Domů     Čistá voda nad zlato
Čistá voda nad zlato
29.9.2020

Voda je pro člověka tím nejpřirozenějším nápojem. Jakou vodu bychom měli pít, aby byla zároveň i nápojem nejzdravějším? Je lepší voda kohoutková, balená, nebo filtrovaná?

Voda z vodovodu

Pitná voda z vodovodu má u nás všeobecně velmi dobrou kvalitu. Musí být mikrobiálně nezávadná a neměla by způsobit žádné infekční onemocnění. Za její dodávku ručí provozovatel vodovodu.

Víte, že vám vodárny musí sdělit aktuální výsledky kvality vody i to, jaké látky k její úpravě používají? Sleduje se až 62 ukazatelů kvality pitné vody.

V případě havárie

V havarijních případech se mohou do vodovodního řádu dostat nežádoucí látky. Pokud je to v takovém množství, že používání vody může způsobit zdravotní potíže, jsou lidé, kteří mají znečištěný zdroj k dispozici, okamžitě upozorněni.

Rozhodně by se nemělo stát, že by vám z kohoutku tekla zdravotně závadná voda a vy jste o tom nevěděli.

Co se ještě může objevit?

Ve starších domech, které dosud mají staré olověné domovní rozvody (u nás je jich kolem 5 %), se může objevit zvýšený obsah olova. Je nebezpečné především pro děti a jejich vyvíjející se nervový systém.

Nejjistější způsob, jak se tomuto riziku vyhnout, je nevyhovující rozvody vyměnit za nové, nezávadné.

Bod varu pomůže…

Možná jste zvyklí vodu z vodovodu před použitím převařit. Dělají to často třeba maminky pro přípravu jídel svých ratolesti.

Je to pro ně jakási pojistka a odborníci souhlasí, že se jedná o spolehlivý způsob dezinfekce vody při její bakteriální kontaminaci (i když je pravdou, že zabité bakterie v ní stejně zůstanou, ale již neškodí).

V našich podmínkách by pro likvidaci bakteriální, virové i parazitární kontaminace vody bez zákalu měl postačit 1 – 5minutový var.

Někdy ale uškodí!

U chemické kontaminace však – s výjimkou chloru a jiných těkavých látek, které se varem odstraňují – není převaření vody nic platné, protože varem se chemické složení vody nezmění, a pokud ano, tak spíše k horšímu:

odpařením části vody se přítomné látky (např. dusičnany) „zahustí“ a koncentrují!

Balené vody

Velkou oblibou se mezi spotřebiteli stala voda balená. Také ona musí pocházet ze schváleného zdroje a musí splňovat přísné požadavky na hygienu stanovené zákonem. Její kvalita je srovnatelná s vodou z kohoutku.

Ovšem za předpokladu, že se správně skladuje, tedy uchovává v chladu a chrání před přímým slunečním světlem. Právě to totiž způsobuje růst nežádoucích bakterií. Při nákupu si kromě skladování všímejte i data spotřeby (výroby) a kupujte vodu „co nejčerstvější“.

Nikdy nepijte vodu z lahve, která je otevřena déle než tři dny. Perlivé, i ty jemně perlivé, vody pijte jen v omezeném množství.

Která je nejlepší?

Koupit si můžete minerální, pramenitou, kojeneckou a balenou pitnou vodou, které se liší složením a podílem minerálů.

Označení balených vod, jejich vlastnosti a užití

Kojenecká voda je kvalitní voda z chráněného podzemního zdroje. Jak už název napovídá, hodí se pro přípravu kojenecké stravy. Používat ji může bez omezení naprosto každý. Celkový obsah minerálních látek smí být nejvýše 500 mg/l.

Protože je u této vody zakázána jakákoli úprava měnící její složení, je kojenecká voda jedinou balenou vodou, u níž je zaručeno původní přírodní složení.

Z kvalitní vody z chráněného podzemního zdroje, který je vhodný k trvalému přímému požívání dětmi i dospělými, je také pramenitá voda. Celkově může obsahovat nejvýše 1000 mg/l minerálních látek (tedy stejně jako voda pitná).

Může být upravována, ale jen předepsanými způsoby (například filtrací nebo tím, že se tekutina oddělí od usazeniny na dně). Do balené kojenecké ani pramenité vody nelze přidávat žádné látky s výjimkou oxidu uhličitého.

Chráněný podzemní zdroj přírodní minerální vody schválený ministerstvem zdravotnictví je zdrojem přírodní minerální vody. Lze ji upravovat stejně jako vodu pramenitou a ani do ní nelze přidávat jiné látky než oxid uhličitý.

Nově může být za (přírodní) minerální vodu prohlášena prakticky každá podzemní voda, která má „původní čistotu“, je stabilní a její zdroj je dobře chráněn. Bez ohledu na to, kolik má minerálních látek.

Pitná voda splňuje požadavky na pitnou vodu a nejčastěji je „vyráběna“ právě z vody z vodovodu. Je jediná, do níž lze uměle přidávat minerální látky. To ale musí být na etiketě vždy uvedeno.

Pozor na minerálky!

Ne každá přírodní minerální voda je určena ke každodennímu pití. Na obsahu minerálních látek záleží, jaké bude mít voda na člověka účinky a zda ji lze pít bez omezení množství nebo jen občas. Podle množství minerálů se tyto vody dělí takto:

Velmi slabě mineralizované vody jsou vhodné jen při krátkodobých dietách nebo léčebných kúrách.

Slabě mineralizované vody se hodí pro běžné pití, pokud neobsahují oxid uhličitý.

Středně mineralizované vody by měly být pouze doplňkem v nápojovém sortimentu, střídejte je a vypijte jen půl litrů za den.

Silně mineralizované vody konzumujte jen výjimečně a v omezeném množství, pro děti jde o vyloženě nevhodný nápoj.

Velmi silně mineralizované vody by se měly používat jen jako lék pod dohledem lékaře.

Voda ze studny

Možná patříte mezi 6 procent domácností, které u nás používají jako zdroj pitné vody studnu. Nebo vodu ze studny využíváte na chatě či chalupě jen o víkendech a v době dovolené.

V každém případě pro vás platí, že o kvalitu vody ze studny se musíte postarat sami. Vaší povinností je nejméně jednou ročně zajistit její rozbor. Bohužel „zdravotní stav“ studní u nás není příliš dobrý.

Ve více než 75 % voda z nich neodpovídá nejméně v jednom ukazateli hygienickým požadavkům. Vždy byste měli „svůj“ zdroj pitné vody ze studny řešit s příslušnou hygienickou stanicí.

Vodní filtry

Díky stále se zhoršujícímu životnímu prostředí se mohou i ve veřejných vodárenských sítích, byť ve stopovém množství, objevit škodlivé látky – například dusičnany, pesticidy, těžké kovy a další. Jsou samozřejmě stanoveny limity, které nesmějí být překročeny.

Kvalitu vody může znehodnotit i chlor užívaný k její dezinfekci. Proto k vylepšení vlastností pitné vody někteří spotřebitelé využívají vodní filtry.

Tato zařízení na doúpravu pitné vody slibují zlepšení chuti, vůně i vzhledu pitné vody z kohoutku, ze studny i vody balené. Vždy stačí upravovat jen tu vodu, která slouží k pití a vaření.

Čistota a funkčnost

Uvažujete o koupi filtru? Nejdříve si nechte provést rozbor své vody a pak vybírejte konkrétně podle jeho výsledků. Velmi důležitá je údržba zařízení, zejména je třeba dbát na pravidelnou výměnu filtrů. Jinak může více uškodit, než pomoci.

Filtry by se při používání neměly přetěžovat (vždy je uveden průtok vody v litrech, kterou je konkrétní zařízení schopno profiltrovat za 1 minutu). Možností filtrace je více. Používat lze např.:

aktivní uhlí, iontoměniče, membránovou filtraci, mechanické čištění a jiné. Často se využívá kombinace 2 – 3 způsobů.

K použití do kuchyně se většinou pořizuje

Typ zařízení*jak funguje*průtok (l/min)*pořizovací cena*

Filtrační konvice*2 nádoby nad sebou spojené přes filtrační vložku*cca 0,1*stovky až tisíce korun

Zařízení třetího kohoutku* umístěno na desce nebo pod kuchyňskou linkou, voda jím protéká pod tlakem*0,3 – 0,7*v řádu tisíců korun

Bateriový filtr* filtrační těleso je našroubováno na konec výtokového ramínka nad dřezem*0,1*v řádu tisíců korun

Domácí vodárna*přístroj se montuje na vodovodní potrubí na vstupu do objektu*desítky litrů*v řádu desetitisíců korun

Připravila: Dana Pešková, z podkladů MUDr. Františka Kožíška, SZÚ

Štítky:
reklama
Související články
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
30.5.2023
Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy. Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, k
28.5.2023
Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat. A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku. Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, prask
23.5.2023
Aspoň zhubnu, napadne vás, když ve vás pohled na jídlo nevyvolá ani hlad, ani chuť. Pokud to ale pokračuje už několikátý den, není důvod k radosti, ale spíš ke starostem. Lidské tělo je cosi jako komplikovaný biologický stroj, v němž neustále probíhá nespočetně nejrůznější pochodů. Ty samozřejmě spotřebovávají energii. Pravidelné volání po jejím doplnění několikrát denně je tedy normální a napro
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla