Domů     Marek Vašut: „Já už jsem byl všechno!“
Marek Vašut: „Já už jsem byl všechno!“
4.10.2021

První film natočil před třiapadesáti lety a chlubívá se, že si tehdy coby malý špunt zahrál se samotným Oldřichem Novým. Dnes hrává nejčastěji drsné chlapíky, ale až takový tvrďák nejspíš ve skutečnosti není. Rád maluje, fotografuje, dokonce vydal sbírku básní…

Dětství prožil Marek Vašut v Praze na Novém Městě. Maminka tančila v Národním divadle a otec byl taneční teoretik. Ke kumštýřům patřil i dědeček, který byl animátorem a podílel se například na tvorbě některých večerníčků.

Právě on přivedl v polovině 60. let vnoučka na konkurz na roli ve filmu Káťa a krokodýl. Marek tam prý šel nerad a dával to jasně najevo. Režisérovi se ale údajně jeho sveřepý výraz líbil a roli mu svěřil.

Román pro ženy se Zuzanou Kanócz (2004).
Román pro ženy se Zuzanou Kanócz (2004).

Hercem být nechtěl…

Chodil na jazykovou základní školu v Ostrovní ulici, pak navštěvoval gymnázium Jana Nerudy. Když se před maturou rozhodoval, kam dál, herectví ho dlouho ani nenapadlo. „Do divadla jsem chodil, měl jsem ho rád, na gymplu byl divadelní soubor.

Navíc matka byla tanečnicí v baletu v Národním, všude se válely rekvizity, vonělo to tam zatuchlinou…“ Přesto uvažoval spíš o studiu jazyků. Také o exaktních vědách. „Ale na ty jsem, bohužel, neměl. A jít na filozofii?

To by znamenalo marxismus-leninismus. Na vojnu jsem nechtěl. No tak co?“

… ale nakonec se jím stal

Zvolil DAMU, prý jako cestu nejmenšího odporu. „Byla to volba hlavou, nikoli srdcem. Tam jsem mohl zúročit, co jsem měl rád: literaturu, divadlo, jazyky. A taky jsem si programově říkal, že řadový herec nemusí vstupovat do strany.

To pro mě tehdy bylo důležité.“ Vzali ho hned napoprvé. A to bylo štěstí, protože podruhé už by prý ke zkouškám nešel. V jednom rozhovoru vzpomínal, že se ke hraní zase tak moc přemlouvat nemusel: „Už na škole jsem dělal šaška třídy.

A s chutí. Nedělá mi potíže předvádět se. Tedy lépe řečeno – nedělalo. Teď už tu potřebu nemám, ale za honorář se přemůžu…“ Akademii absolvoval v roce 1983.

V seriálu Detektiv Martin Tomsa (1998).
V seriálu Detektiv Martin Tomsa (1998).

Spolužačka Marilyn

První angažmá získal v Národním divadle v Brně. Od r. 1985 pak byl členem činoherního souboru pražského Národního divadla. A hned, jak to bylo možné, začal usilovat o možnost studia v zahraničí, rozuměj: na Západě.

Podle svých slov mluvil málo anglicky a dobře francouzsky, a tak snil o cestě do Francie. Ale neměl peníze. „Jako sólista z Národního jsem si cestu nemohl hradit ani náhodou…“ A tak sháněl stipendium. „Chtěl jsem jet na vandr, na zkušenou.

I když mi už bylo třicet. Dřív to prostě nešlo.“ Stipendium získal díky Fulbrightovu programu a hned v prosinci 89 si podal žádost na ambasádě. A tam se ho zeptali: Máte jazykovou zkoušku? Ne? No, tak si vyberte univerzitu a začnete angličtinou. V r.

1990 odletěl, za měsíc a půl intenzivního studia angličtiny se mu podařilo požadovanou zkoušku složit a pak už se mohl přemístit do New Yorku. Další rok a půl pak studoval herectví na Divadelním institutu Leeho Strasberga.

V jednom televizním pořadu později s nadsázkou konstatoval: „Mými spolužáky byli například Marilyn Monroe, Paul Newman, Marlon Brando…“

V historickém dramatu Řád (1994).
V historickém dramatu Řád (1994).

Jsem výkoňák!“

Od roku 1992 je hercem na volné noze. „Po Horníčkovi jsem byl druhý, kdo sám odešel z Národního.

Bylo to hezké období, ale raději jsem zvolil svobodu, kterou přináší film.“ Popularitu mu přinesla už pár let předtím, to si právě „kroutil“ vojnu, role mladého boxera Vildy Jakuba ve filmu Pěsti ve tmě.

Byl jsem tlustej a boxovat jsem neuměl, tak jsem musel nejdřív běhat a trénovat.“ V Americe si během studia zahrál jen malou roli ve studentském filmu.

Do velkého amerického bijáku se dostal až později z Prahy, když světoví filmaři začali točit u nás. Zahrál si ve snímku Mission:

Impossible, v němž je hlavní hvězdou Tom Cruise, v České spojce se potkal s Anthonym Hopkinsem… Časem se stal se vyhledávaným představitelem drsných hochů. Co také s tímhle ksichtem? Mám třeba za sebou už všechny ranky nacistický armády!

Já už jsem byl všechno!“ komentoval své role jednou. „Úplně mi vyhovuje, že jsem výkoňák. Nemám potřebu k něčemu se vyjadřovat, na rozdíl od tvůrců, kteří mají co říct, nebo si to aspoň myslí. Jsem ideální prázdná nádoba, do které můžou nalít svůj obsah.“

S Františkem Němcem a Janem Novotným v kriminálním dramatu Nikdo neměl diabetes (2001).
S Františkem Němcem a Janem Novotným v kriminálním dramatu Nikdo neměl diabetes (2001).

Když převáží marnost…

V roce 2002 se, pro mnohé diváky zničehonic, pokusil o sebevraždu. „Považuju to za uzavřenou kapitolu svého života. Nechybělo mi a nechybí vlastně nic.

Ale endogenní deprese, deprese bez sebemenších vnějších příčin, na tohle vůbec nedá… Intenzita všech těch pocitů marnosti je u každého jiná. V mém případě je už snesitelná, a to díky antidepresivům třetí generace, která poctivě užívám.“

S Borisem Rösnerem ve filmu Stříbrná paruka (2001).
S Borisem Rösnerem ve filmu Stříbrná paruka (2001).

Plánuje pořídit si parťáka

Koncem 90. let navštívil Tibet.

„Když jsem tam ve 4000 metrech seděl na kameni v absolutním tichu a samotě, dospěl jsem k tomu, že jsem ještě příliš spjat se světem hmoty, takže následoval pokorný návrat do společnosti konzumu.“ Jak už bylo uvedeno výše, maluje, fotografuje a také pořádá výstavy.

„Já to mám vždycky jen tehdy, když mě políbí múza. A pak deset let neudělám nic.“ Miluje knihy, v knihovně má poezii, beletrii, filozofickou i populárně-vědeckou literaturu. Dokonce napsal a vydal sbírku básní a nazval ji Humanet.

Rád jezdí na koni, chodí a leze po horách, i když je prý už podstatně opatrnější než dřív. Je zarytý starý mládenec, ale plánuje, že si „na stará kolena“ pořídí parťáka: Až nebudu pořád někde cestovat a nepovedu kočovný herecký život, pořídím si psa.

Plemeno bude malé, pomeranian. Jak říkají Angličani: Chcete mít čisté ponožky a teplou večeři? Ožeňte se. Chcete mít bezpodmínečnou, krystalickou, věrnou a věčnou lásku? Pořiďte si psa. To dá rozum, že se mnou, s důchodcem, bude spát v posteli. Bude to nádherný!“

Foto: Herminapress, ČT, TV Nova, CSFD, Bontonfilm

reklama
Související články
6.9.2023
Charismatický, často zamračený, vyjadřující se stručně a úsporně. Divadelní režisér, který se po padesátce stal hereckou hvězdou. Animovaný Alois Nebel. Jeden z řidičů Karlů v Účastnících zájezdu. A nebo zarputilý fotbalový trenér Pepik Hnátek z Okresního přeboru. Pochází z vesnice Vyšehoří na Šumpersku. „To je krásná vesnička, ale tak trochu prdel světa,“ komentoval jednou lapidárně své rodišt
15.8.2023
U příležitosti světového dne zvířat bez domova chce společnost Mars upozornit na statisíce opuštěných psů a koček žijících v České republice, ale také na důležitost adopce těchto čtyřnohých přátel. Většina útulků v naší zemi je na hraně svých kapacit, ale počet adopcí z těchto zařízení stále klesá. Společnost Mars, jako jeden z předních výrobců cukrovinek, potravin a krmiv pro domácí zvířata se ji
3.8.2023
Bezelstný policejní inspektor Trpělka ve vodnickém seriálu Neviditelní. Koktavý princ Bartoloměj v Sedmeru krkavců. Nadporučík Robin Lupínek z krimiseriálu Rapl… Dnes ale hlavně táta. Jihomoravská Strážnice, město proslavené folklorem. „Dětství jsme strávili hlavně venku a dělali tisíce lotračin.“ Od mala ho provází muzika, vždyť na Slovácku snad každý zpívá, každý na něco hraje, každý tancuje.
2.8.2023
Nový titul autorky nám zajímavým způsobem představuje život na Karvinsku po roce 1948. Teodor je zapálený vesnický učitel, který hrává v kostele na varhany. Padesátá léta v Československu ovšem nejsou dobou varhan a kostelů a Teodor se tak dostává do stále ošemetnější situace. Když během tragické nehody zaviní smrt svého souseda, odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na dvacet let do vězení. Živ
24.7.2023
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chlupatý oc
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo