Domů     Bylinky: Úžasný dar pro naši zahrádku
Bylinky: Úžasný dar pro naši zahrádku
8.4.2022

Jsou voňavé, pěstujeme je pro radost i užitek a není s nimi moc práce. Jen je dobré vědět, co která bylinka potřebuje, aby byla stále svěží a vydržela co nejdéle.

Určitě si místo pro bylinky na zahrádce najděte. Nejen že vás potěší svou vůní, mají i krásné květy a navíc dokážou neduživou zahrádku léčit stejně účinně, jako bolavého člověka.

Tvar a místo

K pěstování si můžete připravit různé typy záhonů.

* Máte rádi řád a systém? Zvolte klasický záhon a jednotlivé bloky tvarujte do pravidelných čterců nebo kruhů, které mezi sebou můžete oddělit pískem, dlažebními kostkami, ale i trávou nebo zvýšeným živým plůtkem.

V takovém záhonu by se neměly bylinky prolnout, proto jim dopřejte dostatek prostoru.

* Je vám bližší přírodný styl? Utvořte záhon, do kterého plynule vysázíte jednotlivé druhy, které od sebe oddělíte zvlněnou cestičkou, jež se bude přirozeně vinout mezi trsy rostlin. Položte na ni třeba nášlapné kameny. Postupně se rostlinky rozrostou tak, že vytvoří celistvou vrstvu.

* Zajímáte se o tzv. permakulturu? Možná se rozhodnete sáhnout po tzv. spirále, která dokáže na malém prostoru vytvořit různá mikroklimata. Častou chybou je nedostatečná velikost spirály.

Často bylinky protrhávejte, jinak bujně rostoucí po čase ty jemnější pohltí a úplně vytlačí.

Tip Paní domu: Letničky a jednoletky můžete dát také do závěsných truhlíků, které působí na pergolách a zídkách velmi dekorativně.

Všude, kam se podíváš

Jste spíše kreativní typ? Hrejte si, klidně bylinky rozprostřete po celé ploše zahrady. Rostlinám svědčí, když je po čase přemístíte jinam, a při tomto způsobu to nebude problém. Odvděčí se vám kvalitnější úrodou. A více stanovišť učiní zahrádku pestřejší a udržuje se jednodušeji.

* Po obvodu kolem živého plotu vysaďte ty vysoké (libeček, levandule).

* Ty, které potřebují teplé stanoviště, nechte, aby se přitulily k větším balvanům vyhřátým od rozpáleného slunce (mateřídouška, šalvěj, oregano, rozmarýn, saturejka, meduňka i majoránka).

* K zídce patří bylinky vyžadující stín nebo polostín (kerblík, máta, medvědí česnek).

* Jednoleté druhy se rády spřátelí se zeleninou na zeleninovém záhonu. Kořenové zelenině se zvlášť dobře daří třeba mezi řebříčkem nebo heřmánkem. Když jednou vysadíte kopr, zaručeně se vám pak už v záhoně objeví každý rok.

* Dalším bylinkám dopřejte svobodu a nespoutanost ve volném prostoru trávníku nebo je dejte na okraj záhonků, ať již zeleninových nebo květinových (tymián, levandule).

Kopr vonný (Anethum Gravoelens)

Stanoviště: I když potřebuje sluníčko, jeho spodní část volá po chladu a stínu. Proto se mu dobře daří mezi jinou zeleninou. Nebo povrch záhonu pokryjte posekanou trávou.

Substrát: Ke dvěma dílům kompostu přimíchejte 1 díl zahradní zeminy a 1 díl písku.

Péče: Miluje teplo, nesmí nikdy zaschnout, ale chřadne i v přemokřené zemině. Je nenáročný, proto nepotřebuje hnojit.

Sklizeň: Čerstvé lístky sbíráme po celý rok, stonky a květy spotřebováváme v době nakládání okurek.

Květenství: V červenci a srpnu vykvétá květ se široce rozloženým okolíkem. Jednotlivé kvítky mají zelenožlutou barvu

Zajímavost:Semena si zachovávají klíčivost i několik let.

Brahmi (Bacopa Monnieri)

Stanoviště: Tato nenápadná nízká, plazivá rostlinka je jednou z nejméně náročných rostlin na pěstování. Vysaďte ji zjara, jakmile opadnou ranní mrazí, někam do polostínu. V zimě ji pěstujte při pokojové teplotě.

Protože se jedná o bahenní rostlinu, umístěte ji v blízkosti zahradního rybníčku, doma klidně v akváriu. Jako převislou rostlinu ji můžete pěstovat i v závěsném truhlíku.

Substrát: Půda musí být bažinatá a stále vlhká. Měla by být také bohatá na živiny.

Péče: Pro bujný růst potřebuje rozmezí teplot ideálně mezi 18 – 28 °C a dostatek světla

Květenství: Něžné hvězdicové květy se objevují od května až do září

Sklizeň: Drobné lístky sbírejte průběžně po celý rok.

Zajímavost:V tradiční čínské medicíně je ceněna jako léčivá rostlina podporující lepší paměť.

Kerblík (Anthriscus Cerefolium)

Stanoviště: Miluje polostín, sluníčko snese jen na začátku jara – v březnu a dubnu. Chraňte ho před letním úpalem.

Substrát: 2/3 zahradní zeminy smíchejte s 1/3 písku. Při opakovaném setí substrát vyměňte.

Péče: Udržujte stálou vlhkost zeminy, jinak se listy zbarví do červena a rostliny začnou vykvétat dřív, než je můžete sklízet. Jejich aróma přito rychle zaniká.

