Domů     Celý rok v kondici: Dobrá sebeobrana je nad zlato
Celý rok v kondici: Dobrá sebeobrana je nad zlato
12.3.2020

Tak jako páteř drží naše tělo pohromadě a ve správné poloze, tak je imunitní systém ústředím pro jednotný útok proti nežádoucím vetřelcům, vyvolávajícím nemoci. Péče o něj se nám tady hodně vyplatí.

Pokud jste co pár týdnů nastydlí, pak to může mít několik příčin. Možná jste měli smůlu a setkali jste se se soustředěným útokem velkého množství mikrobů. Pravděpodobnější ale bude, že vaše tělo bylo už před infekcí oslabené.

Pak imunitní systém zareagoval příliš pomalu a chabě, takže se mikroby pomnožily. Pokud se tedy chcete dalším nepříjemným epizodám vyhnout, je čas udělat něco pro imunitu.

Prospěje to i šťastlivcům, kteří zatím prožívali jaro bez kapesníku v pohotovostní poloze.

Starý dobrý vitamin C

Stále ještě spoléháte na čaj s citronem jako na první zbraň proti rýmě a škrábání v krku? Chyba, možná je to jen mýtus. Lékařské studie, které měly potvrdit pozitivní vliv vitaminu C na průběh nachlazení, nedokázaly jeho účinek přesvědčivě prokázat.

Některé studie sice vyšly mírně příznivě při podávání vitaminu C v samém počátku onemocnění, jiné ale nenašly žádný efekt v prevenci nebo zmírnění nachlazení ani při vysokých dávkách vitaminu C.

Což neznamená, že vitamin C je bezcenný, naopak, jen je jeho skutečná role v těle na trochu jiném poli, než jsme předpokládali – pomáhá udržovat pružnost cév. A to je v naší populaci, zatížené vysokým sklonem k ateroskleróze, snad ještě důležitější. Ale pokud jde o nachlazení, pak příroda nabízí jinou vitaminovou pomoc.

Nový dobrý vitamin D

I když to o něm ještě zdaleka nevešlo do obecného povědomí, vitamin D plní v těle přesně tu úlohu, kterou jsme dlouho připisovali vitaminu C – posiluje imunitní reakce. Pomáhá při nachlazení a běžných infekcích. Jeho efekt rozhodně není zanedbatelný.

Pokud máte dostatečnou zásobu vitaminu D v těle, pak imunitní buňky dokážou s jeho pomocí dosahovat účinků blížících se až efektu antibiotik a antivirotik.

A nejde jen o infekční nemoci, vitamin D pomáhá tzv. zabijáckým buňkám imunitního systému ničit nádorové buňky. Zvláště prospěšný je při riziku rakoviny lokalizované ve střevě, plicích a v prsou.

Míváme ho málo

Příroda vymyslela geniální zdroj vitaminu D – sluneční záření. Má to ale háček: Kožní lékaři nás nutí, abychom se před sluncem schovávali za ochrannými filtry.

Když to zodpovědně uděláme, vystavujeme se sice menšímu riziku kožních nádorů, ale současně si tvoříme také menší zásobu vitaminu D v těle.

Ta pak v chladnějších měsících, kdy je přirozeně méně slunečního záření, dál samovolně klesá, a tak se během zimy vyčerpá. Německý Institut Maxe Plancka provedl obsáhlou studii, která sledovala množství vitaminu D u dospělých žen všech generací. Zjistili, že zhruba 60 % z nich trpí zimním nedostatkem vitaminu D.

Náhrada v kapslích

Vitamin D se dá samozřejmě do těla doplňovat i uměle, ale i v tom je háček. Musíme udržovat rovnováhu mezi příjmem vitaminu D a množstvím vápníku na jídelníčku, což není pro laika úplně jednoduché.

Pak hrozí nebezpečí, že se vám budou v tkáních tvořit vápenaté usazeniny. Vznikají v ledvinách a v cévách, takže vedou i k oběhovým potížím.

Toto riziko je jen při umělém dodávání vitaminu D, pokud ho necháme tvořit přirozeně dopadem slunečního světla na kůži, pak se přebytek v kůži opět odbourá a do krve se nedostane.

Proto než se rozhodnete brát vitamin D jako doplněk stravy, raději se poraďte se svým lékařem.

Probiotika: Zdraví na talíři

Že zdraví prochází žaludkem, není nic nového. Ale víte, jak tato vysoce výkonná ochrana před infekcemi vlastně funguje? Střevo tvoří hranici mezi vnějším světem a organismem, která prochází přímo tělem, proto je zvláště zranitelná a zvláště dobře střežená.

První linií obrany je bakteriální osídlení střeva. To je pestré, ale musí převažovat bakterie neškodné, ba příznivě působící. Ty dokážou bránit choroboplodným bakteriím, aby se na střevní stěně uchytily, a ještě jim svým metabolismem otravují životní prostředí.

Při převaze pozitivně působících bakterií tak klesá riziko střevních infekcí a zánětů střevní stěny. Například pokud se nakazíte salmonelózou, pak je účinnost imunitního protiútoku až čtyřnásobná, máte-li ve střevech dostatek laktobacilů a bifibakterií.

A to není vše, probiotické bakterie navíc „komunikují“ s imunitními buňkami ve střevní stěně a pomáhají zvyšovat efektivnost jejich působení. Což není málo, když uvážíte, že střevo se na celkové produkci imunitních buněk podílí asi ze 70 %.

Jak je tam dostat?

Bakteriální osídlení je u každého člověka unikátní, pestrost kmenů je obrovská, ve střevě může žít na čtyři stovky různých mikrobů.

Co ale umíme, je ovlivnit množství pozitivně působících bakterií, což jsou nejčastěji laktobacily a bifidobakterie, ale mohou to být i enterokoky, některé kmeny E. coli a kvasinky.

Na správné místo je dostaneme konzumací vhodných potravin, potravinových doplňků nebo v lékové podobě. Aby se pak ve střevě také uchytily a množily, musíme je živit.

To znamená jíst určité druhy cukru a vlákninu, živiny nutné pro jejich metabolismus, označované také jako prebiotika. V praxi to není nic složitého, jednoduše si dáte celozrnné pečivo nebo cereálie a k tomu ovoce.

Je dobré vědět: Přílišná hygiena zubů může zhoršit střevní mikrofloru. Užitečné bakterie se totiž vyskytují v celém trávicím traktu a ten začíná v ústech. Pokud používáte přípravky se silným dezinfekčním účinkem, pak se to projeví i ve střevě.

Vsaďte na domácí jídlo

Nejznámějším zdrojem užitečných bakterií jsou kvalitní kysané mléčné výrobky. Bohužel to není každý jogurt v regále obchodů, takže je nutné číst etikety. Levnější a výhodnější jsou podomácku vyráběné jogurty.

Vyplatí se i z toho důvodu, že pro úpravu střevní mikroflóry je zpočátku nezbytný kvalitní jogurt několikrát do týdne po delší dobu.

Kdo nemá rád jogurty, může jako alternativu zkusit kysané zelí nebo podomácku vyráběnou

rychle kvašenou zeleninu, které se říká pickles. Připravuje se snadno a dobře chutná. Stačí očištěnou zeleninu nakrájet, na 1 kg přidat 15 až 20 g soli, vtlačit do velké nádoby a zalít převařenou vodou. Zatížíme, zelenina musí být ponořená. Kvasí při pokojové teplotě, jíst se dá už za pár dní.

2x proč:

…se nachlazení vzápětí vrací?

Protože dočasnou imunitu získáváme jen proti původci nemoci. Ovšem nachlazení a chřipková onemocnění (ne chřipku) může vyvolávat 200 různých virů. O důvod více pěstovat si dobrou sebeobranu.

… se nachladíme, když je nám zima?

Pokud do chladného počasí vyrazíme jen nalehko, tělo se soustředí na zahřívání a akční síla imunitního systému klesá. Když se klepeme zimou, jsme současně ve stresu a tělo uvolňuje stresové hormony.

Doporučujeme: Dospělý člověk je v průměru nachlazen dvakrát až čtyřikrát za rok. Pokud je u vás výskyt těchto potíží častější, je namístě nechat se vyšetřit u imunologa.

Text: Lenka Korandová, Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale