Domů     Je čas zabezpečit chalupu
Je čas zabezpečit chalupu
24.11.2022

Řada z nás své chaty a chalupy opouští s prvními sychravými dny, ti nejodolnější s koncem roku. Nějaký čas sem nepojedeme.

Jak si při loučení se sousedy říkáme, uvidíme se, až přiletí špačci. Jenže to znamená, že naše opečovávaná hnízdečka zůstávají pár měsíců bez dozoru. A to je příležitost pro nevítané návštěvníky.

A ti mohou být různí, od těch, kteří si nemovitost vytipovali, protože předpokládají, že je co ukrást, až po různé tuláky, kteří hledají místo na přespání případně něco k snědku. Jenže obojí dokáží po sobě nechat značný nepořádek.

Navíc na nevítanou návštěvu přijdeme mnohdy až s velikým odstupem, takže naše chaloupka zůstane třeba otevřená as může přilákat další poberty. Proto je důležitá prevence.

Pryč s lákadly

Zkušení zloději většinou nechodí krást naslepo – terén si předem dobře obhlížejí a loupež plánují. Možná teď mávnete rukou, že na chalupě stejně nic nemáte, ale to určitě není pravda.

A i kdyby šlo jen o maličkost, ta už vůbec nestojí za rozbité dveře, nebo okna. Proto se všechny cennější věci, drobnější elektroniku nebo nářadí snažte před zimou odvézt. Pokud to nejde, ukliďte je z dohledu, tak, aby nebyly vidět ani letmo skrz okno.

Ochránit před zvědavým pohledem může i zatažená záclona. Větší věci můžete přisunout ke zdi, hodit přes ně starou deku nebo je uzamknout do bedny a připevnit ke zdi nebo podlaze speciálním zámkem.

Máte-li okenice, samozřejmě je zavřete, nebo si můžete pořídit okenní fólie, které zpevňují sklo a zabraňují jeho rozbití, navíc v létě brání pronikání tepla. Pokud vám to není proti srsti, můžete některá okénka, zejména ta menší, nebo i dveře zajistit mřížemi.

Ty si necháte vyrobit v libovolném provedení, nebo použijte nůžkové mříže, které zatažené chrání a roztažené vám nebudou překážet.

Staré zámky na staré petlici jsou přímo pozvánkou pro zloděje.
Staré zámky na staré petlici jsou přímo pozvánkou pro zloděje.

Nezapomeňte na kůlny

Často se právě ony stávají terčem zlodějů, protože ti vědí, že často slouží jako odkladiště a postupně se v nich mohou nahromadit poměrně cenné věci, ať už jde o sportovní výbavu nebo zahradní nářadí a různé stroje.

Opět je ideální vše na zimu odvézt, ale většinou je to v praxi nereálné. Proto věnujte větší pozornost alespoň zámku. Máte-li starý, vyměňte jej. Použijte takový, který odolá pokusům o vypáčení a vyražení.

Čím víc zloději ztížíte práci, tím větší je pravděpodobnost, že si vloupání rozmyslí.

Zamykejte, co se dá

Otočit klíčem v zámku u dveří do chalupy nestačí. Zloději jsou vynalézaví a snadno si najdou jinou cestu, kudy se dostanou dovnitř. U větších chat to jsou třeba nezajištěné dveře do sklepa nebo sklepní okna, jinde zase zadní vchodové dveře.

A co si budeme povídat, mnohdy zámky na nich už hodně pamatují. Určitě se vyplatí investovat do nových. Vhodné jsou zámky s cylindrickou vložkou s bezpečnostní certifikací. Určitě nezapomeňte zamknout přístupovou branku na pozemek a vjezdovou bránu.

I tady se vyplatí sáhnout po bytelném visacím zámku. Vybírejte takový, který zvládne rozmary počasí s teplotními výkyvy, abyste nemuseli při příjezdu na chatu nejdřív řešit zamrzlý zámek.

Moderní zámek vesnickou idylku vaší chalupy určitě nepokazí...
Moderní zámek vesnickou idylku vaší chalupy určitě nepokazí…

Někde pomohou sousedé

Kromě kvalitních zámků, které by měly být samozřejmostí, mohou zloděje odradit i další opatření. Pokud nebydlíte na samotě, jistě se kamarádíte s některými sousedy. Poproste je, aby během vaší nepřítomnosti občas chalupu zkontrolovali.

Někdy se dá domluvit i to, že trochu odhází sníh, aby vytvořili zdání, že majitelé jsou doma. Simulovat přítomnost majitelů dokáží různé programovatelné časovače, které spouští různá světla v různé hodiny.

Některé jsou velmi jednoduché a stojí pár korun, jiné jsou sice dražší, ale zase umí spoustu věcí a můžete je ovládat přes mobilní telefon.

Aby bylo vidět

Mnozí si pod dojmem, že budou mít větší soukromí, vystavěli vysoké zdi nebo vysadili túje. Soukromí sice mají oni, ale také zloději, které neruší žádné cizí pohledy. Prostor okolo nemovitosti je výhodné nechat přehledný.

Pokud to nejde, instalujte alespoň čidla, která rozsvěcejí v noci, uvnitř alarm a zvažte i pořízení kamery připojené na mobilní telefon. Ať už zvolíte ochranu jakoukoliv, není nad občasnou osobní přítomnost. Prostě na chalupu alespoň jednou za měsíc zajeďte.

Odházíte třeba sníh z cesty a zkontrolujete, zda je všechno v pořádku a navštivte sousedy a poděkujte jim. Alespoň budete zase nějakou chvíli klidně usínat.

Víte, že…

…kriminalisté tvrdí, že pokud se zloději nedostanou do nemovitosti do deseti minut, vzdají to a půjdou jinam? Když jim tedy vykradení objektu maximálně znepříjemníte, máte velkou šanci, že jim vaše víkendové sídlo odolá.

Foto Shutterstock

Ve solupráci s Tokoz.cz

reklama
Související články
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
reklama
reklama
Šikovné tipy
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po […]
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
epochaplus.cz
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Jaký muž se k vám hodí?
nejsemsama.cz
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
historyplus.cz
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí