Domů     Bylinky a léto: S vůní v kapse
Bylinky a léto: S vůní v kapse
31.8.2022

Běžné potíže z horka a ze sluníčka můžeme často vyřešit sami. Pomocí jemných éterických olejů. Co pomůže při přehřátí, letním nechutenství, bolesti hlavy z horka či přemíry slunce?

Opalování na pláži i na louce, koupání v moři i v rybníku, procházka lesem, posezení na zahradě, jízda na kole, grilování s přáteli… to je léto, jak má být. Nejteplejší měsíce roku přinášejí zábavu a jsou plné radosti a potěšení. Jenže, co když to přeženeme?

Pro takový případ je dobré mít po ruce éterický olej nebo jemnější hydrolát, kterému se také říká květová voda a který většinou vzniká jako vedlejší produkt při výrobě vonného oleje destilací.

Kilometry v nohách

Kolo je pro letní sporty jako stvořené. Kdo však není trénovaný, snadno to s jízdou přežene a jeho svaly o sobě dají vědět nepříjemnou bolestí.

Co s tím?

Vhodné jsou:

* částečná koupel nohou, kterou si připravíte z polévkové lžíce hydrofilního oleje (můžete použít například kosmetický odličovací olej), do kterého nakapejte 3 – 5 kapek éterického oleje. Na unavené nohy jsou vhodné:

rozmarýn lékařský, borovice lesní, pepř černý, eukalypt kulatoplodý nebo zářivý, heřmánek modrý a jalovec obecný. Grep podporuje regeneraci svalů odbouráváním kyseliny mléčné. Z doporučených éterických olejů vybírejte vždy ten, který je vám příjemný a voní vám.

* masáž, při které masírujeme namožené svaly vždy směrem k srdci (tím podpoříme tok krve a lymfy). K automasáži použijeme jako základ mandlový olej a do něj opět kápneme některý z éterických olejů, které jsou uvedené u koupele.

Sluníčko na kůži

Doby, kdy se lidé na slunci „opékali“ s komickou přesností přetáčení těl z jedné strany na druhou, jsou snad už minulostí. Přesto se může stát, že si kůži zapomenete dostatečně ochránit. Když to se sluníčkem přeženete, pokožka je rudá a na dotek bolestivá.

Co s tím?

* Kůži je vhodné chladit. S tím pomůže hydrolát z máty. Hojivé jsou hydroláty z levandule úzkolisté nebo helichrysa (helichrysum je smil italský, známý u nás také jako „kari“ nebo „maggi koření“). Po jejich aplikaci se vám uleví.

Dle potřeby a libosti si kterýkoli z uvedených hydrolátů rozprašovačem stříkejte na rozpálenou pokožku.

* Připravte si mazání z gelu aloe vera, do kterého kápněte éterický olej z levandule úzkolisté. Opatrně zasažená místa potírejte.

* Šetrný přírodní olej na opalování si můžete vyrobit i sami. Smíchejte 45 ml mandlového, meruňkového nebo jojobového oleje a 5 ml oleje z pšeničných klíčků a přidejte 11 kapek levandule úzkolisté a 11 kapek helichrysa.

Horko v hlavě

Když je sluníčka hodně, málo pijete a navíc zapomenete na pokrývku hlavy, může vás hlava pěkně rozbolet. A není to nic příjemného.

Co s tím?

* Vedle toho, že se přesunete do stínu a sáhnete po rehydratačním nápoji, pomůže, když si na obličej a zátylek rozprašovačem nanesete hydrolát. Vhodné jsou z růže, máty, geránia (což je známá pelargonie) nebo levandule.

* Uleví také obklady na čelo, které si připravíte tak, že si klasický obklad namočíte do vody, do níž vlijete směs hydrofilního oleje a éterického oleje z máty peprné nebo máty kadeřavé. Máta peprná není vhodná pro děti do pěti let.

Žaludek na vodě

Je úplně jedno, jestli jste to přehnali s grilováním nebo se přejedli domácí zmrzliny či snad vypili nadmíru vinných střiků. Nevolnost, při které je vám na zvracení, je stavem, který chcete mít rychle za sebou.

Co s tím?

* Vyzkoušejte éterický olej ze sladkého pomeranče nebo z kardamomu obecného. Můžete si ho nakapat do difuséru či do aromalampy, nebo do inhalační tyčinky. FOTO

* Můžete potřít břicho směsí z rostlinného oleje (např. mandlového) a výše zmíněných éterických olejů.

Podrážděná střeva

Ani o infekce není v létě nouze. Nejrůznější mikrobi a paraziti na nás číhají v jídle, ale i na cestách za exotikou.

Co s tím?

Při infekci střev vyzkoušejte z éterických olejů pomeranč, kmín kořenný a tymián obecný (přesný název je tymián obecný cht. linalol) Z metod je vhodná jemná masáž nebo inhalace.

Odřená kolena

Nemusíte být zrovna horolezec nebo fotbalista. Odřená kolena si ulovíte, i když jen špatně šlápnete při výletu do hor nebo při túře po lesní stezce.

Co s tím?

* Ránu očistěte hydrolátem z levandule nebo heřmánku.

* Na hojení použijte aloe vera gel, do kterého kápněte levanduli a helichrysum.

* Nebo použijte mast, kterou si připravíte ze včelího vosku, kakaového másla, bambuckého másla (případně můžete přidat i šípkový olej) a éterického oleje z levandule úzkolisté (můžete kápnout i helichrysum).

Při cestě autem

* Trpíte při jízdě autem nevolností? Na kinetózu je vhodná kombinace pomeranče, kardamomu a máty kadeřavé. Můžete si olejíčky nakapat na vlhký kapesník, nebo do cestovního inhalátoru.

* Ke zlepšení pozornosti a ke koncentraci při jízdě skvěle pomůže, když do difuzéru v autě (vkládá se do zapalovače) nakapete citrusy (grep, citron, pomeranč), jehličnany (smrk nebo borovici) nebo mátu.

Jednotlivé druhy můžete i kombinovat, ale méně je více. Doporučuje se kombinovat 2, maximálně 3 éterické oleje.

Špatné dýchání

V létě je často příčinou nedostatečnosti dechu alergie. Letní rýmu mívá na svědomí klimatizace nebo průvan. Otevřená okna v autě nebo ve vlaku způsobí, že vyschnou sliznice a již nemohou plnit svou funkci „ochranného štítu“.

Náhle jsme méně odolní vůči virům, mimo jiné máme ucpaný nos a špatně se nám dýchá.

Co s tím?

Z éterických olejů sáhněte po eukalyptu, borovici nebo mátě. Používejte je s pomocí nosní inhalační tyčinky.

Co by doma určitě nemělo chybět

Tak… Popsali jsme si jednotlivé potíže, které nás mohou v létě postihnout. Co to ale vzít ještě jednou a z druhé strany? Který olejíček by v domácí lékárničce určitě neměl chybět a na co jej použít?

LEVANDULE ÚZKOLISTÁ

Říká se jí také pravá nebo lékařská a je to jediný éterický olej, který můžete na pokožku na malé plochy nanášet neředěný. Je mezi aromaterapeuty velmi oblíbená, protože je všestranná a pomáhá s mnoha obtížemi. Však také obsahuje více než 150 aktivních látek.

Účinně bojuje se záněty, plísněmi, mikroby, bakteriemi, je vhodná na deprese, a dokonce má účinky analgetické, takže ulevuje od bolesti, a sedativní (uklidňuje, uvolňuje a odbourává strach).

Mimo jiné je výborná na poštípání (od vosy, včely a dalšího hmyzu), na popáleniny, proti nespavosti nebo proti bolesti hlavy.

TEA TREE

Oproti levanduli, která působí spíše na povrchu, umí tento esenciální olej zasáhnout i do hloubky. K čemu tea tree olej využijete? Jeho působení je obrovské, například:

pomáhá proti bolesti svalů a kloubů a proti bolesti v krku a kašli, usnadňuje dýchání především astmatikům a alergikům, ošetří drobné popáleniny, dezinfikuje rány po klíštěti, pomáhá proti krvácení dásní, zánětům dásní a paradentóze, ošetří odřeniny a drobné rány, vyžene plísně, odstraní vši.

EUCALYPTUS

Pomáhá k celkovému uvolnění a k rozdýchání. Existuje několik druhů, pro dospělé zvolte E. kulatoplodý (globulus), pro těhotné a kojící ženy a pro děti pouze E. zářivý (E. Radiata). Australští domorodci považovali tuto rostlinu od pradávna za všelék.

U nás se používá při nosních, ušních a krčních onemocněních. Usnadňuje vykašlávání, dýchání, pomáhá při zánětech nosních dutin, odstraňuje bolest v krku. Kromě toho snižuje horečku, mírní bolesti hlavy.

Rozprašovací emulzí zahubíte nechtěné vetřelce ve svém bytě (například stafylokoky). Působí i protiprůjmově a vypuzuje střevní parazity.

POMERANČ SLADKÝ

je výborný na zažívání a při nadýmání, působí proti křečím a účinně ulevuje od bolesti. Přitom nijak neublíží. Používejte ho ve směsi s jakýmkoli přírodním olejem.

Při potížích natírejte břicho v oblasti trávicího systému a masírujte ve směru hodinových ručiček. Je výborný i na depresi.

CITRON A MÁTA KADEŘAVÁ

jsou příjemně svěží a probouzejí z letargie.

HEŘMÁNEK MODRÝ

má také jemné všestranné použití. Umí si poradit se všemi druhy zánětů (oční, ušní, krční, zažívací), je analgetický a hojivý, používá se na alergie, ekzémy a dermatitidy.

K široké škále působení také umí zkrotit migrénu a nespavost a uvolní nervozitu a podráždění.

KMÍN

Snad každý ví, že když ho trápí plynatost, kmín zaručeně pomůže. Poradí si celkově se špatným trávením. Uvolní křeče v zažívacím ústrojí, pomůže při nevolnosti. Sáhněte po něm pro posílení činnosti jater, při bolestech hlavy i při nespavosti.

Pamatujte, že éterické oleje jsou velmi koncentrované a kromě levandule se všechny musejí před použitím zředit, aby nepůsobily na pokožku dráždivě. Hodně olejíčků se nedoporučuje těhotným ženám a dětem, nebo není dobré je užívat dlouhodobě.

Než je začnete používat, měli byste znát svůj zdravotní stav a vyhýbat se těm, které jsou pro vás nevhodné. Pokud si nejste jisti, raději se poraďte se zkušeným aromaterapeutem.

Éterické oleje a hydroláty pro Paní domu vybírala aromaterapeutka Petra Hythová z Asociace českých aromaterapeutů.

Konzultace: Petra Hythová, Asociace českých aromaterapeutů, Foto: Shutterstock

Další článek
reklama
Související články
8.5.2024
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), 1 pár náušnicových puzet, 1 pár náušnicových zaráže
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
11.4.2024
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku s malými šuplíky * akrylové barvy * štěte
5.4.2024
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají se především čerstv
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
epochaplus.cz
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru