Domů     Chutě jsou více než jen choutky
Chutě jsou více než jen choutky
27.8.2021

Pokud se vydáte na vyšetření k praktikovi tradiční čínské medicíny, zavalí vás mnoha neobvyklými otázkami. Například ho bude zajímat, jakým jídlům dáváte přednost, zda sladkým nebo třeba pikantním, ačkoli jste nepřišli kvůli trávicím potížím.

Vyhledávání určité chuti – nebo její výrazné odmítání – totiž tradiční čínská medicína považuje za následek nerovnováhy v určitém orgánovém okruhu. Ten se samozřejmě projevuje i fyzickými potížemi s více či méně nápadnými projevy.

Na ty se pak čínský praktik zaměří. Můžete udělat totéž a otestovat se, co o vás říká vaše oblíbená chuť.

Sladká

Orgánový okruh: Žaludek, slinivka a slezina

Fyzické potíže

Tělo volá po cukru ve chvíli, kdy mu chybí energie. V tom se názor čínské medicíny od té západní neliší. Číňané ale věnovali větší pozornost zkoumání, proč nedostatek energie souvisí právě s těmito orgány.

Ačkoli nic nevěděli o inzulínu, odhadli, že se slinivka podílí na využití energie získané jídlem. A slezina? Podle čínské představy se stará o energii nutnou k myšlení, tu, která se vyčerpává studiem nebo duševní prací.

Tu stále ještě podceňujeme, přitom duševní vyčerpání vede k dlouhodobé únavě. Podle čínských postřehů ji obvykle doprovází pocit těžkých končetin a odulé břicho.

Přidružené projevy

• nechutenství střídané nárazovými záchvaty hladu

• opakující se nevolnost a zvracení, bolesti v trávicím traktu

• časté škytavky a říhání

Psychické stavy

Typická je ustaranost a potřeba na všechno dohlédnout, dále neklid a nejistota, bažení po soucitu a podpoře. Při potížích sleziny se zhoršuje schopnost soustředění a plynulé řeči.

Jak to zlepšit?

Zkuste především omezit cukrovinky a tučné sladké pečivo. Čínská medicína doporučuje dávat přednost přirozeným zdrojům sladké chuti, tedy hlavně ovoci a sladké zelenině.

Ideálně v kombinaci s jáhlami, které považuje TCM za posilující obilovinu při slabém žaludku. Takže zkuste jáhelný nákyp se sezonním ovocem. Uklidňující vliv na trávení má kořenová zelenina. Prospívá i dýně a červená řepa.

Slaná

Orgánový okruh: Ledviny a močový měchýř

Fyzické potíže

Na rozdíl od sladké chuti se slaná, jak jsme na ni zvyklí, přirozeně nevyskytuje. Je tedy opravdu návykem a bohužel silným, doprovázeným obecně známými zdravotními riziky.

Čínská medicína za zálibou ve slané chuti hledá slabost ledvin a močového měchýře, což odpovídá i západnímu názoru, že vysoká míra soli na jídelníčku vede k otokům a přetěžování ledvin při jejich vylučování.

Přidružené projevy:

• otoky, v obličeji tmavé kruhy pod očima

• předčasné stárnutí a šedivění i ztráta vlasů

• neplodnost a hormonální potíže

• problémy s močovým měchýřem

• bolesti zad, opakovaný ischias

• zimomřivost

Psychické stavy

Podle TCM slabost v těchto orgánech souvisí s pocity úzkosti, strachu, záchvaty pláče a přecitlivělostí.

Jak to zlepšit?

Návyk na silné solení se dá postupně odbourávat, musíte ale vytrvat. Škrtnout z jídelníčku je zapotřebí především uzeniny, některé sýry a pochutiny jako olivy. Naopak prospívají doma připravovaná jídla z přirozených surovin.

Žádoucí je jíst více ryb, nejen mořských, ale i sladkovodních, a také fazolí, které čínská tradice považuje za zvláště prospěšné pro ledviny, nejlépe v hutných jídlech typu fazolový guláš.

Zelenina je podstatná pro přísun minerálů, které jsou pro hospodaření s vodou v těle nezbytné. Cenný je především celer.

Hořká

Orgánový okruh: Srdce a tenké střevo

Fyzické potíže

Pijete často kávu? Možná si o ni říká vaše srdce, podle čínské medicíny je totiž hořká chuť přiřazena právě tomuto orgánu, doplněnému tenkým střevem. Kávu pijeme často na povzbuzení a „zvýšení tlaku“.

To není jen západní pohled, i čínskému praktikovi hořká chuť kávy naznačuje, že můžete mít srdeční a oběhové potíže.

Přidružené projevy:

• potíže s krevním tlakem, nepravidelný puls

• cévní problémy

• horké a bolavé klouby

• sklon ke strnulosti šíje a malá pohyblivost krku

Psychické potíže

Srdce je spojováno s radostí a potíže podle čínských představ vedou k nedostatku radosti a lásky (i k sobě samému). Může to vyústit až v citový chlad a krutost.

Jak to zlepšit?

Prospívají přirozeně hořké potraviny, což jsou některé saláty včetně čekanky, i když ta prospívá i jako kávová náhražka. Zelená listová zelenina je navíc dobrým zdrojem hořčíku, který je důležitý pro práci srdce.

Dále je jídelníčkem vhodné podpořit tvorbu krve a jíst tmavé maso, zelené natě i červenou řepu. Sušené meruňky jsou dalším mimořádně bohatým zdrojem železa pro tvorbu krve.

Kyselá

Orgánový okruh: Játra a žlučník

Fyzické potíže

Častou touhou po kyselém jídle se ozývají játra, obvykle přetížená zpracováváním škodlivin a nadměrně tučné stravy. Škodlivinami bývají především léky a potravinářská chemie.

Játra mají jejich likvidaci v popisu práce, ale jejich kapacita není neomezená, takže přetížením dojde k trávicím potížím, tukovatění jater a bolestem v podžebří.

Přidružené projevy

• menstruační poruchy a hormonální potíže

• ztuhlost kloubů a šlach

• zhoršování zraku a rozmazané vidění

• bolesti hlavy

Psychické potíže

Zhoršuje se ovládání emocí, což vyústí do výbuchů vzteku až agresivity. Typická je potřeba mít vše pod kontrolou a do detailu naplánované.

Jak to zlepšit?

Takřka léčivá je střídmost v jídle. To znamená o něco menší porce bez přejídání a jednoduchá kuchyně bez zbytečných a průmyslově vyráběných ochucovadel. Stejně jako srdci prospívá i játrům salátová čekanka. Vhodná je i dušená zelenina jako zdroj minerálů.

Ostrá

Orgánový okruh: Plíce a tlusté střevo

Fyzické potíže

Záliba v ostrých kořeněných jídlech podle TCM poukazuje na slabiny ve vylučování odpadních látek plícemi a tlustým střevem. Doplňujícím příznakem bývá nečistá problematická kůže.

Přidružené potíže

• nadměrné pocení a nepřiměřeně vlhká kůže

• časté infekce dýchacích cest

• zhoršení zažívání se zvětšením břicha a nadýmáním

Psychické potíže

Smutek a melancholie jsou typickým projevem horší kondice toho okruhu. Častá je skepse a pochyby o budoucnosti.

Jak to zlepšit?

Pikantní potraviny v tomto případě neškodí, ale při rozumné míře konzumace naopak pomáhají. Vybírejte ale přirozené zdroje, nikoli průmyslově vyráběná ochucovadla. Hodí se křen, pažitka, řeřicha, česnek, cibule, pórek i chilli a pepř.

Při střevních potížích se doporučuje dbát na obiloviny, prospívá rýže, jáhly i ovesné vločky.

Foto: Shutterstock

Související články
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
27.2.2025
Jsou náchylné k prochladnutí a případný zánět není nic, o co by člověk stál. Ale o ledviny bychom tak jako tak měli pečovat celoročně. Pro tělo jsou nesmírně důležité a mají více funkcí než jen filtrování a vylučování škodlivin. Například produkují hormony, které ovlivňují krevní tlak i tvorbu červených krvinek. Udržují v rovnováze minerály jako jsou draslík a sodík. Podílejí se i na tvorbě důlež
reklama
Šikovné tipy
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Interiér podle filozofie Zen
rezidenceonline.cz
Interiér podle filozofie Zen
Jednoduché minimalistické prostředí vytváří dnes tolik potřebný klid a uvolnění. To byl také cíl designérky Li Jianmei, autorky zdařilé realizace. Na okraji Chengdu, hlavního města čínské provincie Sichuan, vznikl unikátní projekt Eco-City. Citlivý přístup k přírodě a udržitelnosti životního prostředí se promítá nejenom do jeho architektury, ale také způsobu bydlení. Hektický životní styl zůstává za
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
epochanacestach.cz
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního
Co nevíte o podivuhodných žížalách
epochalnisvet.cz
Co nevíte o podivuhodných žížalách
Na vlhkém chodníku se klikatí dešťovky. „Fůj, žížaly!“ povykuje holčička a odmítá se hnout z místa. Však mohou dorůst až do délky 30 cm. A to je ještě nic. Zatím rekordním kouskem je jedinec dlouhý 6,7 metru a vážící 1,5 kg! Africké žížaly Microchaetus rappi běžně dorůstají do 1,5metrové délky. Ovšem onen 6,7metrový kousek je
Maršál Lannes prolil pro Napoleona nejvíc krve
historyplus.cz
Maršál Lannes prolil pro Napoleona nejvíc krve
Je pondělí 10. dubna 1769, když ve vesničce Lectoure v jižní Francii přichází na svět dítě, jež při křtu dostane jméno Jean. Jeho otec je drobným obchodníkem, který bohatstvím neoplývá. Sám chlapec se později vyučí na barvíře. Revoluce ale rozdá karty tak, že jednou bude udávat směr dějin. Vyhlídky prostého nádeníka nejsou růžové. Mladý barvíř
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
nejsemsama.cz
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
Považovala jsem to psaní za hru nebo za vtip, ale stal se skutečně zázrak. Můj příběh se stal už před mnoha lety, kdy si ještě lidé běžně posílali dopisy. Vzpomínám si, jak jsem se každý den dívala do poštovní schránky. Občas jsem tam našla pohled z dovolené nebo psaní od vzdálených příbuzných. A jednoho dne
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
iluxus.cz
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
Už popáté projede letos na podzim po českých silnicích peloton Evropské jízdy míru. Nesoutěžní oslava radosti z cyklistiky a ohlédnutí k idejím Závodu míru. Pořadatelé mají posledních pár míst pro čes
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
skutecnepribehy.cz
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
Ezoterice jsem tehdy úplně propadla a našla jsem si kamarádky, které magie také lákala. Už jen najít někoho, na kom si kouzla vyzkoušíme… Po maturitě jsem zamířila z rodného města rovnou do Prahy. A tady se mi otevřel nový svět. Nemám na mysli jen to, že jsem si zvykala na život ve velkoměstě, ale také jsem objevila kouzlo
Až vymřou včely… budou létat roboti
21stoleti.cz
Až vymřou včely… budou létat roboti
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. [caption id=
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
enigmaplus.cz
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
Muž středního věku přichází k bankomatu. „Konečně mi přišla výplata,“ říká si. Když však zadá PIN ke svému účtu, nevěřícně vyvalí oči. Jeho konto je prázdné! „Někdo mi sebral všechny mé peníze!“ křičí
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
nasehvezdy.cz
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
Podivnosti okolo rozchodu herečky Evy Decastelo (46) ze seriálu Kamarádi a Tomáše Třeštíka (47) nabírají na obrátkách. Známý fotograf se na sociálních sítích ukázal ve vřelém objetí s Hedvikou Liškovo
Medové sušenky
tisicereceptu.cz
Medové sušenky
Tyto sušenky jsou křehké, křupavé, sladké tak akorát a oříšky nebo mandle jim dodávají skvělý šmrnc. Potřebujete 180 g másla 60 g cukru krupice 6 lžic medu 2 lžičky kypřicího prášku 240 g hl
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
epochaplus.cz
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
Francouzský šlechtic markýz de Sade miluje extravagantní sexuální praktiky a také čokoládu. Za svoje hrátky, označované dnes po něm jako sadismus, stráví spoustu let ve vězení. Jakmile Donatien Alphonse François, markýz de Sade (1740–1814) ale skončí v cele, hned píše manželce Renée-Pélagie de Montreuil (1741–1810), aby mu zajistila další přísun čokolády. Se svým sluhou Latourem dorazí