Domů     Chřipka může být zabiják
Chřipka může být zabiják
18.11.2021

A to doslova. Oproti běžné viróze je chřipka těžké onemocnění, které může způsobit vážné následky na zdraví.

Každý rok se objevuje na celém světě, a někdy se dokonce mluví o epidemiích. Její průběh je pro většinu lidí hodně nepříjemný, ale jsou i takoví, které může ohrozit na životě.

Malé děti do pěti let, nejkritičtější jsou první dva roky života

Lidé starší 65 let

Obyvatelé domovů pro seniory

Těhotné ženy

Lidé s oslabeným imunitním systémem

Lidé s chronickými onemocněními, jako je astma, srdeční choroby, plicní choroby či diabetes

Obézní lidé

Jaká je příčina?
Jaká je příčina?

Chřipku způsobuje virus, který se šíří kapénkami. Nakažený ho přenáší kýcháním nebo jen obyčejným mluvením. Nakazit se ale lze i z věcí, kterých se nemocný dotýkal – třeba v tramvaji, ale klidně i z klávesnice telefonu či počítače.

Je dokázáno, že na tvrdých površích, jako je plast nebo nerez, vydrží virus 24–48 hodin a během 24 hodin je přenosný na ruce. Podobné je to u oblečení či papírových kapesníků.

Navíc lidé, kteří se nakazí virem, jsou infekční již zhruba den před objevením symptomů a pak ještě dalších pět dní. V některých případech se může tato doba protáhnout až na deset dnů, protože děti a lidé se slabou imunitou mohou být zdrojem nákazy déle.

Nachlazení, nebo chřipka?

Často je zaměňujeme, ale rozdíl je už v rychlém nástupu nemoci. Navíc se cítíme daleko hůř. Jaké jsou hlavní příznaky?

Vysoká teplota, většinou nad 38 °C

Bolesti svalů, zejména v zádech, v pažích a v nohou

Únava a slabost

Zimnice

Bolest hlavy

Suchý kašel

Ucpaný nos (rýma nebývá pro chřipku typická)

Bolest v krku

Nikdy nejsme imunní

Bohužel ani po prodělání chřipky proti ní nejsme celoživotně imunní. Virus se totiž každoročně mění, a i když jsme si vytvořili protilátky proti viru původnímu, nejsme před jiným chráněni.

K velkým epidemiím dochází, když vznikne virus velmi odlišný od předchozích. Na ten nedokáže reagovat žádný imunitní systém. Typickým příkladem takové pandemie je španělská chřipka, která ochromila svět právě před sto lety.

Se Španělskem neměla nic společného, tenkrát virus přenesli ptáci z Asie. Ale co je podstatné, nezabíjela jen staré a oslabené, ale i mladé a zdravé. Na celém světě zabila mezi 50 až 100 miliony lidí. Byla tedy daleko smrtonosnější než 1. světová válka.

Jak jí předcházet?

Posilujte svůj imunitní systém. Základem je samozřejmě zdravá strava bohatá na živiny. Zvyšte přísun přirozených vitaminů z ovoce a zeleniny. Choďte pravidelně na procházky na čerstvém vzduchu. Dbejte na dostatečný spánek.

Pár pravidel

Myjte si ruce a dělejte to důkladně.

Když kašlete či kýcháte, zakryjte si ústa a nos a použijte kapesník.

Pokud můžete, vyhýbejte se místům, kde je hodně lidí. Do práce musíte, ale choďte, pokud to jde pěšky, vynechte koncerty, kina, divadla i sportovní zápasy.

Pokud jste nemocní, zůstaňte doma.

Když onemocníte

Měli byste se léčit, protože jinak hrozí vážné komplikace, jako například chřipkový zápal plic, zánět svalů, zánět srdce, postižení nervového systému. Tedy v žádném případě chřipku nepřecházejte. Co tedy dělat?

Vyležet chřipku v klidu a v teple. Trvat to bude 3–5 dnů, někdy i déle.

Dbejte na dostatečný příjem tekutin a potravy (Pokud trpíte nechutenstvím, jezte po malých dávkách, výborný je silný vývar).

Léky – pokud horečka přesahuje 38 °C, můžete si pomoci léky s paracetamolem. Měli byste ale vědět, že tyto léky nepůsobí proti samotné virové infekci, jen tlumí příznaky onemocnění. Nikdy na ně nepijte alkohol, protože byste si mohli poškodit játra.

Nechte se očkovat

Není tajemstvím, že se u nás lidé nechávají očkovat málo (asi 5 % obyvatel, což je 3x méně než v jiných evropských zemích). Možná proto, že o očkování koluje řada mýtů. Uveďme jen některé.

Chřipkový virus se stejně stále mění, takže nemá očkování žádný smysl.

Na chřipky netrpím, proč bych se měl proti rýmě očkovat?

Z očkování mohu chřipku dostat. Znám případ, kdy člověk brzy po očkování onemocněl.

Očkování je výmysl farmaceutických firem, aby více vydělaly.

Po vakcinaci se u lidí objeví ještě horší průběh chřipky, než kdyby nebyli očkovaní.

Očkování proti chřipce není vhodné pro děti a těhotné ženy.

Držme se raději faktů a ta zní, že obvykle očkování proti chřipce snižuje riziko o 60 %. Zdá se vám to málo? Virus chřipky pravidelně mutuje a každý rok se vyrábí nová vakcína. A ta nemusí účinkovat stoprocentně.

Jenže u očkovaných lidí probíhá chřipka mnohem méně závažně. A co také není zanedbatelné, tím, že se necháte očkovat, chráníte nejen sebe, ale i všechny, se kterými přijdete do styku. A mohou být mezi nimi právě nemocní a oslabení lidé.

Kdy?

Nejvhodnější doba k očkování je od poloviny září do poloviny prosince. Počítejte s tím, že ochranné protilátky se v těle vytvářejí za 2 až 3 týdny po očkování.

Babiččin čaj proti chřipce

40 g kořene třapatky nachové (echinacea)

20 g šípků

10 g tymiánu

10 g kořenu ženšenu

10 g lístků skalní růže

10 g květu bezinky

Nalijte čajovou lžičku čajové směsi na šálek vroucí vody. Nechte čaj louhovat 10–15 minut. Poté přeceďte. Pijte šálek 3x denně.

Zdroj: Zdeňka Jágrová HSHMP, MUDr. Eduard Benc, MUDr. Cyril Mucha, Ústav všeobecného lékařství

Foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
30.5.2023
Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy. Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, k
28.5.2023
Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat. A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku. Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, prask
23.5.2023
Aspoň zhubnu, napadne vás, když ve vás pohled na jídlo nevyvolá ani hlad, ani chuť. Pokud to ale pokračuje už několikátý den, není důvod k radosti, ale spíš ke starostem. Lidské tělo je cosi jako komplikovaný biologický stroj, v němž neustále probíhá nespočetně nejrůznější pochodů. Ty samozřejmě spotřebovávají energii. Pravidelné volání po jejím doplnění několikrát denně je tedy normální a napro
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla