Domů     Čistá voda nad zlato
Čistá voda nad zlato
29.9.2020

Voda je pro člověka tím nejpřirozenějším nápojem. Jakou vodu bychom měli pít, aby byla zároveň i nápojem nejzdravějším? Je lepší voda kohoutková, balená, nebo filtrovaná?

Voda z vodovodu

Pitná voda z vodovodu má u nás všeobecně velmi dobrou kvalitu. Musí být mikrobiálně nezávadná a neměla by způsobit žádné infekční onemocnění. Za její dodávku ručí provozovatel vodovodu.

Víte, že vám vodárny musí sdělit aktuální výsledky kvality vody i to, jaké látky k její úpravě používají? Sleduje se až 62 ukazatelů kvality pitné vody.

V případě havárie

V havarijních případech se mohou do vodovodního řádu dostat nežádoucí látky. Pokud je to v takovém množství, že používání vody může způsobit zdravotní potíže, jsou lidé, kteří mají znečištěný zdroj k dispozici, okamžitě upozorněni.

Rozhodně by se nemělo stát, že by vám z kohoutku tekla zdravotně závadná voda a vy jste o tom nevěděli.

Co se ještě může objevit?

Ve starších domech, které dosud mají staré olověné domovní rozvody (u nás je jich kolem 5 %), se může objevit zvýšený obsah olova. Je nebezpečné především pro děti a jejich vyvíjející se nervový systém.

Nejjistější způsob, jak se tomuto riziku vyhnout, je nevyhovující rozvody vyměnit za nové, nezávadné.

Bod varu pomůže…

Možná jste zvyklí vodu z vodovodu před použitím převařit. Dělají to často třeba maminky pro přípravu jídel svých ratolesti.

Je to pro ně jakási pojistka a odborníci souhlasí, že se jedná o spolehlivý způsob dezinfekce vody při její bakteriální kontaminaci (i když je pravdou, že zabité bakterie v ní stejně zůstanou, ale již neškodí).

V našich podmínkách by pro likvidaci bakteriální, virové i parazitární kontaminace vody bez zákalu měl postačit 1 – 5minutový var.

Někdy ale uškodí!

U chemické kontaminace však – s výjimkou chloru a jiných těkavých látek, které se varem odstraňují – není převaření vody nic platné, protože varem se chemické složení vody nezmění, a pokud ano, tak spíše k horšímu:

odpařením části vody se přítomné látky (např. dusičnany) „zahustí“ a koncentrují!

Balené vody

Velkou oblibou se mezi spotřebiteli stala voda balená. Také ona musí pocházet ze schváleného zdroje a musí splňovat přísné požadavky na hygienu stanovené zákonem. Její kvalita je srovnatelná s vodou z kohoutku.

Ovšem za předpokladu, že se správně skladuje, tedy uchovává v chladu a chrání před přímým slunečním světlem. Právě to totiž způsobuje růst nežádoucích bakterií. Při nákupu si kromě skladování všímejte i data spotřeby (výroby) a kupujte vodu „co nejčerstvější“.

Nikdy nepijte vodu z lahve, která je otevřena déle než tři dny. Perlivé, i ty jemně perlivé, vody pijte jen v omezeném množství.

Která je nejlepší?

Koupit si můžete minerální, pramenitou, kojeneckou a balenou pitnou vodou, které se liší složením a podílem minerálů.

Označení balených vod, jejich vlastnosti a užití

Kojenecká voda je kvalitní voda z chráněného podzemního zdroje. Jak už název napovídá, hodí se pro přípravu kojenecké stravy. Používat ji může bez omezení naprosto každý. Celkový obsah minerálních látek smí být nejvýše 500 mg/l.

Protože je u této vody zakázána jakákoli úprava měnící její složení, je kojenecká voda jedinou balenou vodou, u níž je zaručeno původní přírodní složení.

Z kvalitní vody z chráněného podzemního zdroje, který je vhodný k trvalému přímému požívání dětmi i dospělými, je také pramenitá voda. Celkově může obsahovat nejvýše 1000 mg/l minerálních látek (tedy stejně jako voda pitná).

Může být upravována, ale jen předepsanými způsoby (například filtrací nebo tím, že se tekutina oddělí od usazeniny na dně). Do balené kojenecké ani pramenité vody nelze přidávat žádné látky s výjimkou oxidu uhličitého.

Chráněný podzemní zdroj přírodní minerální vody schválený ministerstvem zdravotnictví je zdrojem přírodní minerální vody. Lze ji upravovat stejně jako vodu pramenitou a ani do ní nelze přidávat jiné látky než oxid uhličitý.

Nově může být za (přírodní) minerální vodu prohlášena prakticky každá podzemní voda, která má „původní čistotu“, je stabilní a její zdroj je dobře chráněn. Bez ohledu na to, kolik má minerálních látek.

Pitná voda splňuje požadavky na pitnou vodu a nejčastěji je „vyráběna“ právě z vody z vodovodu. Je jediná, do níž lze uměle přidávat minerální látky. To ale musí být na etiketě vždy uvedeno.

Pozor na minerálky!

Ne každá přírodní minerální voda je určena ke každodennímu pití. Na obsahu minerálních látek záleží, jaké bude mít voda na člověka účinky a zda ji lze pít bez omezení množství nebo jen občas. Podle množství minerálů se tyto vody dělí takto:

Velmi slabě mineralizované vody jsou vhodné jen při krátkodobých dietách nebo léčebných kúrách.

Slabě mineralizované vody se hodí pro běžné pití, pokud neobsahují oxid uhličitý.

Středně mineralizované vody by měly být pouze doplňkem v nápojovém sortimentu, střídejte je a vypijte jen půl litrů za den.

Silně mineralizované vody konzumujte jen výjimečně a v omezeném množství, pro děti jde o vyloženě nevhodný nápoj.

Velmi silně mineralizované vody by se měly používat jen jako lék pod dohledem lékaře.

Voda ze studny

Možná patříte mezi 6 procent domácností, které u nás používají jako zdroj pitné vody studnu. Nebo vodu ze studny využíváte na chatě či chalupě jen o víkendech a v době dovolené.

V každém případě pro vás platí, že o kvalitu vody ze studny se musíte postarat sami. Vaší povinností je nejméně jednou ročně zajistit její rozbor. Bohužel „zdravotní stav“ studní u nás není příliš dobrý.

Ve více než 75 % voda z nich neodpovídá nejméně v jednom ukazateli hygienickým požadavkům. Vždy byste měli „svůj“ zdroj pitné vody ze studny řešit s příslušnou hygienickou stanicí.

Vodní filtry

Díky stále se zhoršujícímu životnímu prostředí se mohou i ve veřejných vodárenských sítích, byť ve stopovém množství, objevit škodlivé látky – například dusičnany, pesticidy, těžké kovy a další. Jsou samozřejmě stanoveny limity, které nesmějí být překročeny.

Kvalitu vody může znehodnotit i chlor užívaný k její dezinfekci. Proto k vylepšení vlastností pitné vody někteří spotřebitelé využívají vodní filtry.

Tato zařízení na doúpravu pitné vody slibují zlepšení chuti, vůně i vzhledu pitné vody z kohoutku, ze studny i vody balené. Vždy stačí upravovat jen tu vodu, která slouží k pití a vaření.

Čistota a funkčnost

Uvažujete o koupi filtru? Nejdříve si nechte provést rozbor své vody a pak vybírejte konkrétně podle jeho výsledků. Velmi důležitá je údržba zařízení, zejména je třeba dbát na pravidelnou výměnu filtrů. Jinak může více uškodit, než pomoci.

Filtry by se při používání neměly přetěžovat (vždy je uveden průtok vody v litrech, kterou je konkrétní zařízení schopno profiltrovat za 1 minutu). Možností filtrace je více. Používat lze např.:

aktivní uhlí, iontoměniče, membránovou filtraci, mechanické čištění a jiné. Často se využívá kombinace 2 – 3 způsobů.

K použití do kuchyně se většinou pořizuje

Typ zařízení*jak funguje*průtok (l/min)*pořizovací cena*

Filtrační konvice*2 nádoby nad sebou spojené přes filtrační vložku*cca 0,1*stovky až tisíce korun

Zařízení třetího kohoutku* umístěno na desce nebo pod kuchyňskou linkou, voda jím protéká pod tlakem*0,3 – 0,7*v řádu tisíců korun

Bateriový filtr* filtrační těleso je našroubováno na konec výtokového ramínka nad dřezem*0,1*v řádu tisíců korun

Domácí vodárna*přístroj se montuje na vodovodní potrubí na vstupu do objektu*desítky litrů*v řádu desetitisíců korun

Připravila: Dana Pešková, z podkladů MUDr. Františka Kožíška, SZÚ

Štítky:
reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut