Domů     Bradavice: Malé, ošklivé a nakažlivé
Bradavice: Malé, ošklivé a nakažlivé

Bradavice jsou nevzhledné kožní výrůstky, které nás dokážou pěkně potrápit. Zvlášť, když se usadí na viditelném místě. Stydíme se za ně a chceme, aby byly co nejdřív pryč. S našimi tipy by se vám to mělo podařit.

Pro naše zdraví naštěstí nepředstavují velkou hrozbu. Nejsou zhoubné, ale často je zaměňujeme za růžky kožní, stařecké bradavice nebo různá mateřská znaménka, jejichž léčba nebo odstranění jsou založené na jiném principu.

Proto se s jakýmkoli dermatologickým problémem vždycky obraťte na lékaře a nezkoušejte se léčit sami.

Jak je můžu dostat

Objeví se náhle, ale když si v myšlenkách projdete, kde všude jste byli, jejich původ vám bude jasný. Bradavice jsou totiž virové onemocnění, takže k nim přijdete obvykle osobním kontaktem.

Například při společném používání předmětů, což mohou být pantofle nazuté naboso, nebo společný ručník. Chodidla mohou „chytit“ bradavice také z podlah ve společných sprchách či u bazénu.

V zásadě lze říci, že nepříjemné výrůstky získáme v podobných situacích, v jakých se šíří kožní plísně. Inkubační doba je individuální – od několika týdnů, přes měsíce nebo dokonce roky.

Ochrana

Vyhýbejte se přímému kontaktu s infikovanými jedinci a na veřejných koupalištích a u bazénů používejte koupací boty. Pravidelně si také dezinfikujte obuv a punčochy.

Pokud máte bradavici vy, neměli byste až do vyléčení chodit na veřejná koupaliště, abyste virus neroznášeli.

Nejčastější druhy bradavic

Pravé (obecné, vulgární) – vyskytují se nejčastěji na rukou. Nejprve vypadají jako hrbolkovité útvary o velikosti špendlíkové hlavičky. Později se dostanou nad povrch kůže, jejich původně hladký povrch zrohovatí a dostane bradavičnatý vzhled.

Nebolí, bolestivé ale mohou být v případě výskytu kolem nehtového lůžka, kdy mohou zarůstat pod nehet. Vyskytovat se mohou samostatně i ve skupinách.

Plantární – objevují se na ploskách nohou. Vlivem naší váhy však nerostou na povrch, ale zanořují se do hloubky zrohovatělé kůže. Při chůzi mohou být velmi bolestivé. Po vyléčení se bohužel často vracejí.

Ploché – vyskytují se hlavně u dětí a mladých lidí. Jsou to malé (okolo 3 mm v průměru), lehce vyvýšené útvary. Nejčastěji je pozorujeme na spáncích, bradě nebo tvářích. Na pohmat nejsou bolestivé.

Nitkovité (střapcovité) – tyto pleťově zbarvené útvary se objevují nejčastěji jednotlivě, a to v ústních koutcích, nosních dírkách nebo jinde na obličeji nebo krku.

Genitální (kondylomata) – přenášejí se výhradně pohlavním stykem. Postihují vlhké prostředí pohlavních sliznic, kde jsou nejprve menšími narůžovělými útvary, ale rychle se rozrůstají a splývají do větších květákovitých celků. Objevit se mohou jak u muže, tak u ženy, v celé oblasti pánevního dna.

Léčba u odborníka

Současná medicína nabízí čtyři základní druhy léčby bradavic.

1 Kryoterapie – znamená odstranění bradavice za pomoci extrémního chladu, nejčastěji tekutým dusíkem. Štětička namočená do nádobky s tekutým dusíkem se opatrně přiloží na bradavici a nechá se krátce působit.

Bolestivost je krátkodobá, závisí na umístění bradavice a jejich množství. tento zákrok je však třeba několikrát opakovat.

2 Chirurgický zákrok – tímto způsobem se odstraňují bradavice a kondylomata většího rozsahu. Zákrok se většinou provádí v místní narkóze.

3 Konzervativní léčba – k tomuto účelu se využívá kyselina salicylová, po jejíž aplikaci zrohovatělé útvary postupně změknou a pak se bezbolestně odstraní skalpelem. Odstraňují se tak zejména pravé bradavice.

4 Laser – při nejvíce šetrné variantě se používá cévní laser, který zatavuje cévy, přivádějící výživu pro celou bradavici, a ta postupně odumírá. Zákrok trvá několik sekund, pracuje se s přesností na milimetry a místo se velmi rychle hojí.

Domácí kúra

Nikdy se nepokoušejte bradavice vymačkávat, řezat či jinak neodborně likvidovat. Důsledkem bude jen jejich další roznesení do ještě nenakažené tkáně.

Místo toho zkuste stabilizovat obranný systém organismu úpravou jídelníčku, do něhož zařadíte více ovoce a zeleniny, a také přírodní látky.

Česnek

Z očištěného stroužku odkrojte silnější plátek a na 5 minut ho přiložte na bradavici (pozor, pálí to). Jeden až dva dny se nic neděje, ale nakonec bradavice sama odpadne.

Pokud nemáte citlivou kůži, tak si můžete plátek česneku na bradavici přilepit náplastí a nechat ho působit déle, ne však více než 4–5 hodin.

Ricínový olej

Nejméně 2x denně namočte prst do kapky oleje a ten vmasírujte do bradavice. Kůže kolem ní bude stále jemnější a bradavice se bude postupně ztrácet. Obyčejně to trvá asi 4–5 dní.

Banánová slupka

Uřízněte maličký kousek banánové slupky a přiložte ho na bradavici vnitřní (bílou) stranou, připevněte náplastí a nechte působit přes noc. Každých 12–24 hodin vyměňte slupku za čerstvou. To opakujte tak dlouho, dokud se bradavice nezbavíte.

Tea tree olejíček

Nakapejte ho na vatový tampon, přiložte na bradavici a připevněte náplastí. Tampon po 6–12 hodinách vyměňte za čerstvý a takto postupujte, dokud bradavice nezmizí. Nemělo by to trvat déle než 7 dní.

Vlaštovičník

Tato rostlinka se žlutými kvítky roste na mezích jako planá bylina. Na bradavice se používá čerstvá žlutá šťáva z jejího stonku – potírejte je několikrát denně. Postižená kůže začne po zaschnutí šťávy hnědnout a bradavice nakonec vypadne i s kořínky.

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
historyplus.cz
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…  
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.