Květenství: Nenápadné bílé kvítky se na vrcholech stonků objevují počátkem května

Sklizeň: Čerstvé lístky jemné chuti poskytuje po celý rok, nejchutnější jsou v době před květem

Zajímavost: Tuto bylinku připomínající petržel můžete vysévat znovu a znovu až do září.

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis)

Stanoviště: Touží po sluníčku a dobře je mu v lehké písčité a dobře propustné půdě. V neprodyšné ho budete trápit. Místo do volné půdy ho dejte do větší nádoby, kterou zapusťte do záhonu. Chraňte rostlinku před větrem a v zimě ji přeneste do místnosti. Venku vydrží do – 5° C.

Substrát: Smíchejte dva díly zahradnické zeminy s 1 dílem kompostu a 1 dílem písku a přidejte špetku vápna.

Péče: Nesnáší přelévání, ale nesmí ani zaschnout.

Květenství: Kvete v pozdním jaru a raném létě drobnými bílými až modrými kvítky.

Sklizeň: Čerstvé výhonky a lístky můžete otrhávat po celý rok, ale ne najednou a ve větším množství, aby rostlinka nepřestala obrůstat.

Zajímavost: Po 5 letech ztrácejí rozmarýnové keře vegeační schopnost.

Saturejka (Satureja Hortensis)

Stanoviště: Hodně sluníčka ji rozmazluje, čím tepleji je, tím je spokojenější, v zimě je jí lépe za oknem.

Substrát: Smíchejte dva díly zahradnické zeminy s 1 dílem kompostu a 1 dílem písku a přidejte špetku vápna.

Péče: Když je mladá, potřebuje pravidelně zalévat, v dospělosti však ji udělá lépe sucho. Příliš intenzivní hnojení potlačuje její aroma.

Květenství: Od července do začátku října se objevují bílé, růžové nebo něžně fialové kvítky.

Sklizeň: Nejvoňavější jev době květu a za poledního slunce.

Zajímavost: Římané věřili, že dodává sílu, posiluje paměť a rozjasňuje mysl. Proto nosili na hlavě věnec ze saturejky

Vavřín (Laurus nobilis)

Stanoviště: Celodenní sluneční úpal nesnese, ale dostatek světla má rád. Snese mírný mráz, ale raději je přes zimu v místnosti.

Substrát: Smíchejte kompost se zahradnickou zeminou ve stejném poměru.

Péče: 2x týdne zalijte. Jestli vám uschnou listy, odumře celá rostlina. Často jej napadají mšice, proto je důležitá pravidelná kontrola. Často listy stříkejte prudkým proudem vody. Sestříháváním dáte vavřínu potřebný tvar a hustotu.

Květenství: Starší keře rozkvétají v květnu drobými, silně vonícími květy, z nichž uzrávají černé bobule. Ty se ale jako koření nepoužívají.

Sklizeň: Listy můžete trhat po celý rok.

Zajímavost: Známe po pod názvem bobkový list.

Zdroj: potravinovezahrady.cz, skolnistatek.cz, ferencik.cz, Foto: Shutterstock

Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
enigmaplus.cz
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
Má pověst postrachu moří. Ale teď by se měl o kořist podělit. Něco takového nehodlá však nikdy připustit! [gallery ids="153766,153767,153768"] „Dobře jste činili, když jste blokovali jiho-karoli
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
nejsemsama.cz
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
V posledních letech je cukrovka neboli diabetes velmi rozšířenou chorobou. Naštěstí existuje mnoho potravin, které dokážou snižovat zvýšenou hladinu cukru v krvi. Cukrovka je porucha metabolismu, při které organismus není schopen využívat cukry a další sacharidy. Vážné zdravotní problémy jsou toho nepříjemným důsledkem. Regulujte cukr stravou Proti cukrovce pomáhá černý bez. Upravit jej lze na mnoho způsobů –
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
Milostné začátky mezi herečkou Nelou Boudovou (57) a moderátorem Janem Tunou (52) byly vášnivé a romantické. Tohle krátké období už ale dávno odnesl čas. Po čtyřech letech se bohužel ukazuje, že nep
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
epochaplus.cz
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
Včely fascinovaly lidi od starověku, kdy byly považovány za posly bohů. Jejich složitá komunikace a nenahraditelná role v přírodě z nich činí zázrak přírody. Jak včely komunikují a co můžeme udělat pro jejich záchranu? Božské včely Ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě, v šamanských kulturách v Africe a Jižní Americe byly včely považovány za posly
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
historyplus.cz
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
Skupinka vojáků vzrušeně diskutuje o novince, kterou jeden z nich zaslechl. Nechtějí věřit vlastním uším. „Víte, kdo se má stát generálním inspektorem armády? Ten básník!“ Když v roce 1887 vychází sbírka básní nazvaná Confiteor, kritika si ji nemůže vynachválit. Kdo je ten autor, který tak dokonale využívá možnosti běžného českého jazyka, a přitom vůbec nepotřebuje berličky patosu,
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
21stoleti.cz
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
To je přece úplně normální
skutecnepribehy.cz
To je přece úplně normální
Někdy mi přijde, že jsme se narodili s úkolem stát se rodiči svých rodičů. Vždyť život je takový smutný, nevyhnutelný cyklus. Když jsem byla mladší, nikdy jsem si neuměla představit, že se jednou budeme muset postarat o rodiče, kteří nám celý život dávali vše. Teď se situace obrátila a je na nás, postarat se o ně. Spolehlivá rodina Moje sestra
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století