Domů     Je čas zabezpečit chalupu
Je čas zabezpečit chalupu
24.11.2022

Řada z nás své chaty a chalupy opouští s prvními sychravými dny, ti nejodolnější s koncem roku. Nějaký čas sem nepojedeme.

Jak si při loučení se sousedy říkáme, uvidíme se, až přiletí špačci. Jenže to znamená, že naše opečovávaná hnízdečka zůstávají pár měsíců bez dozoru. A to je příležitost pro nevítané návštěvníky.

A ti mohou být různí, od těch, kteří si nemovitost vytipovali, protože předpokládají, že je co ukrást, až po různé tuláky, kteří hledají místo na přespání případně něco k snědku. Jenže obojí dokáží po sobě nechat značný nepořádek.

Navíc na nevítanou návštěvu přijdeme mnohdy až s velikým odstupem, takže naše chaloupka zůstane třeba otevřená as může přilákat další poberty. Proto je důležitá prevence.

Pryč s lákadly

Zkušení zloději většinou nechodí krást naslepo – terén si předem dobře obhlížejí a loupež plánují. Možná teď mávnete rukou, že na chalupě stejně nic nemáte, ale to určitě není pravda.

A i kdyby šlo jen o maličkost, ta už vůbec nestojí za rozbité dveře, nebo okna. Proto se všechny cennější věci, drobnější elektroniku nebo nářadí snažte před zimou odvézt. Pokud to nejde, ukliďte je z dohledu, tak, aby nebyly vidět ani letmo skrz okno.

Ochránit před zvědavým pohledem může i zatažená záclona. Větší věci můžete přisunout ke zdi, hodit přes ně starou deku nebo je uzamknout do bedny a připevnit ke zdi nebo podlaze speciálním zámkem.

Máte-li okenice, samozřejmě je zavřete, nebo si můžete pořídit okenní fólie, které zpevňují sklo a zabraňují jeho rozbití, navíc v létě brání pronikání tepla. Pokud vám to není proti srsti, můžete některá okénka, zejména ta menší, nebo i dveře zajistit mřížemi.

Ty si necháte vyrobit v libovolném provedení, nebo použijte nůžkové mříže, které zatažené chrání a roztažené vám nebudou překážet.

Staré zámky na staré petlici jsou přímo pozvánkou pro zloděje.
Staré zámky na staré petlici jsou přímo pozvánkou pro zloděje.

Nezapomeňte na kůlny

Často se právě ony stávají terčem zlodějů, protože ti vědí, že často slouží jako odkladiště a postupně se v nich mohou nahromadit poměrně cenné věci, ať už jde o sportovní výbavu nebo zahradní nářadí a různé stroje.

Opět je ideální vše na zimu odvézt, ale většinou je to v praxi nereálné. Proto věnujte větší pozornost alespoň zámku. Máte-li starý, vyměňte jej. Použijte takový, který odolá pokusům o vypáčení a vyražení.

Čím víc zloději ztížíte práci, tím větší je pravděpodobnost, že si vloupání rozmyslí.

Zamykejte, co se dá

Otočit klíčem v zámku u dveří do chalupy nestačí. Zloději jsou vynalézaví a snadno si najdou jinou cestu, kudy se dostanou dovnitř. U větších chat to jsou třeba nezajištěné dveře do sklepa nebo sklepní okna, jinde zase zadní vchodové dveře.

A co si budeme povídat, mnohdy zámky na nich už hodně pamatují. Určitě se vyplatí investovat do nových. Vhodné jsou zámky s cylindrickou vložkou s bezpečnostní certifikací. Určitě nezapomeňte zamknout přístupovou branku na pozemek a vjezdovou bránu.

I tady se vyplatí sáhnout po bytelném visacím zámku. Vybírejte takový, který zvládne rozmary počasí s teplotními výkyvy, abyste nemuseli při příjezdu na chatu nejdřív řešit zamrzlý zámek.

Moderní zámek vesnickou idylku vaší chalupy určitě nepokazí...
Moderní zámek vesnickou idylku vaší chalupy určitě nepokazí…

Někde pomohou sousedé

Kromě kvalitních zámků, které by měly být samozřejmostí, mohou zloděje odradit i další opatření. Pokud nebydlíte na samotě, jistě se kamarádíte s některými sousedy. Poproste je, aby během vaší nepřítomnosti občas chalupu zkontrolovali.

Někdy se dá domluvit i to, že trochu odhází sníh, aby vytvořili zdání, že majitelé jsou doma. Simulovat přítomnost majitelů dokáží různé programovatelné časovače, které spouští různá světla v různé hodiny.

Některé jsou velmi jednoduché a stojí pár korun, jiné jsou sice dražší, ale zase umí spoustu věcí a můžete je ovládat přes mobilní telefon.

Aby bylo vidět

Mnozí si pod dojmem, že budou mít větší soukromí, vystavěli vysoké zdi nebo vysadili túje. Soukromí sice mají oni, ale také zloději, které neruší žádné cizí pohledy. Prostor okolo nemovitosti je výhodné nechat přehledný.

Pokud to nejde, instalujte alespoň čidla, která rozsvěcejí v noci, uvnitř alarm a zvažte i pořízení kamery připojené na mobilní telefon. Ať už zvolíte ochranu jakoukoliv, není nad občasnou osobní přítomnost. Prostě na chalupu alespoň jednou za měsíc zajeďte.

Odházíte třeba sníh z cesty a zkontrolujete, zda je všechno v pořádku a navštivte sousedy a poděkujte jim. Alespoň budete zase nějakou chvíli klidně usínat.

Víte, že…

…kriminalisté tvrdí, že pokud se zloději nedostanou do nemovitosti do deseti minut, vzdají to a půjdou jinam? Když jim tedy vykradení objektu maximálně znepříjemníte, máte velkou šanci, že jim vaše víkendové sídlo odolá.

Foto Shutterstock

Ve solupráci s Tokoz.cz

reklama
Související články
21.2.2024
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je kvalitní materiál, který může vydržet celé generace, ať
19.2.2024
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte si: Překližku
4.2.2024
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý lak * různé kamínky na výstelku * misky nebo
31.1.2024
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. Další budou pro vás novinkou. Kam s nimi Jedno
19.1.2024
Jen si to představte. Sedíte v teple, venku zima a vy pozorujete ptáčky. Není to báječné? Tolik druhů ptáků byste možná ani nečekali, některé snad ani neznáte. Udělejte krmítko A nevymlouvejte se, že to nestojí za to. Do jara je ještě pěkně daleko. Můžete je koupit, ale i vyrobit, a to celkem bez námahy ze dřeva, plechu, plastových hmot, oceli i ze skla. Důležité je vyhnout se ostrým hranám, drá
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vyrobte si samy: Zahradní květiny, které vydrží věčně
Pusťte se s chutí do tvoření, které vám připomene rozkvetlé léto…Milou dekoraci do bytu i do zahrady si vyrobíte z obyčejných houbiček na nádobí. Vlastnoručně vyrobené kvítky potěší nejen na podzim, kdy ostatní květiny pomalu odkvétají, ale také na jaře, než se příroda probudí ze zimního spánku. Ostatně parádu vám mohou dělat po celý rok. Co budete […]
Druhý život prázdných sklenic
Po sezoně zavařování zbyde pár prázdných sklenic, které už nebyly potřeba. Mohou počkat do příštího léta, anebo ještě lépe – být na parádu. Zde je pár tipů pro inspiraci. Ledová krása (viz úvodní foto) Světelné LED řetězy jsou báječný ozdobný prvek s jedinečným kouzlem. A vejdou se i do sklenice od kompotu. Usadit se dají […]
Štěně nevybírejte podle módy
I když to svádí sáhnout po štěněti plemene, která jsou v trendu, je rozumné odolat a zvážit, co vlastně od psa očekáváte. Má dělat společníka babičce nebo dětem? Má hlídat nebo s vámi sportovat? Má to být mazlíček nebo obránce? S módním plemenem lze šlápnout vedle nejen proto, že se mohou jeho potřeby a očekávání […]
Se správným příborem to jde lépe
To platí nejen u ryb, ale i některých mořských plodů. Neméně důležité je ale umět příbory používat. Jak tedy na to? Měli byste znát jedno základní pravidlo a to, že rybu na talíři nekrájíme. Její maso bychom měli jemně odlupovat od kostí. K tomu právě slouží speciální příbor, tedy tupý širší nůž se zalomenou špičkou, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut