Domů     Čistá voda nad zlato
Čistá voda nad zlato
29.9.2020

Voda je pro člověka tím nejpřirozenějším nápojem. Jakou vodu bychom měli pít, aby byla zároveň i nápojem nejzdravějším? Je lepší voda kohoutková, balená, nebo filtrovaná?

Voda z vodovodu

Pitná voda z vodovodu má u nás všeobecně velmi dobrou kvalitu. Musí být mikrobiálně nezávadná a neměla by způsobit žádné infekční onemocnění. Za její dodávku ručí provozovatel vodovodu.

Víte, že vám vodárny musí sdělit aktuální výsledky kvality vody i to, jaké látky k její úpravě používají? Sleduje se až 62 ukazatelů kvality pitné vody.

V případě havárie

V havarijních případech se mohou do vodovodního řádu dostat nežádoucí látky. Pokud je to v takovém množství, že používání vody může způsobit zdravotní potíže, jsou lidé, kteří mají znečištěný zdroj k dispozici, okamžitě upozorněni.

Rozhodně by se nemělo stát, že by vám z kohoutku tekla zdravotně závadná voda a vy jste o tom nevěděli.

Co se ještě může objevit?

Ve starších domech, které dosud mají staré olověné domovní rozvody (u nás je jich kolem 5 %), se může objevit zvýšený obsah olova. Je nebezpečné především pro děti a jejich vyvíjející se nervový systém.

Nejjistější způsob, jak se tomuto riziku vyhnout, je nevyhovující rozvody vyměnit za nové, nezávadné.

Bod varu pomůže…

Možná jste zvyklí vodu z vodovodu před použitím převařit. Dělají to často třeba maminky pro přípravu jídel svých ratolesti.

Je to pro ně jakási pojistka a odborníci souhlasí, že se jedná o spolehlivý způsob dezinfekce vody při její bakteriální kontaminaci (i když je pravdou, že zabité bakterie v ní stejně zůstanou, ale již neškodí).

V našich podmínkách by pro likvidaci bakteriální, virové i parazitární kontaminace vody bez zákalu měl postačit 1 – 5minutový var.

Někdy ale uškodí!

U chemické kontaminace však – s výjimkou chloru a jiných těkavých látek, které se varem odstraňují – není převaření vody nic platné, protože varem se chemické složení vody nezmění, a pokud ano, tak spíše k horšímu:

odpařením části vody se přítomné látky (např. dusičnany) „zahustí“ a koncentrují!

Balené vody

Velkou oblibou se mezi spotřebiteli stala voda balená. Také ona musí pocházet ze schváleného zdroje a musí splňovat přísné požadavky na hygienu stanovené zákonem. Její kvalita je srovnatelná s vodou z kohoutku.

Ovšem za předpokladu, že se správně skladuje, tedy uchovává v chladu a chrání před přímým slunečním světlem. Právě to totiž způsobuje růst nežádoucích bakterií. Při nákupu si kromě skladování všímejte i data spotřeby (výroby) a kupujte vodu „co nejčerstvější“.

Nikdy nepijte vodu z lahve, která je otevřena déle než tři dny. Perlivé, i ty jemně perlivé, vody pijte jen v omezeném množství.

Která je nejlepší?

Koupit si můžete minerální, pramenitou, kojeneckou a balenou pitnou vodou, které se liší složením a podílem minerálů.

Označení balených vod, jejich vlastnosti a užití

Kojenecká voda je kvalitní voda z chráněného podzemního zdroje. Jak už název napovídá, hodí se pro přípravu kojenecké stravy. Používat ji může bez omezení naprosto každý. Celkový obsah minerálních látek smí být nejvýše 500 mg/l.

Protože je u této vody zakázána jakákoli úprava měnící její složení, je kojenecká voda jedinou balenou vodou, u níž je zaručeno původní přírodní složení.

Z kvalitní vody z chráněného podzemního zdroje, který je vhodný k trvalému přímému požívání dětmi i dospělými, je také pramenitá voda. Celkově může obsahovat nejvýše 1000 mg/l minerálních látek (tedy stejně jako voda pitná).

Může být upravována, ale jen předepsanými způsoby (například filtrací nebo tím, že se tekutina oddělí od usazeniny na dně). Do balené kojenecké ani pramenité vody nelze přidávat žádné látky s výjimkou oxidu uhličitého.

Chráněný podzemní zdroj přírodní minerální vody schválený ministerstvem zdravotnictví je zdrojem přírodní minerální vody. Lze ji upravovat stejně jako vodu pramenitou a ani do ní nelze přidávat jiné látky než oxid uhličitý.

Nově může být za (přírodní) minerální vodu prohlášena prakticky každá podzemní voda, která má „původní čistotu“, je stabilní a její zdroj je dobře chráněn. Bez ohledu na to, kolik má minerálních látek.

Pitná voda splňuje požadavky na pitnou vodu a nejčastěji je „vyráběna“ právě z vody z vodovodu. Je jediná, do níž lze uměle přidávat minerální látky. To ale musí být na etiketě vždy uvedeno.

Pozor na minerálky!

Ne každá přírodní minerální voda je určena ke každodennímu pití. Na obsahu minerálních látek záleží, jaké bude mít voda na člověka účinky a zda ji lze pít bez omezení množství nebo jen občas. Podle množství minerálů se tyto vody dělí takto:

Velmi slabě mineralizované vody jsou vhodné jen při krátkodobých dietách nebo léčebných kúrách.

Slabě mineralizované vody se hodí pro běžné pití, pokud neobsahují oxid uhličitý.

Středně mineralizované vody by měly být pouze doplňkem v nápojovém sortimentu, střídejte je a vypijte jen půl litrů za den.

Silně mineralizované vody konzumujte jen výjimečně a v omezeném množství, pro děti jde o vyloženě nevhodný nápoj.

Velmi silně mineralizované vody by se měly používat jen jako lék pod dohledem lékaře.

Voda ze studny

Možná patříte mezi 6 procent domácností, které u nás používají jako zdroj pitné vody studnu. Nebo vodu ze studny využíváte na chatě či chalupě jen o víkendech a v době dovolené.

V každém případě pro vás platí, že o kvalitu vody ze studny se musíte postarat sami. Vaší povinností je nejméně jednou ročně zajistit její rozbor. Bohužel „zdravotní stav“ studní u nás není příliš dobrý.

Ve více než 75 % voda z nich neodpovídá nejméně v jednom ukazateli hygienickým požadavkům. Vždy byste měli „svůj“ zdroj pitné vody ze studny řešit s příslušnou hygienickou stanicí.

Vodní filtry

Díky stále se zhoršujícímu životnímu prostředí se mohou i ve veřejných vodárenských sítích, byť ve stopovém množství, objevit škodlivé látky – například dusičnany, pesticidy, těžké kovy a další. Jsou samozřejmě stanoveny limity, které nesmějí být překročeny.

Kvalitu vody může znehodnotit i chlor užívaný k její dezinfekci. Proto k vylepšení vlastností pitné vody někteří spotřebitelé využívají vodní filtry.

Tato zařízení na doúpravu pitné vody slibují zlepšení chuti, vůně i vzhledu pitné vody z kohoutku, ze studny i vody balené. Vždy stačí upravovat jen tu vodu, která slouží k pití a vaření.

Čistota a funkčnost

Uvažujete o koupi filtru? Nejdříve si nechte provést rozbor své vody a pak vybírejte konkrétně podle jeho výsledků. Velmi důležitá je údržba zařízení, zejména je třeba dbát na pravidelnou výměnu filtrů. Jinak může více uškodit, než pomoci.

Filtry by se při používání neměly přetěžovat (vždy je uveden průtok vody v litrech, kterou je konkrétní zařízení schopno profiltrovat za 1 minutu). Možností filtrace je více. Používat lze např.:

aktivní uhlí, iontoměniče, membránovou filtraci, mechanické čištění a jiné. Často se využívá kombinace 2 – 3 způsobů.

K použití do kuchyně se většinou pořizuje

Typ zařízení*jak funguje*průtok (l/min)*pořizovací cena*

Filtrační konvice*2 nádoby nad sebou spojené přes filtrační vložku*cca 0,1*stovky až tisíce korun

Zařízení třetího kohoutku* umístěno na desce nebo pod kuchyňskou linkou, voda jím protéká pod tlakem*0,3 – 0,7*v řádu tisíců korun

Bateriový filtr* filtrační těleso je našroubováno na konec výtokového ramínka nad dřezem*0,1*v řádu tisíců korun

Domácí vodárna*přístroj se montuje na vodovodní potrubí na vstupu do objektu*desítky litrů*v řádu desetitisíců korun

Připravila: Dana Pešková, z podkladů MUDr. Františka Kožíška, SZÚ

Štítky:
Související články
14.7.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
21stoleti.cz
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší plan
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
Svět zoologie přináší na jaře samé dobré zprávy! Pražská zoologická zahrada se pyšní hned dvěma novými gorilími mláďaty, z nichž nejmladší, samička Gaia, byla slavnostně pokřtěna ikonickou primatoložkou Jane Goodallovou. Zároveň se po desítkách let v české části Krkonoš objevil los evropský, a potvrdil tak dobrou kondici zdejší přírody. Tyto události nejenže ukazují na úspěchy
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
enigmaplus.cz
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
Na území bolivijských And v nadmořské výšce 4000 metrů se nachází místo, jehož existence je záhadou. Ruiny chrámového komplexu zvaného Pumapunku jsou tvořeny kamennými bloky tak inženýrsky přesných tv
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
nasehvezdy.cz
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
Otočily se v manželství Romana Vojtka (53) a Petry Vojtkové (37) role a tentokrát to bude on, kdo bude žadonit o pozornost své lásky? Jeho žena totiž údajně začíná víc stavět samu sebe na první mí
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
historyplus.cz
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
„Já jim dám. Kacíři jsou to, a navíc i zrádci!“ rozčiluje se Albrecht Habsburský a s očima zapíchnutýma do podlahy přechází z jedné části komnaty na druhou. Hlavní adept na uvolněný český trůn umí být velkorysý a má smysl pro spravedlnost, ale zdejší kališníci u něj kolaborací s polským princem překročili únosnou mez. Za to
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
skutecnepribehy.cz
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
Lhát se prostě nemá. Nikdy! Ani ve chvílích, kdy člověk nepřizná pravdu jen proto, aby udělal druhým radost. To mě naučila až moje dcera. Jako holka z vesnice jsem byla vychovávána tak, že musím být za každou cenu slušná. Vždy a všude, i v případě, že mi to nebude úplně po chuti. A tak jsem občas snědla to, co jsem
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Moje sousedka mi začala dělat problémy
nejsemsama.cz
Moje sousedka mi začala dělat problémy
Nikdy jsem si nemyslela, že se v důchodu budu muset znovu učit říkat „ne“. Jmenuji se Irena, je mi 70 let a až do nedávné doby jsem byla přesvědčená, že mám vcelku klidný a vyrovnaný život. Byla jsem dlouhé roky šťastně vdaná, manžela mi před časem bohužel vzala rakovina. Měli jsme jedinou dceru, ta se
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve