemy. Prostě tam, kde máte větší množství tekutin, které se budou vařit. Nejvšestrannější využití má cukr krupicový. Ušleháte s ním dobře bílkové a žloutkové krémy nebo smetanové náplně. A moučkový, ten se zase hodí na křehká těsta, fondán či marcipán. A co jiná sladidla? Možná chcete péci zd
24.2.2023
Krásnou zimní dekoraci, která vám rozhodně neroztaje, sice budete vyrábět celý den a pokud jste začínající pletařky, klidně i dva dny, těšit se z ní ale můžete až do konce zimy. A to stojí za to! Postavičku sněhuláka si udělejte z polystyrenových koulí. Aby byl kompletní, uháčkujte mu kulicha šálu a vyrobte koště. Materiál ° 3 polystyrenové koule různých velikostí + 2 menší na „ruce“ ° p
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel