Domů     Celý rok v kondici: Dobrá sebeobrana je nad zlato
Celý rok v kondici: Dobrá sebeobrana je nad zlato
12.3.2020

Tak jako páteř drží naše tělo pohromadě a ve správné poloze, tak je imunitní systém ústředím pro jednotný útok proti nežádoucím vetřelcům, vyvolávajícím nemoci. Péče o něj se nám tady hodně vyplatí.

Pokud jste co pár týdnů nastydlí, pak to může mít několik příčin. Možná jste měli smůlu a setkali jste se se soustředěným útokem velkého množství mikrobů. Pravděpodobnější ale bude, že vaše tělo bylo už před infekcí oslabené.

Pak imunitní systém zareagoval příliš pomalu a chabě, takže se mikroby pomnožily. Pokud se tedy chcete dalším nepříjemným epizodám vyhnout, je čas udělat něco pro imunitu.

Prospěje to i šťastlivcům, kteří zatím prožívali jaro bez kapesníku v pohotovostní poloze.

Starý dobrý vitamin C

Stále ještě spoléháte na čaj s citronem jako na první zbraň proti rýmě a škrábání v krku? Chyba, možná je to jen mýtus. Lékařské studie, které měly potvrdit pozitivní vliv vitaminu C na průběh nachlazení, nedokázaly jeho účinek přesvědčivě prokázat.

Některé studie sice vyšly mírně příznivě při podávání vitaminu C v samém počátku onemocnění, jiné ale nenašly žádný efekt v prevenci nebo zmírnění nachlazení ani při vysokých dávkách vitaminu C.

Což neznamená, že vitamin C je bezcenný, naopak, jen je jeho skutečná role v těle na trochu jiném poli, než jsme předpokládali – pomáhá udržovat pružnost cév. A to je v naší populaci, zatížené vysokým sklonem k ateroskleróze, snad ještě důležitější. Ale pokud jde o nachlazení, pak příroda nabízí jinou vitaminovou pomoc.

Nový dobrý vitamin D

I když to o něm ještě zdaleka nevešlo do obecného povědomí, vitamin D plní v těle přesně tu úlohu, kterou jsme dlouho připisovali vitaminu C – posiluje imunitní reakce. Pomáhá při nachlazení a běžných infekcích. Jeho efekt rozhodně není zanedbatelný.

Pokud máte dostatečnou zásobu vitaminu D v těle, pak imunitní buňky dokážou s jeho pomocí dosahovat účinků blížících se až efektu antibiotik a antivirotik.

A nejde jen o infekční nemoci, vitamin D pomáhá tzv. zabijáckým buňkám imunitního systému ničit nádorové buňky. Zvláště prospěšný je při riziku rakoviny lokalizované ve střevě, plicích a v prsou.

Míváme ho málo

Příroda vymyslela geniální zdroj vitaminu D – sluneční záření. Má to ale háček: Kožní lékaři nás nutí, abychom se před sluncem schovávali za ochrannými filtry.

Když to zodpovědně uděláme, vystavujeme se sice menšímu riziku kožních nádorů, ale současně si tvoříme také menší zásobu vitaminu D v těle.

Ta pak v chladnějších měsících, kdy je přirozeně méně slunečního záření, dál samovolně klesá, a tak se během zimy vyčerpá. Německý Institut Maxe Plancka provedl obsáhlou studii, která sledovala množství vitaminu D u dospělých žen všech generací. Zjistili, že zhruba 60 % z nich trpí zimním nedostatkem vitaminu D.

Náhrada v kapslích

Vitamin D se dá samozřejmě do těla doplňovat i uměle, ale i v tom je háček. Musíme udržovat rovnováhu mezi příjmem vitaminu D a množstvím vápníku na jídelníčku, což není pro laika úplně jednoduché.

Pak hrozí nebezpečí, že se vám budou v tkáních tvořit vápenaté usazeniny. Vznikají v ledvinách a v cévách, takže vedou i k oběhovým potížím.

Toto riziko je jen při umělém dodávání vitaminu D, pokud ho necháme tvořit přirozeně dopadem slunečního světla na kůži, pak se přebytek v kůži opět odbourá a do krve se nedostane.

Proto než se rozhodnete brát vitamin D jako doplněk stravy, raději se poraďte se svým lékařem.

Probiotika: Zdraví na talíři

Že zdraví prochází žaludkem, není nic nového. Ale víte, jak tato vysoce výkonná ochrana před infekcemi vlastně funguje? Střevo tvoří hranici mezi vnějším světem a organismem, která prochází přímo tělem, proto je zvláště zranitelná a zvláště dobře střežená.

První linií obrany je bakteriální osídlení střeva. To je pestré, ale musí převažovat bakterie neškodné, ba příznivě působící. Ty dokážou bránit choroboplodným bakteriím, aby se na střevní stěně uchytily, a ještě jim svým metabolismem otravují životní prostředí.

Při převaze pozitivně působících bakterií tak klesá riziko střevních infekcí a zánětů střevní stěny. Například pokud se nakazíte salmonelózou, pak je účinnost imunitního protiútoku až čtyřnásobná, máte-li ve střevech dostatek laktobacilů a bifibakterií.

A to není vše, probiotické bakterie navíc „komunikují“ s imunitními buňkami ve střevní stěně a pomáhají zvyšovat efektivnost jejich působení. Což není málo, když uvážíte, že střevo se na celkové produkci imunitních buněk podílí asi ze 70 %.

Jak je tam dostat?

Bakteriální osídlení je u každého člověka unikátní, pestrost kmenů je obrovská, ve střevě může žít na čtyři stovky různých mikrobů.

Co ale umíme, je ovlivnit množství pozitivně působících bakterií, což jsou nejčastěji laktobacily a bifidobakterie, ale mohou to být i enterokoky, některé kmeny E. coli a kvasinky.

Na správné místo je dostaneme konzumací vhodných potravin, potravinových doplňků nebo v lékové podobě. Aby se pak ve střevě také uchytily a množily, musíme je živit.

To znamená jíst určité druhy cukru a vlákninu, živiny nutné pro jejich metabolismus, označované také jako prebiotika. V praxi to není nic složitého, jednoduše si dáte celozrnné pečivo nebo cereálie a k tomu ovoce.

Je dobré vědět: Přílišná hygiena zubů může zhoršit střevní mikrofloru. Užitečné bakterie se totiž vyskytují v celém trávicím traktu a ten začíná v ústech. Pokud používáte přípravky se silným dezinfekčním účinkem, pak se to projeví i ve střevě.

Vsaďte na domácí jídlo

Nejznámějším zdrojem užitečných bakterií jsou kvalitní kysané mléčné výrobky. Bohužel to není každý jogurt v regále obchodů, takže je nutné číst etikety. Levnější a výhodnější jsou podomácku vyráběné jogurty.

Vyplatí se i z toho důvodu, že pro úpravu střevní mikroflóry je zpočátku nezbytný kvalitní jogurt několikrát do týdne po delší dobu.

Kdo nemá rád jogurty, může jako alternativu zkusit kysané zelí nebo podomácku vyráběnou

rychle kvašenou zeleninu, které se říká pickles. Připravuje se snadno a dobře chutná. Stačí očištěnou zeleninu nakrájet, na 1 kg přidat 15 až 20 g soli, vtlačit do velké nádoby a zalít převařenou vodou. Zatížíme, zelenina musí být ponořená. Kvasí při pokojové teplotě, jíst se dá už za pár dní.

2x proč:

…se nachlazení vzápětí vrací?

Protože dočasnou imunitu získáváme jen proti původci nemoci. Ovšem nachlazení a chřipková onemocnění (ne chřipku) může vyvolávat 200 různých virů. O důvod více pěstovat si dobrou sebeobranu.

… se nachladíme, když je nám zima?

Pokud do chladného počasí vyrazíme jen nalehko, tělo se soustředí na zahřívání a akční síla imunitního systému klesá. Když se klepeme zimou, jsme současně ve stresu a tělo uvolňuje stresové hormony.

Doporučujeme: Dospělý člověk je v průměru nachlazen dvakrát až čtyřikrát za rok. Pokud je u vás výskyt těchto potíží častější, je namístě nechat se vyšetřit u imunologa.

Text: Lenka Korandová, Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
20.11.2024
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít je můžete různě. Udělat si bylinný čaj, tinkturu, dát si koupel nebo si vyrob
18.11.2024
Ať je léto nebo zima, stále se vám potí nohy a stydíte se za nepříjemný zápach linoucí se ze zutých bot? Je na čase poohlédnout se po účinných přípravcích, které s problémem zatočí. Boj s nadměrným pocením chodidel však bývá někdy svízelný. Každodenní opláchnutí nohou totiž v tomto případě nestačí. Důležité je řešit oba problémy naráz – tedy zabránit samotnému pocení a současně omezit množení mik
15.11.2024
Podle staré poučky může být každá látka jedem, záleží jen na množství. To samozřejmě platí i o lécích proti bolesti. Mrzuté ovšem je, že u nich k riziku stačí někdy malé množství. Z toho důvodu je třeba přípravek proti bolesti správně vybrat a nespoléhat na svůj oblíbený, který míváte v lékárničce. I dlouhodobé užívání může být totiž příčinou potíží. Důležité je podívat se do příbalového letáku n
12.11.2024
Ne, nejde jen o ženský přístup ke zdraví, který často bývá zodpovědnější než u mužů. Mnohem podstatnější jsou reálné rozdíly ve fungování ženského a mužského organizmu, a tím i odlišnosti v průběhu nemocí a účinku léků. Medicína je až do nedávna přehlížela, ale časy se začínají měnit. Rozdíly se začnou ukazovat v dospívání, rozhodující roli tedy mají hormony. Ty pozmění tělo mnohem více, než si
4.11.2024
S přibývajícím věkem se většině z nás nevyhnou zdravotní problémy - ty však nemusí nutně vést k chronické nemoci a už vůbec ne ke ztrátě soběstačnosti. S trochou štěstí stačí během života dodržovat několik zásad. Dobré rady hlavně v mládí pouštíme jedním uchem dovnitř a druhým ven a obvykle nad nimi mávneme rukou. Jedné zásady bychom se ale měli držet: Starej se o své zdraví průběžně během celéh
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný